PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορια για Peter sisco



Morihei_Oeshiba
19-10-07, 12:21
Γνωριζει καποιος την μεθοδο προπονησης peter sisco?
Εχω ανεβασει το λινκ http://rapidshare.com/files/63201664/Train_Smart__-_Pete_Sisco_-_Bodybuilding_-__Static_Contraction_-_Power_Factor_.zip που ειναι το βιβλιο του.

Crimson
20-10-07, 21:06
Domo arigato gozaimasu O-Sensei Ueshiba, αλλά το βιβλίο είναι copyrighted! :wink:

Κάποια φάση της ζωής μου, είχα διαβάσει για τον εν λόγω κύριο και τη μέθοδό του κάπου(πού, όμως? :???: )... Βασίζεται στα static contractions ως επί των πλείστων, πράγμα που αποδεδειγμένα δουλεύει, αλλά όπως το παρουσίαζαν & το παρουσιάζουν στο νετ, φαίνεται ότι γίνεσαι ripped με minimum effort!

Όλες οι προπονητικές μέθοδοι δουλεύουν, αν πληρούν κάποιες βασικές αρχές biomechanics-biokinetics, αν υποστηρίζονται από σωστή διατροφή & αν υπάρχει η σωστή ξεκούραση-ανάρρωση!

Το θέμα είναι ότι ανάλογα με τους στόχους σου, πρέπει να προσαρμόζεις το πρόγραμμά σου & γενικά να μην μένεις στα "κλισέ" - να πειραματίζεσαι! Πολύ πριν διαβάσω για τα static contractions & τα isometrics, είχα φάει ένα flash & τα δοκίμαζα πάνω μου, τόσο σε eccentric, όσο και σε concentric φάσεις των διάφορων ασκήσεων που έκανα (κυρίως στις βασικές!).... Τις ακολούθησα για 1 περίπου μήνα, σαν διαδικασία ανάρρωσης από προγράμματα υψηλής έντασης που έπαιζα, γιατί το CNS μου είχε αρχίσει να κουδουνίζει! Προτιμούσα να δουλεύω στο 50-60% του 1 rep max & αντί να ανεβάζω κιλά, να ανεβάζω το χρόνο του contraction σε όλες τις φάσεις της άσκησης!

Το αποτέλεσμα ήταν να βγάλω μετά από ένα μήνα, μεγίστη στα σκουώτ στα 85kg (όχι στα χαρτιά - δοκιμασμένη & μάλιστα με τη 2η φορά!) με σ.β. 57kg!

I think that this is not bad for a girl που πριν ένα χρόνο περίπου δεν ήξερε τι ήταν τα squats! :wink:

MUSKLGEORGE
19-01-13, 02:50
63 μηνες μετα την απαντηση του crimson,ο Morihei_Oeshiba δικαιωνεται.VOILA MADAMES ET MONSIEURS...(academyanabiology.com/PDF/2911Dec09TS_09_Sisco.pdf).-