PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποσοτητα πρωτεινης



lila_1
17-11-10, 00:24
Αν εχω καταλαβει σωστα,για μυικη αναπτυξη προτεινονται 2gr/kg.
Για την απλη διατηρηση μυικης μαζας εαν εχουμε φτασει σε ενα σεβαστο ποσοστο...τι ειναι σημαντικοτερο?Οι τακτικες προπονησεις ή η προσληψη πρωτεινης?
Και ΠΟΣΗ πρωτεινη πρεπει να παιρνει καποιος που δεν επιδιωκει τη μυικη αναπτυξη,δεν ειναι επαγγελματιας ββ, εχει μια αξιοπρεπη μυικοτητα και θελει ΑΠΛΩΣ να τη διατηρισει??

Προσωπικα δεν ξερω αν θα εχω τη δυνατοτητα να προσλαμβανω τοση πρωτεινη οση τωρα, εσαει..
Δεν ξερω καν αν χρειαζεται.Ουτε αν ενδεικνυται!
Δηλαδη αν απλως γυμναζομαι χωρις να δινω τοση βαση στην προσληψη πρωτεινης, τι θα γινει?
Θα αρχισω να καιω μυς ? Θα καταβολιζομαι και θα γινω skinny fat?
Τι?

beefmeup
17-11-10, 00:33
...τι ειναι σημαντικοτερο?Οι τακτικες προπονησεις ή η προσληψη πρωτεινης?



ειναι πολυσυνθετο το θεμα κ ακρη δεν βγαινει.
αυτο,παιζει ρολο σε συνδιασμο με θερμιδες.
πρωτεινες κλπ ειναι ολα σχετικα..

η μυικοτητα κατα τα ρεστα που ρωτας,δεν ειναι κατι που διατηρειτε στο σωμα,αν το σωμα δεν εχει λογο να την διατηρησει..η δεν του δινεις εσυ λογο,καλυτερα.
οποτε θα κρατησει οσο ειναι φτιαγμενο να κρατησει απο μυς,κ αυτο ειναι ολο.
αν ενας 100 κιλα μυικα σταματησει να γυμναζεται,οση πρωτεινη κ να παρει δεν θα τα κρατησει τα κιλα αυτα..αυτο παει αναλογικα.

savage
17-11-10, 00:37
για το διλλημα "τι ειναι σημαντικοτερο?Οι τακτικες προπονησεις ή η προσληψη πρωτεινης?" εχω κατι να πω.βασικα το ειπε ο tom venuto αλλα συμφωνω οσο δεν παει.


τον ρωτησαν: "το bbing ποσο % διατροφη και ποσο % προπονηση ειναι?τι ειναι πιο σημαντικο και κατα ποσο?"

απαντηση βενουτο "το bbing ειναι 100% διατροφη και 100% προπονηση.δε γινεται να κανεις εκπτωσεις σε κανενα απο τα 2"

:thumbup:

συμπερασμα?και τα 2 ειναι εξισου σημαντικα

lila_1
17-11-10, 00:39
Συμφωνω πως εαν δεν υπαρχει το ερεθισμα, μυς δεν διατηρεις..
Ομως ειχα την εντυπωση πως αν δεν προσλαμβανεις την απαραιτητη πρωτεινη (που δεν ξερω κ ποση ειναι αυτη) ΠΑΛΙ δεν διατηρεις μυς..

Τα χω κανει ολα κουβαρι στο μυαλο μου..

Εστω οτι εγω συνεχιζω τα βαρη και μειωνω την πρωτεινη στο 1gr/kg..
Τι αναμενεται να συμβει?

Eddie
17-11-10, 00:51
Αν απο τα 3 πας στο 1 τοτε ξερουμε τι θα συμβει,αλλα αν απο εναμιση πας στο ενα πχ δε νομιζω να δεις και καμια συμαντικη διαφορα.Απλως εαν μειωσεις την πρωτεινη θα πρεπει να αυξησεις λιγο λιπη και υδατανθρακες για να ερθεις στις ιδιες θερμιδες.

Εγω δε καταλαβαινω το σκεπτικο σου ομως,θελεις να αφησεις στην ακρη λιγο το αθλημα,να μην ασχολεισαι πολυ αλλα να διατηρησεις οσο το δυνατον μυικη μαζα?

Αν ειναι αυτο,τοτε μπορεις πολυ απλα να πηγαινεις 3 φορες τη βδομαδα γυμναστηριο και να τρως αρκετη πρωτεινη μονο εκεινες τις μερες,δε νομιζω οτι ειναι δυσκολο.Δε ξερω κι αν ειναι σωστο-εφικτο αλλα αυτο πιστευω..

SepTum
18-11-10, 21:08
Κρινοντας απο μενα και καποιους γνωστους για να καταβολιστεις μυικα θα πρεπει να απεχεις κυριως απο τις προπονησεις και οχι απλα να μην παιρνεις επαρκη πρωτεινη.Με 1,5gr/κιλο βαρους και συνεχιζοντας προπονησεις δεν θα εχεις κανενα αρνητικο αποτελεσμα,αντιθετως.Εξαλλου μην ξεχνας οτι πολλα τροφιμα εχουν πρωτεινη και ας μην ειναι αυτο το κυριο συστατικο τους,και οι περισσοτεροι την ξεχνανε οταν υπολογιζουν ημερησια καταναλωση.
~Σε ποιο γυμναστηριο πας;Παιζει ρολο για την ερευνα =D

Andrikos
20-11-10, 15:56
Αν εχω καταλαβει σωστα,για μυικη αναπτυξη προτεινονται 2gr/kg.
Για την απλη διατηρηση μυικης μαζας εαν εχουμε φτασει σε ενα σεβαστο ποσοστο...τι ειναι σημαντικοτερο?Οι τακτικες προπονησεις ή η προσληψη πρωτεινης?
Και ΠΟΣΗ πρωτεινη πρεπει να παιρνει καποιος που δεν επιδιωκει τη μυικη αναπτυξη,δεν ειναι επαγγελματιας ββ, εχει μια αξιοπρεπη μυικοτητα και θελει ΑΠΛΩΣ να τη διατηρισει??

Προσωπικα δεν ξερω αν θα εχω τη δυνατοτητα να προσλαμβανω τοση πρωτεινη οση τωρα, εσαει..
Δεν ξερω καν αν χρειαζεται.Ουτε αν ενδεικνυται!
Δηλαδη αν απλως γυμναζομαι χωρις να δινω τοση βαση στην προσληψη πρωτεινης, τι θα γινει?
Θα αρχισω να καιω μυς ? Θα καταβολιζομαι και θα γινω skinny fat?
Τι?

Lila ουσιαστικά θέτεις ένα υποθετικό πρόβλημα βιοχημείας και καλά κάνεις. Αλλά ζητάς συγκεκριμένες απαντήσεις με αριθμούς ενώ δεν δίνεις κανέναν αριθμό σαν δεδομένο του προβλήματος. .

lila_1
20-11-10, 17:26
Τι να δωσω ως δεδομενο?
Βασικα ειναι καιρος που αναρωτιεμαι τι θα γινοταν αν δεν επαιρνα τοση πρωτεινη οση τωρα,εαν δεν ειχα διαβασει ποτε ολα αυτα περι bb και απλως γυμναζομουν με παθος οπως τωρα.
Δεν θα υπηρχε βελτιωση?Θα υπηρχε χειροτερευση?Συμφωνα με οτι διαβαζω εδω τοτε το 2ο,καθως θα υπηρχε μονιμως αρνητικο ισοζυγιο αζωτου και θα "εκαιγα μυες.."
Αλλα ουτε αυτο μου καθεται καλα στο αυτι...
Απο την αλλη σκεφτομαι οτι οι γυναικες λογω ορμονων εχουν πολυ αυστηρα ορια μυικης αναπτυξης. Πως εναι δυνατον μια γυναικα να χρειαζεται την ΙΔΙΑ πρωτεινη που χρειαζεται ενας ανδρας εφοσον ποτε δεν θα αποκτησει αναλογικα την ιδια μυικη μαζα και δεν μπορει να κατασκευασει τοσο μυικο ιστο??

Απο την αλλη δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει ΚΑΘΕ μερα να ειναι τοσο μεγαλη η προσληψη της...Τις μερες που δεν κανεις βαρη δεν καταστρεφεις μυικες ινες,γιατι να χρειαζεσαι τοση πρωτεινη?
Επειδη υποτιθεται τις ανακατασκευαζεις?

Eddie
20-11-10, 17:27
Απο την αλλη δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει ΚΑΘΕ μερα να ειναι τοσο μεγαλη η προσληψη της...Τις μερες που δεν κανεις βαρη δεν καταστρεφεις μυικες ινες,γιατι να χρειαζεσαι τοση πρωτεινη?
Επειδη υποτιθεται τις ανακατασκευαζεις?

Λογικα??

Αφου μενεις πιασμενος-η για μερες..

lila_1
20-11-10, 17:28
Κρινοντας απο μενα και καποιους γνωστους για να καταβολιστεις μυικα θα πρεπει να απεχεις κυριως απο τις προπονησεις και οχι απλα να μην παιρνεις επαρκη πρωτεινη.Με 1,5gr/κιλο βαρους και συνεχιζοντας προπονησεις δεν θα εχεις κανενα αρνητικο αποτελεσμα,αντιθετως.Εξαλλου μην ξεχνας οτι πολλα τροφιμα εχουν πρωτεινη και ας μην ειναι αυτο το κυριο συστατικο τους,και οι περισσοτεροι την ξεχνανε οταν υπολογιζουν ημερησια καταναλωση.
~Σε ποιο γυμναστηριο πας;Παιζει ρολο για την ερευνα =D

Εγω μετραω τα παντα.Και τις πρωτεινες του λαχανου.
Οχι μονο τις ζωικες.

Στην περιοχη μου παω.Δεν ειναι αλυσιδα.Νορμαλ κοσμο εχει:turtle:

lila_1
20-11-10, 17:32
Λογικα??

Αφου μενεις πιασμενος-η για μερες..

Δοκιμασε να μην φας τοση πρωτεινη.Το πιασιμο ετσι και αλλιως θα περασει.
Μικρη στην κολυμβηση μετα απο αποχη παντα ημουν ασχημα πιασμενη.Και ομως παντα μου περναγε το πιασιμο, και μυες ειχα φτιαξει και η πλατη μου ειχε ανοιξει και ΠΟΤΕ δεν μετραγα πρωτεινες συν οτι η διατροφη μου ηταν κακη ...
Δεν ξερω...ΕΙναι πολυπαραγοντικο το θεμα...:turtle:

gym
20-11-10, 18:00
Δοκιμασε να μην φας τοση πρωτεινη.Το πιασιμο ετσι και αλλιως θα περασει.
Μικρη στην κολυμβηση μετα απο αποχη παντα ημουν ασχημα πιασμενη.Και ομως παντα μου περναγε το πιασιμο, και μυες ειχα φτιαξει και η πλατη μου ειχε ανοιξει και ΠΟΤΕ δεν μετραγα πρωτεινες συν οτι η διατροφη μου ηταν κακη ...
Δεν ξερω...ΕΙναι πολυπαραγοντικο το θεμα...:turtle:

να σου πω κατι?ξερω ατομα που ουτε θερμιδες,πρωτεινες μετρανε ουτε συμπήρωματα τιποταααααααα....απλα κανουν την προπονηση τους με παθος γιατι το γουσταρουννν...και οχι μονο βαρη και αλλα πολλα...σπορ και και και...μαραθωνιους και ποδηλατα και ιστοριες...και ειναι φετεεεεεεεςς...φυσικοτατα...και τρωνε φυσιολογικα...σαν ανθρωποι...οχι καθε μερα κοτα κοτα...και τα γνωστα...δεν χρειαζεται να ειματσε τοσο ψειρες τελικα...εγω μετα απο αυτο που δοκιμαζω τωρα για καποιους μηνες και μεχρι να τελειωσει αυτη η πρωτεινη μου τα σταματαω ολα τα συμπληρωματα και τις υπερβολες και θα δω τιι θα παθω πια....και πρινβ απο αυτα καλυτερα μπορω να πω ημουν...και πιο χαλαρη στο θεμα της καθημερινοτητας...!!!!

lila_1
20-11-10, 18:12
να σου πω κατι?ξερω ατομα που ουτε θερμιδες,πρωτεινες μετρανε ουτε συμπήρωματα τιποταααααααα....απλα κανουν την προπονηση τους με παθος γιατι το γουσταρουννν...και οχι μονο βαρη και αλλα πολλα...σπορ και και και...μαραθωνιους και ποδηλατα και ιστοριες...και ειναι φετεεεεεεεςς...φυσικοτατα...και τρωνε φυσιολογικα...σαν ανθρωποι...οχι καθε μερα κοτα κοτα...και τα γνωστα...δεν χρειαζεται να ειματσε τοσο ψειρες τελικα...εγω μετα απο αυτο που δοκιμαζω τωρα για καποιους μηνες και μεχρι να τελειωσει αυτη η πρωτεινη μου τα σταματαω ολα τα συμπληρωματα και τις υπερβολες και θα δω τιι θα παθω πια....και πρινβ απο αυτα καλυτερα μπορω να πω ημουν...και πιο χαλαρη στο θεμα της καθημερινοτητας...!!!!

Αυτο ακριβως
K εγω θελω να κοψω τα συμπληρωματα αλλα μου εχουν μεινει 2-3 κουβαδακια...
Τα χω για "Ωρα αναγκης" αλλα απαξ και τελειωσουν δεν ξαναπαιρνω..
Απορω με τον εαυτο μου οταν τα αγοραζα.Τι πλυση εγκεφαλου ειχα παθει???

Εχω αρχισει να εχω εμμονες με τη πρωτεινη,τους μυς τον καταβολισμο..
:turtle:
Απαπαπαα
Ουτε φτασμενοι επαγγελματιες να μασταν....

gym
20-11-10, 18:16
Αυτο ακριβως
K εγω θελω να κοψω τα συμπληρωματα αλλα μου εχουν μεινει 2-3 κουβαδακια...
Τα χω για "Ωρα αναγκης" αλλα απαξ και τελειωσουν δεν ξαναπαιρνω..
Απορω με τον εαυτο μου οταν τα αγοραζα.Τι πλυση εγκεφαλου ειχα παθει???

Εχω αρχισει να εχω εμμονες με τη πρωτεινη,τους μυς τον καταβολισμο..
:turtle:
Απαπαπαα
Ουτε φτασμενοι επαγγελματιες να μασταν....

δεν ειναι αυτο ρε συ.....

αλλο ειναι αλλα τεσπα...εγω ηδη πεταξα μια και εχω αλλη μια κ δεν μπορω να την πεταξω κιολας...ασε....αλλα δεν πινω γιατι ειμαι σε ενα προγραμμα που δοκιμαζω τωρα αυτον τον καιρο...αλλα μετα τιποταααααα....
ολα παντως εχουν εξηγηση...
απλα κανε την γυμναστικη σου και παλι θα δεις αποτελεσματα...και θα εισαι καλυτερα ψυχολογικα...;)

lila_1
20-11-10, 18:30
δεν ειναι αυτο ρε συ.....

αλλο ειναι αλλα τεσπα...εγω ηδη πεταξα μια και εχω αλλη μια κ δεν μπορω να την πεταξω κιολας...ασε....αλλα δεν πινω γιατι ειμαι σε ενα προγραμμα που δοκιμαζω τωρα αυτον τον καιρο...αλλα μετα τιποταααααα....
ολα παντως εχουν εξηγηση...
απλα κανε την γυμναστικη σου και παλι θα δεις αποτελεσματα...και θα εισαι καλυτερα ψυχολογικα...;)

Ειναι και αυτο!
Δεν γινεται ο ερασιτεχνης του μετριου επιπεδου να εχει εμμονες και νοοτροπια επαγγελματια,δεν ειναι οι λεπτομερειες που θα κανουν τη διαφορα σε αυτο το επιπεδο.Τεσπα...


Δεν ειναι ψυχολογικο το θεμα..Δεν ζοριζομαι στο θεμα διατροφη,ανεκαθεν ημουν πειθαρχημενη και δεν αισθανομουν πιεση..

Απλως σκεφτομαι τα οποια προβληματα μπορουν να εχουν αυτες οι συνηθειες διατροφης.Ειτε οικονομικα,ειτε οργανικα,ειτε κοινωνικοτητας...:turtle:
Τωρα προσωπικα,επειδη θελω να παρω μυικα κιλα και οχι να χασω βαρος οπως οι περισσοτερες γυναικες,ισως πρεπει να δωσω βαση στο θεμα πρωτεινη...

Στελιος
20-11-10, 18:42
Ειναι και αυτο!
Δεν γινεται ο ερασιτεχνης του μετριου επιπεδου να εχει εμμονες και νοοτροπια επαγγελματια,δεν ειναι οι λεπτομερειες που θα κανουν τη διαφορα σε αυτο το επιπεδο.Τεσπα...


Δεν ειναι ψυχολογικο το θεμα..Δεν ζοριζομαι στο θεμα διατροφη,ανεκαθεν ημουν πειθαρχημενη και δεν αισθανομουν πιεση..

Απλως σκεφτομαι τα οποια προβληματα μπορουν να εχουν αυτες οι συνηθειες διατροφης.Ειτε οικονομικα,ειτε οργανικα,ειτε κοινωνικοτητας...:turtle:
Τωρα προσωπικα,επειδη θελω να παρω μυικα κιλα και οχι να χασω βαρος οπως οι περισσοτερες γυναικες,ισως πρεπει να δωσω βαση στο θεμα πρωτεινη...

εαν μπορεις να τρως ασπραδια και εχεις τα χρηματα δεν φτουραει καμια σκονη μπροστα τους

gym
20-11-10, 18:47
Ειναι και αυτο!
Δεν γινεται ο ερασιτεχνης του μετριου επιπεδου να εχει εμμονες και νοοτροπια επαγγελματια,δεν ειναι οι λεπτομερειες που θα κανουν τη διαφορα σε αυτο το επιπεδο.Τεσπα...


Δεν ειναι ψυχολογικο το θεμα..Δεν ζοριζομαι στο θεμα διατροφη,ανεκαθεν ημουν πειθαρχημενη και δεν αισθανομουν πιεση..

Απλως σκεφτομαι τα οποια προβληματα μπορουν να εχουν αυτες οι συνηθειες διατροφης.Ειτε οικονομικα,ειτε οργανικα,ειτε κοινωνικοτητας...:turtle:
Τωρα προσωπικα,επειδη θελω να παρω μυικα κιλα και οχι να χασω βαρος οπως οι περισσοτερες γυναικες,ισως πρεπει να δωσω βαση στο θεμα πρωτεινη...

δεν το ειπα απο το θεμα πειθαρχιας....

απλα οπως λες δεν ειμαστε επαγγελματιες...δεν χρειαζονατι υπερβολες ...
απλα με προβληματιζει πλεον το θεμα πρωτεινη ...
ασε δεν το συνεχιζω εδω γιατι ολοι ειναι παθιασμενοι με την πρωτεινη...λες και αυτη θα μας δωσει κιλα...λες και ειναι μαγικη...
ξερω ατομα που λιγοτερη απο μενα τρωνε και ειναι τουμπαναααααα αλλα με πιο πολλα χρονια προπονησης και χωρις κανενα συμπληρωμα...ποτε ομως...
ολα αυτα λιγο ας τα σκεφτουμε!!
εσυ καλα κανεις και θες να ανεβεις μυικα....μαζι σου....αλλα μην ακους τους παντες...

Eddie
20-11-10, 18:53
[COLOR=DarkRed]Ειναι και αυτο!
[COLOR=Black]Δεν γινεται ο ερασιτεχνης του μετριου επιπεδου να εχει εμμονες και νοοτροπια επαγγελματια,δεν ειναι οι λεπτομερειες που θα κανουν τη διαφορα σε αυτο το επιπεδο.Τεσπα...


Tα συμπληρωματα,η διατροφη και το ποσο πρωτεινη παιρνεις δεν ειναι λεπτομερειες στο ββ.Λεπτομερειες θα ηταν αν μιλουσαμε για κολυμβηση.

beefmeup
20-11-10, 19:02
δεν το ειπα απο το θεμα πειθαρχιας....

απλα οπως λες δεν ειμαστε επαγγελματιες...δεν χρειαζονατι υπερβολες ...
απλα με προβληματιζει πλεον το θεμα πρωτεινη ...
ασε δεν το συνεχιζω εδω γιατι ολοι ειναι παθιασμενοι με την πρωτεινη...λες και αυτη θα μας δωσει κιλα...λες και ειναι μαγικη...
ξερω ατομα που λιγοτερη απο μενα τρωνε και ειναι τουμπαναααααα αλλα με πιο πολλα χρονια προπονησης και χωρις κανενα συμπληρωμα...ποτε ομως...
ολα αυτα λιγο ας τα σκεφτουμε!!
εσυ καλα κανεις και θες να ανεβεις μυικα....μαζι σου....αλλα μην ακους τους παντες...

οχι,ρε συ σιγα το παθος για την πρωτεινη..χαχα!!

αυτο που λες για ατομα που ειναι τουμπανα κ δεν περνουν ειναι σχετικο απο πολλες αποψεις..
κ μια απο αυτες ειναι κ οτι οι ταυροι ειναι..ταυροι αλλα τρωνε χορτο.
που σημαινει οτι ειναι φτιαγμενοι για να γινουν ετσι,οπως κ οι ανθρωποι που λες ενδεχομενως..

το οτι η πρωτεινη βοηθαει στην μυικη πρωτεινοσυνθεση νομιζω δεν το συζηταμε,γιατι απλα δεν εχει νοημα..υπαρχει πληθορα μελετων εκει εξω..

τωρα για την ποσοτητα,ειναι αλλο θεμα..καλο ειναι να μην γινονται υπρβολες,γιατι κ με μια μετρια ποσοτητα πρωτεινης μαλλον θα χεις καλο αποτελεσμα οπως λες.

αλλα κ πανω σε αυτο που ειπε η λιλα,το ποσο μετριος ειναι καποιος σε σχεση με ενα επαγγελματια,ειναι σχετικο..
αν κοιταξει λεπτομεριες,μακροπροθεσμα μαλλον θα ειναι καλυτερος,απτον διπλανο μετριο του,που δεν κοιταει τοσο λεπτομεριες,αλλα κ παλι κατωτερος του επαγγελματια..κ εκει υπαρχει σημαντικη διαφορα..μπορει να σε νοιαζει να την εχεις επανω σου,μπορει κ οχι..
αν οχι,τοτε απλα μην προσπαθεις τοσο σε ολους τους τομεις του αθληματος..
ειναι παραδοξο ομως να τα δινεις ολα στις προπονες,κ να μην κανεις αυτο που πρεπει διατροφικα..απλα υπονομευεις την ωρα που θα περασεις στο γυμναστηριο,κ θα μηνεις κ με την απορια για το αν θα μπορουσες να γινεις καλυτερος αν προσεχες περισοτερο..

ειναι θεμα στοχων,κ επιλογων..

Eddie
20-11-10, 19:05
ειναι παραδοξο ομως να τα δινεις ολα στις προπονες,κ να μην κανεις αυτο που πρεπει διατροφικα..απλα υπονομευεις την ωρα που θα περασεις στο γυμναστηριο,κ θα μηνεις κ με την απορια για το αν θα μπορουσες να γινεις καλυτερος αν προσεχες περισοτερο..

ειναι θεμα στοχων,κ επιλογων..

Μπραβο!!Μεγαλη κουβεντα και σοφη!!(εχεις κανει στο βουνο και συ?)

Δεν θα παθεις τιποτα,απλα δεν αξιοποιεις το ερεθισμα που σου δινει το σωμα.

gym
20-11-10, 19:10
οχι,ρε συ σιγα το παθος για την πρωτεινη..χαχα!!

αυτο που λες για ατομα που ειναι τουμπανα κ δεν περνουν ειναι σχετικο απο πολλες αποψεις..
κ μια απο αυτες ειναι κ οτι οι ταυροι ειναι..ταυροι αλλα τρωνε χορτο.
που σημαινει οτι ειναι φτιαγμενοι για να γινουν ετσι,οπως κ οι ανθρωποι που λες ενδεχομενως..

το οτι η πρωτεινη βοηθαει στην μυικη πρωτεινοσυνθεση νομιζω δεν το συζηταμε,γιατι απλα δεν εχει νοημα..υπαρχει πληθορα μελετων εκει εξω..

τωρα για την ποσοτητα,ειναι αλλο θεμα..καλο ειναι να μην γινονται υπρβολες,γιατι κ με μια μετρια ποσοτητα πρωτεινης μαλλον θα χεις καλο αποτελεσμα οπως λες.

αλλα κ πανω σε αυτο που ειπε η λιλα,το ποσο μετριος ειναι καποιος σε σχεση με ενα επαγγελματια,ειναι σχετικο..
αν κοιταξει λεπτομεριες,μακροπροθεσμα μαλλον θα ειναι καλυτερος,απτον διπλανο μετριο του,που δεν κοιταει τοσο λεπτομεριες,αλλα κ παλι κατωτερος του επαγγελματια..κ εκει υπαρχει σημαντικη διαφορα..μπορει να σε νοιαζει να την εχεις επανω σου,μπορει κ οχι..
αν οχι,τοτε απλα μην προσπαθεις τοσο σε ολους τους τομεις του αθληματος..
ειναι παραδοξο ομως να τα δινεις ολα στις προπονες,κ να μην κανεις αυτο που πρεπει διατροφικα..απλα υπονομευεις την ωρα που θα περασεις στο γυμναστηριο,κ θα μηνεις κ με την απορια για το αν θα μπορουσες να γινεις καλυτερος αν προσεχες περισοτερο..

ειναι θεμα στοχων,κ επιλογων..

απλα δεν μου αρεσει αυτο που βλεπω....η υπερβολη της υπερβολης...
εννοειται θα φας πρωτεινη...δεν ακυρωνω ερευνες χρονων οπως λες...
το θεμα ειναι αξιζει να κανεις τοοοοοοσες υπερβολες?και μεχρι ποτε πια?
και μετα αν κουραστεις αρχιζουν αλλα πολλα...
εγω ξερω και βλεπω οτι οι υπερβολες οδηγουν σε ασχημα αποτελεσματα...

τωρα στο θεμα της πρωτεινης δεν συμφωνω με αυτο που βλεπω να λενε οι περισσοτεροι...πχ...α παρε 3γρ να γινουν μεγαλυτερα τα μπρατσα σου...πως το λες αυτο?ακομα και το 2γρ....ο καθενας διαφορετικος ειναι...ποσο μαλλον σ εενα κοριστι που δεν ειναι τοσο συνηθισμενο αν σου λεει θελω να μεγαλωσω...κ εγω θελω...ασχετα αν λενε οι τριγυρω μ οχι...
απλα δεν ακους τον καθε ασχετο που μπορει να εχει δυο κοιλιακους παραπανω...αυτο...!γιατι απλουστατα δεν ξερεις με ποιον τροπο εφτασε εκει...και δεν αναφερομαι απαραιτητα σε φαρμακα...

Andrikos
20-11-10, 19:23
να σου πω κατι?ξερω ατομα που ουτε θερμιδες,πρωτεινες μετρανε ουτε συμπήρωματα τιποταααααααα....απλα κανουν την προπονηση τους με παθος γιατι το γουσταρουννν...και οχι μονο βαρη και αλλα πολλα...σπορ και και και...μαραθωνιους και ποδηλατα και ιστοριες...και ειναι .και ειναι φετεεεεεεεςς...φυσικοτατα...και τρωνε φυσιολογικα...σαν ανθρωποι...



Εγώ ξέρω πολλές ανάλογες περιπτώσεις ανθρώπων που δεν έχουν ιδέα για το πόσες θερμίδες τρώνε και ενώ ασκούνται συστηματικά είναι για πολλά χρόνια παχύσαρκοι και η σωματική τους σύσταση παραμένει η ίδια.
Επίσης πάρα πολλοί από την κατηγορία που περιγράφεις γίνονται παχύσαρκοι όταν αλλάζουν τρόπο ζωής αφού δεν έχουν ιδέα από διατροφή. Γι' αυτό το λόγο αλλά και άλλους, δεν θα ήθελα να ανήκω στην κατηγορία των ανθρώπων που δεν καταλαβαίνουν τι κάνουν στην διατροφή τους.

Eddie
20-11-10, 19:27
Εγώ ξέρω πολλές ανάλογες περιπτώσεις ανθρώπων που δεν έχουν ιδέα για το πόσες θερμίδες τρώνε και ενώ ασκούνται συστηματικά είναι για πολλά χρόνια παχύσαρκοι και η σωματική τους σύσταση παραμένει η ίδια.


Βαλε και μενα μεσα σ αυτους:green:

Andrikos
20-11-10, 19:57
Βαλε και μενα μεσα σ αυτους:green:

Δεν χαλώ χατήρι:green:

Και εγώ σαν έφηβος γυμναζόμουν , έτρωγα ότι ήθελα αλλά 6 pack ΔΕΝ.

Πάντως πραγματικά δεν καταλαβαίνω πού στα κομμάτια βοηθά το να μην έχεις ιδέα τι τρως.:green:

gym
20-11-10, 20:05
Εγώ ξέρω πολλές ανάλογες περιπτώσεις ανθρώπων που δεν έχουν ιδέα για το πόσες θερμίδες τρώνε και ενώ ασκούνται συστηματικά είναι για πολλά χρόνια παχύσαρκοι και η σωματική τους σύσταση παραμένει η ίδια.
Επίσης πάρα πολλοί από την κατηγορία που περιγράφεις γίνονται παχύσαρκοι όταν αλλάζουν τρόπο ζωής αφού δεν έχουν ιδέα από διατροφή. Γι' αυτό το λόγο αλλά και άλλους, δεν θα ήθελα να ανήκω στην κατηγορία των ανθρώπων που δεν καταλαβαίνουν τι κάνουν στην διατροφή τους.


Δεν χαλώ χατήρι:green:

Και εγώ σαν έφηβος γυμναζόμουν , έτρωγα ότι ήθελα αλλά 6 pack ΔΕΝ.

Πάντως πραγματικά δεν καταλαβαίνω πού στα κομμάτια βοηθά το να μην έχεις ιδέα τι τρως.:green:


αναφερθηκα σε ατομα ΟΧΙ που τρωνε ολες τις βλακειες κ ειναι κομματια...
ΑΛΛΑ σε ατομα που τρωνε πανταα υγεινα...δεν υπαρχει το cheat meal...
απλα τρωνε υγεινα...ε και τι να κανω δηλαδη...ειναι φετες...να τους δωσω λιπος να τους φυγει το 6pack????
κ ποιος ειπε οτι δεν ξερουν τι τρωνε?????απλα δεν ειναι με μια ζυγαρια στο χερι παιδια και με ενα σεικερ...καταλαβατε τι εννοω?
αυτο που λεω ειναι οτι σωμα θα φτιαξεις και χωρις ακροτητες στην διατροφη...μονοφαγιες και τα λοιπα...αυτο λεω...αυτο εχω δει ...
δεν συμφωνειτε?γνωμη σας...
εννοειται οτι αν θελεις το στυλ το αγωνιστιθκο...ναι θα χρειαστεις υπερβολες...αλλα δεν νομιζω οτι μιλαμε γι αυτο το επιπεδο...

gym
20-11-10, 20:07
Δεν χαλώ χατήρι:green:

Και εγώ σαν έφηβος γυμναζόμουν , έτρωγα ότι ήθελα αλλά 6 pack ΔΕΝ.

Πάντως πραγματικά δεν καταλαβαίνω πού στα κομμάτια βοηθά το να μην έχεις ιδέα τι τρως.:green:

επισης ολοι οι ανθρωποι δεν ειναι ιδιοι...κ εγω σαν εφηβη ειχα κοιλιακους και δεν το ειχα καταλαβει γιατι απλα δεν το κοιτουσα αν ειχα και τι...
οταν ομως βλεπω τωρα φωτο,το βλεπω...και δεν εκανα τις προπονησεις που κανω τωρα...

lila_1
20-11-10, 20:08
Bασικα εχει δικιο ο Ανδρικος.Τεινουμε να προσεχουμε τους ΛΙΓΟΥΣ που θεωρητικα δεν καταβαλουν προσπαθεια (ή ετσι ισχυριζονται) και εχουν, παρα τους πολλους που κανουν (ή δεν κανουν σοβαρη) προσπαθεια και προφανως δεν εχουν..
Μαλλον δεν αποτελει επιχειρημα αυτο..

Ωστοσο την απορια εξακολουθω να την εχω.:turtle:

gym
20-11-10, 20:10
Bασικα εχει δικιο ο Ανδρικος.Τεινουμε να προσεχουμε τους ΛΙΓΟΥΣ που θεωρητικα δεν καταβαλουν προσπαθεια (ή ετσι ισχυριζονται) και εχουν, παρα τους πολλους που δεν κανουν προσπαθεια και προφανως δεν εχουν..
Μαλλον δεν αποτελει επιχειρημα αυτο..

Ωστοσο την απορια εξακολουθω να την εχω.:turtle:

καλε αστο καλο...αλλο λεω εγω αλλο καταλαβατε...τεσπα αντε....

εσυ να δεις ...με την απορια θα μεινεις!!!!!:P:P:P

lila_1
20-11-10, 20:12
καλε αστο καλο...αλλο λεω εγω αλλο καταλαβατε...τεσπα αντε....

εσυ να δεις ...με την απορια θα μεινεις!!!!!:P:P:P

Οχι ρε,δεν πηγαινε για σενα αυτο.:P
Μια χαρα καταλαβα τι λες,αλλα δεν ειναι ακριβως αυτο το θεμα μου..

As usual..Οτι και αν ρωτησω ποτε δεν μου λυνεται η απορια εδω μεσα..:turtle:

gym
20-11-10, 20:13
Οχι ρε,δεν πηγαινε για σενα αυτο.:P
Μια χαρα καταλαβα τι λες,αλλα δεν ειναι ακριβως αυτο το θεμα μου..

As usual..Οτι και αν ρωτησω ποτε δεν μου λυνεται η απορια εδω μεσα..:turtle:

χαχαχαχαχα....γιατι καλε?πες πες τι ρωτησες κ δεν σ ειπαν???????

giannis64
20-11-10, 20:15
ααα καλα... ειπα και γω. θα γινει κανα θαυμα!:toast:

gym
20-11-10, 20:20
ααα καλα... ειπα και γω. θα γινει κανα θαυμα!:toast:

τι εννοεις?:unsure:

Andrikos
20-11-10, 20:55
αναφερθηκα σε ατομα ΟΧΙ που τρωνε ολες τις βλακειες κ ειναι κομματια...
ΑΛΛΑ σε ατομα που τρωνε πανταα υγεινα...δεν υπαρχει το cheat meal...
απλα τρωνε υγεινα...ε και τι να κανω δηλαδη...ειναι φετες...να τους δωσω λιπος να τους φυγει το 6pack????
κ ποιος ειπε οτι δεν ξερουν τι τρωνε?????απλα δεν ειναι με μια ζυγαρια στο χερι παιδια και με ενα σεικερ...καταλαβατε τι εννοω?
αυτο που λεω ειναι οτι σωμα θα φτιαξεις και χωρις ακροτητες στην διατροφη...μονοφαγιες και τα λοιπα...αυτο λεω...αυτο εχω δει ...
δεν συμφωνειτε?γνωμη σας...
εννοειται οτι αν θελεις το στυλ το αγωνιστιθκο...ναι θα χρειαστεις υπερβολες...αλλα δεν νομιζω οτι μιλαμε γι αυτο το επιπεδο...


Μα το να τρως πάντα "υγιεινά" είναι ακρότητα που τείνει στην νευρική ορθορεξία, δηλαδή σε διατροφική διαταραχή . Ποιός τρώει έτσι και δεν σπάει ποτέ; Εγώ δεν ξέρω κανένα πραγματικά, όλοι τρώνε και σαβούρα που και που. Επίσης ξέρω περιπτώσεις που θέλουν να το παίζουν "στρατιώτες" που δεν το παραδέχονται και τα βουλιμικά επεισόδια δίνουν και παίρνουν.
Το σέικερ και η πρωτεΐνη είναι υποκειμενικά ακρότητα αφού οφείλεται σε κοινωνικά στερέοτυπα, δεν είναι δείγμα για διατροφική/ψυχολογική διαταραχή, είναι απλά μία επιλογή για ένα γεύμα. Επίσης δεν χρειάζεται κανείς να είναι με μία ζυγαρία στο χέρι για να έχει μία ιδέα του πόσες θερμίδες τρώει.

gym
20-11-10, 21:08
Μα το να τρως πάντα "υγιεινά" είναι ακρότητα που τείνει στην νευρική ορθορεξία, δηλαδή σε διατροφική διαταραχή . Ποιός τρώει έτσι και δεν σπάει ποτέ; Εγώ δεν ξέρω κανένα πραγματικά, όλοι τρώνε και σαβούρα που και που. Επίσης ξέρω περιπτώσεις που θέλουν να το παίζουν "στρατιώτες" που δεν το παραδέχονται και τα βουλιμικά επεισόδια δίνουν και παίρνουν.
Το σέικερ και η πρωτεΐνη είναι υποκειμενικά ακρότητα αφού οφείλεται σε κοινωνικά στερέοτυπα, δεν είναι δείγμα για διατροφική/ψυχολογική διαταραχή, είναι απλά μία επιλογή για ένα γεύμα. Επίσης δεν χρειάζεται κανείς να είναι με μία ζυγαρία στο χέρι για να έχει μία ιδέα του πόσες θερμίδες τρώει.

ακριβως αυτο λεω κ εγω....το να εχεις μια ιδεα...οχι τοσα και τοσα/....δεν μιλαω για υπερβολικα πραγματα...ναι θα φαει αλλα δεν θα φαει καμια τεραστια ποσοτητα που ξερω οτι τρωνε οσοι κ καλα ειναι πιστοι σε ολα και λενε α.,..ωραια τσιτ μερα σημερα...και τρωνε οτι βρουνε ...απλα γιατι το εχουν στερηθει καιρο...


πιστευεις οτι μια διατροφη για να εχει αποτελεσματα σοβαρα ο αλλος πρεπει να αποτελειται απο κοτοπουλο,ρυζι...και τα σχετικα ΜΟΝΟ...
δεν μιλαω για τηγανιτα καιο φαστ ,,,καταλαβατε τι εννοω...

βασικα τοσα που ειπαμε ξεχασα και το θεμα...:P:P:P

kyriakos23
20-11-10, 21:11
[QUOTE=lila_1;280162][COLOR=DarkRed]
[COLOR=Black]Δεν γινεται ο ερασιτεχνης του μετριου επιπεδου να εχει εμμονες και νοοτροπια επαγγελματια,δεν ειναι οι λεπτομερειες που θα κανουν τη διαφορα σε αυτο το επιπεδο.Τεσπα...


αυτο δυστιχος πολλοι δεν το εχουν καταλαβει ακομη.
αλλη η ζωη που εχουν οι επαγγελματιες και αλλη σε εμας.το λεει και η λεξη ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ εμεις εχουμε αλλες δουλιες ,αυτο ειναι το hobbie μας...
τελοσπαντον ο καθενας οτι θελει κανει με την ζωη του.

gym
20-11-10, 21:15
[QUOTE=lila_1;280162][COLOR=DarkRed]
[COLOR=Black]Δεν γινεται ο ερασιτεχνης του μετριου επιπεδου να εχει εμμονες και νοοτροπια επαγγελματια,δεν ειναι οι λεπτομερειες που θα κανουν τη διαφορα σε αυτο το επιπεδο.Τεσπα...


αυτο δυστιχος πολλοι δεν το εχουν καταλαβει ακομη.
αλλη η ζωη που εχουν οι επαγγελματιες και αλλη σε εμας.το λεει και η λεξη ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ εμεις εχουμε αλλες δουλιες ,αυτο ειναι το hobbie μας...
τελοσπαντον ο καθενας οτι θελει κανει με την ζωη του.

:clap:

SepTum
20-11-10, 21:30
[QUOTE=lila_1;280162][COLOR=DarkRed]
[COLOR=Black]Δεν γινεται ο ερασιτεχνης του μετριου επιπεδου να εχει εμμονες και νοοτροπια επαγγελματια,δεν ειναι οι λεπτομερειες που θα κανουν τη διαφορα σε αυτο το επιπεδο.Τεσπα...


αυτο δυστιχος πολλοι δεν το εχουν καταλαβει ακομη.
αλλη η ζωη που εχουν οι επαγγελματιες και αλλη σε εμας.το λεει και η λεξη ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ εμεις εχουμε αλλες δουλιες ,αυτο ειναι το hobbie μας...
τελοσπαντον ο καθενας οτι θελει κανει με την ζωη του.
Το θεμα ειναι οτι μπορει να ειναι μεν χομπυ αλλα ο καθε ανθρωπος που εχει καποιους στοχους προσπαθει να τους επιτευξει με τον καλυτερο δυνατο τροπο και στον μεγαλυτερο βαθμο.Αν κατι δεν μπαινει εμποδιο σε αλλα κομματια της ζωης του καθενος,δεν υπαρχει λογος να μην εχει πολλα κοινα με εναν επαγγελματια,τοσο το καλυτερο αν πρωτευει σε ολους τους τομεις της ζωης του,με θυσιες ομως που να κρατανε την ισορροπια.Το πραγμα ερχετε και χαλαει οταν βλεπεις καποιους που με πραγματικα πολυ μικρη προσπαθεια εχουν φοβερα αποτελεσματα χωρις να ασχολουνται οχι μονο με λεπτομεριες αλλα ουτε με τα βασικα, και για να μην νομιζει κανεις πως υπερβαλλω μπορω να στειλω και καμια ανωνυμη φωτο ετσι για να υπαρχει μια ιδεα.Kαποιες τις εχω διπλες ,τις ανταλασσω με φωτο τις τοπικ σταρτερ.^_^

kyriakos23
20-11-10, 21:34
οταν ενας φυσιολογικος ανθρωπος που εχει την οικογενεια του,τις δουλειες του κ.τ.λ πολυ απλα δεν φτανει να κανει αυτα που κανει ενας επαγγελματιας,εκτος αν δεν κανει τπτ αλλο.