PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτοσχεδιο zma?



pikolo
26-10-07, 11:44
Διαβασα καπου αυτο...

I went to my local Vitamin Shoppe, and bought some Zinc and some Magnesium. (...And some Glucosamine and Chondroitin while I was at it.) Maybe I only saved a few dollars, but it's easier this way. The ZMA serving size is 3, so that means the individual capsules are weak. Given that I got 100 capsule bottles of stronger strength, that means I got MORE STUFF. Or something. I like stuff!




γινεται?

gpol
26-10-07, 12:27
Γιατι οχι?
Απλα βρες μαγνησιο, ψευδαργυρο και βιταμινη β6 στις αναλογιες που περιεχει το zma

pikolo
26-10-07, 13:02
πιστευω πως θα βγαινει πιο φτηνο ετσι...θα πεταχτω Δευτερα στο φαρμακειο να δω αν γινεται κατι...

pikolo
26-10-07, 14:58
Μηπως μπορειτε να μου πειτε τι να παρω απο το φαρμακειο για να το φτιαξω?και σε τι ποσοτητες και μορφη?Θα ειναι το ιδιο με το αγοραστο..?

gpol
26-10-07, 15:05
ΣΥΝΘΕΣΗ ΚΑΙ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ

Ανά κάψουλα:

Ψευδάργυρος - Zinc (as monomethionine and aspartate) 10mg

Μαγνήσιο-Magnesium (as aspartate) 150mg

Βιταμίνη Β6-Vitamin B6 (as pyridoxine hydrocloride) 3.5mg

Η συνιστώμενη δόση είναι τρεις κάψουλες που λαμβάνονται 45-60 λεπτά πριν την νυχτερινή κατάκλιση και με άδειο στομάχι.

Eσυ θα πρεπει να βρεις τα παραπανω στις αντοιστιχες ποσοτητες. Η δοσολογια ειναι 3 καψουλες, αρα θελεις Zinc 30mg, Magnesium 450mg, Vit B6 10.5mg. Τωρα τι σκευασμα θα πρεπει να ρωτησεις τον φαρμακοπειο δεν ξερω. Δειξε του τι θελεις να παιρνεις και σε ποια ποσοτητα. Απλα προσεξε μην σου δωσει κατι που να περιεχει τα παραπανω με ασβεστιο. Το zma δεν πρεπει να λαμβανεται με ασβεστιο

giorgos_xania
26-10-07, 15:23
εγω το βραδυ χτυπαω ενα γιαουρτι 2% με μισο scoop whey δηλαδη πρεπει να ξεχασω το ΖΜΑ ?

gpol
26-10-07, 15:32
"Απορρόφηση μετάλλων"
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1377


ΨΕΥΔΑΡΓΥΡΟΣ
------------------
Ασβέστιο - τα υψηλά επίπεδα διαιτητικού ασβεστίου μπορούν ενδεχομένως να παρεμποδίσουν την απορρόφηση ψευδάργυρου στους ανθρώπους.

MΑΓΝΗΣΙΟ
--------------
Βιταμίνη D και ασβέστιο - η ενεργός μορφή της βιταμίνης D (1,25-διυδροξυχολεκαλσιφερόλη, καλσιτριόλη) μπορεί να αυξήσει την εντερική απορρόφηση του μαγνησίου σε μικρή έκταση.


Καλυτερα να αφηνεις 1 ωρα αποσταση μεταξυ τροφης που περιεχει ασβεστιο με zma

pikolo
26-10-07, 15:33
δηλαδη αν εχει και αλλα μεσα δεν πειραζει αρκει να μην εχει ασβεστιο...?και με το μαγνησιο που λεσ την μορφη θα την εχει στο φαρμακειο?

Gasturb
26-10-07, 15:35
εγω το βραδυ χτυπαω ενα γιαουρτι 2% με μισο scoop whey δηλαδη πρεπει να ξεχασω το ΖΜΑ ?

1 ώρα μετά ή 30-45 λεπτά πριν από ένα γεύμα είτε περιέχει ασβέστιο είτε όχι

Gt

gpol
26-10-07, 15:52
δηλαδη αν εχει και αλλα μεσα δεν πειραζει αρκει να μην εχει ασβεστιο...?και με το μαγνησιο που λεσ την μορφη θα την εχει στο φαρμακειο?

o jiu λεει εδω: http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=5970
οτι

"Το zma ειναι απλα υπερδοσολογια ψευδαργυρου και μαγνησιου τπτ περισσοτερο τπτ λιγοτερο.
Η ασπαρτικη μορφη δεν ειναι περισσοτερο bioavalable απο τις αλλες μορφες και απλα το πλασαρουν ετσι οστε να αγορασεις ZMA και οχι ξεχωριστα ΖΙΝC και MAGNESIUM σε οποιαδηποτε μορφη. "

Ρωτα και τον φαρμακοπειο, ειναι πολυ πιθανον να γνωριζει να σου απαντησει

pikolo
26-10-07, 16:21
Η ασπαρτικη μορφη δεν ειναι περισσοτερο bioavalable εδω τι εννοει?

gpol
26-10-07, 16:32
Kοιτα η πηγη που σου μεταφερω δεν ξερω ποσο εμπιστη ειναι. Ερχεται σε αντιθεση με αυτο που λεει ο jiu σχετικα με την βιο διαθεσιμοτητα

"Η αιτία βρισκόταν στην βιο-απορροφητικότητα των μορφών των μετάλλων που χρησιμοποιούνταν.

Μερικές μορφές των μετάλλων είναι πολύ πιο απορροφητικές από τον οργανισμό από άλλες. Για παράδειγμα ο βαθμός απορρόφησης του ψευδάργυρου σε μορφή oxidate συγκρινόμενος με τον ψευδάργυρο σε μορφή monomethionine, μας δείχνει ότι η δεύτερη μορφή είναι 33 φορές πιο απορροφητική από την πρώτη."

Δεν ξερω αυτο αν ειναι διαφημιστικο τρικ για να αγοραζεις zma, ετσι δεν μπορω στα σιγουρα να σου πω κατι. Γιαυτο σου ειπα να ρωτησεις και τον φαρμακοπειο

pikolo
26-10-07, 16:41
α οκ καταλαβα..

hackman
01-11-07, 15:27
ξέρουμε τις εμπορικές ονομασίες των παραπάνω(μαγνήσιο+Β6+ψευδάργυρο)?

gpol
01-11-07, 15:46
Τι ακριβως εννοεις? Δεν καλυφθηκες απο τις παραπανω απαντησεις ?

hackman
01-11-07, 21:42
πχ το σύμπλεγμα βιταμινών Β λέγετε neurobion τα υπόλοιπα πως λέγονται?

gpol
01-11-07, 21:46
ΣΥΝΘΕΣΗ



Ψευδάργυρος - Zinc (as monomethionine and aspartate) 10mg

Μαγνήσιο-Magnesium (as aspartate) 150mg

Βιταμίνη Β6-Vitamin B6 (as pyridoxine hydrocloride) 3.5mg



Αυτο που αναφερεις ειναι συμπλεγμα βιταμινων Β, οχι βιταμινη Β6. Δεν ξερω αν μπορεις να πετυχεις αυτο που θες, καθως λιγο δυσκολο να πουλανε ξεχωριστα αυτα τα μεταλλατα σε αυτη τη μορφη(αν εχει τελικα τοσο σημασια)

Gasturb
01-11-07, 21:56
To δικο μου αναγράφει

Vitamin B-6 (from Pyridoxine HCI)
Magnesium (from Magnesium Aspartate)
Zinc (from Zinc L-Methlonine and Zinc Aspartate)

Gt

jiujitSu
02-11-07, 01:59
Η ασπαρτικη μορφη δεν ειναι περισσοτερο bioavalable εδω τι εννοει?

Οταν θες να παρεις καποιο μεταλλο συμπληρωμα δεν μπορεις να το παρεις σκετο(χημικα εννοω).
Δηλαδα δεν μπορει να ειναι σκετος ψευδαργυρος σε κοκους γιατι ετσι μολις το καταπιεις θα ανατιναχθει στο στομαχι σου. Δεν θες να δεις τι γινεται οταν καθαρα μεταλλα ερχονται σε επαφη με το νερο χεχε.
Ετσι ο ψευδαργυρος βρισκεται παντα σε ενωση με καποιο αλλο στοιχειο οπως το ασπαρτικο οξυ ή πχ το θειικο οξυ στην περιπτωση που ειναι Zinc SULFATE.
Bioavailable πχ ειναι ποσο καλα αποροφαται η ουσια απο τον οργανισμο.

Συμφωνα με
Scholmerich J, Freudemann A, Kottgen E, Wietholtz H, Steiert B, Lohle E, et al. Bioavailability of zinc from zinc histidine complexes. Comparison with zinc sulfate in health men. Am J Clin Nutr. 1987;45:1480-6.
και
[b]Jornal de Pediatria
J. Pediatr. (Rio J.) vol.80 no.1 Porto Alegre Jan./Feb. 2004
Suplementa

Muscleboss
02-11-07, 12:10
Όταν ήμουν στην αγγλία και εύρισκα τα μέταλλα κ τις βιταμίνες φτηνά και γώ μόνος μου το έφτιαχνα ακολουθώντας τις σωστές αναλογίες. Εδώ Ελλάδα δε συμφέρει από ότι έχω δει.

ΜΒ

ΥΓ: jiu: αν κρίνω από την υπογραφή σου "αναβαθμίζεσαι" όλο και περισσότερο 8)

hackman
02-11-07, 23:28
μέχρι τώρα βρήκα

B6------------->ΒΕSΙΧ
Magnesium--->Mag2
ZInc----------->??? ακόμα το ψάχνω

jiujitSu
03-11-07, 01:48
ΥΓ: jiu: αν κρίνω από την υπογραφή σου "αναβαθμίζεσαι" όλο και περισσότερο 8)

Inevitable my friend, inevitable..

P.S "Σαν τα σπιτικα κουλουρακια δεν εχει !" :porc:

RUHL
05-11-07, 15:18
ZMA

http://i149.photobucket.com/albums/s55/gasturb/now_magnesium.jpg

+ αυτο

http://i149.photobucket.com/albums/s55/gasturb/nw_zinc_new.jpg

hackman
05-11-07, 17:17
αν ηταν φαρμακευτηκά ήουν απόυτα ηανοποιημέ έτσι ξέρω και εγώ
πάντος thanks

pikolo
05-11-07, 17:47
φιλε RUHL αυτα που τα βρισκω?

billys15
05-11-07, 17:51
φιλε RUHL αυτα που τα βρισκω?

H NOW υπαρχει και σε καταστηματα συμπληρωματων και σε καποια φαρμακεια,οσο για τη δευτερη δεν ξερω.

RUHL
05-11-07, 17:57
φιλε RUHL αυτα που τα βρισκω?


Δεν μπηκα εδω μεσα να κανω διαφημιση.
Πουλανε σε σιτε εξωτερικου ψαξε λιγο στο google γραψε bodybuilding και κατι θα βρεις
Αφου δεν επιτρεπονται διαφημησεις αλλων σιτε:box:


*Εικονες πως βαζεις? στο repley?

gpol
05-11-07, 18:24
Μπες στο http://imageshack.gr
και ανεβασε την εικονα σου εκει. Μετα γραφεις το λινκ που προκυπτει


:info: Gasturb: http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1345

RUHL
11-03-08, 16:23
Λοιπον ενα παλιο μας μελος (Bane) βρηκε κατι ερευνες για το ΖΜΑ και τις βρηκα καλες και ειπα να κανω copy paste

:green:


A few myths and truths about ZMA:

Myth: ZMA is a patended formula.

Truth: ZMA has no patent whatsoever. The only thing “patended” about ZMA is the name. The ZMA trademark can be found here http://tess2.uspto.gov/bin/showfield?f=doc&state=21b7m3.2.2. As it is obvious, no quantities of components, manufacturing process e.t.c. is covered. As long as the manufacturing company puts some ingredients together and calls it ZMA, it is, as far as the US patent office is concerned, ZMA.

Myth: ZMA works, because it is scientifically designed and, to back this up, has a study conducted by Dr. Brilla on June 2, 1999 which showed it to increase free testosterone by 30% compared to up to 10% loss on non ZMA group.

Truth: ZMA was created by Victor Conte, owner of Balco Labs. Victor Conte is not a scientist. He spent about 15 years playing bass in various rock bands (including Tower of Power), and when money started running out he opened up a holistic health center with wife. He shut this center down after a year and then opened up BALCO (Bay Area Laboratory Co-Operative). At a sports medicine conference in 1997, Conte met Brilla and asked her to conduct a study on SNACʼs zinc-magnesium supplement. In November 1998, Brilla and Conte presented their findings on a poster board at a meeting of the Southwest Chapter of the American College of Sports Medicine, in Las Vegas. There were made the claims that ZMA produced 250% greater strength gains compared to placebo, that it created “hormonal increase” on the subjects and that it was the only natural supplement that was clinically proven to increase testosterone.
What the press release didnʼt say was that Conte owned SNAC and it was simply an affiliate of BALCO. Nor did it reveal that Conteʼs SNAC had helped pay for the study or that Brilla had been aided by Jim Valente and Dr. Brian Goldman, BALCOʼs vice president and medical director, respectively. It also didnʼt report that of the 57 Western Washington University football players who signed up for the study, 30 quit. By the end, only a dozen players were using ZMA while 15 took a placebo.(1)
Furthermore, Brilla had in the past cpnducted studies on magnesium and itʼs effect on testosterone and strength in athletes and football players in particular. The ZMA study demonstrated results painfully close to the ones of the magnesium-only study she herself had conducted a few years earlier(4). Brilla was simply asked to repeat the study, using this time along with the magnesium some zinc and “surprisingly” the same good results came out.


Myth: ΖΜΑ contains the most bioavailable forms of Zinc available, aspartate and monomethionine.

Truth: Zinc aspartate has been data suggesting it to be an ineffective form of Zinc(5) and surely not any better than Zinc Sulfate, the most commonly used form(6). Zinc monomethionine has no negative studies on it for now, but also no literature proving it to be superior to other Zinc forms that exist.
As for magnesium aspartateʼs bioavailability, it stands in the middle, with other more potent forms existing(7,8)

Myth: “Hey, ZMA worked for me, my buddy, my neighbour and my dog. It made me 10 times stronger and bigger”

Truth: Placebo is priceless. While many ZMA users reported various gains and indeed ZMA can be as beneficial as supplementing with Zinc and Magnesium if you are deficient, ZMA has failed to elevate serum testosterone levels in healthy training males(9). Chances is, if you are a well eating and supplementing average athelete, you are not Zinc deficient and ZMA will do nothing for your testosterone. Another independend study involving 42 trained males that received only ZMA as a supplement showed that “ no significant differences were observed between groups in anabolic or catabolic hormone status, body composition, 1-RM bench press and leg press, upper or lower body muscular endurance, or cycling anaerobic capacity. Results indicate that ZMA supplementation during training does not appear to enhance training adaptations in resistance trained populations.”(10).

Myth: “I donʼt care anyway. ZMA is cheap like hell and gives me better sleep”

Truth: Magnesiumʼs benefits on mood(11), insomnia(12) and cramping(13) are well documented. Zinc also has various benefits, provided no deficiency exists. The fact however remains that you can buy equal or even better Zinc and Magnesium supplements for 1/3 the cost. If you feel still comfortable dumping 10$ for a name then the author restʼs his case.

References:
1 Game of Shadows
2 http://www.jacn.org/cgi/content/abstract/11/3/326
3 www.uspto.gov
4 EFFECT OF MAGNESIUM-FORTIFIED SPORTS DRINK ON STRENGTH IN COLLEGIATE FOOTBALL PLAYERS 1423.Medicine & Science in Sports & Exercise. 29(5) Supplement:250, May 1997
5 Bioavailability of orally administered zinc, using Taurizine.Duisterwinkel FJ, Wolthers BG, Koopman BJ, Muskiet FA, Van der Slik W.
6. Bioavailability of zinc from zinc-histidine complexes.Comparison with zinc sulfate in healthy men.
7Bioavailability of US commercial magnesium preparations.
Firoz M, Graber M.
8. Study of magnesium bioavailability from ten organic and inorganic Mg salts in Mg-depleted rats using a stable isotope approach.
Coudray C, Rambeau M, Feillet-Coudray C, Gueux E, Tressol JC, Mazur A, Rayssiguier Y.
9 Serum testosterone and urinary excretion of steroid hormone metabolites after administration of a high-dose zinc supplement.
Koehler K, Parr MK, Geyer H, Mester J, Sch

Gasturb
11-04-08, 13:22
Tα πιο σημαντικα κομμάτια

--

Myth

- ZMA works
- ZMA gives me better sleep
- ZMA made me 10 times stronger and bigger
- ΖΜΑ contains the most bioavailable forms of Zinc available, aspartate and monomethionine.

Truth

- Zinc aspartate has been data suggesting it to be an ineffective form of Zinc and surely not any better than Zinc Sulfate. Zinc monomethionine has no negative studies. As for magnesium aspartateʼs bioavailability, it stands in the middle.
- ZMA has failed to elevate serum testosterone levels in healthy training males.. if you are a well eating and supplementing average athelete, you are not Zinc deficient and ZMA will do nothing for your testosterone... ZMA supplementation during training does not appear to enhance training adaptations in resistance trained populations.

--

Με άλλα λόγια όχι μόνο το αμφισβητεί αλλά τo βγάζει κ τελείως.. άχρηστο!

Sorry αλλα δεν συμφωνώ 8)

RUHL
11-04-08, 13:50
Αλλα το χρησημοποιει ο ιδιος ο bane :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: απλος αγωραζει ξεχωρηστα μαγνησιο και zinc :green:

slaine
07-11-08, 03:39
ΥΓ: jiu: αν κρίνω από την υπογραφή σου "αναβαθμίζεσαι" όλο και περισσότερο 8)

Inevitable my friend, inevitable..

P.S "Σαν τα σπιτικα κουλουρακια δεν εχει !" :porc:

κάποιου του άρεσε πολύ το μάτριξ... :chinese:

LordOfTerror
26-11-08, 00:38
Η έρευνα δε λέει πουθενά ότι είναι άχρηστη η συμπλήρωση με ZMA, αυτό που πρέπει να τονιστεί είναι ότι:
1 Δεν έχει γίνει έρευνα που να λέει ότι, αν δεν έχεις έλλειψη σε αυτά τα στοιχεία τότε με τη συμπλήρωση με ZMA να αυξάνεται η τεστοστερόνη σου. Άρα έχει αποτέλεσμα μόνο σε όσους έχουν έλλειψη.
2 Λέει ότι οι μορφές ψευδαργύρου και μαγνησίου που περιέχονται στα σκευάσματα που κυκλοφορούν στην αγορά δεν είναι και οι καλύτερες μορφές των στοιχείων αυτών (δεν έχουν την καλύτερη βιοδιαθεσιμότητα).

Άρα είναι χρήσιμη η συμπλήρωση με ZMA (κατά τη γνώμη μου, με όσο ξέρω εγώ και όσα διάβασα στην παραπάνω έρευνα).

Και μερικά άσχετα emoticons

:evil2: :rocking: :rocking: :rocking: :rocking: :rocking: :evil2: :turtle: :eleph:

LordOfTerror
26-11-08, 00:44
Α και κάτι που ψάχνω τώρα, ξέρει κανείς αν κάνει να παίρνω τα ZMA με γεμάτο στομάχι, αν όχι γιατί (δεν λέω για τροφές που περιέχουν ασβέστιο);

Πως μπορώ να κάνω να μου στέλνει ειδοποίηση στο mail μου όταν κάνει κάποιος Post σε ένα topic που είχα γράψει κάποτε κάτι? π.χ. όταν κάποιος απαντήσει σε αυτά που έγραψα να με ειδοποίσει με ένα mail.

Αν τα πολλά emoticons είναι πρόβλημα, ας μου το πει κάποιος να μην το ξανακάνω

:rifle: :eleph:
:rifle: :turtle:
:jason: :wcourt:
:box1: :bodybuilder1:

LordOfTerror
26-11-08, 00:50
Αααα και από που μπορώ να αγοράσω ξεχωριστά μαγνήσιο και ψευδάργυρο, συμφέρει πιο πολύ απο τα ZMA? Επίσης δεν πρέπει να τα πάρεις μαζί με B6?

Αν λέτε για το Matrix την ταινία και μένα μου αρέσει αλλιώς αν λέτε για το συμπλήρωμα δεν ξέρω.

:rifle: :eleph:

slaine
26-11-08, 00:53
χωρίς εμότικονς δε γίνονται δεκτές οι απατήσεις σου!!!! :evil:

ή όταν ποστάρεις θα κάνεις κλικ να σου έρχεται ειδοποίηση ή πας στις ρυθμίσεις του προφίλ σου και το ρυθμίζεις από εκει.

δεν ξέρω να σου πω σιγουρα για το άδειο στομάχι ή οχι.

πάρε και μερικά άσχετα ακόμα:
:wcourt: :) :idea: :toast: :1laugh: :bodybuilder2: :bodybuilder1:

slaine
26-11-08, 01:01
για την ταινία λέγαμε

LordOfTerror
26-11-08, 01:02
Ωραίος, thanks, ;oντως το είχε κάτω να το τσεκάρω. Τι βλάκας που είμαι.

:rifle: :turtle:

RUHL
26-11-08, 01:05
Άρα είναι χρήσιμη η συμπλήρωση με ZMA (κατά τη γνώμη μου, με όσο ξέρω εγώ και όσα διάβασα στην παραπάνω έρευνα).

Λολα να ενα ΖΜΑ




8) :green:




φαρμακειο δεν θελει β-6 μαθε να διαβαζεις αλλιως πησω στα βασικα με την λολα :lol:

peris
26-11-08, 01:09
Άρα είναι χρήσιμη η συμπλήρωση με ZMA (κατά τη γνώμη μου, με όσο ξέρω εγώ και όσα διάβασα στην παραπάνω έρευνα).

Λολα να ενα ΖΜΑ




8) :green:




φαρμακειο δεν θελει β-6 μαθε να διαβαζεις αλλιως πησω στα βασικα με την λολα :lol: :rolf: :rolf: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :green:

LordOfTerror
26-11-08, 02:53
Δεν καταλαβαινω το σχόλιό σου. Εννοείς ότι τα ZMA δεν κάνουν δουλειά ή αφορά την ερώτησή μου, για το που μπορείς να τα βρεις? Αν ειναι για το δεύτερο sorry αλλά δεν κοίταξα το topic από την αρχή. Αν το σχόλιό σου αφορά το 1ο τότε τι να σου πω, μάθε αγγλικά.
:evil2: :rocking: :rocking: :rocking: :rocking: :evil2:

LordOfTerror
26-11-08, 03:37
Λέει: ZMA has failed to elevate serum testosterone levels in healthy training males.. if you are a well eating and supplementing average athelete, you are not Zinc deficient and ZMA will do nothing for your testosterone... ZMA supplementation during training does not appear to enhance training adaptations in resistance trained populations.

Ερευνες έχουν δείξει ότι οι πληοψηφεία των αθλητών έχει έλλειψη σε ψευδάργυρο. Το παραπάνω κείμενο λέει απλά ότι δεν αυξάνει τα επίπεδα τεστοστερόνης στα άτομα που δεν έχουν έλειψη. Επίσης έρευνες έχουν δείξει ότι σε άτομα που έχουν έλλειψη έχει αυξηθεί μέχρι και 30% η παραγωγή τεστερόνης με τη χορήγηση ZMA.


Εγώ ποτέ δεν είπα ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για να πάρεις τον ψευδάργυρο και το μαγνήσιό σου, απλά είπα ότι είναι ένας τρόπος κάτι που καθιστά τα ZMA χρήσιμα στους αθλητές.

Συμπέρασμα τα ZMA δεν είναι άχρηστα και η καλλή γνώση της αγγλικής γλώσσας είναι απαραίτητη για την εκμαίευση συμπερασμάτων από έρευνες γραμμένες στα αγγλικά.

LordOfTerror
26-11-08, 03:42
Και σε παρακαλώ να μου συμπεριφέρεσαι με περισσότερη ευγένεια (αναφέρομαι στο σχόλιο που λέει ότι δεν ξέρω να διαβάζω) και να μην χλευάζεις τις απόψεις μου χωρίς να έχεις απτά επιχειρήματα που να αποδεικνύουν ότι κάνω λάθος.

LordOfTerror
26-11-08, 03:56
Ααααα και αυτός που λες ότι δεν ξέρει να διαβάζει έχει profficiency αγγλικών και έχει μείνει αρκετούς μήνες σε αγγλόφωνη χώρα.

Καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.

Bane
26-11-08, 12:29
Οτιδήποτε κοστίζει 4πλάσια από ότι θα έπρεπε και το marketing του στηρίζεται σε εμφανή ψέμματα για μένα είναι άχρηστο.

LordOfTerror
26-11-08, 15:45
Φίλε Bane

Συμφωνώ απόλυτα ότι υπάρχουν καλύτερα προϊόντα απλά και αυτό δεν μπορείς να το χαρακτηρίσεις ως άχρηστο, μιας και κάνει εν μέρει όσα ισχυρίζεται. Απλά έκανα τα παραπάνω σχόλια με αφορμή το συμπέρασμα που έβγαλαν κάποια άτομα από αυτό το άρθρο π.χ. ο Gasturb είχε πει : “Με άλλα λόγια όχι μόνο το αμφισβητεί αλλά τo βγάζει κ τελείως.. άχρηστο! Sorry αλλα δεν συμφωνώ”

Το άρθρο δεν λέει ότι το σκεύασμα αυτό δεν κάνει ότι λέει απλά αναφέρει κάποιες extra πληροφορίες που αποκρύπτουν οι εταιρείες για να νομίζουν τα θύματα ότι αν πάρουν 100 χάπια μαζί θα γίνουν σαν τον Arnold και να ξοδεύουν χρήματά τους πλουτίζοντάς τες.

Όταν λες εμφανή ψέματα τι εννοείς; Αμφισβητείς και το ότι αυξάνει την τεστοστερόνη ατόμων που έχουν έλλειψη των θρεπτικών αυτών συστατικών, ή απλά αναφέρεσαι στο ότι μάλλον υπάρχουν σκευάσματα τα οποία επιφέρουν καλύτερα αποτελέσματα από τα ZMA με λιγότερα χρήματα;

Και χαίρομαι που υπάρχουν σκεπτόμενα άτομα σαν και εσένα που ψάχνουν χωρίς να αρκούνται στη μισή αλήθεια που μας πλασάρουν οι εταιρείες. :thumbup:

LordOfTerror
26-11-08, 15:55
Επίσης λόγο του επαγγέλματός σου θα ήθελα να σε συμβουλευτώ για κάτι:
Τι θα ήταν καλύτερο από τη συμπλήρωση με ZMA; Ο Rhul μου είπε ότι μπορώ να βρω στο φαρμακείο ψευδάργυρο και μαγνήσιο. Καταρχήν, είναι απαραίτητο ή όχι να γίνει η συμπλήρωση αυτών των θρεπτικών συστατικών μαζί με Β6; Και τέλος έχει διαφορά αν τα πάρεις μαζί ή σε διαφορετικές ώρες το καθένα;

slaine
26-11-08, 16:01
Και χαίρομαι που υπάρχουν σκεπτόμενα άτομα σαν και εσένα που ψάχνουν χωρίς να αρκούνται στη μισή αλήθεια που μας πλασάρουν οι εταιρείες. :thumbup:

ψάξε να δεις τι έχει ποστάρει o Βane και θα καταλάβεις :^^:

LordOfTerror
26-11-08, 16:26
Μπορείς μήπως να μου δόσεις ένα clue; Πες μου που να ψάξω και περί τίνος πρόκειται γιατί δε μπορώ να καταλάβω. Τελικά ή είμαι πολύ χαζός ή όλοι μιλάτε με γρύφους. :lol:
Σε αυτό το topic δεν έχει ποστάρει τίποτα άλλο αν δεν κάνω λάθος. Που αλλού να ψάξω;


Αααα, σε ποιον δεν αρέσει το Matrix και το κάνατε θέμα που άρεσε σε κάποιον;

:jason: :wcourt:

slaine
26-11-08, 16:44
κάνε ένα search και θα δεις τι έχει ποστάρει κατά καιρούς :wink:

LordOfTerror
26-11-08, 16:46
Απλά να μπαίνω σε topics και να τσεκάρω, ή μπορώ να ψάξω καπως αλλιώς να δω που έχει κάνει post; Τι να κάνω είμαι καινούργιος στο forum και μάλλον λίγο τεμπελόσκυλος.

slaine
26-11-08, 16:48
νεανία υπάρχει το search όπου βάζεις όνομα ή πας στο προφίλ και βλέπεις τα ποστ κάποιου. τσ τσ τσ... βασικά αυτά :P

LordOfTerror
26-11-08, 16:51
Thanks, που με γλύτωσες από τον κόπο, ελπίζω να μην γίνομαι βάρος με τέτοιες ερωτήσεις(μάλλον γίνομαι), δεν θα το ξανακάνω.

slaine
26-11-08, 17:00
:thumbup:

RUHL
26-11-08, 19:22
Οτιδήποτε κοστίζει 4πλάσια από ότι θα έπρεπε και το marketing του στηρίζεται σε εμφανή ψέμματα για μένα είναι άχρηστο.

Ποσταρε ο Βανε respect :bowdown: :bowdown: δεν ηξερα οτι παρακολουθεις το φορουμ :thumbsup: :thumbsup: με εκεινη την λιστα με τα χρησιμα συμπληρωματα στο ββ.κομ τι θα γηνει :green: ? :joker: ξερω ειπες οτι ειναι πολυ μεγαλη επειδη ολα εχουν χρηση καποια για υγεια αναλογως τον στοχο κτλ κτλ αλλα αν τα συμαζευες καπως :green: για μυικη αναπτυξη η καλυτερες προπονησεις αναλογως το ειδος προπονησης?η αναρωση ? γενικα να βαλουμε κανενα μυικο κιλο η να γραμμωσουμε ποιο ευκολα(ενοειτε διατροφη στο 100% και δεν περιμενω και πολλα απο τα συμπληρωματα μονο αυτα τα λιγα % που δηνουν)
ενταξη κατι περα απο την κρεατινη που δουλευει πολυ απλα.

και το Glycerol πως λεγετε? στα ελληνικα και που πουλανε ειδα αναφορες σου για αυτο? :drunken: :greenalien:



Ααααα και αυτός που λες ότι δεν ξέρει να διαβάζει έχει profficiency αγγλικών και έχει μείνει αρκετούς μήνες σε αγγλόφωνη χώρα.

Καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.
Εδω στα ελληνικα το εξηγω σε ελληνες κουβεντες-ερευνες αρθρα βιβλια περι ββινγκ και δεν τα πιανουν με την μια επειδη δεν εχουν τετοιου ειδους εμπειρια διαβασματος και βασικες γνωσεις η δεν το εχουν ψαξει η δεν βλεπουν ξεκαθαρα καποια πραγματα οποτε σου συνηστω μια τσιχλα και αρχηνα :greenalien:
Δεν εχω τιποτα να προσθεσω οτι ρωτας ειναι ηδη στο τοπικ

Αν εισαι σωστος και κανεις μια νορμαλ διατροφη και περνεις μια πολυβιταμινη που εχει εστω καποιο ποσοστο κοντα στο ΖΜΑ αυτα τα συστατικα δεν σου χρειαζετε εχτρα

LordOfTerror
26-11-08, 20:03
Λες: “Εδω στα ελληνικα το εξηγω σε ελληνες κουβεντες-ερευνες αρθρα βιβλια περι ββινγκ και δεν τα πιανουν με την μια επειδη δεν εχουν τετοιου ειδους εμπειρια διαβασματος και βασικες γνωσεις η δεν το εχουν ψαξει η δεν βλεπουν ξεκαθαρα καποια πραγματα οποτε σου συνηστω μια τσιχλα και αρχηνα”

Δηλαδή θες να βγάλεις και τρελούς ή ηλίθιους τους επιστήμονες που έκαναν έρευνες σύμφωνα με τις οποίες αποδεικνύουν ότι σε άτομα με έλλειψη τεστοστερόνης τα ZMA αυξάνουν την παραγωγή τεστοστερόνης; Πες μου που ακριβώς το λέει αυτό στην έρευνα που έχετε κάνει post πιο πάνω. Μάλλον έκανα λάθος για τα αγγλικά σου το πρόβλημα είναι τα ελληνικά σου, μιας και εγώ δε μπορώ να καταλάβω λέξη από αυτά που γράφεις. Τι είδους «εμπειρία διαβάσματος συνιστάς για να αρχίσουμε να καταλαβαίνουμε και εμείς;

Απάντησε πρώτα στο πιο πάνω και μετά πες μου για τσίχλες και «εμπειρίες»

U just lost my respect


:rifle: :eleph:

RUHL
26-11-08, 20:32
πφφφφφ βαρετα μην επημενεις στα ιδια


Δηλαδή θες να βγάλεις και τρελούς ή ηλίθιους τους επιστήμονες που έκαναν έρευνες σύμφωνα με τις οποίες αποδεικνύουν ότι σε άτομα με έλλειψη τεστοστερόνης τα ZMA αυξάνουν την παραγωγή τεστοστερόνης;

Να τονησω μερικα σημαντικα κοματια που σου εφυγαν απο την προσοχη σου Myth: ειναι κακια λεξη
το Truth: ειναι καλη λεξη

Οι μονοι ηλιθιοι ειναι αυτοι που τους πιστευουν γιατι δεν φτανει μια ερευνα να ειναι ερευνα και να δημοσιευτει και να δοκημαζει χ ψ ξ συμπληρωματα σε αθλητες πχ για το συγκεκριμενο ΖΜΑ ο ιδιος που εκανε την ερευνα αρχησε να το πουλαει μετα ελα ελα θα το βρεις τι λεω :idea: :idea: θελει εμπειρια σκεψης και μια τσιχλα για αυτα :P :green:

Συμβαινει συχνα αυτο να κανει καποιος ερευνα για συμφερον του το εχω δει αρκετες φορες οι καλυτερες ειναι οι ανεξατητες ερευνες αλλα και παλι θελει ψαξιμο να μην συσχετιζοντε τα ατομα στο εργασιακο τους περιβαλον και τα σχετικα

τεσπα you get my point

Μην εμπειστευεσε κανενα διασταυρωσε πληροφοριες συνεχεια


και μετά πες μουκαι «εμπειρίες»
Κανενα βιβλιο ββινγκ εχεις ανοιξη καμια φορα? να δεις για τι εμπειρειες αναφερομε και πως το ενοω?


U just lost my respect
Οχι ρε φουστη μου δεν θα κοιμηθω την νυχτα σημερα :green:

LordOfTerror
26-11-08, 22:20
Με κάνεις και πιστεύω ότι δεν έχεις τελειώσει ούτε το δημοτικό με αυτά που λες και κυρίως, με τον τρόπος που τα λες. Και σε ξαναρωτάω, λέει πουθενά στην άνωθεν έρευνα ότι τα ZMA δεν αυξάνουν τα επίπεδα τεστοστερόνης σε άτομα που έχουν έλλειψη των θρεπτικών συστατικών που περιέχονται στα ZMA (η απάντηση είναι όχι); Επίσης δεν βασίστηκα στα αποτελέσματα μιας έρευνας, ψάξε στο internet και αν βρεις πουθενά κάποια έρευνα που να αποδεικνύει αυτό που εσύ λες πες το μου και εμένα. Λες να είχαν καθησυχαστεί όλοι με μια έρευνα, λες ποτέ κανείς να μην προσπάθησε να δει κατά πόσο αληθεύει; Δεύτερον εγώ έχω ανοίξει βιβλία και έχω διαβάσει αποτελέσματα πάρα πολλών ερευνών (ας είναι καλά το internet). Εσύ τουναντίον μάλλον δεν το έχεις κάνει γιατί δεν ξέρεις να διαβάζεις. Και δεν θα σου μιλούσα έτσι, αν από την αρχή μου μιλούσες σαν άνθρωπος με ευγένεια. Σκέψου και λίγο πριν μιλήσεις, ψάξε λίγο στο internet και μην το παίζεις ξερόλας. Ούτε εγώ, ούτε ο Bane, ούτε ο οποιοσδήποτε σε αυτό το forum, ούτε ο πιο διακεκριμένος επιστήμονας δεν είναι παντογνώστης. Ο σοφός άντρας μπορεί να παραδεχτεί το λάθος του. Και όλα αυτά μέχρι τώρα δεν τα λέω για να σου την πω ή κάτι τέτοιο αλλά για να πληροφορήσω εσένα και όσους άλλους έχουν βγάλει λάθος συμπεράσματα από αυτή την έρευνα.

peris
26-11-08, 22:22
ελα αηδια καταντησατε :cursing: :cursing:

LordOfTerror
26-11-08, 22:30
'ελα αηδια καταντησατε'

Το πιο σοφό σχόλιο. Μάλλον ξεφύγαμε, εγώ εκ μέρους μου ζητάω συγνώμη και δεν πρόκειται να το συνεχίσω. :thumbup:

Και μερικά άσχετα emoticons

:jason: :wcourt:
:rifle: :turtle:
:puke: :shock:
:puke: :smash:

LordOfTerror
26-11-08, 22:41
Να ρωτήσω κάτι άσχετο με το topic, υπάρχει κάποιο topic που να αναφέρεται στο overtraining (δεν ξέρω τον αντίστοιχο ελληνικό όρο και αν προσπαθήσω να κάνω ακριβή μετάφραση θα βγει....);

Steve KinG STyLe
26-11-08, 22:43
Να ρωτήσω κάτι άσχετο με το topic, υπάρχει κάποιο topic που να αναφέρεται στο overtraining (δεν ξέρω τον αντίστοιχο ελληνικό όρο και αν προσπαθήσω να κάνω ακριβή μετάφραση θα βγει....);

over=υπερ training=προπονηση υπερπροπονηση ελεος :lol:
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1166/ :rabbit: :rabbit:

RUHL
26-11-08, 22:44
ουτε καν εκανα τον κοπω να διαβασω την μεγαλη σου παραγραφο δεν εχει νοημα να ασχολουμε το ΖΜΑ το εχουμε εξαντλησει πληρως απο καθε μερια ασχολησου με αλλα συμπληρωματα και διαβασε και τιποτα στα αγγλικα να μας κανεις κανενα αρθρο για το φορουμ μεταφραση αφου τα παιζεις στα δαχτυλα δεν σου ειναι κοπως πιστευω

RUHL
26-11-08, 22:45
Να ρωτήσω κάτι άσχετο με το topic, υπάρχει κάποιο topic που να αναφέρεται στο overtraining (δεν ξέρω τον αντίστοιχο ελληνικό όρο και αν προσπαθήσω να κάνω ακριβή μετάφραση θα βγει....);

over=υπερ training=προπονηση υπερπροπονηση ελεος :lol:
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1166/ :rabbit: :rabbit:
λολ

peris
26-11-08, 22:47
Να ρωτήσω κάτι άσχετο με το topic, υπάρχει κάποιο topic που να αναφέρεται στο overtraining (δεν ξέρω τον αντίστοιχο ελληνικό όρο και αν προσπαθήσω να κάνω ακριβή μετάφραση θα βγει....);

δεν επικεντρωνεσαι λεω εγω σε θεματα διατροφης και προπονησης για απο οτι βλεπω θελεις να δεις για την υπερπροπονηση

οποτε ποσταρe καλυτερη προπονηση και διατροφη που κανεις γιατι αμα αυτα ειναι λαθος τελειως τι να το κανεις το zma?
:evil2:

LordOfTerror
26-11-08, 22:55
Ωραία ιδέα, σε ποιο topic να ποστάρω (όχι σε αυτό φαντάζομαι);

slaine
26-11-08, 23:09
Ωραία ιδέα, σε ποιο topic να ποστάρω (όχι σε αυτό φαντάζομαι);

στα υποφόρουμ της διατροφής και των προγραμμάτων ασκήσεων πόσταρε αντίστοιχα διατροφή και πρόγραμμα γυμναστικής σου. :^^:

ειρήνη ημίν :green:

Steve KinG STyLe
26-11-08, 23:11
Να ρωτήσω κάτι άσχετο με το topic, υπάρχει κάποιο topic που να αναφέρεται στο overtraining (δεν ξέρω τον αντίστοιχο ελληνικό όρο και αν προσπαθήσω να κάνω ακριβή μετάφραση θα βγει....);

over=υπερ training=προπονηση υπερπροπονηση ελεος :lol:
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1166/ :rabbit: :rabbit:
λολ

ναι ναι πλεον το εχω στα favourite το αρθρο αχαχαχαχαχ :green:

LordOfTerror
27-11-08, 00:52
Thanks, θα κανω ένα post εκεί αύριο.

:jason: :wcourt:

Bane
27-11-08, 02:26
Οτιδήποτε κοστίζει 4πλάσια από ότι θα έπρεπε και το marketing του στηρίζεται σε εμφανή ψέμματα για μένα είναι άχρηστο.

Ποσταρε ο Βανε respect :bowdown: :bowdown: δεν ηξερα οτι παρακολουθεις το φορουμ :thumbsup: :thumbsup: με εκεινη την λιστα με τα χρησιμα συμπληρωματα στο ββ.κομ τι θα γηνει :green: ? :joker: ξερω ειπες οτι ειναι πολυ μεγαλη επειδη ολα εχουν χρηση καποια για υγεια αναλογως τον στοχο κτλ κτλ αλλα αν τα συμαζευες καπως :green: για μυικη αναπτυξη η καλυτερες προπονησεις αναλογως το ειδος προπονησης?η αναρωση ? γενικα να βαλουμε κανενα μυικο κιλο η να γραμμωσουμε ποιο ευκολα(ενοειτε διατροφη στο 100% και δεν περιμενω και πολλα απο τα συμπληρωματα μονο αυτα τα λιγα % που δηνουν)
ενταξη κατι περα απο την κρεατινη που δουλευει πολυ απλα.

και το Glycerol πως λεγετε? στα ελληνικα και που πουλανε ειδα αναφορες σου για αυτο? :drunken: :greenalien:



Ααααα και αυτός που λες ότι δεν ξέρει να διαβάζει έχει profficiency αγγλικών και έχει μείνει αρκετούς μήνες σε αγγλόφωνη χώρα.

Καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.
Εδω στα ελληνικα το εξηγω σε ελληνες κουβεντες-ερευνες αρθρα βιβλια περι ββινγκ και δεν τα πιανουν με την μια επειδη δεν εχουν τετοιου ειδους εμπειρια διαβασματος και βασικες γνωσεις η δεν το εχουν ψαξει η δεν βλεπουν ξεκαθαρα καποια πραγματα οποτε σου συνηστω μια τσιχλα και αρχηνα :greenalien:
Δεν εχω τιποτα να προσθεσω οτι ρωτας ειναι ηδη στο τοπικ

Αν εισαι σωστος και κανεις μια νορμαλ διατροφη και περνεις μια πολυβιταμινη που εχει εστω καποιο ποσοστο κοντα στο ΖΜΑ αυτα τα συστατικα δεν σου χρειαζετε εχτρα

Glycerol=Γλυκερίνη. Αν θες να δοκιμάσεις πήγαινε σε ένα φαρμακείο και ζήτα να σου φέρουν ένα κιλό, κοστίζει κάπου 5Ε.

slaine
27-11-08, 02:30
η νιτρογλυκερίνη καμία σχέση ε? :rabbit: :P

Bane
27-11-08, 02:32
η νιτρογλυκερίνη καμία σχέση ε? :rabbit: :P

Αν θες ένα φτηνό υποκατάστατο NO products και Viagra go for it.
Η νιτρογλυκερίνη είναι ο τρινιτρικός εστέρας της γλυκερίνης και φαρμακολογικά καμία σχέση

slaine
27-11-08, 02:41
Αν θες ένα φτηνό υποκατάστατο NO products και Viagra go for it.

αυτό δεν είναι επικίνδυνο? εννοώ το βιάγκρα θέλει υποτίθεται έγκριση γιατρού λόγω καρδιάς


Η νιτρογλυκερίνη είναι ο τρινιτρικός εστέρας της γλυκερίνης και φαρμακολογικά καμία σχέση
έκανα πλάκα :roll:

Bane
27-11-08, 02:44
Αν θες ένα φτηνό υποκατάστατο NO products και Viagra go for it.

αυτό δεν είναι επικίνδυνο? εννοώ το βιάγκρα θέλει υποτίθεται έγκριση γιατρού λόγω καρδιάς


Η νιτρογλυκερίνη είναι ο τρινιτρικός εστέρας της γλυκερίνης και φαρμακολογικά καμία σχέση
έκανα πλάκα :roll:

Αυτό ήταν free tip γι αυτούς που θέλουν κάτι σαν το Viagra για 2 ευρώ ;)

slaine
27-11-08, 02:49
ok man! οι βιταμίνες ADAM τις οποίες τις είχες περιγράψει κάποτε σαν τις καλύτερες ή έστω από τις καλύτερες.
περιέχουν ΖΜΑ, τι έχεις να πεις? ως προσ το ΖΜΑ εννοώ.

Bane
27-11-08, 02:55
ok man! οι βιταμίνες ADAM τις οποίες τις είχες περιγράψει κάποτε σαν τις καλύτερες ή έστω από τις καλύτερες που περιέχουν ΖΜΑ, τι έχεις να πεις? ως προσ το ΖΜΑ εννοώ.

Χάνεις μερικά cents από το ότι η NOW επέλεξε να εκμεταλευτεί την δημοτικότητα του ZMA αντί να βάλει απλά μαγνήσιο και ψευδάργυρο, κατα τα άλλα πρόκειται για πολύ καλό multi

slaine
27-11-08, 03:01
ok thnx :^^:

LordOfTerror
27-11-08, 13:45
Calcium(from Calcium Carbonate And Calcium Ascorbate), αυτή η μορφή ασβεστίου δεν εμποδίζει την απορρόφηση του ψευδάργυρου; Επίσης λένε ότι τα ZMA είναι καλύτερα να τα παίρνεις το βράδυ και τις πολύβιταμίνες πριν την προπόνηση τώρα που είναι 2 σε ένα τι γίνεται (αν όντως ισχύουν αυτά με τις ώρες, δεν το έχω ψαξει πολύ);

Επίσης πως γίνεται και η NOW FOODS έχει προϊόντα κατά πολύ φθηνότερα των άλλων εταιρειών;

LordOfTerror
27-11-08, 14:29
Φίλε Bane,
Είχες πει κάποτε ότι οi πολυβιταμίνες της universal έχουν πιο πολύ βιταμίνη Α από της NOW. Η διαφορά είναι η μορφή στη οποία βρίσκονται, θα μπορουσες να μου το εξηγησεις λίγο;

NOW: Beta Carotene: (as Pro-Vitamin A 6mg) 10,000IU 200%
Universal: Vitamin A(as Acetate & 66% As

Bane
28-11-08, 01:22
Calcium(from Calcium Carbonate And Calcium Ascorbate), αυτή η μορφή ασβεστίου δεν εμποδίζει την απορρόφηση του ψευδάργυρου; Επίσης λένε ότι τα ZMA είναι καλύτερα να τα παίρνεις το βράδυ και τις πολύβιταμίνες πριν την προπόνηση τώρα που είναι 2 σε ένα τι γίνεται (αν όντως ισχύουν αυτά με τις ώρες, δεν το έχω ψαξει πολύ);

Επίσης πως γίνεται και η NOW FOODS έχει προϊόντα κατά πολύ φθηνότερα των άλλων εταιρειών;

Το ασβέστιο λαμβάνει προτεραιότητα της απορρόφησης όλων των δισθενών στοιχείων(Mg,Zn,Cu e.t.c.) καθότι οι ανάγκες του οργανσιμού σε αυτό είναι μακράν υψηλότερες.
Τις βιταμίνες και τα αντιοξειδοτικά είναι καλύτερο να τα παίρνεις αμέσως μετα την προπόνηση εκτός κι αν μιλάμε για βιταμίνες Β

red colt
28-11-08, 06:37
πχ το σύμπλεγμα βιταμινών Β λέγετε neurobion τα υπόλοιπα πως λέγονται?to neurobiion το έπαιρνε η γυναικα μου όταν ήταν έγκυος 6 μηνών γιατί είχε πολλά νεύρα, με ένα χάπι γινόταν egkeloudi.

LordOfTerror
21-02-09, 14:40
Calcium(from Calcium Carbonate And Calcium Ascorbate), αυτή η μορφή ασβεστίου δεν εμποδίζει την απορρόφηση του ψευδάργυρου; Επίσης λένε ότι τα ZMA είναι καλύτερα να τα παίρνεις το βράδυ και τις πολύβιταμίνες πριν την προπόνηση τώρα που είναι 2 σε ένα τι γίνεται (αν όντως ισχύουν αυτά με τις ώρες, δεν το έχω ψαξει πολύ);

Επίσης πως γίνεται και η NOW FOODS έχει προϊόντα κατά πολύ φθηνότερα των άλλων εταιρειών;

Το ασβέστιο λαμβάνει προτεραιότητα της απορρόφησης όλων των δισθενών στοιχείων(Mg,Zn,Cu e.t.c.) καθότι οι ανάγκες του οργανσιμού σε αυτό είναι μακράν υψηλότερες.
Τις βιταμίνες και τα αντιοξειδοτικά είναι καλύτερο να τα παίρνεις αμέσως μετα την προπόνηση εκτός κι αν μιλάμε για βιταμίνες Β




Άρα ο ψευδάργυρος, που υπάρχει μέσα στις πολυβιταμίνες της NOW FOODS, οι οποίες έχουν και ασβέστιο, δεν πρόκειται να απορροφηθεί;
Αν όχι γιατί βάζουν τον ψευδάργυρο; Επίσης, ισχύει ότι είναι καλύτερα να παίρνεις τα ZMA ή τον ψευδάργυρο σκέτο 2 ώρες πριν τον ύπνο ή είναι μύθος;