PDA

Επιστροφή στο Forum : Η διατροφη μου...(harris_sot)



harris_sot
30-10-07, 22:36
λοιπον ας το παρουμε το θεμα απο την αρχη!
οπως ειπα και σε αλλο τοπικ ειμαι μια περιπτωση ανθρωπου που δεν παιρνει και πολυ ευκολα κιλα...
ειμαι στον αθλητισμο απο μικρο παιδι αλλα ποτε δεν θυμαμαι τον εαυτο μου παραπανω απο 63 κιλα που ειμαι τωρα...
τα τελευταια 3 χρονια μπηκα στα γυμναστηρια και ψαχτηκα με το θεμα...

η διατροφη που κανω ειναι η εξης:

πρωινο:500μλ γαλα + 3 αυγα (ενα με κροκο) + τυρι 2 μεγαλα κομματια(για να παει κατω το αυγο..) + μια φετα ψωμι μεγαλη με ταχινι.

δεκατιανο:μια πορτοκαλαδα φυσικη + μια μπανανα +ενα σαντουιτς γαλοπουλα μαρουλι ντοματα

μεσημερινο:συνηθως μεσημερι μακαρονια μαζι με κατι κρεατικο...(μπορει να ειναι και κοτοπουλο με ρυζι αλλα παντα κατι με υδατανθρακα και κατι αλλο με πρωτεινη..)+σαλατα ντοματας..+1 φετα ψωμι + τυρι

απογευματινο:ενα ποτηρι γαλα και μια μπανανα

...
προπονηση
...

μετα την προπονηση:πρωτεινη mass απο την On

βραδυ:συνηθως κατι σε κρεας..+σαλατα+ψωμι τυρι

πριν τον υπνο:ενα ποτηρι γαλα..







για να μην παρεξηγηθω πρεπει να πω οτι εννοειται καποια μερα θα φαω και τα οσπρια μου πχ φακες...(μου αρεσουν παρα πολυ!)
και κατι λαδερο...
αλλα και καποια αλλη στιγμη στην μερα θα παρω και αλλο ενα σεικερ με πρωτεινη mass.
(μου ειχαν πει οταν την αγορασα να παιρνω 2 φορες την ημερα..1 μετα την προπονηση και μια καποια αλλη στιγμη...)

το κακο ειναι οτι (οταν ανεβασω και φωτο θα το δειτε...)αν και εχω μυικη δυναμη δεν εχω τον ογκο που θα ηθελα...να παρω λιγακι κιλα ρε παιδι μου!!
αν μπορειτε να με βοηθησετε στο τι να αλλαξω.....κατι το οποιο ειναι λαθος?κατι να προσθεσω?κατι να αλλαξω?
εδω ειμαστε να τα συζητησουμε!

gpol
30-10-07, 22:51
Γεια σου φιλε απο τον tracker ;) Θα σου συνιστουσα στην αρχη να διαβαζες τα παρακατω:

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=135
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1162
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=95

καθως και ερωτηματα διατροφης αλλων μελων, που βρισκονται στην κατηγορια Διατροφη και εχουν τιτλο της μορφης "Η διατροφη μου"

Η διατροφη σου μπορει να βελτιωθει αρκετα. Αν τυχον και δεν γνωριζεις τα βασικα της διατροφης, μπορουμε να στα παραθεσουμε "ετοιμα" ή να τα βρεις εσυ απο τα παραπανω links που σου εγραψα. Απλα αν τα διαβαζεις πρωτα εσυ, θα ναι καλυτερα, γιατι θα τα κατανοησεις και θα γνωριζεις τι τρως,ποσο τρως και γιατι τα τρως :)

harris_sot
30-10-07, 23:40
φιλε μου μαλλον εδω με πιασατε αδιαβαστο...δεν λεω οτι δεν ξερω καποια πραγματα περι διατροφης αλλα τα αρθρα αυτα δεν τα εψαξα...
θα τα διαβασω και μετα θα επανελθω!

υ.γ.(thanks για την προσκληση στον τρακερ!!) :wink:

harris_sot
30-10-07, 23:52
φιλε μου εχεις απολυτο δικιο....καθενας μας εδω μεσα(καινουργια μελη εννοω!) ΠΡΕΠΕΙ να διαβασει τα αρθρα αυτα τα αρθρα και μετα να κατσει να συζητησει και να ρωτησει το φορουμ...θα τα ξεψαχνισω και μετα θα επανελθω με αποριες και ιδεες...!!

gpol
31-10-07, 01:00
Ενταξει δεν εγινε και τιποτα :) και παλι ολοι μας ειμαστε διατεθειμενοι να βοηθησουμε σε καθε περιπτωση :) Παντως τιμη σου που το λες αυτο

Gasturb
31-10-07, 01:16
H διατροφή σου ειναι καλή αλλά όχι για ένα απαιτητικο bodybuilding που χρειάζεται muscle mass!

Υπάρχει αρκετό υλικό στα άρθρα, stickies κ posts που θα σε βοηθήσουν πολύ κ come back με ένα ανανεωμένο πλάνο.

Στο ήδη υπάρχον απλά μια παρατήρηση: απέφευγε τον συνδιασμό φρούτων με υδατάνθρακες την ίδια χρονική στιγμή / γεύμα.

Kαλή σου συνέχεια

Gt

Antonio
31-10-07, 11:26
από μια πρώτη ματία λείπουν αρκετές ποσότητες σύνθετων υδατανθράκων ιδιαίτερα από τα 2 πρώτα γεύματα.
Εξέτασε την περίπτωση της βρώμης.. :wink: