PDA

Επιστροφή στο Forum : Ογκος enabled!



djforcegr
31-10-07, 14:14
1.80 υψος και κιλα 90


πρωι
100 γραμμαρια βρωμη + 1 scoop πρωτεινη με γαλα + φρουτο + 2 ασπραδια αυγο ολοκληρα

μεσημεριανο
κρεας με υδατανθρακες

προπονηση
μετα πρωτεινη + φρουτο

μια ωρα μετα το πολυ
πατατα + 7 ασπραδια αυγο

διωμιση ωρες μετα κοτοπουλο + ρυζι

διωμιση ωρες μετα το ιδιο

διομισι ωρες μετα το ιδιο

και πριν κοιμηθω cottage cheese + ενα ποτηρι γαλα με ενα σκουπ πρωτεινη

τα βλεπετε πολλα?

εγω βλεπω καποια αποθηκευση λιπους αλλα απο μυικη μαζα δεν βλεπω και πολλα

gpol
31-10-07, 14:48
Tι μεταπροπονητικιο ροφημα ειναι αυτο? Υπαρχει αντιστοιχο αρθρο, καλυτερα να το διαβασεις.
Κανεις νωρις προπονηση και εχεις αρκετα γευματα μετα απο αυτην. Αν θες στο τελευταιο γευμα που εχεις υδατανθρακες, αφαιρεσε τους, δηλαδη πριν απο το γευμα 'cottage cheese + ενα ποτηρι γαλα με ενα σκουπ πρωτεινη' που εχεις 'διομισι ωρες μετα το ιδιο' φαε κοτουπουλο με σαλατα μονο. Και στο τελευταιο γευμα σου, αφαιρεσε το γαλα. Δωσε σημασια και στα καλα λιπαρα, οπως επισης και σε μια πολυβιταμινη

Gasturb
31-10-07, 19:47
πρωι
100 γραμμαρια βρωμη + 1 scoop πρωτεινη με γαλα + φρουτο + 2 ασπραδια αυγο ολοκληρα


2 ασπραδια αυγο ολοκληρα ?? Δλδ 2 ασπράδια ή 2 ολόκληρα?





μεσημεριανο
κρεας με υδατανθρακες


+σαλάτα + ελαιόλαδο





προπονηση
μετα πρωτεινη + φρουτο


Υπάρχει άρθρο αντίστοιχο.

Το φρούτο έχει φρουκτόζη χαμηλού gi οπότε προτιμησέ το πριν την γυμναστική





διωμιση ωρες μετα κοτοπουλο + ρυζι

διωμιση ωρες μετα το ιδιο

διομισι ωρες μετα το ιδιο


τοο much υδατάνθρακας για τις απογευματινες-βραδυνές ώρες. Τα 3 κάντα 2 γευμάτα.





και πριν κοιμηθω cottage cheese + ενα ποτηρι γαλα με ενα σκουπ πρωτεινη


Σε τι γρ κ ml όλα αυτά? Υπολόγισε τα ώστε να τσεκάρεις πόση πρωτεϊνη περιέχουν κ πες μας





εγω βλεπω καποια αποθηκευση λιπους αλλα απο μυικη μαζα δεν βλεπω και πολλα


Λογικό γιατί ειναι φορτωμένη η διατροφή οπότε υπολόγισε πρώτα πόσες θερμίδες χρειάζεσαι κ κάνε ενα διατροφικό πλάνο με υπολογισμένα όλα τα θρεπτικά συστατικά της, ωστέ να μπορείς κ απο μόνος σου να την ελέγχεις.

Περιμένουμε νέα σου.

Gt

Antonio
31-10-07, 20:03
Eπείσης, ακολούθησες μια σταδιακή αυξηση των θερμίδων σου?
Αερόβια κάνεις?

djforcegr
01-11-07, 12:51
η αληθεια ειναι οτι αυξησα θερμιδες αποτομα
αλλα ενταξει εχω ξενερωσει παω γυμναστηριο τα δινω ολα και βλεπω να παχαινω και τιποτα αλλο που δυναμη να συνεχισω υπολογισμους δεν ξερω να κανω απλα τρωω συχνα πρωτεινη με υδατανθρακα οτι μου φερνουνε απο το εστιατοριο τι να πω εχω απογοητευτει!
και αεροβικη δεν κανω μου φαινεται αχρηστη αυτη την στιγμη!

djforcegr
01-11-07, 12:59
πρωι
100 γραμμαρια βρωμη + 1 scoop πρωτεινη με γαλα + φρουτο + 2 ασπραδια αυγο ολοκληρα


2 ασπραδια αυγο ολοκληρα ?? Δλδ 2 ασπράδια ή 2 ολόκληρα?

ολοκληρα απλα επειδη πινω τα σκουπ με γαλα δεν τρωω ασπραδια το πρωι





μεσημεριανο
κρεας με υδατανθρακες


+σαλάτα + ελαιόλαδο





προπονηση
μετα πρωτεινη + φρουτο


Υπάρχει άρθρο αντίστοιχο.

Το φρούτο έχει φρουκτόζη χαμηλού gi οπότε προτιμησέ το πριν την γυμναστική





διωμιση ωρες μετα κοτοπουλο + ρυζι

διωμιση ωρες μετα το ιδιο

διομισι ωρες μετα το ιδιο


τοο much υδατάνθρακας για τις απογευματινες-βραδυνές ώρες. Τα 3 κάντα 2 γευμάτα.





και πριν κοιμηθω cottage cheese + ενα ποτηρι γαλα με ενα σκουπ πρωτεινη
ολοκληρο κεσεδακι και γαλα ενα ποτηρι


Σε τι γρ κ ml όλα αυτά? Υπολόγισε τα ώστε να τσεκάρεις πόση πρωτεϊνη περιέχουν κ πες μας





εγω βλεπω καποια αποθηκευση λιπους αλλα απο μυικη μαζα δεν βλεπω και πολλα


Λογικό γιατί ειναι φορτωμένη η διατροφή οπότε υπολόγισε πρώτα πόσες θερμίδες χρειάζεσαι κ κάνε ενα διατροφικό πλάνο με υπολογισμένα όλα τα θρεπτικά συστατικά της, ωστέ να μπορείς κ απο μόνος σου να την ελέγχεις.

Περιμένουμε νέα σου.

Gt

Antonio
01-11-07, 13:23
κάποιο λίπος θα βάλεις κατα την διάρκεια του όγκου, είναι αναπόφευκτο.
Τσέκαρε και τους 2 παράγοντες που σου έγραψα. Είναι βασικότατοι και φαίνεται οτι σε έχουν επηρεάσει αρνητικά.

djforcegr
01-11-07, 13:28
τι προτινεις δηλαδη να κανω?
ακριβως? ετσι δεν μπορω να καταλαβω και πολλα
και το ξερω οτι θα παρω λιπος απλα δεν ξερω μου φαινεται τοο ματς οσο εχω παρει
και δυστυχως ειμαι απο τα ατομα που οταν παιρνουβε κιλα τα περνουνε στην κοιλια και το προσωπο οποτε φαινεται καπως ****** η ολη φαση!

Antonio
01-11-07, 13:54
καταρχάς προτείνω να κάνεις μια αναπροσαρμογή της διατροφής σου.
Να ρίξεις τις θερμίδες που λαμβάνεις και να ακολουθήσεις μια σταδιακή αύξηση τους όπως προτείνετε και στο ανάλογο άρθρο του MB για άυξηση του όγκο.
Απότομες αυξομειώσεις των θερμίδων μόνο καλό δεν κάνουν.
Ο οργανισμός εχει κάποιους μηχανισμούς και γενικά δεν του αρέσει οι απότομες αλλαγές.
Με την σταδιακή αυξηση των θερμίδων δίνεις στον οργάνισμό σου τον χρόνο να προσαρμοστεί στην μεταβαλόμενη αυτή κατάσταση.

Επείσης καλό είναι να βάλεις και 2 μέρες αερόβιας για να μπορέσεις με αυτό τον τρόπο να καθαρίσεις λίγο. Δεν χρησημοποιείς εδώ την αερόβια για χάσιμο λίπους. ούτως η άλλως δεν θα λιώνεις όπως όταν κάνει γράμμωση. Μιση ωρα είναι αρκετή.
Με αυτό τον τρόπο αυξάνεις τον μεταβολισμό σου και επίσης την κυκλοφορία του αίματος και έχεις πιο καλή ααπορρόφηση των διατροφικών στοιχείων.
Κατα προτίμηση η αερόβια διαφορετική μέρα από τα βάροι.

Στα είπα εντελώς απλά για να τα καταλάβεις. Ελπίζω να βοήθησα. :wink:

djforcegr
01-11-07, 14:01
Ετσι οπως εγραψα το προγραμμα διατροφης τι αλλαγες λες να κανω? να ριξω θερμιδες?

Gasturb
01-11-07, 19:13
η αληθεια ειναι οτι αυξησα θερμιδες αποτομα
αλλα ενταξει εχω ξενερωσει παω γυμναστηριο τα δινω ολα και βλεπω να παχαινω και τιποτα αλλο που δυναμη να συνεχισω υπολογισμους δεν ξερω να κανω απλα τρωω συχνα πρωτεινη με υδατανθρακα οτι μου φερνουνε απο το εστιατοριο τι να πω εχω απογοητευτει!
και αεροβικη δεν κανω μου φαινεται αχρηστη αυτη την στιγμη!

Φίλε djforcegr ψυχραιμία! Όταν βλέπεις να ανεβαίνεις σε κιλά αλλά οι επιδόσεις σου στην γυμναστική παραμένουν οι ίδιες είναι χρυσός κανόνας ότι αυτό που κερδίζει είναι λίπος κ όχι μυική μάζα.

Οι λύσεις που προτείνω είναι 2

1. Αναθεωρείς πλήρως την διατροφή σου κ συνεχίζεις την περιόδο όγκου σου για να δυναμώσεις οπότε σιγα σιγά να αποκτήσεις όλο κ μεγαλύτερη μυική μάζα

2. Αν κ δεν συστήνεται, προσωπικά το έκανα για ένα διάστημα 2 μηνών κ το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικό. Αυτούς τους 2 μήνες λοιπόν έκοψα τα βάρη κ έκανα ανά 2 ημέρες αεροβική 30 με 45 λεπτά. φυσικά η διατροφή μου ήταν υποθερμιδική κ με βοήθησε έστω κ με χάσιμο μυών να χάσω αρκετό κοιλιακό λίπος κ συγκεκριμένα έπεσα 5%. Η πτώση του λίπους στην αρχή ήταν απότομη μετά όμως σταθεροποιήθηκε κ έπεφτε πολύ αργά οπότε κ δεν υπήρχε λόγος να το συνεχίσω. Αν θέλεις ακολουθησέ το για να χάσεις κάποια περιττά νερά κ λίπη στην αρχή κ μετά ξεκινάς πιο καθαρός μια περίοδο όγκου.

Gt

djforcegr
01-11-07, 21:06
μου φαινεται οτι θα με παει πολυ πισω αυτο τι να πω δεν ξερω μπορεις σε παρακαλω να μου βγαλεις μια διατροφουλα εσυ ευκολη να την κανω να φυγει η σαβουρα τουλαχιστον να αρχισει να διαμορφωνεται το σωμα μου τυ

Gasturb
01-11-07, 21:20
Έτσι όμως δεν θα μάθεις ποτε τι κ γιατί τα τρως, οπότε ακολούθησε τα stickies βρες δλδ πόσες θερμίδες χρειάζεσαι διάβασε το άρθρο για όγκο τσέκαρε λίγο κ τα τελευταία σχόλια που έγιναν στις διατροφές των άλλων μελών κ γράψε μια αντίστοιχη. Μετά έλα να την διορθώσουμε γιατί ως γνωστόν από τα λάθη μας μαθαίνουμε πάντα περισσότερα.

Gt

djforcegr
02-11-07, 01:52
λοιπον τι θα κανω θα συνεχισω οτι τρωω απλα στα δυο τελευτεα γευματα θα βγαλω υδατανθρακα και θα πεζω με κρεας και σαλατα και θα χωσω αεροβικη μερα παρα μερα 30 λεπτα + κοιλιακους τι να πω ελπιζω οταν καποια στιγμη παω σε γραμμωση να μεινει κατι καλο γιατι τωρα η κοιλια και το προσωπο δειχνουνε καπως!

Gasturb
02-11-07, 02:13
λοιπον τι θα κανω θα συνεχισω οτι τρωω απλα στα δυο τελευτεα γευματα θα βγαλω υδατανθρακα και θα πεζω με κρεας και σαλατα

Επαναλαμβάνω


.. οπότε υπολόγισε πρώτα πόσες θερμίδες χρειάζεσαι κ κάνε ενα διατροφικό πλάνο με υπολογισμένα όλα τα θρεπτικά συστατικά της, ωστέ να μπορείς κ απο μόνος σου να την ελέγχεις.


.. ακολούθησε τα stickies βρες δλδ πόσες θερμίδες χρειάζεσαι διάβασε το άρθρο για όγκο τσέκαρε λίγο κ τα τελευταία σχόλια που έγιναν στις διατροφές των άλλων μελών κ γράψε μια αντίστοιχη. Μετά έλα να την διορθώσουμε
Άμμα θέλεις να γίνει σωστή δουλειά κ να μην χάνεις τον χρόνο σου άδικα.

Gt

djforcegr
03-11-07, 01:03
1.80 υψος και κιλα 90


πρωι
100 γραμμαρια βρωμη + 1 scoop πρωτεινη με γαλα + φρουτο + 2 ασπραδια αυγο ολοκληρα

μεσημεριανο
κρεας με υδατανθρακες

προπονηση
μετα πρωτεινη + φρουτο

μια ωρα μετα το πολυ
πατατα + 7 ασπραδια αυγο

διωμιση ωρες μετα κοτοπουλο + ρυζι

διωμιση ωρες μετα το ιδιο

διομισι ωρες μετα το ιδιο

και πριν κοιμηθω cottage cheese + ενα ποτηρι γαλα με ενα σκουπ πρωτεινη

τα βλεπετε πολλα?

εγω βλεπω καποια αποθηκευση λιπους αλλα απο μυικη μαζα δεν βλεπω και πολλα


απο δευτερα θα ριξω τις θερμιδες και θα το παω σιγα σιγα καθε βδομαδα μπορει να μου πει καποιος τι μπορω να αλλαξω οποτε να πεσουνε οι θερμιδες καπως? ηδη στα δυο βραδυνα με το κοτοπουλο και ρυζι θα το κανω κοτοπουλο με σαλατα και λινελαιο δυο κουταλιες
και θα κανω μερα παρα μερα 20 λεπτη αεροβικη + κοιλιακους

billys15
03-11-07, 12:05
1) Μπορεις να μειωσεις τη βρωμη για να ριξεις τις θερμιδες
2) Η γνωμη μου ειναι να κρατησεις και ενα 3ο γευμα κοτοπουλου με πολυ λιγο ρυζι ομως ή και καθολου,μπορεις να φας κατι σε ξηρους καρπους για να παρεις λιπαρα που χρειαζεσαι.

ioannis1
03-11-07, 16:21
να πω και εγω την γνωμη μου.στο πρωινο βαλε 2 σκουπ πρωτεινη και 6 ασπραδια.ειναι λιγη η πρωτεινη.στα υπολοιπα το κρεας ναναι γυρω στα 250 γρ δηλ 50 γρ πρωτεινη και οι υδατανθρακες πχ πυζι 100 γρ περιπου 70γρ υδατανθρακες .κατα τα αλλα στα ειπε πολυ καλα ο
gasturb.στα δυο τελευταια δεν χρειαζονται οι υδατανθρακες.κοψε και το τυρι και το γαλα.κρατουν πολυ νερο κατω απο το δερμα.και δυο γιαουρτακια πριν τον υπνο απαχα καλα ειναι αφου εχουν καζεινη.η παλι 6 απραδια σκετα. :evilno: