PDA

Επιστροφή στο Forum : Η διατροφή μου



promitheas25
01-11-07, 14:40
Οπως παρεθεσα το προγραμμα μου ετσι κ τωρα παραθετω τη διατροφη μου μετα απο υποδειξη του antonio!Ειμαι 1.84 100 κιλα κ σκοπος ειναι η μειωση λιπους

Πρωινο

Δημητριακα με γαλα γυρω στις 8 κ μιση κ ξεναδρινη

Κατα της 11 πρωτεινη με νερο whey

1 κ 30 τρωω γευμα κυριως κρεας με ρυζι ψητο η ψαρι με σαλατα !

4 πινω πρωτεινη

6 η ωρα παω γυμναστηριο κ πριν χεκινησω πινω μια ξεναδρινη

Μετα το γυμναστηριο γυρω στις 8 που τελειωνω πινω πρωτεινη κ τελος

Της μερες που δεν εχω γυμναστηριο δεν πινω τη πρωτεινη μετα το γυμναστηριο


Κοιταξα κ μερικες αλλες διατροφες αλλων φιλων κ ειναι πολυ περιλιπτικες εγω δυστηχως δεν εχω το χρονο για ολα αυτα αλλα αμα νομιζεται οτι ειμαι πολυ λαθος κ πρεπει ριζικα να αλλαξω πολλα πραγματα θα δωσω το καλυτερο που μπορω!Ευχαριστω ολους καθε αποψη ειναι σεβαστη κ ολοι προσπαθουμε για το καλυτερο :army2:

Antonio
01-11-07, 19:30
Όπως ανέφερα και στο τόπικ με την προπόνηση σου πρέπει να μας πείς ποιος είναι ο στόχος σου για προσαρμόσουμε ανάλογα το πλάνο.

Λίγα πράγματα γενικά για την διατροφή σου.
τα διαμητρικά που τρώς΄τι είναι?? καλό θα ήταν να έχει περισσότερη πρωτείνη το πρωτο γεύμα τις μέρας. 4-5 ασπράδια αυγού είναι η ιδανική επιλογη.
Στο δεύτρο γεύμα που είναι οι υδατάνθρακες οεο?? :)
Επίσης που είναι το βραδυνο οεο?
Από οτι βλέπω βασίζεσαι πολύ στο συμπλήρωμα πρωτείνης. Δεν λέω καλό και βολικό το συμπλήρωμα αλλα σαν το φαί τπτ. Αντικατέστησε τουλαχιστον ένα ρόφημα (αυτό των 4) με γεύμα.

promitheas25
02-11-07, 01:54
Κοιτα πιστευω οτι 7-10 κιλα max τα θελω κατω κ μετα να μπω ογκο-γραμμωση γιαυτο εχω τοσο αεροβικη στο προγγραμμα μου!Τωρα ας αναλυσουμε αυτα που μου ειπες :shock:

Τα δημητριακα που τρωω ειναι διαφορα δεν εχω καποιο συγκεκριμενο τωρα τελευταια τρωω καποια σοκολατενια υπαρχουν καποια συγκεκριμενα οπου πρεπει να ενταξω?δηγλαδη μου προτεινης να τρωω 4 αυγα το πρωι ασπραδια μαζι με τα δημητριακα?Κ στις 11 παλι πρωτεινη ?
Τι να προτιμω για υδαταυνθρακα?ρυζι?Κ το γευμα των 4 τη να ειναι που ειναι πριν τη προπονηση?
Ωπως σου ειπα 6 παω γυμναστηριο κ τελιωνω κατα της 8 οπου πινω κ την πρωτεινη κ μετα καπακι γευμα?Συγνωμη αν σε εμπλεξα κ σε τρελανα στις ερωτησεις!
Κ κατι ακομα για την ξεναδρινη?Σε ευχαριστω παντος για τις αμεσες απαντησεις σου :army2:

jiujitSu
02-11-07, 02:11
Για την διατροφη δεν εχω χρονο να προτινω κατι αλλα το xenadrine μπορεις να μην το ξαναγορασεις.
Σκετη καφεινη ειναι προερχομενη απο διαφορα "βοτανα" για να ειναι πιο fancy.
Για λιποδιαλυτες προς το παρον παρε τπτ Ω3-Ω6 και CLA.

Gasturb
02-11-07, 02:22
κ σκοπος ειναι η μειωση λιπους

Διάβασε το άρθρο του ΜΒ για την γράμμωση κ το μεταπροπονητικο ρόφημα - αφού υπολογίσεις τις θερμίδες για δίατα με το sticky του gpol - γιατί η διατροφή σου έχει πολλες ατέλειες.

Έλα με το ανανεωμένο πλάνο σου να κάνουμε διορθώσεις.

Gt

Antonio
02-11-07, 11:37
Εφόσον θες να χάσεις κιλά, και καλά κάνεις κατα την γνώμη μου, θα πρέπει να ακολουθήσεις μια υποθερμιδική διατροφή. Δλδ η θερμίδες που πέρνεις να είναι λιγότερες από αυτές που καταναλώνεις.
Μελέτησε το άρθρο του ΜΒ για την διατροφή γράμμωσης για να πάρεις τις βασικές γνώσεις στο θέμα.
Βέβαια εσύ δεν θα χρησιμοποιήσεις την διατροφή αυτή για να γραμμώσεις γιατι πιθανότατα δεν έχεις το μυικό υπόβαθρο για να κάνεις κάτι τέτοιο αλλά για να "καθαρήσεις", να χάσεις την μεγάλη "σαβούρα" . Η διτροφή όμως είναι η ίδια.
Μέτα μπορείς να μπείς πιο καθαρά στους γνωστούς κύκλους όγκου-γράμμωσης.

Όσο για τις ερωτήσεις σου επί του πρακτέως θα απάντηθούν διαβάζοντας το άρθρο του ΜΒ.
Ενδεικτικά σου λέω οτι τα δημητρικά στο πρωινό σου είναι μια κακή επιλογή λόγω της επεξεργασίας και της προσθήκης ζάχαρης. Μπορέις να τα αντικαταστήσεις με την πλέον αποδεκτή λύση πρωινού για bbing που είναι η βρώμη.

anastasisk
02-11-07, 18:26
Απλα θα συμφωνησω με Gast και Antonio.Τσεκαρε τα αρθρα που ανεφερε ο Gast απο τα οποια εγω προσωπικα εχω βοηθηθει παρα πολυ και φτιαξε λιγο καλυτερα την διατροφη σου....

promitheas25
04-11-07, 14:12
Ευχαριστω για της αμεσες απαντησεις εχω ηδη διαβασει τα συγκεκριμενα ποστ πριν βαλω εδω αλλα ημουν λιγο μπερδεμενος τα ξανακοιταω ηδη κ θα ποσταρω για αποριες :army2: ευχαριστω παλι!

Κατι ακομα για αποριες να ποσταρω εδω η σε καποιο αντιστοιχο τοπικ?

Gasturb
04-11-07, 14:37
Eξαρτάται, αν αφορούν για κάτι που έχει γραφεί στην διατροφή σου ναι εδώ αλλιώς στα αντίστοιχα τοπικς.

Gt

ioannis1
04-11-07, 15:17
οπωσδηποτε βρωμη αντι δημητριακα και χρειαζεσαι ενα μεταπροπονητικο γευμα με ελαχιστους υδατανθρακες.

pikolo
04-11-07, 15:24
με ελαχιστους?δηλαδη δεν χρειαζεται μαλτοδεξτρινη και δεξτροζη?

ioannis1
04-11-07, 20:23
την πρωτεινη σου μετα την προπονηση παρτη με δεξτροζη η τι αλλο θες.πρεπει ομως να κανεις μεσα σε μια ωρα το πολυ κανονικο γευμα πχ 300 γρ κοτα στηθος αλλα με λιγους υδατανθρακες πχ 50 γρ ρυζι,αν και εγω στη θεση σου αφου θελεις να χασεις λιπος ,θα το ετρωγα με μαρουλι και μια κουταλια λαδι με λεμονι.

pikolo
04-11-07, 20:32
δεν κανω γραμμωση ομως..

ioannis1
04-11-07, 20:46
τοτε κανονικο γευμα πχ με 100 γρ ρυζι η 400 γρ πατατα.

pikolo
05-11-07, 00:45
βραστη πατατα ε?καλητερα η πατατα βαρεθηκα το πολυ ρυζι...

KATERINI 144
05-11-07, 10:34
promitheas25 εγω θα πρώτινα το εξής (χωρίς να πω γραμμάρια γιατί δεν ξέρω στις πόσες θερμιδες εισαι οκ):

πρωινό 8,00
βρώμη με νερό και πρωτεΐνη

11,00
κοτόπουλο (η γαλοπούλα η μοσχάρι η ψάρι) με ρυζι (η πατάτα) + σαλατα

2,00
το ιδιο με 11,00

5,00
πρωτεΐνη με ενα φρούτο (πχ μπανανα) και λιγα αμύγδαλα

αμέσως μετα την προπόνηση
πρωτεΐνη

μετα απο μια ωρα
1-2 γιαούρτια 2% (εδω κανονικά θα πρεπε να εχεις πάλι γεύμα οπως αυτό στις 11,00 και μετα πριν τον υπνο τα γιαουρτια, αλλα λες θελεις να χάσεις 7-10 κιλα αμεσα)

κανόνισε εσύ τις ποσότητες και κοίτα να χάνεις μισο κιλο περίπου την εβδομάδα

καλη επιτυχία. :army2:

ioannis1
05-11-07, 11:42
+1 :wink:

promitheas25
05-11-07, 16:17
Μου φαινετε προσιτη η διατοφη που μου συστησες φιλε απο την κατερινη εγω αυτο που πρεπει να κανω τωρα ειναι να υπολογισω τα γραμμαρια βαση των θερμιδων που χρειαζομαι για συντηρηση και να αρχισω να μειωνω :) Ευχαριστω κ σενα ioanni !!!Εχω ξαναπει αυτο το σιτε εχει δυνατα member μεσα :army2: