PDA

Επιστροφή στο Forum : Γυμναστήριο και ιδρώτας



asterias
02-11-07, 03:26
Παιδιά δεν ήξερα που αλλού να το γράψω αυτό και το γράφω εδώ ελπίζοντας να είναι το κατάλληλο μέρος.

Πριν 3 εβδομάδες γράφτηκα σε γυμναστήριο. Δεν ασχολούμαι με το BB αλλά κάποια στιγμή ελπίζω να γίνει και αυτό. Στο κυρίως θέμα. Μια ωραία μέρα έρχεται ο γυμναστής και μου λέει πως είχε δεχτεί παράπονα ότι ο ιδρώτας μου μυρίζει πολύ και κάποιοι πελάτες διαμαρτυρήθηκαν πως δεν μπορούν να αθληθούν. Το πρόβλημα όμως σε όλο αυτό είναι πως πριν πάω γυμναστήριο πάντα μα πάντα κάνω ένα ντους, πάντα φοράω αποσμητικό και συνήθως έως πάντα φοράω και δεύτερη μπλούζα για να κρατάει μέρος του ιδρώτα. Δεν ξέρω τι να κάνω για να μην με περάσουνε για βρωμιάρη.

(Κάποιον έκανε παράπονα μόλις μπήκα στο γυμναστήριο και έκανα ποδήλατο για τρία λεπτά).

Περίεργος κόσμος ή όντως αποκρουστικός ιδρώτας;

Αν κάποιος μπορεί να δώσει καμια συμβουλή θα τον ευχαριστούσα πολύ.

Muscleboss
02-11-07, 12:20
Αστερία γειά σου.

Μαγκιά σου που αναφέρεις αυτό το θέμα. Όντως είναι πρόβλημα σε κάποια γυμναστήρια, μάλλον σε κάποιους ανθρώπους.

Αν κάνεις αυτά που λές, ντούς πριν το γυμναστήριο, αποσμητικό και φρεσκοπλυμμένη μπλούζα, τότε δε μένουν πολλά που μπορείς να κάνεις. Φυσικά έχε και μια καθαρή πετσέτα μαζί σου κατά τη διάρκεια της προπόνησης.

Αν παρόλα αυτά κάποιους τους ενοχλεί ο ιδρώτας σου... πρόβλημά τους... Συνήθως η άσχημη μυρωδιά στο γυμναστήριο δεν είναι αποτελεσμά του ιδρώτα που παράγεται στην προπόνηση, αλλά έλλειψη καθαριότητας των αθλουμένων το οποίο γίνεται χειρότερο με τον ιδρώτα.

Αν δείς ότι το πρόβλημα συνεχίζεται παρόλα αυτά καλύτερα να το συζητήσεις με τον ιδιοκτήτη του γυμναστηρίου.

ΜΒ

asterias
02-11-07, 13:31
Σε ευχαριστώ για την απάντηση Muscleboss και αν συνεχιστούν τα παράπονα θα ακολουθήσω την συμβουλή σου.

Gasturb
02-11-07, 14:27
+ κάνε μια επίσκεψη στο γιατρό για να έχεις το μέγιστο άλλοθι ότι το πρόβλημα είναι δικό τους ή αν υπάρχει τελικά πρόβλημα να μπορεί να σε βοηθήσει

Welldone για την ειλικρινειά σου

Gt

YΓ Τσέκαρε το mailbox σου

asterias
02-11-07, 15:41
Είδα το mailbox και έχεις απόλυτο δίκιο. Είμαι 21 χρονών και επειδή έχω αρκετά παραπάνω κιλά, + ότι με παρακίνησε ένας φίλος που πάει χρόνια γυμναστήριο, να ξεκινήσω και εγώ και έτσι γράφτηκα. Όμως όπως είδες δεν είχα και την καλύτερη αντιμετώπιση.

Σήμερα πήγα σε ένα γιατρό και ο άνθρωπος πέθανε από τα γέλια. Η απάντηση του ήταν ότι σε γυμναστήριο δεν έχω μυρίσει ποτέ λεβέντα μου είπε. Μου έδωσε όμως κάτι σαπούνια και κάτι σπρέι μήπως βοηθήσουν.

Αύριο θα πάω και στον ιδιοκτήτη του γυμναστηρίου να συζητήσω μήπως βρούμε κάποια λύση.

Ένα "ωραίο" που ξέχασα να πω είναι πως το ένα παλικάρι που παραπονέθηκε έκανε ασκήσεις έναν όροφο κάτω από εμένα αλλά παρόλα αυτά του μύριζα άσχημα.

Όσον αφορά για ειλικρίνεια δεν τίθεται θέμα. Εγώ απλά άνοιξα το topic για να βοηθηθώ εγώ αλλά και άλλοι που ήσουν έχουν αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με μένα.

Gasturb
02-11-07, 16:03
Είδα το mailbox και έχεις απόλυτο δίκιο. Είμαι 21 χρονών και επειδή έχω αρκετά παραπάνω κιλά, + ότι με παρακίνησε ένας φίλος που πάει χρόνια γυμναστήριο, να ξεκινήσω και εγώ και έτσι γράφτηκα. .

http://forum.bodybuilding.gr/viewforum.php?f=34

asterias
02-11-07, 16:27
Ο ιδρώτας επηρεασε τον εγκέφαλο. :drunken:

Gasturb
02-11-07, 16:54
επειδή έχω αρκετά παραπάνω κιλά,

Aν κ οι αντιδράσεις τους είναι σαφώς υπερβολικές έχε υπόψην σου ότι το λίπος γενικά λειτουργεί σαν θερμομονωτικό υλικό κάτω από την επιδερμίδα μας μη αφήνοντας το σώμα μας να ¨αναπνέει¨ ¨η αλλιώς να ¨αερίζεται¨ ( :rabbit: ) φυσιολογικά οπότε η θερμότητα που εκλείουμε για την συντήρηση εγκλωβίζεται με αποτέλεσμα κ η θερμοκρασία του σώματος μας να ανεβαίνει ¨υπερβολικά¨. Στην προσπαθειά του ο οργανισμός να κρατήσει την θερμοκρασία μας σταθερή δλδ 36 C θέτει σε λειτουργία τους μηχανισμούς εκρισσης του ιδρώτα για να αποβάλει αυτή την παραπανήσια θερμότητα κ να ρίξει την επιπλεόν τυχόν θερμοκρασία που έχει στα φυσιολόγικά επίπεδα των 36 C (ένας λόγος που όταν έχουμε πυρετό ή είναι καλοκαίρι ιδρώνουμε εύκολα κ οι πολικές φάλαινες έχουν πάρα πολύ λίπος για να προστατευτούν από το κρύό). Oπότε κυρίως το καλοκαίρι ή όταν περπατάς θα παρατηρείς ότι ιδρώνεις περισσότερο κ δεν θα πρέπει να σε ανησυχεί ότι είσαι μη φυσιολογικός. Mέσω των stickies κ posts στην κατηγορία της διατροφής θα βρεις χρήσιμες πληροφορίες για να κάνεις μια σωστή δίαιτα συν την προπονησή σου στο γυμναστήριο.

Gt

asterias
02-11-07, 19:11
Gasturb σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου και είμαι πραγματικά σίγουρος πώς από το forum θα βοηθηθώ πραγματικά πολύ.