PDA

Επιστροφή στο Forum : Fitness Fiber (Optimum Nutrition)



deluxe
29-11-10, 03:35
Σκεφτομαι να το αγορασω. Να προσθετω στο πρωϊνο μου φυτικες ινες. Τι λετε;

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=18818&stc=1&d=1291145767



http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=18819&stc=1&d=1291145771

beefmeup
29-11-10, 13:50
αν τρως βρωμη/σαλατες κλπ αχρηστο ειναι..

Adinamos
29-11-10, 20:12
o master beef μιλησε.:clap:

deluxe
29-11-10, 22:12
Βρωμη αυτο το καιρο δε τρωω. Ειναι αρκετα φθηνο παντως.

Εγω ενδιαφερομαι κυριως απο αποψη ποιοτητας. Αυτο το Fiber Blend που λεει, καλο ειναι;

beefmeup
29-11-10, 22:15
Βρωμη αυτο το καιρο δε τρωω. Ειναι αρκετα φθηνο παντως.

Εγω ενδιαφερομαι κυριως απο αποψη ποιοτητας. Αυτο το Fiber Blend που λεει, καλο ειναι;

ινες ειναι ρε συ...τι το ιδιαιτερο η "καλοσυνατο"να εχει??
καλο ειναι,κ το ξερω οτι ειναι φτηνο,αλλα οπως σου πα ειναι αχρηστο αν τρως σαλατα κ δημητριακα/βρωμη.

deluxe
30-11-10, 00:22
Ναι ομως για να παρω 5γρ φυτικων ινων, πρεπει να φαω 50γρ+ βρωμης! Ενω εδω με μια κουταλια τα πηρες!

beefmeup
30-11-10, 00:34
nothing beats whole food.

deluxe
30-11-10, 00:55
Το ξερω αυτο. Απλα προσπαθω να παιρνω οσο το δυνατο περισσοτερες φυτικες ινες και πιστευω θα ηταν καλο αυτο το συμπληρωμα.

Μαζι με ενα συμπληρωμα για πρεβιοτικα, και θα ειμαι μπομπα.

dhmhtrhs
30-11-10, 01:00
ειναι πολλα τα 50γρ. βρωμης;;πολυ λιγα ειναι...και γιατι θες να τρως τοσες πολλες φυτικες ινες;;δυσκοιλιοτητα εχεις;;

deluxe
30-11-10, 01:51
Οχι, αλλα δε νομιζω οτι παιρνω οσες φυτικες ινες, χρειαζεται ο οργανισμος, σε καθημερινη βαση.

25γρ ειναι αρκετα.

dhmhtrhs
30-11-10, 11:23
για μενα παντως ειναι αχρηστο αυτο το συμπληρωμα.πιστευω οτι μπορεις να το καλυψεις απο την διατροφη σου!!

COBRA_STYLE
30-11-10, 13:04
τρωγε 25γρ τη μερα φυτικες και η τεστο σου σε βαθος χρονου 8α παει κρουαζιερα:turtle::turtle::turtle::welcome:

deluxe
30-11-10, 19:38
Γιατι το λες αυτο; Υπρχει καποιο αρθρο;

COBRA_STYLE
30-11-10, 20:05
Γιατι το λες αυτο; Υπρχει καποιο αρθρο;
το εχω διαβασει πολλακις!!!Μη ζητησεις αποδειξεις...ειναι καιρο τωρα και δεν καθομαι να 8υμαμαι απο που...απο βιβλιο ηταν παντως!!!Νομιζω το MD!!!αλλα δεν ειμαι πολυ σιγουρος!!!το εχει δει κ ο devil

dhmhtrhs
30-11-10, 20:41
και εγω το εχω διαβασει αυτο παντως αλλα δεν νομιζω να ισχυει..πιστευω οτι μιλαμε για πιο μεγαλες ποσοτητες..

beefmeup
30-11-10, 21:40
και εγω το εχω διαβασει αυτο παντως αλλα δεν νομιζω να ισχυει..πιστευω οτι μιλαμε για πιο μεγαλες ποσοτητες..

ναι,εχει να κανει με τις ποσοτητες..υπο κανονικες συνθηκες δεν θα υπαρχει προβλημα.

deluxe
30-11-10, 21:51
Τωρα που το λετε και εγω το ειχα διαβασει, αλλα οντως νομιζω μιλουσε για 4πλασιες ποσοτητες και βαλε!

Ε λογικο ειναι ρε παιδια.. Εδω με το νερο μπορεις να πεθανεις..

25γρ ειναι κανονικη ποσοτητα.

COBRA_STYLE
30-11-10, 22:37
Τωρα που το λετε και εγω το ειχα διαβασει, αλλα οντως νομιζω μιλουσε για 4πλασιες ποσοτητες και βαλε!

Ε λογικο ειναι ρε παιδια.. Εδω με το νερο μπορεις να πεθανεις..

25γρ ειναι κανονικη ποσοτητα.
xaaxaxaxaxax.....οκ!!!εγω παντως ειμαι σιγουροτατος για αυτο π ειχα διαβασει..και οχι μονο μια φορα...2-3 φορες το ειχε παρει το ματι μ....15+γρ συνεχομενα για 3-4 βδομαδες!!!

τεσπα...δεν αφορα τη δικια μου τεστο...η δικια σου 8α ειναι:turtle:

deluxe
30-11-10, 23:30
Τι να σου πω. Εγω ξερω οτι οι φυτικες ινες μονο καλο κανουν.

COBRA_STYLE
30-11-10, 23:56
Τι να σου πω. Εγω ξερω οτι οι φυτικες ινες μονο καλο κανουν.
μπααα...κανουν και αλλα αρνητικα...πχ.μειωνουν την απορροφηση καποιων ιχνοστοχειων-μεταλλων οπως το ασβεστιο....εχει κ αλλα αλλα δε τα θυμαμαι...αμα το ψαξεις θα βρεις!!!

deluxe
01-12-10, 00:11
Επειδη εχω ψαξει, για αυτο το λεω. Κανει πολλα καλα. Αυτα που λες ειναι αμελητεα.

Mitsen
01-12-10, 01:19
Aλλο ένα άχρηστο προϊόν, απλά για να λες ότι παίρνεις συμπλήρωμα...

Niiick
28-11-12, 01:12
57896:green::green:


Αυτο που λεει ο κομπρα το ξερει κανεις? Το rda για ινα ειναι 25-30 νομιζω. 100gr βρωμη που δεν ειναι και τοσα πολλα..εχουν 9γρ.

Δηλαδη το να μαζεψεις 15+ ειναι πολυ ευκολο, ειδικα αμα δε τρως βρωμη μονο μια φορα τη μερα..

Και θα ειναι σε βαθος χρονου, γιατι πιστευω ολοι εχουμε καποια πραγματα που δε βγαινουν απ τη διατροφη μας.

Το συμπληρωμα εγω το βρισκω καλο για οσους δε μπορουν να πανε συχνα τουαλετα ή για οποιοδηποτε λογο θες πιο πολυ ινα. Και απο λεφτα και οκ μαρκα.

paposgsxr
03-11-13, 23:24
παιδια εγω θα ηθελα να ρωτησω το εξεις για να μην ανοιγω νεο post. αν πχ φαμε ενα σαντουιτς με ασπρη μπακετα αντι για μαυρη επειδη δεν βρηκαμε μαυρη και παρουμε 5-10γρ φυτικες ινες απο αυτο το συμπληρωμα,τοτε δεν ειναι το ιδιο πραγμα? γιατι ο Γ.Δ. και τις ασπρης και της μαυρης ειναι ακριβως ο ιδιος. η μονη διαφορα ειναι οτι η ασπρη δεν εχει φυτικες ινες

totis
03-11-13, 23:40
παιδια εγω θα ηθελα να ρωτησω το εξεις για να μην ανοιγω νεο post. αν πχ φαμε ενα σαντουιτς με ασπρη μπακετα αντι για μαυρη επειδη δεν βρηκαμε μαυρη και παρουμε 5-10γρ φυτικες ινες απο αυτο το συμπληρωμα,τοτε δεν ειναι το ιδιο πραγμα? γιατι ο Γ.Δ. και τις ασπρης και της μαυρης ειναι ακριβως ο ιδιος. η μονη διαφορα ειναι οτι η ασπρη δεν εχει φυτικες ινες

Αν τρως δημητριακα, βρωμη και μαυρο ψωμι καθημερινα για πρωινο εισαι οκ δεν το χρειαζεσαι...Σας εχουνε κανει η εταιρειες συμπληρωματων και αγοραζεται καθε ειδος βλακια που βγαζουνε.....Μην χαλατε τα λεφτα σας σε π@π@ριες,,,,,Διαβαστε πρωτα για αυτο το συμπληρωμα ψαχτειτε στο ιντερνετ βρισκεις τα παντα για τετοιου ειδους πληροφοριες...Ειναι ενα απο τα πιο αχρηστα συμπληρωματα που κυκλοφορουν κατα την γνωμη μου,αυτο που σου προσφερη το βρισκεις πολυ ευκολα στις περισσοτερες τροφες...

ArgoSixna
03-11-13, 23:47
στο τελος της ημερας αν δεις οτι δεν συμπληρωνεις φυτικες ινες τοτε βαζεις 1-1.5 σκουπ αναλογως ποσο χρειαζεσαι. Εγω οπως το αγορασα ετσι το αφησα , σπανια το εχω χρησιμοποιησει. θα το κατεβασω κατω να το τελειωσω σιγα σιγα :green:

paposgsxr
04-11-13, 07:44
Αν τρως δημητριακα, βρωμη και μαυρο ψωμι καθημερινα για πρωινο εισαι οκ δεν το χρειαζεσαι...Σας εχουνε κανει η εταιρειες συμπληρωματων και αγοραζεται καθε ειδος βλακια που βγαζουνε.....Μην χαλατε τα λεφτα σας σε π@π@ριες,,,,,Διαβαστε πρωτα για αυτο το συμπληρωμα ψαχτειτε στο ιντερνετ βρισκεις τα παντα για τετοιου ειδους πληροφοριες...Ειναι ενα απο τα πιο αχρηστα συμπληρωματα που κυκλοφορουν κατα την γνωμη μου,αυτο που σου προσφερη το βρισκεις πολυ ευκολα στις περισσοτερες τροφες...

Εγώ σου είπα για ένα συγκεκριμένο γεύμα τις ημέρας και οχι για όλη την ημέρα που μου αναφέρεις εσύ(δημητριακά,βρώμη κλπ). Όλοι ξέρουμε ότι οι φυτικές ίνες ελέγχουν το σάκχαρο στο αίμα και δεν αφήνουν τον υδατάνθρακα να μετατραπεί απότομα σε γλυκογονο,αλλά σταδιακά,πράγμα που με το λευκό αλεύρι δεν γίνεται να επιτευχθεί αυτό γιατί πολύ απλά δεν έχει φυτικές ίνες για να το "φρενάρει"! Αυτή ήταν η ερώτηση μου...μόνο. Για το συγκεκριμένο γεύμα

Lao
04-11-13, 13:49
παιδια εγω θα ηθελα να ρωτησω το εξεις για να μην ανοιγω νεο post. αν πχ φαμε ενα σαντουιτς με ασπρη μπακετα αντι για μαυρη επειδη δεν βρηκαμε μαυρη και παρουμε 5-10γρ φυτικες ινες απο αυτο το συμπληρωμα,τοτε δεν ειναι το ιδιο πραγμα? γιατι ο Γ.Δ. και τις ασπρης και της μαυρης ειναι ακριβως ο ιδιος. η μονη διαφορα ειναι οτι η ασπρη δεν εχει φυτικες ινες

Πως θα πάρεις 5-10 γρ φυτικές ίνες από ένα σάντουιτς με άσπρο ψωμί; Δεν γίνεται, το μαύρο ψωμί είναι πολύ πλουσιότερο στο θέμα αυτό.

BTW, ο Γ.Δ. για μένα είναι δευτερεύον θέμα. Οι φυτικές ίνες είναι κάτι βασικότατο για το έντερό μας και πολύς κόσμος έχει ανεπάρκεια με αποτέλεσμα χρόνια κακή λειτουργία του γαστρεντερικού συστήματος.

totis
04-11-13, 14:29
Εγώ σου είπα για ένα συγκεκριμένο γεύμα τις ημέρας και οχι για όλη την ημέρα που μου αναφέρεις εσύ(δημητριακά,βρώμη κλπ). Όλοι ξέρουμε ότι οι φυτικές ίνες ελέγχουν το σάκχαρο στο αίμα και δεν αφήνουν τον υδατάνθρακα να μετατραπεί απότομα σε γλυκογονο,αλλά σταδιακά,πράγμα που με το λευκό αλεύρι δεν γίνεται να επιτευχθεί αυτό γιατί πολύ απλά δεν έχει φυτικές ίνες για να το "φρενάρει"! Αυτή ήταν η ερώτηση μου...μόνο. Για το συγκεκριμένο γεύμα

Φιλε σε καταλαβα πολυ καλα απο το πρωτο ποστ που εκανες για αυτο και απαντησα ετσι.......Εμενα απλα μου αρεσει να στηριζομαι στην διατροφη μου για αυτο και ημουνα αρνητικος,ενω εσυ θελεις να βασιστεις σε συμπληρωμα για κατι το οποιο το βρισκεις πολυ ευκολα στις τροφες που τρωμε....οσο για το ψωμι που ειπες το βρηκα υπερβολικο με μια δυο φορες αν δεν καταφερεις να φας μαυρο και φας ασπρο δεν θα παθεις και κατι....Απο την αλλη αν δεν σου αρεσει το μαυρο ψωμι,εχουνε βγει ασπρα ψωμια με την βιολογικη αξια του μαυρου......

paposgsxr
04-11-13, 16:00
Φιλε σε καταλαβα πολυ καλα απο το πρωτο ποστ που εκανες για αυτο και απαντησα ετσι.......Εμενα απλα μου αρεσει να στηριζομαι στην διατροφη μου για αυτο και ημουνα αρνητικος,ενω εσυ θελεις να βασιστεις σε συμπληρωμα για κατι το οποιο το βρισκεις πολυ ευκολα στις τροφες που τρωμε....οσο για το ψωμι που ειπες το βρηκα υπερβολικο με μια δυο φορες αν δεν καταφερεις να φας μαυρο και φας ασπρο δεν θα παθεις και κατι....Απο την αλλη αν δεν σου αρεσει το μαυρο ψωμι,εχουνε βγει ασπρα ψωμια με την βιολογικη αξια του μαυρου......

Με κατάλαβες απόλυτος! Μιλούσα για αυτή την 1-2 φορές που δεν θα είχα την πολυτέλεια να φάω μαύρη μπακετα.η διατροφή μου είναι αρκετά καλή θα έλεγα και προσέχω τα πάντα! Σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου

Surfer
07-11-13, 11:46
Η γνώμη μου είναι ότι εαν δε μπορείς να καλύψεις τις ανάγκες σου σε φυτικές ίνες από τη διατροφή δεν είναι κακό να τις συμπληρώσεις έτσι. Πάντως το συγκεκριμένο είδος συμπληρώματος είναι πολύ χρήσιμο, στις περιόδους γράμμωσης, που οι περισσότεροι από εμάς μειώνουμε την ημερήσια πρόσληψη υδατανθρακών, απλών και σύνθετων, με αποτέλεσμα να αντιμετωπίζουμε θέμα με τις φυτικές ίνες.
Μου κάνει εντύπωση το θέμα φυτικές με τεστοστερόνη. Οι φυτικές ίνες είναι άπεμπτος υδατάνθρακας, που στην ουσία "συμπληρώνει τα κενά" στα έντερα και βοηθά το σύστημα να δουλεύει καλύτερα. Μήπως η συγκεκριμένη έρευνα μιλά για υπερβολές στην κατανάλωση του, ότι μπορούν να έχουν αυτές τις συνέπειες; Αυτό όμως δεν είναι μπούσουλας. Π.χ. η υπερβολική κατανάλωση γάλακτος οδηγεί σε αύξηση των οιστρογόνων στους άντρες. Δε σημαίνει αυτό όμως ότι δε κάνει ένας άντρας να πίνει γάλα.

Lao
07-11-13, 13:22
Η γνώμη μου είναι ότι εαν δε μπορείς να καλύψεις τις ανάγκες σου σε φυτικές ίνες από τη διατροφή δεν είναι κακό να τις συμπληρώσεις έτσι. Πάντως το συγκεκριμένο είδος συμπληρώματος είναι πολύ χρήσιμο, στις περιόδους γράμμωσης, που οι περισσότεροι από εμάς μειώνουμε την ημερήσια πρόσληψη υδατανθρακών, απλών και σύνθετων, με αποτέλεσμα να αντιμετωπίζουμε θέμα με τις φυτικές ίνες.
Μου κάνει εντύπωση το θέμα φυτικές με τεστοστερόνη. Οι φυτικές ίνες είναι άπεμπτος υδατάνθρακας, που στην ουσία "συμπληρώνει τα κενά" στα έντερα και βοηθά το σύστημα να δουλεύει καλύτερα. Μήπως η συγκεκριμένη έρευνα μιλά για υπερβολές στην κατανάλωση του, ότι μπορούν να έχουν αυτές τις συνέπειες; Αυτό όμως δεν είναι μπούσουλας. Π.χ. η υπερβολική κατανάλωση γάλακτος οδηγεί σε αύξηση των οιστρογόνων στους άντρες. Δε σημαίνει αυτό όμως ότι δε κάνει ένας άντρας να πίνει γάλα.

Όπως πολύ σωστά είπες, το σημείο κλειδί είναι η λέξη «υπερβολή».

Ένας λόγος που δεν πολυασχολούμαι με τις έρευνες, είναι ότι οι περισσότερες είναι ΓΤΠ, κακώς σχεδιασμένες, με μικρά στατιστικά δείγματα και ό,τι να ναι κριτήρια που συχνά φλερτάρουν με την αυθαιρεσία.

Γενικά, όπως έχουμε ξαναπεί... μέση οδός σε όλα.;)