PDA

Επιστροφή στο Forum : πυρετος και διατροφη



giannis14
03-12-10, 20:03
παιδια σημερα ειχα πυρετο δεν ξερω πως προεκυψε και θα ηθελα να ρωτισω τι πρεπει να τρωω κατα τι διαρκεια του πυρετου....δεν εχω καθολου ορεξη να φαω τιποτα μονο τσαι πινω και υγρα και εχω αδυνατισει αν και σημερα εφαγα ρυζι και κοτοπουλο για να συμπληρωσω τιποτα στον οργανισμο να παρω δυναμει

ginus
03-12-10, 20:08
ελαφρια διατροφη....καμια σουπιτσα κανε φιδε....πιες κανα τσαγακι και αμα εχεις κανα ροφημα ηλεκτρολυτες θα σαι κομπλε...δεν εχεις αδυνατισει εχεις χασει υγρα λογω πυρετου...

eri_87
03-12-10, 20:13
ελαφρια διατροφη....καμια σουπιτσα κανε φιδε....πιες κανα τσαγακι και αμα εχεις κανα ροφημα ηλεκτρολυτες θα σαι κομπλε...δεν εχεις αδυνατισει εχεις χασει υγρα λογω πυρετου...

:thumbup::thumbup:
++φάε ότι και όσο νιώθεις ότι θέλει ο οργανισμός σου! Μην πιέζεσαι κ πολύ...

giannis14
03-12-10, 20:16
οκ παιδια εχετε δικιο σωστα το κοτοπουλο επιρεαζει στον πυρετο???

eri_87
03-12-10, 20:19
οκ παιδια εχετε δικιο σωστα το κοτοπουλο επιρεαζει στον πυρετο???

Όχι τί να επηρεάζει... Όταν λες πυρετό πόσο δηλ?

giannis14
03-12-10, 20:24
[QUOTE=eri_87;286921]Όχι τί να επηρεάζει... Όταν λες πυρετό πόσο δηλ?[/QUOTE


37.8

Αντωνης
03-12-10, 20:26
Όχι τί να επηρεάζει... Όταν λες πυρετό πόσο δηλ?[/QUOTE


37.8

:rolf::rolf::rolf::rolf: εσυ ψηνεσαι στον πυρετο οχι αστεια

Αν δεν γινοταν να φαμε κοτοπουλο με 37,8 αμα ειχαμε 39,5-40 τι θα καναμε?θα την βγαζαμε με χαπια και ορους?

eri_87
03-12-10, 20:27
[QUOTE=eri_87;286921]Όχι τί να επηρεάζει... Όταν λες πυρετό πόσο δηλ?[/QUOTE


37.8

Ε, ντάξει! Κανονικά δε πρέπει να πάρεις αντιπυρετικό αν δε φτάσει 38,5. Εγώ τις προάλλες είχα λίγο πυρετό κ πονόλαιμο, άστα! Δεν ήθελα να φάω καθόλου!!!

giannis14
03-12-10, 20:28
:rolf::rolf::rolf::rolf: εσυ ψηνεσαι στον πυρετο οχι αστεια

Αν δεν γινοταν να φαμε κοτοπουλο με 37,8 αμα ειχαμε 39,5-40 τι θα καναμε?θα την βγαζαμε με χαπια και ορους?


ναι ειδες τι νομιζεις λιγο ειναι αν τον αφησω θα παει 40 κατσε αρχη ειναι ακομα εχθες που 3εκινισα ειχα 37 μετα 37.5. και τωρα 37.8 :unsure:

exkaliber
03-12-10, 20:29
μυγδαλα
μυγδαλα καμαρι μ

:green:
εχω ακουσει οταν εχεις πυρετο να τρωως αμυγδαλα
αναθεμ κι αν ξερω γιατι

giannis14
03-12-10, 20:29
[QUOTE=giannis14;286926]

Ε, ντάξει! Κανονικά δε πρέπει να πάρεις αντιπυρετικό αν δε φτάσει 38,5. Εγώ τις προάλλες είχα λίγο πυρετό κ πονόλαιμο, άστα! Δεν ήθελα να φάω καθόλου!!!

οκ και κατι αλλο μπορουμε να κανουμε γυμναστικη κατα την διαρκεια του πυρετου???η χριαζομαστε ξεκουρασει??

Αντωνης
03-12-10, 20:31
Τι λες?!Αν ηταν ετσι ολοι οσοι ειχαν 37 και τρωγανε κοτοπουλο θα φταναν 40 στο αψε σβησε,και σε καμια βδομαδα και φερετρο.
Δεν ξερω γιατι σου αυξηθηκε ο πυρετος,παντως αποκλειεται λογω του φαγητου

giannis14
03-12-10, 20:31
μυγδαλα
μυγδαλα καμαρι μ

:green:
εχω ακουσει οταν εχεις πυρετο να τρωως αμυγδαλα
αναθεμ κι αν ξερω γιατι

οκ φιλε θα παω να φαω αμυγδαλα θα μου κατεβει ο πυρετος ειμαι σιγουρος!!!!!

Levrone
03-12-10, 20:32
φιλε αυτο που εχεις δε θεωρειται ουσιαστικα πυρετος..
μην τρελαινεσαι..

37,8 τωρα μη σε πιανει πανικος, ελεος.

φαε κατι υγιεινο, αλλα μη σκεφτεσαι για μια δυο μερες οτι δε θα συμπληρωσεις και τις θερμιδες..δε θα χσεις και μυικα κιλα αν φας 100 γραμμαρια πρωτεινη και δε φας 200..

σιγα το θεμα..

κοολαρε και μην κανεις βαρη..

giannis14
03-12-10, 20:34
φιλε αυτο που εχεις δε θεωρειται ουσιαστικα πυρετος..
μην τρελαινεσαι..

37,8 τωρα μη σε πιανει πανικος, ελεος.

φαε κατι υγιεινο, αλλα μη σκεφτεσαι για μια δυο μερες οτι δε θα συμπληρωσεις και τις θερμιδες..δε θα χσεις και μυικα κιλα αν φας 100 γραμμαρια πρωτεινη και δε φας 200..

σιγα το θεμα..

κοολαρε και μην κανεις βαρη..

οκ ενταξει απλα κανουμε γυμναστικη μετα τον πυρετο ετσι δεν ειναι???? γιατι αν κανω γυμνασττικη μπορει να ιδρωσω και να φυγει

Levrone
03-12-10, 20:36
οκ ενταξει απλα κανουμε γυμναστικη μετα τον πυρετο ετσι δεν ειναι????


ε δε θα κανεις γυμναστικη μετα τον πυρετο?

γιατι αν κανω γυμνασττικη μπορει να ιδρωσω και να φυγει


κανω πως δεν το διαβασα αυτο! :turtle:



κουλαρε φιλε μου, απο Δευτερα θα σαι οκ.

eri_87
03-12-10, 20:43
οκ ενταξει απλα κανουμε γυμναστικη μετα τον πυρετο ετσι δεν ειναι???? γιατι αν κανω γυμνασττικη μπορει να ιδρωσω και να φυγει

Βρε παιδί μου....... Άσε για 2μέρες το πρόγραμμά σου! Δε θα πάθεις τίποτα... Ο οργανισμός τώρα ασχολείται με την άμυνα, να διώξει το μικρόβιο, άσε τα βάρη! Έλεος δηλ... Και το άλλο, να ιδρώσεις κ να φύγει ο πυρετός.... θα πάει να πάρει τσιγάρα?? Θα κάνει τον κύκλο της η ασθένεια κ θα σου περάσει. COOL.....

Καλά λέω εγώ ότι οι άντρες είναι χέστ...ες!!!!

giannis14
03-12-10, 20:46
Βρε παιδί μου....... Άσε για 2μέρες το πρόγραμμά σου! Δε θα πάθεις τίποτα... Ο οργανισμός τώρα ασχολείται με την άμυνα, να διώξει το μικρόβιο, άσε τα βάρη! Έλεος δηλ... Και το άλλο, να ιδρώσεις κ να φύγει ο πυρετός.... θα πάει να πάρει τσιγάρα?? Θα κάνει τον κύκλο της η ασθένεια κ θα σου περάσει. COOL.....

Καλά λέω εγώ ότι οι άντρες είναι χέστ...ες!!!!

οκ εχεις δικιο τωρα ειναι σε εξαντλιση οταν νιωσω καλα θα αρχισωω εχεις δικιο

LeoSake
03-12-10, 23:10
Και το άλλο, να ιδρώσεις κ να φύγει ο πυρετός.... θα πάει να πάρει τσιγάρα??χαχαχαχαχαχαχαχαχα....!
κορυφαία ατάκα !

Γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να ζορίσεις τον οργανισμό σου με γυμναστική....

Galthazar
04-12-10, 02:15
[QUOTE=eri_87;286921]Όχι τί να επηρεάζει... Όταν λες πυρετό πόσο δηλ?[/QUOTE


37.8

ψηστο πανω σου το κοτοπουλο τοτε:turtle::turtle:

PMalamas
04-12-10, 04:39
φιλε με τοσο πυρετο εκανα και διπλες προπονησεις! ΦΑΕ πολυ καλα θα σε βοηθησει να μη γινεις χειροτερα!!!!

Andrikos
13-12-10, 23:48
Το πολύ φαί δεν συνιστάται όταν υπάρχει πυρετός. Η υπερέκκριση κορτιζόλης δημιουργεί αντίσταση στην ινσουλίνη, και γενικά ένα περιβάλλον καταβολισμού , ο μεταβολισμός (και εως εκ τούτου και ο καταβολισμός) μπορεί να ανέβει και +30% σε υψηλό πυρετό. Επίσης το να στουμπώνουμε στο φαί εκείνη την ώρα και να τραβάμε τόσο αίμα στο έντερο για αρκετή ώρα μας αποδυναμώνει κι άλλο. Οπότε δεν χρειάζεται να πηγαίνουμε αντίθετα στο τι μας λέει το σώμα μας ούτε φυσικά να μας πιάνει πανικός που θα καταβολιστούμε γιατί αυτά έρχονται και παρέρχονται.

Giannis12
14-12-10, 00:13
Το πολύ φαί δεν συνιστάται όταν υπάρχει πυρετός. Η υπερέκκριση κορτιζόλης δημιουργεί αντίσταση στην ινσουλίνη, και γενικά ένα περιβάλλον καταβολισμού , ο μεταβολισμός (και εως εκ τούτου και ο καταβολισμός) μπορεί να ανέβει και +30% σε υψηλό πυρετό. Επίσης το να στουμπώνουμε στο φαί εκείνη την ώρα και να τραβάμε τόσο αίμα στο έντερο για αρκετή ώρα μας αποδυναμώνει κι άλλο. Οπότε δεν χρειάζεται να πηγαίνουμε αντίθετα στο τι μας λέει το σώμα μας ούτε φυσικά να μας πιάνει πανικός που θα καταβολιστούμε γιατί αυτά έρχονται και παρέρχονται.

+1 Ναι αυτό συζητήθηκε σήμερα στο μάθημα της ανατομίας που είχα,όχι τόσο αναλυτικά βέβαια.
Πάντα αυτό ήταν λάθος των "μεγάλων" όταν είμασταν σε μικρότερη ηλικία, η φράση "φάε να γίνεις γρηγορότερα καλά" λολ

Η αερόβια και ο ιδρώτας κατα πόσο ισχύει όταν έχουμε πυρετό,γιατί και αυτά τα έχω ακούσει, πάνε τρέξε και είσαι οκ.
Λογικά είσαι εντάξει μέχρι να πέσει ο πυρετός λόγο του ιδρώτα,αλλά όχι να γίνεις και καλά έτσι?
Μάλλον χειρότερα γίνεσαι αργότερα..

TRIANTAFYLLOU
14-12-10, 00:14
Το πολύ φαί δεν συνιστάται όταν υπάρχει πυρετός. Η υπερέκκριση κορτιζόλης δημιουργεί αντίσταση στην ινσουλίνη, και γενικά ένα περιβάλλον καταβολισμού , ο μεταβολισμός (και εως εκ τούτου και ο καταβολισμός) μπορεί να ανέβει και +30% σε υψηλό πυρετό. Επίσης το να στουμπώνουμε στο φαί εκείνη την ώρα και να τραβάμε τόσο αίμα στο έντερο για αρκετή ώρα μας αποδυναμώνει κι άλλο. Οπότε δεν χρειάζεται να πηγαίνουμε αντίθετα στο τι μας λέει το σώμα μας ούτε φυσικά να μας πιάνει πανικός που θα καταβολιστούμε γιατί αυτά έρχονται και παρέρχονται.


^^+1:thumbup: παλια λέγαμε όταν αρωσταίναμε για να σκευτόμαστε θετικα ότι μετα απο μια αρώστια τέτοια γινόμαστε πιο δυνατοί , γιατι ο οργανισμός μας κάνει αντισώματα και απλα χαλαρώνουμε και περιμένουμε να κάνει τον κύκλο του , δεν χρειάζετε πανικός και όπως είπε και ο αντρίκος δεν χρειάζετε μπούκωμα , απλα υγρα , ελαφρια γεύματα και σούπες και κανένα φυσικό χυμο και πάντα χωρίς πίεση , αφού έτσι κι αλλιώς σε κατάσταση ασθένειας αφού είμαστε ξάπλα ο οργανισμός δεν έχει υψηλές απαιτήσεις σε θερμίδες