PDA

Επιστροφή στο Forum : Στιβος και φαρμακευτικη αγωγη



marvin
03-12-10, 22:45
Ο γιος μου ο μικρος 14 χρονων κανει στιβο, ημιαντοχη 600-800-1500μ.
Σημερα τον πηγα σε δερματολογο.Τα γνωστα σπυρακια στην εφηβια μονο που τα δικα του ανηκουν στην κατηγορια κυστικη ακμη.
Οπως το περιμενα του εδωσε αγωγη με αυτα τα χαπια που κανουν υπερβιταμινωση.Κατι αντιστοιχο του ρεκιουταν.Μας ζητησε διαφορες εξετασεις αιματος και μας εδωσε αυστηρες οδηγιες.
Το προβλημα μου ειναι οτι ακουω διαφορα.Λενε καποιοι οτι θα τον ΄΄κοψει'' η αγωγη απο την αναμενομενη αποδοση ειτε στην προπονηση ειτε στους αγωνες.Σιγουρα προηγειται η υγεια του,ομως χαλαστηκε μολις ακουσε ολα αυτα καθως φετος ειναι η χρονια του για σχολικους και παννεληνιους αγωνες.
Ρωτησα την γιατρο αλλα καθοτι δεν σημεριζονται ολοι την επιλογη καποιου να ακολουθησει πρωταθλητισμο,η απαντηση ηταν ,δεν χρειαζεται να φτανεις στα ορια σου,δεν υπαρχει κανενας λογος κ.λ.π κ.λπ
Ισως καποιοι απο εδω μεσα εχουν γνωσεις που θα ηθελαν να μοιραστουν για το θεμα.

kutsup
04-12-10, 11:19
Η γνώμη μου είναι ενάντια στον πρωταθλητισμό, άσχετα με την αγωγή που θα κάνει. Καλός είναι ο αθλητισμός για να ξεδίνει το παιδί αλλά μέχρι εκεί. Υπάρχουν τόσα άλλα πράγματα στη ζωή ενός παιδιού - εφήβου που είναι αμαρτία να τα χάσει λόγω πρωταθλητισμού. Και ειδικά για τους έφηβους που χτίζουν τις βάσεις τους και τους χαρακτήρες τους για το μέλλον.

flexakis
04-12-10, 12:47
Kατ΄αρχας δεν αναφερεις την αγωγη λες σαν τα 'ακουραν',επειδη τα συκγεκριμενα τα επερνε δικο μου ατομο και γνωριζω οτι το μονο αρνητικο ειναι λιγο τοξικο για το συκωτι γι αυτο χρειαζεται καθε μηνα εξετασεις για τα ηπατικα ενζυμα SGOT SGPT κ.τ.λ
Τωρα οσον αφορα τον πρωταθλητισμο γνωμη μου ειναι οτι ειμαι υπερ αρκει να το θελει απο μονος του και οχι επειδη πιεζεται απο τους γονεις.
Καλυτερα να 'δουλεψει' απο μικρος για 10 χρονια και μετα να απολαμβανει τους κοπους του για μια ζωη.

marvin
04-12-10, 14:54
Kατ΄αρχας δεν αναφερεις την αγωγη λες σαν τα 'ακουραν',επειδη τα συκγεκριμενα τα επερνε δικο μου ατομο και γνωριζω οτι το μονο αρνητικο ειναι λιγο τοξικο για το συκωτι γι αυτο χρειαζεται καθε μηνα εξετασεις για τα ηπατικα ενζυμα SGOT SGPT κ.τ.λ
Τωρα οσον αφορα τον πρωταθλητισμο γνωμη μου ειναι οτι ειμαι υπερ αρκει να το θελει απο μονος του και οχι επειδη πιεζεται απο τους γονεις.
Καλυτερα να 'δουλεψει' απο μικρος για 10 χρονια και μετα να απολαμβανει τους κοπους του για μια ζωη.

Δεν εχω μαζι μου την συνταγη αλλα δυο ειναι τα χαπια για αυτη την θεραπεια και κανουν το ιδιο πραγμα.Η μονη διαφορα ειναι οτι τα δευτερα εχουν λιγοτερες παρενεργιες.Μας τις εγραψε αυτες τις εξετασεις τωρα για αρχη και καθε μηνα επαναληψη.
Ποτε δεν θα πιεζα τα παιδια μου για να ακολουθησουν τον πρωταθητισμο.Σιγουρα ομως θα τα βοηθουσα,οπως και τα βοηθαω οσο μπορω,για να ακολουθησουν τα ονειρο τους και τις φιλοδοξιες τους.
Δεν θα πω ψεματα οτι δεν τα μυησα εγω και ο αντρας μου στην ιδεα του αθλητισμου,αν ομως εχεις την σπιθα και την φιλοδοξια δεν χρειαζεσαι καποιον να σε σπρωξει.Η αγαπη για αυτο που κανουν βγαινει απο μεσα τους.Ρολος μου ειναι να τους προστατευω και να τους αποτρεπω απο υπερβολες και κακοτοπιες.Τα ονειρα ΤΟΥΣ,ονειρα μου!!!!

marvin
04-12-10, 14:59
Η γνώμη μου είναι ενάντια στον πρωταθλητισμό, άσχετα με την αγωγή που θα κάνει. Καλός είναι ο αθλητισμός για να ξεδίνει το παιδί αλλά μέχρι εκεί. Υπάρχουν τόσα άλλα πράγματα στη ζωή ενός παιδιού - εφήβου που είναι αμαρτία να τα χάσει λόγω πρωταθλητισμού. Και ειδικά για τους έφηβους που χτίζουν τις βάσεις τους και τους χαρακτήρες τους για το μέλλον.

Το ιδιο θα ελεγα και εγω για εναν b.b.Κανεις δεν μπορει να πει σε καποιον οτι υπερβαλει.Ο καθενας κυνηγα αυτο που αγαπα,παντα για υγιης στοχους μιλαω.Αυτα που χανει καποιος που κανει πρωταθλητισμο,ισως τα θεωρει μηδαμινα για να τα ακολουθησει.Κανεις δεν προσπερνα κατι αν θεωρει πως εχει αξια.
Δεν καταλαβα αυτο που αναφερεις για για τον χαραχτηρα.Ισα ισα καποιος που αθληται σε πιο υψηλο επιπεδο μαθαινει να ειναι συνεπης,δεκτικος ,πειθαρχημενος χωρις να σημαινει οτι καποιος αλλος που δεν εχει ιδιους στοχους δεν μπορει μεσα απο αλλες ασχολιες να σκεφτεται ετσι.

finalgates
04-12-10, 16:58
συμφωνω με μαρβιν σε ολα

kutsup
04-12-10, 18:51
Το ιδιο θα ελεγα και εγω για εναν b.b.Κανεις δεν μπορει να πει σε καποιον οτι υπερβαλει.Ο καθενας κυνηγα αυτο που αγαπα,παντα για υγιης στοχους μιλαω.Αυτα που χανει καποιος που κανει πρωταθλητισμο,ισως τα θεωρει μηδαμινα για να τα ακολουθησει.Κανεις δεν προσπερνα κατι αν θεωρει πως εχει αξια.
Δεν καταλαβα αυτο που αναφερεις για για τον χαραχτηρα.Ισα ισα καποιος που αθληται σε πιο υψηλο επιπεδο μαθαινει να ειναι συνεπης,δεκτικος ,πειθαρχημενος χωρις να σημαινει οτι καποιος αλλος που δεν εχει ιδιους στοχους δεν μπορει μεσα απο αλλες ασχολιες να σκεφτεται ετσι.

Δεν εξαίρεσα το BBing. Το τι χάνει κάποιος το καταλαβαίνει μόνο αφού το χάσει και μετά. Δυστυχώς είναι θέμα εμπειρίας. Και το αν είχε αξία θα το καταλάβει ακόμη πιο αργά.

beefmeup
04-12-10, 18:52
Δεν εξαίρεσα το BBing. Το τι χάνει κάποιος το καταλαβαίνει μόνο αφού το χάσει και μετά. Δυστηχώς είναι θέμα εμπειρίας. Και το αν είχε αξία θα το καταλάβει ακόμη πιο αργά.

+100 σε ολα.:thumbup:

kutsup
04-12-10, 19:28
Σε γενικές γραμμές ο πρωταθλητισμός σε αποσπά από την υπόλοιπη ζωή, αν μιλάμε για ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΙΣΜΟ και έχει για μια περαστική τρέλα. Και σίγουρα πολλά από αυτά που θα χάσεις θα σου χρειαστούν αργότερα. Το ότι ένα παιδί θεωρεί ότι δεν αξίζουν και τα παραβλέπει δεν σημαίνει ότι πράττει σωστά.

a.minidis
04-12-10, 20:03
τοχα πει και παλια....οτι ο "πρωταθλητησμος..ειναι η διαστροφη...του αθλητησμου.."..κατα την αποψη μου......:unsure:

ginus
04-12-10, 20:23
πολυς λογος για τον πρωταθλητισμο και ειμαστε καπου off topic...η ερωτηση της marvin ακομα μενει αναπαντητη...αφου εχει επιλεξει να κανει το συγκεκριμενο αθλημα καλα κανει...η σωστη διατροφη η διαρκεις ασκηση και ισως η καποια ελλειψη προσωπικων στιγμων λογω προγραμματος ειναι χειροτερα απο την αλογιστη κρεπαλη και του απεριοριστου μπεκροφουμαρορεμβαζισμου που διεπει τους προσφατoς εφηβους? marvin για το ρεκιουταν ξερω οτι θα προκαλεσει αφυδατωση του δερματος και οτι ειναι αρκετα τοξικο για αυτο και προσοχη...τωρα κατα ποσο διαφερει το αλλο φαρμακο δεν γνωριζω καθοτι και δεν μας εχεις πει ονομασια.....πανω απο ολα μην πεις για τυχον side στον γιο σου γιατι βλεπω να βαραει αρνητικο placebo......

a.minidis
04-12-10, 20:33
""μονο αρνητικο ειναι λιγο τοξικο για το συκωτι γι αυτο χρειαζεται καθε μηνα εξετασεις για τα ηπατικα ενζυμα SGOT SGPT κ.τ.λ""θα συμφωνησω με τον fleksaki..το μονο αρνητικο ειναι αυτο απο οτι γνωριζο και απο το προσωπικο μου γιατρο!!;)

crow
04-12-10, 21:36
Εγω νομιζω πως θα ητανε καλο να πας σε εναν ακομη γιατρο, να δεις τι θα σου πει.
Αν κ δεν μας λες τη θεραπεια υποθέτω οτι η ουσια που βασίζετε το φαρμακο που σου ειπε ειναι ισοτρετινοϊνη. Αλώστε την ισοτρετινοΐνη (που πωλείται ως Accutane ή Roaccutane) τη χρησιμοποιούν για τη θεραπεία της βαριάς μορφής κυστικής ακμής που δεν βελτιώνεται με άλλη θεραπεία.
Ένα θετικό σημείο είναι ότι καταπολεμά τα σημάδια μορφοποίησης, αλλά μια σοβαρή παρενέργεια είναι ότι μπορεί να προκαλέσει στις δε γυναίκες αποβολή ή ζημία στο μωρο αν ειναι εγκυος στους δεν αντρες απωλεια μαλλιων. Ο κυριος λογος ομως που το φοβούνται ειναι οτι έχει συνδεθεί με προβλήματα ψυχικής υγείας καθως ειχανε αυτοκτονηση πολλα ατομα στην αμερικη μετα απο χορηγηση του φαρμακου
Η ισοτρετινοΐνη είναι ισομερές της βιταμίνης Α (13-cis-viatmini Α acid) κ για αυτο κ ειναι τοξικο στο συκωτι
Βεβαια οι παρενέργειες δεν εμφανίζονται σε οσους το χρησιμοποιουν αλλα ειναι πιθανον
Τωρα οσο αφορα την επιδοση του στον αθλητισμο.....ισως τον επηρεάσει ισως οχι.
Εγω νομιζω οτι δεν θα εχει προβλημα

marvin
05-12-10, 01:18
Σε γενικές γραμμές ο πρωταθλητισμός σε αποσπά από την υπόλοιπη ζωή, αν μιλάμε για ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΙΣΜΟ και έχει για μια περαστική τρέλα. Και σίγουρα πολλά από αυτά που θα χάσεις θα σου χρειαστούν αργότερα. Το ότι ένα παιδί θεωρεί ότι δεν αξίζουν και τα παραβλέπει δεν σημαίνει ότι πράττει σωστά.

Κατσε να σκεφτω τι χανει στα 14 που ειναι:unsure:...
Χανει μια ωρα απο την εξοδο του ,γιατι πρεπει να κοιμηθει νωρις.Χανει την 3ημερη εκδρομη που ισως παει το σχολειο,αλλα και που μαλλον δεν θα πηγαινε γιατι τα οικονομικα ειναι δυσκολα για ολους αυτο τον καιρο.Χανει καποιους φιλους που καπνιζουν,δυστυχως στα 14,και συνηθως τους την λεει για τον καπνο που παθητικα αναπνεει.Χανει απειρα γευματα στα γκουντις χανει την συνεπεια να μην εχει προγραμμα:green:,χανει την αισθηση του να ειναι παρτακιας και να γινετε ομαδικος.Δυστυχως αρχιζει και βαζει στοχους και δουλευει για αυτους..και ποσα αλλα μπορω να σκεφτω αρνητικα..!!!!!

beefmeup
05-12-10, 01:31
Κατσε να σκεφτω τι χανει στα 14 που ειναι:unsure:...
Χανει μια ωρα απο την εξοδο του ,γιατι πρεπει να κοιμηθει νωρις.Χανει την 3ημερη εκδρομη που ισως παει το σχολειο,αλλα και που μαλλον δεν θα πηγαινε γιατι τα οικονομικα ειναι δυσκολα για ολους αυτο τον καιρο.Χανει καποιους φιλους που καπνιζουν,δυστυχως στα 14,και συνηθως τους την λεει για τον καπνο που παθητικα αναπνεει.Χανει απειρα γευματα στα γκουντις χανει την συνεπεια να μην εχει προγραμμα:green:,χανει την αισθηση του να ειναι παρτακιας και να γινετε ομαδικος.Δυστυχως αρχιζει και βαζει στοχους και δουλευει για αυτους..και ποσα αλλα μπορω να σκεφτω αρνητικα..!!!!!

τοτε μαρβιν(εχεις το ιδιο νικ. με το παρον αβαταρ μου,χνιεχ) αν χανει μονο αυτα που λες,μιλαμε για απλο αθλητισμο κ οχι πρωταθλητισμο..
γιατι σιγουρα αν εκανε πρωταθλητισμο θα εχανε πολλα παραπανω στην καθημερινοτητα του,καθως οι απαιτησεις θα ηταν αλλες.

ειναι συχνο φαινομενο σε παιδια αυτης της ηλικιας που κανουν πρωταθλητισμο να μην δινουν τοσο βαση στα υπολοιπα μαθηματα τους,κ να τα παραγγωνιζουν λογω υποχρεωσεων αλλα κ αγαπης(?),για το αθλημα που κανουν.

οποτε κ να τον κοψει η αγωγη δεν θα χει προβλημα,πιστευω.

οσον αφορα την αισθηση του παρτακια,ο πρωταθλητισμος δεν σε κανει να την χανεις,αλλα στην μεγενθυνει εκτιμω.

αλλα αυτη ειναι η δικη μου γνωμη.

kutsup
05-12-10, 11:03
Χανει μια ωρα απο την εξοδο του ,γιατι πρεπει να κοιμηθει νωρις.Χανει την 3ημερη εκδρομη που ισως παει το σχολειο,αλλα και που μαλλον δεν θα πηγαινε γιατι τα οικονομικα ειναι δυσκολα για ολους αυτο τον καιρο.Χανει καποιους φιλους που καπνιζουν,δυστυχως στα 14,και συνηθως τους την λεει για τον καπνο που παθητικα αναπνεει.Χανει απειρα γευματα στα γκουντις χανει την συνεπεια να μην εχει προγραμμα:green:,χανει την αισθηση του να ειναι παρτακιας και να γινετε ομαδικος.

Στο σχολείο των φυλακών το στέλνετε το παιδί σας? Έλεος και εμείς έχουμε παιδιά. Αν βλέπεις τη ζωή ενός έφηβου μόνο σαν goodies και τσιγάρα ή πρωταθλητισμό στον αντίποδα κάτι έχασες στην πορεία.
Ξέρεις οι παρέες εντάσουν το άτομο στην κοινωνία και αν θα αποφύγει τις κακοτοπιές έχει να κάνει με τους γονείς, τουλάχιστον σε μεγάλο ποσοστό. Δεν πρόκειται να ζήσει μέσα στο ταρτάν ενός γηπέδου. Το να ασχολείται αποκλειστικά με μια κάστα ανθρώπων (πρωταθλητισμός) σίγουρα δεν προσφέρει πολλά στην κοινωνικότητά του. Να μιλήσω για την μόρφωσή του ότι θα πάει πίσω? Ότι αποκτά στενούς ορίζοντες? Λογικό επακόλουθο των υποχρεώσεων που δημιουργεί ο πρωταθλητισμός.
Και ειδικά σε μια εποχή που η αβεβαιότητα θα ενισχύεται τα μόνα όπλα ενός παιδιού για το μέλλον του είναι η γενικότερη παιδεία του και η μόρφωσή του.
Και μέσα στη γενικότερη παιδεία εντάσω και τον αθλητισμό.

arisfwtis
05-12-10, 11:21
επειδη και εγω ειχα τετοιου ειδους ακμη
η συγκεκριμενη θεραπεια ηταν η μονη που ειχε αποτελεσμα

μετανοιωσα που δν την εκανα νωριτερα
παρενεργειες κλπ πολλα ειχα ακουσει ραδιο αρβυλα αλλα προσωπικα δν ειχα ουτε ενα side
αυτο βεβαια αλλαζει απο ανθρωπο σε ανθρωπο
και μπορει να ειναι τελειως διαφορετικο για εναν εφηβο

εξετασεις για τις τρανσαμινασες καθε μηνα στην αρχη και μετα καθε διμηνο
προσεγμενη διατροφη χωρις αλκοολ και λιπαρα φαγητα
ηταν οι συμβουλες του γιατρου

απο τα αρνητικα της θεραπειας ειναι πως μετα τον κυκλο με την ισοτρετινοινη
και ενω εχει φυγει η ακμη αφηνει εντονη κοκκινιλα που σε μενα αργησε να φυγει

απο την εμπειρια μου παντως στους δερματολογους ειναι οτι ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ θα σου προτεινουν αυτη την θεραπεια
ειχα παει σε πανω απο 20 σε 3 4 χρονια με περιοδους αλλοτε εντονης και αλλοτε ηπιοτερης ακμης
αλλα η πρωτη κουβεντα ολων ηταν θεραπεια με ισοτρετινοινη.

marvin
05-12-10, 19:49
Στο σχολείο των φυλακών το στέλνετε το παιδί σας? Έλεος και εμείς έχουμε παιδιά. Αν βλέπεις τη ζωή ενός έφηβου μόνο σαν goodies και τσιγάρα ή πρωταθλητισμό στον αντίποδα κάτι έχασες στην πορεία.
Ξέρεις οι παρέες εντάσουν το άτομο στην κοινωνία και αν θα αποφύγει τις κακοτοπιές έχει να κάνει με τους γονείς, τουλάχιστον σε μεγάλο ποσοστό. Δεν πρόκειται να ζήσει μέσα στο ταρτάν ενός γηπέδου. Το να ασχολείται αποκλειστικά με μια κάστα ανθρώπων (πρωταθλητισμός) σίγουρα δεν προσφέρει πολλά στην κοινωνικότητά του. Να μιλήσω για την μόρφωσή του ότι θα πάει πίσω? Ότι αποκτά στενούς ορίζοντες? Λογικό επακόλουθο των υποχρεώσεων που δημιουργεί ο πρωταθλητισμός.
Και ειδικά σε μια εποχή που η αβεβαιότητα θα ενισχύεται τα μόνα όπλα ενός παιδιού για το μέλλον του είναι η γενικότερη παιδεία του και η μόρφωσή του.
Και μέσα στη γενικότερη παιδεία εντάσω και τον αθλητισμό.

Δεν ξερω τι ακριβως σε εχει χαλασει,αλλα καμμια σχεση αυτα που βιωνω εγω με οτι εχεις βιωσει ισως εσυ.
Ειναι μαθητης του 19.Τωρα αν εσυ αυτο το βρισκεις οτι γινεται μονο με κλεισιμο και απαγορευσεις.. και οχι με καλο μυαλο, τι να πω.Ειναι παρον σε ολες τις χοροεσπεριδες,βγαινει μεσοβδομαδα,και σαββατο.Οτι δεν γυρναει στις 3 ,λυπαμαι αλλα δεν θα τον αφηνα ουτε αν δεν αθλουταν,συμπερασμα; Βγαινει.
Παει γκουντις αλλα δεν ειναι η πρωτη του επιλογη.Του αρεσει να τρωει σωστα,μαλλον λαθος του για εσενα.
Οχι απλα ειναι κοινωνικος αλλα δευτερα γυμνασιου ηταν ηδη προεδρος 15μελους,αν αυτο σου λεει κατι .
Ποιος σου ειπε οτι βλεπω τη ζωη του γιου μου σαν γκουντις και τσιγαρα;Εγω σου εγραψα τι εχει αποφυγει μεχρις στιγμης μονος του κανοντας αυτο που εχει φιλοδοξια.Αν ολα αυτα εσυ τα βλεπεις μειον..τι να πω!!!!!Ζουμε σε αλλους κοσμους!!!!
Ποιος σου ειπε οτι θελει να ζησει μεσα στο ταρταν του γηπεδο.Κανει και θα κανει αυτο που αγαπα για οσο το γουσταρει!!Οταν και αν θελησει να κανει κατι αλλο παλι μαζι του θα ειμαι.

kutsup
05-12-10, 20:07
Δεν ξερω τι ακριβως σε εχει χαλασει,αλλα καμμια σχεση αυτα που βιωνω εγω με οτι εχεις βιωσει ισως εσυ.
Ειναι μαθητης του 19.Τωρα αν εσυ αυτο το βρισκεις οτι γινεται μονο με κλεισιμο και απαγορευσεις.. και οχι με καλο μυαλο, τι να πω.Ειναι παρον σε ολες τις χοροεσπεριδες,βγαινει μεσοβδομαδα,και σαββατο.Οτι δεν γυρναει στις 3 ,λυπαμαι αλλα δεν θα τον αφηνα ουτε αν δεν αθλουταν,συμπερασμα; Βγαινει.
Παει γκουντις αλλα δεν ειναι η πρωτη του επιλογη.Του αρεσει να τρωει σωστα,μαλλον λαθος του για εσενα.
Οχι απλα ειναι κοινωνικος αλλα δευτερα γυμνασιου ηταν ηδη προεδρος 15μελους,αν αυτο σου λεει κατι .
Ποιος σου ειπε οτι βλεπω τη ζωη του γιου μου σαν γκουντις και τσιγαρα;Εγω σου εγραψα τι εχει αποφυγει μεχρις στιγμης μονος του κανοντας αυτο που εχει φιλοδοξια.Αν ολα αυτα εσυ τα βλεπεις μειον..τι να πω!!!!!Ζουμε σε αλλους κοσμους!!!!
Ποιος σου ειπε οτι θελει να ζησει μεσα στο ταρταν του γηπεδο.Κανει και θα κανει αυτο που αγαπα για οσο το γουσταρει!!Οταν και αν θελησει να κανει κατι αλλο παλι μαζι του θα ειμαι.

Μα δεν διαφωνώ σε αυτά που λες ούτε και με χάλασε τίποτε (δες πως τα παρουσιάσες στο προηγούμενο post) αλλά αν ισχύουν ή έχεις το παιδί θαύμα (μακάρι να το έχεις) ή δεν κάνει πρωταθλητισμό με την πραγματική έννοια (και καλά κάνει).

marvin
05-12-10, 20:29
Μαλλον εσυ πρεπει να δεις τι εγραψα σε προηγουμενο ποστ!!
Το να ειναι καλος μαθητης και αθλητης δεν τον κανει παιδι θαυμα!!!
Δεν ξεκινησα εγω κατι.Εγω ανεφερα πως ειναι αθλητης και πως στοχος του ειναι ο πρωταθλητισμος.Ειναι 14 χρονων αν σου διαφευγει!!!!Ειναι στο πρωτο σκαλοπατι και θελοντας να ανεβει στο δευτερο,εγω θα τον βοηθησω γιατι οτι εχει συλλεξει μεχρις στιγμης ειναι θετικα.Το υφος σου και τα γραφωμενα σου με προσβαλουν.
Δεν πιστευω να αγαπας εσυ το γιο μου πιο πολυ απο τους γονεις του.Ουτε να θεωρεις πως θα ησουν καλυτερος γονιος απο εμας για αυτον.
Πιστεψε με ειμαι αρκετα ωριμη να ξεχωρισω τους κινδυνους που μπορει να τον προσεγγισουν και παντα ετοιμη να τους αντιμετοπισω.
Μην τρελαθουμε κι ολας,να κατακρινουμε καποιον που στοχος του ειναι η διακριση μεσο αθλητισμου ,προσπαθοντας να εξελιξει ενα ταλεντο του!!!

marvin
05-12-10, 20:36
επειδη και εγω ειχα τετοιου ειδους ακμη
η συγκεκριμενη θεραπεια ηταν η μονη που ειχε αποτελεσμα

μετανοιωσα που δν την εκανα νωριτερα
παρενεργειες κλπ πολλα ειχα ακουσει ραδιο αρβυλα αλλα προσωπικα δν ειχα ουτε ενα side
αυτο βεβαια αλλαζει απο ανθρωπο σε ανθρωπο
και μπορει να ειναι τελειως διαφορετικο για εναν εφηβο

εξετασεις για τις τρανσαμινασες καθε μηνα στην αρχη και μετα καθε διμηνο
προσεγμενη διατροφη χωρις αλκοολ και λιπαρα φαγητα
ηταν οι συμβουλες του γιατρου

απο τα αρνητικα της θεραπειας ειναι πως μετα τον κυκλο με την ισοτρετινοινη
και ενω εχει φυγει η ακμη αφηνει εντονη κοκκινιλα που σε μενα αργησε να φυγει

απο την εμπειρια μου παντως στους δερματολογους ειναι οτι ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ θα σου προτεινουν αυτη την θεραπεια
ειχα παει σε πανω απο 20 σε 3 4 χρονια με περιοδους αλλοτε εντονης και αλλοτε ηπιοτερης ακμης
αλλα η πρωτη κουβεντα ολων ηταν θεραπεια με ισοτρετινοινη.

Σε ευχαριστω.Ειναι η τριτη γιατρος που μας ειπε πως θα πρεπει να κανει θεραπεια.
Αυτο που με προβληματιζει ειναι πως και για τον μεγαλο μου το γιο ειχαν προτινει πριν χρονια κατι τετοιο,λεγοντας πως δεν θα φτιαξει το προσωπο του αλλιως.Ο ιδιος αρνηθηκε να κανει θεραπεια, περασε λιγο δυσκολα με το δερμα του αλλα σημερα στα 18 δεν εχει προβλημα.:unsure:

kutsup
05-12-10, 20:54
Ρωτησα την γιατρο αλλα καθοτι δεν σημεριζονται ολοι την επιλογη καποιου να ακολουθησει πρωταθλητισμο,η απαντηση ηταν ,δεν χρειαζεται να φτανεις στα ορια σου,δεν υπαρχει κανενας λογος κ.λ.π κ.λπ


Για να το κλείσουμε πάνω σ' αυτό απάντησα θεωρώντας ότι ήδη κάνει πρωταθλητισμό. Πως να το πω διαφορετικά ότι πρωταθλητισμός με όλα τα θετικά που λες ότι έχει ο γιος σου δεν συμβαδίζουν? Αν εσύ όμως πιστεύεις ότι αυτά συνδυάζονται δεν θα σου πω εγώ τι να κάνεις.
Και το να έχει κάποιος διαφορετική γνώμη δε σημαίνει ότι κατηγορεί τον συνομιλητή του.

marvin
05-12-10, 21:22
Στο σχολείο των φυλακών το στέλνετε το παιδί σας? Έλεος και εμείς έχουμε παιδιά. Αν βλέπεις τη ζωή ενός έφηβου μόνο σαν goodies και τσιγάρα ή πρωταθλητισμό στον αντίποδα κάτι έχασες στην πορεία.
Ξέρεις οι παρέες εντάσουν το άτομο στην κοινωνία και αν θα αποφύγει τις κακοτοπιές έχει να κάνει με τους γονείς, τουλάχιστον σε μεγάλο ποσοστό.Δεν πρόκειται να ζήσει μέσα στο ταρτάν ενός γηπέδου . Το να ασχολείται αποκλειστικά με μια κάστα ανθρώπων (πρωταθλητισμός) σίγουραδεν προσφέρει πολλά στην κοινωνικότητά του.Να μιλήσω για την μόρφωσή του ότι θα πάει πίσω? Ότι αποκτά στενούς ορίζοντες? Ότι αποκτά στενούς ορίζοντες? Λογικό επακόλουθο των υποχρεώσεων που δημιουργεί ο πρωταθλητισμός.
Και ειδικά σε μια εποχή που η αβεβαιότητα θα ενισχύεται τα μόνα όπλα ενός παιδιού για το μέλλον του είναι η γενικότερη παιδεία του και η μόρφωσή του.
Και μέσα στη γενικότερη παιδεία εντάσω και τον αθλητισμό.

Νομιζω πως δεν ειναι ιδιαιτερα τιμητικα αυτα που υπονοεις οτι θα εχουμε αφησει ή θα τον αφησουμε να παθει ο γιος μας για να τα αναφερεις.
Το αν συμβαδιζουν θα στο πω αλλιως αν και μαλλον θα φανω καβαλημενη,αλλα η αναγκη μου να σου αποδειξω πως εχεις συγκεκριμενο τροπο σκεψης χωρις να επιτρεπεις να συμβαινει και κατι αλλο απο αυτο που εσυ πιστευεις.

Ο μεγαλος μου γιος παιζει μπαλα απο τη δευτερα δημοτικου.Φετος ειναι τριτη Λυκειου.Δεν εχει χασει προπονηση ποτε του.Εφτασαν μερες που εκανε Δευτερα-προπονηση,Τριτη αγωνα με την μικτη,Τεταρτη προπονηση με την ομαδα,Πεμπτη προπονηση,Παρασκευη προπονηση,Σαββατο ρεπο,Κυριακη αγωνα με την ομαδα.Και οι καθημερινες αποστασεις για να παει προπονηση ηταν τεραστιες .45 χιλιομετρα να παει και 45 να γυρισει.Βγαινει οποτε θελει και με επιλογη του Σαββατο γυρναει νωρις.Εχει πολλες παρεες και φιλους ολοι εκτος αθληματος.
Εχει τελειωσει επιτυχως εδω και 2 χρονια τα αγγλικα του ,ολες τις χρονιες ακομα και στο λυκειο ηταν μαθητης του 19 εκτος απο περυσι που εβγαλε 18,5 .
Σε αυτη την ηλικια παιζει ηδη 2η χρονια σε επαγγελματικα ομαδα και φετος δινει πανελληνιες θελοντας να περασει γυμναστικα ακαδημια εχοντας κατωχυρωση το 20% γαι την σχολη με μορια απο τον αθλητισμο.!!!Αυτο δεν σημαινει οτι θα περασει αλλα οτι το παλευει κανοντας αυτο που αγαπα χωρις να αφηνει ουτε την παρεα του αλλα ουτε και την μορφωση του!!!Γραμμες που εχει παρει απο τους ΓΟΝΕΙς ΤΟΥ!!!!
Αυτο που θελω να σου αποδειξω με ολα αυτα ειναι πως οταν εχεις αγαπη για κατι παλευεις για αυτο,οταν εχεις στοχους ,τους κυνηγας και οι στοχοι μας ειναι τα θελω μας,παντα πιο δυνατα απο οτιδηποτε αλλο.



Ζητω συγνωμμη απο ολους για ολο αυτο το οφ τοπικ αλλα πριν κρινουμε και αμφισβητουμε πρεπει πρωτα να σκεφτομαστε!!!

kutsup
05-12-10, 21:30
Σου εύχομαι το καλύτερο. Δεν συνεχίζω γιατί απλά ανήκουμε σε διαφορετικές "φιλοσοφικές σχολές". Ούτως ή άλλως η ιστορία θα μας κρίνει.

marvin
05-12-10, 21:40
Σου εύχομαι το καλύτερο. Δεν συνεχίζω γιατί απλά ανήκουμε σε διαφορετικές "φιλοσοφικές σχολές". Ούτως ή άλλως η ιστορία θα μας κρίνει.

H ιστορια δεν θα μας κρινει στο αποτελεσμα.Η ιστορια εξελισεται τωρα.Εγω δεν σου ειπα οτι θα γινουν μεγαλοι αθλητες αλλα πως αυτο που τωρα κανουν ειναι επιλογη τους που την εχουν παρει μονοι τους.Βιωνουν τη ζωη τους κανοντας αυτο που γουσταρουν και αν αργοτερα αποφασισουν πως μεχρι εδω ,δεν θελουν αλλο,δεν εχουν να μετανιωσουν για κατι γιατι ζουν οπως αυτοι αγαπουν.Χωρις να αφηνουν κενα στην μορφωση τους και στην κοινωνικοτητα τους που τοσο με κατηγορησες!!!!
Δεν ανηκω σε καμμια'' φιλοσοφικη σχολη'' μιλω και εκφερω αποψη μονο για αυτα που βιωνω!!!

Michaelangelo
03-02-11, 13:14
Γνώμη μου πάντα:

Μην απομακρύνεις το παιδί από τον Πρωταθλητισμό! Τα σπυράκια τις ακμής, εκτος ότι δεν θα έχει πάντα ακμή, υπάρχουν και άλλοι τρόποι να φύγουν από αγωγές αν είναι να του μειώσει την απόδοση (δεν το ξέρω αυτό). Επειδή εγώ είχα τεράστιo πρόβλημα με την ακμή, ο δερματολόγος μου, μου είχε προτείνει την αλοιφή Noreskin και υγρό προσώπου Arfarel. Ψαχτά αν θες, με κάνανε σε πολύ γρήγορο διάστημα καλά! (και θα τα συνιστούσα ανεπιφύλακτα ως κορυφαία!)

marvin
03-02-11, 13:41
Σε ευχαριστω,ηδη βρισκεται στο δευτερο μηνα θεραπειας με Accuran.Θεραπεια λιγο δυσκολη απο ψυχολογικης πλευρας καθως σε καποια σημεια του προσωπου εχει γεμισει αλλα σε καποια αλλα εχει ξεκινησει να δειχνει σημαδια βελτιωσης.
Η θεραπεια αυτη τελικα αποδειχτηκε μονοδρομος καθως ολοι οι γιατροι που επισκεφθηκαμε μας παρεπεψαν εκει.Το ευτυχημα ειναι πως στη γιατρο που καταληξαμε χωρις να το γνωριζουμε,ασχοληται με τον αθλητισμο καθως εχει και πολλους πελατες μεσα απο αυτον.Ετσι του εξηγησε και τον βοηθησε να αποφασισει.

Δεν εχω σκοπο να απομακρυνω κανεναν απο τον αθλητισμο και στη τυχον εξελιξη του σε οποιο επιπεδο και να ειναι.Η αποφαση αυτη ανηκει παντα στον ιδιο.

Michaelangelo
05-02-11, 02:00
Δεν είπα ότι έχεις σκοπό να τον απομακρύνεις και ο λόγος που το επέμεινα είναι κυρίως επειδή, τα παιδιά που κάνουν πρωταθλητισμό, είναι το πάθος τους, ζούνε για αυτό. Αν για τον α' η τον β' λόγο βγουν από αυτό τον δρόμο πέφτουν σε... κατάθλιψη! Στο λέω γιατί έχω δει πολλούς αθλητές να φτάνουν σε αυτό το σημείο. Είναι σαν να τους παίρνεις το λόγο ύπαρξης!

Kazmaier
05-02-11, 02:54
Δεν είπα ότι έχεις σκοπό να τον απομακρύνεις και ο λόγος που το επέμεινα είναι κυρίως επειδή, τα παιδιά που κάνουν πρωταθλητισμό, είναι το πάθος τους, ζούνε για αυτό. Αν για τον α' η τον β' λόγο βγουν από αυτό τον δρόμο πέφτουν σε... κατάθλιψη! Στο λέω γιατί έχω δει πολλούς αθλητές να φτάνουν σε αυτό το σημείο. Είναι σαν να τους παίρνεις το λόγο ύπαρξης!

μαλλον εχουν προβλημα αυτοι οι αθλητες που λες, η υπερβολη δεν ωφελει πουθενα,
marvin καλα ολα αυτα για τον πρωταθλητισμο αλλα εχεις σκεφτει τι θα γινει σε περιπτωση που δεν πετυχει αυτο που θελει? Γιατι ειχα φιλο σκακιστη αριστο με διακρισεις , που τελικα το σκακι τον εκαψε, κατηντησε αντικοινωνικος , τα παιξε ολα για ολα προκειμενου να βγει πρωταθλητης ελλαδος και στο λυκειο δεν ηταν καλος μαθητης , στις πανελληνιες πηγε για το 50% αμα κερδιζε και αφησε σε 2η μοιρα το σχολειο, δεν κερδισε τελικα μπηκε σε ενα τει του πουθενα και υσηχασε.Οσο για τους γονεις του δεν τον πιεσαν οπως ουτε εσυ φανταζομαι πως κανεισ στον γιο σου, αλλα δεν του εδωσαν να καταλαβει τι παει να πει να ασχολησαι τοσο φανατικα με ενα αθλημα και να χανεις ολα τα αλλα ωραια πραγματα της παιδικης και εφηβικης ηλικιας, γιατι στην τελικη πρεπει να παρουσιασεις τα facts αντικειμενικα στο παιδι και να αποφασισει μονο του.
Τελος το 19 που λες δεν αμφιβαλλω οτι ο γιος σου μπορει να ειναι εγκεφαλος απο τους λιγους αλλα αυτο θα φανει στις πανελληνιες και αν, δεδομενου του ελληνικου συστηματος εκπαιδευσης.

Kazmaier
05-02-11, 03:01
οσο για την ακμη , εχω παρει και εγω τα φαρμακα αυτα πριν κατι χρονια , παρομοια δλδ με την ιδια δραστικη ουσια(ισοτρετινοινη).Side effects λιγο πεσμενη διαθεση, ξεραμενα σε τρελο βαθμο τα χειλη, χειροτερευση της ακμης τον πρωτο καιρο ,και μετα σταδιακη βελτιωση, και κοπωση
Εγω παρολο που με ειχε συμβουλεψει η δερματολογος να ελλατωσω to gym και το ειχα διαβασει και σε οδηγιες χρησης και σε ερευνα μου στο web, ekana kanonika προπονησεις, απλα κοιμομουν αρκετα περισσοτερο και γενικως ενιωθα λιγο πιο κουρασμενος απο πριν.Για εξετασεις σε διαστημα 4μηση μηνων αν θυμαμαι καλα που διαρκησε η θεραπεια εκανα στην αρχη πριν ξεκινησω , μετα απο κανα 2μηνο χρησης και μετα προς το τελος, μου ειχε πει και αλλη μια στο ενδιαμεσο αλλα δεν εκανα επειδη βαριομουν την διαδικασια. Ανεβασμενες τιμες λιγο ειχα τρανσαμινασες αλλα οχι κατι τρελο , και μια αλλη τιμη που δεν θυμαμαι τωρα, γενικως η θεραπεια κυλισε καλα και εφοσον το παιδι ειναι υγιες εξαρχης δεν νομιζω να εχει προβλημα, απλα keep an eye on it

NASSER
05-02-11, 11:11
Εαν το παιδί αγαπάει αυτο που κάνει και δεν το κάνει απο καπρίτσιο των γονέων οπως εχω δει προσωπικα πολλες φορες, καλό ειναι να μην τον αποκόβουμε απο κατι που αγαπάει.
Απλά μπορουμε να τον συμβουλέψουμε τα ορια του πρωταθλητισμου για την ηλικία του και την υγεια του και έπειτα να τον ενημερωσουμε για τις επιπτωσεις των αας απο τον αθλητισμο και την τρεχουσα κατασταση του επαγγελματικου πρωταθλητισμου.
Μετα την ηλικία εφηβίας και ενηλίκωσης, δεν έχει κανένας λογο για την επιλογή του καθενός.

PMalamas
05-02-11, 12:10
δε πρεπει να βαζουμε εμποδια στα ονειρα,
ειδικα σε αυτα των παιδιων!

Michaelangelo
05-02-11, 13:46
μαλλον εχουν προβλημα αυτοι οι αθλητες που λες, η υπερβολη δεν ωφελει πουθενα,
marvin καλα ολα αυτα για τον πρωταθλητισμο αλλα εχεις σκεφτει τι θα γινει σε περιπτωση που δεν πετυχει αυτο που θελει? Γιατι ειχα φιλο σκακιστη αριστο με διακρισεις , που τελικα το σκακι τον εκαψε, κατηντησε αντικοινωνικος , τα παιξε ολα για ολα προκειμενου να βγει πρωταθλητης ελλαδος και στο λυκειο δεν ηταν καλος μαθητης , στις πανελληνιες πηγε για το 50% αμα κερδιζε και αφησε σε 2η μοιρα το σχολειο, δεν κερδισε τελικα μπηκε σε ενα τει του πουθενα και υσηχασε.Οσο για τους γονεις του δεν τον πιεσαν οπως ουτε εσυ φανταζομαι πως κανεισ στον γιο σου, αλλα δεν του εδωσαν να καταλαβει τι παει να πει να ασχολησαι τοσο φανατικα με ενα αθλημα και να χανεις ολα τα αλλα ωραια πραγματα της παιδικης και εφηβικης ηλικιας, γιατι στην τελικη πρεπει να παρουσιασεις τα facts αντικειμενικα στο παιδι και να αποφασισει μονο του.
Τελος το 19 που λες δεν αμφιβαλλω οτι ο γιος σου μπορει να ειναι εγκεφαλος απο τους λιγους αλλα αυτο θα φανει στις πανελληνιες και αν, δεδομενου του ελληνικου συστηματος εκπαιδευσης.

Κανένα πρόβλημα δεν έχουν φίλε μου! Απλά αγαπάνε αυτό που κάνουν και τα δίνουν όλα, δεν τους νοιάζει αν χάσουν από κάποιον, αλλά όχι να χάσουν από εξωτερικό παράγοντα, δεν το αντέχουν!

Όσο για το φίλο σου τον σκακιστή, τελείως διαφορετική περίπτωση! Αυτός όπως λες, βασίστηκε αποκλειστικά σε αυτό (κρίμα γιατί ήταν και 30%, όχι 50%), δεν ξέρω καν αν ήταν το πάθος του! Για κάποιους το άθλημα είναι τρόπος ζωής, δεν μπορείς να ξέρεις τι χάνει ο άλλος, ειδικά τη στιγμή που μπορεί να μην του αρέσει η απλά αυτό να του αρέσει παραπάνω. Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.


Εαν το παιδί αγαπάει αυτο που κάνει και δεν το κάνει απο καπρίτσιο των γονέων οπως εχω δει προσωπικα πολλες φορες, καλό ειναι να μην τον αποκόβουμε απο κατι που αγαπάει.
Απλά μπορουμε να τον συμβουλέψουμε τα ορια του πρωταθλητισμου για την ηλικία του και την υγεια του και έπειτα να τον ενημερωσουμε για τις επιπτωσεις των αας απο τον αθλητισμο και την τρεχουσα κατασταση του επαγγελματικου πρωταθλητισμου.
Μετα την ηλικία εφηβίας και ενηλίκωσης, δεν έχει κανένας λογο για την επιλογή του καθενός.

απλά +1!:toast:

marvin
05-02-11, 16:17
Δεν είπα ότι έχεις σκοπό να τον απομακρύνεις και ο λόγος που το επέμεινα είναι κυρίως επειδή, τα παιδιά που κάνουν πρωταθλητισμό, είναι το πάθος τους, ζούνε για αυτό. Αν για τον α' η τον β' λόγο βγουν από αυτό τον δρόμο πέφτουν σε... κατάθλιψη! Στο λέω γιατί έχω δει πολλούς αθλητές να φτάνουν σε αυτό το σημείο. Είναι σαν να τους παίρνεις το λόγο ύπαρξης!

Michaelangelo να διευκρινησω πως η αναφορα μου ηταν γενικη.Επειδη αλλιως ξεκινησε αυτο το τοπικ και αλλιως προχωρησε μετα και επειδη δεχτηκα κριτικη για καποια πραγματα,απλα ανεφερα πως η θεση μου ειναι ιδια οπως πριν.
Σε ενα νομισμα υπαρχουν δυο οψεις και οταν το πετας ψηλα παντα ρισκαρεις το τι θα βγει στο τελος.Σε αυτο που ακολουθουν τα παιδια μου,ξερουν το ρισκο και απλα παλευουν για αυτο που τωρα αγαπουν ξερουν επισης πως ισως και να μην τα καταφερουν.Αυτο ομως δεν τα αποθαρυνει να μην κανουν την προσπαθειας τους.
Πως το βλεπει δηλαδη καποιος σαν γονιος..ερχετε το παιδι του και του λεει αγαπω να τρεχω...θελω να προπονουμε και αυτος του λεει ..οχι αποκλειτε θα παθεις καταθλιψη θα γινεις αντικοινωνικος...θα γινεις αγραμματος.......πολυ στενομυαλο μου ακουγετε!!!!
Πιστευω πως γιαυτο υπαρχει ο γονιος για να συμβουλευει και να συζητα και να προστετευει το παιδι του.Να ειναι διπλα του μεχρι να ανοιξει τα φτερα του θελοντας παντα το καλυτερο για αυτο.Ο μικρος μου γιος κανει κατι που αγαπα και οπου τον παει!!!μπορει αυριο να δει τα πραγματα με αλλο ματι και να πει σταματαω.Απο την στιγμη που δεν κινδυνευει οι επιλογες ειναι δικες του.

Ξαναλεω πως η αναφορα μου ειναι γενικη ,δεν επιτιθομαι σε κανεναν.Εκτιμω ολους οσους μπηκαν αλλα και μπαινουν στο κοπο να γραψουν σε αυτο το τοπικ,ακομα και σε αυτους που διαφωνησα μαζι τους:green:.

marvin
05-02-11, 16:25
μαλλον εχουν προβλημα αυτοι οι αθλητες που λες, η υπερβολη δεν ωφελει πουθενα,
marvin καλα ολα αυτα για τον πρωταθλητισμο αλλα εχεις σκεφτει τι θα γινει σε περιπτωση που δεν πετυχει αυτο που θελει? Γιατι ειχα φιλο σκακιστη αριστο με διακρισεις , που τελικα το σκακι τον εκαψε, κατηντησε αντικοινωνικος , τα παιξε ολα για ολα προκειμενου να βγει πρωταθλητης ελλαδος και στο λυκειο δεν ηταν καλος μαθητης , στις πανελληνιες πηγε για το 50% αμα κερδιζε και αφησε σε 2η μοιρα το σχολειο, δεν κερδισε τελικα μπηκε σε ενα τει του πουθενα και υσηχασε.Οσο για τους γονεις του δεν τον πιεσαν οπως ουτε εσυ φανταζομαι πως κανεισ στον γιο σου, αλλα δεν του εδωσαν να καταλαβει τι παει να πει να ασχολησαι τοσο φανατικα με ενα αθλημα και να χανεις ολα τα αλλα ωραια πραγματα της παιδικης και εφηβικης ηλικιας, γιατι στην τελικη πρεπει να παρουσιασεις τα facts αντικειμενικα στο παιδι και να αποφασισει μονο του.
Τελος το 19 που λες δεν αμφιβαλλω οτι ο γιος σου μπορει να ειναι εγκεφαλος απο τους λιγους αλλα αυτο θα φανει στις πανελληνιες και αν, δεδομενου του ελληνικου συστηματος εκπαιδευσης.

Kazmaier αν δεν πετυχει θα εχει την επιλογη που του δινει το σχολειο του.Δεν καταλαβαινω γιατι οταν ενα παιδι ειναι καλος μεχρι τωρα στο σχολειο του θα πρεπει να θεωρητε εγκεφαλος!!!Μηπως εμεις εχουμε αλλαξει τα δεδομενα.Μηπως τα παιδια μας εχουν χασει το σκοπο που πανε στο σχολειο;
Συμφωνω οσο καλος και να ειναι μεχρι τωρα στις πανελληνιες θα δειξει τι θα κανει.Ομως αυτο μπορει να συμβει και σε καποιον που ολη μερα ειναι σπιτι του σε μια καρεκλα και διαβαζει.
Το Ξαναρωταω ποια ειναι τα ωραια πραγματα της παιδικης και εφηβικης ηλικιας που εχει χασει το παιδι μου μεχρι τωρα;Ποιος ειπε οτι δεν αποφασιζει μονο του;:unsure:

marvin
05-02-11, 16:26
Εαν το παιδί αγαπάει αυτο που κάνει και δεν το κάνει απο καπρίτσιο των γονέων οπως εχω δει προσωπικα πολλες φορες, καλό ειναι να μην τον αποκόβουμε απο κατι που αγαπάει.
Απλά μπορουμε να τον συμβουλέψουμε τα ορια του πρωταθλητισμου για την ηλικία του και την υγεια του και έπειτα να τον ενημερωσουμε για τις επιπτωσεις των αας απο τον αθλητισμο και την τρεχουσα κατασταση του επαγγελματικου πρωταθλητισμου.
Μετα την ηλικία εφηβίας και ενηλίκωσης, δεν έχει κανένας λογο για την επιλογή του καθενός.

απλα +1000:thumbup:

Michaelangelo
05-02-11, 17:34
Michaelangelo να διευκρινησω πως η αναφορα μου ηταν γενικη.Επειδη αλλιως ξεκινησε αυτο το τοπικ και αλλιως προχωρησε μετα και επειδη δεχτηκα κριτικη για καποια πραγματα,απλα ανεφερα πως η θεση μου ειναι ιδια οπως πριν.
Σε ενα νομισμα υπαρχουν δυο οψεις και οταν το πετας ψηλα παντα ρισκαρεις το τι θα βγει στο τελος.Σε αυτο που ακολουθουν τα παιδια μου,ξερουν το ρισκο και απλα παλευουν για αυτο που τωρα αγαπουν ξερουν επισης πως ισως και να μην τα καταφερουν.Αυτο ομως δεν τα αποθαρυνει να μην κανουν την προσπαθειας τους.
Πως το βλεπει δηλαδη καποιος σαν γονιος..ερχετε το παιδι του και του λεει αγαπω να τρεχω...θελω να προπονουμε και αυτος του λεει ..οχι αποκλειτε θα παθεις καταθλιψη θα γινεις αντικοινωνικος...θα γινεις αγραμματος.......πολυ στενομυαλο μου ακουγετε!!!!
Πιστευω πως γιαυτο υπαρχει ο γονιος για να συμβουλευει και να συζητα και να προστετευει το παιδι του.Να ειναι διπλα του μεχρι να ανοιξει τα φτερα του θελοντας παντα το καλυτερο για αυτο.Ο μικρος μου γιος κανει κατι που αγαπα και οπου τον παει!!!μπορει αυριο να δει τα πραγματα με αλλο ματι και να πει σταματαω.Απο την στιγμη που δεν κινδυνευει οι επιλογες ειναι δικες του.

Ξαναλεω πως η αναφορα μου ειναι γενικη ,δεν επιτιθομαι σε κανεναν.Εκτιμω ολους οσους μπηκαν αλλα και μπαινουν στο κοπο να γραψουν σε αυτο το τοπικ,ακομα και σε αυτους που διαφωνησα μαζι τους:green:.

Ελπίζω βέβαια να καταλαβαίνεις, ότι εγώ δεν άσκησα κριτική. Και αν δεις και την δεύτερη μου απάντηση ίσως καταλάβεις πως το λέω. Βασικά πάνω κάτω, πιστεύω λέμε τα ίδια πράγματα. Δεν λέω ότι πέφτουν σε κατάθλιψη αν αποτύχουν, το δευκρινίζω στον Καζμάιερ στο πιο κάτω μύνημα ότι δεν τους νοιάζει αν χάσουν (δεν πετύχουν δηλαδή), αλλά αν τους το στερήσεις(!!!), είναι λογικό να τους στεναχωρήσει και κάποιος που αγαπάει αυτό που κάνει υπάρχει ενδεχόμενο κατάθλιψης. Φυσικά αυτά που λέω δεν είναι facts και απόλυτα, αλλά στα 27 μου είμαι αθλητής πάνω από 20χρόνια και έχω δει διάφορες περιπτώσεις. Και αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι ότι αν για τον α' η β' λόγο στερήσεις κάποιον ένα σπορ που αγαπάει, είναι αυτό που λέμε σαν να ''του κόβεις τα φτερά''! Ελπίζω να καταλαβαίνεις το πως γράφω ότι γράφω,

ΝικοςΤρι
11-10-11, 20:24
λοιπον, ειμαι 15 χρονων και ειχα κι εγω κυστικη ακμη...κανω κι εγω πρωταθλητισμο στη σφυροβολια...λοιπον..αυτα τα χαπια πραγματικα ειναι καταστροφικα..να ξερεις πως χωρι η κοπωση κι αυτα σταματαει και η αναπτυξη κατα πολυ μ αυτο το χαπι...παραλιγο να το παρω αρα τελικα κατεληξα σε δυνατη αντιβιωση με αποτελεσμα μεσα σε 15 μερες να μου χουν φυγει τα μισα και σε 2 μηνες να εχει καθαρισει το προσωπο μου απο την βαριας μορης κυστικη ακμη

ginus
11-10-11, 20:42
σε περιπτωση περιοστιτιδας τι κανουμε οεο?να σπασουμε την φλεγμονη και να σταματησουμε την ασκηση δεν το θεωρω επιλογες....καποια ιδεα?

Gaspari
12-10-11, 01:02
Και μένα, δεν λένε να φύγουν εντελώς. Την μια φεύγουν εντελώς, την άλλη βγαίνουν κάτι υφαίστεια και ξενερώνω την ζωή μου.. Αυτή τη φορά είπα θα πάρω κρέμες ( άσχετα αν μου βγήκε ο κούκος, αηδόνι στο χρηματικό θέμα ) και βάζω μια Clean-Ac της Aveve, μια ZarCad η οποία είναι φτιαχτή και για το βράδυ την Adaferin. Και βέβαια πλένομαι πρωί - μεσημέρι - βράδυ με ένα gel της avene επίσης. Έχω ήδη με 1ας εβδομάδας κ κάτι αποτελέσματα καλά μπορώ να πω.. Βέβαια θέλει υπομονή.. Πόσο θα αντέξω μόνο ήθελα να ξερα...

ginus
12-10-11, 10:49
εχω κανα 2 στην γαμπα και πεθαινω στον πονο καθε τοσο...μετα απο καθε προπονηση παγο και αγιος ο θεος...γενικοτερα η λυση ειναι δυσκολη..και τα αντιφλεγμονωδη δεν κανουν τιποτα...και μασαζ με νερο να κανεις μονο απαλυνεται ο πονος...δεν υπαρχει καποια κρεμα που να βοηθαει 100%

chro
15-12-11, 19:29
Έχω και εγώ σοβαρό πρόβλημα ακμής. Έκανα και εγώ πρωταθλητισμό και αποφάσισα να κάνω τη θεραπία όταν σταμάτσησα σε ηλικία 26 ετών! Τα φάρμακα αυτά είναι επικίνδυνα για ανήλικους , απορώ γιατί οι γιατροί τα δίνουν από τόσο μικρή ηλικία και όχι μετά τα 18.
Ας βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά:
-Αν κάποιος έχει ακμή δεν παθαίνει τίποτα! Είναι καθαρά θέμα εμφάνισης.
- Υπάρχουν άνθρωποι που θεραπεύονται χωρίς αγωγή ενώ ένα 4-5% έχει ακμή για όλη τη ζωή (ανήκω σε αυτή την κατηγορία)
- Έκανα τη θεραπεία με τα χάπια (acnogen) έφυγαν όλα, αλλά μετά από 2 χρόνια ξανα έχω μερικά. Ωστόσο δε βάζω αλοιφές κτλ έχω βαρεθεί να ασχολούμαι.
- Όχι μόνο ρίχνουν την απόδοση αλλά αυξάνουν και την πιθανότητα τραυματισμού
- Αν κάποιος λαμβάνει και συμπληρώματα διατροφής, τότε θα ήταν μεγάλο σφάλμα να κάνει την αγωγή.

Γενικά θέλει προσοχή και να πέσεις σε γιατρό που δε τα παίρνει από τις φαρμακευτικές.