PDA

Επιστροφή στο Forum : Μελι αντι για δεξτρόζη;;



omixlis
04-12-10, 15:01
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ. 8ΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΔΙΜΟΣΙΕΥΘΕΙ ΞΑΝΑ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΕΛΕΙΨΗΣ ΧΡΟΝΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΠΕΝΩ ΑΠΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΦΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΗΝΑΤΟ ΝΑ ΨΑΞΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.. ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΙΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΔΕΞΤΡΟΖΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΣΕΥΡΕΤΗ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΛΙΓΟ ΜΕΛΛΑΚΙ ...ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΔΕΞΤΡΟΖΗ??Κ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΩΤΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ!!!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

***Γραφε με μικρους χαρακτηρες,ειναι κανονας του φόρουμ,στο ιντερνετ τα κεφαλαια δηλωνουν ενταση.Mods Team***

Gaspari
04-12-10, 15:17
Για μετά την προπόνηση εννοείς έτσι;
Γιατί η δεξτρόζη είναι καθαρά για εκείνη τη δουλειά.
Επίσης μπορείς εαν δεν βρίσκεις δεξτρόζη να ζητήσεις γλυκόζη η οποία είναι ακριβώς το ίδιο. ;)

Fiesta S 09
04-12-10, 15:43
Μπανάνα με μία κουταλιά του γλυκού μέλι και είσαι κομπλέ...

κουλης
04-12-10, 15:47
την ζαχαρη γτ δεν την ακουμπαει κανεις? εστω την καστανη..για μετα την προπονηση λεω. που ειναι το προβλημα να βαζεις μια-δυο κουταλιες αντι για μελι η γλυκοζη ? με την προηποθεση οτι την υπολυπη μερα δεν συμπληρωνεις extra ζαχαρη...οτι περνεις απο φρουτα...

arisfwtis
04-12-10, 15:47
deviiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil
:green::green::green:

Gaspari
04-12-10, 18:18
Μπανάνα με μία κουταλιά του γλυκού μέλι και είσαι κομπλέ...

Όχι μόνο μια ρε.. Βάλε 3-4 ! :turtle:

κουλης
04-12-10, 18:46
Όχι μόνο μια ρε.. Βάλε 3-4 ! :turtle:

δεν σας πειραζει στο γασντρεντερικο τοσο μελι? πανω απο 2 κουταλιες αρχιζει και με στριβει η κοιλια μου:P

sTeLaKoS
04-12-10, 19:14
την ζαχαρη γτ δεν την ακουμπαει κανεις? εστω την καστανη..για μετα την προπονηση λεω. που ειναι το προβλημα να βαζεις μια-δυο κουταλιες αντι για μελι η γλυκοζη ? με την προηποθεση οτι την υπολυπη μερα δεν συμπληρωνεις extra ζαχαρη...οτι περνεις απο φρουτα...

Λόγο φρουκτόζης που είναι ίσως ο χειρότερος υδατάνθρακας.
Σαν έσχατη λύση όμως γίνεται.
Ο Ηλίας ο Τριανταφύλλου μου 'χε πει πως τότε που δεν είχανε γλυκόζες και waxy, μεταπροπονητικά τρώγανε ζάχαρη :thumbup:

κουλης
04-12-10, 19:19
Λόγο φρουκτόζης που είναι ίσως ο χειρότερος υδατάνθρακας.
Σαν έσχατη λύση όμως γίνεται.
Ο Ηλίας ο Τριανταφύλλου μου 'χε πει πως τότε που δεν είχανε γλυκόζες και waxy, μεταπροπονητικά τρώγανε ζάχαρη :thumbup:

η φρουκτοζη σκετη οπως στην βρισκουμε στην ζαχαρη η και στα φρουτα?

sTeLaKoS
04-12-10, 19:50
Γενικά. Φρουκτόζη η μια, φρουκτόζη και η άλλη.
Γι' αυτό στα τελευταία στάδια της γράμμωσης κόβουμε τα φρούτα.

Eddie
04-12-10, 20:10
Λόγο φρουκτόζης που είναι ίσως ο χειρότερος υδατάνθρακας.
Σαν έσχατη λύση όμως γίνεται.
Ο Ηλίας ο Τριανταφύλλου μου 'χε πει πως τότε που δεν είχανε γλυκόζες και waxy, μεταπροπονητικά τρώγανε ζάχαρη :thumbup:

Ναι θυμαμαι!!Επισης ελεγε και για αναψυκτικα αν δε κανω λαθος:green:

Τωρα επειδη δε θυμαμαι,μπορει καποιος να αναφερει τη συσταση του μελιου?Αποτελειται απο δεξτροζη και φρουκτοζη,ετσι δεν ειναι η κανω λαθος?Ποσο της % το ενα και ποσο το αλλο?

giannis64
04-12-10, 20:24
αν δεν κανω λαθος ειναι 50% νερο και απο 25?θα γραφει μεσα στο θεμα για το μελι..

εντι. *νερό, που περιέχεται στο νέκταρ, που μαζεύουν οι μέλισσες (16%)
*φυσικά ζάχαρα, όπως η φρουκτόζη και η γλυκόζη (80,79%)

giannis64
04-12-10, 20:31
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=522

διαβασε εδω ειδικα το ποστ Νο 9

Eddie
04-12-10, 20:34
Ωραιος!!:clap:

Devil
04-12-10, 23:47
deviiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil
:green::green::green:

ουτε για πλακα....:green:

IOANNIS1908
05-12-10, 01:52
Δεν αποτελει καλο συνδυασμο μια κουταλια μελι,μια μπανανα
κ whey μεταπροπονητικα για ογκο?

Galthazar
05-12-10, 02:38
Δεν αποτελει καλο συνδυασμο μια κουταλια μελι,μια μπανανα
κ whey μεταπροπονητικα για ογκο?

και για γραμμωση το ιδιο ειναι

deluxe
05-12-10, 02:46
Γιατι εχουμε πει οτι η φρουκτοζη ειναι ο χειροτερος υδατανθρακας, απο τη στιγμη που εχει απο τους χαμηλοτερους γλυκαιμικους δεικτες; Μονο 20 εχει!

sTeLaKoS
05-12-10, 12:45
Γιατί η φρουκτόζη έχει την τάση να αποθηκεύεται στο συκώτι, δεν περνάει στα μυικά κύτταρα όπως θέλουμε εκείνη τη στιγμή.

deluxe
05-12-10, 17:13
Και γιατι γινεται αυτο;

savage
05-12-10, 17:32
γιατι αλλο μυικο και αλλο ηπατικο γλυκογονο.

κουλης
05-12-10, 17:37
βασικα επειδη τελειωνω αργα τις προπονησεις κατα τις 9μιση μεχρι να παω σπιτι να κανω μπανιο και να φαω παει 10 και σε κανα μισαωρο εχω ξεραθει στον υπνο,ηθελα να ρωτησω,ακομα και στην δικια μου περιπτωση που δεν εχω αναγκη απο αμεση ενεργεια αφου θα πεσω θα κοιμηθω και θα ξεκουραστω παιζει σημαντικο ρολο να γεμισω τις αποθηκες γλυκογονου στους μυες μου?

savage
05-12-10, 17:38
οχι σημαντικο.

απολυτα σημαντικο ειδικα για σενα

sTeLaKoS
05-12-10, 17:40
Όπως τα λέει ο savage είναι.
Δε γνωρίζω βιοχημεία για να εξηγήσω για ποιο λόγο η φρουκτόζη αναπληρώνει το ηπατικό και όχι το μυικό γλυκογόνο, απλά το δεχόμαστε..

Gaspari
05-12-10, 17:44
Εγώ πάντως προτιμώ το μέλι για μετά την προπόνηση..

κουλης
05-12-10, 17:45
οχι σημαντικο.

απολυτα σημαντικο ειδικα για σενα

οκ Nick! απλως δεν μπορω να περιμενω αλλες 3 ωρες για ενα γευμα με αργους υδατανθρακες μετα το προπονητικο...οποτε να χωνω αρκετη ποσοτητα στο τελευταιο γευμα?

savage
05-12-10, 17:49
ναι ρε συ

deluxe
05-12-10, 18:09
Εκτος απο τη φρουκτοζη, με ποιους αλλους υδατανθρακες γινεται το ιδιο; Και με τη ζαχαρη; ( σακχαροζη ).

alexandros91
07-12-10, 01:13
Γιατί η φρουκτόζη έχει την τάση να αποθηκεύεται στο συκώτι, δεν περνάει στα μυικά κύτταρα όπως θέλουμε εκείνη τη στιγμή.

πεφτει η κορτιζολη ετσι,σωστα?με μπανανα και μηλο δεν πεφτει η κορτιζολη??πρεπει να παρω γλυκοζη??και το καροτο ειναι καλο γ αυτο το σκοπο και η γλυκοπατατα,σωστα???

jimmy007
07-12-10, 01:43
πεφτει η κορτιζολη ετσι,σωστα?με μπανανα και μηλο δεν πεφτει η κορτιζολη??πρεπει να παρω γλυκοζη??και το καροτο ειναι καλο γ αυτο το σκοπο και η γλυκοπατατα,σωστα???

Θα την ρίξουν και αυτά αλλά δεν θα ανεβεί τόσο απότομα η ινσουλίνη. Τουλάχιστον αν επιζητάς κάτι τέτοιο...

κουλης
07-12-10, 11:23
Όπως τα λέει ο savage είναι.
Δε γνωρίζω βιοχημεία για να εξηγήσω για ποιο λόγο η φρουκτόζη αναπληρώνει το ηπατικό και όχι το μυικό γλυκογόνο, απλά το δεχόμαστε..

αλλον υδατανθρακα που να τεινη να αποθηκευετε στο ηπαρ και οχι σαν γλυκογονο στους μυες ξερουμε?

Devil
07-12-10, 18:00
φρουκτοζη για να μπει στη διαδικασια να αναπληρωσει το μυικο γλυκογονο

πρεπει να περασει πρωτα απο το συκωτι

και αυτο δεν ειναι γρηγορη διαδικασια.... γιαυτο δεν ειναι το καταληλο για ποστ

Mr.Pink
14-01-11, 01:43
Ποσο μελι ομως;Υπαρχει καμια φορμουλα;Εγω που κανω διαιτα κι εχω συγκεκριμενη ποσοτητα με υδατανθρακες,πχ 60 γραμμαρια 3ς φορες τη μερα.Να τα κανω 60 γραμμαρια υδατανθρακες απο μελι ας πουμε;(μετα το γυμναστηριο).Γιατι κανονικα τρωω "αργους".Ξερει κανεις να μου πει;

beefmeup
14-01-11, 01:48
Ποσο μελι ομως;Υπαρχει καμια φορμουλα;Εγω που κανω διαιτα κι εχω συγκεκριμενη ποσοτητα με υδατανθρακες,πχ 60 γραμμαρια 3ς φορες τη μερα.Να τα κανω 60 γραμμαρια υδατανθρακες απο μελι ας πουμε;(μετα το γυμναστηριο).Γιατι κανονικα τρωω "αργους".Ξερει κανεις να μου πει;

φιλε αφου εχεις περιορισμο σε υ/ες κοφτο τελειως,κ φαε αλλους πιο ποιοτικους..

ετσι κ αλλιως αχρηστο ειναι περαν της γευσης του.

Mr.Pink
14-01-11, 01:52
φιλε αφου εχεις περιορισμο σε υ/ες κοφτο τελειως,κ φαε αλλους πιο ποιοτικους..

ετσι κ αλλιως αχρηστο ειναι περαν της γευσης του.

αφου κανει καλο να καταναλωνεις καποιο υδατανθρακα "γρηγορης καυσης" μετα τη γυμναστικη λογω ινσουλινης,κορτιζολης κτλπ.Πως ειναι αχρηστο;

Devil
14-01-11, 01:53
αφου κανει καλο να καταναλωνεις καποιο υδατανθρακα "γρηγορης καυσης" μετα τη γυμναστικη λογω ινσουλινης,κορτιζολης κτλπ.Πως ειναι αχρηστο;

γιατι δεν ειναι και τοσο ''γρηγορης ακυσης''.... τσεκαρε τα παραπανω ποστ...

beefmeup
14-01-11, 01:56
αφου κανει καλο να καταναλωνεις καποιο υδατανθρακα "γρηγορης καυσης" μετα τη γυμναστικη λογω ινσουλινης,κορτιζολης κτλπ.Πως ειναι αχρηστο;

φιλε αυτα ,ειναι παραμυθια που δεν ισχυουν για μενα κ για σενα.
εκτος αν εισαι αγωνιστικος με 4-5% λιπος πανω σου κ φοβασαι μην καβολισεις αμινοξεα μετα την προπονα.

εγω εχω να παρω τετοιου τυπου υ/α μετα την προπονα χρονια τωρα,κ μια χαρα ειμαι κ χωρις.
αφου θα φας ετσι κ αλλιως με το κανονικο σου γευμα,γιατι να παρεις κ μετα την προπονα?

+αυτο που σου γραψε ο ντεβιλ απο πανω.

Mr.Pink
14-01-11, 01:56
γιατι δεν ειναι και τοσο ''γρηγορης ακυσης''.... τσεκαρε τα παραπανω ποστ...

Ναι ρε τα ειδα,ποιο καλα δεξτροζη+μαλτοδεξτρινη 50/50.Δηλαδη δεν ισχυει οτι το μελι
βοηθαει σε περιπτωση που δεν εχεις τα παραπανω;Αν δεν ειναι μαλτο/δεξτρο κλαιν μαιν δηλαδη;

Mr.Pink
14-01-11, 01:59
φιλε αυτα ,ειναι παραμυθια που δεν ισχυουν για μενα κ για σενα.
εκτος αν εισαι εγωνιστικος με 4-5% λιπος πανω σου κ φοβασαι μην καβολισεις αμινοξεα μετα την προπονα.

εγω εχω να παρω τετοιου τυπου υ/α μετα την προπονα χρονια τωρα,κ μια χαρα ειμαι κ χωρις.
αφου θα φας ετσι κ αλλιως με το κανονικο σου γευμα,γιατι να παρεις κ μετα την προπονα?

+αυτο που σου γραψε ο ντεβιλ απο πανω.

Δεν ελεγα να προσθεσω και απλο υδατανθρακα απλα ελεγα να αλλαξω καποια ποσοτητα συνθετου σε απλο μετα τη προπονηση,αλλα ενταξει κατι παραπανω θα ξερετε για να λετε οτι δεν ειναι τοσο σημαντικο.Απλα διαβαζω πολλα ποστς για μαλτοδεξτρινη και δεξτροζη κτλπ

Devil
14-01-11, 02:00
Ναι ρε τα ειδα,ποιο καλα δεξτροζη+μαλτοδεξτρινη 50/50.Δηλαδη δεν ισχυει οτι το μελι
βοηθαει σε περιπτωση που δεν εχεις τα παραπανω;Αν δεν ειναι μαλτο/δεξτρο κλαιν μαιν δηλαδη;

μελι = φρουκτοζη + γλυκοζη + ζαχαρι....

δεν ειναι το ιδιο με μαλτοδεξτρινη + δεξτροζη...

τεραστια διαφορα το ενα με το αλλο....

αν δεν εχεις καλητερα να φας ρυζι για μενα για να παρεις και τους αντιστοιχους υδατανθρακες.... γιατι αμα πας να το κανεις με το μελι αυτο θες μισο βαζακι τη φορα....

beefmeup
14-01-11, 02:00
Δεν ελεγα να προσθεσω και απλο υδατανθρακα απλα ελεγα να αλλαξω καποια ποσοτητα συνθετου σε απλο μετα τη προπονηση,αλλα ενταξει κατι παραπανω θα ξερετε για να λετε οτι δεν ειναι τοσο σημαντικο.Απλα διαβαζω πολλα ποστς για μαλτοδεξτρινη και δεξτροζη κτλπ

ναι,αλλα απανταμε στα μετρα σου..

εσυ ειπες οτι περνεις συνολο συγκεκριμενη ποσοτητα υ/ων ανα μερα..
οποτε γιατι να την χαραμισεις σε μουφες ζαχαρες κ να μην φας κατι ποιοτικοτερο που θα πιασει τοπο?

Mr.Pink
14-01-11, 02:01
μελι = φρουκτοζη + γλυκοζη + ζαχαρι....

δεν ειναι το ιδιο με μαλτοδεξτρινη + δεξτροζη...

τεραστια διαφορα το ενα με το αλλο....

αν δεν εχεις καλητερα να φας ρυζι για μενα για να παρεις και τους αντιστοιχους υδατανθρακες.... γιατι αμα πας να το κανεις με το μελι αυτο θες μισο βαζακι τη φορα....

Οκ,κατανοητοτατος.Thank you.

tolis93
07-06-11, 16:15
βασικα το καλυτερο πιστευω ειναι ασπραδια αγου...η γρηγοροτερη αποροφηση πρωτεινης...περαν αυτου.πολυ πρωτεινη.και περαν αυτου.ελαχιστες θερμιδες και ΚΑΘΑΡΕΣ.τωρα στο θεμα υδατανθρακα.ε γλυκοπατατουλα...