PDA

Επιστροφή στο Forum : διατροφη ασκ



stathic
06-12-10, 14:30
nai

je666
06-12-10, 15:20
Τυροπιτες κτλπ ξεχασε τες.
απο διατροφη υπαρχουν παρα πολλα ποστ οπου μπορεις να δεις περιπου τι σου κανει να ποσταρεις οπως θα την φτιαξεις και μετα θα σου προσθεσουν πραγματα,
ασκησεις δες στο ιντερνετ υπαρχουν και τοπικ με ασκησεις :thumbup:
χρησιμοποιησε λιγο την αναζητιση

κουλης
06-12-10, 15:32
Τυροπιτες κτλπ ξεχασε τες.
απο διατροφη υπαρχουν παρα πολλα ποστ οπου μπορεις να δεις περιπου τι σου κανει να ποσταρεις οπως θα την φτιαξεις και μετα θα σου προσθεσουν πραγματα,
ασκησεις δες στο ιντερνετ υπαρχουν και τοπικ με ασκησεις :thumbup:
χρησιμοποιησε λιγο την αναζητιση

μια φορα στο τοσο αμα τον πιασει λιγουρα για καμια τυροπιτιτσα στο school δεν πολυπειραζει,το καθημερινο ειναι που δεν κανει:toast:

Galthazar
06-12-10, 16:17
πρωτα απ ολα μειωσε τα junk. Επειτα κατσε διαβασε το φορουμ και θα μπορεις και διατροφη να φτιαξεις στα μετρα σου και ασκησεις αναλογα με τον στοχο να βγαλεις. :toast:

Titanium
06-12-10, 16:44
Τυροπιτες κτλπ ξεχασε τες.
απο διατροφη υπαρχουν παρα πολλα ποστ οπου μπορεις να δεις περιπου τι σου κανει να ποσταρεις οπως θα την φτιαξεις και μετα θα σου προσθεσουν πραγματα,
ασκησεις δες στο ιντερνετ υπαρχουν και τοπικ με ασκησεις :thumbup:
χρησιμοποιησε λιγο την αναζητιση

Απο την στηγμη που θελει να μπει σε ογκο δεν πιραζει να φαει τυροπιτα(σιγα τις θερμιδες)...και στα goodys να παει να φαει μια φορα στο τοσο δεν θα παθει και τπτ....στον ογκο χριαζετε και η σαβουρα που και που;)

κουλης
06-12-10, 16:51
Απο την στηγμη που θελει να μπει σε ογκο δεν πιραζει να φαει τυροπιτα(σιγα τις θερμιδες)...και στα goodys να παει να φαει μια φορα στο τοσο δεν θα παθει και τπτ....στον ογκο χριαζετε και η σαβουρα που και που;)

titanium καλα σε εχω κοψει εγω γουσταρεισ goodys το εχω παρατηρησει και σε αλλα ποστ;):thumbup:

Στελιος
06-12-10, 16:51
Γεια σας παιδια εχο καποιες αποριες σχετικα με την διατροφη κ ασκησεις.παο 5 μινες γυμναστηριο πριν λιγο καιρο αρχησα να παιρνο προτεινη λεγετε μεγκα μασσ για να παρο λιγο ογκο τι ακριβος πρεπει να τροο ειμε 16 μισι χρονον 69 κιλα 1.77 κανι να τροο τυροπιτεσ και τετοια ? γιατι αυτα τροο σινεχεια τορα ενοο παλια εκανα καλι διατροφη και μυ φενετε καπος παραξενο. και τι ακριβοσ πρεπι να κανο στο γυμναστηριο ποσες ορες πρεπι να καθομε και τη πρεπι να κανο ακριβος για να παρο ογκο αυτα περιμενω απαντησεις ευχαριστω

εφοσον εισαι σε ογκο το λιγο junk δεν πειραζει απλα περιορισε το τις πρωινες ωρες και οχι αργα το απογευμα και μετα. προσπαθησε να τρως καθε 2-3 ωρες και στα γευματα να περιλαμβανονται τροφες πλουσιες σε πρωτεινη-υδατανθρακα και καλα λιπαρα, μην φοβασαι τις ποσοτητες στα θρεπτικα φαγητα.

Titanium
06-12-10, 16:51
titanium καλα σε εχω κοψει εγω γουσταρεισ goodys το εχω παρατηρησει και σε αλλα ποστ;):thumbup:

:inandout::green:
(Μπα δεν μπορω να το πω αλλα ετσι ειναι τα πραγματα στον ογκο....αλιος κολας για τα καλα και δεν βαζεις γραμαριο...)

stathic
06-12-10, 16:57
K

Titanium
06-12-10, 17:00
εδο και 3 βδομαδες τροο στο σχολειο 2 τυροπιτες οταν ερχομε σπιτι τροο οτι φτιαχνει ι μανα μυ δλδ λαδερα και το βραδυ τροο σουβλακια ετσι ειχα ακουσι για τον ογκο να τροο σαβουρες σινεχεια οσο ποιο πολυ τροο τοσο πιο πολυ θα βοηθηθω

Οχι και ετσι ρε συ....νταξ ειπαμε......τα σουβλακια το βραδι θα τα βγαλεις τελιος....μπορεις να τρως μια φορα την βδομαδα το πολυ.....Προσπαθισε να φτιαξεις μια διατροφη ογκου μονος σου με βασει καπιας αλης ετιμης και ποσταρε την για να την διορθοσουμε....;)
Διαβασε αυτο http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=86:2009-09-25-06-37-51&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

stathic
06-12-10, 17:21
o

skiadis
06-12-10, 20:28
Γεύμα 1ο – (Πρωινό)
30 γραμμάρια πρωτείνης ορού γάλακτος
2 ολόκληρα αυγά
100 γραμμάρια βρώμης
1 μήλο

Γεύμα 2ο
200 γραμμάρια κοτόπουλο στήθος
1 ½ κούπες βρασμένο ρύζι
2 κουταλιές του γλυκού λινέλαιο

Γεύμα 3ο
10 βρασμένα ασπράδια αυγού
200 γραμμάρια βραστή πατάτα
2 κουταλιές του γλυκού ελαιόλαδο
Πράσινη σαλάτα

Γεύμα 4ο (Πριν την προπόνηση)
30 γραμμάρια πρωτείνης ορού γάλακτος
500 ml γάλα 1%
100 γραμμάρια σταρένιο ψωμί

Μεταπροπονητική διατροφή
46 γραμμάρια πρωτείνης ορού γάλακτος
45 γραμμάρια δεξτρόζης
45 γραμμάρια μαλτοδεξτρίνης

Γεύμα 5ο
200 γραμμάρια φιλέτο μοσχάρι
200 γραμμάρια βραστή πατάτα
Πράσινη σαλάτα

Γεύμα 6ο
23 γραμμάρια πρωτείνης ορού γάλακτος
250 γραμμάρια τυρί cottage χαμηλών λιπαρών
2 κουταλιές του γλυκού λινέλαιο
Πράσινη σαλάτα

ειδα αυτη τη διατροφη εμενα καταρχιν μου χουν πει να πινο την προτεινη τρεις φορες τη μερα 60γραμαρια να το κανο τεσσερις και να κανο αυτη τη διατροφη?

παρα πολυ μεγαλες ποσοτητες για τα κιλα σου...

GyM=life
06-12-10, 20:30
οχι δεν κανει....

stathic
06-12-10, 22:41
καποιος να μου φτιακσει μια διατροφη αν μπορει γιατι δν βρισκο διατροφη για ογκο 17 χρονου

spyros Bodybuilding
06-12-10, 23:17
φιλε ο σκοπος εδω ειναι να φτιαξεις εσυ μια διατροφη διαβασε τα αρθρα που σε ενδιαφερουν υπολ θερμιδες συντηρησης κτλ μην ΑΦΗΝΕΙΣ τιποτα στην τυχη φιλε μην κανεις το λαθος και ακολουθησεις μια διατροφη 9 τυχαια (χωρις να εχεις υπολογισει τιποτα):welcome:

alexandros91
07-12-10, 01:08
titanium καλα σε εχω κοψει εγω γουσταρεισ goodys το εχω παρατηρησει και σε αλλα ποστ;):thumbup:

χαχαχαχα..!!!αφασιαας εεε..!φιλε μ που θες διατροφη ογκου εισαι σε ηλικια που καις τα παντα.αν μπορεις κανε 1 την τυροπιτα η κανα πεινιρλι καλυτερα που κραταει πιο πολυ κ σουβλακια οχι καθε μερα
κ αν μπορεις σε αραβικη πιτα ή βρες μαγαζι που να κανει με ολικης αλεσης.θα σ ελεγα κ χωρις πατατες αλλα..σ εχω κοψει ανταρτη..:)

stathic
07-12-10, 01:22
αλαξανδρος δν σε καταλαβενο φιλε

giorgos kriti
07-12-10, 01:40
εμενα η αποψη μου ειναι να αποφευγεις τα ψωμια ειδικα παπαρες και τετοια..αναψυχτικα και τηγανητα ΤΥΡΟΠΙΤΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙς τυροπιτα σιγα τις θερμιδες αν και το τοστ απο το σπιτι θα ηταν ποιο καλο σιγουρα πειστευω !!ΦΑΕ ΚΑΙ ΓΥΜΝΑΣΟΥ ΣΩΣΤΑ:toast:!!!

κουλης
07-12-10, 10:28
εμενα η αποψη μου ειναι να αποφευγεις τα ψωμια ειδικα παπαρες και τετοια..αναψυχτικα και τηγανητα ΤΥΡΟΠΙΤΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙς τυροπιτα σιγα τις θερμιδες αν και το τοστ απο το σπιτι θα ηταν ποιο καλο σιγουρα πειστευω !!ΦΑΕ ΚΑΙ ΓΥΜΝΑΣΟΥ ΣΩΣΤΑ:toast:!!!

+1:thumbup: 120gr Μπακετα ολικης με 4 φετες γαλοπουλα 2 ασπραδια ντοματα μαρουλι ετοιμαζω καθε μερα απο το σπιτι και το εχω στο school....ολοκληρω μπουρι ειναι:green: λιγο ταλαιπορια βεβαια γτ πρεπει να ξυπναω κανα τεταρτακι πιο νωρισ για να το ετοιμασω. αλλα το αποτελεσμα αξιζει...;)

stathic
12-12-10, 16:21
rt

κουλης
12-12-10, 16:29
πρωτεινη ογκου ειναι αυτη?? τι να την κανεις ρε φιλε? φαε εκει περα να ευχαριστηθεις και να σου μεινουν και τα λεφτα....η καλητερη ηλικια για φαι ειναι τωρα...αν μπλεκουμε με σκονες και συμπληρωματα απο τωρα στα 20 τι θα κανουμε? bodybuilder δεν γινεσε περνοντας συμπληρωματα ,και εγω προσωπικα πιστευω πως οι πιο πολλοι απο εδω μεσα (μιλαω για τους πιο εμπειρους που εχουν χρονια στο αθλημα) που χρησιμοποιουν συμπληρωματα,το κανουν επειδη δεν εχουν ειτε το χρονο ειτε την οικονομικη κατασταση για ενα πληρες γευμα ολες τις ωρες τησ ημερας...και πως θα προτιμουσαν να τρωνε στερεα τροφη παεα σκονες διαλυμενες σε νερο και χαπακια....

stathic
12-12-10, 16:47
rs

κουλης
12-12-10, 17:07
τροο γιαυτο πηρα και την προτεινη για να κανο μυικα κιλα εχο παρι 2 κιλα και δν εχο δει πολλα αποτελεσματα απο την προτεινη αυτο ειπα.

φιλε σιγα σιγα...δεν μπορουμε σε εναν μηνα να γινουμε frank zane! το οτι αρχιζεισ σιγα σιγα να περνεισ βαρος αυτο ειναι καλο.να παρακολουθεις το βαρος σου για να μην ξεφυγεις ομως....αν και εχεις πολλα περιθωρια ακομα...:thumbup: συνεχισε την διατροφη που κανεις η οποια ειναι παρα πολυ καλη! εγψ στην θεση σου δεν θα μπορουσα να την τηρησω....και στο γυμναστηριο δινε τα ολα! και ολα θα ερθουν σιγα σιγα στην ωρα τους! ορεξη να εχεις και αγαπη για αυτο που κανεις!

stathic
17-12-10, 14:35
ok

stathic
12-01-11, 18:00
lιπον αρχισα μια νεα διατροφη και θελο γνομες ΠΡΩΙΝΟ 2 σκουπ προτεινης + 400μλ γαλα.
ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΕΥΜΑ 2 τοστ μαυρου ψωμιου + 2 φετες γαλοπουλα η τονο +τυρι
ΤΡΙΤΟ ΓΕΥΜΑ 2 φρουτα μηλο μπανανα
ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ 1.200 γρ κοτοποθλο με 200γρ. ρυζι + 2 φετες μαυρο ψωμι + 100 γρ. τυρι + σαλατα εποχης
2.3 μπιφτεκια με 200γρ. μακαρονια τα αλα ιδια
3. μια μπριζολα μοσχαρισια με 200.γρ ρυ3ι τα αλα ιδια
4. 200 γρ ψαρι με 350 πατατα βραστη ιδια

45` πριν προπονιση
1,5 σκουπ πρωτεινης +300μλ γαλα

αμεσος μετα τιν προπονηση
2 σκουπ προτεινης με 400μλ νερο

βραδυνο οτι το μεσιμερι εδο καπος εινε δυσκολο βεβεα γιατι κ η αδερφι μυ καν ιδιατροφη και τρομε τα ιδια οποσ κ ο πατερας γιατι εχει παχινι τι προτεινετε για βραδυνο? περιμενο απαντησησ αν εινε καλη -.-

Titanium
12-01-11, 18:10
Φιλε μη κανεις εντιτ και σβηνεις αυτα που εχεις γραψει γιατι φενετε λες και μηλαμε στα ντουβαρια.....Και χαλαει και την γενική εικονα του τοπικ σου ετσι και κατεπεκταση του φορουμ.:toast:

stathic
12-01-11, 19:29
ρε δν το κανο εγο ρε δν 3ερο τι εγινε

sTeLaKoS
12-01-11, 19:40
Φιλε μη κανεις εντιτ και σβηνεις αυτα που εχεις γραψει γιατι φενετε λες και μηλαμε στα ντουβαρια.....Και χαλαει και την γενική εικονα του τοπικ σου ετσι και κατεπεκταση του φορουμ.:toast:

+1 στο ποστ.

stathic τελευταία φορά. :moderator:

κουλης
12-01-11, 20:20
Πολυ φαι ρε φιλε:green: λοιπον εχουμε και λεμε!

ΠΡΩΙΝΟ 2 σκουπ προτεινης + 400μλ γαλα.(μειωσε το γαλα και βαλε κανενα ασπραδι)

ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΕΥΜΑ 2 τοστ μαυρου ψωμιου + 2 φετες γαλοπουλα η τονο +τυρι
ΤΡΙΤΟ ΓΕΥΜΑ 2 φρουτα μηλο μπανανα(το τριτο γευμα βγαλτο τελειως εχεισ ηδη αρκετο υδατανθρακα απο το προηγουμενο και επειτα εχεις αρκετο ρυζι)
ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ 1.200 γρ κοτοπουλο με 200γρ. ρυζι + 2 φετες μαυρο ψωμι +
100 γρ. τυρι + σαλατα εποχης(βγαλε το τυρι εχεισ ηδη αρκετη πρωτεινη απο το κοτοπουλο,στην σαλατα βαλε μια κουταλια λαδι)

2.3 μπιφτεκια με 200γρ. μακαρονια τα αλα ιδια(τα μακαρονια τα ζυγιζεις ωμα?αν ναι μειωσε τα)
3. μια μπριζολα μοσχαρισια με 200.γρ ρυ3ι τα αλα ιδια (μειωνεις υδατανθρακα)
4. 200 γρ ψαρι με 350 πατατα βραστη ιδια

45` πριν προπονιση
1,5 σκουπ πρωτεινης +300μλ γαλα (το γαλα δεν πηζει στην κοιλια σου 45 λεπτα πριν την προπονηση?)

αμεσος μετα τιν προπονηση
2 σκουπ προτεινης με 400μλ νερο

βραδυνο οτι το μεσιμερι εδο καπος εινε δυσκολο βεβεα γιατι κ η αδερφι μυ καν ιδιατροφη και τρομε τα ιδια οποσ κ ο πατερας γιατι εχει παχινι τι προτεινετε για βραδυνο? περιμενο απαντησησ αν εινε καλη -.-[/QUOTE]

(υδατανθρακα δν περνεις μετα την προπονα? η βαλε καμια μπανανα μαζι με τα σκουπ, η φαε κατευθειαν στερεα τροφη μετα την προπονηση)

πιστευω και παλι οτι οι ποσοτητες εινε αρκετα μεγαλες........(μην νομιζεισ και εγω σαν εφηβος το ξεσκιζω στο φαι) αμα δν σε χαλαει και το μεταβολιζεις χαλαρα τοτε Keep it up:thumbup:

stathic
12-01-11, 21:11
μετα την προπονηση μια μπανανα μονο?

κουλης
12-01-11, 22:54
μετα την προπονηση μια μπανανα μονο?

αν θες απαραιτητως μεταπροπονητικο ροφημα και οχι κατευθειαν γευμα μετα την προπονα μια μπανανα με τα σκουπ σου! (μπορεις να αντικαταστησεις την μπανανα με 2 κουταλιες μελι η γλυκοζη και τα σκουπ με ασπραδια)

Titanium
13-01-11, 00:10
αν θες απαραιτητως μεταπροπονητικο ροφημα και οχι κατευθειαν γευμα μετα την προπονα μια μπανανα με τα σκουπ σου! (μπορεις να αντικαταστησεις την μπανανα με 2 κουταλιες μελι η γλυκοζη και τα σκουπ με ασπραδια)

Πρεπει...Μαζι με την πρωτεινη.:thumbup:
Σε καμια περιπτοση απο την στηγμη που εχει whey...μετα την προπονα ειναι απολητος απαρετητη...τα ασπραδια ας τα φαει το πρωη.

Titanium
13-01-11, 00:13
Γενικα οπουδηποτε εχεις 2 σκουπ πρωτεινη βαλε ενα....δεν χριαζεσε δυο...εκτος αν θες μονο στο μεταπροπονιτικο...Και εγω δυο επερνα μετα την προπονα αλλα τεληκα καταλαβα οτι ουτε εκεί χριαζετε 2....:toast:

Wolve
13-01-11, 00:15
Γενικα οπουδηποτε εχεις 2 σκουπ πρωτεινη βαλε ενα....δεν χριαζεσε δυο...εκτος αν θες μονο στο μεταπροπονιτικο...Και εγω δυο επερνα μετα την προπονα αλλα τεληκα καταλαβα οτι ουτε εκεί χριαζετε 2....:toast:

:thumbup: