PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφη ογκου γνώμες



Xania
07-12-10, 11:08
Καλησπέρα θα ηθελα να ακουσω τις γνώμες σας!:thumbup:

1Πρωινό
1 σκουπ whey
300 ml γαλα
2 φετες ψωμι με φυστικοβούτυρο

2ο γευμα
2 τοστ με γαλοπουλα και τυρι
1 μηλο

3ο γευμα
στηθος κοτοπουλου (περιπου 150 γρ ωμο)
με πατατες
1-2 ποτηρια χυμος

4ο πριν την προπονηση
300ml γαλα
1 τοστ τυρι γαλοπούλα

5ο μεταπροπονητικο
1 σκουπ whey
300μλ γαλα

6ο μια ωρα μετα
100γρ ρυζι
1 τοννος

7ο πριν κοιμηθουμε
1 γιαουρτι 2% + μελι+ 3 κουταλιες quaker

Να σημειωσω οτι δεν μπορω με τιποτα τα αυγα!!

κουλης
07-12-10, 11:34
5ο μεταπροπονητικο
1 σκουπ whey (εδω που ειναι ο υδατανθρακας? βαλε 1-2κουταλιες μελι η δεξτροζη η γλυκοζη).
300μλ γαλα

Xania
07-12-10, 12:33
5ο μεταπροπονητικο
1 σκουπ whey (εδω που ειναι ο υδατανθρακας? βαλε 1-2κουταλιες μελι η δεξτροζη η γλυκοζη).
300μλ γαλα

oreos :thumbup:

Pavlos17
07-12-10, 15:11
δεν νομιζω οτι στο μεταπροπονητικο θες και γαλα,εφοσον χρησιμοποιεις συμπληρωμα,συμφωνο με τον κουλη οτι θες υδατανθρακα

oldhiphop
07-12-10, 15:38
+φονω με τον Pavlo το γαλα εχει καζεινη και πιστευω πως καθηστερη την αποροφιση της whey

κουλης
07-12-10, 16:26
7ο πριν κοιμηθουμε
1 γιαουρτι 2% + μελι+ 3 κουταλιες quaker



το μελι δεν το θες πριν τον υπνο το κουακερ ειναι μια χαρα μιας και ειναι υδατανθρακας με χαμηλο Γ.δ αντικατεστησε το μελι με μια χουφτα αμυγδαλα η καρυδια.....επισης αντι για γιαουρτι μπορεις να βαλεις ενα κεσεδακι cottage αναλογος τις ορεξεις σου και τις γευσικες σου προτιμησεις ;)

κουλης
07-12-10, 16:29
εpισης φιλε xania βαλε και μερικα στοιχεια σου οπως υψος ηλικια κιλα ωρες γευματων και προπονησεων:thumbup:

Xania
08-12-10, 01:52
7ο πριν κοιμηθουμε
1 γιαουρτι 2% + μελι+ 3 κουταλιες quaker



το μελι δεν το θες πριν τον υπνο το κουακερ ειναι μια χαρα μιας και ειναι υδατανθρακας με χαμηλο Γ.δ αντικατεστησε το μελι με μια χουφτα αμυγδαλα η καρυδια.....επισης αντι για γιαουρτι μπορεις να βαλεις ενα κεσεδακι cottage αναλογος τις ορεξεις σου και τις γευσικες σου προτιμησεις ;)

τι μελι ειναι καθαρα για να κατεβει το γιαουρτι!! απο σημερα βαζο αμυγδαλα ευχαριστω!

Xania
08-12-10, 01:56
εpισης φιλε xania βαλε και μερικα στοιχεια σου οπως υψος ηλικια κιλα ωρες γευματων και προπονησεων:thumbup:

Ειμαι στα 19, 1,90 και 85 κιλά. Λιγα βεβαια αλλα εχω παρει σε 5 μηνες 7 κιλα οπότε ειμαι αισιόδοξος :shock:
Τρωω ανα 3 ώρες ξεκινώντας απο 9 μεχρι 11 αναλόγως την ωρα που κοιμάμαι και προπόνηση παω απόγευμα 7,30

Xania
08-12-10, 01:57
Κούλη σε συγκριση με την αλλη φοτο που είχες ποσα κιλά εχεις βαλει φίλε?

Mitsen
08-12-10, 06:09
+φονω με τον Pavlo το γαλα εχει καζεινη και πιστευω πως καθηστερη την αποροφιση της whey
Αυτό δεν παίζει, απλά θα απορροφηθούν σε διαφορετικές φάσεις οι πηγες πρωτεΐνης. Αυτό το κάνουν τα λιπαρά.



Να σημειωσω οτι δεν μπορω με τιποτα τα αυγα!!
να τα μπορέσεις;)(από τη στιγμή που δεν έχεις κάποια αλλεργία

σαν πρώτη διατροφή είναι ok... παίξε περισσότερο με ρύζι, πατάτα, βρώμη απέφευγε τα ψωμιά πρόσθεσε ξιροκαρπια τη νύχτα και άποψη μου το φιστικοβούτυρο βγάλτο από το πρώτο γεύμα σου και βάλτο στο 2ρo και υπολόγισε θερμίδες και gr πρωτεΐνης

Xania
08-12-10, 10:57
Αυτό δεν παίζει, απλά θα απορροφηθούν σε διαφορετικές φάσεις οι πηγες πρωτεΐνης. Αυτό το κάνουν τα λιπαρά.


να τα μπορέσεις;)(από τη στιγμή που δεν έχεις κάποια αλλεργία

σαν πρώτη διατροφή είναι ok... παίξε περισσότερο με ρύζι, πατάτα, βρώμη απέφευγε τα ψωμιά πρόσθεσε ξιροκαρπια τη νύχτα και άποψη μου το φιστικοβούτυρο βγάλτο από το πρώτο γεύμα σου και βάλτο στο 2ρo και υπολόγισε θερμίδες και gr πρωτεΐνης

Σε περρισοτερα γευματα ή ποσότητα η γνώμη σου το ρυζι,πατατα?? Απο πρωτείνη είναι κάπου στα 190-200 γρ. Θερμίδες δεν ξερω να υπολογίζω :thumbup: Τωρα για τα αυγα δεν εχω αλλεργία αλλα αν τα φαω θα βγεί οτι έφαγα πριν! :bowdown: Ευχαριστω φίλος!

Mitsen
08-12-10, 17:35
Σε περρισοτερα γευματα ή ποσότητα η γνώμη σου το ρυζι,πατατα?? Απο πρωτείνη είναι κάπου στα 190-200 γρ. Θερμίδες δεν ξερω να υπολογίζω :thumbup: Τωρα για τα αυγα δεν εχω αλλεργία αλλα αν τα φαω θα βγεί οτι έφαγα πριν! :bowdown: Ευχαριστω φίλος!

Εννοώ να αποφεύγεις τα ψωμιά και τον επεξεργασμένο υδατάνθρακα και να προτιμάς στα γεύματα σου βρώμη, ρύζι, πατάτα.:thumbup:

Μα άμα δεν βγάλεις θερμίδες πως θα ξέρεις τι κανεις?
Τι stats έχειs?

Τα αβγά δεν τα μπορείς ούτε μέσα στα tost που κανεις?:unsure:

Xania
08-12-10, 17:58
Εννοώ να αποφεύγεις τα ψωμιά και τον επεξεργασμένο υδατάνθρακα και να προτιμάς στα γεύματα σου βρώμη, ρύζι, πατάτα.:thumbup:

Μα άμα δεν βγάλεις θερμίδες πως θα ξέρεις τι κανεις?
Τι stats έχειs?

Τα αβγά δεν τα μπορείς ούτε μέσα στα tost που κανεις?:unsure:

Καπου στις 3000 θερμιδες πρεπει να ειναι. Τι εννοεις stats?? :unsure:
Παω στην πολη μου χριστουγεννα γιατι ειμαι φοιτητης και ελπιζω η μανα μου να μου δειξει ενα τροπο ωστε να φαω αυγα!! :clap:

Xania
08-12-10, 17:59
δεν νομιζω οτι στο μεταπροπονητικο θες και γαλα,εφοσον χρησιμοποιεις συμπληρωμα,συμφωνο με τον κουλη οτι θες υδατανθρακα

Κανει κακο δλδ?? Γιατι με το γαλα κατεβαινει ευκολότερα :thumbup:

Mitsen
08-12-10, 18:06
Καπου στις 3000 θερμιδες πρεπει να ειναι. Τι εννοεις stats?? :unsure:

βάρος, ύψος, BF


Κανει κακο δλδ?? Γιατι με το γαλα κατεβαινει ευκολότερα :thumbup:
Δεν το χρειάζεσαι από τη στιγμή που καλύπτεις τις ανάγκες σου εκείνη τη στιγμή από την way

Xania
08-12-10, 18:17
[QUOTE=Mitsen;289601]βάρος, ύψος, BF


1.90 85 κιλα, BF?

No Cash
08-12-10, 19:09
υδατανθρακες εχεις λιγους...

βγαλε το ψωμι.... τιγκαρε ρυζια

κουλης
08-12-10, 20:16
Κούλη σε συγκριση με την αλλη φοτο που είχες ποσα κιλά εχεις βαλει φίλε?

τι να σου πω ρε φιλε. εχω πολυ καιρο να ζυγιστω......:P δν με πολυενδιαφερει τι λενε οι αριθμοι...οσο διατηρω κοιλιακουσ φλεβικοτητα και δν κανω κοιλια συνεχιζω:thumbup:

MusclesOfShadow
08-12-10, 20:30
Καλησπέρα θα ηθελα να ακουσω τις γνώμες σας!:thumbup:

1Πρωινό
1 σκουπ whey
300 ml γαλα
2 φετες ψωμι με φυστικοβούτυρο

2ο γευμα
2 τοστ με γαλοπουλα και τυρι
1 μηλο

3ο γευμα
στηθος κοτοπουλου (περιπου 150 γρ ωμο)
με πατατες
1-2 ποτηρια χυμος

4ο πριν την προπονηση
300ml γαλα
1 τοστ τυρι γαλοπούλα

5ο μεταπροπονητικο
1 σκουπ whey
300μλ γαλα

6ο μια ωρα μετα
100γρ ρυζι
1 τοννος

7ο πριν κοιμηθουμε
1 γιαουρτι 2% + μελι+ 3 κουταλιες quaker

Να σημειωσω οτι δεν μπορω με τιποτα τα αυγα!!

Κατα τη γνωμη μου, βαλε περισσοτερη ποικιλια (βεβαια καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος) δηλαδη βαλε ταχινι με μελι, σπανακι, μοσχαρισιο κρεας, σαλατουλα, φρουτα. τετοιο στυλ. Και δεν ειναι αναγκη να τρως ολες τις μερες πολλους υδατανθρακες.

MusclesOfShadow
08-12-10, 20:34
Και επισης ελπιζω να μην προσπαθεις να μιμηθεις προγραμματα διατροφης επαγγελματιων. Κανε πως δεν σε ενδιαφερουν.

Να προσθεσω πως γενικα ειμαι σχεδον κατα των εντελως προσχεδιασμενων γευματων ειδικα οταν προκειται νε μετρησεις και το γραμμαριο, κατα της μονοτονιας τροφων και γενικα, βλεπω καποια προγραμματα διατροφης επαγγελματιων και αναρωτιεμαι πως μπορει να ζαησει κανεις ετσι και απορω πως μπορει να βαλει καποιος ογκο με τοσο μικρη ποικιλια τροφων. Προσωπικη αποψη βεβαια. Αν και συμφωνω ακομα και σε αυτα που ειμαι κατα, οταν εχουν αποτελεσμα.

Xania
08-12-10, 21:37
Συμφωνω με την ποικιλία απλα δεν ξερω να μαγειρεύω και πολλα :P Από την άλλη ειμαι της άποψης πως δεν πρέπει να ειμαστε πολυ αυστηροι, εννοώ πως καλο ειναι να κανουμε την γυμναστική μας και να φτασουμε κάποιους στόχους μας αλλα απο την άλλη να μην ευχαριστηθώ τιν διατροφή μου στα 19 είναι αμαρτία :bbbiceps:

Xania
08-12-10, 21:40
Ξεχασα!! Σας ευχαριστω ολους ξανα

κουλης
08-12-10, 21:51
Συμφωνω με την ποικιλία απλα δεν ξερω να μαγειρεύω και πολλα :P Από την άλλη ειμαι της άποψης πως δεν πρέπει να ειμαστε πολυ αυστηροι, εννοώ πως καλο ειναι να κανουμε την γυμναστική μας και να φτασουμε κάποιους στόχους μας αλλα απο την άλλη να μην ευχαριστηθώ τιν διατροφή μου στα 19 είναι αμαρτία :bbbiceps:

Κανε οτι ευχαριστη εσενα για να εισαι εσυ ευτιχισμενος και να μην νιωθεις οτι στερεισε κατι.....γουσταρεις σκληρη προπονηση και πολυ φαι?(ακομα και σαβουρα!) καντω δν σε περιοριζει κανεις....ετσι και την γυμναστικη σου με τα βαρη θα κανεις που σου αρεσει και θα τρως το αγαπημενο σου φαγητο:thumbup:

MusclesOfShadow
08-12-10, 23:57
Συμφωνω με την ποικιλία απλα δεν ξερω να μαγειρεύω και πολλα :P Από την άλλη ειμαι της άποψης πως δεν πρέπει να ειμαστε πολυ αυστηροι, εννοώ πως καλο ειναι να κανουμε την γυμναστική μας και να φτασουμε κάποιους στόχους μας αλλα απο την άλλη να μην ευχαριστηθώ τιν διατροφή μου στα 19 είναι αμαρτία :bbbiceps:

Δεν αντιλεγω μαγκα, αλλα απτο προγραμμα σου αλλα καταλαβα, οκ ;)
Εγω παντως θα θυσιαζα τα παντα:bbbiceps:;) αλλα ο καθενας εχει διαφορετικους στοχους:bowdown:

Xania
09-12-10, 04:30
Δεν αντιλεγω μαγκα, αλλα απτο προγραμμα σου αλλα καταλαβα, οκ ;)
Εγω παντως θα θυσιαζα τα παντα:bbbiceps:;) αλλα ο καθενας εχει διαφορετικους στοχους:bowdown:

Το σημαντικο πιστευω είναι να διατηρείς ενα σωστο προγραμμα διαρκως, απο εκει κ περα τα αποτελεσματα θα φανουν, το 10% παραπανω ειναι το παλουκι :)

aepiskeptis
09-12-10, 05:52
Αυτό δεν παίζει, απλά θα απορροφηθούν σε διαφορετικές φάσεις οι πηγες πρωτεΐνης. Αυτό το κάνουν τα λιπαρά.



κι ομως για την πρωτεινοσυνθεση καμια διαφορα δεν εχει αν εχεις ή οχι λιπαρα που θα καθυστερησουν την απορροφηση.

με λιγα λογια, αν εχεις πιο γρηγορη απορροφηση δε θα εχεις κ μεγαλυτερη πρωτεινοσυνθεση.
συμφωνα παντα με τον Αλαν Αραγκον εδω http://user210805.websitewizard.com/files/unprotected/AARR-Jan-2008.pdf