PDA

Επιστροφή στο Forum : Pikolo's log - level 3



pikolo
05-11-07, 18:47
παιδια εφτασα τα κιλα που προτεινει ο Brawny.....μηπως να παω στο level 3?

η αληθεια ειναι οπτι θελω να παω στο level 3 γιατι με βολευει και καλυτερα..(ως προς τις επιλογες που εχει...)

gpol
05-11-07, 19:19
Απο οτι θυμαμαι,. ακολουθεις αυτο το προγραμμα περιπου 2 μηνες. Νομιζω οτι μπορεις σιγα σιγα να πας σε μεθοδους υψηλοτερης εντασης. Τι split θα ακολουθησεις, ποιες ασκησεις, ποσα σετ?

pikolo
05-11-07, 21:48
λεω για κατι τετιο....με σκοπο να δουλευουν οι μυες μου παραπανω...



(Για όσους τους αρέσει η καθημερινή προπόνηση)
Δευτέρα - Στήθος,κοιλιακοί
Tρίτη - Πλάτη (ολόκληρη-φτερά, πισω δελτοειδείς, τραπέζιοι-χωρις άρσεις θανάτου)
Τετάρτη - Τετρακέφαλοι,Γάμπες
Πέμπτη - Ώμοι (εμπρόσθιοι και πλάγιοι δελτοειδείς),κοιλιακοί
Παρασκευή - Μπράτσα,Πήχεις
Σαββάτο - Ραχιαίοι,Πίσω Μηροί,Γάμπες (εδω μπορειτε να βάλετε άρσεις θανάτου)


η κατι τετιο



Πρόγραμμα 1.
1η μέρα: Στήθος,δικέφαλοι
2η μέρα: Πόδια,γάμπες
3η μέρα: Ώμοι,τρικέφαλοι
4η μέρα: Πλάτη


με rest pause μιας και ειναι το αγαπημενο μου...

gpol
05-11-07, 22:39
Θα σου προτεινα 3 μερες με ενδιαμεση μερα κενο (αν θες για αεροβια), ωστε να ξεκιυραζεσαι επαρκως πριν πας παλι να γυμναστεις. Να σημειωσω οτι οταν κανουμε μια προπονηση δεν χρειαζονται ξεκουραση μονο οι μυς, αλλα και το νευρικο + ορμονικο μας συστημα. Ετσι παρολο που θα γυμναζες αλλη μυικη ομαδα, αν πηγαινες gym πχ την Δευτερα και μετα την Τριτη, δεν θα εδινες επαρκη χρονο στον οργανισμο σου για τα αλλα δυο που προανεφερα.

Επισης να σημειωσω οτι οσο ανεβαινει καποιος επιπεδο, θα πρεπει να γυμναζεται λιγοτερο αλλα με περισσοτερη ενταση. Αυτο γιατι μπορεις να δυναμωσες αρκετα, αλλα δεν εχει αυξηθει αναλογα και η ικανοτητα αποκαταστασης σου.

Αυτα γενικα, γιαυτο προτεινω 3 φορες την βδομαδα βαρη και 2 αεροβια. Δοκιμασε οτι σου αρεσει και κρινε απο το αποτελεσμα

pikolo
05-11-07, 22:50
οκ gpol στο rest pause συμφωνεισ?θα κρατησω το level2 για κανα 1-2 βδομαδες ακομα για να κανω τα κιλα πληρως χωρις καμια βοηθεια στις τελευταιες επαναληψεις.κα θα επενελθω να συζητησουμε για τις ασκησεις που θα βαλω...σε λιγο θα ποσταρω και την σημερινη προπονηση καθως και της παρασκευης που εκανα.

billys15
06-11-07, 16:27
οκ gpol στο rest pause συμφωνεισ?

Δεν ξερω για τον gpol,εγω παντως συμφωνω απολυτα!

pikolo
06-11-07, 16:33
νιωθεις οτι σε πιανει απολυτα αυτος ο τροπος....οταν τον καω πρυζομαι υπερβολικα.....λες τωρα θα σκιστει το δερμα...πολυ καλος τροπος...

gpol
06-11-07, 16:55
οκ gpol στο rest pause συμφωνεισ?

Δεν ξερω για τον gpol,εγω παντως συμφωνω απολυτα!

Και γω :)

pikolo
09-11-07, 02:29
Λεω να ακολουθησω 3 φορες την εβδομαδα αυτο το προγραμμα


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 3. Mixed
1η μέρα: Στήθος, πλάτη
2η μέρα: Πόδια,γάμπες, κοιλιακοί
3η μέρα: Ώμοι και χέρια



με τις εξης ασκησεις


1η μέρα: Στήθος, πλάτη (με τρια λειτουργικα σετ)(και τρεισ εσκησεις ανα μυικη ομαδα)

Στήθος
πιεσεις παγκου οριζοντιες
3 σετ προθερμανσης και 3 λειτουργικα

επικλινης παγκος με μπαρα

3 λειτουργικα σετ


και Dumbbell Fly

3 λειτουργικα (ολα τα λειτουργικα με το ιδιο βαρος υποθετω)




πλάτη

αρσεις θανατου

3 προθερμ. 3 λειτ.

οπιςθολαιμιες ελξεις
1 προθερμ 3 λειτ
εμπροσθολαιμιες ελξεις
3 λειτ







2η μέρα: Πόδια,γάμπες, κοιλιακοί


Πόδια

σκουωτ
3 προθερμ 3 λειτ.
εκτασεις τετρακεφ
3 λειτ
αρσεις θανατου με ισια ποδια
3 προθερμ 3 λειτ


γαμπες
γαμπες με μπαρα
1 ζεσταμα 3 λειτ


κοιλιακοι
3 λειτουργικα








Ώμοι και χέρια

στρατωτικες πιεσεις με μπαρα
2 ζσταμα 3 λειτουργικα

εμπροσθιες αρσεις
1 ζεσταμα 3 λειτ

πλαγιες αρσεις ορθιες
3 λειτουργικα



δικεφαλοι με μπαρα
1 ζεσταμα 3 λειτ

τρικεφαλοι με τριχια
1 ζεσταμα 3 λειτ


δικεφαλοι σφυρια
3 λειτ


βυθισεις τρικεφαλων
3 λειτ

δικεφαλοι με μπαρα αναποδα
3 λειτ



γαλλικες
3 λειτ



ελπιζω ο Brawny υτο να ενοουσε οταν ελεγε


Αν αναρρώνετε εύκολα κάντε 3 λειτουργικά σετ ανα άσκηση και 3-4 ασκήσεις ανα μυική ομάδα,αν όχι τότε κάντε 1-2 λειτουργικά σετ ανα άσκηση και 2-3 ασκήσεις ανα μυική ομάδα.

gpol
09-11-07, 02:39
Υπαρχει μια περιπτωση να υπερπροπονησης την μεση σου κανοντας την Δευτερα Αρσεις θανατου για πλατη και μετα την Τεταρτη Αρσεις θανατου για πισω μηρους και Squat

Εχεις δοκιμασει ποτε, αυτο τον διαχωρισμο και με αυτες τις ασκησεις ?

Θα ελεγα καλυτερα οχι, ειδικα τωρα που θα δουλευεις με υψηλη ενταση

pikolo
09-11-07, 02:42
απλα επειδη το σπλιτ το προτεινει ο brawny...αλλα εχεις δικαιο μαλλον...πρεπει να το σκεφτω πως θα γινει...

gpol
09-11-07, 02:45
Ο διαχωρισμος απο μονος του ειναι μια χαρα! Γυμναζεις μυικες ομαδες, αφου προηγουμενως εχουν ξεκουραστει πληρως. Το θεμα ειναι και τι ασκησεις θα βαλεις

pikolo
09-11-07, 02:51
απλα λεει οτι πρεπει να εχουμε μεσα τις αρσεις θανατου...αρα ισος βγαλω αυτες με τα ισια ποδια και βαλω κατι αλλο(σαν τι ομως?)

gpol
09-11-07, 02:53
Παλι θα εμπλεκεται η μεση και ισως να μην εχει αναρωσει πληρως. Μπορεις να επιλεξεις αλλον διαχωρισμο ?

pikolo
09-11-07, 03:04
θα το κοιταξω....απλα αυτος με βολεψε αρκετα...μου κατσε καλα στο ματι..

gpol
09-11-07, 03:09
...εκτος αν εκανες

1η ΒΔΟΜΑΔΑ
ΔΕΥΤΕΡΑ - ΠΛΑΤΗ ΜΕ : Αρσεις θανατου Romanian
ΤΕΤΑΡΤΗ - ΠΟΔΙΑ ΜΕ : Πρεσσα + Καμψεις για πισω μηρους
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ : Ώμοι και χέρια

2η ΒΔΟΜΑΔΑ
ΔΕΥΤΕΡΑ - ΠΛΑΤΗ ΜΕ : Ασκηση για εσωτερικη πλατη
ΤΕΤΑΡΤΗ - ΠΟΔΙΑ ΜΕ : Squat + Αρσεις για πισω μηρους
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ : Ώμοι και χέρια

και το πηγαινες ετσι εναλλαξ

Ετσι πιστευω οτι δεν θα εχεις καποιο προβλημα υπερπροπονηση της μεσης. Τι λες :) ?

pikolo
09-11-07, 03:14
θα ταν πολυ καλο και εκτιμω τον κοπο σου να το γραψεις αλλα κανω σπιτι και δεν εχω ουτε πρεσα ουτε καμψεις μηρων..(μηχανηματα)γι αθ=υτο επελεξα και εκεινες τις ασκησεις... :(

ioannis1
09-11-07, 12:45
χανεις πολλα που δεν πας γυμν.θα ειχες πιο πολλες βελτιωσεις.σκεψου το. :wcourt:

billys15
09-11-07, 13:16
Οντως Pikolo στο ειχα πει κι εγω νομιζω οτι ειναι καλυτερα gym απο διαφορες πλευρες.

pikolo
09-11-07, 17:32
εχω πολλα πραγματα και σπιτι....ναι οντως χανω αλλα εχω δοσει αρκετα λεφτα για το τζυμ σπιτι μου και επιπλεον δεν προλαβαινω με την σχολη να πηγαινω εξω...δεν χανω παρα πολλα καθως εχω 120 κιλα για να βαζω σε μπαρα...εναν παγκο που εχει τροχαλια για οπιςθολαιμιες(εμπροςθολαιμιες)κ αρκετα αλλα....χανω απλα πολυ χρονο στο βαλε βγαλε κιλα..

gpol
10-11-07, 19:34
Pikolo τελικα τι αποφασισες? Γιατι δεν ακολουθεις το split που εκανες, με μεθοδους υψηλης εντασης ?

pikolo
10-11-07, 20:15
μπραβο ρε gpol!!!!!!αυτο ηθελα να σε ρωτησω.....γινεται?

gpol
10-11-07, 20:21
Γιατι οχι? Που βλεπεις να υπαρχει προβλημα και αμφιβαλλεις ? Εχε εμπιστοσυνη στον εαυτο σου :)

Τωρα ξαναδιαβασα το προγραμμα του Brawny και στο level 3 δεν λεει ακομα κατι για προπονηση υψηλης εντασης με σετ rest-pause. Συγκεκριμενα λεει:

΄Αν αναρρώνετε εύκολα κάντε 3 λειτουργικά σετ ανα άσκηση και 3-4 ασκήσεις ανα μυική ομάδα,αν όχι τότε κάντε 1-2 λειτουργικά σετ ανα άσκηση και 2-3 ασκήσεις ανα μυική ομάδα.
Βρείτε τι σας ταιριάζει καλύτερα,πειραματιστείτε και δείτε πως αντιδρά το σώμα σας.΄

Στο τεταρτο level , αναφερεται σε τετοια σετ

'LEVEL 4:High Intensity Training or High Volume Training

Note: Αυτού του είδους οι προπονήσεις προτείνονται σε όσους έχουν φτάσει σε ένα επίπεδο,έχουν αντοχές και νευρικό σύστημα ανάλογο και πιστεύουν ότι είναι σε θέση να τις εφαρμόσουν. '

pikolo
10-11-07, 21:07
κατσε γιατι μπερδευτηκα λιγο...δηλαδη δεν ειναι για μενα τα rest pause?

gpol
10-11-07, 21:52
Δεν λεω οτι δεν ειναι για σενα ... απλα λεω οτι συμφωνα με το προγραμμα τα rest-pause ειναι στο level 4. Για το level 3 σου εγραψα παραπανω τι αναφερει στο θεμα προπονησης

pikolo
11-11-07, 02:59
eδηλαδη τα σετ στο level 3 ειναι στρειτ σετ?οπως στο level2?

gpol
11-11-07, 03:09
Απο οτι καταλαβα, ναι.

Λεει: Αν αναρρώνετε εύκολα κάντε 3 λειτουργικά σετ ανα άσκηση και 3-4 ασκήσεις ανα μυική ομάδα,αν όχι τότε κάντε 1-2 λειτουργικά σετ ανα άσκηση και 2-3 ασκήσεις ανα μυική ομάδα.
Βρείτε τι σας ταιριάζει καλύτερα,πειραματιστείτε και δείτε πως αντιδρά το σώμα σας.

pikolo
11-11-07, 03:14
αρα και συ πιστευεις οτι δεν ειναι ξεκαθαρο...δεν μπορω να καταλαβω....εχει καποιες δυσκολιες στην ερμηνεια του...καλα θα ηταν να τον ρωτουσαμε...γιατι οταν λεει τροπος λειτουργικων σετ δεν αναφερρει σε ποιο level....αλλα αν θυμαμαι καλα λεει για το ενα απο τα δυο rest pause που εχει οτι κανει για αρχαριους..

και λεει χαρακτηριστηκα

Αυτός ο τρόπος είναι κατάλληλος και για αρχάριους-μέσους (να έχουν συμπληρώσει πάνω από 6 μήνες προπόνησης με βάρη). αρα κανει για μενα...

gpol
11-11-07, 04:13
Κοιτα στο level 3 δεν γραφει τιποτα για σετ υψηλης εντασης, ενω στο level 4 το γραφει ξεκαθαρα. Απο την αλλη, εκει που περιγραφει τι ειναι rest-pause set αναφερει αυτο που λες. Εκει το αναφερει και οχι στο προγραμμα του level 3.

Απο αυτο: Αν αναρρώνετε εύκολα κάντε 3 λειτουργικά σετ ανα άσκηση και 3-4 ασκήσεις ανα μυική ομάδα,αν όχι τότε κάντε 1-2 λειτουργικά σετ ανα άσκηση και 2-3 ασκήσεις ανα μυική ομάδα. Βρείτε τι σας ταιριάζει καλύτερα,πειραματιστείτε και δείτε πως αντιδρά το σώμα σας.

συμπεραινω , οτι η διαφορα του level 2 με το level 3 ειναι πανω στην ποσοτητα. Στο level 3 κανεις περισσοτερα σετ, απο οτι στο level 2, αλλα με straight sets.

Pikolo, οτι θες επιλεγεις, δοκιμασεις και κρινεις στην πορεια για το τι θα ακολουθησεις. Θελεις rest-pause για να αυξησεις την ενταση, δοκιμασε το και κρινε για να αρχιζεις να μαθαινεις τι ταιριαζει σε σενα

pikolo
11-11-07, 13:55
ok gpol οταμ θα αρχισω το level 3 καθαρα θα ξανασκευτω...ακομα κραταω το level2 μεχρι να βγαλω πληρως και μονος μ(χωρις βοηθεια)τα κιλα..

pikolo
13-11-07, 01:51
gpol αν πχ μια μερα εχω στηθος και ομους τρικεφαλους συμφωνα με προγραμμα brawny level 3 θα πρεπεο να κανω 3 ασκησεις για καθε μυικη ομαδα απο 3-4 σετ αρα αυτοματως δεν ανεβαινει πολυ και ο χρονος προπονησης?γιατι 3 ακησεις για στηθος+3ασκησεις για ομους + 3 ασκησεις για τρικεφαλο δεν θα παρει μιαμιση με δυο ωρες?(ΔΕΝ το δοκιμσα απλα φανταζομαι...μνπορει και λιγοτερο..)

gpol
13-11-07, 02:09
Πρωτα πρωτα μην ρωτας μονο εμενα, δεν ειμαι παντογνωστης, δεν ξερω παντα το σωστο... γενικα λεω την γνωμη μου :)

Στο προγραμμα λεει ξεκαθαρα οτι αν αναρρωνεις 'γρηγορα' να κανεις πιο πολλα σετ. Απο την αλλη γνωριζουμε οτι ειναι καλο η προπονηση να μην ξεπερνα τα 50 λεπτα περιπου. Επομενως οτι και να κανεις, να φροντισεις πρωτα να μην ξεπερνας αυτο το χρονο. Μετα... βλεποντας και κανοντας :)

gpol
13-11-07, 02:14
Πρωτα πρωτα μην ρωτας μονο εμενα, δεν ειμαι παντογνωστης, δεν ξερω παντα το σωστο... γενικα λεω την γνωμη μου :)


Αυτο ελπιζω να καταλαβαινεις οτι δεν το λεω επειδη βαριεμαι να σου απανταω. Θελω να πιστευω οτι εχεις αντιληφθει το αντιθετο. Αλλα εδω ειμαστε μια παρεα και πρεπει να συζηταμε και να λεμε την αποψη ολοι μας :) Ακομα και αν δεν καταλαβαινουμε κατι, παλι να γραφουμε και ας μην απανταμε σε καμια ερωτηση. Διαλογο να κανουμε ολοι μας:)

pikolo
13-11-07, 02:24
ενοειται οτι εχω καταλαβει πως εχεις τρομερη υπομονη....και απαντας παντα.δεν θα μπορουσα να εχω παραπονο...οσο για το οτι αναφερθηκα μονο σε σενα ειναι γιατι αναφερομουν στο προηγουμενο ποστ που ειχες απαντησεις εσυ..

pikolo
14-11-07, 19:59
γινεται να ξεκινησω απο σημερα που εχω στηθος το προγραμμα level 3 με το σπλιτ του level 2 αν ναι ποιες ασκησεις και ποσα σετ?

gpol
14-11-07, 20:25
'Αν αναρρώνετε εύκολα κάντε 3 λειτουργικά σετ ανα άσκηση και 3-4 ασκήσεις ανα μυική ομάδα,αν όχι τότε κάντε 1-2 λειτουργικά σετ ανα άσκηση και 2-3 ασκήσεις ανα μυική ομάδα.
Βρείτε τι σας ταιριάζει καλύτερα,πειραματιστείτε και δείτε πως αντιδρά το σώμα σας. '

και

'ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 1. Legs/Push/Pull
1η μέρα: Πόδια, γάμπες, κοιλιακοί
2η μέρα: Στήθος, εμπρόσθιοι και πλάγιοι δελτοειδείς, τρικέφαλοι
3η μέρα: Πλάτη, πίσω δελτοειδείς και τραπέζιοι, δικέφαλοι (με Άρσεις θανάτου)'

Αρα μπορεις να κρατησεις το split που εκανες. Βεβαια αν αλλαζες και καμια ασκηση θα ηταν ακομη καλυτερα. Εχεις αυτη τη δυνατοτητα στο σπιτι σου? Για τα σετ συμφωνα με αυτα που γραφει για το level3, θα προτεινα να αυξανες κατα 1 λειτουργικο σετ την καθε ασκηση. Ετσι θα κανεις 3 λειτουργικα αντι των 2

pikolo
14-11-07, 20:31
και απο ασκησεις να μην αυτξησω?πχ για τρικεφαλουτς εχει μια....και για στηθος δυο..για ομους μια....να τα κανω ολα τρεισ?

gpol
14-11-07, 20:39
Αναγκαστηκα pikolo πρεπει να το βρεις μονος σου, ακολουθωντας αυτο:

'Αν αναρρώνετε εύκολα κάντε 3 λειτουργικά σετ ανα άσκηση και 3-4 ασκήσεις ανα μυική ομάδα,αν όχι τότε κάντε 1-2 λειτουργικά σετ ανα άσκηση και 2-3 ασκήσεις ανα μυική ομάδα.
Βρείτε τι σας ταιριάζει καλύτερα,πειραματιστείτε και δείτε πως αντιδρά το σώμα σας. '

Τωρα για ασκησεις που λες, δεν ξερω τι να σου πω, μιας και δεν πηγαινεις σε γυμναστηριο και κανεις σπιτι. Δεν ξερω τι διαθετεις. Πχ τρικεφαλα αν μπορεις να κανεις αλλη μια ασκηση απο 2 λειτουργικα κανε το...Αυξησε λιγο την ποσοστητα στην αρχη, κρατα την σταθερη για λιγο, και κρινε απο το αποτελεσμα.

pikolo
14-11-07, 21:49
προς το παρον εκανα το level 2 σημερα απλα εκανα και ενα σετ παραπανω σε καθε ασκηση....δηλαδη τρια λειτουργικα....αν και επεσα σε κιλα λιγο..

billys15
14-11-07, 21:54
Εννοεις οτι επεσες στα κιλα του τελευταιου σετ ή γενικα επεσες,απο το πρωτο σετ δλδ? Γιατι ετσι?

pikolo
14-11-07, 21:55
στο τελευταιο επεσα....στις επαναληψεις.....απο οχτω που κανα στο δευτερο εκανα 5

gpol
14-11-07, 22:00
Λογικο δεν ειναι? Αν κανεις πχ 2χ8χ100 δεν σημαινει οτι μπορεις να κανεις 3χ8χ100. Εσυ φροντιζε να βαζεις τοσα κιλα ωστα να πεφτεις μεσα στο οριο επαναληψεων που εχεις καθορισει.

( :army2: billy-arnold)

pikolo
14-11-07, 22:02
εκανα πχ οπως θα ποσταρω σε λιγο 1χ7χ90
1χ85χ8
1χ85χ5


καλα ειναι για μενα...

gpol
14-11-07, 22:07
Σκεψου οτι τωρα αυξανεις την επιβαρυνση σου γενικα.

Αν παλιοτερα εκανες πχ: 1χ10χ90 και μετα 1χ8χ80
τωρα κανεις: 1χ10χ90, 1χ8χ80, 1χ5,χ80 στο περιπουυ

pikolo
14-11-07, 22:11
ναι απλα δεν ξερω αν μπορω τα 90 τοσες πολλες επαναληψεις....θα προσπαθησω....Thanks....θα ενημερωσω γιαν νεωτερα...και απο οτι καταλαβα ριχνω τα κιλα κατα δεκα στο δευτερο σετ και οχι κατα 5

gpol
14-11-07, 22:17
Ριχνεις τα κιλα τοσο, ωστε να κανεις τοσες επαναληψεις, οσες οριζει το ευρος που εχεις καθορισει. Μπορει να ριξεις 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 τα κιλα

billys15
14-11-07, 22:18
Ε πες το ετσι ρε συ pikolo :).Οπως σου λεει κι ο gpol ειναι λογικο αυτο,αφου ηδη εχεις δεχθει μεγαλο φορτιο.


( :army2: billy-arnold)
Χαχαχα να 'σαι καλα Γερασιμε :green: :green:

pikolo
14-11-07, 22:24
οκ παιδια μη βαρατε....χεχεχε :army2: εχεισ μυες απο την φωτο που βλεπω....τελικα μονο εγω σηκωνω αρκετα και δεν εχω μυες ολοι οι αλλοι και πουπουλα να σηκωνουν γινονται τερατα....γκρρρρρρρρρρ :evil:

billys15
14-11-07, 22:28
Δηλαδη εννοεις ας πουμε οτι σηκωνεις 90 κιλα στον παγκο και δεν φαινεται? Sorry αλλα μας δουλευεις? :) Δεν γινεται αυτο. :wink:

pikolo
14-11-07, 22:33
ε κοιτα δεν φαινεται και πολυ...και τα 90 εχω και βοηθεια στις τελευταιες..ε φαινεται μονο μετα το τζυμ...μετα το τζυμ ειμαι ακριβως οσο θα θελα να ειμαι....αν περασει ομως μια εβδομαδα πεφτει....ουτε το μισο..

pikolo
14-11-07, 22:34
για να καταλαβεις το χερι μου μετα το τζυμ ειναι 38 εκατοστα και μετα απο τρεις μερες 36..

Αν αλλαξω το προγραμμα και κανω δευτερα στηθος αντι για ποδια και τεταρτη ποδια και παρασκευη πλατη (*αρσεις θαντατου)...και βγαλω τις αρσεις θανατου με ισια ποδια απο την τεταρτη και βαλω πρεσα στην θεση της υπαρχει προβλημα?

gpol
19-11-07, 18:44
Δηλαδη να κανεις την Τεταρτη ποδια με squat και την Παρασκευη πλατη με αρσεις θανατου? Νομιζω πως θα ειναι επιβαρυμενη η μεση σου

pikolo
19-11-07, 19:35
απλα θελω να εχω στηθος δευτερα η ισως το κανω για αυτη την φορα μονο....επειδη θα παω πρωτη μερα στο τζυμ....να τουμπανιασω λιγακι...

gpol
19-11-07, 19:44
:rocking:

pikolo
20-11-07, 02:15
λοιπον το προγραμμα που εκανα σημερα..


στηθος
οριζοντιος παγκος
1χ30χ12
1χ45χ6
1χ55χ2
1χ90χ9
1χ85χ8
1χ85χ6



επικλινεις πιεσεις με μπαρα
1χ80χ8
1χ80χ8
1χ80χ5



ανοιγματα με αλτηρες για στηθος
1χ10χ10
1χ10χ8
1χ10χ8


πιεσεις ομων
1χ60χ6
1χ50χ7
1χ50χ7



πλαγιες αρσεις
1χ5χ12
1χ10χ10
1χ10χ9
1χ10χ8




αρσεις για ομους εμπρος με αλτηρες
1χ10χ10
1χ10χ8
1χ10χ7



τρικεφαλοι πιεσεις τροχαλια
1χ15χ12
1χ30χ8
1χ25χ8
1χ25χ6



ασκηση για τρικεγαλο με αλτηρα πισω απο το κεφαλι
1χ5χ8
1χ5χ8
1χ5χ8




αυτα εκανα αλλα δεν ηξερα και τι κιλα μπορω και αν μπορω οποτε θα το διαμορφωσω καλυτερα την αλλη φορα και θα προσθεσω και κανενα μηχανημα μεσα απο τα πολλα που εχει...σαν ασκησεις ειναι πολλες?

ioannis1
20-11-07, 22:07
δεν καταλαβαινω τα τρια νουμερα.τα εξηγεις;

pikolo
20-11-07, 22:12
α με την σειρα ενοεις?παει ως εξεις σετ κιλα επαναληψεις δηλαδη 1χ10χ12 σημαινει 1 σετ με δεκα κιλα και δωδεκα επαναληψεις...παντως με επιασε καλα!!!

ioannis1
20-11-07, 22:23
δεν καταλαβαινω πως στον παγκο απο 2 επαναληψεις στα 55 πας στα 90 στις 9

Gasturb
20-11-07, 22:25
δεν καταλαβαινω πως στον παγκο απο 2 επαναληψεις στα 55 πας στα 90 στις 9
+1

Αντί για 90 αν ηταν 65 70 θα ήταν σωστό

Gt

pikolo
20-11-07, 22:55
αρα πρεπει να αυξησω τα κιλα στα σετ για ζεσταμα...θα το κανω...απλα αυξανα κιλα και κραταγα το ζεσταμα σταθερο...(λαθος μ) απο ασκησεις και επαναληψεις καθως και σετ?

KATERINI 144
20-11-07, 23:10
στηθος
οριζοντιος παγκος
1χ30χ12
1χ45χ6
1χ55χ2
1χ90χ9
1χ85χ8
1χ85χ6

καλύτερα να πήγαινε ως εξής:

1χ30χ μέχρι να καταλάβεις πως ζεστάθηκες
1χ50χ12
1χ70χ8
1χ90χ6
1χοσα κιλά μπορείς χ όσες επαναλήψεις μπορείς

pikolo
20-11-07, 23:16
αν εχω κανει τοσες πολλες επαληψεις δεν θα εχω κουραστει μετα? 1χ30χ12
1χ50χ12
1χ70χ8 ?

ioannis1
20-11-07, 23:58
οχι ρε συ καλα στα λεει ο φωτης.η μεθοδος ειναι.μια προθερμανση 3 σετακια ελαφρια με καμια εικοσαρια επα να ληψεις στο καθενα να ζεσταθεις καλα κα μετα αυξησε 50 70 90 και ενα βαρυ οσο παει.

Gasturb
21-11-07, 00:11
ή με ένα rest pause στον πάγκο κ είσαι αρχηγός

Gt

ioannis1
21-11-07, 00:19
σορρυ αλλα δεν το καταλαβα αυτο γκας :???:

gpol
21-11-07, 01:16
αρα πρεπει να αυξησω τα κιλα στα σετ για ζεσταμα...θα το κανω...απλα αυξανα κιλα και κραταγα το ζεσταμα σταθερο...(λαθος μ) απο ασκησεις και επαναληψεις καθως και σετ?


Γενικα φαινεται απο τα κιλα και τις επαναληψεις σου οτι δεν φορτωσες. Γενικα να κανεις ενα καλο ζεσταμα 2 σετ αν τα κιλα των λειτουργικων σετ ειναι μετρια και 3 σετ ζεσταμα αν τα κιλα των λειτουργικων σετ σου ειναι πολλα.

Αν κανεις 2 σετ ζεσταμα τοτε κανε ενα σετ με το 30% των κιλων του πρωτου λειτουργικου σετ στις 12 επαναληψεις, και μετα με το 50% περιπου των κιλων του πρωτου λειτουργικου σετ στις 6-8 επαναληψεις.

Αν κανεις 3 σετ ζεσταμα τοτε κανε ενα σετ με το 30% των κιλων του πρωτου λειτουργικου σετ στις 12 επαναληψεις, και μετα με το 50% περιπου των κιλων του πρωτου λειτουργικου σετ στις 6-8 επαναληψεις και μετα με το 75% στις 4-6 επαναληψεις.

Στον παγκο πχ που μπορει να κανεις 80-90 κιλα, επειδη ειναι αρκετα τα κιλα κανε 3 σετ ζεσταμα.

Οσον αφορα το πεδιο επαναληψεων.Πχ εστω οτι στο σκουωτ (και γενικα) διαλεγεις ευρος 5-7 και θα κανεις στο 1 λειτουργικο σου σετ 100κιλα. Τοτε θα κανεις ζεσταμα:

30κιλα με 12 επαναληψεις Ζεσταμα
50κιλα με 6-8 επαναληψεις Ζεσταμα
75κιλα με 4-6 επαναληψεις Ζεσταμα
100 κιλα με 5 επαναληψεις (εφοσον με 100κιλα βγαζεις ακριβως 5επαναλ)1ο λειτουργικο σετ
90 κιλα με οσες βγουν 2λειτουργικο σετ

:D






σε περιπτωση που δεν καταλαβες σκουωτ


1χ30χ12
1χ45χ7
1χ80χ6
1χ90χ8(δεν κατεβαινα εως κατω γιατι ηταν τα πολλα τα κιλα)
1χ85χ9(δεν κατεβαινα εως κατω γιατι ηταν τα πολλα τα κιλα)


κατεβαινα στο ζεσταμα αλλα οχι στα λειτουργικα(συνηθως κατεβαινω στο ενα λειτουργικο και δεν κατεβαινω στο δευτερο αλλα σημερα δεν ειχα βοηθεια...)

Βασικά, τα preload σου είναι λάθος..... Δοκίμασε κάτι σαν:

1 x 12 @ 30kg (Bloodflow set)
1 x 6 @ 50kg (Preload set)
1 x 2 @ 75kg (Preload set)
1 x 6-8 @ 90kg (1o λειτουργικό)
1 x 8 @ 85kg (2o λειτουργικό)

Κάνεις ένα τεράστιο "άλμα" από τα 45kg στα 80kg! Σχεδόν δλδ διπλασιάζεις τα κιλά κρατώντας περίπου ίδιο το φάσμα των επαναλήψεων! No wonder που ζορίζεσαι με τα λειτουργικά!
Με την απότομη αύξηση των κιλών, καταπονείς τρομακτικά τους επιγονατιδικούς συνδέσμους & χιαστούς + τις αρθρώσεις σου. Αφήνω απ' έξω το intramuscular adaption που φτύνει "αίμα" μέχρι να καταλάβει τι το χτύπησε! :wink:
Γενικά, απλά εξαντλείς τον οργανισμό σου με λάθος preloads... Δεν τον "ζεσταίνεις" για να μπορέσεις να αποδώσεις στα λειτουργικά. Δοκίμασε αυτό το πινακάκι & θα δεις ότι θα μπαίνεις καλύτερα στα λειτουργικά, γιατί θα έχει ολοκληρωθεί η νευρομυική σου προσαρμογή στο progressive load.


Pikolo τα εχουμε ξαναπει !!!! :evil:

Gasturb
21-11-07, 01:47
Pikolo αν πετάγεσαι τόσο απότομα στα κιλά μην απορείς που κοκκινιζουν τα μάτια σου μετά απο την πίεση που δίνεις


σορρυ αλλα δεν το καταλαβα αυτο γκας :???:
ειναι μια λογική που ακολουθώ εγώ στον πάγκο δλδ rest pause πχ 120 x 5 και μετα απο 20 δευτερόλεπτα άλλες 2 3 μέχρι failure.

Gt

pikolo
21-11-07, 05:41
gpol νομιζα οτι ηταν μονο για τα σκουατ αυτο....λαθος μου....ευχαριστω gpol,Φωτη,Γιαννη,Gast(ελπιζω να μην ξεχασα καποιον)θα τα λαβω σοβαρα υπ οψην μου!Ισως και αυτο να φταιει για τα κοκκινα ματια(πραγμα που ξανασυνεβει σε πιο απαλο την δευτερα)



Gast 120 κιλα επι 5???ΜΠΡΑΒΟ!!Ακατορθοτο μ φαινεται..

KATERINI 144
21-11-07, 13:32
αν εχω κανει τοσες πολλες επαληψεις δεν θα εχω κουραστει μετα? 1χ30χ12
1χ50χ12
1χ70χ8 ?
To θέμα δεν είναι αν θα κουραστείς η όχι πικολο (εκτός αν κάνεις παουερ λιφτινγκ, και σε ενδιαφέρει μόνο το πόσα κιλά θα σηκώσεις), το θέμα είναι να δουλέψει ο μυς σωστά και να μην υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού.

pikolo
21-11-07, 14:08
Οκ θα το ακολουθησω...και θα ενημερωσω για τα αποτελεσματα..

ioannis1
21-11-07, 21:58
guss πολυ καλη ιδεα.δυνατο. :hantel:

pikolo
07-12-07, 17:56
ειχα χρονο και καθισα και εφτιαξα το λογ που θα εκτυπωνω για να περνω μαζι μου στο γυμναστηριο και θα το ποσταρω για να δειτε αν ειναι καλες οι ασκησεις αλλα και το σπλιτ γενικοτερα

δευτερα(οι μερες αλλαζουν αν δεν με βολευει..πχ κανω τριτη καμια φορα..)

ΠΟΔΙΑ
το 1χ ειναι τα σετ που εκανα με αυτα τα κιλα και τις επαναληψεις διλαδη ενα σετ.και δεξια εχω τι εκανα την προηγουμενη εβδομαδα ωστε να αυξανω οταν και οποτε μπορω..


σκουωτ
(1χ χ )(1χ χ )
(1χ χ )(1χ χ ) ΖΕΣΤΑΜΑ
(1χ χ )(1χ χ )

(1χ χ )(1χ χ ) ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ
(1χ χ )(1χ χ )
(1χ χ )(1χ χ )


εκτασεις τετρακεφαλων

(1χ χ )(1χ χ ) ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ
(1χ χ )(1χ χ )
(1χ χ )(1χ χ )



πρεσα ποδιων
(1χ χ )(1χ χ ) ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ
(1χ χ )(1χ χ )
(1χ χ )(1χ χ )



γαμπες με μπαρα

(1χ χ )(1χ χ ) ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ
(1χ χ )(1χ χ )
(1χ χ )(1χ χ )

κοιλιακοι μηχανημα
(1χ χ )(1χ χ ) ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ
(1χ χ )(1χ χ )
(1χ χ )(1χ χ )









τεταρτη



στηθος


οριζοντιος παγκος(η μηχανημα για στηθος αναλογα με το αν εχει ελευθερο η οχι)
(1χ χ )(1χ χ )
(1χ χ )(1χ χ ) ΖΕΣΤΑΜΑ
(1χ χ )(1χ χ )

(1χ χ )(1χ χ ) ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ
(1χ χ )(1χ χ )
(1χ χ )(1χ χ )



επικληνεισ πιεσεις(η μηχανημα για στηθος αναλογα με το αν εχει ελευθερο η οχι)

(1χ χ )(1χ χ ) ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ
(1χ χ )(1χ χ )
(1χ χ )(1χ χ )


ανοιγματα με αλτηρες για στηθος
(1χ χ )(1χ χ ) ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ
(1χ χ )(1χ χ )
(1χ χ )(1χ χ )



μηχανημα για μεσα στηθος

(1χ χ )(1χ χ ) ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ
(1χ χ )(1χ χ )
(1χ χ )(1χ χ )




πιεσεις ομων(μηχανημα)
(1χ χ )(1χ χ ) ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ
(1χ χ )(1χ χ )
(1χ χ )(1χ χ )


πλαγιες αρσεις
(1χ χ )(1χ χ ) ΖΕΣΤΑΜΑ

(1χ χ )(1χ χ ) ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ
(1χ χ )(1χ χ )
(1χ χ )(1χ χ )

Εμπροσθιες αρσεις
(1χ χ )(1χ χ ) ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ
(1χ χ )(1χ χ )
(1χ χ )(1χ χ )

πιεσεις τρικεφαλων με τροχαλια
(1χ χ )(1χ χ ) ΖΕΣΤΑΜΑ

(1χ χ )(1χ χ ) ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ
(1χ χ )(1χ χ )
(1χ χ )(1χ χ )

πιεσεις τρικεφαλων με τριχια
(1χ χ )(1χ χ ) ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ
(1χ χ )(1χ χ )
(1χ χ )(1χ χ )


βυθισεις σε παγκο

(1χ χ )(1χ χ ) ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ
(1χ χ )(1χ χ )
(1χ χ )(1χ χ )







Παρασκευη
πλατη


ΠΛΑΤΗ


1)αρσεις θανατου
(1χ χ )(1χ χ )
(1χ χ )(1χ χ ) ΖΕΣΤΑΜΑ
(1χ χ )(1χ χ )

(1χ χ )(1χ χ ) ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ
(1χ χ )(1χ χ )
(1χ χ )(1χ χ )

2)οπισθολαιμιες ελξεις
(1χ χ )(1χ χ ) ΖΕΣΤΑΜΑ

(1χ χ )(1χ χ ) ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ
(1χ χ )(1χ χ )
(1χ χ )(1χ χ )


Εμπροσθολαιμιες ελξεις
(1χ χ )(1χ χ ) ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ
(1χ χ )(1χ χ )
(1χ χ )(1χ χ )

κωπηλατικη μηχανημα
(1χ χ )(1χ χ ) ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ
(1χ χ )(1χ χ )
(1χ χ )(1χ χ )


μηχανημα για φτερα
(1χ χ )(1χ χ ) ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ
(1χ χ )(1χ χ )
(1χ χ )(1χ χ )


5)δικεαφαλοι με αλτηρες εναλλαξ
(1χ χ )(1χ χ ) ΖΕΣΤΑΜΑ

(1χ χ )(1χ χ ) ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ
(1χ χ )(1χ χ )
(1χ χ )(1χ χ )

σφυρια
(1χ χ )(1χ χ ) ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ
(1χ χ )(1χ χ )
(1χ χ )(1χ χ )

σφυρια προς το στηθος
(1χ χ )(1χ χ ) ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ
(1χ χ )(1χ χ )
(1χ χ )(1χ χ )



η κανω μια ασκηση για τους δικεφαλους με μπαρα το συστημα τρεις εφτα
3 σετ

gpol
07-12-07, 19:36
Ποδια γιατι πρωτα εκτασεις τετρακ και μετα πρεσσα? Το κανεις για καποιον συγκεκριμενο λογο?

Ωμους θα ελεγα 1 ασκησεις για τους εμπροσ δελτοειδεις. Γυμναζονται αρκετα και τη μερα του στηθους αλλα και της πλατης.

Πλατη γιατι και οπισθολ και εμπροσθολαιμιες ?

Στα χερια που φαινονται αρκετα τα λειτουργικα σετ

pikolo
07-12-07, 20:03
νιωθω πτωμα αν κανω το αντιθετο και δεν μπορω να γυμνασω καλα τετρακεφαλο..



σε αυτο μαλλον εχεις διακαιο αλλα εχω αρκετα μεγαλους ομους...(το μεγαλυτερο π εχω καθως και ποδια)και θελω να τους καιω καθε φορα..



δεν θα επρεπε?για να εχω αρκετες ασκησεις για πλατηαν ειναι θα αφησω μονο οπισθολαιμιες



ισως στην τελευταια π δεν την κανω και πολυ συχνα σφυρια προς το στηθος να την κοψω...βασικα κανω μεχρι να -ν--ιω--σ-ω- οτ-ι εχουν υπεραιματωθει στο μεγιστο..





και μια ερωτησουλα αν μπορεις πες μου λιγο για το ευρος επαναληψεων στα λειτουργικα σετ


εγω κανω 10 8 6 μεχρι να φτασψ σε ολα τα σετ 10


οι απαντησεις ειναι με την σειρα που ειπωθηκαν οι ερωτησεις..

gpol
07-12-07, 22:17
Εγω προτιμω να βαζω τα πολλα κιλα στην αρχη. Δηλαδη αντι για 10-8-6, θα εκανα 6-8-10.
Τα πολλα κιλα στην αρχη μετα απο πολυ καλο ζεσταμα, γιατι τοτε ειμαι πιο ξεκουραστος

pikolo
08-12-07, 03:20
οκ μαλλον και εγω θα το ακολουθησω απλα οταν ελαγα 10 8 6 πχ ενοω οτι δεν κατεβαζω η ανεβαζω κιλα οτι τα διατειρω τα ιδια στα λειτουργικα σετ.....αλλιως περνω ενα βαρος που να εκτελω την ασκηση 6-8 φορες και κανω 8 6 κατεβαζω κιλα και μεταω 8-10.

gpol
08-12-07, 04:06
Νομιζω και αυτο που κανεις μπορεις να συνεχισεις. Οταν ολοκληρωσεις τον κυκλο 10-8-6 με τα ιδια κιλα, τοτε ανεβαζεις πχ 5κιλα και ξανακανεις τον κυκλο.

Ισως ομως οι λιγοτερες επαναληψεις σε βοηθησουν να ανεβεις σε δυναμη πιο γρηγορα. Γιατι στο πρωτο λειτουργικο σετ, των 6 επαναληψεων δηλαδη, θα βαλεις παραπανω κιλα απο οτι να εκανες πρωτο λειτουργικο με 10 επαναληψεις. Παντως τα συνολικα κιλα και στις 2 περιπτωσεις, αν προσθεσεις τα κιλα των σετ, μου φαινονται οτι ειναι περιπου ιδια

pikolo
08-01-08, 19:24
παιδια επειδη διαπιστωσα οτι κανοντας δευτερα ποδια τριτη στηθος ομους και τρικεφαλους και την παρασκευη πλατη δεν αποδιδω καλα......ετσι αλλαζω και σκεφτομαι να κανω το εξης.... δευτερα στηθος τρικεφαλοι τεταρτη πλατη δικεφαλοι και παρασκευη ποδια ομους...νομιζω οτι ετσι αποδιδω καλυτερα και δεν κουραζομαι....γνωμες?

gpol
08-01-08, 19:45
Το θεμα ειναι ποιες ασκησεις κανεις. Αν κανεις δηλαδη την ημερα της πλατης αρσεις θανατου και μετα στα ποδια σκουωτ η/και αρσεις θανατου, τοτε θα υπαρχει προβλημα. Αν κανεις αυτες τις ασκησεις, θα προτεινα να κανεις οτι εκανες με την διαφορα να πηγαινεις Δευτερα-Τεταρτη-Παρασκευη. Αφηνε και μια μερα να ξεκουραζετε το νευρικο και ορμονικο σου συστημα

toula_nomikou
08-01-08, 20:14
παιδια επειδη διαπιστωσα οτι κανοντας δευτερα ποδια τριτη στηθος ομους και τρικεφαλους και την παρασκευη πλατη δεν αποδιδω καλα......ετσι αλλαζω και σκεφτομαι να κανω το εξης.... δευτερα στηθος τρικεφαλοι τεταρτη πλατη δικεφαλοι και παρασκευη ποδια ομους...νομιζω οτι ετσι αποδιδω καλυτερα και δεν κουραζομαι....γνωμες?
Ειδικα για λιγοτερο προχωρημενους ,οταν δουλευεις στηθος δουλευουν και τα τρικεφαλα μαζι οποτε αυτος ο συνδιασμος κουραζει πολυ τα τρικεφαλα.Τα ποδια ειναι το μισο σωμα θα αντεξεις τη προπονηση μαζι με τους ομους?που ειναι ενα απο τα πιο εντυπωσιακα σημεια στον αντρα....Στους ωμους πρεπει να δινεις ιδιαιτερη εμφαση.Νομιζω οτι πρεπει να το ξανασκεφτεις λιγο κατα τη γνωμη μου.

pikolo
08-01-08, 23:05
οι ομοι μου ειναι οτι μεγαλυτερο σε σχεση με μυες πανω μου πραγμα που δεν ξερω γιατι....ειτε τους γυμναζω ειτε οχι υπερτερουν πολυ.....οσο για το αν θα αντεξω ναι..ισως βαλω στηθος δικεφαλο μετα ποδια ομους και μετα πλατη τρικεφαλους...τι λετε γι αυτο?για τις ασκησεις απλα την μια εβδομαδα θα εχω αρσεις θανατου και την αλλη οχι...λοιπον? :wink:

gpol
08-01-08, 23:07
Γραψε το αναλυτικα, για να δουμε αν ξεκουραζονται επαρκως οι μυικες ομαδες. Οσο για τους ωμους, απλα ειναι το 'σημειο' σου ;)

pikolo
09-01-08, 00:00
Λοιπον εν συντομια λεω τα εξης

στηθος
μπαρα οριζ
επικλινης αλτηρες
flyes με αλτηρες οριζ
μηχανημα για μεσα στηθος

τρικεφαλοι
τριχια
βυθισεις
ενα χερι τροχαλια






ποδια
σκουωτ(η μηχανημα μηρων)
πρεσσα
εκτασεις τετρακεφαλων


ομοι
στρατιωτικες πιεσεις
αρσεις εμπρος(αν λεγονται ετσι)
πλαγιες αρσεις λιγο σκυφτος






πλατη
αρσεις θανατου(η ραχιεςους)
κωπηλατικη
οπισθολαιμιες
μηχανημα για φτερα

δικεφαλοι
με μπαρα
σφυρια αλτηρες
σφυρια αλτηρες προς το στηθος


κανω 3 λειτοθργικα σε καθε ασκηση εκτος απο ζεσταμα οι επαναληψεις πανε η 10-8-6 η 6-8-10

toula_nomikou
09-01-08, 00:49
Στα ποδια μηριαια δικεφαλα και γαμπες δε θα δουλεψεις?

pikolo
09-01-08, 02:13
ναι ξεχασα να βαλω και γαμπες....εχεις κατι να προσθεσεις?θελω πολυ να το ακουσω...πες μ πχ ασκησεισ π πρεπει να βαλω..

toula_nomikou
09-01-08, 15:55
Λοιπον θα σου δωσω μερικες ιδεες γιατι τα μηριαια βοηθανε να φαινονται τα ποδια πιο μεγαλα και στρογγυλα δηλ.φταχνει το σχημα
1 Πρεσσα με πολυ ψηλα τα ποδια
2 Ξαπλωτος στο μηχανημα η ορθιος ενα -ενα ποδι
3 Αρσεις θανατου για μηριαια
γαμπες
1 Ορθιος στο μηχανημα
2 Καθιστος στο μηχανημα κ αλλαζε τις γωνιες των ποδιων σου κ στα δυο
Στα τικεφαλα μια πολυ καλη ασκηση ειναι οι γαλλικες.
Στηθος μπορεις να βαλεις croςς over[πιο μηχανημα για μεσα στηθος που λες ?πεκ ντεγκ?]
Στα δικεφαλα μπορεις να βαλεις στραβομπαρα σε μαξιλαρι
Στους ωμους δε ξερω ποιες ειναι οι στρατιωτικες πιεσεις. :D :D :D

Gasturb
09-01-08, 16:19
Στους ωμους δε ξερω ποιες ειναι οι στρατιωτικες πιεσεις. :D :D :D

http://www.exrx.net/WeightExercises/DeltoidAnterior/BBMilitaryPress.html

Σαν καινούργιο μέλος να πω ότι Ολες οι συμβουλες σου λένε! σε ευχαριστουμε πολύ κ keep it up Τούλα :army2:

Gt

gpol
09-01-08, 16:40
Λοιπον εν συντομια λεω τα εξης

ομοι
στρατιωτικες πιεσεις
αρσεις εμπρος(αν λεγονται ετσι)
πλαγιες αρσεις λιγο σκυφτος



Ο pikolo μας, εχει στρατιωτικες πιεσεις στο προγραμμα. :)
Μηπως μπερδευτηκα εγω ??? :???:

RUHL
09-01-08, 16:43
Λοιπον εν συντομια λεω τα εξης

στηθος
μπαρα οριζ
επικλινης αλτηρες
flyes με αλτηρες οριζ
μηχανημα για μεσα στηθος

τρικεφαλοι
τριχια
βυθισεις
ενα χερι τροχαλια






ποδια
σκουωτ(η μηχανημα μηρων)
πρεσσα
εκτασεις τετρακεφαλων


ομοι
στρατιωτικες πιεσεις-------------------------------------= Γιατι κανεις 2 φορες τις ιδιες ασκησεις????
αρσεις εμπρος(αν λεγονται ετσι)----------------------------= Γιατι κανεις 2 φορες τις ιδιες ασκησεις????
πλαγιες αρσεις λιγο σκυφτος






πλατη
αρσεις θανατου(η ραχιεςους)
κωπηλατικη
οπισθολαιμιες
μηχανημα για φτερα

δικεφαλοι
με μπαρα
σφυρια αλτηρες
σφυρια αλτηρες προς το στηθος


κανω 3 λειτοθργικα σε καθε ασκηση εκτος απο ζεσταμα οι επαναληψεις πανε η 10-8-6 η 6-8-10

toula_nomikou
09-01-08, 16:43
Στους ωμους δε ξερω ποιες ειναι οι στρατιωτικες πιεσεις. :D :D :D

http://www.exrx.net/WeightExercises/DeltoidAnterior/BBMilitaryPress.html

Σαν καινούργιο μέλος να πω ότι Ολες οι συμβουλες σου λένε! σε ευχαριστουμε πολύ κ keep it up Τούλα :army2:

Gt
Ευχαριστω πολυ Gasturb δε το ηξερα οτι αυτες οι πιεσεις λεγονται
στρατιωτικες. :D :D κ για τα καλα σου λογια,αλλα για οχι και τοσο πολυ εμπειρο ατομο καλυτερα θα ηταν να γινει η ασκηση στο Σμιθ και πιο πολυ βαρος θα βαλει και πιο καλα θα ελενχει τα κιλα.

pikolo
09-01-08, 19:38
Γιατι κανεις 2 φορες τις ιδιες ασκησεις???? τι λες? δεν ειναι οι ιδιες ruhl... γιατι λες ιδιες? οσο για τα ποδια ειχα αναφερει και παλαιοτερα οτι καθως εχω γενετικα μαλλον και στα ποδια(και επειδη εκανα και βολει) ειναι αρκετα μεγαλα και δεν μ κανουν ουτε τα τζυν στο τελος γι αυτο λεω να τα προπονω λιγο και οχι για ογκο...ευχαριστω παντως για τις συμβουλες σου!!

pikolo
09-01-08, 19:42
Στα τικεφαλα μια πολυ καλη ασκηση ειναι οι γαλλικες. ναι εχεις ενα μεγαλο δικαιο σε αυτο!τιε ξεχασα.....
Στηθος μπορεις να βαλεις croςς over θυμισε μου λιγο πιο ειναι το cross over?οχι πεκ ντεκ....ενα π εχει να σπρωχνεισ αλλα με κλειστες λαβες...
Στα δικεφαλα μπορεις να βαλεις στραβομπαρα σε μαξιλαρι απλα εδω δεν μπορω να κλεβω στις τελευταιες επαναληψεις....
:wink: :roll:

RUHL
09-01-08, 19:48
χεχεχε μαλον μιλας χωριατικα γιατι αρσεις μπροστα δεν ξερω τι ενοεις εγω καταλαβα αυτη που λεει η τουλα δλδ καθιστος στο σμιθ κανεις αρσεις μπροστα με μπαρα :geek: και μετα την ιδια ασκηση απλος ορθιος
Να εξηγεις τις ασκησεις καλυτερα :banghead: η με πιο πολλες λεπτομεριες χωριατικα :P η την αγγλικη ονομασια τους η ελληνικη η κανενα βιντεακι :nana:

Στα δικεφαλα γιατι εχεις παλι 2 ιδιες ασκησεις :P :smash: :geek:
σφυρια αλτηρες
σφυρια αλτηρες προς το στηθος δεν το γλιτωνεις το :spank:
Τεσπα μπορεις να βαλεις και μια ασκηση για μπαλαρισμα και κορυφωση αυτωσυγκεντρωση λεγεται :bounce:



Κλεβεις κιολας :spank: :jason:


Τρικεφαλο πες τα λιγο καλυτερα τι ασκηση ειναι αυτη η πρωτη που εχεις :banghead: :banghead:

RUHL
09-01-08, 20:00
στηθος
μπαρα οριζ
επικλινης αλτηρες
flyes με αλτηρες οριζ
μηχανημα για μεσα στηθος(ΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!! :banghead: :banghead: τι ειναι αυτο??/)

Το στηθος δεν μπορεις να το γυμνασεις απο μεσα προς τα εξω :D μονο απο πανω προς τα κατω και το αναποδο :wink:

Γιατι κανεις μεσεο στηθος μετα πανω μετα παλι μεσεο?

Καλυτερα αποτελεσματα θα εχεις αν κανεις 2 ασκησεις μαζι στο ιδιο σημειο(κοματι στηθους)
Γιατι αλτηρες στο επικλινη εχεις κανενα προβλημα? με τους ομους?


εδω προτεινω

Πιεσεις ισιου παγκου
Εκτασεις αλτηρων ισιου παγκου(flyes με αλτηρες το ιδιο ειναι)
Πιεσεις κατακλινη παγκου
Και μια ασκηση ακομα πρεπει να επιλεξεις η να συνεχησεις το πανω στηθος η να κανεις την κατω μερια του στηθους που δεν γυμναζεις καθολου δλδ κατακλινι παγκος με αλτηρες εκτασεις
η μπορεις να κανεις διασταυρωσεις στην τροχαλια προς τα κατω ομως δλδ κοντα στα ποδια να ερχοντε οταν κλεινεις τα χερια για κατω μερια του στηθους

pikolo
09-01-08, 20:18
βασικα κανω αλτηρες γιατι με μνπαρα σε επικλινη δεν ειδα αποτελεσματα....ενω με αλτηρες βλεπω καλυτερα...τωρα με το στηθος με μπερδεψες λιγο με την σειρα εκτελεσης...
:cyclops: :drunken: :greenalien:

RUHL
09-01-08, 20:31
Θες πολυ :spank: :rolf:
Μου θυμισες ενα ανεκδοτο κανουν 50 ατομα γυμναστικη ο ενας ηταν ποντιος και τα εκανε αναποδα απο τους αλλους και τον λεει ο γυμναστης καλα ρε γιατι τα κανεις αναποδα λεει ο ποντιος δεν ειμαι εγω αναποδος οι αλλοι 49 ειναι αναποδοι. :lol:

Πικολο καταλαβες πιος εισαι ε? :lol: :lol: :lol: αναποδε :lol:

pikolo
09-01-08, 21:09
κοιτα μην με αναγκασεις να ερθω κατερινη και να σου τις βρεξω.....χεχεεχε :spank: :spank: :spank: :spank: :spank: :spank: :spank: :spank: :spank: :spank: :spank: :1laugh: :1laugh: :1laugh: :1laugh: :1laugh: :1laugh: :rifle: :rifle: :shoot: :shoot: :2guns:

ναι ρε καταλαβα απλα δεν καταλαβα τι λαθος εχει η δικη μ σειρα.... :hantel:

RUHL
09-01-08, 23:20
Δεν μενω κατερινη :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:

Ακου πολυ απλα οπως ειπα πιο πανω εσυ κανεις μεσεα μερια του στηθους μετα πανω μετα παλι μεσεα ,απο την εμπειρια μου :P σου λεω δεν ειναι καλα ετσι εχεις παρατηρηση ας πουμε αν κανεις ισιο παγκο μετα αν πας επιλινη τα χερια στο πρωτο σετ καπως παιζουν επειδη συνηθηζεις στην καινουρια κληση και το αναποδο αντε δεν θα το αναλυσω αλλο κανε επειδη το λεω εγω δεν με εμπειστευεσε :rolf: 8) :2guns:

pikolo
10-01-08, 02:47
θα ηθελα να παραθεσω και καποιες αλλες ερωτησεις.....τον κατκλινη παγκο για στηθος σπανια τον συνανταω σε ετοιμα προγραμματα γιατι?ο κατακλινης ειναι αυτος που κανει τον διαχωρισμο τοθ στηθους στο κτψ μερος πιο εντονο?επικλινη με αλτηρες πιεσεις γιατι να μην κανψ εφ οσον με πιανουν?

toula_nomikou
10-01-08, 13:22
O ruhl σου λεει να χτυπας το στηθος σου σε διαφορετικες γωνιες και με τη σωστη σειρα ολες οι ασκησεις αν τις συνηθισεις και τις εκτελεις σωστα θα σε πιανουν. Οσο για τα ποδια σου διαφωνω γιατι αν εχουμε γενετικα καποια δυνατα σημεια πρεπει να τα σμιλευουμε οχι να τα γυμναζουμε λιγο. Αν δε τα γυμναζεις δε λεπτενει το δερμα .
Το μηχανημα ξαπλωτος και οι αρσεις θανατου δεν ειναι ασκησεις ογκου αλλα λεπτομερειας.

pikolo
10-01-08, 17:19
Αν δε τα γυμναζεις δε λεπτενει το δερμα .
Το μηχανημα ξαπλωτος και οι αρσεις θανατου δεν ειναι ασκησεις ογκου αλλα λεπτομερειας.

??
νομιζα οτι ηταν για ογκο.... :banghead:

ευχαριστω για τις συμβουλες παιδια!

pikolo
11-01-08, 15:11
απολογισμος χτεσινης προπονησης...χτες εκανα στηθος και δικεφαλο και αν και ειχα να κανω μιαμιση εβδομαδα κανονικη προπονηση δεν επεσα σε κιλα αλλα σε μυικη αντοχη πχ μπαρα δεν εκανα γιατι θα ζοριζομουν πολυ(και λιγο ψιλαρρωστος χτεσ) ομως στο μηχανημα για παγκο εκανα 6 επαναληψεις 98 κιλα ενω παλια εκανα 90 κιλα βεβαια στα επομενα σετ παρολο που εριξα τα κιλα οι επαναληψεις μου δεν αυξηθηκαν...

RUHL
11-01-08, 15:41
Ποιο ειναι το μηχανημα για παγκο?

Τι θα γινει θα μαθεις να εκφραζεσε εσυ :P :banghead: η θα μαντευουμε τις ασκησεις :banghead: :bounce: :chinese: :???: :rabbit: :idea: :cyclops: :nana: :nana: :nana: :nana: :nana:
Δεν θα το εκανα αλλα το εχεις αναγκη :spank: :spank:


:2guns: :turtle:

pikolo
11-01-08, 15:49
Μα δεν εχει ονομα...


κατι σαν αυτο φαντασου...σε καλυψα?
http://i236.photobucket.com/albums/ff140/pikolo335/41XxYc--ceL_AA280_.jpg


πωπω ειδες πως γινονται τα σημερινα παιδια οταν δεν τρωνε ξυλο απο μικρα??(ruhl)αλλα ποτε δεν ειναι αργα.... :spank: :spank: :spank: :spank: :spank: :spank: :spank: :spank: :spank: :spank: :spank: :spank: :spank: :spank: :1laugh: :1laugh: :1laugh: :1laugh: :1laugh:

RUHL
11-01-08, 16:01
A εχει και τετοια το γυμναστηριο σου :lol: :lol: πολυ τρεντυ :1laugh: πρεπει να ειναι σε τι πας vis vitalis :lol: :lol: :2guns: :turtle:

pikolo
11-01-08, 16:10
στιλιανιδης.....ε καλο ειναι....ο παγος με ζοριζει πολυ και κανω κοκκινα ματια προσπαθωντας να ισορροπησω μαλλον...