PDA

Επιστροφή στο Forum : τι θα συμβει εαν τρως μονο πρωτεινη και λιπη?



johnmaxprince
11-12-10, 19:50
Οπως λεει και ο τιτλος,τι θα συμβει εαν τρως μονο πρωτεινη πχ για ενα μηνα?

Devil
11-12-10, 20:12
Οπως λεει και ο τιτλος,τι θα συμβει εαν τρως μονο πρωτεινη πχ για ενα μηνα?

μμμ....

οι ορμονες σου θα πανε κατα διαολου...

αν εισαι με λιγες θερμιδες λογικα θα υπαρχει και κανιβαλισμος απο τους μυς

μεγαλη και γρηγορη απολια βαρους

αυτα.... καλα ειναι στανταρ κ αλλα, αλλα δεν μου ερχονται τωρα

Zylo
11-12-10, 20:15
μμμ....

οι ορμονες σου θα πανε κατα διαολου...

αν εισαι με λιγες θερμιδες λογικα θα υπαρχει και κανιβαλισμος απο τους μυς

μεγαλη και γρηγορη απολια βαρους

αυτα.... καλα ειναι στανταρ κ αλλα, αλλα δεν μου ερχονται τωρα

κατατοπιστικοτατος και σαφεστατος ο μητσος:turtle::turtle::green:

Devil
11-12-10, 20:20
κατατοπιστικοτατος και σαφεστατος ο μητσος:turtle::turtle::green:

που να τα θυμαμαι ολα.... ενα μυαλο εχω ο αθρωπας...

...ετσι κι αλλιως την αρχη εκανα...

θα υπαρχει και αλλο ψυχακι που εχει δοκιμασει τετοιες μ**ακιες....:green:

Zylo
11-12-10, 20:22
που να τα θυμαμαι ολα.... ενα μυαλο εχω ο αθρωπας...

...ετσι κι αλλιως την αρχη εκανα...

θα υπαρχει και αλλο ψυχακι που εχει δοκιμασει τετοιες μ**ακιες....:green:

πλακα πλακα αν σ ερθει τπτ στο μυαλο γραψτο γιατι και ο προπονητης μου μου λεει να κοψω τον υδατανθρακα στην γραμμωση....του λεω οκ αλλα τρωω εγω χωρις να του το πω:green::green:

Eddie
11-12-10, 20:29
Καταρχην θα κλανεις ασυστολα..

2ον,θα σε πιασει δυσκοιλια,

3ον,χωρις υδατανθρακες θα τα παιξει ο εγκεφαλος αφου χρειαζομαστε περιπου 50γρ τη μερα για την καλη λειτουργεια.

pan0z
11-12-10, 20:33
Μια που ειπαμε τωρα για κλασιμο.Μπορει καποιος να μου το εξηγηση γιατι γινεται αυτο?Απογευμα με βραδυ με πιανει ασταματητα μονο τετοιες ωρες για καποιο λογο:green:

Zylo
11-12-10, 20:36
Καταρχην θα κλανεις ασυστολα..

2ον,θα σε πιασει δυσκοιλια,

3ον,χωρις υδατανθρακες θα τα παιξει ο εγκεφαλος αφου χρειαζομαστε περιπου 50γρ τη μερα για την καλη λειτουργεια.

αχαχαχαχαχαχαχα κλαιωωωωωωωωωωωωωωωωωωω
αχαχαχαχ

Tasos Green
11-12-10, 20:38
Καταρχην θα κλανεις ασυστολα..

2ον,θα σε πιασει δυσκοιλια,

3ον,χωρις υδατανθρακες θα τα παιξει ο εγκεφαλος αφου χρειαζομαστε περιπου 50γρ τη μερα για την καλη λειτουργεια.

:rolf::rolf:

Devil
11-12-10, 20:42
πλακα πλακα αν σ ερθει τπτ στο μυαλο γραψτο γιατι και ο προπονητης μου μου λεει να κοψω τον υδατανθρακα στην γραμμωση....του λεω οκ αλλα τρωω εγω χωρις να του το πω:green::green:

καλα τον υδατανθρακα μπορεις να τον κοψεις...

αλλα θα πρεπει να κρατησεις η' ακομα και να αυξησεις τα λιπαρα...

αν και δεν συμφωνω να κοψεις εντελως τον υδατανθρακα εκτος αν πας να κανεις κατι σε extreme περιπτωσεις.... δλδ μεγαλo % λιπους η' για αγωνες...

manos_
11-12-10, 20:42
θα νοσηλευτεις στον ευαγγελισμο.

eri_87
11-12-10, 20:57
Από το iatronet:


Οι δίαιτες που απουσιάζουν οι υδατάνθρακες, «αναγκάζουν» τον οργανισμό να χρησιμοποιήσει, αντί της γλυκόζης, τα λιπαρά οξέα ως πηγή ενέργειας, με αποτέλεσμα να παρουσιάζεται έκκριση στο αίμα κάποιων ουσιών που ονομάζονται κετόνες. Οι κετόνες είναι ουσίες που περιορίζουν το αίσθημα της όρεξης. Η παρουσία των κετονών μπορεί να προκαλέσει: πονοκεφάλους, ζαλάδες, κόπωση, αναγούλα και άσχημη οσμή στο στόμα, ενώ τα άτομα που ακολουθούν τέτοιες δίαιτες νιώθουν συχνά κουρασμένα και ληθαργικά.
Μια διατροφή με ψηλές ποσότητες πρωτεϊνών, μπορεί να επιταχύνει την απώλεια νεφρικής λειτουργίας, ιδιαίτερα σε άτομα τα οποία ήδη πάσχουν από ήπια νεφρική ανεπάρκεια
Η δίαιτα συστήνει την υψηλή κατανάλωση ολόπαχων γαλακτοκομικών και κρεάτων, που σχετίζεται με μεγάλη πρόσληψη λίπους και κυρίως κορεσμένου.Έτσι, είναι φυσικό να οδηγεί σε αύξηση της χοληστερόλης του αίματος και σε αυξημένο κίνδυνο καρδιοπάθειας.
Η αυξημένη πρόσληψη νατρίου (κρέας, τυριά, τυποποιημένα τρόφιμα όπως αλλαντικά) σε συνδυασμό με τη μειωμένη πρόσληψη διαιτητικών ινών συμβάλουν στην αύξηση της αρτηριακής πίεσης.
Τροφές όπως το κρέας, τα θαλασσινά, το αυγό είναι πλούσιες σε πουρίνες, οι οποίες μεταβολίζονται σε ουρικό οξύ που δημιουργεί ουρική αρθρίτιδα, ειδικότερα σε άτομα που με προδιάθεση.
Ο αποκλεισμός τροφών όπως όσπρια, δημητριακά ολικής άλεσης, φρούτα, ορισμένα λαχανικά αυξάνουν το κίνδυνο εμφάνισης δυσλειτουργίας του εντέρου, λόγω της πολύ χαμηλής πρόσληψης φυτικών ινών

Mitsen
11-12-10, 21:04
θα νοσηλευτεις στον ευαγγελισμο.

:thumbup::thumbup:
XAXXAAXAXXA:clap:

Tasos Green
11-12-10, 21:07
Από το iatronet:


Οι δίαιτες που απουσιάζουν οι υδατάνθρακες, «αναγκάζουν» τον οργανισμό να χρησιμοποιήσει, αντί της γλυκόζης, τα λιπαρά οξέα ως πηγή ενέργειας, με αποτέλεσμα να παρουσιάζεται έκκριση στο αίμα κάποιων ουσιών που ονομάζονται κετόνες. Οι κετόνες είναι ουσίες που περιορίζουν το αίσθημα της όρεξης. Η παρουσία των κετονών μπορεί να προκαλέσει: πονοκεφάλους, ζαλάδες, κόπωση, αναγούλα και άσχημη οσμή στο στόμα, ενώ τα άτομα που ακολουθούν τέτοιες δίαιτες νιώθουν συχνά κουρασμένα και ληθαργικά.
Μια διατροφή με ψηλές ποσότητες πρωτεϊνών, μπορεί να επιταχύνει την απώλεια νεφρικής λειτουργίας, ιδιαίτερα σε άτομα τα οποία ήδη πάσχουν από ήπια νεφρική ανεπάρκεια
Η δίαιτα συστήνει την υψηλή κατανάλωση ολόπαχων γαλακτοκομικών και κρεάτων, που σχετίζεται με μεγάλη πρόσληψη λίπους και κυρίως κορεσμένου.Έτσι, είναι φυσικό να οδηγεί σε αύξηση της χοληστερόλης του αίματος και σε αυξημένο κίνδυνο καρδιοπάθειας.
Η αυξημένη πρόσληψη νατρίου (κρέας, τυριά, τυποποιημένα τρόφιμα όπως αλλαντικά) σε συνδυασμό με τη μειωμένη πρόσληψη διαιτητικών ινών συμβάλουν στην αύξηση της αρτηριακής πίεσης.
Τροφές όπως το κρέας, τα θαλασσινά, το αυγό είναι πλούσιες σε πουρίνες, οι οποίες μεταβολίζονται σε ουρικό οξύ που δημιουργεί ουρική αρθρίτιδα, ειδικότερα σε άτομα που με προδιάθεση.
Ο αποκλεισμός τροφών όπως όσπρια, δημητριακά ολικής άλεσης, φρούτα, ορισμένα λαχανικά αυξάνουν το κίνδυνο εμφάνισης δυσλειτουργίας του εντέρου, λόγω της πολύ χαμηλής πρόσληψης φυτικών ινών


αυτο πως δεν το αναφεραμε... με μονο πρωτεινη (αν δεν πινεις καμια 4-5 λιτρα νερο) η κρεατινηνη θα χτυπήσει κοκκινο!

johnmaxprince
11-12-10, 21:34
Βασικα το να τρως μονο πρωτεινη ειναι η αρχικη εκδοση της Ατκινς και απ'οτι εμαθα βασιζεται στο οτι οταν ο οργανισμος δεν βρισκει υδατανθρακα καιει το αποθηκευμενο λιπος με πολυ γρηγορους ρυθμους.Βεβαια οσα ειπατε για δυσκοιλιοτητα κ.λ.π ισχυουν.Το θεμα ομως ειναι οτι οταν εισαι παχυσαρκος και επομενως εχεις πολυ βαρος,επειγει να χασεις με καποιον τροπο πολλα κιλα(λιπος) γρηγορα,ακομα και αν εχεις καποιες συνεπειες.

eri_87
11-12-10, 21:41
Βασικα το να τρως μονο πρωτεινη ειναι η αρχικη εκδοση της Ατκινς και απ'οτι εμαθα βασιζεται στο οτι οταν ο οργανισμος δεν βρισκει υδατανθρακα καιει το αποθηκευμενο λιπος με πολυ γρηγορους ρυθμους.Βεβαια οσα ειπατε για δυσκοιλιοτητα κ.λ.π ισχυουν.Το θεμα ομως ειναι οτι οταν εισαι παχυσαρκος και επομενως εχεις πολυ βαρος,επειγει να χασεις με καποιον τροπο πολλα κιλα(λιπος) γρηγορα,ακομα και αν εχεις καποιες συνεπειες.

Συνήθως όσοι ακολουθούν δίαιτα τέτοιου είδους τα παρατάνε πολύ γρήγορα λόγω κόπωσης κ μετά ξαναπαίρνουν τα κιλά που εχασαν ή παραπάνω. Αυτά διάβασα πιο πριν που έψαχνα, από άτομα που έχουν ακολουθήσει τέτοια δίαιτα.

Giannis12
11-12-10, 21:47
Πρωτεινη απο στερεα τροφη η συμπληρωμα? ή και τα δυο μαζι?
Χωρις φρουτα,φυτικες ινες κτλ.??
Παντος αυτο ακουγεται αρκετα ανθυγιεινο,εκτος και αν εισαι τελειος απελπισμενος στα να χασεις βαρος εχοντας δοιμασει και αλλες μεθοδους που δεν λειτουργησαν πανω σου.

Eddie
11-12-10, 21:58
Παντως η μετεπειτα ατκινς απ οσο γνωριζω ειχε 50γρ τουλαχιστον υδατανθρακες και αρκετα λιπαρα.

και υγιεινα,και κορεσμενα και ολα αν δε κανω λαθος.

savage
11-12-10, 22:01
αυτο ειναι χειροτερο και πιο ανθυγεεινο κι απο την ατκινς.

τα γρηγορα κιλα που θα χασεις θα τα ξαναπαρεις πολυ γρηγορα μολις την σταματησεις,(αν εισαι τυχερος και δεν παθεις τιποτα).

οσο για το αν επειγει να χασεις γρηγορα κιλα,δεν πειγει καθολου.η υγεια μας προεχει και επειγει.

πρεπει να μας γινει μαθημα οτι δε μπορει 10 χρονια(τυχαιο το νουμερο) να τρωμε σουβλακια και πιτσες και πατατακια και γλυκα και να θελουμε σε 2 μηνες να τα χασουμε.

αντι να ψαχνεις για αυτοσχεδιες διαιτες αμφιβολων αποτελεσματων και κυριως επικινδυνες,φτιαξε ενα σωστο διατροφικο πλανο που να μπορεις να το ακολουθησεις επι μακρον

johnmaxprince
11-12-10, 22:05
Παντως εγω εχω δει ανθρωπο ο οποιος ετρωγε 3 μερες μονο πρωτεινη 1 μερα οτι ηθελε 3 μερες μονο πρωτεινη κ.λ.π και σε 1 μηνα εχασε 37 κιλα λιπος:shock:.Βεβαια επαιρνε μια πολυβιταμινη(για να κρατιεται) και επινε 3 λιτρα νερο.

Giannis12
11-12-10, 22:13
Παντως εγω εχω δει ανθρωπο ο οποιος ετρωγε 3 μερες μονο πρωτεινη 1 μερα οτι ηθελε 3 μερες μονο πρωτεινη κ.λ.π και σε 1 μηνα εχασε 37 κιλα λιπος:shock:.Βεβαια επαιρνε μια πολυβιταμινη(για να κρατιεται) και επινε 3 λιτρα νερο.

Οοοχι ακραια πραγματα,ακομα ζει αυτος?
37 κιλα σε 1 μηνα ειναι πανω απο 1 κιλο την μερα,ε και? το αποτελεσματα τελικα πιο ειναι? Το δερμα του επανηλθε? η ειναι το στηθος στο στομαχι και η κοιλια στα @@
Αυτα δεν ειναι φυσιολογικα πραγματα :thumbdown:

Tasos Green
11-12-10, 22:18
Οοοχι ακραια πραγματα,ακομα ζει αυτος?
37 κιλα σε 1 μηνα ειναι πανω απο 1 κιλο την μερα,ε και? το αποτελεσματα τελικα πιο ειναι? Το δερμα του επανηλθε? η ειναι το στηθος στο στομαχι και η κοιλια στα @@
Αυτα δεν ειναι φυσιολογικα πραγματα :thumbdown:

+1:thumbup: και ραγαδες στο full... αν και το θεωρω κομματακι δυσκολο τοσα κιλα σε ενα μηνα..

savage
11-12-10, 22:19
Παντως εγω εχω δει ανθρωπο ο οποιος ετρωγε 3 μερες μονο πρωτεινη 1 μερα οτι ηθελε 3 μερες μονο πρωτεινη κ.λ.π και σε 1 μηνα εχασε 37 κιλα λιπος:shock:.Βεβαια επαιρνε μια πολυβιταμινη(για να κρατιεται) και επινε 3 λιτρα νερο.

και που ξερεις οτι ηταν λιπος,ακομα κι αν υποθεσουμε οτι οντως εχασε 37 κιλα?εκανε αναλυση συστασης μαζας σωματος?

και αυτο που λες (να κανει ανα 4 μερες ενα refeed) δεν εχει καμια σχεση με αυτο που λες εσυ

johnmaxprince
11-12-10, 22:53
Γιατι εγω τι ειπα δλδ?Ναι εκανε μετρηση.Παντως αυτος εχασε τοσο βαρος επειδη ηταν 125 κιλα.

Manos1989
11-12-10, 23:14
Εγώ αυτό δεν το πιστεύω σε καμία περίπτωση.....
Και με 500 θερμίδες να ήταν ημερησίως,37 κιλά δεν έχασε...πόσω μαλλον 37 κιλά λίπος. Δηλαδή έχασε ας πούμε 45 κιλά βάρος σε 30 μέρες? Σορρυ αλλά ξεπερνάει τη δική μου λογική.
Αμα είναι έτσι να πατεντάρει τη δίαιτα που έκανε και να πλουτίσει.

Στελιος
11-12-10, 23:16
οι υπερβολες ποτε δεν βγαζουν σε καλο ολα τα μελη εδωσαν ευστοχες απαντησεις, χωρις λιπαρα και υδατ δεν νομιζω να δουλεψει και σωστα η πρωτεινη.

johnmaxprince
11-12-10, 23:27
δεν καταλαβες εχασε 37 κιλα συνολικα.Με αυτη τη διαιτα χανεις πολυ λιπος.Εχει πλουτισει ο Ατκινς πολυ πριν απο αυτον.

johnmaxprince
11-12-10, 23:29
Α παιδια ετρωγε και λιπη(λαδι,βουτυρο)

Στελιος
11-12-10, 23:36
εαν εσυ θες να θυσιασεις περισσοτερα απο οτι θα κερδισεις καντο κανεις δεν σε εμποδιζει , απλα εδω υπαρχουν πολλα αξιολογα ατομα με πειρα στο θεμα τα οποια σου εδωσαν καποιες συμβουλες χωρις να εχουν προσωπικο οφελος αλλα με σκοπο να σε βοηθησουν.

johnmaxprince
11-12-10, 23:46
Εγω δεν ειπα οτι θα την ακολουθησω,εγω απλα ενεφερα ενα παραδειγμα ενος ανθρωπου που ακολουθησε μια τετοιου ειδους διαιτα και πετυχε το στοχο του τωρα εαν αυτο ειναι σωστο ή οχι με ενδιαφερει μεν αλλα οχι και τοσο πολυ δε.

savage
12-12-10, 00:28
σε 1 μηνα εχασε 37 κιλα λιπος.


δεν καταλαβες εχασε 37 κιλα συνολικα.

αυτα τα 2 δε συναδουν.αλλο εχασε 37 κιλα (συνολικα) κι αλλο 37 κιλα λιπος.το 2ο απλα Δ-Ε-Ν Γ-Ι-Ν-Ε-Τ-Α-Ι

chaniotis.manos
12-12-10, 02:21
ακριβως ετσι ειναι!!θα την ακουσεις για τα καλα αν το κανεις αυτο για αρκετο καιρο.δεν καταλαβαινω και το λογο για να παιρνεςι μονο πρωτεινη.

Galthazar
12-12-10, 02:25
λογικα εχασε 35 κιλα βαρους σε καθε βδομαδα.......

johnmaxprince
12-12-10, 03:29
Galthazar κοροιδευε οσο θες ο ανθρωπος εχασε 37 κιλα σε 1 μηνα και εσυ λεγε οτι θες.

Devil
12-12-10, 06:53
Από το iatronet:


Οι δίαιτες που απουσιάζουν οι υδατάνθρακες, «αναγκάζουν» τον οργανισμό να χρησιμοποιήσει, αντί της γλυκόζης, τα λιπαρά οξέα ως πηγή ενέργειας, με αποτέλεσμα να παρουσιάζεται έκκριση στο αίμα κάποιων ουσιών που ονομάζονται κετόνες. Οι κετόνες είναι ουσίες που περιορίζουν το αίσθημα της όρεξης. Η παρουσία των κετονών μπορεί να προκαλέσει: πονοκεφάλους, ζαλάδες, κόπωση, αναγούλα και άσχημη οσμή στο στόμα, ενώ τα άτομα που ακολουθούν τέτοιες δίαιτες νιώθουν συχνά κουρασμένα και ληθαργικά.


δεν θα το ελεγα.... μια χαρα εχω βρεθει και στην κετοση...


Μια διατροφή με ψηλές ποσότητες πρωτεϊνών, μπορεί να επιταχύνει την απώλεια νεφρικής λειτουργίας, ιδιαίτερα σε άτομα τα οποία ήδη πάσχουν από ήπια νεφρική ανεπάρκεια


εδω επρεπε μαλλον να βαλουν '' μονο'' και οχι ιδιαιτερα.... δεν υπαρχει μελετη πουθενα που να το λεει αυτο...



Η δίαιτα συστήνει την υψηλή κατανάλωση ολόπαχων γαλακτοκομικών και κρεάτων, που σχετίζεται με μεγάλη πρόσληψη λίπους και κυρίως κορεσμένου.Έτσι, είναι φυσικό να οδηγεί σε αύξηση της χοληστερόλης του αίματος και σε αυξημένο κίνδυνο καρδιοπάθειας.

ουτε για πλακα.... παιζει μεγαλο ρολο και η παρουσια των υδατανθρακων....
το οτι υπαρχει μεγαλη καταναλωση και Ω3 δεν το γραφουν....λολ



Η αυξημένη πρόσληψη νατρίου (κρέας, τυριά, τυποποιημένα τρόφιμα όπως αλλαντικά) σε συνδυασμό με τη μειωμένη πρόσληψη διαιτητικών ινών συμβάλουν στην αύξηση της αρτηριακής πίεσης.


ενω με τους τυποποιημενους υδατανθρακες η' με τα αναψυκτικα δεν υπαρχει προβλημα..... αχχχχχ....

και οι φυτικες ινες υπαρχουν στην διατροφη....πρασινα μπορεις να τρως σε κετο διαιτες


Τροφές όπως το κρέας, τα θαλασσινά, το αυγό είναι πλούσιες σε πουρίνες, οι οποίες μεταβολίζονται σε ουρικό οξύ που δημιουργεί ουρική αρθρίτιδα, ειδικότερα σε άτομα που με προδιάθεση.


εδω εχω την εντυπωση οτι παλι μονο... επρεπε να βαλουν....


Ο αποκλεισμός τροφών όπως όσπρια, δημητριακά ολικής άλεσης, φρούτα, ορισμένα λαχανικά αυξάνουν το κίνδυνο εμφάνισης δυσλειτουργίας του εντέρου, λόγω της πολύ χαμηλής πρόσληψης φυτικών ινών


δεν υπαρχει θεμα με τα λαχανικα και κυριως τα πρασινα... κυριως σε keto diet συνηστατε να τρως τετοιους υδατανθρακες.... και μην ξεχναμε οτι υπαρχει και το refeed με υδατανθρακες...




eri_87.... μην το παρεις σαν επιθεση σε εσενα....δεν ειναι...

απλα κανω τα σχολια μου στο κειμενο που ποσταρες γιατι δεν λεει την αληθεια...

Devil
12-12-10, 07:08
Παντως εγω εχω δει ανθρωπο ο οποιος ετρωγε 3 μερες μονο πρωτεινη 1 μερα οτι ηθελε 3 μερες μονο πρωτεινη κ.λ.π και σε 1 μηνα εχασε 37 κιλα λιπος:shock:.Βεβαια επαιρνε μια πολυβιταμινη(για να κρατιεται) και επινε 3 λιτρα νερο.

γινετε.... αν υποθεσουμε οτι τα 37 κιλα και ο ενας μηνας ειναι σχετικα στον αερα δλδ... μπορει να ειναι ενας μηνας μπορει και 50 μερες... μπορει να ειναι και 37 κιλα μπορει να ειναι και 30 κιλα....

αλλα γινετε να χασεις 10 κιλα σε ενα μηνα...

δεν θα ειναι ολα λιπος... πολλα απο αυτα θα ειναι νερα... βασικα παρα πολλα απο αυτα θα ειναι νερα... και οχι μονο.... αλλα και μυς....αρκετοι μυς δυστηχος.... λιγοτεροι ομως απο μια διατροφη με χαμηλα λιπαρα...

βασικες προυποθεσεις.... να μην εχεις ξανακανει την διαιτα... να ερχεσαι απο κανονικη διατροφη με υδατανθρακες να ξεκινησεις γυμναστηριο για πρωτη φορα και να κανεις τα refeed που εχει η διατροφη

τωρα θα με πειτε τρελο... η' μεθυσμενο (λογο κ της ωρας... κολλαει περισσοτερο το 2ο)!!!!!

ενα παραδειγμα στο φορουμ που κανει τετοιες διατροφες ειναι ο πεπεισμενος...

τετοιες διατροφες υπαρχουν χρονια τωρα... μια ειναι του atkins αλλη ειναι η ultimate diet και η keto diet του lyle mcdonald και η bodyopus του ''guru'' dan duchaine και αν δεν κανω λαθος και ο vince gironda χρησιμοποιουσε τετοιες διατροφες....

tasos2
12-12-10, 13:37
Γινεται να χανεις πανω απο 1 κιλο την ημερα. Το ειχα παθει εγω μια περιοδο που λογω μιας ασθενειας ακολουθησα συγκεκριμενη διατροφη για 3 μερες και μετα ημουν 3,5 κιλα ελαφρυτερος. Αμφιβαλλω ομως αν εστω και ενα γραμμαριο ηταν λιπος. Μαλλον ηταν ως επι το πλειστον μυικα κιλα ή και υγρα αφου η δυναμη μου ειχε πεσει κατακορυφα μετα το περας των 3 ημερων

eri_87
12-12-10, 14:26
eri_87.... μην το παρεις σαν επιθεση σε εσενα....δεν ειναι...

απλα κανω τα σχολια μου στο κειμενο που ποσταρες γιατι δεν λεει την αληθεια...

ΟΚ, εγώ εξάλλου έγραψα την πηγή, δεν είναι δικά μου λόγια! :)

savage
12-12-10, 14:27
τασο οι 3 μερες ειναι πολυ μικρο χρονιο διαστημα βεβαια,ετσι?εννοω δε μπορουμε να βασιστουμε σε αυτες ωστε να το αναγουμε σε γενικο συμπερασμα και να πουμε οτι θα συνεχιζαμε να χανουμε με του ιδους ρυθμους...

devil αν και δε συμπαθω τις κετο διαιτες,αυτο που περιγραφεις απεχει πολυ απο αυτο που θελει νακανει ο φιλος jamal.ειναι τελειως διαφορετικο να τρως και λιπαρα και σαλατες και να κανεις και refeed ala anabolic diet,και αλλο να τρως μονο πρωτεινη.

εγω που κανω κατι παρομοιο (αλλα και παλι οχι 100% ΜΟΝΟ πρωτεινη),πριν τιυς αγωνες,στις 3-4 μερες απο την ελλειψη γλυκογονου ειμαι για να πεσω κατω.ποσο μαλλον ενας rookie που δε θα το κανει για 4 μερες αλλα γι 1 μηνα!!!!

φιλε jamal προσωπικα συμβουλη ακολουθησε μια ισορροπημενη διαιτα σε συνδυασμο με ασκηση.αν εχεις οντως τοσα πολλα κιλα να χασεις,θα χασεις με σχεδον οποιαδηποτε διαιτα.ακομη κι αν θες να την δοκιμασεις την διαιτα με σκετη πρωτεινη κρατα τη για αργοτερα.για ποιο λογο να κανεις το καλυτερο χαρτι σου(αν υποθεσουμε οτι ειναι τετοιο μια τετοια διαιτα) απο το "ζεσταμα"?

Andrikos
12-12-10, 15:04
Από το πρώτα πράγματα που έμαθα στο πανεπιστήμιο είναι πως οι υδατάνθρακες δεν είναι απαραίτητοι για την ζωή του ανθρώπου ούτε προκαλεί κάποια βλάβη η έλλειψη τους από την διατροφή γιατί ο οργανισμός μας παράγει γλυκόζη μέσω της γλυκονεογένεσης. Διάφορα τρομολαγνικά άρθρα σε περιοδικά και στο δίκτυο για τις δίαιτες χαμηλού-υδατάνθρακα έχουν διαδώσει ασύλληπτες ανακρίβειες και ψέμματα. Το άρθρο του κου Δημοσθενόπουλου από την Έρι ξεχειλίζει στα λογικά άλματα και στην επιλεκτική αναφορά ερευνών που σήμερα έχουν καταρριφθεί. Είναι και μίας ηλικίας το άρθρο οπότε ίσως και ο ίδιος έχει αναθεωρήσει από τότε.

beefmeup
12-12-10, 15:10
Από το πρώτα πράγματα που έμαθα στο πανεπιστήμιο είναι πως οι υδατάνθρακες δεν είναι απαραίτητοι για την ζωή του ανθρώπους ούτε προκαλεί κάποια βλάβη η έλλειψη τους από την διατροφή γιατί ο οργανισμός μας παράγει γλυκόζη μέσω της γλυκονεογένεσης.

:thumbup:

αν δουμε,ακομα κ σε εποχες..δεινοσαυρων πανω στην γη,η βασικες πηγες τροφης του ανθρωπου δεν ηταν οι υ/ες,κ ποσο μαλλον επεξεργασμενοι που τρωμε σημερα στο μεγαλυτεο ποσοστο.
κ ομως επεζησαν:green:

exkaliber
12-12-10, 16:40
ο προπονητης μου μου λεει να κοψω τον υδατανθρακα στην γραμμωση....του λεω οκ αλλα τρωω εγω χωρις να του το πω:green::green:

χμ..
δωσε μου λιγο το τηλεφωνο του,θελω να τον ρωτησω κατι ασχετο ;):green:

eri_87
12-12-10, 18:33
Από το πρώτα πράγματα που έμαθα στο πανεπιστήμιο είναι πως οι υδατάνθρακες δεν είναι απαραίτητοι για την ζωή του ανθρώπου ούτε προκαλεί κάποια βλάβη η έλλειψη τους από την διατροφή γιατί ο οργανισμός μας παράγει γλυκόζη μέσω της γλυκονεογένεσης. Διάφορα τρομολαγνικά άρθρα σε περιοδικά και στο δίκτυο για τις δίαιτες χαμηλού-υδατάνθρακα έχουν διαδώσει ασύλληπτες ανακρίβειες και ψέμματα. Το άρθρο του κου Δημοσθενόπουλου από την Έρι ξεχειλίζει στα λογικά άλματα και στην επιλεκτική αναφορά ερευνών που σήμερα έχουν καταρριφθεί. Είναι και μίας ηλικίας το άρθρο οπότε ίσως και ο ίδιος έχει αναθεωρήσει από τότε.

Άρα ποιά είναι η δική σου άποψη πάνω στην ερώτηση αυτού του τόπικ;:unsure:

Devil
12-12-10, 19:08
devil αν και δε συμπαθω τις κετο διαιτες,αυτο που περιγραφεις απεχει πολυ απο αυτο που θελει νακανει ο φιλος jamal.ειναι τελειως διαφορετικο να τρως και λιπαρα και σαλατες και να κανεις και refeed ala anabolic diet,και αλλο να τρως μονο πρωτεινη.

εγω που κανω κατι παρομοιο (αλλα και παλι οχι 100% ΜΟΝΟ πρωτεινη),πριν τιυς αγωνες,στις 3-4 μερες απο την ελλειψη γλυκογονου ειμαι για να πεσω κατω.ποσο μαλλον ενας rookie που δε θα το κανει για 4 μερες αλλα γι 1 μηνα!!!!



οχι απλα εχει κανει τον τιτλο του threat λαθος

στον 2ο τιτλο στο ποστ του λεει...
''τι θα συμβει εαν τρως μονο πρωτεινη και λιπη;''

αρα λογικα keto diet θελει να πει...

μπα κοιτα πιστευω οτι ειναι περισσοτερο θεμα οργανισμου... εγω για παραδειγμα με βλεπω καλητερα με περιορισμενους υδατανθρακες και πολλα λιπαρα αλλος στη θεση μου μπορει να ηταν και χαλια απο ενεργεια...

βασικα οι κετο diet δεν ειναι να τρως μονο πρωτεινες και μερικα λιπαρα και να περιμενεις να μπεις σε κετοση... δεν λειτουργουν ετσι...

θα πρεπει να ριξεις σχεδον στο 0 τους υδατανθρακες να αυξησεις τα λιπαρα και να μειωσεις και τις πρωτεινες.... ειναι σχετικα περιπλοκες αλλα δουλευουν καλητερα απο τις low fat διαιτες

savage
12-12-10, 19:29
ρε εγω το ξερω καλα ρε μητσο,απλα αλλο το "τρωω μονο πρωτεινη" κι αλλο "το τρωω πρωτεινη και πολλα λιπαρα" οπως ειπα.τεσπα τα ιδια λεμε κατ'ουσιαν.συμφωνουμε:toast::thumbup:

Devil
12-12-10, 19:32
ρε εγω το ξερω καλα ρε μητσο,απλα αλλο το "τρωω μονο πρωτεινη" κι αλλο "το τρωω πρωτεινη και πολλα λιπαρα" οπως ειπα.τεσπα τα ιδια λεμε κατ'ουσιαν.συμφωνουμε:toast::thumbup:

αμ μπραβο;) :toast::toast::toast:

Andrikos
12-12-10, 19:52
Άρα ποιά είναι η δική σου άποψη πάνω στην ερώτηση αυτού του τόπικ;:unsure:

Η δική μου άποψη είναι πώς είναι αδύνατον κάποιος να τρώει μόνο πρωτεΐνη γιατί όλο και λίγα λιπαρά θα πάρει από τις πηγές πρωτεΐνης που τρώει. Επίσης αν περιορίζει κάποιος τόσο τις επιλογές του ίσως έχει πρόβλημα λόγω περιορισμού των θερμίδων στην ουσία και όχι επειδή τρώει πρωτείνη και λίπος. Επίσης είναι πιθανό να υπάρχουν ελλείψεις σε μέταλλα ιχνοστοιχεία και βιταμίνες αλλά γι' αυτό υπάρχουν τα συμπληρώματα.

Υπάρχουν πολλές μεταβλητές όπως οι συνολικές θερμίδες και η σωματική δραστηριότητα που κάνουν αδύνατη την ευθεία απάντηση σε τέτοια ερώτηση.
Αν συμβούλευα ένα μαραθωνοδρόμο θα του έλεγα ότι το να τρώει μόνο πρωτείνη και λίγο λίπος είναι πραγματικά πολύ κουτή ιδέα όαον αφορά την απόδοση του. Αν συμβούλευα έναν αρσιβαρίστα που θέλει να φτάσει το όριο της κατηγορίας του ή έναν αγωνιστικό bodybuilder τότε θα του έλεγα πως αυτό είναι μία επιλογή για να κόψει αν γίνει σωστά αλλά όχι απαραίτητα η βέλτιστη, πάλι ανάλογα το πλαίσιο στο οποίο γίνεται αυτή η διατροφή.

johnmaxprince
12-12-10, 20:44
Devil αρχικα ειχα ξεχασει να αναφερω τα λιπη και οταν πηγα να αλλαξω τον αρχικο τιτλο δεν αλλαζε.Σαφως και εννοω keto diet καθως εγω ειχα αναφερει οτι αυτη ειναι η αρχικη εκδοση της διαιτας Ατκινς που απαγορευει τελειως τους υδατανθρακες,αλλα απο οτι φαινεται κανεις δεν διαβαζει τα posts.

Devil
12-12-10, 20:48
Devil αρχικα ειχα ξεχασει να αναφερω τα λιπη και οταν πηγα να αλλαξω τον αρχικο τιτλο δεν αλλαζε.Σαφως και εννοω keto diet καθως εγω ειχα αναφερει οτι αυτη ειναι η αρχικη εκδοση της διαιτας Ατκινς που απαγορευει τελειως τους υδατανθρακες,αλλα απο οτι φαινεται κανεις δεν διαβαζει τα posts.

οκ θα σου ποσταρω ενα παραδειγμα απο keto diet σε λιγο...

giannis64
12-12-10, 20:50
πως θες να μετατραπει ο τιτλος ακριβως.
πες μου για να στον αλλαξω.

beefmeup
12-12-10, 20:52
Οπως λεει και ο τιτλος,τι θα συμβει εαν τρως μονο πρωτεινη πχ για ενα μηνα?


Βασικα το να τρως μονο πρωτεινη ειναι η αρχικη εκδοση της Ατκινς και απ'οτι εμαθα βασιζεται στο οτι οταν ο οργανισμος δεν βρισκει υδατανθρακα καιει το αποθηκευμενο λιπος με πολυ γρηγορους ρυθμους.Βεβαια οσα ειπατε για δυσκοιλιοτητα κ.λ.π ισχυουν.Το θεμα ομως ειναι οτι οταν εισαι παχυσαρκος και επομενως εχεις πολυ βαρος,επειγει να χασεις με καποιον τροπο πολλα κιλα(λιπος) γρηγορα,ακομα και αν εχεις καποιες συνεπειες.


Devil αρχικα ειχα ξεχασει να αναφερω τα λιπη και οταν πηγα να αλλαξω τον αρχικο τιτλο δεν αλλαζε.Σαφως και εννοω keto diet καθως εγω ειχα αναφερει οτι αυτη ειναι η αρχικη εκδοση της διαιτας Ατκινς που απαγορευει τελειως τους υδατανθρακες,αλλα απο οτι φαινεται κανεις δεν διαβαζει τα posts.

φιλε στα 2 πρωτα ποστ,αναφερεις πουθενα λιπαρα?
εγω τουλαχιστον δεν βλεπω πουθενα,κ το συμπερασμα που βγαζω(οπως κ οι περισοτεροι εδω μεσα δλδ) ειναι οτι μιλας μονο για πρωτεινη..αναφερεις καπου τον ατκινς,αλλα μεχρι εκει.

αν κανετε λαθος ερωτησεις,ειναι λογικο να περνετε λαθος απαντησεις.

johnmaxprince
12-12-10, 20:53
ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΕΑΝ ΤΡΩΣ ΜΟΝΟ ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΚΑΙ ΛΙΠΗ?

giannis64
12-12-10, 20:55
αποτι ΄βλεπω εχτες το βραδυ τον αλλαξες... ολα καλα.

+1 στον μιφ. παμε παρακατω..

johnmaxprince
12-12-10, 20:55
Εγω μονος μου ειπα οτι ειχα ξεχασει να το αναφερω αρχικα.

johnmaxprince
12-12-10, 20:58
giannis64 εαν πας στο Γενικές Συζητήσεις δεν εχει αλλαξει.

giannis64
12-12-10, 21:00
ok θα το αλλαξω. οστοσο ριξε μια ματια εδω

keto diet (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=4252)

ΚΕΤΟ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6811)

edit: ο τιτλος αλλαξε

beefmeup
12-12-10, 21:02
κ εδω..ο ντειβ ειναι γνωστος φαν της διατροφης αυτης χρονια τωρα.

Διατροφη γραμμωσης του Dave Palumbo (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1808)

Polyneikos
12-12-10, 21:10
Οπως λεει και ο τιτλος,τι θα συμβει εαν τρως μονο πρωτεινη πχ για ενα μηνα?

Θα παρακαλουσα να μην αλλαζει εκ των υστερων ο τίτλος του τόπικ,αφου εχουν ποσταριστει αρκετα ποστς γιατι μπορει ετσι να αλλαξει ή να ακυρωθει το νοημα αυτων που γραφουν και εκεινων που γραφονται...

Ο τιτλος αρχικα ήταν:

τι θα συμβει εαν τρως μονο πρωτεινη

Μετα αλλαξε σε


τι θα συμβει εαν τρως μονο πρωτεινη και λιπη?



Ευχαριστω.:thumbup:

PMalamas
19-12-10, 13:25
Οφελη δεν υπαρχουν περα απο το οτι θα μειωσεις κιλα αν αυτο θες, σιγουρα λιπος και νερα, ισως και λιγους μυς.
Ειναι κατι που μπορει να γινει πριν απο αγωνες για στεγνωμα. Η διαιτα που λεμε. Πιθανα αρνητικα σ ειπα αδυναμια κακη διαθεση νευρα.


Λοιπον, με το χρονο εγινε ξεκαθαρο σε πολλους αντρες που γυμναζονται οτι η μακροχρονια δομιση μυικης μαζας ειναι πολυ δυσκολη ακολουθωντας μια χαμηλη σε υδατανθρακες διαιτα. Για μερικους δε ιεναι αδυνατη.

Θα δεις απωλεια δυναμης και μυικης μαζας.
Μειωση ινσουλινης η οποια αναστελει την πρωτεολυση (δασπαση της μυικης πρωτεινης)
και προαγει την εισροη γλυκοζης στους ιστους.

Επιδραση της ισοροπιας μεταξυ της τεστοστερονης και τησ στεροειδους ορμονης κορτιζολης.
Μειωση Τεσστοστερονης, ελευθερης ή/και ολικης.

Η προσληψη υδατανθρακων σχετιζεται με την ισορροπια μεταξυ των αναβολικων και καταβολικων διαδηκασιων κατα τη διαρκεια εντονης ασκησης.

Αποτελεσμ: καθυστερημενος χρονος αντιδρασης, απωλεια μυικης μαζας και δυναμης, διαταραχεσ στον υπνο και στη διαθεση.

Συχνα οι υδατανθρακες ειναι θερμιδες της πρωτεινης που εχουν θυσιαστει για να διατηρηθει η αλιπη μαζα.

Πιστευω να σε καλυψα πληρως.. και να μη σε μπερδεψα αρκετα
Εσυ αποφασιζεις.

johnmaxprince
19-12-10, 15:55
παιδια η πρωτεινη σε μεγαλες ποσοτητες μετατρεπεται σε γλυκοζη?

GEORGEXX1
19-12-10, 18:03
δεν ξερω αν στο μεταφερω σωστα αλα ναι, το περισευμα αμινοξεων στο συκωτι δηλ:(οταν υπαρχει πληροτητα) μετατρεπετε σε γλυκοζη και στην εξελιξη του σε λυπος.

pepeismenos karga
19-12-10, 18:55
να πω και εγω την αποψη μου επειδη εχω μια καποια εμπειρεια εστω και 8-10 μηνων μονο στην οποια χρησιμοποιω κετοση ειτε για γραμμωση ειιτε για ογκο...θελω να πω οτι προσωπικα με την πρωτεινη και το λιπος δεν εχω δει καμια απολυτως διαφορα στη μαζα αντιθετως αρχες νοεμβριου μονο με πρετεινη και λιπος ημουν 105 κιλα....περισσοτερη δυναμη σε σχεση με τους υδατανθρακες,καλυτερη διαθεση,καμια αισθηση πεινας....μια χαρα....
ομως....εσυ αναφερεις εαν τρωμε μονο λιπη και πρωτεινη για ενα μηνα...στη διατροφη που κανω εγω μια φορα την βδομαδα κανω πολυ μεγαλο γεμισμα υδατανθρακων και τις υπολοιπες 6 μερες μονο πρωτεινη και λιπος...τωρα εαν ετρωγα μονο λιπη και πρωτεινη συνεχομενα για ενα μηνα χωρις γεμισμα τοτε εκει οντως θα ηταν δυσκολο να εβαζα καποια μαζα...πιστευω οτι θα γραμμωνα περισσοτερο και ισως να εβαζα κατι απειροελαχιστο ισως 50-100 γραμμαρια μυ εαν θα εβαζα κιολας...οποτε εκει πσιστευω οτι οντως δεν θα ηταν ευεργετικη για την μυικη διαπλαση η συγκεκριμενη διατροφη...

savage
19-12-10, 19:01
Mητσο εσυ κανεις κατι ala ultimate diet,απλα κανεις ολο το refeed σε μια μερα ε?

Manos1989
19-12-10, 20:07
Mητσο εσυ κανεις κατι ala ultimate diet,απλα κανεις ολο το refeed σε μια μερα ε?

Βασικά και σαν anabolic diet μοιάζει με το refeed σε 1 μέρα αντί για 2...

savage
19-12-10, 20:47
ultimate εγραψα???:unsure:
καλα... ο,τι να'ναι:unsure::unsure::unsure:
anabolic ηθελα να γραψω αλλα μετα απο τοσα καθισματα πρωτη μερα,εχω χαζεψει απο την κουραση.:green:
nevermind:welcome:

Devil
19-12-10, 21:15
ultimate εγραψα???:unsure:
καλα... ο,τι να'ναι:unsure::unsure::unsure:
anabolic ηθελα να γραψω αλλα μετα απο τοσα καθισματα πρωτη μερα,εχω χαζεψει απο την κουραση.:green:
nevermind:welcome:

καλα και η ultimate μοιαζει

απλα δεν σε βαζει σε κετοση

Andrikos
20-12-10, 23:34
Λοιπον, με το χρονο εγινε ξεκαθαρο σε πολλους αντρες που γυμναζονται οτι η μακροχρονια δομιση μυικης μαζας ειναι πολυ δυσκολη ακολουθωντας μια χαμηλη σε υδατανθρακες διαιτα. Για μερικους δε ιεναι αδυνατη.

.

Οι Εσκιμώοι (για να πιάσουμε και ένα μεγάλο δείγμα) πώς ήταν τόσο σωματώδεις ενώ η διατροφή τους δεν είχε καθόλου υδατάνθρακα?

lila_1
21-12-10, 02:03
Οι Εσκιμωοι εχουν προσαρμοστει εδω και αιωνες σε αυτον τον τροπο ζωης.Με υδρογονομενο λιπος και κρεας ζουν. Ενας εσκιμωος δεν επιβιωνει σε ευκρατο ή τροπικο κλιμα και με την αντιστοιχη διατροφη
Αστοχο παραδειγμα..
Φερνει λιγο στο ανεκδοτο "γιατι οι αγελαδες ειναι χοντρες αφου ζουν με χορταρι"

beefmeup
21-12-10, 16:56
^^^
οι ανθρωποι των σπηλαιων που ετρωγαν μονο βολβους κ κυνηγι(κρεας δλδ),πως επεζησαν,κ εξελιχθηκαν στον χρονο?

PMalamas
21-12-10, 18:35
^^^
οι ανθρωποι των σπηλαιων που ετρωγαν μονο βολβους κ κυνηγι(κρεας δλδ),πως επεζησαν,κ εξελιχθηκαν στον χρονο?

διαβασες τους ανθρωπους των σπηλαιων στο fitnessRx???

Παιδια δε λεει ομως πουθενα ποσο Μ.Ο. ζωης ειχαν αυτοι οι ανθρωποι.

giannis64
21-12-10, 19:08
ναχαμε να λεγαμε....:unsure:

beefmeup
21-12-10, 20:05
διαβασες τους ανθρωπους των σπηλαιων στο fitnessRx???

δεν διαβαζω περιοδικα φιτνες.


Παιδια δε λεει ομως πουθενα ποσο Μ.Ο. ζωης ειχαν αυτοι οι ανθρωποι.

οκ,δεν λεει(αν κ αναφορες υπαρχουν).
δλδ,απο τοτε που ανακαλυφτικε ο επεξεργασμενος υ/ας,αυξηθηκε το προσδοκιμο ζωης του ανθρωπου?αυτο συζηταμε τωρα?
τα σαρκοβορα ζωα,τρωνε υ/α,μιας κ το αναφερουμε??
απο οσο ξερω,τρωνε μονο πρωτεινη κ λιπη.
κ μυς εχουν κ δυναμη, κ απολα..


ναχαμε να λεγαμε....:unsure:

καλα,κ αυτο,αλλα δεν βαριεσαι..

PMalamas
21-12-10, 20:21
αλλο ο επεξεργασμενος ρε συ..
δε λεμε για αυτο.. η αληθεια ειναι οτι ανεβηκε αλλα απο αλλες αιτιες.

Αλλα οι φυσικες πηγες ειναι απαραιτητες.
Στο τελος θα βγαλουμε τον υδατανθρακα καταραμενο, αχρηστο και ανθιυγινο και θα μας παρουν με τις πετρες

beefmeup
21-12-10, 20:24
αλλο ο επεξεργασμενος ρε συ..
δε λεμε για αυτο.. η αληθεια ειναι οτι ανεβηκε αλλα απο αλλες αιτιες.

Αλλα οι φυσικες πηγες ειναι απαραιτητες.
Στο τελος θα βγαλουμε τον υδατανθρακα καταραμενο, αχρηστο και ανθιυγινο και θα μας παρουν με τις πετρες

επεξεργασμενος,ακατεργαστος το ιδιο ειναι..

οσο για το αλλο,που λες δεν διαφωνω.κανεις δεν αφοριζει τον υ/α κ εγω προσωπικα ειμαι φαν:green:
αλλα,δεν εγραψα οτι ειναι ολα αυτα που γραφεις,απλα οτι δεν ειναι απαραιτητος,τουλαχιστον στις ποσοτητες που τον καταναλωνουμε.
κανεις δεν πεθανε ποτε επειδη εκοψε το ψωμι(κτλ).

PMalamas
21-12-10, 20:32
Οι Εσκιμώοι (για να πιάσουμε και ένα μεγάλο δείγμα) πώς ήταν τόσο σωματώδεις ενώ η διατροφή τους δεν είχε καθόλου υδατάνθρακα?

Δν μπορω να ειμαι στο πιατο του εσκιμωου και να γνωριζω τι τρωει.. αλλα σιγουρα βαζουν περισσοτερο λιπος (οπως κανουν και οι φωκες δλδ :P) γτ βοηθαει στο κρυο.. γι αυτο ειναι και περισσοτερο σωματωσδεις οπως λες.

Σ μιλαω εχωντας διαβασει στο παρελθον και τη δουλεια σου στο μεταβολισμο,
Με εκτιμηση ;)

Andrikos
22-12-10, 17:20
Οι Εσκιμωοι εχουν προσαρμοστει εδω και αιωνες σε αυτον τον τροπο ζωης.Με υδρογονομενο λιπος και κρεας ζουν. Ενας εσκιμωος δεν επιβιωνει σε ευκρατο ή τροπικο κλιμα και με την αντιστοιχη διατροφη
Αστοχο παραδειγμα..
Φερνει λιγο στο ανεκδοτο "γιατι οι αγελαδες ειναι χοντρες αφου ζουν με χορταρι"

Τo κλίμα βρίσκεται εκτός του σώματος , είναι αυτό που λέμε '' περιβάλλον", ενώ η πέψη και η παραπέρα διαχείρηση των τροφών ουσιαστικά λαμβάνει χώρα μέσα στον οργανισμό που η θερμοκρασία- ανάλογα το μέρος του σώματος- είναι κοντά στο 36,5 σε όλους τους ανθρώπους ( αν και όπως και να έχει το κλίμα που ζουν οι Εσκιμώοι είναι ιδιαίτερα ζεστό μέσα στα σπίτια τους ) . Όπως και να έχει η γλυκονεογένεση είναι αποκλειστικότητα των Εσκιμώων κατά τα λεγόμενα σου.

Επίσης στα μέρη των Εσκιμώων δεν υπάρχουν McDonalds για trans υδρογονωμένο λίπος , μάλλον αναφέρεσαι στα ωμέγα 3 λιπαρά οξέα που είναι τελείως διαφορετική κατηγορία λιπαρών. Αλλά δεν πειράζει κανείς δεν γεννιέται με την γνώση στο κεφάλι σε κανένα θέμα.

Όσον αφορά το ανέκδοτο , αποστομωτικό επιχείρημα , συνδυάζει ημιμάθεια και έπαρση.

pepeismenos karga
22-12-10, 17:59
adriko επειδη μαρεσουν τα λεγομενα σου ακι γενικως πως γραφεις και σιγουρα τις γνωσεις που διαθετεις...μπορεις να συνεχισεις αυτο που λες για τους εσκιμοους??/
εννοω τρωγοντας κυριως λιπαρα ψαρια οι συγκεκριμενοι κυριως σολωμο....καταφερνουν να εχουν μια χαρα σωματικο βαρος ή ακομη και αναπτυγμενο...τρωγοντας ελαχιστους υδατνθρακες...αυτο εχει να κανει με τις κετονες φανταζομαι σε σχεση με τη γλυκοζη??/ ρωταω γιατι σιγουρα θα ξερεις αρκετα και με ενδιαφερει το θεμα....

Andrikos
22-12-10, 18:38
adriko επειδη μαρεσουν τα λεγομενα σου ακι γενικως πως γραφεις και σιγουρα τις γνωσεις που διαθετεις...μπορεις να συνεχισεις αυτο που λες για τους εσκιμοους??/
εννοω τρωγοντας κυριως λιπαρα ψαρια οι συγκεκριμενοι κυριως σολωμο....καταφερνουν να εχουν μια χαρα σωματικο βαρος ή ακομη και αναπτυγμενο...τρωγοντας ελαχιστους υδατνθρακες...αυτο εχει να κανει με τις κετονες φανταζομαι σε σχεση με τη γλυκοζη??/ ρωταω γιατι σιγουρα θα ξερεις αρκετα και με ενδιαφερει το θεμα....

Όχι καμία σχέση Πεπεισμένε. Βασικά το θέμα δεν είναι τόσο σύνθετο στην εξήγηση του, οι Εσκιμώοι είναι εύσωμοι γιατί 1) οι διαίτες τους έχουν αρκετή πρωτεΐνη και 2) η ζωή τους έχει σχετικά βαριά σωματική καταπόνηση.

Εδώ πρέπει να πω κάτι άλλο. Δεν παίρνω το μέρος των κετογενικών διατροφών γιατί τις θεωρώ ανώτερες. Καμία σχέση.Απλά νομίζω είναι καλό να είμαστε αντικειμενικοί και να εξετάζουμε χωρίς προσωπικές προκαταλήψεις τέτοια θέματα, βασισμένοι σε επιστημονικές αποδείξεις για όλες τις απόψεις.
Δεν γίνεται για 10 λεπτά να αφήσουμε την προσκόλληση σε ένα διατροφικό δόγμα για τα μοναστήρια; Και μετά ας συνεχίσουμε να πιστεύουμε ότι ακολουθούμε την τελειότερη διατροφή που υπάρχει.

Για παράδειγμα ένα παρανοϊκό ισχυρισμό που ακούω συχνά απ΄ όσους ακολουθούν κετογενικές δίαιτες είναι ότι δεν παχαίνουν λόγω της κέτωσης. Η' ότι δεν υπάρχει ινσουλίνη - πάλι λάθος γιατί εκκρίνεται κανονικά μετά από τα γεύματα. Γενικά ωραίες σκέψεις αλλά τελείως εξωφρενικά νοήματα, πραγματικά μακάρι να έτρωγα όλη μέρα αυγά και μπέικον και να μην πάχαινα. :green: Απόδειξη πάλι οι Εσκιμώοι που έχουν και αρκετή άλιπη μάζα αλλά και αρκετό λίπος , γι' αυτό φταίνε οι θερμίδες της διατροφής , όχι η κέτωση.

Manos1989
22-12-10, 18:44
Όχι καμία σχέση Πεπεισμένε. Βασικά το θέμα δεν είναι τόσο σύνθετο στην εξήγηση του, οι Εσκιμώοι είναι εύσωμοι γιατί 1) οι διαίτες τους έχουν αρκετή πρωτεΐνη και 2) η ζωή τους έχει σχετικά βαριά σωματική καταπόνηση.

Εδώ πρέπει να πω κάτι άλλο. Δεν παίρνω το μέρος των κετογενικών διατροφών γιατί τις θεωρώ ανώτερες. Καμία σχέση.Απλά νομίζω είναι καλό να είμαστε αντικειμενικοί και να εξετάζουμε χωρίς προσωπικές προκαταλήψεις τέτοια θέματα, βασισμένοι σε επιστημονικές αποδείξεις για όλες τις απόψεις.
Δεν γίνεται για 10 λεπτά να αφήσουμε την προσκόλληση σε ένα διατροφικό δόγμα για τα μοναστήρια; Και μετά ας συνεχίσουμε να πιστεύουμε ότι ακολουθούμε την τελειότερη διατροφή που υπάρχει.

Για παράδειγμα ένα παρανοϊκό ισχυρισμό που ακούω συχνά απ΄ όσους ακολουθούν κετογενικές δίαιτες είναι ότι δεν παχαίνουν λόγω της κέτωσης. Η' ότι δεν υπάρχει ινσουλίνη - πάλι λάθος γιατί εκκρίνεται κανονικά μετά από τα γεύματα. Γενικά ωραίες σκέψεις αλλά τελείως εξωφρενικά νοήματα, πραγματικά μακάρι να έτρωγα όλη μέρα αυγά και μπέικον και να μην πάχαινα. :green: Απόδειξη πάλι οι Εσκιμώοι που έχουν και αρκετή άλιπη μάζα αλλά και αρκετό λίπος , γι' αυτό φταίνε οι θερμίδες της διατροφής , όχι η κέτωση.

Καταρχάς για άλλη μια φορά γράφεις ενδιάφεροντα πράγματα,χαίρομαι σε διαβάζω!
Αλλά μια απορία...
Δίαιτα τύπου anabolic diet ή keto diet που έχουν περιορισμένουν υδ/κες,έχουν επιτυχία μόνο χάρη στο αρνητικό ισοζύγιο θερμίδων?
Γιατί αυτό για την ινσουλίνη,θεωρούσα ότι ισχύει στο έπακρο και είναι ένας από τους λόγους που δουλεύουν τέτοιου είδους δίαιτες.

Andrikos
22-12-10, 19:02
Καταρχάς για άλλη μια φορά γράφεις ενδιάφεροντα πράγματα,χαίρομαι σε διαβάζω!
Αλλά μια απορία...
Δίαιτα τύπου anabolic diet ή keto diet που έχουν περιορισμένουν υδ/κες,έχουν επιτυχία μόνο χάρη στο αρνητικό ισοζύγιο θερμίδων?
Γιατί αυτό για την ινσουλίνη,θεωρούσα ότι ισχύει στο έπακρο και είναι ένας από τους λόγους που δουλεύουν τέτοιου είδους δίαιτες.

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια. 'Εχουν επιτυχία γιατί είναι δίαιτες υψηλής πρωτείνης και παράλληλα χαμηλών θερμίδων. Επίσης μία δίαιτα με τίτλο "anabolic diet" (αν και ίσως καλύτερο θα ήταν το front double biceps diet ή side chest diet) τέλος πάντων κάτι που να σε κάνει να γουστάρεις αυτόματα, σχεδόν ότι μαλακία και να γράψει κανείς για την ουσία όλο και κάποια φανατικά μπιλντέρια θα τσιμπήσει για οπαδούς, δεν είναι;:green: Ενώ αν πει το ίδιο πράγμα "high protein hypocaloric" δεν υπάρχει το ίδιο πρεστίζ όπως και να το κάνεις, απλά δεν είναι πιασάρικο αρκετά.:green:

noz1989
22-12-10, 19:03
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια. 'Εχουν επιτυχία γιατί είναι δίαιτες υψηλής πρωτείνης και παράλληλα χαμηλών θερμίδων. Επίσης μία δίαιτα με τίτλο "anabolic diet" (αν και ίσως καλύτερο θα ήταν το front double biceps diet ή side chest diet) τέλος πάντων κάτι που να σε κάνει να γουστάρεις αυτόματα, σχεδόν ότι μακακία και να γράψει κανείς για την ουσία όλο και κάποια φανατικά μπιλντέρια θα τσιμπήσει για οπαδούς, δεν είναι;:green: Ενώ αν πει το ίδιο πράγμα "high protein hypocaloric" δεν υπάρχει το ίδιο πρεστίζ όπως και να το κάνεις, απλά δεν είναι πιασάρικο αρκετά.:green:
marketing baby:green:

savage
22-12-10, 19:20
αντρικο αν η anabolic diet ηταν ισοθερμιδικη και αυτος που την εφηρμοζε ειχε 20% λιπος και πριν ετρωγε νορμαλ(πχ πρωτ/υδατ/λιπη σε % 30/40/30) πιστευεις οτι δε θα εχανε λιπος δηλαδη???οχι βαρος,ΛΙΠΟΣ,το τονιζω.

εγω νομιζω οτι θα εχανε.ενω αν εκανε ισοθερμιδικη με 30/40/30 δεν ειμαι τοσο βεβαιος οτι θα εχανε λιπος.

και το λεω εγω που δεν εχω κανει ποτε anabolic diet ουτε ειμαι οπαδος της η κατι τετοιο.δεν εχω κανα συμφερον δηλαδη.

με 2 λογια πιστευω οτι δεν ειναιμονο θεμα ποσοτητας περμιδων αλλα και προελευσης αυτων.

οπως αν καποιος τρωει πατατες τηγανητες ολη μερα(ισοθεμιδικα ομως) θα παρει λιπος 200%

Andrikos
22-12-10, 20:09
Savage αυτό που πας να περιγράψεις είναι το φαινόμενο της σιτιογενούς θερμογένεσης. Η πρωτεΐνη σε ένα θερμιδόμετρο βόμβας αποφέρει 4 θερμίδες αλλά στο ανθρώπινο σώμα χρειάζεται περίπου 1 θερμίδα για να επεξεργαστεί άρα μένουν 3 kcal. Εν ολίγοις οι ισοθερμιδικές δίαιτες υψηλής πρωτεΐνης δεν είναι στην πραγματικότητα ισοθερμιδικές αλλά ελαφρώς υποθερμιδικές . Όμως λαμβάνουμε (κακώς κατά την γνώμη μου) την πρωτεΐνη ως 4 kcal. Στην Αγγλία συζητιόταν μήπως άλλαζαν την θερμιδική αξία στις ετικέτες των τροφίμων σε 3kcal αλλά υπήρχε φόβος μην φέρουν σύγχυση στον κόσμο (λες και ο κόσμος ξέρει την αρχική θερμιδική αξία).

marvin
07-10-12, 10:18
Αρκετα ενδιαφερον αποψεις ,ξερει κανεις με βαση οτι καινουργιο σε ερευνα εχει βγει αν αλλαζει κατι στο θεμα αυξημενης πρωτεινης -λιπαρων σε μια διατροφη;Προσανατολιζομαι για αλλη μια φορα να εχω χαμηλους τους υδατανθρακες σε ισοθερμιδικη διατροφη αυτη τη φορα ,που θα την κρατησω για καιρο και πριν να εχω αποψη απο εμπειρια θα με ενδιεφερε να διαβασω αν υπαρχει και κατι αλλο απο πληροφορια.:unsure:

average_joe
07-10-12, 16:54
ερευνες δεν διαθετω, νομιζω ομως οτι οπως και να χει οτι διαιτα και να κανει καποιος δεν πρεπει να παραβιαζει το ελαχιστο δυνατο που προτεινεται απο αποψη υδατ. και λιπαρων που κυμαινονται στο 1γρ min ανα κιλο σωματικου βαρους.
αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι σε διαιτες που εχουν πρωτεινη και λιπαρα οπως ειναι η keto και η psmf (λιγοτερα λιπαρα σε σχεση με keto) τα πρωτοκολλα που δινονται απο τους γκουρου αναφερουν ενα recarb ανα εβδομαδα το οποιο κυμαινεται απο 8- 12 ή και παραπανω γρ. με μια πιθανη ερμηνεια τουλαχιστον απο αυτα που μπορω να καταλαβω ειναι ωστε σε βαθος εβδομαδας να ικανοποιουν το min του υδατ. (που συνηθως ειναι πανω απο 1γρ σε αυτα τα πρωτοκολλα) που απαιτουνται.
οποτε εντελως διαισθητικα δεν θα παραβιαζα τα min και προσπαθω να κυμαινονμαι λιγο πιο ψηλα απο αυτα.

beefmeup
07-10-12, 17:28
και η psmf

αν κ δεν θελω να το τρολαρω το θεμα,θα τονισω πως αυτο το πραγμα(γιατι περι τουτου προκειται:green:),ειναι κατι που γινεται με ιατρικη παρακολουθηση κ υπο συνθηκες.
το οτι καποιοι καταφεραν να το οικοιοποιθουν,κ να το πασαρουν σαν το next big thing οσον αφορα την διατροφη κ τα αθληματα,το βρισκω πολυ μουφα:thumbdown:

average_joe
07-10-12, 17:48
μπα οχι δεν μιλαω απαραιτητα για αυτην (psmf) αλλα νομιζω εμπιπτει στο πλαισιο πρωτεινη- λιπαρα καθως στη φυση δυσκολα θα παρεις μια τροφη που ειναι πλουσια σε πρωτεινη, μηδενικη σε υδατ. και μηδενικη σε λιπαρα (εκτος αν μιλαμε για περιπτωσαρες που τρωνε μονο στηθος κοτοπουλο/ ασπραδια και πρωτεινη σε σκονη ξερω γω :green:). δεν την εχω δοκιμασει για να εχω αποψη απλα νομιζω κολλαει στο θεμα σαν παραδειγμα με την κετο να ναι εννοειται ο βασιλιας.
και αφου μιλαμε για τα λιπαρα (δηλ. low carb) υπαρχει και μια προσφατη ερευνα που παιζει να κολλαει με το θεμα πιθανον δειχνοντας οτι τετοιου ειδους διαιτες δεν προσφερουν καποιο μεταβολικο πλεονεκτημα

link

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22935440


CONCLUSION:
Body-weight loss and weight-maintenance depends on the high-protein, but not on the 'low-carb' component of the diet, while it is unrelated to the concomitant fat-content of the diet.

"η απωλεια βαρους και η συντηρηση του εξαρταται απο την υψηλη προσληψη πρωτεινων αλλα δεν εξαρταται απο το low carb στοιχειο της διαιτας, ενω δεν συσχετιζεται με την συνακολουθη περιεκτικοτητα της διαιτας σε λιπαρα"


οποτε ο καθενας σε διαιτα ας ταιριαξει τα macros του αναλογα τις προτιμησεις/ αναγκες του αρκει η πρωτεινη να ειναι επαρκης, αλλα δεν νομιζω πως πρεπει να κατεβαινει πολυ χαμηλα σε ενα απο τα αλλα δυο.
protein ftw, moving on :green:

marvin
08-10-12, 14:05
Φανταζομαι αυτο με οριο του μεχρι ποσο χαμηλα ανα κιλου σωματικου βαρους εχει να κανει με καποιες βασικες λειτουργιες οπως ο θυροειδης που καπου ανεφερες.Οταν καποια στιγμη εκανα το ποιο πανω πρωτοκολλο θα το οναμαζα, κανοντας εξετασεις δεν ειδα να εχει επειρεασει τον θυροειδη μου αν και εκανα σωστα πιστευω ρεκαρμπ,ωστε να μου ειχε δημιουργησει θεμα.Αρα αν εχει σχεδιαστει σωστα και καλυπτει σε ενα διαστημα μιας εβδομαδας μαζι με το ρεκαρμπ της αναγκες του οργανισμου σε υδατανθρακα τοτε μαλλον ειναι οκ και σαν σκελετος διατροφης.:unsure: