PDA

Επιστροφή στο Forum : η διατροφή του άσχετου....:P



Krokodeilakias
13-12-10, 05:28
10:00 Ελληνικός καφές με μισό κουταλάκι γλυκού ζάχαρη :P
11:00 μια χούφτα muslie (δεν έχει το γαμ*** σούπερ μάρκετ κουάκερ ή βρώμη.....θα πάω να πάρω όμως αν με κράξετε.....:P) με ένα φλιτζάνι γάλα 0%
13:30 τοστάκι ολικής με γαλοπούλα βραστή και μισό τυράκι light
16.30 το ίδιο.........
προπόνηση 17:45-19:45
20:15 ψάρι ή κοτόπουλο ή μπριζόλα ΚΑΙ σαλάτα μαρούλι και αγγούρι με 1 κ. ελαιόλαδο και λίγο φετούλα στο μέγεθος 1,5 σπιρτόκουτο ίσως και λιγότερο+2 φέτες ψωμάκι του τοστ μαύρο.
23:00 γιαουρτάκι (αυτά τα έτοιμα με τα φρούτα:green:) και 8 μύγδαλα.

εναλλακτικά :
στις 11:00 ..... 2 ασπράδια και 1 ολόκληρο αυγό....καμιά φορά και 2 ολόκληρα...
στις 16:30 αντί για τοστάκι τρώω την σαλάτα με το μαρούλι που αφαιρείται απο.....
το γεύμα στις 20:15 γιατί καμιά φορά μου κουβαλιέται η μάνα μου με φαγητό που φτιάχνει...(εκεί πάει το "εναλλακτικά" ... :P :P :P) , τι να κάνω να μην την στεναχωρέσω...μάνα είναι αυτή...και έτσι τρώω ΜΟΝΟ το φαί της μαμάς...

δεν ξέρω αν θα χάσω ή όχι με αυτά που κάνω.....
θα ήθελα παρακαλώ πολύ να μην με κράξετε....είμαι 1.78 και πριν 3 βδομάδες ήμουν 100 κιλά.....τώρα στην 4η βδομάδα γυμναστηρίου είμαι...97!!! ;)

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ελπίζω πως δεν κάνω λάθος στην διατροφή....τώρα αν έχετε να μου υποδείξετε κάτι, μετά χαράς θα το εφαρμόσω για να.....χάσω και περισσότερα....(κάτι μου λέει ότι είναι τα πρώτα κιλά και "φοβάμαι" λίγο.....θα δείξει ο χρόνος και η πορεία πάντως)
ευχαριστώ....

α! 3 λίτρα νερό την ημέρα απαραιτήτως.

cheat day το αποφεύγω, άντε να κάνω μια στις 10 μέρες.....(και πάλι cheat day ονομάζω να φάω καμιά σοκοφρέτα, λίγο ψωμί παραπάνω κλπ κλπ..)

άντε το ποστάρω και ο θεός βοηθός στο κράξιμο! :turtle::turtle::green::rolf::P:(

NASSER
13-12-10, 11:26
φίλε δεν ξερω τους στοχους σου αλλα για διατροφη χάσημου κιλών καλη ειναι. Απλα οσο περναει ο καιρος θα πρεπει να αυξήσεις την πρωτεινη στη διατροφή σου και αυτο εφόσον βλεπεις πως ανεβαίνεις στο γυμναστηριο.
Προς το παρον θα ελεγα να μην αλλάξεις τιποτα και οταν δεις πως κολαει το σώμα ή η ζυγαρια, ή νιωθεις κόπωση, τοτε να μας το αναφερεις για να σε καθοδηγήσουμε.

Οσο για το μουσλι, μια χαρά ειναι ;)

Krokodeilakias
13-12-10, 11:58
αααα!!! ΞΕΧΑΣΑ να πω ότι ίσως ΑΜΕΣΩΣ μετά την προπόνα τρώω ένα μήλο ή μια μπανάνα (σωστό ή μαμακία; ;P :P :P :) )


ο στόχος μου είναι να χάσω κιλά, αλλά όσο το δυνατόν ΟΧΙ μυϊκή μάζα....
τα κλασσικά δηλαδή, γιατί στην προηγούμενη απόπειρά μου να χάσω κιλά, δεν έκανα ΚΑΘΟΛΟΥ διατροφή έτρωγα ότι ναναι...
θέλω να χάσω σιγά σιγά αλλά ΣΩΣΤΑ, δεν με ενδιαφέρει η ΤΑΧΥΤΗΤΑ.

:bowdown: :awesome: ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ NASSER για την απάντηση, ήμουν πολύ αγχωμένος για το αν κάνω βλακείες ή οχι :shock: :dooreek:

οκ θα εφαρμόσω το κόλπο με την πρωτείνη. :toast:

αναμένωωωωωωωω και τους υπόλοιπους γνώμες! :turtle:

καλημέρεεεεςςς!!!

savage
13-12-10, 13:33
εγω νομιζω πως τρως παρα πολυ λιγο για ανθρωπος 100 κιλων.λιγη πρωτεινη,λιγα λιπαρα,ελαχιστος υδατανθρακας.
δεν ξερω και ποσο ετρωγες πριν βεβαια,γιατι απο κει εξαρτωνται ολα.αν ετρωγες πολυ περισσοτερο πριν,τοτε αργα η γρηγορα το σωμα σου θα κολλησει και θα στανατησει να χανει γιατι αυτη την αποτομη αλλαγη στη διατροφη θα την θεωρησει ως λιμοκτονια(αν πχ απο τις 3000 θερμιδες πηγες στις 1500 σε μια μερα) και θα σταματησει την καυση λιπους,κρατωντας το ως τελευταια πηγη ενεργειας.
οποτε αυτο μαλλον σημαινει οτι αν χανεις ακομα κιλα,θα χανεις αλιπη μαζα(νερα κατα κυριο λογο).
ακομα κι αυτο δε γινει αμεσα,οταν ερθει η ωρα να κοψεις κατι ακομα σε θερμιδες,γιατι ο οργανισμος σου θα εχει προσαρμοστει στις ποσοτητες που τρως τωρα,μετα δε θα εχεις απο που να κοψεις γιατι ηδη τρως πολυ λιγο.

επισης εχεις πολλες συσκευασμενες/επεξεργασμενες τροφες τις οποιες εγω δε συμπαθω(τοστ,ζαχαρη,αυτη τη δηθεν γαλοπουλα βραστη των σουπερ μαρκετ,το γιαουρτι με τα φρουτα κτλ).

καλο θα ηταν να προτιμας φυσικες τροφες(κρεας,ψαρι,αυγα,γαλα,γιαουρτι κανονικο στραγγιστο,καλαμποκι,μελι,ρυζι,πατατα,βρωμη η μουσλι οπως εχεις,,φρουτα,λαχανικα),αλλα οκ,καταλαβαινω οτι δε γινεται απο τη μια μερα στην αλλη να το γυρισεις στο βραστο κοτοπουλο κ το μπροκολο αν ετρωγες μεχρι χτες ο,τι να'ναι.

επισης δεν ξερω τι κανεις στο γυμναστηριο και τι προγραμμα εχεις και τις στοχους εχεις,αλλα καλο θα ηταν να εχεις πιο πολυ πρωτεινη(γενικα τρως λιγο νομιζω,αλλα τεσπα).

καλη συνεχεια:toast:

Krokodeilakias
13-12-10, 13:42
:shock:

εντάξει θα κοιτάξω να διορθωθώ!


:oops:


ευχαριστώ!

η αλήθεια είναι αυτή: ότι έτρωγα σουβλάκια και παγωτά συνέχεια....:P :) και ναι, δεν θέλω να τα κάνω όλα απο την "μία μέρα στην άλλη" γιατί ίσως δεν θα καταφέρω τίποτε.....

Krokodeilakias
05-01-11, 01:50
φίλε δεν ξερω τους στοχους σου αλλα για διατροφη χάσημου κιλών καλη ειναι. Απλα οσο περναει ο καιρος θα πρεπει να αυξήσεις την πρωτεινη στη διατροφή σου και αυτο εφόσον βλεπεις πως ανεβαίνεις στο γυμναστηριο.
Προς το παρον θα ελεγα να μην αλλάξεις τιποτα και οταν δεις πως κολαει το σώμα ή η ζυγαρια, ή νιωθεις κόπωση, τοτε να μας το αναφερεις για να σε καθοδηγήσουμε.

Οσο για το μουσλι, μια χαρά ειναι ;)


μετά απο 1,5 μήνα διατροφής μερικές αλλαγές (με το κόκκινο υποτίθεται για να μην ξαναδιαβάζεται το παλιό μου ποστ και βαρεθείτε):

10:00 Ελληνικός καφές με μισό κουταλάκι γλυκού ζάχαρη
11:00 μιάμιση χούφτα βρώμη με γάλα 0% ΚΑΙ 2 ασπράδια και ένα ολόκληρο αυγό.
13:30 τοστάκι ολικής με γαλοπούλα βραστή και τυράκι light
16.30 σαλάτα μαρούλι, καρότο, cottage cheese και ενίοτε τόνο. 1. ελαιόλαδο και 2 φέτες ψωμάκι του τοστ μαύρο

προπόνηση 17:45-19:45 - αμέσως μετά μπανάνα στα αποδυτήρια :green::P

20:15 ψάρι ή κοτόπουλο ή μπριζόλα - μαζί με το κοτόπουλο ίσως κάνω και ρύζι καμιά φορά.
23:00 γιαουρτάκι 0% και καμιά 15αριά μύγδαλα. (έχω εθιστεί!!!)

cheat meal 1 φορά την βδομάδα: Μακαρόνια με.....όλα τα συναφή (τυρί - σάλτσα). Σαλάτα με μαγιονέζα (1 κουταλάκι είπαμε μην το παραχέσουμε) και άλλα διάφορα στυλ σαλάτα του Καίσαρα. και κανά σοκοφρετίνι για πόρωση :oops:


υ.γ. 1: βασικά το ξαναγράφω για να σας πω για το cheat μου...:P
υ.γ. 2: τρώω λίγο παραπάνω ποσότητα σε ψάρι-κοτόπουλο-μπριζόλα / υπομονή σε λίγο θα πάρω ζυγαριά να μετράω....
υ.γ. 3: σκέφτομαι να πάρω την πολύ ωραία πρωτείνη (όταν θα ξανάρθει!!! και μάλιστα σοκολάτα!:unsure:) που έχετε στο e-shop σας παιδιά. (whey shake - syntrax) Να το κάνω ή είναι νωρίς; Υπενθυμίζω ότι πριν 4 χρόνια, με 3 χρόνια (ξεκίνησα πριν 7 έτη δηλαδή) non-stop γυμναστήριο και kick boxing (τον τελευταίο 1 χρόνο) απο 100 κιλά έφτασα στα..79 κιλά και απλά τα παράτησα όλα αυτά τα 4 χρόνια και τώρα είμαι πάλι στα 100κιλά, αλλά τότε δεν πρόσεχα καθόλου διατροφή, καμία σχέση, δεν ήξερα τίποτα απο όλα όσα έμαθα διαβάζοντας το φόρουμ........

ευχαριστώ για τον χρόνο σας.