PDA

Επιστροφή στο Forum : διατροφη



tots
19-12-10, 00:07
γεια σας γυρησα απο εξωτερικο και σας γραφω την διατροφη μου οπως σας ειχα πει.
σας ευχαριστο για τυχον διευκολινσεις και επισημανσεις:thumbup:

πρωινο=γαλα 1,5%+ προτεινη1 σκουπ {maximuscle high protein}+ψωμακι ολικης αλεσεως με ι φετα τυρι {μιλνερ απαχο}+ 1 φετα γαλοπουλα}+ 2 αυγα 1 κροκος{βραστα}

προγευμα=γιαουρτι0% + 2 φετες του τοςτ σικαλεως + γαλοπουλα+τυρι φετα+μαρουλι+πρασινο μηλο+προτεινη

μεσημεριανο=1 κουπα βρασμενο ρυζι+κοτοπουλο στηθος η μοσχαρι+μπροκολο{με λιγο λαδι και λεμονι}

προπονητικα ι κουταλια του γλυκου κρεατινι{olimp creatine explode}1 κουταλια της σουπας δεχτροζηolimp creatine transporter dextrez}

αμεσως μετα την προπονιση=το ιδιο με προπονητικα

απογευματινο=οτι και το μεσημερι χωρις ρυζι{μετα την προπονιση}

βραδυνο=γιαουρτι +προτεινη

πριν τον υπνο ακτινιδια η αποξηραμενα δαμασκινα

kwstas25
19-12-10, 01:14
βραδυνο=γιαουρτι +προτεινη

πριν τον υπνο ακτινιδια η αποξηραμενα δαμασκινα

εδω κατι πρεπει να ειναι λαθος γραπψε περιπου κ της ωρες

Galthazar
19-12-10, 03:07
γεια σας γυρησα απο εξωτερικο και σας γραφω την διατροφη μου οπως σας ειχα πει.
σας ευχαριστο για τυχον διευκολινσεις και επισημανσεις:thumbup:

πρωινο=γαλα 1,5%+ προτεινη1 σκουπ {maximuscle high protein}+ψωμακι ολικης αλεσεως με ι φετα τυρι {μιλνερ απαχο}+ 1 φετα γαλοπουλα}+ 2 αυγα 1 κροκος{βραστα}

προγευμα=γιαουρτι0% + 2 φετες του τοςτ σικαλεως + γαλοπουλα+τυρι φετα+μαρουλι+πρασινο μηλο+προτεινηδεν χρειαζεται

μεσημεριανο=1 κουπα βρασμενο ρυζι+κοτοπουλο στηθος η μοσχαρι+μπροκολο{με λιγο λαδι και λεμονι}

προπονητικα ι κουταλια του γλυκου κρεατινι{olimp creatine explode}1 κουταλια της σουπας δεχτροζηolimp creatine transporter dextrez}

αμεσως μετα την προπονιση=το ιδιο με προπονητικα βαλε εδω την πρωτεινη

απογευματινο=οτι και το μεσημερι χωρις ρυζι{μετα την προπονιση} βαλε το ρυζι

βραδυνο=γιαουρτι +προτεινη βγαλε την πρωτεινη και βαλε επιπλεον αμυγδαλα αυτο να ειναι το τελευταιο γευμα

πριν τον υπνο ακτινιδια η αποξηραμενα δαμασκινα

.

tots
19-12-10, 22:23
ευχαριστω για τοις απαντησεις
αλλα τα γευματα εχουν ως εκσεις..

πρωτο 9¨00

δευτερο 12¨00

τριτο 15¨00 {προπονητικο}

προπονηση17¨00

τεταρτο 19¨00 {οποτε δεν βαζο το ρυζι}!!

πεμπτο 10¨00 ειναι light

τελεθταιο 10¨45 ακτινιδια


τι βρισκετε λαθος παιδια?

f-panos
20-12-10, 00:03
Στο τελευταιο γιατι φρουτα; -προσθεσε τα στο πρωινο σου!

Στο τεταρτο θα αφηνα το ρυζι, μη σε νοιαζει για την ωρα, ως τις 11 που πεφτεις για υπνο θα το εχεις καψει. -βγαλε τη σαλατα απο αυτο το γευμα αν θες.

Κατα τ'αλλα οι παρατηρησεις του Galthazar

tots
20-12-10, 11:03
το τελευταιο γευμα ηταν φρουτα για την καλη λειτουργια του εντερου..,παντως, ευχαριστω παιδια για τοις διορθωσεις,:clap:
κατι ακομα θελω να ξερω πως βρισκετε τν διατροφη?
πειραζει που τροω το 3 γευμα τοις 3, και το επομενο τοις 7+?
{επειδη γυμναζομαι 5-7:weights:}δεχτοζη/κρεατινη 45λ πριν κι αμεσωσ μετα την προπονα}
δεν βγαινει αλιιως...

tots
21-12-10, 17:07
κανεις?μου χρειαζονται οι γνωμες ποιων εμπειρων ατομων.....:unsure:

tots
05-01-11, 17:39
παρακαλω πειτε μ!! παιρνω κρεατινη εδω και 3 εβδομαδες.. θα συνεχισω για ακομα 8 εβδομαδες και μετα 20 μερες οφφ και μετα 2 μηνεσ ονν και ενα οφφ{η κρεατινη πηνεται με δεχτροζη και χωρις φορτομα}{μ ειπε ο προπονητης μου γι ναδυναμωσω!!1:shock::P με 4/5 γραμμαρια προπονητικα και 4/5 γραμμαρια μεταπροπονητικα και

4/5 καθε πρωι οταν δεν κανω προπονα.{νομιζω οτι χρειαζομαι 8 εωδομαδες ον και 4 οφφπαντως}

τωρα αθτο π θελω να σας ρωτισω αρχικα ειναι οτι θελω να βαλω νιτρικο πριν τιν προπονα για ενα μηνα{το νοχ tou dorian yates{θα γραψω εντυπωσεις}
πως να γινει? δηλαδη να το παιρνω με τιν κρεατινη επειδη εχει και αυτο, και οταν κοβω την κρεατινη να κοβω και το προιον?!!!

απαντηστε μου σας παρακαλω!!
ευχαριστω προκαταβολικα!

tots
06-01-11, 01:37
ελαα παιδια απαντηστε μ οποιος ξερει..

σας πααρακαλω νομιζω οτι θελει τα λεφτα μ ποιο πολυ παντως ο προπονητης..

tots
06-01-11, 12:22
πειτε μ ποια θεωρειτε ποιο ολοκληρωμενη σασ παρακαλω απαντηστε μ:bowdown:
πρωτα σας ξαναγραφω την προηγουμενη¨

πρωινο=γαλα 1,5%+ προτεινη1 σκουπ {maximuscle high protein}+ψωμακι ολικης αλεσεως με ι φετα τυρι {μιλνερ απαχο}+ 1 φετα γαλοπουλα}+ 2 αυγα 1 κροκος{βραστα}

προγευμα=γιαουρτι0% + 2 φετες του τοςτ σικαλεως + γαλοπουλα+τυρι φετα+μαρουλι+πρασινο μηλο+προτεινηδεν χρειαζεται

μεσημεριανο=1 κουπα βρασμενο ρυζι+κοτοπουλο στηθος η μοσχαρι+μπροκολο{με λιγο λαδι και λεμονι}

προπονητικα ι κουταλια του γλυκου κρεατινι{olimp creatine explode}1 κουταλια της σουπας δεχτροζηolimp creatine transporter dextrez}

αμεσως μετα την προπονιση=το ιδιο με προπονητικα βαλε εδω την πρωτεινη

απογευματινο=οτι και το μεσημερι χωρις ρυζι{μετα την προπονιση} βαλε το ρυζι

βραδυνο=γιαουρτι +προτεινη βγαλε την πρωτεινη και βαλε επιπλεον αμυγδαλα αυτο να ειναι το τελευταιο γευμα

πριν τον υπνο ακτινιδια η αποξηραμενα δαμασκινα

tots
06-01-11, 12:33
η αυτο????:unsure:

πρωινο 50 γ quacker με ενα σκοοπ reflex σε 200 μλ γαλα.+ 1 βραστο αυγο με 1 κουταλια φυστικοβουτυρο.+ 5 γ κρεατινης{η κρεατινη 15 λεπτα πριν?}


12¨00 50 γ.ρυζι bazmati με 150 γ μοσχαρι η κοτοπουλο στηθος.

15¨00 50 γ.ρυζι bazmati με 150 γ μοσχαρι η κοτοπουλο στηθος.

17¨00 dorian yates nox h no xplode me dextroze
17¨20 προπονηση
18:30 5 g.κρεατινης μετα απο 15 λεπτα ι σκοοπ πρωτεινης reflex σε νερο

20¨00 1 σαλατα η βροκολο:shock: με 150 γραμμαρια κοτοπουλο στηθος η μοσχαρι

23¨15 1 σκοοπ reflex micellar casein με ενα γιαουρτι 0% και 1 καψουλα 1000μγ
ω3

περιμενω απαντησεις παιδια παρακαλω

f-panos
06-01-11, 20:54
Βασικα ο υδατανθρακας σου ειναι λιγος για περιοδο ογκου
Κανω καποιες διορθωσεις για τις ημερες προπονησης, τις ημερες ξεκουρασης κατεβασε τον υδατανθρακα σε προ-προπονητικο κ μεταπροπονητικο
οπως δλδ ειναι το γευμα στις 12:00


η αυτο????:unsure:

πρωινο
5 γ κρεατινης με ενα σκοοπ reflex και 40 γρ δεξτροζη

μιση ωρα μετα
100 γ quacker σε 250 μλ γαλα.+ 1 βραστο αυγο με 1 κουταλια φυστικοβουτυρο.


12¨00
80-100 γ.ρυζι bazmati ή μακαρονια ολικης ή 250 γρ πατατες με 150 γ μοσχαρι η κοτοπουλο στηθος ή 200-250 γρ ψαρι + σαλατα

15¨00
150 γ.ρυζι bazmati ή μακαρονια ολικης ή 400-450 γρ πατατες με 150 γ μοσχαρι η κοτοπουλο στηθος ή 200-250 γρ ψαρι + σαλατα

17¨00 dorian yates nox ή no xplode

17¨20 προπονηση

18:30
5 g.κρεατινης
60 γρ δεξτροζη
1 σκοοπ πρωτεινης reflex

19:30
150 γ.ρυζι bazmati ή μακαρονια ολικης ή 250 γρ πατατες με 150 γ μοσχαρι η κοτοπουλο στηθος ή 200-250 γρ ψαρι + σαλατα

23:00
1 σκοοπ reflex micellar casein
ενα στραγγιστο γιαουρτι 0%
1 καψουλα 1000μγ ω3

περιμενω απαντησεις παιδια παρακαλω

tots
07-01-11, 14:54
τι εννοεισ ακριβως?, τις ημερες ξεκουρασης κατεβασε τον υδατανθρακα σε προ-προπονητικο κ μεταπροπονητικο
οπως δλδ ειναι το γευμα στις 12:00
τι εννοεις ακριβως?πες μου πως να ειναι οι διατροφη για τοις μερες που δεν?
οπως εκανες και πριν.

ωραιος για τοις απαντησεις σου.και ταχινι που να τη βαλω?προπονητικα+ πριν τον υπνο?
ευχαριστω.:clap:

tots
07-01-11, 15:35
κατι τελευταιο και θα ειμαι οκ.εαν το γευμα ειναι 8+ αντι για 7¨30 να μινν βαλω το ρυζι ετσι? και ι διαιτα που ειχα πριν, ποιο πολυ για γραμμωση ηταν ετσι?πχ καλοκαιρι!! απορω παντως πως μου εδωσε την διαιτα ο αλλος ο..... οαν του ειπα οτι θελω να κανω ογκο + το προγγραμα γυμναστικης που εχει 10 επαναληπσεις το σετ..λες και γουσταρω να κανω γραμμωση..τελος παντων απο οτικαταλαβα παιδια αυτο το φορυμ ειναι βιβλιο π το διαβαζω... ευχαριστω για τοις απαντησεις!!!!1:bowdown:

tots
07-01-11, 22:58
συγγνωμη εαν γινομαι βιαστικος...

αλλα γραψτε μ τοις τ αλλαγες σε μερες μη προπονησης απο αυτο=
που μου διορθωσε ο f-panos{ thanxs }:thumbup:

to εχω φοτοτυπια μαζι μου{γραφειο/στο αμαξι/σπιτι οταν βγαινω απο το γυμναστηριο, μην γελατε!!!!:nana: για να βαιβενομαι οτι τρεφωμαι σωστα μεχρι να το συνηθησω =


πρωινο
5 γ κρεατινης με ενα σκοοπ reflex και 40 γρ δεξτροζη

μιση ωρα μετα
100 γ quacker σε 250 μλ γαλα.+ 1 βραστο αυγο με 1 κουταλια φυστικοβουτυρο.


12¨00
80-100 γ.ρυζι bazmati ή μακαρονια ολικης ή 250 γρ πατατες με 150 γ μοσχαρι η κοτοπουλο στηθος ή 200-250 γρ ψαρι + σαλατα

15¨00
150 γ.ρυζι bazmati ή μακαρονια ολικης ή 400-450 γρ πατατες με 150 γ μοσχαρι η κοτοπουλο στηθος ή 200-250 γρ ψαρι + σαλατα

17¨00 dorian yates nox ή no xplode

17¨20 προπονηση

18:30
5 g.κρεατινης
60 γρ δεξτροζη
1 σκοοπ πρωτεινης reflex

19:30
150 γ.ρυζι bazmati ή μακαρονια ολικης ή 250 γρ πατατες με 150 γ μοσχαρι η κοτοπουλο στηθος ή 200-250 γρ ψαρι + σαλατα

23:00
1 σκοοπ reflex micellar casein
ενα στραγγιστο γιαουρτι 0%
1 καψουλα 1000μγ ω3

περιμενω αλλαγες!!! ευχαριστω

f-panos
07-01-11, 23:34
ΗΜΕΡΕΣ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗΣ

πρωινο
5 γ κρεατινης με ενα σκοοπ reflex και 40 γρ δεξτροζη

μιση ωρα μετα
100 γ quacker σε 250 μλ γαλα.+ 1 βραστο αυγο με 1 κουταλια φυστικοβουτυρο.


12¨00
80-100 γ.ρυζι bazmati ή μακαρονια ολικης ή 250 γρ πατατες με 150 γ μοσχαρι η κοτοπουλο στηθος ή 200-250 γρ ψαρι + σαλατα

15¨00
80-100 γ.ρυζι bazmati ή μακαρονια ολικης ή 250 γρ πατατες με 150 γ μοσχαρι η κοτοπουλο στηθος ή 200-250 γρ ψαρι + σαλατα

18:00
1 σκουπ reflex
50 γρ βρωμη

20:00
80 γ.ρυζι bazmati ή μακαρονια ολικης ή 200 γρ πατατες με 150 γ μοσχαρι η κοτοπουλο στηθος ή 200-250 γρ ψαρι + σαλατα

23:00
1 σκοοπ reflex micellar casein
ενα στραγγιστο γιαουρτι 0%
1 καψουλα 1000μγ ω3

f-panos
07-01-11, 23:45
εαν το γευμα ειναι 8+ αντι για 7¨30 να μινν βαλω το ρυζι ετσι?

κοιτα να δεις το 2ο γευμα μετα την προπονηση(το στερεο δλδ) συνηθως γινεται 1 ωρα μετα το μεταπροπονητικο ροφημα, γιατι η δεξτροζη κ η πρωτεινη ορου γαλακτος σε μια ωρα εχουν αποροφηθει κ χρειαζεται να ξαναφας.

Παρολο αυτα κ να αργησεις ομως να φας κ κανεις αυτο το γευμα στις 8 κ κατι χρειαζεσαι παλι το ρυζι. Οσο απαραιτητος ειναι γιατι ο υδατανθρακας πριν την προπονηση αλλο τοσο απαραιτητος ειναι κ μετα απο αυτην. Το μονο που μπορεις να κανεις αν αργησεις να λαβεις αυτο το γευμα ειναι να μειωσεις το ρυζι σου κ αντι 150 γρ ρυζι να φας 80-100γρ.

Το ταχινι συνηθως το βαζουμε οπου δεν εχουμε πολλα λιπαρα. Στο βραδινο σου εχεις τις καψουλες ω3 οποτε μπορεις να το εναλλαζεις στο πρωινο σου με το φυστικοβουτυρο, μια μερα δλδ το ενα κ μια μερα το αλλο.

tots
08-01-11, 12:29
:clap:μπραβο ρε f-panos ευχαριστω που ασχοληθηκες.. τωρα με κατατοπισες...

τωρα..οταν σταματησω να παιρνω κρεατινη, απλα την διαγραφω απο την διαιτα χωρις να αλαξω κατι¨{πχ.την δεχτροζη σε μαλτοδεχτρινη?} το πρωι.

γνωριζεις τους υδατανθρακες/προτεινη/λιπαρα σε αυτην την διατροφη?

παρεπιπτοντως ειμαι 1.73 υψος/80 κιλα

ι διατροφη θα με βοηθηση με το προγραμμα πυραμιδας που θα κανω..ναιιιιιιιι

f-panos
09-01-11, 00:00
Οταν σταματησεις την κρεατινη η διατροφη συνεχιζει ως εχει πλην αυτης. Παραμενει η δεξτροζη κανονικα στο μεταπροπονητικο σου ροφημα ενω μπορεις να την βγαλεις εντελως απο το πρωι. Να παρεις δηλαδη ενα σκουπ ρεφλεξ σε νερο κ μετα απο ενα μισαωρο το πρωινο σου.

Η διατροφη ποικιλει αναλογα με το αν εχεις κοτα, μοσχαρι, ψαρι καθως κ μακαρονια ή ρυζι ή πατατα.

Παντως με μια γρηγορη ματια για τις ημερες προπονησης που ειναι πιο ενισχυμενη η διατροφη σου πρεπει να εχεις κατι λιγοτερο απο 200 γρ πρωτεινη κ σχεδον 450 γρ υδατανθρακα ενω παιζει το λιπος αναλογα με το κρεας σου.

Σιγουρα η διατροφη αυτη θα σε βοηθησει στο να βαλεις μυικα κιλα που θελεις αλλα κ να ανταπεξελθεις σε δυνατες προπονησεις, προσεχε μονο επιπλεον την καταναλωση νερου 3-3μιση λιτρα νερο ημερησιως ειδικα την περιοδο κρεατινης καθως κ τις ξεκουρασεις σου (υπνος 8 ωρες).

tots
09-01-11, 18:18
σε περιπτωσεις που ειμαι στο γραφειο και εχω κοσμο,η ειμαι στο τρεξιμο.{δουλευω σε γραφειο τουριστικο/} η δεν προλαβαινω να φαω γευμα,αυτο το γευμα ειναι οκ?
ωστε να να μην χασω γευμα.

100γρ. αλεσμενο quacker{στο σεικερ με 1,5 σκοοπ ρεφλεχ ιnstant whey+ 1 κουταλια ταχινι+300 μλ γαλα 1,5%}

και οταν ερθει το καλοκαιρι να μειωσω τον υδατανθρακα γενικα στην διατροφη μου και στο ροφημα? αν ναι ποσο

ευχαριστω

f-panos
10-01-11, 09:38
Ναι μια χαρα ειναι, πρωτεινη βαλε 1 σκουπ ειναι αρκετο αφου παιρνεις πρωτεινη κ απο γαλα, βρωμη, ταχινι.

Οταν ερθει το καλοκαιρι ή γενικα οποτε ξεκινησεις περιοδο γραμμωσης κατεβαζεις τον υδατανθρακα σταδιακα για να φτασεις στο τελος στις επιθυμητες θερμιδες σου.

Δηλαδη για παραδειγμα αν κανεις σε ογκο μια διατροφη 3500 θερμιδων κ στη γραμμωση πεσεις στις 2000 θα κατεβεις 250 θερμιδες ανα βδομαδα. δλδ σε 6 βδομαδες. δεν θα κανεις αποτομες αλλαγες ωστε να συνηθιζει ο οργανισμος σου, για να εχεις τα επιθυμητα αποτελεσματα.

Το αντιστοιχο συμβαινει κ απο γραμμωση σε ογκο ανεβαινεις παλι σταδιακα κ οχι αποτομα.

tots
13-01-11, 17:47
:green:επειδη δεν ξερω ποσες θερμιδες ειναι ι διατροφη ογκου π μ εδωσες?
(τρωω μοσχαρι και μακαρονια ολικισ αλεσεωσ σε ολα τα γευματα}
κατι ακομα 250 θερμιδες την εβδομαδα λες να αυξησω/κατεβω {αναλογως με το τι θελω να κανω} αυτο οκ, αλλα μπορεις να μ γραψεις στην πραξη?πχ ποσσα γραμμαρια/κρεας να κατεβαζω ανεβαζω και που ποτε?

ευχαριστω για τοις απαντησεις σου

f-panos
16-01-11, 16:43
Τις ημερες προπονησης σου η διατροφη σου ειναι περιπου στις 3500 θερμιδες.

Οι θερμιδες συντηρησης σου ειναι γυρω στις 3000 συμφωνα με το προγραμμα που μπορεις να βρεις παρακατω: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=4298
(με 25 ετων ηλικια επειδη δεν ηξερα εβαλα στην τυχη τσεκαρε το κ εσυ κ με βαρια σωματικη ασκηση)

Επισης μπορεις να βρεις τις θερμιδες συντηρησης καταγραφοντας τι τρως για ενα τριημερο σε νορμαλ καταστασεις χωρις να ακολουθεις καποια διατροφη κ να βρεις το μεσο ορο αυτων των 3 ημερων.

Αν λαβουμε υποψη μας τις 3000 η διατροφη που περιεχει 3500 θερμιδες ειναι καλη, αν δεις ομως οτι κολλας κ δεν ανεβαινεις σε ποιοτικα κιλα( οχι ανεξελεκτο λιπος) μπορεις να την ανεβασεις στην αρχη περι τις 3750 κ αργοτερα κ στις 4000.
Προσοχη μονο οι θερμιδες σου να ειναι ποιοτικες!!!

Αντιθετα οταν θελεις να μπεις σε φαση γραμμωσης συμφωνα με το παραπανω προγραμμα στοχος σου ειναι περιπου οι 1900 θερμιδες, στις οποιες ομως πρεπει να φτασεις σταδιακα απο μια διατροφη 3500 ή 4000 θερμιδων κ οχι απο τη μια μερα στην αλλη.

Δλδ κατεβα απο τις 3500 την πρωτη βδομαδα στις 3250 την επομενη 3000 κλπ.
δλδ σε 6 βδομαδες η διατροφη των 3500 θερμιδων θα πεσει στις 2000 χωρις να σοκαρεις τον οργανισμο σου κ πεσει σε καταστασεις υποσιτισμου, αποθηκευσης λιπους, καψιμο μυων κλπ δυσαρεστες παρενεργιες.......

Οι θερμιδες που θα μειωσεις θα ειναι κυριως απο τους υδατανθρακες( ρυζια-πατατες-μακαρονια-ψωμι κ οχι απο τις σαλατες!!)
1 γρ πρωτεινης 4 θερμιδες
1 γρ υδατανθρακας 4 θερμιδες
1 γρ λιπος 9 θερμιδες

Δηλαδη αν καταναλωνεις τωρα 450 γρ υδατανθρακα(1800 θερμιδες κ πεσεις στα 100 γρ(400 θερμιδες) εχεις ηδη κατεβει 1400 θερμιδες, προσεχεις κ τα λιπαρα σου να προερχονται οσο το δυνατον απο ω λιπαρα κ εχεις πεσει στις θερμιδες γραμμωσης.

Απο τα 100 αυτα γραμμαρια υδατανθρακα το μεγαλυτερο μερος θα ειναι στο πρωινο κ μεταπροπονητικα ενω τα υπολοιπα γευματα θα περιεχουν απο ελαχιστη ποσοτητα.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Οταν εχεις ενα φαγητο πχ μοσχαρι με μακαρονια τρως στα γευματα που εχεις φαγητο το ιδιο αλλαζοντας την ποσοτητα των μακαρονιων. Τωρα αν θελεις να εμπλουτισεις λιγο το φαγητο σου κ να μην βαριεσαι μπορεις στο ενα σου απο αυτα τα γευματα να το αλλαξεις κ στη θεση του κρεατος να βαλεις ασπραδια αυγων ή τονο σε νερο.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ελπιζω να σου εδωσα μια εικονα περιληπτικα, αν κ η διατροφη ειναι δυσκολο πραγμα κ χρειαζεται μελετη!!!
Στο φορουμ ευτυχως υπαρχουν πολλα ωραια θεματα που μας βοηθουν παρα πολυ πανω σε αυτη.

Οτι αλλη απορια εχεις πες μου!!

tots
21-01-11, 12:48
:thumbup
ωραιος..

πολυ καλο!!!
για πριν τον υπνο παιρνω 35 γραμμαρια πρωτεινης απο reflex micellar casein,
se 450 mlγαλα + ενα γιαουρτι 0% να{βγαλω το γιαουρτι?}+ 1 καψουλα ω3
η χρειαζετε οντως τοση πρωτεινη για πριν τον υπνο?

ρε συ θελω να μ απαντησεις σε κατι απλο,που δεν μπορω να καταλαβω {εχω διαβασει το αρθρο του savage}

συγγνωμη εαν βγαινω οφ τοπικ :unsure:

ΓΙΑ ΟΓΚΟ χρειαζετε επαναληψεις 8-10? να αιμαιτωθει ο μυς?
Η καλυτερα επαναληψεις τον 4 και τον 3 οπου μπαινουνε κιλα που δεν θα μπορουσα να σηκωσω με τιποτα εαν εκανα επαναληψεις των 8 η 10 αρα περισσοτερη πιεση = ογκος μαζι με την αυστηρη διαιτα?

f-panos
22-01-11, 22:06
Βγαλε το γαλα ή το γιαουρτι ή καντο εναλλαξ μια μερα το ενα μια το αλλο κ τα δυο ειναι υπερβολη μαζι με την καζεινη.

Βασικα κ οι 8-10 επαναληψεις αλλα κ οι επαναληψεις πυραμιδας πχ 12-8-6-4 ειναι καταλληλα για ογκο. Το ποιο σε πιανει καλυτερα ειναι υποκειμενικο γιατι ο καθενας μας διαφερει.
Εγω προσωπικα χρησιμοποιω ολα τα ειδη, αλλαζοντας καθε 1μιση μηνα το προγραμμα κ δοκιμαζοντας διαφορετικα προγραμματα, σου συστεινω το ιδιο.
Αν το προγραμμα σου ειναι τωρα πυραμιδας δοκιμασε στο επομενο 8-10 επαναλληψεις κ αντιστροφα.

tots
26-07-11, 15:36
Γεια χαρα παιδια επιστρεφω στο forum με την εξης απορια
την διατροφη μ. {ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΥΙΚΑ ΚΙΛΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΓΡΑΜΩΣΩ ΑΛΛΟ} ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΥΔΑΤΑΝΤΗΡΑΚΑ]με το που ξυπνησω πινω μια ισολατε μετα απο 30 λεπτα γευμα

πρωινο/50 γρ κουακερ με 6 αβγα 1 κροκο.

μετα 3 ωρες/120 γρ ruzi {μαυρο αβραστο}/170 γρ κοτοπουλο.{μεχρι προχτεσ ειχα πατατα σε 120 γρ]

μετα 3 ωρες/170 γρ ρυζι {μαυρο αβραστο}/170 γρ κοτοπουλο.{μεχρι προχτεσ ειχα πατατα σε 120 γρ]

προπονηση/ αμεσως μετα ισολατε πρωτεινη natures best

μετα απο 30 λεπτα 170 gr κοτοπουλο με αγοθρι μαρουλι

μετα απο 3 ωρες 200 γρ cottage cheese me μισο scoop πρωτεινη cnp pro peptide { ανακατεμα μετα καταψυξη για 20 λεπτα κατι σαν γλυκο γινετε}

η μηπως παχαινει και να εβαζα 6 ασπραδια ομελετα?


ευχαριστω για το χρονο σας


ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΛΙΠΟΣ ΕΙΜΑΙ 1.75 73 ΚΙΛΑ.

jannous44
26-07-11, 15:42
Γεια χαρα παιδια επιστρεφω στο forum με την εξης απορια
την διατροφη μ. {ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΥΙΚΑ ΚΙΛΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΓΡΑΜΩΣΩ ΑΛΛΟ} ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΥΔΑΤΑΝΤΗΡΑΚΑ]με το που ξυπνησω πινω μια ισολατε μετα απο 30 λεπτα γευμα

πρωινο/50 γρ κουακερ με 6 αβγα 1 κροκο.

μετα 3 ωρες/120 γρ ruzi {μαυρο αβραστο}/170 γρ κοτοπουλο.{μεχρι προχτεσ ειχα πατατα σε 120 γρ]

μετα 3 ωρες/170 γρ ρυζι {μαυρο αβραστο}/170 γρ κοτοπουλο.{μεχρι προχτεσ ειχα πατατα σε 120 γρ]

προπονηση/ αμεσως μετα ισολατε πρωτεινη natures best

μετα απο 30 λεπτα 170 gr κοτοπουλο με αγοθρι μαρουλι

μετα απο 3 ωρες 200 γρ cottage cheese me μισο scoop πρωτεινη cnp pro peptide { ανακατεμα μετα καταψυξη για 20 λεπτα κατι σαν γλυκο γινετε}

η μηπως παχαινει και να εβαζα 6 ασπραδια ομελετα?


ευχαριστω για το χρονο σας


ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΛΙΠΟΣ ΕΙΜΑΙ 1.75 73 ΚΙΛΑ.

στα γευματα κομπλε εισαι. τωρα απο εκει και περα αν δεν παιρνεις κιλα. ανεβαζε σιγα σιγα τις ποσοτητες...:thumbup:

jGod
26-07-11, 15:55
Γεια χαρα παιδια επιστρεφω στο forum με την εξης απορια
την διατροφη μ. {ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΥΙΚΑ ΚΙΛΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΓΡΑΜΩΣΩ ΑΛΛΟ} ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΥΔΑΤΑΝΤΗΡΑΚΑ]με το που ξυπνησω πινω μια ισολατε μετα απο 30 λεπτα γευμα

πρωινο/50 γρ κουακερ με 6 αβγα 1 κροκο.

μετα 3 ωρες/120 γρ ruzi {μαυρο αβραστο}/170 γρ κοτοπουλο.{μεχρι προχτεσ ειχα πατατα σε 120 γρ]

μετα 3 ωρες/170 γρ ρυζι {μαυρο αβραστο}/170 γρ κοτοπουλο.{μεχρι προχτεσ ειχα πατατα σε 120 γρ]

προπονηση/ αμεσως μετα ισολατε πρωτεινη natures best

μετα απο 30 λεπτα 170 gr κοτοπουλο με αγοθρι μαρουλι

μετα απο 3 ωρες 200 γρ cottage cheese me μισο scoop πρωτεινη cnp pro peptide { ανακατεμα μετα καταψυξη για 20 λεπτα κατι σαν γλυκο γινετε}

η μηπως παχαινει και να εβαζα 6 ασπραδια ομελετα?


ευχαριστω για το χρονο σας


ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΛΙΠΟΣ ΕΙΜΑΙ 1.75 73 ΚΙΛΑ.


Λαθος κατανομη εχεις κανει στον υδατανθρακα..γιατι τον εχεις ολο πριν την προπονηση?βαλω το 1/3 πριν την προπονηση και τα 2/3 μετα απαυτην

tots
26-07-11, 16:17
Λαθος κατανομη εχεις κανει στον υδατανθρακα..γιατι τον εχεις ολο πριν την προπονηση?βαλω το 1/3 πριν την προπονηση και τα 2/3 μετα απαυτην
ΕΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ..!!

ΔΗΛΑΔΗ 50 ΓΡ ΚΟΥΑΚΕΡ 09¨00

120 ΓΡ ΡΥΖΙ ΜΑΥΡΟ 12¨00

120 ΓΡ ΡΥΖΙ ΜΑΥΡΟ 03¨00

ΠΩ;)Σ ΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΩ?!!11 {ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΤΡΩΩ ΤΟ ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ ΓΕΥΜΑ 7}

Kaloutsikos
27-07-11, 14:58
Ρε παιδιά τι είναι το υδαταντηρακΑ;

tots
30-07-11, 19:57
Γεια χαρα παιδια επιστρεφω στο forum με την εξης απορια
την διατροφη μ. {ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΥΙΚΑ ΚΙΛΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΓΡΑΜΩΣΩ ΑΛΛΟ} ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΥΔΑΤΑΝΤΗΡΑΚΑ]με το που ξυπνησω πινω μια ισολατε μετα απο 30 λεπτα γευμα

πρωινο/50 γρ κουακερ με 6 αβγα 1 κροκο.

μετα 3 ωρες/120 γρ ruzi {μαυρο αβραστο}/170 γρ κοτοπουλο.{μεχρι προχτεσ ειχα πατατα σε 120 γρ]

μετα 3 ωρες/170 γρ ρυζι {μαυρο αβραστο}/170 γρ κοτοπουλο.{μεχρι προχτεσ ειχα πατατα σε 120 γρ]

προπονηση/ αμεσως μετα ισολατε πρωτεινη natures best

μετα απο 30 λεπτα 170 gr κοτοπουλο με αγοθρι μαρουλι

μετα απο 3 ωρες 200 γρ cottage cheese me μισο scoop πρωτεινη cnp pro peptide { ανακατεμα μετα καταψυξη για 20 λεπτα κατι σαν γλυκο γινετε}

η μηπως παχαινει και να εβαζα 6 ασπραδια ομελετα?


ευχαριστω για το χρονο σας


ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΛΙΠΟΣ ΕΙΜΑΙ 1.75 73 ΚΙΛΑ.


ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΑ ΡΥΖΙ ΚΑΣΤΑΝΟ 150 ΓΡ{ΒΡΑΖΜΕΝΟ] ΕΑΝ ΦΑΩ ΚΑΤΑ 8 Και μιση? η θα με παχυνει?

Kaloutsikos
31-07-11, 01:07
ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΑ ΡΥΖΙ ΚΑΣΤΑΝΟ 150 ΓΡ{ΒΡΑΖΜΕΝΟ] ΕΑΝ ΦΑΩ ΚΑΤΑ 8 Και μιση? η θα με παχυνει?

Αν δεν κοιμηθεις σε μιση ωρα, και αν δεν ξεπερνας της θερμιδες που πρεπει να παιρνεις ημερισιως δεν εχεις προβλημα.

just chris
31-07-11, 13:51
Ρε παιδιά τι είναι το υδαταντηρακΑ;

what the fuck...νομιζα οτι το'βλεπα μονο εγω!

ArgoSixna
31-07-11, 15:29
είναι TH αντί για Θ!! και γω στην αρχή ψάρωσα και ειπα να τον διορθώσω αλλά μετά είδα το "rυζι" ..!

Kaloutsikos
01-08-11, 10:19
είναι TH αντί για Θ!! και γω στην αρχή ψάρωσα και ειπα να τον διορθώσω αλλά μετά είδα το "rυζι" ..!

Α, εγω απο χωριο ειμαι δεν ξερω απο τετοια. :)

tots
19-09-11, 21:05
γεια χαρα,παιδια αυτη τη στιγμη κανω την εξης διατροφι καθως ερχετε χειμωνας..
1 βιτ c + bit e
πρωι 08¨00 αμινοξεα ανιμαλ νιτρο/μετα απο 40 λεπτα 70γρ κουακερ + μιση μπαννανα + 6 ασπραδια ενα κροκο.

11¨/30 250 γρ πατατα βραστη 170 γρ κοτοπουλο{κουταλια σουπας λαδι]

14¨/30 250 γρ πατατα βραστη 170 γρ κοτοπουλο{κουταλια σουπας λαδι]

16/45 προπονηση
18/00 αμεσως μετα ανιμαλ νιτρο μετα απο 40 λεπτα/

250 γρ πατατα βραστη 170 γρ κοτοπουλο{κουταλια σουπας λαδι]

10/00 200 γρ cottage cheese με 30γρ αμυγδαλα.+ 1 ω

θελω να βαλω κιλα οσο γινετε καθαρα για αυτο εχω αυξηση τον υδατανθρακα.

πως σας φαινετε? χρειαζετε να αλλαξω κατι?

ευχαριστω για τοις οποιες επισημανσεις!Armataz_01_151515

Giannistzn
20-09-11, 09:22
Σαν πλανο προσωπικα το βρισκω πολυ ωραιο. Καλο θα ηταν να μας ελεγες και ηλικια / βαρος / υψος και τις θερμιδες κυριως (αν μπορεις και αναλογιες μακροσυστατικων) της διατροφης για να υπαρχει μια καλυτερη εικονα.

Παντως εαν με αυτα εισαι υπερθερμιδικα εισαι μια χαρα για εμενα.

average_joe
20-09-11, 22:29
τα αμινοξεα υποθετω τα χεις βαλει το πρωι για να σταματησεις μυικο καταβολισμο και επειδη το σωμα εκεινη την ωρα πειναει?
το χω ξαναδει, αλλοι χρησιμοποιουν για τον ιδιο λογο iso πρωτεινη.
για μενα ειναι υπερβολη, ασχημα δεν ειναι, τυχοντα κερδη δεν ξερω αν θα υπαρξουν. εγω δεν θα εμπαινα σε αυτη τη διαδικασια, αν πιστευεις οτι ειναι απαραιτητα, εννοειται πασο.
κατα τα αλλα προφανως αποφευγεις πιο "πλουσια" διατροφη λογω ελλειψης χρονου?
αν ναι υπαρχουν λυσεις, αν οχι επειδη αυτα σου αρεσουν πασο.
ο καταμερισμος για μενα ειναι σωστος ίσως λιγο λιγοτερο κοτοπουλο.
σαλατες δεν εχεις ή φρουτα οποτε φροντισε απο βιταμινες να εισαι full (βλεπω ηδη οτι εχεις καποιες, βαλε και μια γερη πολυβιταμινη).
δεν δινεις αλλα στοιχεια για kcal οποτε πιστευω οτι ξερεις τι κανεις οσον αφορα αυξηση υδατανθρακα κτλ.
αυξησε κανα 1γρ τα ω3 αφου εχεις συμπληρωμα.
κανε κανα cheat για να ισιωνεις γιατι με τη μονοφαγια σε αυτο το βαθμο δεν εχω ιδεα.
σε εμενα δεν θα την εκανα οποτε ουτε και θα την προτεινα.
απλα ετσι σαν γνωμη και τιποτα παραπανω.:welcome:

tots
21-09-11, 22:03
:thumbup: για τοις απαντησεις σας.
Ναι τα αμινοξεα τα εχω για αυτο το λογο. αν και δεν θα μαθω εαν ειναι πλασεβο ποθ νομιζο οτι νιωθο πιο ξεκουραστως!
για να μην με πλητει η μονοφαγεια αλλαζω το κοτοπουλο με cottage cheese η με μοσχαρι τουλαχιστων μια φορα. σαλατα οχι οσο θα επρεπε:unsure:

καθε κυριακη cheese cake 1 fora.

ειμαι 72 κιλα με 10% λιπος και 1.72 υψος.

ημουν 20% και 81 πριν 5 μηνες.!!!

ρε σεις γνωριζετε ποσες θερμιδες ειναι ι διατροφη αυτη? ποσο υδατανθρακα και ποσο πρωτεινη και λιπαρα? θα ελεγα 190 γρ πρωτεινη και 200 υδατανθρακα??

δεν γνωριζω ακριβως!!!!!!

και εχω τετειο ωραριο που εχω ψυγειακι στο αμαξι.

average_joe
21-09-11, 22:15
περιπου 215 carbs (που ειναι λιγα για ογκο)
με 10γρ η κουταλια ειναι 60γρ fat χωρις να υπολογισω λιπος κοτοπουλου.
τωρα για πρωτεινη δεν μπορω να σου πω γιατι οι αποψεις διιστανται
δες εδω και υπολογισε με αυτο που καταλαβαινεις http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?16034-%CE%96%CF%8D%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CF%81%CE%AD%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82

βαλε μια πολυβιταμινη για καλο και για κακο.

tots
21-09-11, 22:57
μμμ λιγα.. ναι... θα ελεγα να ανεβασω τον υδατανθρακα σε 430 και να διπλασιασω την ποσοτητα αλλα σταδιακα...οχι απο την μια μερα στην αλλη!!!

δηλαδη 3 γευματα των 500γρ. πατατα βραστη και το κουακερ 80 γρ ?? ποσ σ φαινετε?:clap::)

tots
25-09-11, 21:50
ANYONE? ? ?:unsure:

giannis64
29-09-11, 21:01
εγινε συγχωνευση 4 θεματων σου. λιγο προσοχη στα νεα θεματα που ανοιγεις.;)