PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή όγκου



OldDog
19-12-10, 15:33
Σας παραθέτω μία διατροφή που κάνει ένας φίλος μου για να την αξιολογήσετε και αν είναι καλή θα την χρησιμοποιήσω και εγώ :turtle:


1ο = 100γρ βρωμη - 100 ml γαλα - 12 αμυγδαλα - 1 αυγό ολόκληρο - 1 scoop whey (25γρ πρωτεινης)

2ο = μακαρονια (κατι λιγοτερο απο 1 πιατο) - 5 φετες γαλοπουλας - πρασιναδα με ελαιολαδο

3ο = ριζι/μακαρονια/πατατα με κρεας απαχο (κοτοπουλο-ψαρι-γαλοπουλα) και πρασιναδα με ελαιολαδο

4ο = 400 ml γάλα με 1 μπανάνα (πριν την προπονηση)

5ο = 1.5 scoop whey (37.5 γρ πρωτεινης) 10 λεπτά ύστερα αφού έχουμε φάει 1 μπανανα και 1 κουταλια μελι και 2 ριζογκοφρετες

6ο = τόνος (σε νερό) με 1 κουταλακι γλυκου ελαιολαδο,πρασιναδα,3 φέτες γαλοπούλα

7ο = 1 γιαουρτακι 2% με 12 αμύγδαλα και 2 φέτες γαλοπούλας


:toast: :toast: :toast:

Pavlos17
19-12-10, 15:38
Σας παραθέτω μία διατροφή που κάνει ένας φίλος μου για να την αξιολογήσετε και αν είναι καλή θα την χρησιμοποιήσω και εγώ :turtle:


1ο = 100γρ βρωμη - 100 ml γαλα - 12 αμυγδαλα - 1 αυγό ολόκληρο - 1 scoop whey (25γρ πρωτεινης)

2ο = μακαρονια (κατι λιγοτερο απο 1 πιατο) - 5 φετες γαλοπουλας - πρασιναδα με ελαιολαδο

3ο = ριζι/μακαρονια/πατατα με κρεας απαχο (κοτοπουλο-ψαρι-γαλοπουλα) και πρασιναδα με ελαιολαδο

4ο = 400 ml γάλα με 1 μπανάνα (πριν την προπονηση)

5ο = 1.5 scoop whey (37.5 γρ πρωτεινης) 10 λεπτά ύστερα αφού έχουμε φάει 1 μπανανα και 1 κουταλια μελι και 2 ριζογκοφρετες

6ο = τόνος (σε νερό) με 1 κουταλακι γλυκου ελαιολαδο,πρασιναδα,3 φέτες γαλοπούλα

7ο = 1 γιαουρτακι 2% με 12 αμύγδαλα και 2 φέτες γαλοπούλας


:toast: :toast: :toast:

να βγαλει τις ριζογκοφρετες μεταπροπονητικα,φτανει η μπανανα με το μελι..
το προ-προπονητικο γευμα να ειναι τουλαχιστον 1-1:30 ωρα πιο πριν μην ξερασει ολο το γαλα πανω στα μηχανηματα xD

sTeLaKoS
19-12-10, 17:44
1ο = 100γρ βρωμη - 100 ml γαλα - 12 αμυγδαλα - 1 αυγό ολόκληρο - 1 scoop whey (25γρ πρωτεινης)

2ο = μακαρονια(κατα προτίμηση μαύρα) (κατι λιγοτερο απο 1 πιατο) - 5 φετες γαλοπουλας - πρασιναδα με ελαιολαδο

3ο = ριζι/μακαρονια/πατατα με κρεας απαχο (κοτοπουλο-ψαρι-γαλοπουλα) και πρασιναδα με ελαιολαδο

4ο = 400 ml γάλα με 1 μπανάνα (πριν την προπονηση)

5ο = 1.5 scoop whey (37.5 γρ πρωτεινης) 10 λεπτά ύστερα αφού έχουμε φάει 1 μπανανα και 1 κουταλια μελι και 2 ριζογκοφρετες

6ο = τόνος (σε νερό) με 1 κουταλακι γλυκου ελαιολαδο,πρασιναδα,3 φέτες γαλοπούλα

7ο = 1 γιαουρτακι 2% με 12 αμύγδαλα(ή καρύδια, ακόμη καλύτερα) και 2 φέτες γαλοπούλας
:

Σε γενικές γραμμές καλή είναι... να σου πω θα άλλαζα εγώ.

Δε μου αρέσει το αλλαντικό γαλοπούλας. Ευκολία θα μου πεις αλλά δεν είναι από καλής ποιότητας κρέας οπότε καλό θα είναι να χρησιμοποιείται σαν λύση ανάγκης και όχι ενταγμένο κανονικά το διατροφικό μας πλάνο.

Το γάλα πριν τη προπόνηση καλό θα ήταν να είναι άπαχο. Φαντάζομαι όχι αμέσως πριν τη προπόνηση...

Αυτά βασικά, η ριζογκοφρέτες μεταπροπονητικά μπορούν να βγουν αλλά και να μείνουν δε πειράζει.

OldDog
19-12-10, 20:40
τα καρύδια είναι καλύτερα για πρωί και βράδυ ? πρωτη φορα το ακουω :shock:


τα μακαρόνια μαύρα ειναι :green::green:

το ξερω για τη γαλοπουλα,αλλα δεν εχω (εγω,οχι ο φιλος μου) τι αλλο να βαλω,η τσεπη μου με βαρενει,εκτος αν βαλω λιγο πρωτεινη σε νερο,θα δω :weights:

τι αλλο θα μπορουσα και εγω και ο φιλος μου να αλλαξει σε αυτη τη διατροφη ? :)

sTeLaKoS
19-12-10, 22:06
τα καρύδια είναι καλύτερα για πρωί και βράδυ ? πρωτη φορα το ακουω :shock:


Τα καρύδια έχουνε περισσότερα Ω3 από τα αμύγδαλα. :thumbup:
Τα αμύγδαλα έχουνε κατά κόρον Ω6, τα οποία όμως τα παίρνεις και από το ελαιόλαδο. ;)

OldDog
20-12-10, 02:52
:shock: :toast::toast::toast:


τι αλλο θα μπορουσα να αλλαξω?

OldDog
21-12-10, 02:28
Βαση: 7 γεύματα - Σκοπος: ογκος ( 5 μερες βαροι απο 1 μυικη ομαδα την μερα και 2 πρωινα αεροβια 45 λεπτων ) - Διαθεση: καθε 2 βδομαδες να βαζω 250 θερμιδες παραπανω στη διατροφη

Ξεκιναμε! :green: :)

Πρωι = 100γρ βρωμη / 100μλ γαλα 0% / 12 καρυδια / 1 αυγο ολοκληρο / 1 σκοοπ πρωτεινη σε νερο

Δεκατιανο = 100γρ μαυρο μακαρονι / 3 ασπραδια αυγων / σαλατα με ελαιολαδο

Μεσημεριανο = 100γρ μαυρο μακαρονι ή ρυζι / γαλοπουλα ή κοτοπουλο ή ψαρι / σαλατα με ελαιολαδο

Γευμα 1.30 ωρα πριν την προπονηση = 400μλ γαλα 0% - 1 μπανανα - 15γρ πρωτεινης σκονη καθαρη

Μετα την προπονηση = 1 κουταλια σουπας μελι - 1 μπανανα - 35γρ πρωτεινης σκονη καθαρη

Γευμα 1 ωρα αργοτερα = 1 τονος σε νερο με σαλατα και ελαιολαδο

Πριν τον υπνο = 1 γιαουρτι 0% - 12 καρυδια - 4 ασπραδια αυγου
:turtle:



Η δίαιτα αυτή περιέχει :

220γρ πρωτεινης

310γρ υδατανθρακα

45γρ λιπος

2600 θερμιδες


:toast:

f-panos
21-12-10, 10:25
Καποιες παρατηρησεις απο εμενα:




Πρωι = 100γρ βρωμη / 100μλ γαλα 0% / 12 καρυδια αφαιρεσε τα κ προσθεσε φρουτο/ 1 αυγο ολοκληρο / 1 σκοοπ πρωτεινη σε νερο

Δεκατιανο = 100γρ μαυρο μακαρονι / 3 ασπραδια αυγων / σαλατα με ελαιολαδο πολυ λιγη ζωικη πρωτεινη, η πρωτεινη σου βασιζεται στο μακαρονι σε αυτο το γευμα. θα μπορουσες να αυξησεις τα ασπραδια κ να μειωσεις λιγο τα μακαρονια

Μεσημεριανο = 100γρ μαυρο μακαρονι ή ρυζι / γαλοπουλα ή κοτοπουλο ή ψαρι / σαλατα με ελαιολαδο

Γευμα 1.30 ωρα πριν την προπονηση = 400μλ γαλα 0% - 1 μπανανα - 15γρ πρωτεινης σκονη καθαρη θα σου προτεινα να αλλαξεις θεση σε αυτο το γευμα με το μεσημεριανο ή με το δεκατιανο σου. χρειαζεσαι πριν την προπονηση υδατανθρακα αργης αποροφησης για ενεργεια στο γυμναστηριο, πραγμα που δεν στο προσφερει η λακτοζη του γαλακτος αλλα το μακαρονι, το ρυζι, η πατατα κτλ

Μετα την προπονηση = 1 κουταλια σουπας μελι - 1 μπανανα - 35γρ πρωτεινης σκονη καθαρη

Γευμα 1 ωρα αργοτερα = 1 τονος σε νερο με σαλατα και ελαιολαδο προσθεσε υδατανθρακα εστω κ 50 γρ μακαρονια κλπ μην τα φοβασαι λογω της ωρας τα εχεις αναγκη μετα την προπονηση!

Πριν τον υπνο = 1 γιαουρτι 0% - 12 καρυδια ή αμυγδαλα ή ταχινι - 4 ασπραδια αυγου
:turtle:

:toast:

OldDog
21-12-10, 14:51
αλλες γνωμες? :)