PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν παίρνω όγκο!! Τα φώτα σας..



Saitek
08-11-07, 02:35
Καλησπέρα σε όλους, θα μπώ γρήγορα στο ψητό γιατί καίγομε. είμαι 17 χρονών, και ζυγίζω 55 κιλά (καθόλου λίπος), μέχρι και πρίν το καλοκαίρι πήγαινα gym, μετά το σταμάτησα για διάφορους κ σοβαρούς λόγους.
έχω ρίξει άπηρο φαί, αλλα ποτε δεν ξεπέρασα τα 56 κιλά, απόσο θυμάμαι έτρωγα τα εξής:
πρωί: μακαρόνια&χυμό ή βρώμη 100γρ με γάλα.
στο σχολείο μετα απο 1:30-2 ώρες, μια μεγάλη ζαμπονοκ/πιτα κανα κρουασάν και ενα χυμό η γαλατάκι.
μεσημεριανό: ότι έχει, κυρίως κρέας ή κοτόπουλο με ρύζι η κάτι αλλο, ψωμιά μαύρα και κάνα γιαουρτάκι.
απόγευμα: 100γρ ρύζι μαύρο με πολυ χυμό για να κατεβεί, ψωμί η οτιδήποτε βρώ στο ψηγείο.
-gym-
nitrotech 1sc
-
μακαρόνια μαύρα k γάλα.. ύπνος.

για να λέμε και την αλήθεια όμως πολλές φορές δεν το τηρούσα η δεν πήγαινα gym, όμως πάντα προσπαθούσα να το ισσοροπίσω.
πλέων σκέφτομαι να το ξεκινήσω πάλι μαζί με gym.. αλλα αν δεν πάρω πάλι αποτελέσματα δεν ξέρω κγώ που θα καταλήξω. έτσι μου'ρχεται να κοπανηθώ στις ορμόνες

χρειάζομαι μερικές συμβουλές όμως... ευχαριστώ και συγνώμη αν έφαγα τον χρόνο σας,

gpol
08-11-07, 02:47
Αν δεν μπορεις να παρεις βαρος αυτες .... τοτε δεν θα μπορεσεις ουτε με αυτες.

Θα πρεπει να βρεις το βασικο μεταβολισμο σου, δηλαδη ποσες θερμιδες πρεπει να τρως για να συντηρησεις το βαρος σου, και να προσθεσεις 300-500 θερμιδες εφοσον πας για αυξησει βαρους. Αν κανεις αυτο για αρχη, θα μας βοηθησεις ιδιαιτερα για να σου πουμε κατι παραπανω

Gasturb
08-11-07, 14:48
Ο μεταβολισμός σου λόγω ηλικίας κ σωματότυπου είναι πολύ υψηλός κ δεν θέλω να σε απαγοητεύσω για τον όγκο που ζητάς. Απλά εκμεταλλεύσου την καταστασή σου κάνε γυμναστική να δυναμώσεις κ να γραμμώνεις συγχρόνως ώστε όταν φτάσεις τα 20 που θα αρχίσεις να βάζεις κιλά να είσαι έτοιμος.

Gt

RUHL
08-11-07, 19:45
Μικρος εισαι ακομα μπορεις να κανεις κατι με τον ογκο με το φαγητο αμα πειθαρχησεις τον εαυτο σου αλλα πολλα δεν θα δεις εγω στα 14 που ξεκινησα ημουν 59 κιλα αλλα ψηλος 182 καπου εκει αλλα δεν σταματουσα το gym οτι και να γινει πραγματικους μυιεις ειδα μετα τα 18 πανω μου σηνεχεια ημουν μετα στα 78 κιλα μετα ξαφνικα πηρα 11 κιλα αμεσα και τωρα στα 22 εφτασα τα 92 τορινο σημερινο βαρος :army2: αντε λιγο πηθαρχεια για μερικους μηνες και θα δεις αποτελεσματα(Πολυ ακριβη πρωτεινη αγωραζεις :green: μαλον εχεις πολλα λεφτα για πεταμα)

ioannis1
08-11-07, 21:52
Συμφωνω με τον gas μαλλον συνεχιζεις να αναπτυσεσαι .μολις σταματησεις να ψηλωνεις θα αρχισεις να βαζεις κιλα. :green:

gpol
08-11-07, 22:09
Απο 69 κιλα που ημουν στην ηλικια σου, εφτασα περσυ στα 96 μετα απο 7 περιπου χρονια! Αυτο τα λεει ολα :)

ioannis1
08-11-07, 22:11
Απο 69 κιλα που ημουν στην ηλικια σου, εφτασα περσυ στα 96 μετα απο 7 περιπου χρονια! Αυτο τα λεει ολα :)
+1 :^^:

Nick3
09-11-07, 02:11
Στην ηλικία σου ήμουν 60 και μετά από τέσσερα χρόνια(πέρυσι) 100.

billys15
09-11-07, 11:19
Μιας και λενε ολοι ποσο ηταν στην ηλικια σου,εγω ειμαι 1 χρονο μικροτερος και ειμαι στα 100 ακριβως και οταν φτασω στα 17 με κοβω κανα 105 :D :D :geek:

Σοβαρα τωρα,πρεπει πρωτα να μαθεις να τρως και να γυμναζεσαι και μετα απο καποια χρονια πειρας και πειραματισμου και διαβασματος να σκεφτεις τις ορμονες που λες.


...πραγματικους μυιεις ειδα μετα τα 18 πανω μου...Τωρα γιατι με τρομαζεις?? Δηλαδη εννοεις οτι καλη διαφορα θα δουμε μετα τα 18 μας? :???: Εχω ακουσει αλλα γι'αυτο ρωταω. :| Ο καιρος θα δειξει..

RUHL
09-11-07, 18:19
Α καλα εσενα billy μολις γινεις ενηλικας θα σε παμε στο ολυμπια χεχεχε :green: :army2: :bodybuilder2: ποσο υψος εχεις?

billys15
10-11-07, 14:24
1.92-93 αλλα μην φανταστεις τιποτα το ιδιαιτερο,εχω και καποιο λιπος πανω μου.

End of Off topic . :)

hackman
10-11-07, 16:15
και εγώ τα ίδια περασα φίλε τώρα στα 20 άρχισα να παίρνω βάρος και να φτάνω τα 85+

Antonio
10-11-07, 16:19
Δεν βλέπω κανείς να στέκεται στην διατροφή που μας παρέθεσε ο φίλος. Δεν είναι και ότι καλύτερο...

gpol
10-11-07, 16:37
Αναφερθηκε Antonio απο την αρχη περι θερμιδων στην διατροφη. O φιλος saitek ομως δεν εχει απαντησει ακομα, ωστε να μπουμε σε περισσοτερες λεπτομερειες και να ανοιξει η συζητηση. Οταν απαντησει θα πουμε για την διατροφη του. Μεχρι τοτε ομως τι να λεμε ? να συζηταμε μονοι μας χωρις να μιλαμε με αυτον που εκανε την ερωτηση ?

(Antonio χαθηκες, ολα καλα? )

Antonio
10-11-07, 17:47
Έχεις ένα δίκαιο.Και δύο... :wink:

(Όλα καλά gpol απλά έχει πέσει δουλεία και τρέχουμε!)

Gasturb
11-11-07, 00:50
Δεν βλέπω κανείς να στέκεται στην διατροφή που μας παρέθεσε ο φίλος. Δεν είναι και ότι καλύτερο...

Aμμα είνια έτσι γιατί δεν κάνεις την αρχή?

Gt

Antonio
11-11-07, 01:04
οκ ας την κάνω:P


πρωί: μακαρόνια&χυμό ή βρώμη 100γρ με γάλα.
Μακαρόνια πρωινιάτικο???????? :?
Πολύ λίγη πρωτείνη.


μια μεγάλη ζαμπονοκ/πιτα κανα κρουασάν και ενα χυμό η γαλατάκι.


Οι επιλόγές αυτού του γέυματος δεν μπορούν να αποτελέσουν κατα κανένα τρόπο διατροφή bber ή έστω μια απλή υγειινή διατροφή.


απόγευμα: 100γρ ρύζι μαύρο με πολυ χυμό για να κατεβεί, ψωμί η οτιδήποτε βρώ στο ψηγείο.
Από εδώ αν εξαιρέσουμε το ρυζάκι μια από τα ίδια...




μακαρόνια μαύρα k γάλα.. ύπνος.

Από εδώ το πιο χρήσιμο μου φαίνεται οτι έιναι ο ύπνος! :sleeping:

Ετσι λοιπόν από τα 5 γεύματα που κάνεις + μια δόση πρωτείνη τα μόνα που είναι οκ είναι το 1 από τα 5 και η δόση της πρωτείνης μετά την προπόνση,χωρίς βέβαια και αυτά να είναι τέλεια.

Επομένως η λύση για σένα βρίσκεται στο δίαβασμα. Ρίξε μια ματιά στα άρθρα του MB για διατροφή όγκου και μεταπροπονητική φτιάξε ένα πλάνο διατροφής με σταδιακή αυξηση των θερμίδων σου , με σωστά επιλεγμένες τροφές και όχι σαμπονοκασσερόπιτες,πιροσκί και σπλινάντερα και εδώ είμαστε παλι να σε βοηθήσουμε.

over and out πάω να δώ ταινία!! :geek:

Saitek
11-11-07, 15:35
Γεια σας! συγνώμη για την καθυστέρηση, και ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Διάβασα μερικά άθρα όπως μου είπατε. Χρειάζομε γύρο στις 2400 θερμίδες, ας γράψω και ένα πρόγραμα:
πρωι: μακαρόνια,1sc πρωτείνη,μπανάνα
σχολείο: σάντουιντς με γαλοπούλα κ όλα τα σχετικά, χυμό/γαλατάκι, και.. ;;;
μεσημεριανό: αυτό που έγραψα στο αρχικό ποστ
μετά απο 2 ώρες: 2-3 βραστές πατάτες,ψωμί μάυρο,φυσικό χυμό
μετά απο 2 ώρες: 100γρ μάυρο ρύζι
προπόνηση
μεταπροπ: 1sc πρωτείνη + ..1-2 κουταλιές γλυκόζη; (αλακία είπα;)
μετά απο 1:30-2 ώρες: κρεατικά,βραστή πατάτα,cottage,1-2 μπανάνες.
τι λέτε; μήπως θέλετε να γράψω και τις θερμίδες;

@RUHL:
δεν έχω λεφτά για πέταμα :x .

RUHL
11-11-07, 17:13
Τοτε παρε αλλη εταιρια τα ιδια αποτελεσματα θα εχεις ισως και καλυτερα αμα βαλεις καλυτερος δοσεις απο τα ηδη υπαρχοντα που εχει οπως την κρεατινη που εχει μεσα αλλα σε μικρη ποσοτητα

Saitek
12-11-07, 05:49
Αυτό σκοπέυω να κάνω, αλλα δεν θέλω να επεκταθώ σε κρεατίνες κλπ.

gpol
12-11-07, 13:23
Δεν χρειαζεται να παρεις καμια κρεατινη. Απλα κατσε φαε και γυμνασου

Batista
16-11-07, 14:40
Aν θελεις ογκο ειναι καλλητερα να αρχησης με κανα weight gainer παρα με κρεατηνη....
Αλλα πανο απο ολα ωπος ειπαι και ο φιλος gpol πρεπη να τρως σωστα, να κοιμασε αρκετα και να εχεις ενα προγραμμα ασκησεων για ογκο.
Να θημασε οτι οι μυς δεν μεγαλονουν στο γυμναστιριο αλλα μετα απο αυτο...
Την ωρα που τρως και την ωρα που κοιμασε.... :wink:

Gasturb
16-11-07, 21:31
Aν θελεις ογκο ειναι καλλητερα να αρχησης με κανα weight gainer παρα με κρεατηνη....

Tσέκαρε την πρώτη πρόταση

Δέκα τρόποι να αποκτήσεις μυική μάζα (http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1007)

Gt

Batista
16-11-07, 21:50
Ενοητε Gasturb οτι κανεις αυτα τα 10 στη ληστα και χρεισιμοπειης και το weight gainer σαν σημπλιρομα......
Και παλη δεν ειναι για ολους και ολες της ωρες....
Εγω προσοπικα ποτε δεν το χρειαστηκα, αλλα ειναι καπιοι hard gainers που τους βοηθαει....
Φησικα αν χρεισιμοπειη κανεις μονο weight gainers λογικο ειναι να βαλη μονο παραπανισια κηλα....
Οσο για το αρθρο με τους 10 τροπους δεν θα ελεγα οτι χρεισιμοπιοντας weight gainer ειναι λαθος τροπος.....
Μαλλον δεν θα ελεγα οτι κατατεσετε ως τροπος απο μονο του..... :|

Gasturb
16-11-07, 21:59
Ενοητε Gasturb οτι κανεις αυτα τα 10 στη ληστα και χρεισιμοπειης και το weight gainer σαν σημπλιρομα......
Και παλη δεν ειναι για ολους και ολες της ωρες....
Εγω προσοπικα ποτε δεν το χρειαστηκα, αλλα ειναι καπιοι hard gainers που τους βοηθαει....
Φησικα αν χρεισιμοπειη κανεις μονο weight gainers λογικο ειναι να βαλη μονο παραπανισια κηλα....
Οσο για το αρθρο με τους 10 τροπους δεν θα ελεγα οτι χρεισιμοπιοντας weight gainer ειναι λαθος τροπος.....
Μαλλον δεν θα ελεγα οτι κατατεσετε ως τροπος απο μονο του..... :|

To θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές στο φόρουμ κ πολύ μας αμφισβητούσαν που είμασταν τόσο κάθετοι για τα gainers αλλά μετά έρχοντε κ μας επιβεβαιώνουν λέγοντας ότι αυτό το προϊον που είναι full στην μαλτοδεξτρίνη μόνο λίπος τους πρόσφερε.

Oι hard gianers που αναφέρεις προτιμότερο είναι να επιμείνουν στην σωστή διατροφή κ ας έχουν αργή πρόοδο παρά να πίνουν 50 γρ ζάχαρη κάθε μέρα κ να προσπαθούν μετά με αεροβίωση να χάσουν το λίπος που τους έδωσε το gainer και το πλήρωσαν κ απο πάνω!

Gt

ioannis1
16-11-07, 22:17
παντως βλεπω οτι περα απο τους πολλους υδατανθρακες που εχει η διατροφη του φιλου εχει ελειμα πρωτεινης.νομιζω οτι μια γεναια αυξηση τους ,θα τον βοηθησει ναπαρει καλο βαρος.οι τυροπιτες και τα ομοια δεν προσφερουν τιποτε περισσοτερο απο λιπος.αρα 6 γευματα την ημερα με αρκετη πρωτεινη και υδατανθρακες σε καθε γευμα ειναι το ζητουμενο.

Saitek
21-12-07, 18:31
παιδιά συγνώμη που ξεθάβω αυτό το τοπικ, λέω να αγοράσω τα εξής συμπληρώματα εντός ολίγων ημερών,
MDY - Maltodextrin 1500γρ
MDY - Dextrose 1500γρ
EAS - 100% Whey Protein

συμφωνείτε; επίσης θα ήταν καλό να έπερνα και γλουταμίνη ή κάτι άλλο; αυτά. καλές γιορτές

gpol
21-12-07, 18:50
Μια χαρα ειναι για τις ωρες τριγυρω του γυμναστηριου

RUHL
21-12-07, 19:27
παιδιά συγνώμη που ξεθάβω αυτό το τοπικ, λέω να αγοράσω τα εξής συμπληρώματα εντός ολίγων ημερών,
MDY - Maltodextrin 1500γρ-----------------------OXI
MDY - Dextrose 1500γρ----------------------------OXI
EAS - 100% Whey Protein

συμφωνείτε; επίσης θα ήταν καλό να έπερνα και γλουταμίνη ή κάτι άλλο; αυτά. καλές γιορτές


αμα ακουσετε και οι υπολοιποι την τιμη θα κανετε ετσι :banghead: :banghead: :banghead:

Η τιμη αυτον τον 2 που εγραψες MDY ειναι οχι 2πλασια ουτε 3πλασια 10πλασια ειναι :shock: :shock: :shock: :banghead: :banghead: :banghead:
Συνολικο κερδος 1000% :shock: :shock:

Καλυτερα αγορασε απο ζαχαροπλαστειο και τα 2 το ιδιο πραμα ειναι και αμα δεν βρεις
Μπορεις να ψαξεις και για δεξτροζη στα φαρμακεια αμα ομως ειναι πανω απο 5 ευρω το κιλο αστο δεν αξηζει ειναι ακριβη
Και αμα δεν βρεις παρε σιροπι γλυκοζης(δεξτροζη) απο τα συπερ μαρκετ
Κρατα τα λεφτα σου μην τα σπαταλας εδω και εκει :awesome:

Παρε και την γλουταμινη που ελεγες :awesome:

Saitek
21-12-07, 19:48
Ωχ :affraid: , σε ευχαριστώ πολύ !! την μαλτοδεξτρίνη και την δεξτρόζη θα την ζητήσω με αυτα τα ονόματα;

pikolo
21-12-07, 19:56
καλυτερα πες γλυκοζη σε σκονη πρωτα.... :army2:


anyway αν μενεις θεσσαλονικη ξερω που εχει να σου πω να παρεις με 2,5 ευρω το κιλο(δεξτροζη)

Saitek
21-12-07, 20:03
ξανθη μένω δυστηχώς, επίσης ποια γλουταμίνη να διαλέξω, eas,mdy,..?

pikolo
21-12-07, 20:14
μην κανεις ολο το ποστ quote :evil:

KATERINI 144
21-12-07, 21:37
Gas γιατί γράφεις με το όνομα του pikolo?! :???:

:geek:

pikolo
21-12-07, 21:44
οχι εγω ειμαι!!πικολο εδω.... :thumbsup: απλα πες ποες ο gast κατι μου εμφυσησε.... :smash: :geek:

RUHL
21-12-07, 22:29
Πικολο δεν ξερω απο που την περνεις αλλα ο διγκας(φαρμακειο) θελει πολυ ξυλο 4,25 το κιλο τη πηγε την δεξτροζη :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:




Λυπη ο Γκας και τωρα ανελαβε δουλεια ο πικολο :moderator: :shock: :shock: :rocking:




ΕΑΣ παρε Saitek

pikolo
22-12-07, 00:30
απο εκει την περνω....δεν ειναι δυνατον να την πηγε τοσο....απλα εχει δυο ειδων......ετσι λκεει η μια κανει 2,5 ευρω και η αλλη 4,5 το χει κανει και σε αλλους....μαλτοδεξτρινη δεν ειδα αν εχει ...παιζει και να εχει..ε καποιος επρεπε να αναλαβει τα καθηκοντα...χεχε

KaKoFoNiX
22-12-07, 06:01
Έχουνε 2 δεξτρόζες, σκόνη και υγρή.Πολλές φορές μπερδεύονται εκεί στο ταμείο και σου χρεώνουν την υγρή γιατι εμφανίζεται πρώτη στη λίστα.Πρέπει να τους επισημάνεις εσύ ότι αγοράζεις με άλλη τιμή αν σου χρεώσουν παραπάνω.

Saitek
22-12-07, 14:00
Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε και τις δοσολογίες (πρωτείνη,γλουταμίνη,γλυκόζη,πολυβιταμίνες); ευχαριστώ :)

RUHL
22-12-07, 14:50
Πρωτεινη με που ξυπνας 1 σκουπ
Μετα την προπονηση 1,5 περιπου
Δεξτροζη αμα εχεις μονο αυτην τοτε 0,8 ανα κιλο του σωματικου σου βαρους αλλιως αμα παρεις και μαλτοδεξρινη τοτε 0,4 ματοδεξρινη 0,4 δεξτροζη ανα κιλο

Γλουταμινη δεν ξερω ακριβως να σου πω εγω εχω 15 γραμ ανα μερα 5 το πρωι 5 πριν την προπονηση(εδω παιζεται αμα την χρειαζομε τελος παντων) και 5 μετα την προπονηση.
Μπορω να σου προτεινω 5 το πρωι 5 μετα την προπονηση 5 γραμ πριν τον υπνο

Πολυβιταμινη 1 μαζι με το πρωινο σου

:wave: