PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφη Ογκου του Αρνολτ Σβατσενέγκερ!



MichalisPorke
19-12-10, 22:52
Παρακατω ειναι η διατροφη του γνωστου σε ολους Αρνολτ Σβατσενέγκερ.Ειναι 5000 θερμιδων!

Γεύμα 1 (7.30)
3 ολοκληρα αυγα
100-200 γρ μοχαρίσο κιμα
2 φετες ψωμι με βουτυρο
2 ποτήρια γάλα

Γευμα 2 (10.00)
Μισο σάντουιτς, κρέας
1 βραστο αυγο
1 ποτηρι γαλα

Γευμα 3 (12.30)
1 σαντουιτς με κρέας
1 σαντουιτς με τυρι
2 ποτηρια γαλα
Φρουτα

Γευμα 4 (15.00)
1 βραστο γάλα
3 φέτες ψωμι
2 ποτηρια

Γευμα 5 (18.00)
200-300 γραμμαρια μοσχαρισιο κιμα
1 πατατα στο φουρνο με βουτυρο
Σαλατα και λαχανικα
2 ποτηρια γαλα

Γευμα 6 (21.00)
Ροφημα πρωτεινης ολα στο μπλεντερ με:
2 ποτηρια γαλακτος
Μισο φλυτζανι σκονα γαλακτος
1 αυγο
μισο φλυτζανι παγωτο

Τωρα εχω και εγω καποιες αποριες!:P:P
Υδατανθρακες δεν βλεπω πολλους και οι περισσοτεροι ειναι ψωμι!:shock:
Και επισης πολλα λιπη βλεπω απο βουτηρο!

Galthazar
19-12-10, 23:30
για τις ωρες και την ενταση στις προπονησεις του μην σου πω και λιγα ειναι!!

Kazmaier
19-12-10, 23:31
δεν ξερω σε τι ακριβως θα ωφελησει κανεναν απο εδω μεσα το να μαθουμε την διατροφη του αρνολντ, αν πραγματι ειναι αυτη , δλδ τι διαφορετικο εχει απο τις τοσες δοκιμασμενες διατροφες που κυκλοφορουν? επειδη την εκανε ο αρνολντ? i just dont get it

Devil
19-12-10, 23:31
δεν ξερω σε τι ακριβως θα ωφελησει κανεναν απο εδω μεσα το να μαθουμε την διατροφη του αρνολντ, αν πραγματι ειναι αυτη , δλδ τι διαφορετικο εχει απο τις τοσες δοκιμασμενες διατροφες που κυκλοφορουν? επειδη την εκανε ο αρνολντ? i just dont get it

:thumbup:

MichalisPorke
19-12-10, 23:34
δεν ξερω σε τι ακριβως θα ωφελησει κανεναν απο εδω μεσα το να μαθουμε την διατροφη του αρνολντ, αν πραγματι ειναι αυτη , δλδ τι διαφορετικο εχει απο τις τοσες δοκιμασμενες διατροφες που κυκλοφορουν? επειδη την εκανε ο αρνολντ? i just dont get it

Δεν σου ειπα καποιος να την ακολουθησεις..Οπως υπαρχει το προγραμμα προπονησης του μπουρναζου και του dorian yates και ολους τους μεγαλους του χωρου ετσι υπαρχει και αυτο..Και ναι λογικο ειναι οτι επειδη την εκανε ο αρνολτ την εβαλα..Εκτος και αν θεωρεις οτι ο αρνολτ δεν ειναι καποιος μεγαλος στο χωρο του bodybuilding..

sTeLaKoS
19-12-10, 23:40
Δεν την είχα ξαναπετύχει κάπου. Ποτέ δε θα μάθουμε αν ήτανε όντος αυτή, όπως και τα μυστικά των υπόλοιπων pro.

Πολύ γάλα παρατηρώ, πάνω από 2.5 λίτρα ημερησίως. Τα υγρά προσφέρουν εύκολες θερμίδες..

MichalisPorke
19-12-10, 23:59
Θα μιλησω με καποιον mod και αν ειναι οκ θα βαλω την πηγη!

Galthazar
20-12-10, 00:04
ο απο πανω ο στελιος τι ειναι?

MichalisPorke
20-12-10, 00:25
ο απο πανω ο στελιος τι ειναι?

Σωστος mod ειναι!:p

Gaspari
20-12-10, 16:08
Αν και δεν νομίζω να είναι αυτή πραγματικά, πολύ γάλα μωρέ.. Και ξέρω γω... Πιστεύω είναι λίγα για αυτόν ειδικά.

Eddie
20-12-10, 16:24
Καλα,οτι να ναι διατροφη..

Και σιγα μη τον πιστεψουμε!!Εδω δρουσε εναντιον του καλυτερου του φιλου,του columbo για να μη πλασαριστει καλα και κερδισει το ολυμπια και μεις πιστευουμε οτι θα ελεγε ποτε τη διατροφη του?Τωρα θα μου πειτε τα χρονια περασαν και καμια σημασια δεν εχει,εγω παλι ομως δε το πιστευω.

Κατ αρχην ειναι πολυ αοριστη..λεει 100-200γρ κιμα,ουτε προελευση,ουτε τροπος μαγειρεματος,λεει τοστ με κρεας αλλα ποσο και τι κρεας δε λεει.

Fail :thumbdown:

Pavlos17
20-12-10, 16:49
αχαχαχαχα κιμα στο προινο? αχαχαχαχ

Pavlos17
20-12-10, 18:33
Αν και δεν νομίζω να είναι αυτή πραγματικά, πολύ γάλα μωρέ.. Και ξέρω γω... Πιστεύω είναι λίγα για αυτόν ειδικά.

τι κακο εχει το γαλα?γιατι το εχετε παρεξηγησει ολοι?

pan0z
20-12-10, 18:36
εγω ενα ξερω "Milk are for babies when you get older you drink beer" :bowdown:

Devil
20-12-10, 18:37
τι κακο εχει το γαλα?γιατι το εχετε παρεξηγησει ολοι?

μεσες ακρες αυτα που λεγαμε προχτες για την μπανανα....;)

Valentinos
20-12-10, 18:47
Ο Άρνολντ ίσως έτρωγε 1 κιλό κρέας την ημέρα.

Eddie
20-12-10, 20:49
εγω ενα ξερω "Milk are for babies when you get older you drink beer" :bowdown:

Ιs

Ξανακουσε το χαχα :turtle:

@Paulos17 Δεν εχει τιποτα κακο το γαλα αμα εχεις δικες σου αγελαδες πιες αφοβα.Αν παιρνεις συσκευασμενο "το νου σου".

Galthazar
20-12-10, 20:52
uncountable!!!:P:P

MichalisPorke
20-12-10, 21:08
Εγω παιδια την βρηκα καπου και απλα την ποσταρα..Απο εδω και περα μπορειτε να ψαξετε λιγο να δειτε αν οντως ειναι αυτη ή οποιος θελει ας μου στειλει πμ να του πω την πηγη..

giannis64
20-12-10, 21:17
για στειλε ενα πμ για την πηγη.. αρχησαν να με ζωνουν τα φιδια τωρα:turtle:

Gaspari
20-12-10, 21:35
τι κακο εχει το γαλα?γιατι το εχετε παρεξηγησει ολοι?

Κανένα απολύτος κακό φυσικά. 800ml με 1 λίτρο πίνω την ημέρα.


εγω ενα ξερω "Milk are for babies when you get older you drink beer" :bowdown:
Πλάκα κάνεις...ε? :turtle: :green:

pan0z
20-12-10, 21:49
Κανένα απολύτος κακό φυσικά. 800ml με 1 λίτρο πίνω την ημέρα.


Πλάκα κάνεις...ε? :turtle: :green:

Δες το pumping iron ;)

GEORGEXX1
20-12-10, 22:01
μονο να σκεφτεις οτι στους αγωνες κατεβαινε στα 115 κιλα,ευκολο ειναι να σκεφτεις οτι αυτη η διατροφη ηταν για τρια γευματα.
Ασε που με το ματι δεν την κοβω για 5000 θερμιδες.

COBRA_STYLE
20-12-10, 22:05
ρε σεις...εχει βουιξει ο τοπος με τα γαλακτοκομικα!!δεν πρεπει να καταναλωνουμε πολλα!!λογο της καζεινης η οποια πηζει στο στομαχι(εξου και η αργη απορροφηση) ευνοει την αναπτυξη καρκινου!!

τωρα μην αρχιζουν να με ρωτανε μερικοι για πηγες κ βλακειες!!αμα το ψαξει κανεις θα βρει!!just my 2 cents bro:thumbup:

Pavlos17
20-12-10, 22:09
ρε σεις...εχει βουιξει ο τοπος με τα γαλακτοκομικα!!δεν πρεπει να καταναλωνουμε πολλα!!λογο της καζεινης η οποια πηζει στο στομαχι(εξου και η αργη απορροφηση) ευνοει την αναπτυξη καρκινου!!

τωρα μην αρχιζουν να με ρωτανε μερικοι για πηγες κ βλακειες!!αμα το ψαξει κανεις θα βρει!!just my 2 cents bro:thumbup:

oκ θα πεθανω απο καρκινο...

Gaspari
20-12-10, 22:21
ρε σεις...εχει βουιξει ο τοπος με τα γαλακτοκομικα!!δεν πρεπει να καταναλωνουμε πολλα!!λογο της καζεινης η οποια πηζει στο στομαχι(εξου και η αργη απορροφηση) ευνοει την αναπτυξη καρκινου!!

τωρα μην αρχιζουν να με ρωτανε μερικοι για πηγες κ βλακειες!!αμα το ψαξει κανεις θα βρει!!just my 2 cents bro:thumbup:

Καλά.


Δες το pumping iron ;)

Οκέι, άσε εμένα στο γάλα μου κ εσύ πιές μπυρίτσα :D

pan0z
20-12-10, 22:44
απλα ειπα αυτο που ειπε ο αρνολντ οταν τον ρωτησανε αν πινει γαλα.Επειδη το προγραμμα διατροφης του λεει αλλα.

Pavlos17
20-12-10, 22:48
απλα ειπα αυτο που ειπε ο αρνολντ οταν τον ρωτησανε αν πινει γαλα.Επειδη το προγραμμα διατροφης του λεει αλλα.

προφανως το πε για πλακα

beefmeup
20-12-10, 22:54
λοιπον παιδια,μην βγουμε αλλο οφ τοπικ με το γαλα γενικοτερα.

εδω θα βρειτε τοσες μελετες κ αναφορες που θα πηξει το ματι σας,κ αμφιβαλω αν θα κατσει κανεις να τις διαβασει,για να βγαλει συμπερασματα γιατι ετσι μας αρεσει τελικα..:toast:

http://www.cancerproject.org/survival/cancer_facts/prostate_dairy.php

pan0z
20-12-10, 22:56
προφανως το πε για πλακα

απλα ηθελε να πει οτι δεν πινει πλεον γαλα αυτο.

MichalisPorke
20-12-10, 23:09
Κατι πολυ σημαντικο που δεν εγραψα!ΤΟ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΟ ΠΛΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΑΡΝΟΛΤ"The education of a bodybuilder". Τωρα δεν εχω κατι αλλο να πω..

Kazmaier
20-12-10, 23:15
μιχαλης,ακολουθεις την διατροφη αυτη η σκεφτεσαι να την ακολουθησεις?

beefmeup
20-12-10, 23:42
καποια ποστ πηγαν στα οφ.

μεινετε μονο στον σχολιασμο της διατροφης.

Kazmaier
20-12-10, 23:44
καπου διαβασα τωρα που το ψαξα στο νετ οτι βουταγε τον κιμα στο γαλα , αλλα για ψαχτο λιγο και εσυ ρε michael μηπως το αναφερει πουθενα στο βιβλιο του στο τελος τελος σε ψιλα γραμματα να ουμε

MichalisPorke
21-12-10, 00:52
μιχαλης,ακολουθεις την διατροφη αυτη η σκεφτεσαι να την ακολουθησεις?

Oχι φιλε δεν την ακολουθω απλα την βρηκα και μου εκανε εντυπωση και την ποσταρα!

jimmy007
21-12-10, 13:21
ρε σεις...εχει βουιξει ο τοπος με τα γαλακτοκομικα!!δεν πρεπει να καταναλωνουμε πολλα!!λογο της καζεινης η οποια πηζει στο στομαχι(εξου και η αργη απορροφηση) ευνοει την αναπτυξη καρκινου!!

τωρα μην αρχιζουν να με ρωτανε μερικοι για πηγες κ βλακειες!!αμα το ψαξει κανεις θα βρει!!just my 2 cents bro:thumbup:

Πες μου αν μπορείς την πηγή που το άκουσες.. Λέγοντας πηγή δεν εννοώ link. Απλά το διάβασες κάπου ή στο είπε κάποιος? Γιατί έχω μεγάλη περιέργεια ποιος μπορεί να διαδίδει κάτι τέτοιο...
Γενικά οτιδήποτε είναι αργής απορρόφησης(καζείνη,τρόφιμα με πολλές φυτικές ίνες ή λιπαρά) κάνει το πεπτικό σύστημα να λειτουργεί πιο έντονα.. Αλλά αυτό δεν σημαίνει κιόλας ότι θα πεθάνουμε από τα γαλακτοκομικά. Τουλάχιστον εφόσον δεν υφίσταται κάποια έλλειψη ενζύμου το οποίο συμμετέχει στη μεταβολική οδό της καζείνης.....
Και από πότε η καζείνη πήζει στο στομάχι? Και βασικά τι σημαίνει πήζει? Στερεοποιείται κάτι στο στομάχι με το περιβάλλον που υπάρχει εκεί?

beefmeup
21-12-10, 17:01
Πες μου αν μπορείς την πηγή που το άκουσες.. Λέγοντας πηγή δεν εννοώ link. Απλά το διάβασες κάπου ή στο είπε κάποιος? Γιατί έχω μεγάλη περιέργεια ποιος μπορεί να διαδίδει κάτι τέτοιο...


^^^

γενικα για τα γαλακτοκομικα..3-4 ποστ πιο πανω..



http://www.cancerproject.org/survival/cancer_facts/prostate_dairy.php

:welcome:

η κατασταση ειναι τραγικη..κανεις δεν διαβαζει τπτ,κ ολοι εχουν μια γνωμη διαμορφωμενη που ακομα κ ο θεος ο ιδιος να τους πει οτι ειναι λαθος,εκεινοι θα συνεχισουν να πιστεουν οτι πιστευαν μεχρι τωρα..:turtle:

Gaspari
21-12-10, 17:17
Beefmeup,

Το link που μας παραχώρησες, κατά πόσο μπορεί να είναι έγκυρο;

beefmeup
21-12-10, 17:20
Beefmeup,

Το link που μας παραχώρησες, κατά πόσο μπορεί να είναι έγκυρο;

το λινκ που λες,στον πατο του,εχει κολημενες 50,μελετες επι του θεματος.

COBRA_STYLE
21-12-10, 17:24
Πες μου αν μπορείς την πηγή που το άκουσες.. Λέγοντας πηγή δεν εννοώ link. Απλά το διάβασες κάπου ή στο είπε κάποιος? Γιατί έχω μεγάλη περιέργεια ποιος μπορεί να διαδίδει κάτι τέτοιο...
Γενικά οτιδήποτε είναι αργής απορρόφησης(καζείνη,τρόφιμα με πολλές φυτικές ίνες ή λιπαρά) κάνει το πεπτικό σύστημα να λειτουργεί πιο έντονα.. Αλλά αυτό δεν σημαίνει κιόλας ότι θα πεθάνουμε από τα γαλακτοκομικά. Τουλάχιστον εφόσον δεν υφίσταται κάποια έλλειψη ενζύμου το οποίο συμμετέχει στη μεταβολική οδό της καζείνης.....
Και από πότε η καζείνη πήζει στο στομάχι? Και βασικά τι σημαίνει πήζει? Στερεοποιείται κάτι στο στομάχι με το περιβάλλον που υπάρχει εκεί?
το λινκ του μπιφ επιβεβαιωνει οσα ειπα!!:welcome:

MichalisPorke
21-12-10, 17:42
Πες μου αν μπορείς την πηγή που το άκουσες.. Λέγοντας πηγή δεν εννοώ link. Απλά το διάβασες κάπου ή στο είπε κάποιος? Γιατί έχω μεγάλη περιέργεια ποιος μπορεί να διαδίδει κάτι τέτοιο...
Γενικά οτιδήποτε είναι αργής απορρόφησης(καζείνη,τρόφιμα με πολλές φυτικές ίνες ή λιπαρά) κάνει το πεπτικό σύστημα να λειτουργεί πιο έντονα.. Αλλά αυτό δεν σημαίνει κιόλας ότι θα πεθάνουμε από τα γαλακτοκομικά. Τουλάχιστον εφόσον δεν υφίσταται κάποια έλλειψη ενζύμου το οποίο συμμετέχει στη μεταβολική οδό της καζείνης.....
Και από πότε η καζείνη πήζει στο στομάχι? Και βασικά τι σημαίνει πήζει? Στερεοποιείται κάτι στο στομάχι με το περιβάλλον που υπάρχει εκεί?

Φιλε μπορω να σου δωδω το λινκ απο πμ εκει γραφει οτι ειναι απο το βιβλιο του αρνολτ!

Galthazar
21-12-10, 17:49
ο δημητρης ρωτησε τον ραμπο για αυτο που πε..

MichalisPorke
21-12-10, 18:07
ο δημητρης ρωτησε τον ραμπο για αυτο που πε..

Λολ σωστα νομιζα σε μενα απευθεινοταν!:P

giannis64
21-12-10, 19:17
Μιχάλη αν είναι να μοιράζεις λινκ σε πμ, το ανεβάζεις και εδω και τελειώνει το θέμα.

για χαλαρά με την διακίνηση των λινκ..

αφήστε που το θέμα πάει να βγει οφ (ήδη μεταφερθήκαν κάποια μηνύματα).

στα επόμενα οφ παλικάρια το θέμα θα κλειδώσει, αντί να μεταφερθούν οφ ποστ.

Andrikos
24-12-10, 18:10
ρε σεις...εχει βουιξει ο τοπος με τα γαλακτοκομικα!!δεν πρεπει να καταναλωνουμε πολλα!!λογο της καζεινης η οποια πηζει στο στομαχι(εξου και η αργη απορροφηση) ευνοει την αναπτυξη καρκινου!!

τωρα μην αρχιζουν να με ρωτανε μερικοι για πηγες κ βλακειες!!αμα το ψαξει κανεις θα βρει!!just my 2 cents bro:thumbup:

'Οχι φίλε μου κάνεις λάθος , ή λες κάτι και το υποστηρίζεις παραθέτωντας αποδείξεις ή καλύτερα να μείνεις σιωπηλός παρατηρητής μίας συζήτησης , κάτι που δεν είναι καθόλου κακό , και σίγουρα πολύ πιο υπεύθυνο από το να διαδίδουμε τον πανικό χωρίς λόγο.

steg
24-12-10, 19:06
Καλα,οτι να ναι διατροφη..

Και σιγα μη τον πιστεψουμε!!Εδω δρουσε εναντιον του καλυτερου του φιλου,του columbo για να μη πλασαριστει καλα και κερδισει το ολυμπια και μεις πιστευουμε οτι θα ελεγε ποτε τη διατροφη του?

Εντάξει, αυτό είναι σεναριακό / σκηνοθετικό κόλπο του Pumping Iron. Κλασική ταινία δε λέω, αλλά ας μην παίρνουμε τοις μετρητοίς όλα όσα λέγονται και γίνονται σ' αυτή.

salpas18
25-12-10, 19:21
Δεν την είχα ξαναπετύχει κάπου. Ποτέ δε θα μάθουμε αν ήτανε όντος αυτή, όπως και τα μυστικά των υπόλοιπων pro.

Πολύ γάλα παρατηρώ, πάνω από 2.5 λίτρα ημερησίως. Τα υγρά προσφέρουν εύκολες θερμίδες..

το γαλα μας προσφερει και ευκολες θερμηδες και λυπος που μας χρειαζεται γιατι βοηθαει στην τεστοστερονη!!! αποτι μου εχει πει καπιος ;)

Eddie
25-12-10, 23:40
Εντάξει, αυτό είναι σεναριακό / σκηνοθετικό κόλπο του Pumping Iron. Κλασική ταινία δε λέω, αλλά ας μην παίρνουμε τοις μετρητοίς όλα όσα λέγονται και γίνονται σ' αυτή.

Δεν αναφερομαι στο pumping iron.Γενικα απ οτι εχω διαβασει,ο αρνολντ δε ξεκινησε απο την αυστρια για να φτασει στο προεδριλικι με το σταυρο στο χερι.Τεσπα,ειναι οφ τοπικ αυτο,ας μη χαλαμε το θεμα.