PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπερδεμα διατροφης



fanis86
21-12-10, 15:14
Kαλησπερα σε ολους.

Ειμαι αρχαριος στο χωρο του γυμναστηριου οποτε συγχωρεστε με για οποια κουφα ακουσετε απο μενα.

Ασχολουμε με το gym 2 μηνες περιπου και ο στωχος μου ειναι η γραμωση.
Ειμαι 1,67 και 62 κιλα και 24 χρονων
Με την πρωτη ευκαιρια θα κανω μια λιπομετρηση να δω ποσο ποσοστο λιπους εχω μιας και το δικαιουμε απο το gym μου.


Eπειδη διαβαζω καμποσες μερες το φορουμ και εχω χασει τον μπουσουλα σε σημειο που εχω πελαγωσει σε τι διατροφη πρεπει να κανω και πως αυτα τα οποια εμαθα απο εδω και θα προσπαθησω να ακολουθησω ειναι τα εξης.

Υδατανθρακες θα πρεπει να περνει ο οργανισμος μου στο πρωτο γευμα και πριν την προπονηση.Σωστα?
Πρωτεινες σχεδον σε ολα τα γευματα και κυριος μετα την προπονηση. Σωστα? Επισης περνω μεταπροπονητικο ροφημα.
Τα καλα λιπη ποτε θα πρεπει ο οργανισμος μου να τα περνει?
Η πρασινη σαλατα ειναι πηγη πρωτεινων η κανω λαθος?
Κατι αλλο που θα πρεπει να προσεξω σαν αρχαριος?

Λεω να ξεκινησω εχοντας καποιους βασικους κανονες στο μυαλο και συμφωνα παντα με αυτα που λετε εσεις απο εδω στις διατροφες που πρεπει να ακολουθησει καποιος που κανει γραμωση και μετα να αρχισω να το ψαχνω περισσοτερο γιατι ακομα δεν εχ γνωσεις

Ευχαριστω

MichalisPorke
21-12-10, 19:04
Kαλησπερα σε ολους.

Ειμαι αρχαριος στο χωρο του γυμναστηριου οποτε συγχωρεστε με για οποια κουφα ακουσετε απο μενα.

Ασχολουμε με το gym 2 μηνες περιπου και ο στωχος μου ειναι η γραμωση.
Ειμαι 1,67 και 62 κιλα και 24 χρονων
Με την πρωτη ευκαιρια θα κανω μια λιπομετρηση να δω ποσο ποσοστο λιπους εχω μιας και το δικαιουμε απο το gym μου.


Eπειδη διαβαζω καμποσες μερες το φορουμ και εχω χασει τον μπουσουλα σε σημειο που εχω πελαγωσει σε τι διατροφη πρεπει να κανω και πως αυτα τα οποια εμαθα απο εδω και θα προσπαθησω να ακολουθησω ειναι τα εξης.

Υδατανθρακες θα πρεπει να περνει ο οργανισμος μου στο πρωτο γευμα και πριν την προπονηση.Σωστα?
Υδατανθρακες βγαζεις ποσα γραμμαρια χρειαζετε ο οργανισμος σου και καλυτερα να τους τρως στα πρωτα γευματα και να τους μειωνεις νυχτα επειδη γινοντε λιπος(Μιλαω για γραμμωση τωρα)..Μετα την προπονηση χρειαζεσε υδατ. γρηγορης απορροφησης(δεξτροζη-μαλτοδεξτρινη κτλ..)
Πρωτεινες σχεδον σε ολα τα γευματα και κυριος μετα την προπονηση. Σωστα?
Επισης περνω μεταπροπονητικο ροφημα.
Σωστα
Τα καλα λιπη ποτε θα πρεπει ο οργανισμος μου να τα περνει?
Σε ολα τα γευματα υπαρχουν νομιζω..(το ελαιολαδο στη σαλατα)
Τωρα για αμυγδαλα η καρυδια συνηθως πρωι η βραδυ
Η πρασινη σαλατα ειναι πηγη πρωτεινων η κανω λαθος?
Κατι αλλο που θα πρεπει να προσεξω σαν αρχαριος?

Λεω να ξεκινησω εχοντας καποιους βασικους κανονες στο μυαλο και συμφωνα παντα με αυτα που λετε εσεις απο εδω στις διατροφες που πρεπει να ακολουθησει καποιος που κανει γραμωση και μετα να αρχισω να το ψαχνω περισσοτερο γιατι ακομα δεν εχ γνωσεις

Ευχαριστω

Παντως εγω προτεινω 62 κιλα καλτερα να πας για ογκο..Ειναι λιγα κιλα για γραμμωση..Δεν εχει κατι να γραμμωσεις..

fanis86
21-12-10, 19:26
Παντως εγω προτεινω 62 κιλα καλτερα να πας για ογκο..Ειναι λιγα κιλα για γραμμωση..Δεν εχει κατι να γραμμωσεις..

Ναι 62 κιλα δεν ειναι τιποτα αλλα και το 1,65-1,67(μετρηθηκα λιγο βιαστηκα στο gym γιαυτο βαζω αυτην την αποκληση) ειναι αρκετα μικρο. Εαν ημουν λιγο πιο ψηλος ναι θα το κοιταγα.
Λογω επισης οτι παλια ημουν μπουλης δεν θα ηθελα για αρχη τουλαχιστον να παω σε ογκο.
Επισης λογω και οτι ποιο παλια ασχολιομουν δεν εχω το σουλουπι της μισοριξιας που μπορει να ακουγετε σε καποιον οταν του λες 62 κιλα. ΟΚ δεν ειμαι κ κατι το σπουδαιο αλλα δεν φαινομαι αγυμναστος.

Απλα θελω με αεροβια γυμναστικη να στεγνωσω λιγο την κοιλια ωστε να δω καποια στιγμη τους κοιλιακους μου και με συνδιασμο τα βαρη να διατηρησω τους μυς μου αλλα και να τους αυξησω εαν γινετε.Και παντα αυτα με καποιους διατροφικους κανονεςπου πρεπει να γνωριζω.
Ευχααριστω

Επισης εαν γνωριζει καποιος που μπορω να παω να μου κανουν μια μετρηση λιπους και μυων και ποσο περιπου κοστιζει.