PDA

Επιστροφή στο Forum : Γλουταμίνη & αποκατάσταση



gpol
08-11-07, 22:11
ΓΛΟΥΤΑΜΙΝΗ & ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Η έντονη φυσική δραστηριότητα είτε αυτή περιλαμβάνει αθλήματα αντοχής είτε ασκήσεις με αντιστάσεις (βάρη), φαίνεται πως αυξάνει απαιτήσεις των αθλούμενων σε πρωτεΐνη. Μέχρι σήμερα πολλές μελέτες έχουν αναζητήσει το ιδανικό ποσοστό πρόσληψης πρωτεϊνών για κάθε άθλημα. Οι υπάρχουσες συστάσεις κυμαίνονται ανάμεσα στα 1.2-1.4 g πρωτεΐνης/kg σωματικού βάρους/ημέρα για αθλητές αντοχής και στα 1.6-1.7 g πρωτεΐνης/kg σωματικού βάρους/ημέρα για αθλητές δύναμης. Οι συστάσεις αυτές είναι σαφώς μεγαλύτερες σε σχέση με αυτές που προτείνονται για τον μέσο πληθυσμό (0.8 g πρωτεΐνης/kg σωματικού βάρους/ ημέρα), παρόλα αυτά, ένα σωστά διαμορφωμένο ημερήσιο διατροφικό πλάνο χωρίς ιδιαίτερες τροποποιήσεις, φαίνεται πως επαρκεί για την κάλυψη των αναγκών αυτών. Εκ πρώτης όψεως λοιπόν, η εξωγενής χορήγηση πρωτεϊνικών διαλυμάτων δεν κρίνεται επιτακτική, τουλάχιστον όταν πρόκειται για υγιή άτομα που δεν ακολουθούν ακραίες διατροφικές συνήθειες.

http://imageshack.gr/images/w0wim2qnnfmimxn2mmfz.jpg (http://imageshack.gr/viewer.php?file=w0wim2qnnfmimxn2mmfz.jpg)

Οι πιο πρόσφατες μελέτες λοιπόν έχουν επικεντρώσει το ενδιαφέρον τους κυρίως στην αξιολόγηση των επιμέρους συστατικών των πρωτεϊνών (αμινοξέα) έναντι των πρωτεϊνών αυτών κάθε αυτών. Υπάρχουν πλέον αρκετά στοιχεία που υποδεικνύουν την λειτουργία ορισμένων αμινοξέων όχι μόνο ως κύρια δομικά συστατικά των μυϊκών πρωτεϊνών, αλλά και ως ρυθμιστικών παραγόντων που εντείνουν τον αναβολισμό. Ένα από τα πιο γνωστά αμινοξέα που κυκλοφορεί στην αγορά είναι η γλουταμίνη. Αρκετοί αθλητές τόσο σε ερασιτεχνικό όσο και σε επαγγελματικό επίπεδο κάνουν εκτενή χρήση έως και κατάχρηση του συμπληρώματος αυτού, με σκοπό την φημολογούμενη μείωση του μυϊκού καταβολισμού που επέρχεται έπειτα από έντονη άσκηση. Είναι όμως οι παρεμβάσεις αυτές επιστημονικά βάσιμες;

Οι πρώτες μελέτες πάνω στην επίδραση της γλουταμίνης στον μυϊκό μεταβολισμό έγιναν πάνω σε εγκαυματίες και σε άτομα που βρίσκονταν σε μετεγχειρητικό στάδιο. Δόση γλουταμίνης που αντιστοιχούσε σε 0,25 γραμμάρια ανά κιλό σωματικού βάρους ανά ημέρα προκαλούσε αύξηση στο ισοζύγιο αζώτου και στην συνέχεια εξισορροπούσε τον μεταβολισμό μειώνοντας σημαντικά τον μυϊκό καταβολισμό. Παρόλα αυτά, οι συνθήκες έντονου πρωτεϊνικού καταβολισμού που παρατηρούνται έπειτα από τέτοια κλινικά περιστατικά, δεν μπορούν να παραλληλιστούν με αυτά που υφίστανται μετά από μια έντονη προπονητική συνεδρία. Κατά την μετρεγχειρητική περίοδο, η απώλεια αζώτου (πρωτεΐνης) από τον οργανισμό είναι έως και 1000 φορές μεγαλύτερη σε σύγκριση με αυτήν που παρατηρείται έπειτα από την έντονη άσκηση. Επομένως, πορίσματα από τέτοιες κλινικές μελέτες είναι δύσκολο συσχετιστούν με δεδομένα άσκησης.

http://imageshack.gr/images/najyaymijtjzj430mzk4.gif (http://imageshack.gr/viewer.php?file=najyaymijtjzj430mzk4.gif)

ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ: Η εξωγενής χορήγηση γλουταμίνης μπορεί να διεξαχθεί πριν, ή κατά την περίοδο μετά την άσκηση. Οι ενδιάμεσες ενώσεις του κύκλου του Krebs (μεταβολισμός υδατανθράκων) αυξάνονται μέχρι και 4 φορές στο ξεκίνημα έντονης άσκησης, γεγονός που υποδεικνύει τις μεγάλες απαιτήσεις που φέρει ο ενεργειακός μεταβολισμός την στιγμή αυτή. Παράλληλα, κατά τα πρώτα αυτά στάδια της έντονης άσκησης, η συγκέντρωση της γλουταμίνης στον μυ ελαττώνεται σημαντικά γεγονός που ίσως να αντικατοπτρίζει την σημαντικότητα της πρόσληψης του αμινοξέως αυτού κατά το ξεκίνημα μιας έντονης προπονητικής συνεδρίας. Ο ρόλος της γλουταμίνης στην περίπτωση αυτή θα ήταν να αναπληρώσει τις ενδιάμεσες ενώσεις
του κύκλου του Krebs και να ενισχύσει τον καταβολισμό των υδατανθρακικών υποστρωμάτων. Ο μηχανισμός αυτός ενώ φαίνεται βάσιμος σε θεωρητικό επίπεδο, παρόλα αυτά δεν παρατηρείται σχεδόν ποτέ αύξηση στην αθλητική απόδοση έπειτα από χορήγηση γλουταμίνης πριν την άσκηση. Αντίθετα μάλιστα, η περίσσεια γλουταμίνης στο αίμα πριν την άσκηση μπορεί να αυξήσει την τοξικότητα στον μυ, εξαιτίας της εκτεταμένης απελευθέρωσης αζώτου από την διάσπασή της. Επομένως, η γλουταμίνη δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως άμεσο εργογόνο βοήθημα πριν από την άσκηση. Μπορεί όμως να έχει διαφορετικά αποτελέσματα κατά την διάρκεια της αποκατάστασης;

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ: Χαρακτηριστικά είναι τα αποτελέσματα μιας μελέτης κατά την οποία, διαλειμματική άσκηση εναλλασσόμενη ανάμεσα στο 50 και 80% της μέγιστης πρόσληψης οξυγόνου (μέχρι το σημείο εξάντλησης) προκαλεί σημαντική μείωση στα ενδογενή αποθέματα γλουταμίνης, ακόμα και για 7 ώρες μετά την ολοκλήρωση της άσκησης. Η εξωγενής χορήγηση υδατανθρακικών διαλυμάτων κατά την διάρκεια της άσκησης δεν μπορεί να περιορίσει την μείωση αυτή, κάτι το οποίο σε θεωρητικό επίπεδο τουλάχιστον, υποδεικνύει την σημαντικότητα της γλουταμίνης κατά την περίοδο της αποκατάστασης. Σε μια άλλη μελέτη
που έγινε σε παλαιστές, πρόσληψη γλουταμίνης 0,35 γραμμάρια ανά κιλό σωματικού βάρους ανά ημέρα διατήρησε θετικό το ισοζύγιο αζώτου καθʼ όλη την διάρκεια της θεραπείας. Βελτίωση στην αθλητική απόδοση δεν αναφέρεται ακόμα και με θετικό ισοζύγιο αζώτου, γεγονός που ίσως να οφείλεται στην αδυναμία να εντοπιστούν τόσο μικρές διαφορές στην αθλητική απόδοση σε σύντομο χρονικό διάστημα (2 εβδομάδες χορήγηση). Ένα θετικό στοιχείο πάντως φαίνεται πως έχει να κάνει με την ταχύτερη αποκατάσταση των ενδομυϊκών αποθεμάτων γλυκογόνου όταν η γλουταμίνη προσλαμβάνεται σε συνδυασμό με τους υδατάνθρακες. Ο μηχανισμός δράσης στην περίπτωση αυτή φαίνεται να οφείλεται σε μια πιο εκτεταμένη ινσουλιναιμία.

Πέρα από την φημολογούμενη αντικαταβολική της δράση, υπάρχουν πιο εμπεριστατωμένα στοιχεία που αναφέρουν την ευεργετική δράση της γλουταμίνης στο ανοσοποιητικό σύστημα, το οποίο επιβαρύνεται σε περιόδους στρες και έντονης προπόνησης. Ο μεταβολισμός της γλουταμίνης από ορισμένα λευκά αιμοσφαίρια του σώματος φαίνεται πως παρέχει ενέργεια και δομικά συστατικά για την ομαλή λειτουργία του ανοσοποιητικού συστήματος. Συγκεκριμένα, η γλουταμίνη θεωρείται απαραίτητο ενεργειακό υπόστρωμα για τα λεμφοκύτταρα καθώς και για άλλα καίρια κύτταρα όπως αυτά του εντερικού αυλού και του μυελού των οστών. Κατά την διάρκεια παρατεταμένης άσκησης όπως είδαμε και προηγουμένως, η συγκέντρωση της γλουταμίνης μειώνεται σημαντικά, γεγονός που μπορεί να προκαλέσει μειωμένη ανοσοποιητική δράση και ευπάθεια σε ίωση του ανώτερου αναπνευστικού συστήματος. Πράγματι, υπάρχουν μελέτες που δείχνουν μειωμένη ευπάθεια σε τέτοιου είδους ασθένειες έπειτα από κατανάλωση γλουταμίνης για μια εβδομάδα μετά
την ολοκλήρωση μαραθωνίου.

Μια πιο πρόσφατη μελέτη έδειξε πως διατήρηση των επιπέδων γλουταμίνης στον μυ σε φυσιολογικά επίπεδα, έπειτα από εξωγενή χορήγηση, συντέλεσε σε μειωμένη παραγωγή κυτοκίνων (κυρίως IL-2), ενώσεων που εκκρίνονται έπειτα από έντονη μυϊκή δραστηριότητα και υποδηλώνουν την παρουσία φλεγμονής. Το γεγονός αυτό προβάλει επιπρόσθετα θετικά στοιχεία για την σημασία της γλουταμίνης κατά την περίοδο της αποκατάστασης, έπειτα δηλαδή από μια έντονη προπονητική συνεδρία.

ΔΟΣΗ: Κανείς δεν μπορεί να μιλήσει σίγουρα για την ιδανική ημερήσια δόση γλουταμίνης. Οι περισσότερες μελέτες πάντως αναφέρουν ποσότητες που κυμαίνονται από 1,5 έως και 30 γραμμάρια ανά ημέρα. Γενικότερα, η προαπαιτούμενη δόση των αμινοξέων για στιγμιαία αύξηση της πρωτεϊνοσύνθεσης είναι σχετικά μικρή και ασφαλής. Το πρόβλημα είναι ότι η αυξημένη πρωτεϊνοσύνθεση δεν συνοδεύεται πάντα με αύξηση της μυϊκής μάζας όπως θα θέλαμε. Αυτό εξηγείται με τον αυξημένο πρωτεϊνικό καταβολισμό που συνοδεύει την αυξημένη πρωτεϊνοσύνθεση κυρίως έπειτα από απότομη αύξηση της συγκέντρωσης αμινοξέων στο αίμα (1 μεγάλη δόση). Η διάρκεια της υπεραμινοξαιμίας ίσως τελικά να έχει μεγαλύτερη σημασία απʼ ότι το μέγεθός της, ιδιαίτερα όταν αυτή είναι ήπιας και παρατεταμένης μορφής. Επομένως, γίνεται αντιληπτό πως ο οργανισμός μας έχει μια συγκεκριμένη ικανότητα αφομοίωσης και αξιοποίησης της γλουταμίνης, την οποία αν υπερβούμε, τότε επιβαρύνεται περισσότερο με την ενεργοποίηση της διαδικασίας διάσπασης της περισσευούμενης γλουταμίνης. Αντίθετα, μια πιο ήπια αύξηση στην συγκέντρωση αμινοξέων στο αίμα με παρατεταμένη χρονική διάρκεια οδηγεί σε καλύτερη ρύθμιση του πρωτεϊνικού ισοζυγίου (διαδοχικές δόσεις μικρής ποσότητας). Το φαινόμενο αυτό παρατηρείται και έπειτα από βραδύρυθμη ενδοφλέβια χορήγηση γλουταμίνης, μια διαδικασία αρκετά δημοφιλή τον τελευταίο καιρό για την βελτίωση της αποκατάστασης. Λαμβάνοντας υπόψη τον μηχανισμό αυτό, μικρές διαδοχικές δόσεις γλουταμίνης σε τακτά χρονικά διαστήματα (3-5 γραμμάρια/ώρα) για 3-5 ώρες, κατά την περίοδο της αποκατάστασης σε συνδυασμό με υδατάνθρακες, μπορεί να φανεί ευεργετική όταν εφαρμοσθεί σε μια βεβαρημένη προπονητική
περίοδο.


Βιβλιογραφία

ANTONIO, J., SANDERS, M. S., KALMAN, D., WOODGATE, D. & STREET, C.
(2002). The effects of high-dose glutamine ingestion on weightlifting performance. J Strength Cond Res 16, 157-160.

BASSIT, R. A., SAWADA, L. A., BACURAU, R. F., NAVARRO, F. & COSTA

ROSA, L. F. (2000). The effect of BCAA supplementation upon the immune response of triathletes. Med Sci Sports Exerc 32, 1214-1219.

BASSIT, R. A., SAWADA, L. A., BACURAU, R. F., NAVARRO, F., MARTINS, E.,

JR., SANTOS, R. V., CAPERUTO, E. C., ROGERI, P. & COSTA ROSA, L. F. (2002). Branched-chain amino acid supplementation and the immune response of long-distance athletes. Nutrition 18, 376-379.

BOIRIE, Y., DANGIN, M., GACHON, P., VASSON, M. P., MAUBOIS, J. L. & BEAUFRERE, B. (1997). Slow and fast dietary proteins differently modulate postprandial protein accretion. Proc Natl Acad Sci U S A 94, 14930-14935.

BORSHEIM, E., TIPTON, K. D., WOLF, S. E. & WOLFE, R. R. (2002). Essential amino acids and muscle protein recovery from resistance exercise. Am J Physiol Endocrinol Metab 283, E648-657.

BOWTELL, J. L. & BRUCE, M. (2002). Glutamine: an anaplerotic precursor. Nutrition 18, 222-224.

BOWTELL, J. L., GELLY, K., JACKMAN, M. L., PATEL, A., SIMEONI, M. & RENNIE, M. J. (1999). Effect of oral glutamine on whole body carbohydrate storage during recovery from exhaustive exercise. J Appl Physiol 86, 1770-1777.

DANGIN, M., BOIRIE, Y., GARCIA-RODENAS, C., GACHON, P., FAUQUANT, J.,

CALLIER, P., BALLEVRE, O. & BEAUFRERE, B. (2001). The digestion rate of protein is an independent regulating factor of postprandial protein retention. Am J Physiol Endocrinol Metab 280, E340-348.

GLEESON, M., NIEMAN, D. C. & PEDERSEN, B. K. (2004). Exercise, nutrition and immune function. J Sports Sci 22, 115-125.

TIPTON, K. D. & WOLFE, R. R. (2004). Protein and amino acids for athletes. J Sports Sci 22, 65-79.

VAN HALL, G., SARIS, W. H. & WAGENMAKERS, A. J. (1998). Effect of carbohydrate supplementation on plasma glutamine during prolonged exercise and recovery. Int J Sports Med 19, 82-86.


Πηγή:
Τσεκούρας Ιωάννης, MS
Βιοχημικός Άσκησης
Υποψήφιος Διδάκτωρ Χαροκόπειου Πανεπιστημίου
Μέλος Ιατρικής ομάδας ΠΑΕ Παναθηναϊκός

Gasturb
12-11-07, 03:01
Kαι μόνο από αυτο..

Πηγή:
Τσεκούρας Ιωάννης, MS
Βιοχημικός Άσκησης
Υποψήφιος Διδάκτωρ Χαροκόπειου Πανεπιστημίου
Μέλος Ιατρικής ομάδας ΠΑΕ Παναθηναϊκός

το άρθρο είνια άριστο! :army2: :green:

Gt

asdf
12-10-08, 23:42
Πανω σε μια συζητηση μου ειπαν οτι η γλουταμινη πρεπει να καταναλωνεται σε κυκλους (οπως κρεατινη) και δεν πρεπει να η ημερησια δοση να εινα πανω απο 20γρ. Οσο αφορα το πρωτο σκελος, νομιζω οτι μου ειπαν μπουρδες διοτι η γλουταμινη ειναι αμινοξη και ετσι τα αμινεξεα δεν καταναλωνωνται σε κυκλους. Τωρα απο αποψη δοσολογιας δεν ειδα καπου συγκεκριμενα να λεει ποσο πρεπει να περνουμε και ετσι μου δημιουργηθηκε η απορια :unsure:

Nick Sotiralis
30-04-10, 15:27
μετα απο την πρωτεινη σε θεμα συμπληρωματος ειναι οτι καλυτερο αν και κανει για αλλη δουλεια νομιζω οτι ειναι πιο σημαντικη απο την κρεατινη

Fotis_Patra
07-05-10, 13:22
Πανω σε μια συζητηση μου ειπαν οτι η γλουταμινη πρεπει να καταναλωνεται σε κυκλους (οπως κρεατινη) και δεν πρεπει να η ημερησια δοση να εινα πανω απο 20γρ.


Απο οσο θυμαμαι κατι που ειχα διαβασει ειναι οτι τα μεμονομενα αμινοξεα οπως γλουταμινη ή αργινινη κ,α δεν πρεπει να λαμβανονται για μεγαλο χρονικο διαστημα

traffic
22-09-10, 13:06
πριν τον υπνο έχει κάποιο όφελος η λήψη της??

manosvdm
22-09-10, 13:44
γλουταμινη Η ON optimum ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΗ ΣΤΗΝ WHEY PROTEIN

δεν φτανει αυτη;

Qlim4X
22-09-10, 14:39
εγω περνω 5g μετα την προπονηση πιστευω οτι ειναι μια χαρα.

Devil
22-09-10, 14:48
πριν τον υπνο έχει κάποιο όφελος η λήψη της??

για αυξηση της GH λενε...

mekefi
22-09-10, 15:51
Απο οσο θυμαμαι κατι που ειχα διαβασει ειναι οτι τα μεμονομενα αμινοξεα οπως γλουταμινη ή αργινινη κ,α δεν πρεπει να λαμβανονται για μεγαλο χρονικο διαστημα


ακουσα κατι παρομοιο για τυροσινη

flexakis
22-09-10, 16:22
Η συνιστωμενη δοση για αθλητες ειναι 5-7 γρ. την ημερα.Παραπανω δοσολογια ειναι για πολυτραυματιες ασθενεις με HIV,καρκινοπαθεις κ.λ.π
Τωρα ειναι καλα να την περνουμε το βραδυ για να την χρησιμοποιησει ο οργανισμος μας για την μυικη αναρωση.

Devil
22-09-10, 16:34
απλα δεν δουλευει....

δεν κανει για αυτο που την πουλανε

ποσο μαλλον η απλη L-glutammine

την θεωρω πεταμενα λεφτα

traffic
22-09-10, 17:17
Εγω L glutamine εχω.Την παιρνω πριν την προπονηση (5γ γλουταμινη + 5 γ Bcaa)
Σκεφτομουν για την χρήση της πριν τον υπνο για καλυτερη αναρωση....μετα την προπονηση δεν περνω γιατι το 1,5 σκουπ της ON εχει 6 γ γλουταμινης....

Anithos
23-09-10, 08:54
η ΟΝ εχει 4 γρ .γλουταμινικό οξυ στη δοση οχι εξτρα L-Glutamine ,μην τα μπερδευεις . αλλες ειναι αυτες που εχουν εξτρα γλουταμινη πχ Weider

traffic
23-09-10, 10:18
η ΟΝ εχει 4 γρ .γλουταμινικό οξυ στη δοση οχι εξτρα L-Glutamine ,μην τα μπερδευεις . αλλες ειναι αυτες που εχουν εξτρα γλουταμινη πχ Weider

Ισχυει σίγουρα αυτο που λες???Επισης η L-glutamine κανει για να την περνω μαζι με το μεταπροπονητικο ροφημα,ή πρεπει να πάρω καπια πεπτιδιακή γλουταμινη??

Anithos
23-09-10, 19:42
Ισχυει σίγουρα αυτο που λες???Επισης η L-glutamine κανει για να την περνω μαζι με το μεταπροπονητικο ροφημα,ή πρεπει να πάρω καπια πεπτιδιακή γλουταμινη??

πολλοι την βαζουνε και στην πρωτεινη-αν ειναι ξεχωριστα καλυτερα- αλλα τα Γλουταμινικά πεπτιδια που ανεφερες ειναι καλυτερα μεσα στην πρωτεινη ..ταιριαζουν καλύτερα ,εχουν πολυ καλυτερη βιοθεσιμοτητα μεσα μαζι με την πρωτεινη

KATERINI 144
23-09-10, 19:50
ρίξτε μια ματια και εδώ: Γλουταμίνη, τελικά ''δουλευει''? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=7138)

Devil
24-09-10, 04:05
ρίξτε μια ματια και εδώ: Γλουταμίνη, τελικά ''δουλευει''? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=7138)

:thumbup::thumbup::thumbup:

απλα πεταμενα λεφτα

αμα το δει ο poliquin θα μας κυριξει πολεμο!!!:green:

Niiick
24-09-10, 04:14
θα μας κλασει τρεις μαντρες!


Κουμαντο στα αμερικανακια του μαζι με τον τιμπενταου τον καραφλα εδω ειμαστε ελληναραδες απογονοι των 300 θα φυγει με τον αλτηρα στο κεφαλι!

:green:

dhmhtrhs 1979
24-09-10, 08:48
εγω την χρησιμοπηησα πρωτη φορα φετος το καλοκαιρι..και πηστευω οτι εχει αποτελεσματα.:thumbup:

omixlis
11-01-11, 20:59
εγω μολις σταματισα την γλουταμινη ειδα οτι οι μυς μου μετα απο εντονη προπονηση μου κανανε σκηνες.....αμφεβαλα για την χρηση αλλα τελικα διαπιστωσα το ποσο με βοηθησε......:thumbup:

Devil
11-01-11, 21:07
^^^εγω παλι δεν πιστευω και τους 2 σας

1,5-2 χρονια χρηση της εκανα... καπου στα 20γρ+ την ημερα... και πολλες φορες non-stop για μηνες.... και απλη L-glutamine και peptide... αλλα αποτελεσμα κανενα....μηδεν....τιποτα...

Eddie
11-01-11, 21:11
^^^εγω παλι δεν πιστευω και τους 2 σας

1,5-2 χρονια χρηση της εκανα... καπου στα 20γρ+ την ημερα... και πολλες φορες non-stop για μηνες.... και απλη L-glutamine και peptide... αλλα αποτελεσμα κανενα....μηδεν....τιποτα...

Μηπως 20+ ητανε λιγο??Γιατι τελευταια ακουμε κατι 30+ ακομα και 50-60 :???:

Devil
11-01-11, 21:14
Μηπως 20+ ητανε λιγο??Γιατι τελευταια ακουμε κατι 30+ ακομα και 50-60 :???:

ο μαστωρας ο poliquin τα λεει κατι τετοια...

αμα ειναι λιγο γμτ.... ειναι φτηνη αλλα δεν ειναι και για 50γρ την ημερα... κατανταει πανακριβη.... και αμα ειναι και peptide.... ακομα χειροτερα... καλητερα να παρεις αμαξι!!!

καπου εχει ποσταρει ο Bane ενα λινκ... εχει κατι αρθρα με μελετες σε σχεση με την γλουταμινη.... και γραφει αρκετα ωραια πραγματακια μεσα....;)

Eddie
11-01-11, 21:18
ο μαστωρας ο poliquin τα λεει κατι τετοια...

αμα ειναι λιγο γμτ.... ειναι φτηνη αλλα δεν ειναι και για 50γρ την ημερα... κατανταει πανακριβη.... και αμα ειναι και peptide.... ακομα χειροτερα... καλητερα να παρεις αμαξι!!!

καπου εχει ποσταρει ο Bane ενα λινκ... εχει κατι αρθρα με μελετες σε σχεση με την γλουταμινη.... και γραφει αρκετα ωραια πραγματακια μεσα....;)

Βρε παιδι μου ναι,νταξ αμα μιλαμε για τετοιες ποσοτητες δε συμφερουν πεπτιδια.Εγω δε μιλαω για τον poliquin,αλλα για αγωνιστικο μελος του φορουμ που θελω να πιστευω πως μπορει και καταλαβαινει αν κατι δουλευει πανω του η οχι.Με ψηνει να δοκιμασω καποια στιγμη,να αρχισω απο 30 κι αν δε δω κατι να φτασω στα 50γρ.

Devil
11-01-11, 21:25
Βρε παιδι μου ναι,νταξ αμα μιλαμε για τετοιες ποσοτητες δε συμφερουν πεπτιδια.Εγω δε μιλαω για τον poliquin,αλλα για αγωνιστικο μελος του φορουμ που θελω να πιστευω πως μπορει και καταλαβαινει αν κατι δουλευει πανω του η οχι.Με ψηνει να δοκιμασω καποια στιγμη,να αρχισω απο 30 κι αν δε δω κατι να φτασω στα 50γρ.

ονομα???:green:

απο τις ερευνες δεν βλεπω φως στο τουνελ παντως....

δηλαδη και απο τα threads σε αλλα μεγαλα φορουμ του εξωτερικου....

τωρα τι να σου πω... η γνωμη μου ειναι να τα δωσεις τα λεφτα αυτα καλητερα για bcaa παρα για γλουταμινη...

Eddie
11-01-11, 21:32
ονομα???:green:

απο τις ερευνες δεν βλεπω φως στο τουνελ παντως....

δηλαδη και απο τα threads σε αλλα μεγαλα φορουμ του εξωτερικου....

τωρα τι να σου πω... η γνωμη μου ειναι να τα δωσεις τα λεφτα αυτα καλητερα για bcaa παρα για γλουταμινη...

Toυταγχαμων:green:

Εγω λεω να το δοκιμασω.Δε μπορεις να εκφερεις γνωμη για κατι που δεν εχεις δοκιμασει,απλα.Και γω δοκιμασα τεστ μπουστερ και πιστευω πως ειναι πεταμενα λεφτα,ο διονυσης και πολλα αλλα ατομα που παιρνουν τους βοηθαει.Δεν ειναι σωστο να βγω εγω και να πω μην παιρνετε γιατι εμενα δε μου καναν τιποτα,ετσι δεν ειναι?;)

Devil
11-01-11, 21:39
Toυταγχαμων:green:

Εγω λεω να το δοκιμασω.Δε μπορεις να εκφερεις γνωμη για κατι που δεν εχεις δοκιμασει,απλα.Και γω δοκιμασα τεστ μπουστερ και πιστευω πως ειναι πεταμενα λεφτα,ο διονυσης και πολλα αλλα ατομα που παιρνουν τους βοηθαει.Δεν ειναι σωστο να βγω εγω και να πω μην παιρνετε γιατι εμενα δε μου καναν τιποτα,ετσι δεν ειναι?;)

και εγινε μουμια απο την πολυ γλουταμινη....????:green:

καλα ναι οτι μπορεις να το δοκιμασεις μπορεις δεν θα σου το απαγωρεψει κανεις...

αλλα αλλο ενα θεμα ειναι το τι περιμενεις να δεις? δλδ τι αποτελεσματα περιμενεις και τι αποτελεσματα θα σου ερθουν...

τεσπα καλο ειναι να εχουμε αρκετα reviews εδω μεσα θετικα η' αρνητικα... καλο κανουν παρα κακο...

για προχωρα στην επιχειρηση ''γλουταμινη 50γρ+'' και ποσταρε τα αποτελεσματα...

ααααα βασικο κοιτα να την παρεις bulk... γιατι αμα εχεις καμια αποτυχια να δωσεις λιγοτερα....;)

beefmeup
11-01-11, 21:40
η αληθεια ειναι οτι εγω περνω που κ που,κ αυτη την περιοδο μαζι με το ποστ σεηκ μου,παρολο που κραζει ο ντεβιλ,αλλα αυτα ειναι οπως ολα τα αλλα..

ποτε δεν ξερεις αν τελικα σου κανει τπτ:turtle::turtle::turtle:

Devil
11-01-11, 21:42
η αληθεια ειναι οτι εγω περνω που κ που,κ αυτη την περιοδο μαζι με το ποστ σεηκ μου,παρολο που κραζει ο ντεβιλ,αλλα αυτα ειναι οπως ολα τα αλλα..

ποτε δεν ξερεις αν τελικα σου κανει τπτ:turtle::turtle::turtle:

ου ρε...

βασικα δεν ειναι αν σου κανει τιποτα.... αλλα το τι σου κανει???;)

Eddie
11-01-11, 21:43
ου ρε...

βασικα δεν ειναι αν σου κανει τιποτα.... αλλα το τι σου κανει???;)

Καλυτερη αποκατασταση ρε συ!!!

Εγω που εχω χερια τη δευτερα την τεταρτη στο στηθος κουραζομαι πρωτα απ τα τρικεφαλα χωρις να τερματισει το στηθος.Αν δεν ειναι πιασμενα την τεταρτη,αυτο δε θα ειναι διαφορα??

Devil
11-01-11, 21:51
Καλυτερη αποκατασταση ρε συ!!!

Εγω που εχω χερια τη δευτερα την τεταρτη στο στηθος κουραζομαι πρωτα απ τα τρικεφαλα χωρις να τερματισει το στηθος.Αν δεν ειναι πιασμενα την τεταρτη,αυτο δε θα ειναι διαφορα??

αρα ολο το πανηγυρι γινετε για τα doms????

λιγο μου φαινετε...


μια πιο φτηνη λυση μπορει να ειναι να βαλεις το στηθος δευτερα.....:P:P:green::green::green::turtle::turtle::turtle::turtle:

Devil
11-01-11, 22:48
επ ευκαιριας....

Sustamine (l-alanyl-l-glutamine)

την εχει το καινουργιο superpump και τα bcaa της usplabs

εχει και μια ερευνα που ειχα δει πριν καιρο, αλλα τα λεφτα τους τα εδωσε η Kyowa...;)

http://www.jissn.com/content/7/1/8

TRIANTAFYLLOU
14-01-11, 00:35
η γλουταμίνη το ότι βοηθάει είναι σίγουρο , γι αυτό όλα τα σκευάσματα αμινοξέων η πρωτεινών , αυτο το αμινοξύ το έχουν σε αυξημένη δόση.

το θέμα είναι αν η επιπλέον έξτρα γλουταμίνη έχει να προσφέρει κάτι , εμείς παλια τα είχαμε δοκιμάσει και πειραματιστει , δύσκολα να καταλάβεις δια φορα , ακόμη και το πιάσιμο αν είναι περισσότερο η λιγότερο και αυτο υποκειμενικό είναι γιατι πάντα εξαρτάτε και απο άλλους παράγοντες μπορεί να ήταν πιο έντονη η προπόνηση η λιγότερο έντονη , παίζει ρόλο και η διατροφη που κάνουμε η αν έχει αλλάξει κάτι και πολλοι παράγοντες , το σίγουρο είναι πως είναι βασικό αμινοξύ και όποιος έχεις την άνεση να πάρει καλό θα του κάνει αλλα αν τα κουκια είναι μετρημένα προτιμότερο να πάρει κατι άλλο πιο βασικό και αναλώσιμο όπως αμινοξέα υγρα σε συνδιασμό με τα χάπια η οτιδήποτε άλλο όπως κρεατίνη , ώστε να διαχειριστει τα οικονομικά του με τον καλύτερο τρόπο .

το πιάσιμο δεν είναι κρητήριο γιατι και χωρίς γλουταμίνη διαφέρει απο προπόνηση σε προπόνηση , είναι κάποια συμπληρώματα που δουλεύουν σίγουρα ενω δεν δείχνουν άμεση διαφορα , αλλα σε βάθος χρόνου έχεις αποτέλεσμα , όπως και τα αμινοξέα και οι πρωτείνες , εγω πάντως στα ντουζένια μου έπαιρνα γλουταμίνη σε σκόνη και έβαζα μια δοση μετα την προπόνηση μαζί με υδατάνθρακες με υγρά αμινοξέα μέσα και γλουταμίνη , τώρα έκανε η δεν έκανε δουλειά θα ήμουν ψεύτης αν έλεγα κάτι τέτοιο γιατι δεν είναι όπως η κρεατίνη να λές ναι τωρα άρχισα τον κύκλο και πραγματικα βλέπω διαφορά , πράγμα που το υποστηρίζω .

η νομίζετε αν κάποιος τρώει κότα καθε μέρα και άλλος τρώει ψάρι νομίζετε θα υπάρχει καμία διαφορα ? εγω δοκίμασα παλια τρώγαμε μόνο κοτόπουλο αργότερα έβαζα ψάρι , κρέας κόκκινο ψαχνό , χοιρινό ψαρονέφρι και το ίδιο αποτέλεσμα , αυτα όσο τα ψειρίζεις χάνεις την ουσία

dio32
14-01-11, 01:01
πρεπει να δουλευει παιδια η γλουταμινη,δεν ξερω αλλα ετσι νιωθω.
περυσι επερνα πρωτεινη αμινο και πολυβιταμινη,διατροφη υπνο οσο μπορω.
ξυπναγα κοματια για να παω στην δουλεια και γενικα στο γυμναστηριο ενιωθα το σωμα μου κουρασμενο.

φετος κανω ακριβως τα ιδια πραγματα μονο που εχω προσθεσει γλουταμινη πινω μετα την προπονηση μαζι με την πρωτεινη μου και το βραδυ πριν κοιμηθω.

ξυπναω ξεκουραστος, στο γυμναστηριο πεταω κυριολεκτικα και εχω αυξηση μυικης μαζας.

τωρα τι να πω placebo effect?δεν νομιζω ειμαι ηδη στο δευτερο κουτι γλουταμινης,αρα οτι placebo θα εχει περασει αφου ειμαι ηδη στους 3,5μηνες με γλουταμινη.

Devil
14-01-11, 01:15
ενα thread του bane περι γλουταμινης...

αρκετα ενδιαφερον αμα θελετε ριχτε μια ματια...

http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=586999

Andrikos
14-01-11, 23:59
Προσωπικά την θεωρώ άχρηστη. Την ίδια άποψη θα είχα αν δεν την είχα δοκιμάσει γιατί από το να πετάω λεφτά στην κάθε μαλακία που προτείνουν οι πωλητές των καταστημάτων προτιμώ να αφιερώνω λίγα λεπτά μελέτης για να ανασκοπώ την βιβλιογραφία. Και στην τελική και να δούλευε, μία ζωή θα παίρνω γλουταμίνη; Έλεος , υγιής άνθρωπος είμαι, όλα δουλεύουν τέλεια και δεν έχω παράπονο. Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους αλλά προσωπικά για χαβαλέ κάνω βάρη όχι για να γίνω ολυμπιονίκης και δεν μπορώ να παίρνω 10 συμπληρώματα γιατί δεν θέλω να δίνω τόσα χρήματα για το σώμα μου, είναι υπερβολικά ναρκισσιστικό και μάταιο ακόμα και για μένα.

sofos
15-01-11, 00:11
Προσωπικά την θεωρώ άχρηστη. Την ίδια άποψη θα είχα αν δεν την είχα δοκιμάσει γιατί από το να πετάω λεφτά στην κάθε μαλακία που προτείνουν οι πωλητές των καταστημάτων προτιμώ να αφιερώνω λίγα λεπτά μελέτης για να ανασκοπώ την βιβλιογραφία. Και στην τελική και να δούλευε, μία ζωή θα παίρνω γλουταμίνη; Έλεος , υγιής άνθρωπος είμαι, όλα δουλεύουν τέλεια και δεν έχω παράπονο. Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους αλλά προσωπικά για χαβαλέ κάνω βάρη όχι για να γίνω ολυμπιονίκης και δεν μπορώ να παίρνω 10 συμπληρώματα γιατί δεν θέλω να δίνω τόσα χρήματα για το σώμα μου, είναι υπερβολικά ναρκισσιστικό και μάταιο ακόμα και για μένα.

αχαχαχαχαχαχαχαχ

TRIANTAFYLLOU
15-01-11, 06:10
θα συμφωνήσω με τον αντρίκο , γιατι ενω είναι ενα βασικό αμινοξύ δόμισης των μυών και είναι απαραίτητο αφού πρέπει να το λάβει απο τροφές , παρ αυτα υπάρχει μέσα στην ημερήσια λήψη πρωτεινών που λαμβάνουμε , καθώς και στα συμπληρώματα αμινοξέων και πρωτεινών σε μεγαλύτερη δοσολογία απο τα άλλα αμινοξέα και πιστεύω μας καλύπτει

εγω παλια που δοκίμασα όπως είπα δεν είδα κάποια διαφορα όπως ανέφερα περισσότερο θα έλεγα για ψυχολογικούς λόγους αφου σε επίπεδο πρωταθλητισμού αναζητάς το καλύτερο για το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα .

τώρα αν υπάρχουν μελέτες και όχι απλα προσωπικές απόψεις που αμφισβητούνται , αλλα τεκμηριωμένες έρευνες για ενα βασικό αμινοξύ και στην βιβλιογραφία , δεν υπάρχει λόγος αμφησβήτησης , πολλα βέβαια συμπληρώματα βοηθάν αλλα κανείς δεν μπορεί να πεί ότι η γλουταμίνη έκανε την διαφορά με σιγουρια , γιατι στην μυική ανάπτυξη και αποκατάσταση παίζουν ρόλο πολλοι παράγοντες και ενας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη .

ενα παράδειγμα θα αναφέρω ο γιάννης ο τσούνος με τόση μυική μάζα δεν παίρνει πολλα συμπληρώματα παρα μόνο απο το φαγητό και τελευταια δεν έπαιρνε ούτε κάν συμπλήρωμα πρωτείνης για αρκετό καιρό και άλλος αν του τελειώσουν τα συμπληρώματα δεν μπορεί να κάνει προπόνηση

είναι και σύμφωνα με τις δυνατότητες του καθένα τις οικονομικές , ένας που ζορίζετε ας κάνει σωστη διαχείρηση των οικονομικών του και να παίρνει τα απολύτως απαραίτητα , επίσης είναι και τι στόχους έχει ο καθένας

τα συμπληρώματα είναι μια λύση στην διατροφή σ αυτούς που έχουν υψηλές απαιτήσεις και δεν μπορούν μόνο με το φαγητό να ανταποκριθούν , αλλα σίγουρα δεν είναι μονόδρομος

NASSER
18-01-11, 13:49
ρίξτε μια ματια και εδώ: Γλουταμίνη, τελικά ''δουλευει''? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=7138)

Συμφωνώ με το αρθρο του Φώτη. Αυτο που δεν αναφέρεται ξεκάθαρα, είναι πως η γλουταμίνη λειτουργεί καλύτερα συνδυαστικά με άλλα συμπληρώματα και επομένως την προτιμάνε οι πιο απαιτητικοί...
Προσωπικά ειχα κάνει τον συνδιασμο κρεατίνη με γλουταμίνη, και όντως ηταν πιο αποτελεσματικός ο συνδιασμος απο χώρια χρίση.

jimmy007
18-01-11, 17:08
Ρίξτε και μια ματιά εδώ:
http://www.fitsn.com/el-gr/Document.aspx?ElementID=4d3dbeba-fb26-49bc-81b9-c69f56b11360

spirospros
24-01-11, 09:10
εγω πιστευω πως τα παντα δουλευουν - το θεμα ειναι επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι να ξεκιναμε ολοι να περνουμε τα βασικα και οποιος αντεχει προχωραει σε κατι περισσοτερο -

οσον αφορα την γλουταμινη σιγουρα δουλευει και τα αποτελεσματα ειναι πιο εμφανει σε περιοδους διαιτας με χαμηλα ποσοστα λιπους για να σου αναδειξει σκληροτητα. ειναι συμπληρωμα διαχρονικο, βγαινει χρονια πολλα και ειναι ενα απο τα βασικα συστατικα στα περισσοτερα συμπληρωματα περαν της πρωτεινης

thepistol
05-02-11, 14:59
επειδη νιωθω πεσμενος τον τελευταιο καιρο απο την υπερπροπονηση (αγωνιζομαι σε 2 βδομαδες) και επισης σημερα ηταν η πρωτη μερα που νιωθω οτι το παω και για αρρωστια αποφασισα να δοκιμασω παλι γλουταμινη!!!
πηρα της warrior lab την συσκευασια με τις καψουλες και η καθε μια ειναι 500 mg.
στην ερωτηση μου ποσες να παιρνω μου ειπαν σε γνωστη αλυσιδα οτι επειδη ειναι σε καψουλα αποροφατε καλυτερα απο το στομαχι και 5 γραμμαρια ειναι υπερ αρκετα (10 καψουλες).
εγω παλι ξερω οτι χρειαζεται καμια 20ρα γραμμαρια κανονικα οταν ειναι σε σκονη αλλα την πηρα γιατι ηταν σε οικονομικη τιμη και το κολησα μαζι με αλλα.
ισχυει οτι οι καψουλες θελουν λιγοτερη δοσολογια?????
ποσες να παιρνω τελικα?

Devil
05-02-11, 15:53
επειδη νιωθω πεσμενος τον τελευταιο καιρο απο την υπερπροπονηση (αγωνιζομαι σε 2 βδομαδες) και επισης σημερα ηταν η πρωτη μερα που νιωθω οτι το παω και για αρρωστια αποφασισα να δοκιμασω παλι γλουταμινη!!!
πηρα της warrior lab την συσκευασια με τις καψουλες και η καθε μια ειναι 500 mg.
στην ερωτηση μου ποσες να παιρνω μου ειπαν σε γνωστη αλυσιδα οτι επειδη ειναι σε καψουλα αποροφατε καλυτερα απο το στομαχι και 5 γραμμαρια ειναι υπερ αρκετα (10 καψουλες).
εγω παλι ξερω οτι χρειαζεται καμια 20ρα γραμμαρια κανονικα οταν ειναι σε σκονη αλλα την πηρα γιατι ηταν σε οικονομικη τιμη και το κολησα μαζι με αλλα.
ισχυει οτι οι καψουλες θελουν λιγοτερη δοσολογια?????
ποσες να παιρνω τελικα?

θα δουλεψει... θα δεις και γαμ* τα placebo effect....


τεσπα... λοιπον αν δεν την εχεις ανοιξει την πας πισω και παιρνεις σε σκονη....
αλλιως θα κατεβαζεις καμια 10αρια χαπια τη φορα...

οσο για αυτο για το στομαχι.... σιγουρα δεν ειναι protected.... και σιγουρα δεν αποροφατε καλητερα....

πηγαινε το πισω και παρε σκονη....

DrNio
03-10-11, 20:54
Σκέφτομαι να πάρω γλουταμίνη για αποκατάσταση απο έναν χειρουργείο που έκανα.

Απο wiki.

Aiding recovery after surgery
It is also known that glutamine has various effects in reducing healing time after operations. Hospital-stay times after abdominal surgery can be reduced by providing parenteral nutrition regimes containing high amounts of glutamine to patients.

Βέβαια το χειρουργείο το έκανα πριν 1 μήνα κοντά , αλλά σκέφτομαι οτι έστω και λίγο θα βοηθήσει να ανέβει λίγο το 'recovery' .. ή όχι ?
Γιατί ακόμα δεν είμαι 100% οκ.

Σε τι μορφή τι βρίσκει κανείς ? Υγρή , σκόνη ?

Γενικά κατατοπίστε με λίγο.

deluxe
03-10-11, 21:29
Οπως εχει πει και ο devil, δε ξερουμε εαν περναει καν απο το στομαχι! Δε διαλυεται σχεδον καθολου στο νερο.. Εκτος και αν παρεις πιο απορροφησιμες μορφες γλουταμινης..

COBRA_STYLE
03-10-11, 21:38
Σκέφτομαι να πάρω γλουταμίνη για αποκατάσταση απο έναν χειρουργείο που έκανα.

Απο wiki.


Βέβαια το χειρουργείο το έκανα πριν 1 μήνα κοντά , αλλά σκέφτομαι οτι έστω και λίγο θα βοηθήσει να ανέβει λίγο το 'recovery' .. ή όχι ?
Γιατί ακόμα δεν είμαι 100% οκ.

Σε τι μορφή τι βρίσκει κανείς ? Υγρή , σκόνη ?

Γενικά κατατοπίστε με λίγο.
checkare to Glutabolic απο Nutrabolics

DrNio
03-10-11, 21:49
Είδα καλή βαθμολογία και σκέφτομαι έστω και για την ψυχολογία να το αγοράσω.

Κάτι που με μπέρδεψε.

Το Glutabolic είναι το μονό συμπλήρωμα γλουταμίνης που μπορεί να αναμιχθεί με την πρωτεΐνη γιατί δεν είναι ανταγωνιστικό της ως προς την απορροφητικότητα.

Το Glutabolic μπορείς να το χρησιμοποιήσεις 2-3 φορές την ημέρα με άδειο στομάχι πριν την προπόνηση και 20 λεπτά μετά.

1.Τελικά πρέπει να έχεις άδειο στομάχι ?

2.Σκεφτόμουν να το πάρω 1 φορά την ημέρα πριν τον ύπνο .. εσείς τι προτείνετε ?

COBRA_STYLE
03-10-11, 21:55
Είδα καλή βαθμολογία και σκέφτομαι έστω και για την ψυχολογία να το αγοράσω.

Κάτι που με μπέρδεψε.


1.Τελικά πρέπει να έχεις άδειο στομάχι ?

2.Σκεφτόμουν να το πάρω 1 φορά την ημέρα πριν τον ύπνο .. εσείς τι προτείνετε ?
παρτο οπως θελεις,δεν τρεχει τπτ...απλα να εισαι προετοιμασμενος με τη γευση,εγω αν δεν εβαζα και λιγη ζαχαρη θα ξερναγα συν οτι εχει και θεματακι με τη διαλυτοτητα...

DrNio
03-10-11, 22:11
Ok ,ευχαριστώ ! :thumbup:

Devil
04-10-11, 03:04
η γνωμη μου ξερεις ποια ειναι....

τσεκαρε τις πρωτεινες σου και δες ποσο glutamic acid και ποσα bcaa εχουν μεσα.... ειναι υπεραρκετα για την παραγωγη γλουταμινης...

στο συμπληρωμα που λες τωρα.... χαλια μαυρα απο γευση και διαλυτοτητα... δεν πινετε!

TheWorst
04-10-11, 10:16
Α,ωραια,δηλαδη πεταξα τα λεφτα μου ? :P Στο γυμναστηριο που επαιρνα χυμα μια δωση γλουταμινης (5 γραμμαρια) με την ιδια διατροφη και προπονηση την αλλη μερα ημουν φρεσκος,ενω χωρις αυτη .. το στηθος το καημενο παει ..
Μετα που πηρα 600 γραμμαρια , δοκιμασα παλι , σχεδον ιδια προπονηση , αλλα τπτ δεν εκανε,μη πω χειροτερα απτη προηγουμενη φορα.Το στηθος καηκε:(
Αρα σε συμπερασμα να καταληξω , οτι στο γυμναστηριο δε με εδειναν γλουταμινη , αλλα κατι αλλο ? :sneaky::sneaky:

Σημερα σκεφτομουν να παρω 5 γραμμαρια το μεσημερι και 5 προ υπνου, γιατι εχω προπονηση δυναμης και πρεπει να σπροχνω με τον τρικεφαλο , θα δουμε τι θα κανει ..
Εχω της scitec .

sobral
04-10-11, 10:26
checkare to Glutabolic απο Nutrabolics

:thumbup: δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχει νομίζω το καλύτερο προφίλ συμπληρώματος γλουταμίνης από όλα τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν. Το μόνο που θα μπορούσα να βρω καλύτερο, θα ήταν σκέτα πεπτίδια που απ όσο ξέρω βγάζει μόνο η GAT.

TheWorst
05-10-11, 10:09
Χθες ηπια 6 γραμμαρια , σημερα τιποτα.
Μολις τωρα ηπια 12 γραμμαρια , αλλα στις 4 θα παω προπονηση..Σιγα μην εχει περασει ο τρικεφαλος μεχρι τοτε,δεν ξερω πως θα τα σπροξω τα κιλα :(

DrNio
05-10-11, 19:52
η γνωμη μου ξερεις ποια ειναι....

τσεκαρε τις πρωτεινες σου και δες ποσο glutamic acid και ποσα bcaa εχουν μεσα.... ειναι υπεραρκετα για την παραγωγη γλουταμινης...

στο συμπληρωμα που λες τωρα.... χαλια μαυρα απο γευση και διαλυτοτητα... δεν πινετε!

Με αυτά που μου είπες και σε συνδυασμό με αυτά που λέει ο Worst , δεν το αγόρασα (ακόμα).:green:

Συμπλήρωμα πρωτεινης δεν χρησιμοποιώ , γι αυτό σκέφτηκα μήπως έπαιρνα το συμπλήρωμα γλουταμίνης που μου πρότεινε ο cobra.

Αν παραλείψουμε το γεγονός της διαλυτότητας/γεύσης , λες θα είχε καμία θετική (άμεση) επίδραση για τον λόγο που το θέλω ή άδικος κόπος ?
Επίσης , να πω πως τρώω σε καθημερινή βάση ολόκληρα αυγά,κρέας και γαλακτοκομικά προϊόντα τα οποία είναι (κάποιες απο τις ) πηγές της L-glutamine.

Devil
05-10-11, 21:55
Με αυτά που μου είπες και σε συνδυασμό με αυτά που λέει ο Worst , δεν το αγόρασα (ακόμα).:green:

Συμπλήρωμα πρωτεινης δεν χρησιμοποιώ , γι αυτό σκέφτηκα μήπως έπαιρνα το συμπλήρωμα γλουταμίνης που μου πρότεινε ο cobra.

Αν παραλείψουμε το γεγονός της διαλυτότητας/γεύσης , λες θα είχε καμία θετική (άμεση) επίδραση για τον λόγο που το θέλω ή άδικος κόπος ?
Επίσης , να πω πως τρώω σε καθημερινή βάση ολόκληρα αυγά,κρέας και γαλακτοκομικά προϊόντα τα οποία είναι (κάποιες απο τις ) πηγές της L-glutamine.

η γνωμη μου ειναι.... αδικος κοπος και τσαμπα λεφτα...:green:

deluxe
15-11-11, 00:33
Παιρνω 10-15γρ γλουταμινη μετα το γυμναστηριο. Το κουτι τελειωνει σε λιγο καιρο. Να ξαναπαρω ή δεν αξιζει τα λεφτα;

Πιστευετε οτι ειναι καλυτερα να την παιρνουμε πριν τον υπνο;

Devil
15-11-11, 01:43
Παιρνω 10-15γρ γλουταμινη μετα το γυμναστηριο. Το κουτι τελειωνει σε λιγο καιρο. Να ξαναπαρω ή δεν αξιζει τα λεφτα;

Πιστευετε οτι ειναι καλυτερα να την παιρνουμε πριν τον υπνο;

ριξε τα λεφτα σε bcaa η' πρωτεινη καλητερα....

deluxe
15-11-11, 13:32
Καποιο αλλο συμπληρωμα για αποκατασταση και μειωση των DOMS εχουμε; Ή απλα BCAA κανουν την ιδια δουλεια;

Devil
15-11-11, 13:36
Καποιο αλλο συμπληρωμα για αποκατασταση και μειωση των DOMS εχουμε; Ή απλα BCAA κανουν την ιδια δουλεια;

για doms τα bcaa κανουν την καλητερη δουλεια... ;)

jimmy007
17-11-11, 06:00
για doms τα bcaa κανουν την καλητερη δουλεια... ;)

Kαι τα ω-3(όχι όμως στο postwo).

TheWorst
23-12-11, 14:09
2-4 γραμμαρια γλουταμινης βοηθουν στην παραγωγη της αυξητικης ορμονης , που μετατρεπεται σε IFG-1

Πηγη: http://www.ajcn.org/content/61/5/1058.full.pdf+html

Σωστο ή λαθος ??

beefmeup
23-12-11, 15:37
ναι,ετσι λεει..παλια μελετη ειναι..
δεν ξερεις ομως που κ αν εφαρμοζεται,σε ενα αθλουμενο.

TheWorst
23-12-11, 16:28
Αχα , οκ.

gk
12-07-12, 15:57
Αν κ μετα απο αρκετο καιρο "ηρεμιας" του Θεματος, θα ηθελα να ρωτησω το εξης:
ειχα ενα μικρο προβλημα παλιοτερα με κατι κηλες δισκων στον αυχενα με αποτελεσμα τωρα να κανω πιο προσεκτικη ασκηση στο γυμναστηριο, ειδικα σε ωμους και οτι αφορα βαρος σε ορθια σταση κλπ που επιβαρυνει το σημειο...
Εχω παρατηρησει οτι οταν τυχει να ειμαι στα πανω μου κ γινει λιγο δυνατη προπονηση, αν δεν παιρνω καποιο συμπληρωμα πρωτεινης εκεινο τον καιρο, εχω πιο εντονες ενοχλησεις στους μυς απο την καταπονηση (κυριως οταν αφορα ωμους προς αυχενα) κ για περισσοτερες μερες.

Μου προτειναν λοιπον με λιγα λογια, να δοκιμασω να παιρνω Γλουταμινη (ασχετα με την ληψη ή οχι πρωτεινης) με την αιτιολογια οτι βοηθαει στη μυοσκελετικη αναρωση κ αποκατασταση.

Ετσι οπως μου το περιεγραψαν σε συνδυασμο με αυτα που διαβασα απο το αρθρο, δεν μου φαινεται κατι λαθος ή τοσο off.. νομιζω.. Απλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει κ αν θα εχω οντως καποια βοηθεια, καποιο οφελος.

Αν υπαρχει καποια συμβουλη, καποιο σχολιο, ευχαριστως δεκτα....

beefmeup
12-07-12, 15:58
μπα φιλε μην περιμενεις τπτ για αυτο που θες..