PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή Γράμμωσης



sofos
23-12-10, 02:38
Γειά σας είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να μου προτείνεται διάφορα γεύματα πρωινού κ βραδυνού σε περίοδο γράμμωσης,διότι εδω κ 1.5 χρόνο που πάω γυμναστήριο έκανα διατροφή όγκου κ δε γνωρίζω πολλά πάνω σ αυτό το θέμα....

Zylo
23-12-10, 03:02
Γειά σας είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να μου προτείνεται διάφορα γεύματα πρωινού κ βραδυνού σε περίοδο γράμμωσης,διότι εδω κ 1.5 χρόνο που πάω γυμναστήριο έκανα διατροφή όγκου κ δε γνωρίζω πολλά πάνω σ αυτό το θέμα....

1ον διαβασε τα αρθρα του φορουμ
2ον υπαρχουν τοοσα threads με διατροφες γραμμωσης....ανοιξε ενα να παρεις ιδεες και φτιαξε μια δικια σου!!!

sofos
23-12-10, 03:49
1ον διαβασε τα αρθρα του φορουμ
2ον υπαρχουν τοοσα threads με διατροφες γραμμωσης....ανοιξε ενα να παρεις ιδεες και φτιαξε μια δικια σου!!!

ειδα πολλες διατροφες κ βλεπω οτι πολλοι τρωνε για πρωινο ασπραδια με βρωμη κ καποιο φρουτο,επειδη δε μ αρεσουν τα αυγα εαν πινω μια whey με βρωμη κ καποιο φρουτο υπαρχει καποια διαφορα?εννοω γιατι πολλοι τρωνε τοσα ασπραδια για πρωινο ειναι καλυτερα απο μια πρωτεινη ορου γαλακτος?

Galthazar
23-12-10, 15:03
τρωνε τοσα ασπραδια για να συμπληρωσουν πρωτεινη..εφοσον λες οτι παιρνεις whey τα ασπραδια θα σου ειναι περιττα. Θα σου προτεινα βρωμη με γαλα και whey στο νερο για πρωινο. Τωρα για βραδυνο θα σου πω το γευμα πριν τον υπνο. Ενα γιαουρτι και κανα αμυγδαλο.

κουλης
23-12-10, 15:41
κανα αμυγδαλο.[/QUOTE]

και καρυδια:banana:

Galthazar
23-12-10, 15:51
κανα αμυγδαλο.

και καρυδια:banana:[/QUOTE]

σωστα αν θελει ναι μπορει και αυτα..απλα επειδη δν τα τρωω εγω μου διεφυγε να το γραψω :green:

sofos
23-12-10, 16:44
ευχαριστω παιδια για τις ιδεες σας....για πρωινο θα πινω γαλα με whey και βρωμη κ βραδινο ενα γιαουρτι με καρυδια η αμυγδαλα,γιατι τοσο καιρο που πηγαινα γυμναστηριο εκανα για ογκο κ εχω αρκετο λιπος στην κοιλια κ θελω να το χασω,θα αρχισω κ αεροβια,γιατι θελω επιτελους να δω τους κοιλιακους μου :)

sofos
25-12-10, 17:40
Λοιπον παιδια η διατροφη μου για τη μειωση λιπους τους τελευταιους μηνες ειναι η εξης:
1ο Γευμα(πρωινο):40γρ βρωμη+1 σκουπ whey+1 μηλο
2ο Γευμα(μεσημεριανο):περιπου μισο πιατο μπασματι με 1 φιλετο στηθος κοτοπουλο
Προνονηση
3ο Γευμα(μετα προπονητικο):1 σκουπ whey+40 γρ βρωμη
4ο Γευμα:τονος με 1 ντοματα κ μισο αγκουρακι περιπου
5ο Γευμα:1 total 2 τις εκατο με μια χουφτα αμυγδαλα(παλιοτερα το τρωγα με μελι)

thegravijia
25-12-10, 17:44
:thumbdown::thumbdown:ελαχιστες θερμιδες
γι αυτο δεν μπορεεις να χασεις λιπος

savage
25-12-10, 17:46
:thumbup:

sofos
25-12-10, 17:48
:thumbdown::thumbdown:ελαχιστες θερμιδες
γι αυτο δεν μπορεεις να χασεις λιπος

παλιοτερα ετρωγα 2 τοστ γαλοπουλα-κοτοπουλο με 2 μπανανες το πρωι 1 μπουκαλι γαλα με 2 μπανανες κ μια μακαροναδα το μεσημερι μετα απο 1 ωρα πηγαινα για προπονηση κ μετα ετρωγα κατα τις 7-8 το ιδιο με το πρωινο+ ενα τοταλ....το τελευταιο διαστημα κανω αυτη τη διατροφη που ποσταρα επανω...

sogoku
25-12-10, 17:51
Ενταξει υποθετω οτι εισαι υποθερμιδικα[μιας και αυτο εχει σημασια] και λογικα χανεις κιλα και λιπος αλλα επεσες στην παγιδα που επεσα και εγω.
1.Ξεκινησες με υψηλο ποσοστο λιπους ογκο ενθουσιασμενος τρωγοντας παραπανω και σαβουρα.
2.Τωρα υποθετω χανεις αλλα θελεις σε καποιους μηνες κοιλιακους και φλεβες.

Πες μας κιλα υψος.Συνεχισε υποθερμιδικα σε σημειο να βγαζεις ποιοτικες προπονησεις και υπομονη.

thegravijia
25-12-10, 17:54
dιαβασε το αρθρο του savage λεμεεεε

sofos
25-12-10, 18:00
Ενταξει υποθετω οτι εισαι υποθερμιδικα[μιας και αυτο εχει σημασια] και λογικα χανεις κιλα και λιπος αλλα επεσες στην παγιδα που επεσα και εγω.
1.Ξεκινησες με υψηλο ποσοστο λιπους ογκο ενθουσιασμενος τρωγοντας παραπανω και σαβουρα.
2.Τωρα υποθετω χανεις αλλα θελεις σε καποιους μηνες κοιλιακους και φλεβες.

Πες μας κιλα υψος.Συνεχισε υποθερμιδικα σε σημειο να βγαζεις ποιοτικες προπονησεις και υπομονη.

σε δυναμη δεν επεσα σε καμια ασκηση κ εχω αρχισει να βλεπω φλεβες στα χερια μου,απλα ειναι πιο λεπτα σε σχεση με παλιοτερα κ ναι εγω ειχα χρονια λιπος απο μικρος καθως παντα ετρωγα σαβουρες ποτε δεν ειχα κοιλιακους κ ειχα λιγο λιπος οταν ξεκινησα(στην κοιλια κ στο στηθος) αλλα ξεκινησα πολυ λαθος τρωγοντας ενα 3 μηνο σαβουρα,μετα εκανα τη διατροφη αυτη με τα τοστ κ τις μπανανες που γραψα χεχε κ τωρα κανω την υποθερμιδικη....ειμαι 1.88 κ 74 κιλα ειχα φτασει τα 83 αλλα ημουν 2 μηνες σε ενα συμπληρωμα με κρεατινη οταν το κοψα ηταν σα να ξεφουσκωσα κ επεσα στα 78 κ ημουν για 5 μηνες 78,τωρα με την υποθερμιδικη πηγα στα 74...ξερω απεχω πολυ απ το υψος μου απλα θελω να διωξω αρκετο λιπος κ να ξανα ξεκινησω για ογκο αλλα σωστα......

sofos
25-12-10, 18:04
dιαβασε το αρθρο του savage λεμεεεε

που ειναι το αρθρο του? :unsure: (συγνωμη αλλα ειμαι καινουργιος :( )

thegravijia
25-12-10, 18:09
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=11024

Αντωνης
25-12-10, 18:17
εισαι 1,88 και 74 κιλα και κανεις υποθερμιδικη διατροφη?:shock::shock::shock::shock:

Φιλε τωρα εξηγειται γιατι δεν χανεις το λιπος στην κοιλια,διοτι απλα δεν εχεις αρκετους μυς να δειξεις.Ακομα και να το χασεις,το μονο που θα φανουν θα ειναι οι ινες,ισως και καποια απειροελαχιστη μυικοτητα.
Χωσου ογκο και μετα απο κανα 6μηνο-5μηνο σκεφτεσαι και την γραμμωση.

sogoku
25-12-10, 18:18
Βαλε και καμια φωτο αν θες.

sofos
25-12-10, 18:24
εισαι 1,88 και 74 κιλα και κανεις υποθερμιδικη διατροφη?:shock::shock::shock::shock:

Φιλε τωρα εξηγειται γιατι δεν χανεις το λιπος στην κοιλια,διοτι απλα δεν εχεις αρκετους μυς να δειξεις.Ακομα και να το χασεις,το μονο που θα φανουν θα ειναι οι ινες,ισως και καποια απειροελαχιστη μυικοτητα.
Χωσου ογκο και μετα απο κανα 6μηνο-5μηνο σκεφτεσαι και την γραμμωση.

ωραια αλλα αν θελετε παιδια δωστε ενα παραδειγμα διαιτας να ακολουθησω,επεισης αν προσθεσω μια ογκου να την πινω το πρωι κ μετα την προπονηση θα ναι καλη ιδεα?γιατι δε ξερω τι αλλο να προσθεσω στη διατροφη μου :( προτεινεται καποιες αν θελετε θα με βοηθησει αρκετα :)

sofos
25-12-10, 19:11
αν μου δινατε ενα παραδειγμα διατροφης για ογκο θα το εκτιμουσα πολυ....επεισης διαβασα το αρθρο ηταν πολυ ενδιαφερον :clap:

Andrikos
25-12-10, 19:23
Φίλε μου συγγνώμη αλλά το πρόβλημα σου είναι γενικό , όχι μόνο στην διατροφή , στην προπόνηση τα έχεις καταφέρει με κάποιον τρόπο να καταβολίζεσαι και μόνο αυτό. Τέλος 1,88 74 κιλά είναι οριακό για άντρα που θέλει να λειτουργούν όλα του τα συστήματα σωστά. Ζητάς διατροφή έτοιμη, αν δεν είσαι σε θέση λόγω των υποχρεώσεων σου να διαβάσεις πολλά βιβλία για το θέμα αστο και πήγαινε σε έναν ειδικό να σε βοηθήσει.

sofos
25-12-10, 19:33
Φίλε μου συγγνώμη αλλά το πρόβλημα σου είναι γενικό , όχι μόνο στην διατροφή , στην προπόνηση τα έχεις καταφέρει με κάποιον τρόπο να καταβολίζεσαι και μόνο αυτό. Τέλος 1,88 74 κιλά είναι οριακό για άντρα που θέλει να λειτουργούν όλα του τα συστήματα σωστά. Ζητάς διατροφή έτοιμη, αν δεν είσαι σε θέση λόγω των υποχρεώσεων σου να διαβάσεις πολλά βιβλία για το θέμα αστο και πήγαινε σε έναν ειδικό να σε βοηθήσει.

οκ φιλε νταξει εχω προβλημα κ δε δουλευουν τα οργανα μου σωστα γι αυτο καθε 2 μηνες που κανω εξετασεις ειναι αψογες κ ναι καταβολιζομαι γι αυτο βγαζω προπονηση με ανεση με υποθερμιδικη διαιτα,βιβλια πιστεψε με εχω διαβασει απειρα κ γνωμες εχω ακουσει πολλες απο υποτιθεμενους νατουραλ..........

Andrikos
25-12-10, 20:01
οκ φιλε νταξει εχω προβλημα κ δε δουλευουν τα οργανα μου σωστα γι αυτο καθε 2 μηνες που κανω εξετασεις ειναι αψογες κ ναι καταβολιζομαι γι αυτο βγαζω προπονηση με ανεση με υποθερμιδικη διαιτα,βιβλια πιστεψε με εχω διαβασει απειρα κ γνωμες εχω ακουσει πολλες απο υποτιθεμενους νατουραλ..........

'Εγραψα με διάθεση να σε βοηθήσω αλλά μάλλον εσύ έχεις διάθεση να πιάσεις καυγαδάκι . Δεν πειράζει ίσως η δίαιτα φταίει γι' αυτό. Πάντως το να κρίνεις αν κάποιος είναι "υποτιθέμενος νάτουραλ" επέτρεψε μου να σου πω όταν είσαι -14 κιλά κάτω από το ύψος σου δείχνεις μόνο πόσο περιορίσμένους ορίζοντες έχεις ή σου έχουν επιβάλλει. Δεν θα επανέλθω.

sofos
25-12-10, 21:34
'Εγραψα με διάθεση να σε βοηθήσω αλλά μάλλον εσύ έχεις διάθεση να πιάσεις καυγαδάκι . Δεν πειράζει ίσως η δίαιτα φταίει γι' αυτό. Πάντως το να κρίνεις αν κάποιος είναι "υποτιθέμενος νάτουραλ" επέτρεψε μου να σου πω όταν είσαι -14 κιλά κάτω από το ύψος σου δείχνεις μόνο πόσο περιορίσμένους ορίζοντες έχεις ή σου έχουν επιβάλλει. Δεν θα επανέλθω.

εμενα με εκνευρισε οτι ο καθε ενας εδω δινει λινκ σχετικα με το τι πρεπει να τρως κ δε μ ειπε φιλε για ογκο μπορεις στην διατροφη σου να προσθεσεις το ταδε,θα σε βοηθησει να ανεβεις κλπ,γιατι βλεπω σε αλλα ατομα που ποσταρουν διατροφες τους λενε πχ ανεβασε θερμιδες ανεβασε αυτο κλπ αλλα δε πειραζει,δε το συνεχιζω κ το οτι ειμαι 14 κιλα κατω απ το υψος μου πιστεψε με δε φαινεται καθολου....το θεμα ειναι να ανεβω τωρα σε μυς κ οχι σε λιπος διοτι το να ανεβω κιλα κ να ναι λιπος τα περισσοτερα κ να λεω ειμαι 88 κιλα με υψος 1.88 εμενα δε μου λεει αυτο τπτ....

KATERINI 144
25-12-10, 21:43
1ο Γευμα(πρωινο):40γρ βρωμη+1 σκουπ whey+1 μηλο
εδω εχεις πολύ λιγο υδατάνθρακα, στο πρωινο μη τον φοβάσαι, βαλε παραπάνω.
2ο Γευμα(μεσημεριανο):περιπου μισο πιατο μπασματι με 1 φιλετο στηθος κοτοπουλο
σαλάτα?
Προνονηση
3ο Γευμα(μετα προπονητικο):1 σκουπ whey+40 γρ
βρωμη μετα την προπονηση γιατι? προτίμησε γρήγορο υδατάνθρακα.
4ο Γευμα:τονος με 1 ντοματα κ μισο αγκουρακι περιπου
και εδω θελεις λιγο υδατανθρακα
5ο Γευμα:1 total 2 τις εκατο με μια χουφτα αμυγδαλα(παλιοτερα το τρωγα με μελι)
εδω εισαι οκ.


ξεκίνησες την διατροφη για γράμμωση έτσι οπως την γράφεις η επεσες σταδιακά σε αυτες τις ποσότητες?

sofos
25-12-10, 22:06
1ο Γευμα(πρωινο):40γρ βρωμη+1 σκουπ whey+1 μηλο
εδω εχεις πολύ λιγο υδατάνθρακα, στο πρωινο μη τον φοβάσαι, βαλε παραπάνω.
2ο Γευμα(μεσημεριανο):περιπου μισο πιατο μπασματι με 1 φιλετο στηθος κοτοπουλο
σαλάτα?
Προνονηση
3ο Γευμα(μετα προπονητικο):1 σκουπ whey+40 γρ
βρωμη μετα την προπονηση γιατι? προτίμησε γρήγορο υδατάνθρακα.
4ο Γευμα:τονος με 1 ντοματα κ μισο αγκουρακι περιπου
και εδω θελεις λιγο υδατανθρακα
5ο Γευμα:1 total 2 τις εκατο με μια χουφτα αμυγδαλα(παλιοτερα το τρωγα με μελι)
εδω εισαι οκ.


ξεκίνησες την διατροφη για γράμμωση έτσι οπως την γράφεις η επεσες σταδιακά σε αυτες τις ποσότητες?

ευχαριστω πολυ :) διοτι αυτες τις παρατηρησεις ζητουσα.....ναι σταδιακα επεσα διοτι παλιοτερα εβαζα υδατανθρακα παντου κ στο βραδινο πχ ετρωγα γιαουρτι με μελι κ 2 μπανανες μετα πρωινο ετρωγα 2-3 μπανανες με 2 τοστ γαλοπουλα-κασερι-κοτοπουλο,μεσημεριανο ετρωγα 2 μπανανες με μισο μπουκαλι γαλα μετα πηγαινα για προπονηση κ μετα ετρωγα μακαρονια με αλλο μισο μπουκαλι γαλα κ βραδινο 2 τοστ παλι γαλοπουλα-κασερι-κοτοπουλο με 1 μπανανα και 1 γιαουρτι(με αυτη τη διατροφη ειχα φτασει τα 83 κιλα)....μετα σταδιακα μειωσα απ τισ 6-8 μπανανες στις 4 κ τα 2 τοστ που τρωγα τα βραδυ το κανα 1 τα αλλα τα αφηνα το ιδιο.....με αυτη τη διατροφη ειχα πεσει στα 78 κιλα αλλα απ οτι καταλαβα ηταν λιπος κ νερα γιατι δεν ειδα καμια διαφορα στο σωμα μου κ ουτε δυναμη ειχα χασει......ολα αυτα τα τρωγα απ το σεπτεμβριο ως τον ιουνιο....απ τον ιουλιο αρχισα δειλα δειλα αυτη τη διατροφη που δε την πολυ τηρουσα κ επεισης να προσθεσω πως επινα κ 2-3 καφεδες με μπολικι ζαχαρη τους οποιους μειωσα στον 1 κ τον εκανα με 2 κουταλιες ζαχαρη.......
τωρα θελω να κανω αυτη τη διατροφη γιατι παλιοτερα ετρωγα χειροτερα απ αυτα που σας γραφω κ εχω ας το πω κατι σα περιφερεια,γυρω απ την κοιλια μου

sogoku
25-12-10, 22:59
εμενα με εκνευρισε οτι ο καθε ενας εδω δινει λινκ σχετικα με το τι πρεπει να τρως κ δε μ ειπε φιλε για ογκο μπορεις στην διατροφη σου να προσθεσεις το ταδε,θα σε βοηθησει να ανεβεις κλπ,γιατι βλεπω σε αλλα ατομα που ποσταρουν διατροφες τους λενε πχ ανεβασε θερμιδες ανεβασε αυτο κλπ αλλα δε πειραζει,δε το συνεχιζω κ το οτι ειμαι 14 κιλα κατω απ το υψος μου πιστεψε με δε φαινεται καθολου....το θεμα ειναι να ανεβω τωρα σε μυς κ οχι σε λιπος διοτι το να ανεβω κιλα κ να ναι λιπος τα περισσοτερα κ να λεω ειμαι 88 κιλα με υψος 1.88 εμενα δε μου λεει αυτο τπτ....

Θυμωσες τωρα που δεν πηρες ακριβη απαντηση.Ο καθενας εχει την λογικη του αλλος θεωρει οτι δεν μπορει να δινει ετσι συμβουλες αν δεν σε ξερει καλα[πως τρως πως γυμναζεσαι] και προτιμα να σου δωσει μια γενικη κατευθυνση.Το θεμα δεν ειναι αν φαινονται η οχι τα κιλα σου σε σχεση με το υψος σου.

steg
26-12-10, 02:22
Σ' αυτό το ύψος και βάρος που είσαι τώρα, η σκέψη και μόνο της υποθερμιδικής είναι εφιαλτική. Ο μόνος δρόμος είναι προς τα πάνω, εσύ θέλεις να συνεχίσεις κι άλλο προς τα κάτω. Οπως είπε ο Αντώνης, χώσου όγκο γιατί δεν έχεις την πολυτέλεια να χάσεις ούτε ένα γραμμάριο ΒΑΡΟΥΣ παραπάνω.
Στο πρωινό βάλε άφοβα αυγά, μοσχαρίσιο κιμά/μπιφτέκι, κότατζ και αρκετό υδατάνθρακα και στο μεσημεριανό σαλάτα. Στο βραδινό βάλε κι άλλο κότατζ και στο τελευταίο ανέβασε τα μύγδαλα, βάλε και φυστικοβούτυρο και 1 σκούπα whey. Τρεις φορές τη βδομάδα κάνε 45λεπτη ήπια αερόβια με άδειο στομάχι και θα κρατήσεις το λίπος υπό έλεγχο.

sofos
26-12-10, 17:21
Σ' αυτό το ύψος και βάρος που είσαι τώρα, η σκέψη και μόνο της υποθερμιδικής είναι εφιαλτική. Ο μόνος δρόμος είναι προς τα πάνω, εσύ θέλεις να συνεχίσεις κι άλλο προς τα κάτω. Οπως είπε ο Αντώνης, χώσου όγκο γιατί δεν έχεις την πολυτέλεια να χάσεις ούτε ένα γραμμάριο ΒΑΡΟΥΣ παραπάνω.
Στο πρωινό βάλε άφοβα αυγά, μοσχαρίσιο κιμά/μπιφτέκι, κότατζ και αρκετό υδατάνθρακα και στο μεσημεριανό σαλάτα. Στο βραδινό βάλε κι άλλο κότατζ και στο τελευταίο ανέβασε τα μύγδαλα, βάλε και φυστικοβούτυρο και 1 σκούπα whey. Τρεις φορές τη βδομάδα κάνε 45λεπτη ήπια αερόβια με άδειο στομάχι και θα κρατήσεις το λίπος υπό έλεγχο.

επειδη ειμαι φοιτητης κ δεν εχω χρονο να μαγειρευω,θα προσθεσω στο πρωινο μου καμια ογκου οπως αυτη εδω που χει καλους υδατανθρακες http://www.bodybuilding.com/store/rtn/massbuilder.html και θα την πινω χωρισμενη σε 2 γευματα μαζι με βρωμη παλι κ 2 μηλα,αυτη η ογκου δινει στα 4 σκουπ 50 γρ πρωτεινης κ 100 υδατανθρακα εγω θα πινω 2 σκουπ μαζι με 40 γρ βρωμη + 2 μηλα μετα θα πηγαινω για προπονηση κ μετα ξανα το ιδιο αλλα αντι για 2 μηλα θα βαζω 1 μπανανα για μετα την προπονηση στα υπολοιπα γευματα σκεφτομαι να προσθεσω κ σαλατες με μπολικα λαχανικα κ τελος το βραδυ ενα τοταλ 2 τα εκατο με φυστικοβουτηρο αυτο εδω http://www.xtr.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=4861&category=995