PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο ιδρωτας μου μυρίζει κατι σαν αμμωνία..



kappadee
07-10-09, 02:51
για σας και συγνωμη που ανοιγω καινουριο τοπικ εδω αν δεν ειναι το σωστο μερος (δεν ηξερα που αλου να το καταχορισω αυτο το θεμα).
σημερα πηγα για ενα 40λεπτο τρεξιμο με ενταση και γυρνοντας σπιτι ειχα την αισθηση πως ο ιδροτας μου μυριζε αμωνια. ειχα να κανω αεροβικη με τετοια ενταση απο την περασμενη βδομαδα.
διατηρω την διαιτα του φορουμ για γραμμωση και προσπαθω να μην πεφτω πολυ εξω.
τωρα που το σκεφτομαι νομιζω οτι και παλαιοτερα μου ειχε συμβει παλι σε τρεξιμο με ενταση.

Ballbreaker
07-10-09, 09:35
Αν όντως μυρίζει αμμωνία (και δεν ειναι απλως ιδεα σου) αυτό μπορεί να δείχνει πρόβλημα στα νεφρά ή στο ήπαρ,αυτό μόνο ενας γιατρος θα στο πει κατοπιν εξετάσεων.
Η μυρωδια του ιδρώτα παντως εξαρτάται πολύ από την διατροφή μας.

Μαρία
07-10-09, 10:29
για σας και συγνωμη που ανοιγω καινουριο τοπικ εδω αν δεν ειναι το σωστο μερος (δεν ηξερα που αλου να το καταχορισω αυτο το θεμα).
σημερα πηγα για ενα 40λεπτο τρεξιμο με ενταση και γυρνοντας σπιτι ειχα την αισθηση πως ο ιδροτας μου μυριζε αμωνια. ειχα να κανω αεροβικη με τετοια ενταση απο την περασμενη βδομαδα.
διατηρω την διαιτα του φορουμ για γραμμωση και προσπαθω να μην πεφτω πολυ εξω.
τωρα που το σκεφτομαι νομιζω οτι και παλαιοτερα μου ειχε συμβει παλι σε τρεξιμο με ενταση.


Αυτό το παθαινω συνέχεια(χρόνια τωρα) μετα απο μεγάλο κομμάτι,πάντα!!!!Με το συνεχόμενο τρέξιμο για ωρα εκτος του οτι ιδρώνεις και αφυδατώνεσαι χάνεις και ποσοτητα νατρίου(με τον ιδρώτα),δεν νομιζω οτι είναι τραγικο μιας και το έχω συζητήσει και με άλλους δρομείς που συμβαίνει το ιδιο.Να αναπληρώνεις τα υγρα που χάνεις και αμα τρεχεις τακτικά να κανεις και λιγο παραπάνω σε σχεση με τους bodybuilders προσληψη νατρίου.

kappadee
07-10-09, 11:43
Αυτό το παθαινω συνέχεια(χρόνια τωρα) μετα απο μεγάλο κομμάτι,πάντα!!!!Με το συνεχόμενο τρέξιμο για ωρα εκτος του οτι ιδρώνεις και αφυδατώνεσαι χάνεις και ποσοτητα νατρίου(με τον ιδρώτα),δεν νομιζω οτι είναι τραγικο μιας και το έχω συζητήσει και με άλλους δρομείς που συμβαίνει το ιδιο.Να αναπληρώνεις τα υγρα που χάνεις και αμα τρεχεις τακτικά να κανεις και λιγο παραπάνω σε σχεση με τους bodybuilders προσληψη νατρίου.

μαρια τι ενοεις μεγαλο κοματι? εμενα μου βγαινουν 8 χιλιομετρα στα 40 λεπτα
μιλαμε για τετοια κοματια η μεγαλυτερα? να ξερω να επαναπαυτω η να παω σε κανεναν γιατρο..

Μαρία
07-10-09, 17:15
μαρια τι ενοεις μεγαλο κοματι? εμενα μου βγαινουν 8 χιλιομετρα στα 40 λεπτα
μιλαμε για τετοια κοματια η μεγαλυτερα? να ξερω να επαναπαυτω η να παω σε κανεναν γιατρο..

Οταν λες ενταση εννοείς εναλλαγές ταχύτητας?Η συνεχόμενο τρέξιμο με ρυθμο γιατι αν κάνεις 8χλμ σε 40λεπτά αυτό σημαίνει οτι πας με 5 λεπτά το χλμ!!!!Ωραίος ρυθμός και εγω οταν παω για κομματι(από 8-12χλμ)αυτόν τον ρυθμό έχω.Από την στιγμή που ιδρωνεις και εξατμίζεται ο ιδρώτας απο το δερμα σου μενει το νατριο και μυριζεις αμωνία.Και εσυ και εγω και άλλοι που χανουν νερο κατα την διαρκεια του παρατεταμένου τρεξιματος.Εγω ομως βλέπω κατι άλλο αφου πας με 5 λεπτα το χλμ (εκτος αν κανεις εναλλαγες)γιατι δεν πας και πιο περα?Εννοω 10χλμ και 12χλμ?Να ξεπερασεις την ωρα και να ενεργοποιήσεις περισσοτερο την ¨λιποδιάλυση¨μιας και η VO2max σου είναι σε αυτον τον ρυθμό χωρις να γαλακτώνεις.Υπόψιν στο μέλλον(σε μερικες προπονήσεις ακομα)δεν θα σε πιάνει το ιδιο η προπόνηση και θα πρέπει να αυξήσεις ρυθμό μιας και αυτός ο ρυθμός θα είναι πολύ χαλαρός.
Τωρα με το θέμα του γιατρού πηγαινε και ψαξτο είμαι πάντα 100%υπερ οταν προκειται για ιατρική διαγνωση.Προσωπικα το οτι μετα απο καθε κομματι μυριζω αμμωνία δεν μου έχει δημιουργηθει κανενα προβλημα.

Ballbreaker
07-10-09, 17:57
Θα ελεγα οτι εαν δεν εχεις καποιο άλλο συμπτωμα να μην πας στον γιατρο, δες και ενα link να σε καθησυχασει.
Εγω δεν το αντιμετωπισα ποτε αυτο το προβλημα,προφανως γιατι πινω τονους νερο.

http://www.bodybuilding.com/fun/ammonia.htm

kappadee
07-10-09, 18:46
Οταν λες ενταση εννοείς εναλλαγές ταχύτητας?Η συνεχόμενο τρέξιμο με ρυθμο γιατι αν κάνεις 8χλμ σε 40λεπτά αυτό σημαίνει οτι πας με 5 λεπτά το χλμ!!!!Ωραίος ρυθμός και εγω οταν παω για κομματι(από 8-12χλμ)αυτόν τον ρυθμό έχω.Από την στιγμή που ιδρωνεις και εξατμίζεται ο ιδρώτας απο το δερμα σου μενει το νατριο και μυριζεις αμωνία.Και εσυ και εγω και άλλοι που χανουν νερο κατα την διαρκεια του παρατεταμένου τρεξιματος.Εγω ομως βλέπω κατι άλλο αφου πας με 5 λεπτα το χλμ (εκτος αν κανεις εναλλαγες)γιατι δεν πας και πιο περα?Εννοω 10χλμ και 12χλμ?Να ξεπερασεις την ωρα και να ενεργοποιήσεις περισσοτερο την ¨λιποδιάλυση¨μιας και η VO2max σου είναι σε αυτον τον ρυθμό χωρις να γαλακτώνεις.Υπόψιν στο μέλλον(σε μερικες προπονήσεις ακομα)δεν θα σε πιάνει το ιδιο η προπόνηση και θα πρέπει να αυξήσεις ρυθμό μιας και αυτός ο ρυθμός θα είναι πολύ χαλαρός.
Τωρα με το θέμα του γιατρού πηγαινε και ψαξτο είμαι πάντα 100%υπερ οταν προκειται για ιατρική διαγνωση.Προσωπικα το οτι μετα απο καθε κομματι μυριζω αμμωνία δεν μου έχει δημιουργηθει κανενα προβλημα.

μωρε εγω γουσταρω να τρεχω και παραπανω, και τηα ερτεχα αν δεν μου λεγανε πως μετα τα 40 λεπτα σταματας την λιποδιαλυση και αρχιζεις να καις μυες.. :unsure:
αποτι ειδα στα προτα 20 τρως αποθεματα ενεργειας απο carbs απο 20 ως 40 λιπος και μετα μυες...
δεν ξερω αν αληθευει ομως!

Μαρία
07-10-09, 19:06
μωρε εγω γουσταρω να τρεχω και παραπανω, και τηα ερτεχα αν δεν μου λεγανε πως μετα τα 40 λεπτα σταματας την λιποδιαλυση και αρχιζεις να καις μυες.. :unsure:
αποτι ειδα στα προτα 20 τρως αποθεματα ενεργειας απο carbs απο 20 ως 40 λιπος και μετα μυες...
δεν ξερω αν αληθευει ομως!
υ

Αυτο το οτι καιγονται μυες με το παραμικρό ειλικρινα δεν ξερω απο που εχει βγει.Ο μυς ερεθισμα θελει για να αναπτυχθει + φαγητο.Οι μαραθωνοδρομοι που είναι πετσι και κόκκαλο αλλα με ελαχιστο ποσοστό λίπους τρεχουν 300χλμ την βδομαδα ογκο προπόνησης και δεν τρωνε τοσο περωτεινη οσο υδατανθρακα.Κανε μυική ενδυνάμωση και μην τρως θα γίνεις και πετσι και κόκκαλο,γιατί θα ανεβάσεις το μεταβολισμό με την ασκηση θα καις αλλα αφου δεν τρως θα χανεις κιλα είναι φυσιολογικο!!!!Τρεχω χρονια (περσι ετρεξα και τον πρωτο μου ημιμαραθώνιο)και κανω και μυικη ενδυναμωση παραλληλα(καθε μερα+τρέξιμο) αλλα τρωω φουλ και γυμνάζομαι φουλ,παροτι δεν με βοηθάει και το οργανικό μου σύστημα μιας και είμαι γυναίκα εχω μυικό και χρόνο με το χρόνο βάζω κιόλας.
Ρίξε μια ματιά και εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=86139#post86139

kappadee
07-10-09, 21:32
υ

Αυτο το οτι καιγονται μυες με το παραμικρό ειλικρινα δεν ξερω απο που εχει βγει.Ο μυς ερεθισμα θελει για να αναπτυχθει + φαγητο.Οι μαραθωνοδρομοι που είναι πετσι και κόκκαλο αλλα με ελαχιστο ποσοστό λίπους τρεχουν 300χλμ την βδομαδα ογκο προπόνησης και δεν τρωνε τοσο περωτεινη οσο υδατανθρακα.Κανε μυική ενδυνάμωση και μην τρως θα γίνεις και πετσι και κόκκαλο,γιατί θα ανεβάσεις το μεταβολισμό με την ασκηση θα καις αλλα αφου δεν τρως θα χανεις κιλα είναι φυσιολογικο!!!!Τρεχω χρονια (περσι ετρεξα και τον πρωτο μου ημιμαραθώνιο)και κανω και μυικη ενδυναμωση παραλληλα(καθε μερα+τρέξιμο) αλλα τρωω φουλ και γυμνάζομαι φουλ,παροτι δεν με βοηθάει και το οργανικό μου σύστημα μιας και είμαι γυναίκα εχω μυικό και χρόνο με το χρόνο βάζω κιόλας.
Ρίξε μια ματιά και εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=86139#post86139

και μαι τελευταια ερωτηση (of topic) για να καψω λιπος πρεπει αναγαστικα να τρεχω στους 120-130 χτυπους? εμενα μαρεσει να τρεχω πιο δυνατα σημαινει πως δεν καιω λιπος με αυτον τον τροπο?

Μαρία
08-10-09, 11:35
και μαι τελευταια ερωτηση (of topic) για να καψω λιπος πρεπει αναγαστικα να τρεχω στους 120-130 χτυπους? εμενα μαρεσει να τρεχω πιο δυνατα σημαινει πως δεν καιω λιπος με αυτον τον τροπο?

Φυσικα και καις οπως καις λίπος και με την διατροφη,αλλα η συχνότητα και η ποσότητα διαφέρουν με βάση το είδος προπόνησης.Με αναερόβια προπόνηση χρησιμοποιείς κατα κύριο λόγο γλυκογόνο όπως και φτιάχνεις και την αγαλακτική ικανότητά σου ανεβάζεις και την VO2max με παρατεταμένο τρεξιμο αερόβιο χρησιμοποιείς οξυγόνο εξαντλείς αποθέματα γλυκογόνου και ο οργανισμός στρεφεται στην χρησιμοποίηση λιπους κατα κύριο λόγο για να ανταπεξέλθει στην συνέχιση της προπόνησης
Προσωπικά θα κανω 3 αερόβια την βδομάδα σχεδόν μερα παρα μέρα(10-12χλμ την φορα)2-3 αναερόβια(σπριντ-αλματα-ταχυτητες)κυρίως πρωι και απογευμα γυμναστηριο μια μυική ομάδα την φορα.Εννοειται και διατροφή(αν προπονήσαι και δεν τρως μετα λες οτι καις μυς αντι για λίπος)

kappadee
08-10-09, 13:11
Φυσικα και καις οπως καις λίπος και με την διατροφη,αλλα η συχνότητα και η ποσότητα διαφέρουν με βάση το είδος προπόνησης.Με αναερόβια προπόνηση χρησιμοποιείς κατα κύριο λόγο γλυκογόνο όπως και φτιάχνεις και την αγαλακτική ικανότητά σου ανεβάζεις και την VO2max με παρατεταμένο τρεξιμο αερόβιο χρησιμοποιείς οξυγόνο εξαντλείς αποθέματα γλυκογόνου και ο οργανισμός στρεφεται στην χρησιμοποίηση λιπους κατα κύριο λόγο για να ανταπεξέλθει στην συνέχιση της προπόνησης
Προσωπικά θα κανω 3 αερόβια την βδομάδα σχεδόν μερα παρα μέρα(10-12χλμ την φορα)2-3 αναερόβια(σπριντ-αλματα-ταχυτητες)κυρίως πρωι και απογευμα γυμναστηριο μια μυική ομάδα την φορα.Εννοειται και διατροφή(αν προπονήσαι και δεν τρως μετα λες οτι καις μυς αντι για λίπος)
αλλο ρωτισα..

vagg
08-10-09, 14:49
σου απαντησε οτι λιπος καις και τρεχοντας με παραπανω παλμους.....;)

NoPainNoGain
25-12-10, 04:38
kalispera, exw parathrisei oti otan kanw entoni askisi (anaerobia kata to 95% twn periptwsewn) o ydrwtas mou kai genika to swma mou myrizei ammwnia . Xrisimopoiw kapoia sumplirwmata twra alla auto sinebene kai paliotera pou apla etrwga ayga tonous brizoles ktl.

Mipws 8a prepei na arxisw na anisixw???


PS. auto sumbainei mono otan kanw arketa entoni askisi.

TEFAAtzis
25-12-10, 04:44
1ον) Γραφε με ελληνικα γιατι ειναι κανονας του φορουμ
2ον)Δοκιμασες να βαλεις αποσμυτικο???

NoPainNoGain
25-12-10, 05:06
1ον) Γραφε με ελληνικα γιατι ειναι κανονας του φορουμ
2ον)Δοκιμασες να βαλεις αποσμυτικο???

Αυτη ειναι σοβαρη απαντηση ?

TEFAAtzis
25-12-10, 05:10
Αυτη ειναι σοβαρη απαντηση ?

πλακα κανω φυσικα,ελπιζω να μην παρεξηγηθηκες

NoPainNoGain
25-12-10, 05:16
πλακα κανω φυσικα,ελπιζω να μην παρεξηγηθηκες

Ακομα γελαω .

beefmeup
25-12-10, 14:47
kalispera, exw parathrisei oti otan kanw entoni askisi (anaerobia kata to 95% twn periptwsewn) o ydrwtas mou kai genika to swma mou myrizei ammwnia .


φιλε απο υδατανθρακες/λιπαρα πως τα πας στην διατροφη σου?

giannis64
25-12-10, 14:56
kai to myoshock formula nitrikou-kreatinis den 8ewreite ? (opws px no-xplode ktl) giati dn einai sti lista??

****γραφε με μικρα ελληνικα.ειναι κανονας του φορουμ.mods team****



kalispera, exw parathrisei oti otan kanw entoni askisi (anaerobia kata to 95% twn periptwsewn) o ydrwtas mou kai genika to swma mou myrizei ammwnia . Xrisimopoiw kapoia sumplirwmata twra alla auto sinebene kai paliotera pou apla etrwga ayga tonous brizoles ktl.

Mipws 8a prepei na arxisw na anisixw???




PS. auto sumbainei mono otan kanw arketa entoni askisi.

γραφε ελληνικα σε παρακαλω για 2η φορα.

72K
25-12-10, 16:10
Τι είδους προπόνηση κάνεις; Μήπως κάνεις προπονηση με έμφαση στη δύναμη με επαναλλήψεις στο φάσμα 1-5;

beefmeup
25-12-10, 18:16
Παίζει ρόλο αυτό για την οσμή του υδρώτα...;



παιζει πολυ ρολο,αλλα μεχρι να το δει κ να μας πει ο φιλος τι κανει σε αυτον τον τομεα με την διατροφη του,δεν εχει νοημα να γραφω τσαμπα για το τι μαλλον συμβαινει στο σωμα του.

NoPainNoGain
26-12-10, 04:10
παιζει πολυ ρολο,αλλα μεχρι να το δει κ να μας πει ο φιλος τι κανει σε αυτον τον τομεα με την διατροφη του,δεν εχει νοημα να γραφω τσαμπα για το τι μαλλον συμβαινει στο σωμα του.

Τις περιοδους που εμφανιζεται αυτο δν μπορω να πω οτι τρωω πολλα λιπαρα η υδατανθρακες. μου τυχαινει και σε περιοδο κοψιματος αλλα και σε περιοδο ογκου. παιζω πυραμιδα με 4 σετ . εχω παρατηρησει οπως σας ξαναειπα οτι οταν τραβαω καλα ζορια συμβαινει αυτο, εχω μιλισει και με γιατρους και με ανθρωπους του χωρου οι οποιοι μου δωσανε ολο διαφορετικες απαντησεις , ενας γιατρος μου ειπε οτι ειναι το συκωτι και οτι απο τιν περισσεια πρωτεινης που λαμβανω φευγει μεσω του υδρωτα. εγω δεν μπορω να φανταστω τι ειναι .

Οσο για το θεμα του αποσμητικου , εσυ οταν υδρωνεις μυριζεις αμμωνια ?

beefmeup
26-12-10, 17:36
ενας γιατρος μου ειπε οτι ειναι το συκωτι και οτι απο τιν περισσεια πρωτεινης που λαμβανω φευγει μεσω του υδρωτα.



εν μερη σωστο,αλλα το συκωτι δεν εχει νοημα που το αναφερει ο γιατρος.
απλα καις αμινο για ενεργεια,κ τα αποβαλεις σαν αμμωνια μεσω του ιδρωτα.
αν θες να το αποφυγεις αυτο,μπορεις να τρως λιγους υ/ες παραπανω πριν την προπονα(κανα μηλο μην φανταστεις τπτ τραγικο),αλλα κ μες την ημερα,η λιπαρα.
επισεις μπορει να μην πινεις αρκετο νερο,κ να μην εχεις τα σωστα επιπεδα εφιδρωσης.

τσεκαρε τα ολα αυτα κ βλεπεις.

κουλης
26-12-10, 18:18
απλα καις αμινο για ενεργεια

σαν να λεμε,τρωως τους μυες σου για να παρεγεις ενεργεια?:shock:

beefmeup
26-12-10, 18:47
απλα καις αμινο για ενεργεια

σαν να λεμε,τρωως τους μυες σου για να παρεγεις ενεργεια?:shock:


το μοριο του αζωτου υπαρχει μονο στην πρωτεινη..
οι υ/ες κ τα λιπαρα,εχουν ανθρακα,υδρογονο,κ οξυγονο..αλλα οχι αζωτο.

η αποβολη του αζωτου απτο σωμα,σου δινει αρνητικη ισσοροπια στο συνολο του.
γιατι σου δειχνει το ρυθμο,που το σωμα χρησιμοποιει την πρωτεινη.
αν το σωμα,χρησιμοποιει πολυ πρωτεινη,εχεις αρνητικη ισσοροπια αζωτου.
αν παρεις πρωτεινη,παλατζαρεις την ισσοροπια προς το θετικο,αρα εχεις οφελος.

η ληψη της πρωτεινης εχει να κανει με την ισοροπια του αζωτου στο σωμα.
οποτε αν το σωμα,αποβαλει περισοτερο αζοτο αποσο περνεις μεσω της πρωτεινης,χανεις.

η ισσοροπια αζωτου στο σωμα,σημαινει αναβολισμο σε καλα επιπεδα.
το αντιστροφο,οχι.

αζωτο αποβαλεται,σαν ουρια,αλλα μπορει κ απτον ιδρωτα σαν αμμωνια..παιζει ρολο κ η επαρκης ειφδρωση εδω ειπαμε,συν οτι αλλο εγραψα.

NoPainNoGain
26-12-10, 20:29
Για να καταλαβω , πρεπει να αυξησω τις ποσοτητες πρωτεινης που λαμβανω ? πριν την προπο πινω ροφημα με υδατανθρακα και πρωτεινη μια ωρα πριν και στην προπονηση πρεπει να πινω πανω απο 2.5 λιτρα νερο και το ξερω γτ γεμιζω το μπουκαλακι 5 φορες τουλαχιστον. Παντως δεν πρεπει να φοβαμαι για καποιο προβλημα υγειας ετσι ? Μου κανει εντυπωση που κανενας δν το εχει παθει ... Ειχα ακουσει οτι μπορει να ειναι το συκωτι μεχρι και αυξημενη τεστοστερονη και γαλακτικο οξυ.

Devil
26-12-10, 20:55
θα μπορουσες να γραψεις τι τρως.... ποσοτητες πρωτεινης κτλ κτλ... σχετικα αναλυτικα...

και τι παιρνεις απο συμπληρωματα?

τωρα για την οσμη αμμωνιας να σου πω την αληθεια αμφιβαλω λιγο.... γιατι δεν θα σε πλησιαζε ανθρωπος στα 5 μετρα....

τα ουρα εχουν την ιδια οσμη?

beefmeup
27-12-10, 01:55
Για να καταλαβω , πρεπει να αυξησω τις ποσοτητες πρωτεινης που λαμβανω ?

oxi,αλλα τους υ/ες πριν την προπονα κ γενικα μες την μερα,αλλα κ λιγο τα λιπαρα.
οτι απο αυτα τα 2 δουλευει καλυτερα πανω σου.

Gaspari
27-12-10, 21:10
Kazmaier δάκρυσα σ λέω :rolf:

Ρε παιδιά κάνουμε θέμα κάτι το οποίο δεν αξίζει... Όπως σου είπε ο Legacy είναι.. Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.. Όπως και κάθε οργανισμός - άνθρωπος έχει την δική του οσμή του υδρώτα..


Εγώ τι να πώ που δεν υδρώνω....; :unsure:

Legacy
27-12-10, 23:10
Kazmaier δάκρυσα σ λέω :rolf:

Ρε παιδιά κάνουμε θέμα κάτι το οποίο δεν αξίζει... Όπως σου είπε ο Legacy είναι.. Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.. Όπως και κάθε οργανισμός - άνθρωπος έχει την δική του οσμή του υδρώτα..


Εγώ τι να πώ που δεν υδρώνω....; :unsure:


αν και δεν ειναι πολυ καλο να μην ιδρωνεις και καθολου, εισαι πολυ τυχερος κατεμε! εγω με το παραμικρο λουζομαι με δ'αυτον!

Mitsen
27-12-10, 23:18
ρε παίδες όλοι το πιάσατε στο χαβαλέ, το ξεσκίσατε το θεματάκι του παιδιού:unsure:

sTeLaKoS
27-12-10, 23:44
:moderator:

Ας είμαστε λιγάκι σοβαροί. Μερικοί δεν έχουν καταλάβει που βρίσκονται και νομίζουν πως μπορούν να σπαμάρουν σε κάθε τόπικ.

Τα off topic διαγράφτηκαν

NoPainNoGain
28-12-10, 06:31
θα μπορουσες να γραψεις τι τρως.... ποσοτητες πρωτεινης κτλ κτλ... σχετικα αναλυτικα...

και τι παιρνεις απο συμπληρωματα?

τωρα για την οσμη αμμωνιας να σου πω την αληθεια αμφιβαλω λιγο.... γιατι δεν θα σε πλησιαζε ανθρωπος στα 5 μετρα....

τα ουρα εχουν την ιδια οσμη?

Οσο αφορα τη διατροφη νομιζω πως τρεφομαι σωστα.

Το πρωι : Ροφημα πρωτεινης με γαλα και βρωμη.
Στις 10 : μια παγκετα γαλοπουλας
Tο μεσημερι : H κοτοπουλο με ρυζι η μπριζολα μοσχαρι με πατατα βραστη η τονο με πατατα κτλ.
Πριν τη προπο : Ροφημα πρωτεινης με υδατανθρακα
Μετα τη προπο : Ροφημα πρωτεινης και αμινοξεα και μετα απο 45'-60' ροφημα πρωτεινης με υδατανθρακα
Πριν κοιμηθω: ενα τονο με αμινοξεα.

Οπως ειπα και στην αρχη αυτο το παρατηρουσα και πριν παρω καν καποιο συμπληρωμα και μονο οταν τα δινα ολα στη προπονηση. Τωρα περνω πρωτεινη αμινοξεα - animal pak , και πριν ενα μηνα επερνα και myoshock.

Η οσμη δν μυριζει σαν τα ουρα , πιο πολυ μου φερνει σαν αυτο που εβαζε η γιαγια μου στη βαφη των μαλλιων :P:P:P, σαν οξυζενε (Η2Ο2-Υπεροξείδιο του υδρογόνου

) . Δεν ηξερα τι σκατα μυριζει ετσι και ρωτησα κ μου πανε αμμωνια . Αλλα τωρα που το εψαξα σαν αυτο μυριζει τελικα και δν σκυλοβρωμαει ολο το γυμναστηριο. Οταν σταματησω τη εντονη γυμναστικη μετα απο 15 λεπτα δν μυριζει τοσο εντονα οσο πριν.

NoPainNoGain
28-12-10, 06:37
Η2Ο2 - μηχανισμοί ενεργοποίησης και μεταβολές στην ενεργότητα πρωτεϊνών: Μια άλλη ενδιαφέρουσα πλευρά της φυσιολογικής δράσης του Η2Ο2 που προσπαθούν να κατανοήσουν οι επιστήμονες, είναι οι μηχανισμοί ενεργοποίησης των πρωτεϊνών που συμμετέχουν στη μεταβίβαση ή μεταγωγή ενδοκυτταρικών σημάτων. Οι βιολογικές οξειδοαναγωγικές αντιδράσεις όπου μετέχει το Η2Ο2 περιλαμβάνουν κυρίως την οξείδωση της ομάδας -SH της κυστεΐνης των πρωτεϊνών. Η οξείδωση αυτή απενεργοποιεί τις φωσφατάσες. Οι πρωτεϊνικές φωσφατάσες και κινάσες της τυροσίνης είναι ένζυμα απαραίτητα για τη φωσφορυλίωση της τυροσίνης των πρωτεϊνών. Οι επιστήμονες προσπαθούν να κατανοήσουν τον διπλό ρόλο του Η2Ο2, γιατί έχει αποδειχθεί ότι η οξειδωτική απενεργοποίηση των φωσφατασών και η αυξημένη φωσφορυλίωση της τυροσίνης των πρωτεϊνών εξαρτώνται από την παραγωγή Η2Ο2 σε διάφορα κύτταρα από διάφορους αυξητικούς παράγοντες. Η δραστικότητα των φωσφατασών μπορεί να αποκατασταθεί με κυτταρικές θειόλες που έχουν αναγωγικές ιδιότητες.

Η οξειδωτική απενεργοποίηση των φωσφατασών και η αυξημένη φωσφορυλίωση των πρωτεϊνών τυροσίνης έχει αποδειχθεί ότι εξαρτάται από την παραγωγή Η2Ο2 στα κυτταρικά διαμερίσματα με τη βοήθεια αυξητικών παραγόντων. Στις λειτουργίες αυτές το Η2Ο2 δρα ως μεταγωγέας (transducer) σημάτων. Οι επιστήμονες απορούσαν πώς ένα απλό μόριο μπορεί να αποκτήσει αυτό τον ρόλο (κάτι που αποτελούσε επί χρόνια απορία και για το μονοξείδιο του αζώτου, ΝΟ). Τελικά το μυστήριο φαίνεται ότι λύθηκε με την παρατήρηση ότι η συγκέντρωση του Η2Ο2 μπορεί να υποστεί απότομες αυξομειώσεις και πέραν από τα φυσιολογικά όρια, για να δράσει ως μεταγωγέας σημάτων μέσω της διαφοροποίησης των αντίστοιχων πρωτεϊνών.

'Ηταν γνωστό ότι τα αντιοξειδωτικά ένζυμα (καταλάσες και υπεροξειδάσες) στα διάφορα κυτταρικά διαμερίσματα αποτρέπουν τις αυξήσεις στη συγκέντρωση του Η2Ο2, ώστε να προληφθεί η οξείδωση βιομορίων. 'Ετσι, με κάποιο τρόπο επιτρέπονται ξαφνικές αυξήσεις, μεταγωγή σημάτων και μετά εξουδετέρωση. Πρόσφατες έρευνες έδειξαν ότι υπάρχουν τέτοιοι ενδοκυτταρικοί μηχανισμοί προστασίας του Η2Ο2, ώστε να λειτουργήσει ως μεταγωγέας σημάτων. Κατά την καταλυτική αναγωγή του, ένα ενεργό κέντρο των πρωτεϊνών που έχει την αναγωγική ομάδα Cys-SH (κυστεΐνη) του ενζύμου υπεροξειρεδοξίνη (peroxiredoxin) αντιδρά με Η2Ο2 και οξειδώνεται προς το αντίστοιχο σουλφενικό οξύ Cys-S-OH και τελικά προς σουλφινικό οξύ Cys-S(=O)-OH. 'Ετσι το ένζυμο απενεργοποιείται και η απενεργοποίηση αυτή, πιθανολογείται, ότι αποτελεί εσωτερικό μηχανισμό προστασίας του Η2Ο2 και του ρόλου του ως μεταγωγέα σημάτων.

pavlaras1
04-08-13, 01:23
Τον τελευταιο καιρο συνανταω και εγω το ιδιο προβλημα.
Καθημερινα μυριζει ο ιδρωτας μου παραπολυ εντονη αμμωνια.
Ακομη και οταν χρησιμοποιω απο πριν πολυ αποσμητικο για να μην μυριζω ιδρωτα στο γυμναστηριο.
Παλιοτερα μπορει να μου συνεβαινε μια φορα την εβδομαδα αλλα τωρα μου δινει την εντυπωση οτι κατι δεν παει καλα γιατι μερικες φορες νοιωθω πονο στα νεφρα σαν να εχω κοκκους αμμο.
Καθημερινα τρωω οτι βρισκω στο σπιτι.
Δεν κανω διακρισεις στο φαγητο.
Μπορει να ειναι ψαρια, κοτοπουλο, κρεας, μακαρονια, φασολακια και αλλα πολλα.
Στο γυμναστηριο κανω καθε μερα 3 ωρες γυμναστικη.
1 ωρα διαδρομο 7-8χλμ/ω,
1 ωρα βαρη + (κοιλιακους και ραχιαους),
1 ωρα ποδηλατο 12-14χλμ/ω.
Ο λογος που κανω τοσο πολυ αρχη και τελος αεροβιο ειναι γιατι θελω να καψω λιπος.
Οι σφυγμοι τις καρδιας μου κατα την ωρα τις γυμναστικης ειναι παντα απο 120-140 σφυγμους.
Ειμαι 100 κιλα 1,80 υψος και εχω 25κιλα λιπος.
Θελω να κατεβω στα 20 κιλα λιπος αλλα να παραμεινω στα 90-100κιλα.

A1200
04-08-13, 01:37
Με τον ιδρώτα αποβάλλεται και μερική ουρία,ειναι φυσιολογική η μυρωδιά και ποικίλει απο άνθρωπο σε άνθρωπο.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
15-09-15, 15:21
Κλασική περίπτωση αμμωνιαιμίας,οφειλόμενη σε δραματική αύξηση της ουρίας ορού,εξαιτίας αυξημένου ισοζύγιου αζώτου.Η τοξική για τον εγκέφαλο αμμωνία είναι απόβλητο του κύκλου της ουρίας.Όταν η πρωτεινική πρόσληψη αυξάνει τα 3gr/kg,σε συνδυασμό με ανεπαρκή ενυδάτωση,τότε η συγκέντρωση της ουρίας αυξάνει.
Η αμμωνία επίσης αυξάνει και κάνει το δέρμα να μυρίζει έντονα,όπως ο ιδρώτας και τα ούρα.Τα ούρα είναι όξινα και η διατροφή βασίζεται σε ζωικά λευκώματα.
Όξινα ούρα προδιαθέτουν για νεφρολιθίαση,ενώ η αμμωνία προκαλεί μια κατάσταση βυθιότητας στον εγκέφαλο με ελαττωμένη πνευματική διαύγεια (ανάλογη του ηπατικού κώματος στα τελικά στάδια ηπατικής ανεπάρκειας).

Χρήστος Τριανταφύλλου
15-09-15, 15:46
Καποιες φορες παλαιοτερα κ μονο μετα απο παιξιμο μπασκετ κ εντονη εφιδρωση το ειχα παρατηρησει κ εγω.
Μαλιστα ετυχε να κανω γενικες εξετασεις αιματος μετα απο 4ωρα παιχνιδια κ η ουρια μου βγηκε αρκετα ανεβασμενη ,επαναληψη μετα απο λιγες μερες (εγω δεν ηξερα κ τον χαβα μου:green: ,μπασκετ την προηγουμενο βραδυ!) κ τα αποτελεσματα το ιδιο.
Την τριτη φορα το θεμα διευκρινιστηκε με τον γιατρο μου ,3-4 μερες χωρις κανενα αθλημα κ οι τιμες στα φυσιολογικα ορια.