PDA

Επιστροφή στο Forum : Low Volume-High Intense VS High Volume-Medium Intense



billys15
09-11-07, 13:27
Επειδη υπαρχει μια συγχιση αναμεσα σε αυτα τα 2,για να δουμε τι προτειματε.

Προσωπικα ακομα δεν εχω "κατσει" καπου,δεν εχω αποφασισει τι δουλευει για μενα καλυτερα,αφου πρεπει να δοκιμασω αρκετα πραγματα,οποτε και δεν ψηφιζω ακομα.

Gasturb
09-11-07, 15:04
Μετά από χρόνια στην πρώτη πλέον καταλήγω στην δεύτερη.

Μέθοδος γρήγορη, δυνατή κ αποτελεσματική

Gt

ioannis1
09-11-07, 15:15
Εμενα μου αρεσει να αλλαζω αναμεσα και στις δυο μεθοδους οπως θα δειτε απο τα επομενα προγραμματα που ακολουθω και θα στειλω στο φορουμ. :|

Gasturb
09-11-07, 15:17
Kαλή η σκέψη σου αλλά γιατί το κάνεις?

Gt

gpol
09-11-07, 15:27
Περιοδικοτητα :???:

RUHL
09-11-07, 15:31
Eγω δεν μπορω να απαντησω δλδ το πρωτο ειναι παω κανω μια μετρια προπονηση αλλα με μεγαλο ογκο χωρις κοποση σε καθε σετ? πως γινεται αυτο παω να κανω προπονηση με καπιο βαρος που το βγαζω 10 επαναληψεις και εγω θα κανω 7 ενω μπορω αλλες 3? :???:

Ενω το αλλο οπως καταλαβα ειναι HIT το δευτερο με 30 λεπτα προπονησης ξεμπερεδευουμε και παμε σπιτια μας?
Ποσα σετ ανα σωματικο τμημα? ποσο διαλειμα? κοποση?της πλακας σετ?

Απλος κανε μερικες διευκρινησεις υπαρχουν και σετ με 100% ενταση και με μεγαλα νουμερα ανα προπονηση πηγενε δες τι προπονησεις εβγαζε ο "τρελος-βιονικος"Steve Michalik και επειτα ο Defendis το αστειο ειναι ελεγε τον μενζερ τεμπελη χαχαχαχαχα :green:


Παντως γενικα μαλον ειμαι στο πρωτο αλλα ολα με κοποση ισως και αρνητικες μεσα-ασε τον βοηθο να κοκινησει λιγο :green:
16-20 τα μεγαλα σωματικα τμηματα
8-14 τα μικρα

Πειτε και εσεις οι αλλοι ποσα σετ προτιματε?

billys15
09-11-07, 15:31
Εμενα με προβληματιζει που οι παλιοι κανανε το πρωτο και ειχαν πολυ καλα αποτελεσματα,ενω σημερα κανουν πολλοι το δευτερο,με εξισου καλα αποτελεσματα.

Μηπως η αληθεια ειναι οτι και τα 2 ειναι "ισα" και αλλαζουμε απλα για να μην βαρεθουμε την μονοτονια???

gpol
09-11-07, 15:37
Πιστευω οτι οσο προχωρας απο το σταδιο του αρχαριου στο σταδιο του προσωρημενου, τοτε αυξανεις την ενταση και μειωνεις την ποσοτητα.

Ετσι καποιος 'αρχαριος' εχει μεγαλη ποσοτητα με μικρη ενταση, και ενας 'προχωρημενος' εχει μικρη ποσοτητα με μεγαλη ενταση

Gasturb
09-11-07, 15:42
Προσωπικά είδα καλύτερα αποτελέσματα σε σωματικό όγκο κ δύναμη όταν άρχισα να εφαρμόζω το δεύτερο. Τα σετ μου ειναι κυρίώς 2 με επαναλήψεις εώς 6 max 8 με rest pause drop set. Τα διαλείμματα μεταξύ ασκήσεων περίπου 1 με 2 λεπτά το πολύ κ ο χρόνος στο γυμναστήριο περίπου 45 λεπτά. Ομολογώ ότι οι 12 επαναλήψεις με 4 σετ για κάθε άσκηση γενικά μου ήταν βαρετό οπότε με το παραπάνω είμαι στο limit μου για σύντομο διάστημα κ ξεμπερδεύω γρήγορα κ με αποτελεσματικότητα.

Gt

ioannis1
09-11-07, 21:06
Πιστευω οτι με βοηθα να μη κολλαω.δεν συνηθιζει με τιποτε το σωμα γιατι ειναι τελειως διαφορετικες προπονησεις.γννωμη μου ετσι απο την πειρα μου. :drunken:

billys15
10-11-07, 14:27
RUHL εχεις δικιο δεν το διατυπωσα σωστα.Απλα εννοουσα οτι αφου ειναι μεγαλος ο ογκος δεν θα υπαρχει πολυ ενεργεια και εγραψα "οχι μεχρι κοπωση".Λαθος μου.

Οσο για το ποσα σετ προτειμαμε,εγω αυτον τον καιρο κανω 8-10 λειτουργικα.

Vson
10-11-07, 18:53
δοκιμασα και τα δυο.

intensive δουλευει πολυ καλυτερα πανω μου οταν πραγματικα τα φτυνω με τα βαρη κ πιεζω το χρονο πραγματικα τα αποτελεσματα ειναι καταπληκτικα.

Με το πρωτο εκανα 6-8 μηνες και δεν ειδα πραγματικα σχεδον τπτ,πιστευω οτι πρεπει να ζοριζομαστε αλλα πανω απ ολα ...με προσοχη γιατι πανω στην τρελλα σου μπορει να παθεις καμια ζημεια οποτε μεγαλη προσοχη οταν κανεις υψηλης εντασης πραγματα(γενικα οχι μονο γυμναστικης:P)

stelios30
24-12-07, 01:30
Πιστευω οτι οσο προχωρας απο το σταδιο του αρχαριου στο σταδιο του προσωρημενου, τοτε αυξανεις την ενταση και μειωνεις την ποσοτητα.

Ετσι καποιος 'αρχαριος' εχει μεγαλη ποσοτητα με μικρη ενταση, και ενας 'προχωρημενος' εχει μικρη ποσοτητα με μεγαλη ενταση
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: πολυ σωστος με καλυψες και εμενα