PDA

Επιστροφή στο Forum : διατροφή ογκου για εφηβο



Πανόπουλος
02-01-11, 01:01
πρωι : μια μπανανα 2 αυγα με κροκο και corn flakes(καλυτερα να τροω βρωμη?) στο σχολειο ενα τοστ γαλοπουλα τυρι,σικαλεως αν εχει αλλιως μαυρο παω σπιτι τροω σνιτσελ με πατατεσ στο φουρνο ή ψαρι με φαβα ή προκολο ή μοσχάρι με μακαρονια στο φουρνο ή μπαμπιες με κοτοπουλο ή ριζι με μοσχαρι ή μπριτζολα με πατατεσ στο φουρνο με μια σαλάτα ντοματα-μαρουλι (να βαζω αλατι και λαδι αν ναι σε τι ποσοτητα?) μετα απο 2-3 ωρες ξανατροω το ίδιο μετά από 1-2 ωρες παω gym πριν πάω τρόω 2 μπανανες,μετά τρόω 1 μπανάνα 1 κονσέρβα τόνου και 2 κουταλιες μέλι μετα απο μια μιση ωρα οτι και το μεσιμερη και το βραδι μια σαλάτα με ενα αυγο (μαζι με κρόκο) κ cottage cheese και μια ωρα πριν κοιμηθώ ένα γιαουρτι 2/100 το νερό καθε πότε να το πινω ενδυαμεσα ι μετα το φαγητο κατευθειαν?(αμα κάνω αυτη τη διατροφη με τις διορθωσεις π θα μ κανεται δν θα εχω ανάγκη για συμπλήρωμα?)

beefmeup
02-01-11, 01:03
φιλε αφου εκανες τον κοπο να τα γραψεις,γραψτα σωστα σε γραμμες με τις ωρες μπροστα απο καθε γευμα,γιατι ετσι δειχνει ενα μπαχαλο που δεν προκειτε να διαβασει κανενας..

MichalisPorke
02-01-11, 02:27
φιλε αφου εκανες τον κοπο να τα γραψεις,γραψτα σωστα σε γραμμες με τις ωρες μπροστα απο καθε γευμα,γιατι ετσι δειχνει ενα μπαχαλο που δεν προκειτε να διαβασει κανενας..

+1:thumbup::thumbup:

Πανόπουλος
02-01-11, 15:20
+1:thumbup::thumbup:
7 το πρωί π σηκόνομαι μια μπανανα
7:30 γαλα με corn flakes και μέλι(ειναι καλυτερα να τροω βρώμη?)
10: τοστ στο σχολέιο με γαλαπουλα και αν εχει ψωμι σικάλεως
2:φαγητό που εχει στο σπίτι όπου θα ναι ΄μοσχάρι ή κοτόπουλο ή μπριζόλα με βραστες πατάτες ή στο φούρνο ή μακαρόνια ή μπρόκολο ή μπάμιες ή ψάρι με φάβα συνοδευόμενο απο μια σαλάτα με μαρούλι και ντομάτα (να βάζω αλάτι και λάδι αν ναι πόσο ?)
4:ότι και το μεσημέρι στην ίδια ποσότητα
6:πριν πάω gym 2-3 μπανάνες
7:μετά τη προπόνηση μια μπανανα και 4 αυγά το ενα μαζι με κροκο τα άλλα ασπραδια και μια κουταλιά μέλι
8:30 οτι και το μεσημέρι στην ίδια ποσότητα
10:30 ένα γιάουρτι και στις 11:30 έχω πέσει για ύπνο

Wolve
02-01-11, 18:21
7 το πρωί π σηκόνομαι μια μπανανα
7:30 γαλα με corn flakes και μέλι(ειναι καλυτερα να τροω βρώμη?)
10: τοστ στο σχολέιο με γαλαπουλα και αν εχει ψωμι σικάλεως
2:φαγητό που εχει στο σπίτι όπου θα ναι ΄μοσχάρι ή κοτόπουλο ή μπριζόλα με βραστες πατάτες ή στο φούρνο ή μακαρόνια ή μπρόκολο ή μπάμιες ή ψάρι με φάβα συνοδευόμενο απο μια σαλάτα με μαρούλι και ντομάτα (να βάζω αλάτι και λάδι αν ναι πόσο ?)
4:ότι και το μεσημέρι στην ίδια ποσότητα
6:πριν πάω gym 2-3 μπανάνες
7:μετά τη προπόνηση μια μπανανα και 4 αυγά το ενα μαζι με κροκο τα άλλα ασπραδια και μια κουταλιά μέλι
8:30 οτι και το μεσημέρι στην ίδια ποσότητα
10:30 ένα γιάουρτι και στις 11:30 έχω πέσει για ύπνο


γραψε μας τους στοχους σου / ποσες προπονησεις κανεις την βδομαδα

εχεις διαβασει τα αρθρα στην καρτελα " διατροφη " ? αν οχι checkare ;)

Πανόπουλος
02-01-11, 18:39
γραψε μας τους στοχους σου / ποσες προπονησεις κανεις την βδομαδα

εχεις διαβασει τα αρθρα στην καρτελα " διατροφη " ? αν οχι checkare ;)

έχω διαβάσει ο στόχος μου είναι να φτάσω στα 80 αλλά μυϊκά κιλά και ειμαι 70

Mitsen
02-01-11, 19:48
7 το πρωί π σηκόνομαι μια μπανανα Δεν είναι απαραίτητες οι μπανάνες εδώ...
7:30 γαλα με corn flakes και μέλι(ειναι καλυτερα να τροω βρώμη?) ναι είναι καλλίτερο να αντικαταστήσεις τα corn flakes με βρώμη και πρόσθεσε και μερικά ασπράδια
10: τοστ στο σχολέιο με γαλαπουλα και αν εχει ψωμι σικάλεως
2:φαγητό που εχει στο σπίτι όπου θα ναι ΄μοσχάρι ή κοτόπουλο ή μπριζόλα με βραστες πατάτες ή στο φούρνο ή μακαρόνια ή μπρόκολο ή μπάμιες ή ψάρι με φάβα συνοδευόμενο απο μια σαλάτα με μαρούλι και ντομάτα (να βάζω αλάτι και λάδι αν ναι πόσο ?)1-2 κουταλιές ελαιόλαδο και λινέλαιο είναι αρκετές
4:ότι και το μεσημέρι στην ίδια ποσότητα
6:πριν πάω gym 2-3 μπανάνες μπορείς να βάζεις και ξινόμηλα
7:μετά τη προπόνηση μια μπανανα και 4 αυγά το ενα μαζι με κροκο τα άλλα ασπραδια και μια κουταλιά μέλι βγάλε το κρόκο από εδώ και πρόσθεσε κιάλα ασπράδια, σύνθετο υδατάνθρακα και λίγη πρασινάδα
8:30 οτι και το μεσημέρι στην ίδια ποσότητα
10:30 ένα γιάουρτι και στις 11:30 έχω πέσει για ύπνο εδώ πρόσθεσε και λίγους ξηρούς καρπούς. Τα δυο τελευταία γεύματα τα έχεις συγχωνεύσει σχετικά κοντά.

Αν tros στις 7 το μεταπροπονητηκο γεύμα φάε κατά τις 10 το τελευταίο γεύμα
Ακόμα, υπολόγισες (έστω και στο περίπου)τις θερμίδες από το διατροφικό πρόγραμμα? την πρωτεΐνη, υδατάνθρακα λιπαρά?

Σαν πρώτη όψη τηρεί τα βασικά για την ηλικία σου, μπορείς όμως να την βελτιώσεις κιαλο αν θες

Πανόπουλος
02-01-11, 20:07
Αν tros στις 7 το μεταπροπονητηκο γεύμα φάε κατά τις 10 το τελευταίο γεύμα
Ακόμα, υπολόγισες (έστω και στο περίπου)τις θερμίδες από το διατροφικό πρόγραμμα? την πρωτεΐνη, υδατάνθρακα λιπαρά?

Σαν πρώτη όψη τηρεί τα βασικά για την ηλικία σου, μπορείς όμως να την βελτιώσεις κιαλο αν θες
οχι δεν τα έχω υπολογίσει..τι άλλο να αλλάξω για να το βελτιόσω εκτως αυτα π μ εγραψες παραπανω?