PDA

Επιστροφή στο Forum : Κεφίρ: Ελιξήριο Ζωής ή Απάτη???



promitheas25
20-06-06, 02:10
xairetw tous filous aytou to site!!!!oloi mia pera eimaste exalou!!!rwtaw loipon :xerei kanei to kefir?
egw gnwrizw liga pragmata opoios xerei kati as to pei na sygkrinoume ayta pou xeroume na doume telika ti isxuei kai na to mathoun k ta paidia tou site ean einai pragmati toso kalo oso legetai!!!eyxaristw k klah synexeia se olous!!!

Gasturb
08-08-06, 05:30
File promitheas25 apo oti xerw to kefir einai kapoioi sporoi pou tous rixnoume se ageladino h katsikisio gala k se thermokrasia dwmatio meta apo kammia mera to metatrepei se giaurti 'lepths yfhs' opws ta actimel tou eboriou dld. Den exw dokimasei alla nomizw einai xino sthn geush.

TEFAAtzis
02-01-11, 23:55
Το κεφίρ είναι ένα παραδοσιακό προβιοτικό γαλακτοκομικό προϊόν που χρησιμοποιείται εδώ και αιώνες στον Καύκασο και έχει συνδεθεί με την εκπληκτική μακροζωία των φυλών που ζουν εκεί.

Κατά καιρούς έχουν γίνει πολλές έρευνες και μελέτες σχετικά με τις ευεργετικές επιδράσεις του κεφίρ στην ανθρώπινη υγεία, που τεκμηριώνουν τις αντιμικροβιακές ιδιότητες έναντι μεγάλης γκάμας βακτηρίων μεταξύ αυτών και της σαλμονέλας. Το γεγονός ότι πολλές


σύγχρονες παθήσεις φαίνεται να πυροδοτούνται από βακτήρια είναι ένας ακόμα σημαντικός λόγος να συμπεριλάβουμε το κεφίρ στο καθημερινό μας διαιτολόγιο. Επίσης ο γαλακτοβάκιλλος L.casei. του kefir έχει εκπληκτική αντοχή στις γαστρικές εκκρίσεις, καταφέρνοντας έτσι να φθάσει σχεδόν ανεπηρέαστος σε μεγάλες συγκεντρώσεις στο έντερο, όπου και συμβάλλει στην αποίκηση και στη διατήρηση της επιθυμητής σύνθεσης της μικροχλωρίδας. Ακόμη, αναστέλλει τη δράση παθογόνων βακτηρίων και προάγει την άμυνα του οργανισμού ενάντια σε λοιμώξεις του εντερικού σωλήνα.

Πέρα από τις επιστημονικές έρευνες το κεφίρ φημολογείται πως θεραπεύει πολλές παθήσεις όπως: Αναιμία, άσθμα και βρογχίτιδα, μεταβολικές διαταραχές, αθηροσκλήρωση, αλλεργικές παθήσεις φυματίωση, ανώμαλη αύξηση των κυττάρων, υψηλά επίπεδα χοληστερόλης , την υπέρταση κ.α
Η θρεπτική αξία είναι υψηλή και αφομοιώνεται εύκολα από τον οργανισμό. Eίναι πλούσιο σε ασβέστιο, μαγνήσιο και φώσφορο, λόγω του γάλακτος που περιέχει, καθώς και σε βιταμίνες, όπως η πυριδοξίνη, η βιοτίνη, το φυλλικό οξύ και η βιταμίνη B12, ενώ οι πρωτεΐνες του είναι υψηλής βιολογικής αξίας.

Είναι εξαιρετική τροφή για όσους ασχολούνται με τον αθλητισμό και τα σπορ, για έγκυες γυναίκες ή γυναίκες που θηλάζουν, για άτομα τρίτης ηλικίας και για όσους έχουν προβλήματα με το ανοσοποιητικό σύστημα

Παράγεται από οποιονδήποτε τύπο γάλακτος στο οποίο έχει προστεθεί για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα καλλιέργεια από νωπούς σπόρους κεφίρ, προκαλώντας ζύμωση. Οι σπόροι (ή αλλιώς «κόκκοι») του κεφίρ, που οπτικά δίνουν την εντύπωση σφουγγαριού ή μικρών συστάδων κουνουπιδιού, αποτελούνται από μια μάζα οξυγαλακτικών βακτηριδίων φιλικών για τον ανθρώπινο οργανισμό ζύμης και ενός μοναδικού υδατοδιαλυτού πολυσακχαρίτη που ονομάζεται kefiran. Μπορείτε να το προμηθευτείτε είτε έτοιμο φτιαγμένο από κάποια καταστήματα υγιεινής διατροφής είτε να προμηθευτείτε τους σπόρους και να το φτιάχνετε μόνοι σας στο σπίτι.

Οδηγίες για παρασκευή κεφίρ στο σπίτι

* Βάλτε 50 γραμμάρια κόκκους κεφίρ σε ένα γυάλινο βάζο.
* Προσθέστε 1/2 λίτρο γάλα της προτίμησής σας και κλείστε καλά το καπάκι.
* Αφήστε το σε θερμοκρασία δωματίου 24 ώρες. Αν το θέλετε ποιο αραιό αφήστε το 12 ώρες. Όσο πιο πολύ το άφήνετε τόσο πιο πηχτό και όξινη η γεύση θα γίνεται. Γενικά μην το αφήνεται πάνω από τρεις μέρες και λιγότερο από 12 ώρες. Φροντίστε επίσης να είναι μακριά απο το άμεσο ηλιακό φώς.
* Περάστε το από πλαστικό σουρωτήρι (όχι μεταλλικό). Αυτό που θα περάσει είναι το πόσιμο κεφίρ, ότι μείνει στο σουρωτήρι είναι οι δραστικοί κόκκοι τους οποίους θα ξαναχρησιμοποιήσετε για την επόμενη καλλιέργεια.
* Ξεβγάλτε καλά το βάζο, και τους κόκκους όπως είναι μέσα στο πλαστικό σουρωτήρι, με φρέσκο γάλα ή με κρύο νερό προσέχοντας να στραγγίσει καλά και επαναλαμβάνετε την ίδια διαδικασία παρασκευής από την αρχή.

TEFAAtzis
03-01-11, 00:09
Ξερει κανεις τιποτα???Βρηκε η μανα μου και θελει να το παρει.Εγω παντως πρωτη φορα το ακουσα

beefmeup
03-01-11, 01:50
ρωτα την λιλα που το πινει..

το κεφιρ ε??:green:

τωρα αυτα για κατι..ελειξηρια ζωης κ τα ρεστα τα ακουω βερεσε..

TEFAAtzis
03-01-11, 02:56
ρωτα την λιλα που το πινει..

το κεφιρ ε??:green:

τωρα αυτα για κατι..ελειξηρια ζωης κ τα ρεστα τα ακουω βερεσε..

για αυτο γιατι και μενα το μυαλο μου πηγε κατευθειαν σε παπατζιλικι.Ο Bane σαν φαρμακοποιος ισως θα μπορουσε να βοηθησει μαζι με τον γιατρο μας τον Levrone

Jumaru
24-09-14, 11:09
Είπα να ανοίξω νέο θέμα γιατί το παλιό είναι του 2010 με greeklish αλλά λέω θα φάω μπινελίκι :P οπότε συνεχίζω στο υπάρχον.
Έχει 4 μήνες απολαμβάνω το εν λόγω προϊόν , δημητριακά με βρώμη αμύγδαλα μέλι και κεφίρ πλέον είναι το πρωινό μου και το βράδυ ώς ρόφημα με παγάκια και με το φαγητό και όπως αλλιώς θέλετε, έχω εθιστεί. Έχω δώσει καλλιέργειες σε όλους τους φίλους μου που είναι εξίσου εθισμένοι, τέλος φουσκώματα, δυσκοιλιότητα, καούρες κτλ και δεν σταματάνε τα οφέλη. Διαβάστε και βρείτε γνωστούς να πάρετε οπωσδήποτε.



Κεφίρ, το τρόφιμο θαύμα, είναι γνωστό ως μια θαυμάσια πηγή προβιοτικών.
Η προέλευση του κεφίρ επισημαίνεται στα καυκάσια βουνά, πολλούς αιώνες πριν, όπου είναι ιδιαίτερα διαδεδομένο για τα οφέλη που προσφέρει στην υγεία. Το γαλακτοκομικό αυτό ποτό είναι ένα σύνθετο συμβιωτικό μμείγμαμικροοργανισμών, παράγεται από οποιονδήποτε τύπο γάλακτος (αγελαδινό, κατσικίσιο, πρόβειο κ.α.) με τη χρήση κόκκων κεφίρ, μια αποικία φιλικών βακτηρίων (προβιοτικών) που στην όψη μοιάζουν με κουνουπίδι. Η τελική μορφή του μοιάζει με αυτήν του γιαουρτιού, είναι εύγεστο, εύπεπτο και υγιεινό.
Από θρεπτικής απόψεως προσφέρει ό,τι και το γάλα, δηλαδή πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, λίπη, ασβέστιο, μαγνήσιο (σημαντικά μέταλλα για ένα υγιές νευρικό σύστημα), φώσφορο και βιταμίνες Α, Β12, Β1 και C. Επίσης περιέχει και βιοτίνη η οποία βοηθά στην αφομοίωση των υπόλοιπων βιταμινών της ομάδας Β από το σώμα.
Η τρυπτοφάνη, ένα από τα απαραίτητα αμινοξέα, γνωστή για τη χαλαρωτική επίδραση της στο νευρικό σύστημα, περιέχεται επίσης στο κεφίρ. Η ηρεμιστική επίδραση του στο νευρικό σύστημα έχει ωφελήσει πολλά άτομα που πάσχουν από διαταραχές ύπνου, κατάθλιψη και ΔΕΠΥ (διαταραχές ελλειμματικής προσοχής και υπερκινητικότητας).
Εκτός αυτών όμως, περιέχει και τα προβιοτικά τα οποία εμπλουτίζουν το πεπτικό σύστημα με «καλούς» μικροοργανισμούς. Τα φιλικά αυτά βακτήρια είναι πολύ ευεργετικά για τον οργανισμό καθώς βοηθούνε σε ασθένειες του πεπτικού συστήματος, των νεφρών, του ήπατος και σεαναιμίες. Έχει διουρητικές ιδιότητες, είναι εξαιρετική τροφή για έγκυες και θηλάζουσες γυναίκες, για αθλητές και για άτομα της τρίτης ηλικίας. Επίσης συμβάλλει σε ένα υγιές ανοσοποιητικό σύστημα και έχει χρησιμοποιηθεί για να βοηθήσει ασθενείς που πάσχουν από AIDS, σύνδρομο χρόνιας κόπωσης, έρπητα και καρκίνο.
Η συχνή χρήση του κεφίρ μπορεί να βοηθήσει στην ανακούφιση από όλες της εντερικές διαταραχές, να προωθήσει την κινητικότητα του εντέρου, τη μείωση του μετεωρισμού και να δημιουργήσει ένα υγιές πεπτικό σύστημα. Επιπλέον, η επίδραση της κάθαρσης σε όλο το σώμα βοηθά στην επίτευξη ενός ισορροπημένου εσωτερικά οικοσυστήματος για τη βέλτιστη υγεία και μακροζωία.
Μελέτες έχουν δείξει ότι περιέχει μικρά ποσοστά λακτόζης κι έτσι άτομα που εμφανίζουν δυσανεξία στη λακτόζη μπορούν καταναλώνουν άφοβα κεφίρ.
Επίσης, κάποιες έρευνες έχουν εξετάσει κάποιες πιθανές θετικές επιδράσεις του κεφίρ στην αναστολή ανάπτυξης όγκων, στη μείωση της χοληστερίνης και στη τόνωση του ανοσοποιητικού συστήματος.
Σύμφωνα με όλες τις έρευνες το κεφίρ έχει πολλές ευεργετικές ιδιότητες όπως:
- Βελτιώνει καταστάσεις όπως η αναιμία
- Βοηθά σε ασθένειες του πεπτικού συστήματος, χρόνιες εντερίτιδες, ασθένειες νεφρών και συκωτιού
- Έχει διουρητικές ιδιότητες
- Υποβοηθά την ανάρρωση από διάφορες αρρώστιες και γενικά επιδρά ευεργετικά στον ανθρώπινο οργανισμό
- Είναι ένα άριστο διαιτητικό προϊόν με πολύ χαμηλά λιπαρά και λίγες θερμίδες.
- Αποτελεί ιδανικό προϊόν με υψηλή διατροφική αξία για όσους ασχολούνται με τον αθλητισμό και τα σπορ
- Με συχνή χρήση υποβοηθά την καταπολέμηση της αρτηριοσκλήρωσης και της υπέρτασης.
- Βοηθά στην επαναφορά του εσωτερικού οικοσυστήματος μετά από θεραπεία με αντιβιοτικά.
Άλλες ενδεχόμενες ωφέλειες που έχουν επίσης αναφερθεί είναι η αντικαρκινική δράση και η ελάττωση αυξημένης χοληστερόλης αίματος, ενώ λέγεται πως μπορεί να θεραπεύσει και να επουλώσει εξανθήματα κ εκζέματα τοποθετώντας κεφίρ επάνω στην πάσχουσα περιοχή.
Μπορείτε να προμηθευτείτε σπόρους κεφίρ από καταστήματα με βιολογικά προϊόντα και να το καλλιεργήσετε μόνοι σας στο σπίτι ή να προμηθευτείτε το έτοιμο ρόφημα κεφίρ που κυκλοφορεί στην αγορά.
Για όλα τα παραπάνω οφέλη λοιπόν που προσφέρει το κεφίρ, είναι μια εξαιρετική επιλογή για κατανάλωση είτε σκέτο ή με μέλι, φρούτα, ξηρούς καρπούς, δημητριακά. Δοκιμάστε το!


Πηγές: genenutrition.gr - diatrofi.gr , http://www.ethraki.com/index.php/health/item/8428-kefir (οδηγίες για καλλιέργεια, τρόπο παρασκευής με σχετικό βίντεο)

vagos789
24-09-14, 11:21
Καλο και ωφελιμο το κεφιρ,αλλα πολλες φορες με αυτα τα προϊοντα ξεκιναμε απο μια πραγματικοτητα και στο τελος καταληγει το πραγμα οτι θεραπευει πασα νοσο και κερδιζεις και το τζοκερ καθε μερα

ArgoSixna
24-09-14, 11:22
Nα ενας ακομη ευτυχισμενος πατερας κεφιρ :green:

Και εγω θελω καποια στιγμη να φτιαξω δικο μου γιατι του εμποριου δεν συμφερει στην τιμη και μονο ενα θυμαμαι που ψιλοαξιζε

Jumaru
24-09-14, 14:48
Nα ενας ακομη ευτυχισμενος πατερας κεφιρ :green:

Και εγω θελω καποια στιγμη να φτιαξω δικο μου γιατι του εμποριου δεν συμφερει στην τιμη και μονο ενα θυμαμαι που ψιλοαξιζε

Και τι σε εμποδίζει; 5 λεπτά τη μέρα από το χρόνο σου χρειάζεται

Sent from my HTC One using Tapatalk

carnivore
03-05-20, 17:35
Προσωπικά με είχε βοηθήσει αρκετά στο έντερο.

Μιλάω για κεφίρ που το καλλιεργείς εσύ με σπόρους, όχι το έτοιμο του supermarket (με σκόνη μύκητα).

NASSER
03-05-20, 17:47
Το συγκεκρινένο τοπικ μου είχε ξεφύγει και έχει ενδιαφέρον!
Προσωπικά το έχω δοκιμάσει πριν πολλά χρόνια αλλά όχι από εμπορική αγορά. Έχω ακούσει από παλιούς αθλητές να το βάζουν στη διατροφή τους κυρίως για την ιδιότητα του προβιοτικού που έχει. Ίσως να το δοκιμάσω πάλι σύντομα, καθώς πλέον το βρίσκεις σε όλα τα ψηγεία των super market .

Pambos
11-01-21, 15:31
Το πίνω ανελλιπώς από τον Ιανουάριο 2007 όταν μου πρωτοέδωσαν μύκητες και που δεν είχα ιδέα τί ήταν και τι κάνει το παράγωγο κεφίρ.
Με βοήθησε πάρα πολύ στο έντερο. Σταμάτησε τις έντονες διάρροιες με πόνο που είχα, με βοηθάει στην αρτηριακή πίεση, είναι χωνευτικό κλπ. αλλά η μεγάλη του αξία είναι στη χλωρίδα του εντέρου ως το κορυφαίο προβιοτικό (η αξία του φαίνεται -μη γελάτε- στη...λεκάνη της τουαλέτας, εκεί φαίνεται η δουλειά που κάνει)
Αναφέρομαι στο σπιτικό κεφίρ που καλλιεργώ είτε με καλής ποιότητας αγελαδινό γάλα του εμπορίου, είτε με φυσικό φρέσκο κατσικίσιο γάλα που πέρνω από τσοπάνη, και δεν υπάρχει καμία σύγκριση με τα κεφίρ των σούπερμάρκετ.

Όλα αυτά τα χρόνια έχω χαρίσει μύκητες κεφίρ σε γνωστούς, φίλους, ακόμη και μεγάλη ποσότητα σε μέλη φόρουμ.

Αν θέλετε, επειδή πολλαπλασιάζεται σχετικά γρήγορα, δηλώστε πόσοι θέλετε, να βάλω σε 1-2 βάζα μύκητες με γάλα και να τα στείλω σε πρακτορείο μεταφορικής στο Ρέντη (είμαι επαρχία) να πάει ένας να τα πάρει και να τα μοιράσετε μεταξύ σας.

Pambos
11-01-21, 15:50
Ένα σχετικό βίντεο για την υγεία του εντέρου, όπου αναφέρεται μεταξύ άλλων στο κεφίρ:

https://www.youtube.com/watch?v=d9avDdcSPd8

TRIANTAFYLLOU
19-01-21, 22:14
και γω το πίνω πολλα χρόνια καμια 20σαρια και 2 χρόνια περίπου το έφτιαχνα μόνος με τούς σπόρους που γίνονται μύκητες αλλα κάπου δεν παλεύεται θέλει καθημερνή φροντιδα που δεν είναι κατι δύσκολο αλλα έχουμε κι άλλα πράματα να κάνουμε και τελευταια χρόνια το αγοράζω απο ΣΜ και παίρνω όταν βρίσκω κατσικίσιο
Ενοείτε κάνει καλό αυτοί οι μύκητες και άσχετα απο τι γάλα είναι έτσι κι αλλιως αλλοιώνεται η σύσταση του γάλακτος και τα αρνητικά του και γίνεται ένας μύκητας χρήσιμος για την καθαριότητα και αποτοξίνωση του παχέως εντέρου

NASSER
20-01-21, 13:26
Το κατανάλωσα για δυο συνεχόμενες μέρες. Το βρήκα σε σουπερ μαρκετ γνωστής αλυσίδας και επέλεξα να είναι 0% λιπαρά... (κατά λάθος βέβαια :green: )
Το καλό είναι πως είναι ευχάριστο στην κατανάλωση. Εκεί που ήταν να καταναλώσω κάποιο ρόφημα, έβαλα αυτό.