PDA

Επιστροφή στο Forum : Mega Gainer (Dymatize)



Lao
05-01-11, 14:03
http://www.dymatize.com/clientuploads/directory/products/MegaGainer-8lb-Choc-Facts.jpg

Μια καλή «βρώμικη» πρωτεϊνη, την έχω πάρει αρκετές φορές. Αρκετά καλές αναλογίες, βγάζει για καιρό και μπορείς να παίξεις με τα scoops αν θέλεις μικρότερες δόσεις.

Προσωπικά όποτε την έχω χρησιμοποιήσει με βοήθησε να βάλω μερικά ποιοτικά κιλά.

Dr.Dre
08-05-12, 22:42
lao μπορεις να κανεις ενα review μιας και την εχω στα χειρα μου απο σποντα
ευχαριστω!

Lao
09-05-12, 14:43
lao μπορεις να κανεις ενα review μιας και την εχω στα χειρα μου απο σποντα
ευχαριστω!

Νορμάλ γεύση, νορμάλ διαλυτότητα, δεν είχα κάποιο θέμα με το στομάχι.

Χρειάζεσαι κάποια επιπλέον πληροφορία;

RAMBO
22-05-12, 22:29
Την εχω σε φραουλα πολυ καλη διαλυτοτητα και γευση που μοιαζει με το παγωτο φραουλα;)

Adinamos
22-05-12, 22:38
Hταν η πρωτη πρωτείνη που χρησημοποίησα ever! Ωραία γεύση και διαλυτότητα.
Βέβαια μετά απο καιρό έμαθα οτι δε χρειάζομαι τέτοια σκόνη για να βάλω κιλά πάνω μου.

vaggos@
04-06-12, 22:22
την θεωρειτε καλη με 26 γρ ζαχαρη ?εχω δεν θα την ακουμπαγα...

JohnyB
05-06-12, 20:13
Είναι αρκετά καλη σε σχέση με αλλες του είδους και γω την προτιμώ.....οπως και την super mass της ίδιας εταιρίας που είναι ποιο θερμιδική......

Thns.tnt
14-07-12, 22:44
Απο τιμη η συγκεκριμενη που βρισκεται ? Για να μας πει καποιος που αγορασε... :unsure:

Lao
07-08-12, 15:08
Λοιπόν, έπεσε στα χέρια μου ένα σχεδόν απείραχτο κουτί από δαύτη και παίρνω 2 scoops μαζί με 5 γρ BCAA της ΟΝ μετά την προπόνηση.

Αυτό που πάντα μου άρεσε σε αυτό το Gainer, είναι η γεύση. :thumbup:

angus young
07-08-12, 15:12
Λοιπόν, έπεσε στα χέρια μου ένα σχεδόν απείραχτο κουτί από δαύτη και παίρνω 2 scoops μαζί με 5 γρ BCAA της ΟΝ μετά την προπόνηση.

Αυτό που πάντα μου άρεσε σε αυτό το Gainer, είναι η γεύση. :thumbup:

Πολλες θερμιδες δεν εχει ρε lao??ξεκινησες απο τωρα να βαζεις κιλα?

Lao
07-08-12, 15:19
Πολλες θερμιδες δεν εχει ρε lao??ξεκινησες απο τωρα να βαζεις κιλα?

Δεν είμαι bodybuilder, δεν με απασχολούν τέτοια θέματα :P

angus young
07-08-12, 15:21
Δεν είμαι bodybuilder, δεν με απασχολούν τέτοια θέματα :P

Χαχαχαχα,καλοφαγωτη λοιπον!!:toast:

Doctor7
15-08-12, 11:19
Lao....Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!!!Μιας και την χρησιμοποιείς,έχω κάποιες μικρές απορίες...επιδει σκέφτομαι να την ξεκινήσω από Σεπτέμβρη...

α)ποια ειναι η γνώμη σου για 3 scoup/per day....1 το πρωί,1 μετα προπο και 1 πριν ύπνο(η ένα το πρωί και 2 μετά από πρόπο)
β)για την ζάχαρη που υπόθηκε σε άλλο πόστ.


Ευχαριστώ να σαι καλά.

andrikos3kala
15-08-12, 12:01
Lao....Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!!!Μιας και την χρησιμοποιείς,έχω κάποιες μικρές απορίες...επιδει σκέφτομαι να την ξεκινήσω από Σεπτέμβρη...

α)ποια ειναι η γνώμη σου για 3 scoup/per day....1 το πρωί,1 μετα προπο και 1 πριν ύπνο(η ένα το πρωί και 2 μετά από πρόπο)
β)για την ζάχαρη που υπόθηκε σε άλλο πόστ.


Ευχαριστώ να σαι καλά.

Σίγουρα θες 3 σκουπς μετά την προπα γιατι τα 3 βγάζουν περίπου 30 γρ πρωτεινη και το πρωι ανάλογα με το φαγητο σου αν τρως γαλα , ασπράδια καλύτερα ένα.

tyler_durden
15-08-12, 12:10
Αυτό που πάντα μου άρεσε σε αυτό το Gainer, είναι η γεύση. :thumbup:

με περιπου ιση αναλογια σουγκαρς/πρωτεινης ανα σκουπ αυτο θα λειπε να μην εχει και γευση..
πεταμενα λεφτα για μενα,για χαμηλης ποιοτητας συμπληρωμα που σου δινει βρωμικες θερμιδες που μπορεις να βρεις πανευκολα απο φαγητο..


περι ορεξεος βεβαια..αν οπωσδηποτε θελει καποιος "βρωμικη" ας δει προς pro complex μερια..

panakos
15-08-12, 12:30
Lao....Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!!!Μιας και την χρησιμοποιείς,έχω κάποιες μικρές απορίες...επιδει σκέφτομαι να την ξεκινήσω από Σεπτέμβρη...

α)ποια ειναι η γνώμη σου για 3 scoup/per day....1 το πρωί,1 μετα προπο και 1 πριν ύπνο(η ένα το πρωί και 2 μετά από πρόπο)
β)για την ζάχαρη που υπόθηκε σε άλλο πόστ.


Ευχαριστώ να σαι καλά.
αναλογως το τι θες να κανεις αδερφε μου!για βραδυ ας πουμε ειναι σχεδον απαγορευτικο...
για μετα την προπονηση καλο ειναι αλλα πολυ ζαχαρη ρε παιδι μου...
ανμας ελεγες και τα στατιστικα σο θα ηταν πιο ευκολο!;)

Lao
15-08-12, 12:33
Lao....Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!!!Μιας και την χρησιμοποιείς,έχω κάποιες μικρές απορίες...επιδει σκέφτομαι να την ξεκινήσω από Σεπτέμβρη...

α)ποια ειναι η γνώμη σου για 3 scoup/per day....1 το πρωί,1 μετα προπο και 1 πριν ύπνο(η ένα το πρωί και 2 μετά από πρόπο)
β)για την ζάχαρη που υπόθηκε σε άλλο πόστ.


Ευχαριστώ να σαι καλά.

Εγώ την χρησιμοποιώ μόνο μετά την άσκηση, με τον τρόπο που ανέφερα.

1 scoop εδώ και εκεί έχει την δική του αξία, απλά δεν βλέπω κάποιο λόγο να το κάνεις.


Σίγουρα θες 3 σκουπς μετά την προπα γιατι τα 3 βγάζουν περίπου 30 γρ πρωτεινη και το πρωι ανάλογα με το φαγητο σου αν τρως γαλα , ασπράδια καλύτερα ένα.

Δεν υπάρχει «σίγουρα», υπάρχει το ότι ο καθένας έχει τις ανάγκες του και βάσει αυτών κινείται.


με περιπου ιση αναλογια σουγκαρς/πρωτεινης ανα σκουπ αυτο θα λειπε να μην εχει και γευση..
πεταμενα λεφτα για μενα,για χαμηλης ποιοτητας συμπληρωμα που σου δινει βρωμικες θερμιδες που μπορεις να βρεις πανευκολα απο φαγητο..


περι ορεξεος βεβαια..αν οπωσδηποτε θελει καποιος "βρωμικη" ας δει προς pro complex μερια..

Τα «gainers» ή αλλιώς «πρωτεϊνες όγκου» ή αλλιώς «βρώμικες πρωτεϊνες» έχουν την δική τους λογική και τον δικό τους τρόπο χρήσης.

Από κει και πέρα, αν αξίζουν τα λεφτά τους είναι κάτι υποκειμενικό. Εμένα με βολεύει και γι'αυτό το παίρνω.:welcome:

tyler_durden
15-08-12, 12:51
ναι φιλε μου..το θεμα ειναι ποια προσεγγιση υποστηριζει το συγκεκριμενο προιον..
το dirty bulk ειναι ο ευκολος δρομος και δε χρειαζεται συμπληρωματα για να τον ακολουθησεις..
απο την αλλη το ποιοτικο(λεγε με insulin sensitivity)-αυστηρα ελεγχομενο(λεγε με θερμιδικος ελεγχος) bulk απαιτει συγκεκριμενες σταθερες
που η πλειοψηφια των γκεινερς δεν υποστηριζει..το μονο προιον αυτης της κατηγοριας με το οποιο αξιζει καποιος να ασχοληθει ειναι αυτο της ον που προανεφερα το οποιο βεβαια εχει και το αναλογο κοστος..

απο κει και περα οπως ειπα γουστα ειναι αυτα..μιας και σε βρηκα λαο για συμπλεγμα β100 και κρομιουμ πικουλινατε εχεις γνωμη;

Lao
15-08-12, 13:09
ναι φιλε μου..το θεμα ειναι ποια προσεγγιση υποστηριζει το συγκεκριμενο προιον..
το dirty bulk ειναι ο ευκολος δρομος και δε χρειαζεται συμπληρωματα για να τον ακολουθησεις..
απο την αλλη το ποιοτικο(λεγε με insulin sensitivity)-αυστηρα ελεγχομενο(λεγε με θερμιδικος ελεγχος) bulk απαιτει συγκεκριμενες σταθερες
που η πλειοψηφια των γκεινερς δεν υποστηριζει..το μονο προιον αυτης της κατηγοριας με το οποιο αξιζει καποιος να ασχοληθει ειναι αυτο της ον που προανεφερα το οποιο βεβαια εχει και το αναλογο κοστος..

απο κει και περα οπως ειπα γουστα ειναι αυτα..μιας και σε βρηκα λαο για το κρομιουμ πικουλινατε εχεις γνωμη;

Φίλε μου, η προσέγγιση του συγκεκριμένου προϊόντος έτσι όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ, είναι ότι είναι μια αρκετά καλή λύση για χρήση αμέσως μετά την προπόνηση.

Όπως είπα ήδη και στο παρόν θέμα δεν είμαι bber, συνεπώς έννοιες όπως «όγκος», «γράμμωση», «αυστηρός θερμιδικός έλεγχος» κτλ, δεν με απασχολούν μιας και ό,τι κάνω δεν αποσκοπεί στο οπτικό αποτέλεσμα. Κάνω πολύωρες και γερές προπονήσεις οι οποίες περιλαμβάνουν αερόβιο, βάρη και ισομετρικά ταυτόχρονα, οπότε δεν παίζει να λιπώσω όπως ένας που κάνει καθαρό bbing.

Όσον αφορά για το αν ακολουθώ τον εύκολο δρόμο και για το αν χρειάζομαι supps ή όχι, τα πάντα είναι θέμα αναγκών, διαθέσιμου χρόνου, ηλικίας, μεταβολισμού κ.ο.κ. Προσωπικά, στα 36 μου και δουλεύοντας αρκετές ώρες την μέρα με συχνά άναρχα ωράρια, καλώς ή κακώς δεν έχω τον χρόνο να κινηθώ χωρίς supps τα οποία και πάλι ακόμα και έτσι απλά συμπληρώνουν την ήδη αρκετά καλή διατροφή μου. Είναι η «πινελιά», αν θες.

Στα πλαίσια αυτά, στο δικό μου πρόγραμμα τα gainers κολλάνε μια χαρά. Με κάπου 20-25 (δεν θυμάμαι με ακρίβεια) χρόνια εμπειρία στην γυμναστική, έχω αναπτύξει ένα αρκετά καλό κριτήριο για το πως να χρησιμοποιώ τί.

Εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι ότι δεν βοηθάει το να είμαστε απόλυτοι. Κάποιος μπορεί όντως να χρειάζεται ένα gainer, κάποιος μπορεί να μην το χρειάζεται και κάποιος μπορεί να χρειάζεται και gainer και μια «καθαρή» whey (εγώ συχνά ακολουθώ αυτή την πρακτική). Όλα σχετικά είναι, και πάντοτε ο καθένας πρέπει να σταθμίζει τις ανάγκες του και τους στόχους του, πάντα σύμφωνα με τις συνθήκες στις οποίες ζει.

P.S. Για το χρώμιο τι ακριβώς σε απασχολεί;

tyler_durden
15-08-12, 13:31
Φίλε μου, η προσέγγιση του συγκεκριμένου προϊόντος έτσι όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ, είναι ότι είναι μια αρκετά καλή λύση για χρήση αμέσως μετά την προπόνηση.

Όπως είπα ήδη και στο παρόν θέμα δεν είμαι bber, συνεπώς έννοιες όπως «όγκος», «γράμμωση», «αυστηρός θερμιδικός έλεγχος» κτλ, δεν με απασχολούν μιας και ό,τι κάνω δεν αποσκοπεί στο οπτικό αποτέλεσμα. Κάνω πολύωρες και γερές προπονήσεις οι οποίες περιλαμβάνουν αερόβιο, βάρη και ισομετρικά ταυτόχρονα, οπότε δεν παίζει να λιπώσω όπως ένας που κάνει καθαρό bbing.


P.S. Για το χρώμιο τι ακριβώς σε απασχολεί;

φιλε αν θες δωσε μου ενα κλου για τις προπονησεις σου..ποσες φορες την εβδομαδα,ποση ωρα,τι προγραμμα..βλεπω μιλας για ισομετρικες,αεροβιο,βαρη..τι στοχο εχεις;ενδυναμωση;;γενικα ειμαι της αποψης πως οτι και να γινει στα 60 λεπτα πρεπει να χεις τελειωσει με τα βαρη(ορμονες,καταβολισμος μπλα-μπλα) και πως "cardio kills your gains" οποιον τυπο προγραμματος και αν ακολουθεις,αλλα θα θελα να μου πεις το σκεπτικο σου αν δε βαριεσαι..:welcome:


υ.γ.ελεγα να παρω χρωμιο για λογους διαχειρισης γλυκοζης στο αιμα,ευαισθησια ινσουλινης κ.ο.κ..εχεις ακουει/δοκιμασει κατι αναλογο;;
επιπλεον για τα συμπλεγματα β ποια η γνωμη σου;:green:

Lao
15-08-12, 14:03
φιλε αν θες δωσε μου ενα κλου για τις προπονησεις σου..ποσες φορες την εβδομαδα,ποση ωρα,τι προγραμμα..βλεπω μιλας για ισομετρικες,αεροβιο,βαρη..τι στοχο εχεις;ενδυναμωση;;γενικα ειμαι της αποψης πως οτι και να γινει στα 60 λεπτα πρεπει να χεις τελειωσει με τα βαρη(ορμονες,καταβολισμος μπλα-μπλα) και πως "cardio kills your gains" οποιον τυπο προγραμματος και αν ακολουθεις,αλλα θα θελα να μου πεις το σκεπτικο σου αν δε βαριεσαι..:welcome:


υ.γ.ελεγα να παρω χρωμιο για λογους διαχειρισης γλυκοζης στο αιμα,ευαισθησια ινσουλινης κ.ο.κ..εχεις ακουει/δοκιμασει κατι αναλογο;;
επιπλεον για τα συμπλεγματα β ποια η γνωμη σου;:green:

Είμαι ένας αρκετά έως πολύ προχωρημένος πολεμικοτεχνίτης.

Ασχολούμαι με μια αρκετά απαιτητική ΠΤ, η οποία, στο level στο οποίο βρίσκομαι, για να ανταπεξέλθω στην διδασκαλία που μου αναλογεί, απαιτεί προπονήσεις και εξάσκηση συνολικής διάρκειας περίπου 12-15 ωρών την εβδομάδα.

Στην Σχολή μου υπάρχουν διάφορα προγράμματα προπονήσεων. Αυτό που κάνω εγώ, το κάνει μια μικρή ομάδα από προχωρημένους μαθητές-εκπαιδευτές και περιλαμβάνει συνδιασμό βαρών, ισομετρικών και αερόβιων. Φαντάσου να κάνεις μια 3ωρη προπόνηση που να τα έχει όλα μέσα, ας πούμε από 30% το κάθε κομμάτι.

Όταν λέω, κοντολογής, ότι τα προγράμματα που κάνω είναι βαριά το εννοώ, και ένας λόγος που δεν δίνονται στον οποιονδήποτε είναι ακριβώς για να διασφαλιστεί το ότι δεν θα πάθει κάτι στην υγεία του. Χρειάζεται να έχει μια υποδομή και να αντέχει να τα κάνει.

Στις ΠΤ λοιπόν, μιας και με ρωτάς, το οπτικό αποτέλεσμα είναι αδιάφορο, και το ζητούμενο είναι το performance.

Με άλλα λόγια, μας ενδιαφέρει και η ενδυνάμωση και η ευλυγισία και η αντοχή και η αλτικότητα, κ.ο.κ. Μας ενδιαφέρουν ΟΛΑ, πάντα με την προϋπόθεση όμως ότι το ένα δεν θα αναιρέσει το άλλο. Το να είναι κάποιος π.χ. πολύ δυνατός αλλά όχι ιδιαίτερα ευλύγιστος δεν θα τον πάει μακρυά, όπως και το να είναι κανείς πολύ αλτικός αλλά να δέχεται μια... ψιλή και να πέφτει αμέσως κάτω.

Επιγραμματικά λοιπόν, κυνηγάμε την «χρυσή τομή» στα πάντα, και εγώ προσωπικά έχω μοχθήσει αρκετά για να καταφέρω τα λίγα που έχω καταφέρει, μιας και η αλήθεια είναι ότι ούτε Shaolin είμαι, ούτε ασχολούμαι επαγγελματικά.

Επειδή, λοιπόν, όπως καταλαβαίνεις έχω «πονέσει» :P με όλα αυτά που κάνουμε, είμαι σε αρκετά καλή θέση ώστε να καταλαβαίνω αν ένα gainer (που είναι και το θέμα μας) μου κάνει ή όχι. Όπως είπα, ο καθένας πρέπει να αναπτύσσει τα δικά του κριτήρια και να αποφασίζει.

P.S. Για το χρώμιο δεν ξέρω να σου απαντήσω σε ό,τι ρωτάς. :toast:

gregory796
16-02-13, 20:55
καλισπερα ειμαι 16 στα 17 1,80 και 65 κιλα πιστευετε οτι η συγκεκριμενη μπορει να βαλει κιλα πανω μου;θελω περιπου να φτασω στα 70-72 κιλα

panakos
17-02-13, 10:32
καλισπερα ειμαι 16 στα 17 1,80 και 65 κιλα πιστευετε οτι η συγκεκριμενη μπορει να βαλει κιλα πανω μου;θελω περιπου να φτασω στα 70-72 κιλα
ναι η συγκεκριμενη θα σου προσθεσει αρκετες θερμιδες στην διατροφη σου,οποτε θα βαλεις κιλα!γενικα τα γκεινερς θελουν πολυ προσοχη διοτι μπορει να σε γεμισουν με λιπος...

gregory796
17-02-13, 16:15
Άμα την πάρω ποτε πρέπει να την παίρνω και πόσο κάθε μέρα;

gregory796
17-02-13, 16:16
Ααα και αν γνωρίζετε που μπορώ να την βρω

gregory796
19-02-13, 16:13
κανενας ρε παιδια;

Lao
19-02-13, 16:36
κανενας ρε παιδια;

http://www.xtr.gr/

http://www.bodyworks.gr/

gregory796
20-02-13, 01:31
Στα χ-τρεμε στορε δεν την έχει

Lao
20-02-13, 16:40
Στα χ-τρεμε στορε δεν την έχει

Την έχει στο άλλο.