PDA

Επιστροφή στο Forum : Διονύσης Βολικός



Muscleboss
06-01-11, 00:01
Με αφορμή το παρακάτω βίντεο, ανοίγω ένα θέμα για έναν πρωταθλήτη και άνθρωπο που με βοήθησε κ ενέπνευσε αγωνιστικά, τον Διονύση Βολικό.


http://www.youtube.com/watch?v=pYqOEig9IyI

Παραθέτω κάποια στοιχεία της αγωνιστικής του πορείας που είχαν γραφεί σε άλλο ποστ. Θα ακολουθήσει και άλλο φωτογραφικό υλικό.

-----

Το 1984 σε ηλικία 21 ετών κερδίζει το Mr Hellas και ανοίγει το πρώτο γυμναστήριο της Πάτρας.

Το 1985 κερδίζει το Μr Ακρόπολις, παίρνει μέρος στο ιστορικό Mr Οδυσσεια κερδίζοντας την 3η θέση σε ένα αμφιλεγόμενο αποτέλεσμα, και συμμετέχει στο Mr Europe, στην κατηγορία που έπαιζε και ο Σπύρος Μπουρνάζος, παίρνοντας την 7η θέση. Για την συμμετοχή του σε αυτόν αγώνα ενημερώθηκε λίγες μέρες πριν και δεν είχε ετοιμαστεί όπως θα έπρεπε. Παράλληλα ασχολείται με τις σπουδές του και ανοίγει 2ο γυμναστήριο στη Λαμία.

Το 1986 διοργανώνει το Μr Ελλάς στην Πάτρα , από τον οποίο είναι το παραπάνω βίντεο και κάνει guest posing. Συμμετέχει την ίδια χρονιά στο Mr Europe και κερδίζει την 5η θέση της κατηγορίας του (ψηλή bodybuilding) σε ηλικία 23 ετών.

Το 1987, και αφού ο Ζαπατίνας γίνεται πρόεδρος της παγκόσμιας ομοσπονδίας και αναλαμβάνει να διοργανώσει το Μr Europe στην Αθήνα, ο Bολικός ετοιμάζεται για τον αγώνα και όλοι μιλάνε για σίγουρη πρωτία στο γενικό. Τις τελευταίες μέρες πριν τον αγώνα αρρωσταίνει καταπονημένος από την υπερπροσπάθεια και χάνει τη συμμετοχή στον αγώνα, τον οποίο τελικά κερδίζει ο Γιάννης Γκίνης.

Από τότε έχει διοργανώσει πολλούς αγώνες και έχει συμμετάσχει πολλές φορές σα μέλος κριτικής επιτροπής της WABBA-ΠΕΣΔ. :thumbup:

Polyneikos
06-01-11, 00:10
Απίστευτα φοβερο καλούπι και τρομερη γραμμωση!!:clap::clap:

KATERINI 144
06-01-11, 00:15
Απίστευτα φοβερο καλούπι και τρομερη γραμμωση!!:clap::clap:πραγματικά πολύ καλούπι :clap:

TRIANTAFYLLOU
06-01-11, 02:01
απο τούς αθλητές πρότυπο του ελληνικού ββ , φοβερό καλούπι και μπορούσε να κερδίζει πολύ ογκοδέστερους αθλητές απο αυτόν .

εμένα πάντα μου άρεσε το σώμα του διονύση και απο κοντα τον είχα δεί πρώτη φορα το 85 στην πάτρα όταν ήμουν φαντάρος σε μια καφετέρια και μου είχε κάνει εντύπωση

πολύ καλό αυτό το αφιέρωμα σ αυτόν τον σπουδαίο αθλητή :clap::clap::clap::clap:

NASSER
06-01-11, 11:53
Πολύ καλο αφιέρωμα αλλά και η ενημέρωση απο τον Πάνο! :clap:
Απο οτι γνωρίζω ολοι οι σκληροπυρηνικοι φίλοι του αθλήματος στη Πάτρα είναι στο γυμναστήριο του! Σίγουρα αποτελεί εμπνευση στους περισσότερους και έχουν καλή καθοδήγηση.

Polyneikos
06-01-11, 21:00
2 φωτογραφίες του Διονυση Βολικου,πραγματικα υψηλού επιπέδου αθλητης:thumbup:


19941

19942

Muscleboss
19-01-11, 00:11
Αναμφισβήτητα ο Σάκης Βολικός ήταν από τα ομορφότερα καλούπια που πέρασαν από το ελληνικό bbing. Βάζω κάποιες ακόμα φωτογραφίες που το αποδεικνύουν.:bowdown:

20226

20227

20228

20229

Polyneikos
19-01-11, 00:36
Φανταστικο καλουπι Πανο,αυτο που μου χει κανει εντυπωση είναι σε αυτες τις φωτογραφίες και γενικα οι αγωνιστικες του παρουσίες ήταν σε πολυ μικρή ηλικία αλλα με πολύ καλη ποιότητα.:clap::clap:

Polyneikos
09-03-11, 19:20
Το 1984 σε ηλικία 21 ετών κερδίζει το Mr Hellas και ανοίγει το πρώτο γυμναστήριο της Πάτρας.



Παίρνωντας πασα από το ποστ του Πανου,παραθετω μια σπανια φωτο από το Mr Hellas το 1984,όπου ο Διονυσης Βολικος διακρίνεται στο βαθρο.Αριστερα του μαλιστα ,ειναι ενας αλλος γνωστος αθλητης της εποχης,ο Ηλιας Παγιαννίδης.

22921

Muscleboss
09-03-11, 23:09
^ Συλλεκτική φωτογραφία Κώστα :clap:


Και μια σημερινή φωτογραφία μου με τον Διονύση Βολικό στο γυμναστήριο του.

22924

TRIANTAFYLLOU
10-03-11, 00:41
ωραίες φωτο η πάνω με τον βολικό απο την μία μεριά αριστερα όπως κοιτάμε ,είναι ο ηλίας ο παγιανίδης και απο την άλλη μου μοιάζει σαν τον γιώργο τον γουλτίδη , πραγματικα συλλεκτική φωτο

τον βολικό τον είχα δεί θυμάμε το 85 όταν ήμουν φαντάρος στην πάτρα αρχές καλοκαιριού σε μια καφετέρια και είχα πάθει πλάκα , απο το πόσο καλός ήταν ακόμη και για τα σημερινά δεδομένα
και η τελευταία πολύ ωραία και φρέσκια μέσα στο γυμναστήριο του διονύση , σαν πολύ τεράστιος μου φαίνεσαι μπάς και ετοιμάζεις καμια κρυφοπροετοιμασία και σε δούμε ξαφνικα πάνω στην σκηνή να ποζάρεις :P:P:P:turtle::turtle:

Muscleboss
10-03-11, 00:55
μπάς και ετοιμάζεις καμια κρυφοπροετοιμασία και σε δούμε ξαφνικα πάνω στην σκηνή να ποζάρεις :P:P:P:turtle::turtle:

Μπά, όχι Ηλία, ακολουθώ τη φιλοσοφία του Βολικού, που σταμάτησε τους αγώνες και τις προετοιμασίες σε μικρή ηλικία (23-24) και απο εκεί κ πέρα στηρίζει το άθλημα με άλλα μέσα. Με όποιον δάσκαλο καθίσεις...:green:

ΜΒ

TRIANTAFYLLOU
10-03-11, 20:56
Μπά, όχι Ηλία, ακολουθώ τη φιλοσοφία του Βολικού, που σταμάτησε τους αγώνες και τις προετοιμασίες σε μικρή ηλικία (23-24) και απο εκεί κ πέρα στηρίζει το άθλημα με άλλα μέσα. Με όποιον δάσκαλο καθίσεις...:green:

ΜΒ


ο βολικός πάντως δημιούργησε πρότυπα με το σώμα του , όπως και άλλοι κορυφαίοι της εποχής όπως μπουρνάζος .
αλλα δεν είναι κακή ιδέα κι αυτη , πολλες φορές μπορεί κάποιος να προσφέρει περισσότερα στο άθλημα απο άλλο πόστο παρα σαν αγωνιστικός , αλλα να εγω είπα αν κατέβαινες για να κάναμε κερκίδα με τα παιδια απο το φόρουμ και πρίν έβγαινες στην σκηνή θα είχαμε και μαζορέτες :P:P:P:turtle::turtle::turtle:

Polyneikos
14-08-11, 22:47
Να κανω μια ανανεωση του αφιερωματος του Διονυση Βολικου με 2 ωραιες φωτογραφίες..

29819

29820

Muscleboss
26-08-11, 00:38
Σε συνέχεια του αφιερώματος που κάνουμε στο Διονύση Βολικό, δημοσιέυουμε σήμερα και την συνέντευξη που μας έδωσε:



Βbing.gr: Διονύση καλησπέρα. Ευχαριστούμε καταρχήν για τον χρόνο σου και την συνέντευξη που μας παραχωρείς. Τιμή μας να φιλοξενούμε στο φόρουμ έναν πρωταθλητή σαν εσένα.
Πως ξεκίνησες να ασχολείσαι με την σωματική διάπλαση; Σε τι ηλικία και τι παραστάσεις είχες;


Δ.Β: Ξέκινησα να γυμνάζομαι με βάρη το 1979 σε ηλικία 16 ετών. Μου άρεσαν τα γυμνασμένα σώματα από πολύ μικρός γιατί στο χωριό που ζούσα στην Κρήτη έβλεπα γύρω μου πολύ δυνατούς άντρες και πρώτα από όλους τον πατέρα μου. Ένας φίλος μου στην 1η λυκείου διάβαζε τον «ΑΘΛΗΤΗ» και μου έδειξε τις πρώτες ασκήσεις που τις έκανα με τσιμεντένιο βάρος περίπου 20 κιλών που έφτιαξα μόνος μου.



Βbing.gr: Πως ήταν να ασχολείται με τη σωματική διάπλαση κάποιος την δεκαετία του ’70 και του ’80 στην Ελλάδα; Υπήρχαν γυμναστήρια;


Δ.Β:Το 1981 το φθινόπωρο ανέβηκα στην αθήνα για να εγγραφώ στο Πανεπιστήμιο Πειραιά. Τότε υπήρχαν 3-4 γυμναστήρια όλα κι όλα, και μόνο ένα ήταν επαρκές. Από τότε όμως κάθε χρόνο σχεδόν διπλασιάζονταν τα γυμναστήρια και όλοι που έρχονταν σε αυτά έκαναν bodybuilding.



Βbing.gr: Κατά πόσο ήταν αποδεκτό από το κοινό;


Δ.Β:Επειδή ήταν λίγοι αθλητές αξιόλογοι η εμφάνισή τους προκαλούσε μεγάλη εντύπωση και επειδή ήταν όλοι σε λογικά επίπεδα όγκου, ήμασταν αποδέκτες θαυμασμού. Εγώ τουλάχιστον θυμάμαι οτι εισάπρατα πολύ θετικά σχόλια.



Βbing.gr: Μπορείς να μας αναφέρεις ποιος ήταν ο πρώτος σου αγώνας και τι θυμάσαι έντονα από αυτόν;


Δ.Β:Ο πρώτος μου αγώνας ήταν το Μρ Κρήτη 1982. Γυμναζόμουν λιγότερο από χρόνο και με έπεισαν φίλοι να αγωνιστώ. Κέρδισα την κατηγορία μου και θυμάμαι το χάρηκα πάρα πολύ.



Βbing.gr: Είναι γενικά παραδεκτό ότι το σωματικό σου καλούπι ήταν από τα καλύτερα που έχουν περάσει από το ελληνικό bodybuiding. Πόσο σημαντικά είναι πιστεύεις τα γονίδια για το άθλημά μας;


Δ.Β:Τώρα πιά πιστέυω οτι τα γονίδια σε όλα τα αθλήματα έχουν τον πρώτο λόγο για τη δημιουργία ενός πρωταθλητή. Στην Ελλάδα έχω δει πολλούς αθλητές με πολύ καλά «καλούπια» και θεωρώ ότι στατιστικά έχουμε καλύτερο σωματότυπο από τους περισσότερους λαούς.



Βbing.gr: Τι έγινε τελικά στον πολυσυζητημένο αγώνα του πρώτου Mr Οδύσσεια; Πολλά έχουν ακουστεί και γραφτεί. Ποια η γνώμη σου;


Δ.Β:Πιστεύω ότι η κριτική επιτροπή δεν μπόρεσε να κρίνει αντικειμενικά τους νέους αθλητές και τους αδίκησε. Χάθηκε τότε μια μεγάλη ευκαιρία να ενωθούμε όλοι σε μία ομοσπονδία και να πετύχουμε περισσότερα πράγματα σαν άθλημα.



Βbing.gr: Διονύση η τελευταία σου αγωνιστική προετοιμασία ήταν το 1987 σε ηλικία 24 ετών. Γιατί σταμάτησες τόσο νωρίς το bodybuilding;


Δ.Β:Γιατί διαπίστωσα ότι για να πετύχω περισσότερα πράγματα έπρεπε να ρισκάρω την υγεία μου. Επίσης με απογοήτευσε το πνευματικό επίπεδο των ξένων μεγάλων πρωταθλητών που γνώρισα και έζησα μαζί τους και έπαψα να τους θαυμάζω. Για αυτό το 1987 πήγα στο στρατό και σταμάτησα τους αγώνες. Μετά το στρατό συνέχισα να γυμνάζομαι εντατικά αλλά όταν έφτασα τα 102 κιλά βάρος που έφτανα για πρώτη φορά άρχισα να βρίσκω το σώμα μου υπερβολικό. Τότε έχασα και το τελευταίο κίνητρο για τους αγώνες.



Βbing.gr: Ως γνωστόν ο αείμνηστος Ανδρέας Ζαπατίνας ήταν εκείνος που έφερε το bodybuilding στην Ελλάδα…Διοργάνωσε τους πρώτους αγώνες υπό την αιγίδα της Ifbb, ίδρυσε εκ των υστέρων την Wabba, έφερνε γνωστούς αθλητές στην Ελλάδα (RegPark)..Tι έχεις να πείς για αυτόν τον σπουδαίο παράγοντα;


Δ.Β:Θεωρώ ότι οι αθλητές της εποχής μου οφείλουμε σχεδόν τα πάντα στον Ανδρέα Ζαπατίνα. Αυτός δημιούργησε το ελληνικό bodybuilding και το κρατούσε σε πολύ υψηλό επίπεδο οργανωτικά. Αρκεί να σας πώ ότι το 1984 που κέρδισα το Mr Ελλάς και το 1985 που κέρδισα τον Ακρόπολις οι αγώνες γινόνταν στην μεγάλη αίθουσα του Χίλτον!



Βbing.gr: Γνωρίζουμε ότι είχες υποστηρίξει κάποτε μια τελείως διαφορετική άποψη με την προοπτική να γίνει το άθλημα Ολυμπιακό και να ανακόψει την υπερβολή. Πες μας κάτι για αυτό.


Δ.Β:Ξέχασα να σας πώ ότι από τους βασικούς λόγους που σταμάτησα ήταν ότι κατάλαβα ότι δε θα γίνουμε Ολυμπιακό άθλημα. Είχα πεί τότε ότι για να γίνουμε αποδεκτοί σαν άθλημα στον κόσμο, έπρεπε να μπούν περιορισμοί. Πρότεινα λοιπόν οι αθλητές να ζυγίσουν το πολύ 10 κιλά πάνω από τα δύο τελευταία νούμερα του ύψους τους, δηλαδή ένας αθλητής με ύψος 1.80 να ζυγίζει το πολύ 90 κιλά. Έτσι θα φτάναμε σε καταπληκτικά επίπεδα γράμμωσης και συμμετρίας κάτι που αρέσει σε όλο τον κόσμο.



Βbing.gr: Δε σε βλέπουμε πλέον συχνά στην κριτική επιτροπή των αγώνων. Για ποιο λόγο τηρείς αυτή την απόσταση;


Δ.Β:Τα τελευταία 5-6 χρόνια ασχολούμαι εκτός γυμναστηρίου και με τις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας και δεν έχω πολύ χρόνο. Δεν νομίζω όμως οτι θα κρατηθώ πολύ ακόμα μακρυά από τους αγώνες γιατί είναι ένα κομμάτι από τη ζωή μου και έχω απίστευες αναμνήσεις και φιλίες.



Βbing.gr: Πως βλέπεις τις τελευταίες εξελίξεις στο Ελληνικό bodybuilding; Έχουμε πλέον και επαγγελματίες αθλητές. Πιστεύεις ότι η θέση του αθλήματος μας στην Ελλάδα έχει βελτιωθεί ή όχι σχετικά με τη δική σου εποχή;


Δ.Β:Η θέση του αθλήματος έχει χειροτερέυσει και στην Ελλάδα και στην Ευρώπη λόγω της υπερβολής. Το 1986 στο Mr Ελλάς που είχα διοργανώσει στην Πάτρα πήραν μέρος 130 αθλητές, νούμερο απλησίαστο σήμερα. Τότε στην junior κατηγορία των ψηλών πήραν μέρος 17 άτομα και οι 6 πρώτοι ήταν φοβερού επιπέδου.



Βbing.gr: Τι θα συμβούλευες τους νέους αθλητές;


Δ.Β:Μόνο ένα πράγμα: «Μέτρον άριστον»



Βbing.gr: Έχεις υπόψη σου την ιστοσελίδα bodybuilding.gr και τη διαδικτυακή προσπάθεια προώθησης του αθλήματος;


Δ.Β.: Από την πρώτη στιγμή το είδα πολύ θετικά και πιστεύω είναι ο μόνος τρόπος οι νέοι να μάθουν την ιστορία του αθλήματος και να μαθαίνουν πληροφορίες για το bodybuilding. Επειδή δυστυχώς τα περιοδικά δεν προσφέρουν σχεδόν τίποτε άλλο από διαφημίσεις.



Διονύση σε ευχαριστούμε πολύ για το χρόνο σου και ελπίζουμε να σε δούμε σύντομα σε επόμενους αγώνες.:thumbup:

--

Η παρακάτω φωτογραφία του Διονύση είναι από τη νίκη του στον αγώνα Mr Ακρόπολις το 1985. :bowdown:

30436

Polyneikos
26-08-11, 23:58
Πανο εκ μερους του φόρουμ ευχαριστησε τον Διονυση Βολικο για την συνεντευξη του.
Κατ΄αρχην ξεκινωντας από το τελος,η φωτογραφία ειναι φοβερη:thumbup:.Σπουδαίος αθλητης.
Μου εχει κανει εντυπωση σε αυτον τον αθλητη το πόσο νεαρος ειχε αποκτησει αυτη την φοβερη ποιοτητα.
Επίσης μου ειχε προξενησει την περιεργεια γιατι όντως σταματησε πολυ νωρις ενω ήταν στα φόρτε του,νομίζω ότι θα ειχε προσθεσει πολλους τίτλους ακόμα στο ενεργητικο του..Ελπίζουμε να τον ξαναδούμε στους αγωνες :clap:

RAMBO
27-08-11, 13:34
πολυ ωραιεσ φωτο,σκασμενος και οι κοιλιακοι τουβλα:clap:

ska
27-08-11, 13:48
Βbing.gr: Διονύση η τελευταία σου αγωνιστική προετοιμασία ήταν το 1987 σε ηλικία 24 ετών. Γιατί σταμάτησες τόσο νωρίς το bodybuilding;


Δ.Β:Γιατί διαπίστωσα ότι για να πετύχω περισσότερα πράγματα έπρεπε να ρισκάρω την υγεία μου. Επίσης με απογοήτευσε το πνευματικό επίπεδο των ξένων μεγάλων πρωταθλητών που γνώρισα και έζησα μαζί τους και έπαψα να τους θαυμάζω. Για αυτό το 1987 πήγα στο στρατό και σταμάτησα τους αγώνες. Μετά το στρατό συνέχισα να γυμνάζομαι εντατικά αλλά όταν έφτασα τα 102 κιλά βάρος που έφτανα για πρώτη φορά άρχισα να βρίσκω το σώμα μου υπερβολικό. Τότε έχασα και το τελευταίο κίνητρο για τους αγώνες.



Βbing.gr: Γνωρίζουμε ότι είχες υποστηρίξει κάποτε μια τελείως διαφορετική άποψη με την προοπτική να γίνει το άθλημα Ολυμπιακό και να ανακόψει την υπερβολή. Πες μας κάτι για αυτό.


Δ.Β:Ξέχασα να σας πώ ότι από τους βασικούς λόγους που σταμάτησα ήταν ότι κατάλαβα ότι δε θα γίνουμε Ολυμπιακό άθλημα. Είχα πεί τότε ότι για να γίνουμε αποδεκτοί σαν άθλημα στον κόσμο, έπρεπε να μπούν περιορισμοί. Πρότεινα λοιπόν οι αθλητές να ζυγίσουν το πολύ 10 κιλά πάνω από τα δύο τελευταία νούμερα του ύψους τους, δηλαδή ένας αθλητής με ύψος 1.80 να ζυγίζει το πολύ 90 κιλά. Έτσι θα φτάναμε σε καταπληκτικά επίπεδα γράμμωσης και συμμετρίας κάτι που αρέσει σε όλο τον κόσμο.



Βbing.gr: [/B]Τι θα συμβούλευες τους νέους αθλητές;
[/B]

Δ.Β:Μόνο ένα πράγμα: «Μέτρον άριστον»



Αυτη η συνεντευξη του δειχνει οτι αυτος ο ανθρωπος εχει παιδεια και αξιες που δε θελησε να θυσιασει για τη δοξα,ισως ενας απο τους λιγους αθλητες που εβλεπε και βλεπει το bodybuilding απο τη σωστη οπτικη γωνια κατα τη γνωμη μου

kostas11
27-08-11, 13:55
Καταπληκτικός άνθρωπος,πήγαινα στο γυμναστήριο του πριν κάποια χρόνια,πάνε αρκετά βέβαια και δεν παίζει να με θυμάται.

teenage bodybuilder
27-08-11, 16:32
ο βολικός πάντως δημιούργησε πρότυπα με το σώμα του , όπως και άλλοι κορυφαίοι της εποχής όπως μπουρνάζος .
αλλα δεν είναι κακή ιδέα κι αυτη , πολλες φορές μπορεί κάποιος να προσφέρει περισσότερα στο άθλημα απο άλλο πόστο παρα σαν αγωνιστικός , αλλα να εγω είπα αν κατέβαινες για να κάναμε κερκίδα με τα παιδια απο το φόρουμ και πρίν έβγαινες στην σκηνή θα είχαμε και μαζορέτες :P:P:P:turtle::turtle::turtle:

εγω θα ερθω με αυτο το μεγαλο δαχτυλο που δειχνει στισ ταινιεσ να γραφει νο1 και θα γραψω muscleboss . αν και βεβαια μπορει να περασω απαρατηρητοσ με ενα χερι 2 μετρων .:p

TRIANTAFYLLOU
27-08-11, 16:34
δεν γινόταν να τα πεί καλύτερα , αυτο δείχνει πόσο ξέρει ο άνθρωπος την πραγματικότητα και πόσο συνειδητοποιημένο άτομο είναι , πάντα μου άρεσε ο διονύσης και τον θαύμαζα σαν αθλητή , αλλα και με αυτα που λέει και τις σκέψεις του δείχνει και την ποιότητά του σαν άνθρωπος .

τον είχα δεί απο κοντα το 85 στην πάτρα σε μια καφετέρεια καλοκαίρι , όταν ήμουν φαντάρος και μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση η ποιότητα που είχε στο σώμα του :clap::clap::clap::clap:

Metal Machione
27-08-11, 17:35
Πω πω τρομερός!!! Φοβερά πλασμένο σώμα/...

D.ANTONIADIS
02-09-11, 11:16
OLD TIME CLASSIC:clap::clap:

EvDev86
23-11-11, 13:25
Πληροφοριακά και μόνο,ξέρετε τι ύψος έχει αυτός ο καταπληκτικός αθλητής; Αγωνιζόταν στην ψηλή κατηγορία της WABBA από ό,τι γνωρίζω.

Goofonly
23-11-11, 22:21
Ένας από τους καλύτερους αθλητές που έχω δει, πολύ καλό posing... και για τα δικά μου ιδανικά το καλύτερο σώμα... :clap:

vaggan
25-11-11, 12:08
2 φωτογραφίες του Διονυση Βολικου,πραγματικα υψηλού επιπέδου αθλητης:thumbup:

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=19941



http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=19942

προφανως το καλυτερο καλουπι απο τους παλιους με κοιλιακους ντορτια ο ανθρωπος αυτος πρεπει να εχει μικρο σκελετο και με το που εβαλε μυες εδειξε αμεσως.αν συνεχιζε θα εφτανε πολυ πολυ ψηλα,απο οτι διαβασα πρεπει να σταματησε 25 χρονων:shock::shock:

Γιώργος Βασιλικόπουλος
22-02-15, 19:30
Ο κ.Διονυσης ειχε αυτο που λεμε τη μαγεια! Το σωμα του ηταν πολυ μπροστα απο την εποχη του, κερδιζε ατομα με πολυ μεγαλυτερο σωματικο βαρος! Ειχε αριστη συμετρια κ πολυ δυνατα σημεια τη πλατη του που ηταν κ πολυ ανοιχτη κ.πολυ συμπαγης, στο γυμαστηριο οι παλιοι που εκαναν ακομα προπονηση ελεγαν οτι ηταν λες κ ειχε καταπιει σταυρο, η λεπτομερια των ποδιων του κ οι εξαιρετικοι του κοιλιακοι ,πιστευω οι καλυτεροι παγκοσμιως, τους οποιους τους εχει ακομα. Μια φορα καναμε προπονηση κ ενας απο τα παιδια τον προτρεπει να δειξει τη κοιλια του, ενω ο κ.Διονυσης δεν ασχολιουνταν πια με τη γυμναστικη, με μας εδειξε τα τουβλα κ ακουστηκε το χαρακτηριστικο "ενταξει παιδια παμε σπιτια μας αδικα το παλευουμε εδω.! Επισης ηταν πολυ καλος ποζερ! Ισχυρη προσωπικοτητα παντα με συμβουλευε κ με βοηθουσε ηταν ανθρωπος με τον οποιο μπορουσες να μιλησεις για πολλα θεματα!Το γεγονος οτι υλοποιησα το παιδικο μ ονειρο να ασχοληθω με το bodybuilding, ειναι οτι το πρωτο μ γυναστηριο ηταν το δικο του Γνωρισα απο κοντα τον κ. Βολικο προκειται για εναν πολυ εξυπνο ανθρωπο και με αποψη!

phisakel
19-04-15, 11:29
Δ.Β:Γιατί διαπίστωσα ότι για να πετύχω περισσότερα πράγματα έπρεπε να ρισκάρω την υγεία μου.

Αυτό χρειάζεται επεξήγηση

Polyneikos
19-04-15, 19:21
Αυτό χρειάζεται επεξήγηση

^^ Πιο λιανά, δεν γίνεται;)

Nive
19-04-15, 21:22
Χαχαχα σωστος ο Κωστας!!
Η συνεχεια της ιδιας απαντησης ειναι πιο απογοητευτικη....

Spiros Maragakis
15-07-15, 16:07
Με τον Διονύση προετοιμαστήκαμε μαζί για αγώνες δύο χρόνια, από το φθινόπωρο του 1982 έως το καλοκαίρι του 1984.
Εκείνη τη χρονιά κερδίσαμε τους γενικούς τίτλους του Mr.Hellas, εγώ στους Juniors (έως 20 ετών) και ο Διονύσης στους seniors.
Αθλητής πειθαρχημένος, εστιασμένος στο στόχο του, ο Διονύσης σε μικρή ηλικία άφησε έντονα το αποτύπωμά του στο
Bodybuilding της χώρας μας.

Παρότι και αυτός Κρητικός που τότε σπούδαζε Αθήνα, το καλοκαίρι του 1984 μετακόμισε μόνιμα στην Πάτρα αφού του δόθηκε μία
επαγγελματική ευκαιρία, το ξεκίνημα του γυμναστηρίου του.

Χάρηκα που τον είδα στους αγώνες του περασμένου Μαΐου απ` όπου και η μία φωτογραφία παρακάτω.
Η άλλη είναι από τα αποδυτήρια του Hilton το 1984, μετά τους αγώνες, με τα έπαθλά μας.

96546

96547

Polyneikos
10-01-16, 00:09
Δυο ωραίες φωτογραφίες του Βολικού που πέτυχα στο αρχείο μου:thumbup:

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=100944&stc=1

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=100945&stc=1

NASSER
11-01-16, 10:43
Συμμετρία, μυικότητα και σκληράδα !!! ¨Ολα τα είχε. Αν ήταν 3-5 κιλά βαρύτερος πιστεύω θα έκανε διακρύσεις και σε διεθνή αγώνες για την τότε εποχή.

goldenera
12-01-16, 21:42
Πραγματικά πλήρης αθλητής!

Γιώργος Βασιλικόπουλος
14-01-16, 04:07
ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ ΚΟΙΛΙΑΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ Κ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ...

ΑΘΛΗΤΗΣ
27-06-16, 14:47
Μετά από τη θριαμβευτική νίκη του στον αγώνα WABBA Mr Hellas 1984, στον Διονύση Βολικό έγινε ένα αφιέρωμα από τις εκδόσεις ΑΘΛΗΤΗΣ. Ήταν στο περιοδικό bodybuilding τεύχος No1 (http://blog.athlitis.gr/bodybuilding-01/)-Ιανουάριος 1985 σελ.44-46 τις οποίες και παρουσιάζουμε παρακάτω.

Από το blog.athlitis.gr (http://blog.athlitis.gr/)

107365107363107364

Polyneikos
18-08-16, 15:22
Μερικές φωτογραφίες του Διονύση Βολικού από προπόνηση

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=108338&stc=1
http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=108339&stc=1

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=108340&stc=1

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=108341&stc=1

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=108342&stc=1

WABBA Πανευρωπαϊκό 1986

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=108343&stc=1

goldenera
24-08-16, 18:54
Οld school καταστάσεις, οι βασικοί εξοπλισμοί και η βασικές μεθοδολογίες είχαν και θα έχουν πάντα καλό αποτέλεσμα:thumbup:

ΑΘΛΗΤΗΣ
15-02-17, 17:17
Πριν από λίγες μέρες ο Θοδωρής Χαρώνης από το X-TREME STORES της Πάτρας επισκεύτηκε τον Διονύση Βολικό στο γυμναστήριο του. Του έδωσε το νέο τεύχος του περιοδικού Bodybuilding & Fitness τεύχος Νο 20 (http://blog.athlitis.gr/bodybuilding-fitness-20/) όπου στις σελίδες 40-41 υπάρχει το παρακάτω αφιέρωμα για τον μεγάλο αυτόν αθλητή.

113618
113619
113620

Από το blog.athlitis.gr (http://blog.athlitis.gr/)