PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαρες βρωμης με whey!!!!



atlas90
08-01-11, 15:03
παιδες σας παραθετω την δικη μου συνταγη:
200γρ βρωμη σκονη(αλεσμενη)
100γρ wpc (whey) (σοκολατα)
3 ασπραδια +1 κροκο αν θελετε!!
10 γρ κακαο καθαρο πχ(ΙΟΝ) κ κανελα...
πρωτα κτυπαμε τα αυγα,και μετα ολα μαζι με λιγο νερο να γινει σαν παχυρευστος χυλος...
και μετα τ ριχνουμε σε ενα ορθογωνιο ταψακι με λαδοκολα για να μν κολησει και στους 220c για κανενα 20λεπτο..
αν θελετε βαζετε κ παικιν παουντερ να γινει πιο αφρατο..
εγω τ πρωτημω συμπαγες!!
μετα που θα ψηθει το κοβουμε σε ορθογωνια κοματια και το συντηρουμε στο ψηγειο!!
ετοιμες οι μπαρες!
το αποτελεσμα εχει:
120γρ πρωτεινης
135 γρ υδατ
30γρ λιπους...
αναλογα ποσα κοματια θα το κοψετε ειναι και οι ποσοτητες των θρεπτικων συστατικων..
πχ 5 μπαρες,εχει η καθε μια 24 γρ πρωτεινη 27 γρ υδατ και 6 γρ λιπους... εγω το κοβω σε 7 μπαρες, μια για καθε μερα της βδομαδας!!!!
καλη ορεξη!!! :toast:

atlas90
08-01-11, 23:44
περιμενω γνομες απο οποιον το δοκιμασε!!! :thumbup:

aris1988
12-01-11, 17:44
φιλε με τις ποσοτητες αυτες που λες ειναι για μια μπαρα?

atlas90
12-01-11, 22:30
οι ποσοτητες των υλικων σου βγαζουν ενα μεγαλο ορθογωνιο κομματι που το κοβεις σε 5-6 μπαρες!!

Takaros
13-01-11, 16:56
Φιλαρακι το επιχειρησα καιγω...μονο που το εκανα με νιφαδες βρωμης..

Αποτελεσμα....η επιφανεια του ειναι σαν τσιμεντο...:rolf::rolf:
Αλλα οκ τρωγεται μια χαρα....εσωτερικα ειναι οκ...δλδ καλη λυση εν γενει...:thumbup:

κουλης
13-01-11, 16:57
Φιλαρακι το επιχειρησα καιγω...μονο που το εκανα με νιφαδες βρωμης..

Αποτελεσμα....η επιφανεια του ειναι σαν τσιμεντο...:rolf::rolf:
Αλλα οκ τρωγεται μια χαρα....εσωτερικα ειναι οκ...δλδ καλη λυση εν γενει...:thumbup:

αμα δεν εινε λιγο hardcore το φαγητο μας δεν λεει ρε συ:green::P

atlas90
16-01-11, 11:07
hardcoreee!!καλοο!!θα σου πω και μια λυση για να μαλκωσει λιγο....η λιγο πεικιν παουντερ,η αντι για νερο να βαζεις γαλα για να το ανακατεβεις,και ψησε το σε 180 βαθμους για κανα μισαωρο!!ελπιζω η επομενη ν ειναι καλυτερη!!εγω τωρα τελαιυταια το κανω με γαλα και πιο χαμηλη θερμοκρασια και βγαινει πιο μαλακο!!αλλα δεν βαζω πεικιν παουντερ γιατι το θελω ετσι συμπαγες!!.και οπως λεει η διαφημιση:ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ!! :toast: Α! και καλυτερα να κανεις αλευρι τη βρωμη!!!

stormbringer
19-01-11, 00:23
Ωραία η συνταγούλα atlas!!! Tη βρωμη την εβαλα σε νιφάδες.. Μου βγηκε πολύ αφρατο, σαν κεικ (εβαλα baking powder κ ελάχιστο γάλα). Θα το ξαναφτιάξω σιγουρα:)