PDA

Επιστροφή στο Forum : Η διατροφή μου για τίς δικές σας σιμβουλές.



fiesta1420
09-01-11, 21:53
Καλησπέρα σε όλους. Καταρχίν να σας πώ λίγα λόγια για μ'ένα: Είμαι 23 χρονών, 1,73 ύψος, 72 κίλα και είμαι σε περίοδο όγκου. Θέλω την πολύτιμη βοήθεια σας για την διόρθωση της διατροφής μου. Ευχαριστώ εκ τών πρωτέρων.

Πρωινό

50γρ βρώμη
1 μπανάνα
1κουτ. μέλι
1 scoop whey σε νερό

Δεκατιανο

1 τοστ πολύσπορο με 2 φέτες γαλόπουλα και 1 φέτα τυρί ή (1 τοστ πολύσπορο με 2κουτ.Τοννο)
1μπανάνα

Μεσημεριανό

100γρ βραστή πατάτα
150γρ κρέας ( Σολωμός, κότα, γαλοπούλα )
πρασινάδα με 1 κουταλάκι γλυκου ελαιόλαδο

Πριν την προπόνηση

1 ξινόμηλο

Μετά την προπόνηση

1 scoop whey σε νερό
1-2 κουταλιές σούπας μέλι
1 μπανάνα

Απογευματινό

τόνος σε νερό
πρασινάδα με 1 κουταλάκι γλυκού ελαιόλαδο
50γρ μακαρόνια ολικής

Βραδινό

1 γιαούρτι 2%

thegravijia
09-01-11, 21:58
πιο πολυ για χασιμο κιλων μου κανει
τεσπα
αμα δεις οτι δεν περνεις κιλα
αυξησε θερμιδεςς
βαλε ω3 και πιο πολυ υδατανθρακα

Fiesta S 09
09-01-11, 22:09
Σαν διατροφή καλή είναι απλά δώσε λίγη προσοχή στις ποσότητες,και στις θερμίδες.Από της θερμίδες συντηρησής σου θα ανέβεις 250θερμίδες αρχικά.

P.s.Και σύ κάτοχος Fiesta???Ελα να γινόμαστε πολλοι!!!

fiesta1420
10-01-11, 10:16
Σαν διατροφή καλή είναι απλά δώσε λίγη προσοχή στις ποσότητες,και στις θερμίδες.Από της θερμίδες συντηρησής σου θα ανέβεις 250θερμίδες αρχικά.

P.s.Και σύ κάτοχος Fiesta???Ελα να γινόμαστε πολλοι!!!

Καλημέρα. Ναι Fiestaki έχω και εγώ. Δηλαδή να προσθέσω κάποια ριζογκοφρέτα με τάχινι;

fiesta1420
10-01-11, 12:19
Τώρα πώς σας φαίνεται; πρόσθεσα ότι είναι με κοκκίνο.

Πρωινό

50γρ βρώμη
1 μπανάνα
1κουτ. μέλι
1 ρυζογκοφρέτα με ταχίνι
1 scoop whey σε νερό

Δεκατιανο

1 τοστ πολύσπορο με 2 φέτες γαλόπουλα και 1 φέτα τυρί ή (1 τοστ πολύσπορο με 2κουτ.Τοννο)
1μπανάνα

Μεσημεριανό

100γρ βραστή πατάτα
150γρ κρέας ( Σολωμός, κότα, γαλοπούλα )
πρασινάδα με 1 κουταλάκι γλυκου ελαιόλαδο

Πριν την προπόνηση

1 ξινόμηλο

Μετά την προπόνηση

1 scoop whey σε νερό
1-2 κουταλιές σούπας μέλι
1 μπανάνα

Απογευματινό

τόνος σε νερό
πρασινάδα με 1 κουταλάκι γλυκού ελαιόλαδο
50γρ μακαρόνια ολικής

Βραδινό

1 γιαούρτι 2% με μέλι
6 αμύγδαλα

fiesta1420
10-01-11, 15:49
Καμία άλλη γνώμη για την διατροφή............

fiesta1420
11-01-11, 19:51
Καλησπέρα και πάλι. Ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα.

Κάθε μέρα γυρίζω απο την δουλεία 7ώρα το απογευμα. Το γεύμα:

τόνος σε νερό 1 κουταλια
πρασινάδα με 1 κουταλάκι γλυκού ελαιόλαδο
50γρ μακαρόνια ολικής
1ον. Όταν δεν έχω GYM μπορώ να το τρώω στίς 7ώρα το γεύμα αυτο ή είναι πάρα πολύ;
2ον. Όταν πάω GYM τελειώνω περίπου 10:30 το βράδι να τρώω το γεύμα ή μονο το γιαουρτάκι με τα αμύγδαλα;

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Fiesta S 09
11-01-11, 19:55
Τους χρονους σου θα τους κανονισεις εσυ.Απλα εχε στο μυαλο σου οτι πρεπει να κανεις τουλαχιστον 6 γευματα,ανα 3ωρο υπολογισε,και 1,5 ωρα πριν την προπονα να εχεις φαει...

fiesta1420
11-01-11, 20:17
Απλά λέω μήπως επειδή αν φάω τόσο αργά μήν γίνει λίπος.

Fiesta S 09
11-01-11, 20:22
Δηλαδή πριν πόσες ώρες τρώς πριν την προπόνα και πόσες μετά?

fiesta1420
11-01-11, 21:22
Δηλαδή πριν πόσες ώρες τρώς πριν την προπόνα και πόσες μετά?

Πριν την προπόνα κανα 3ωρο και μετα απο προπόνα αφότου φάω:
1 scoop whey σε νερό
1-2 κουταλιές σούπας μέλι
1 μπανάνα

Μετά απο καμία ώρα.

Wolve
12-01-11, 00:13
Καλησπέρα σε όλους. Καταρχίν να σας πώ λίγα λόγια για μ'ένα: Είμαι 23 χρονών, 1,73 ύψος, 72 κίλα και είμαι σε περίοδο όγκου. Θέλω την πολύτιμη βοήθεια σας για την διόρθωση της διατροφής μου. Ευχαριστώ εκ τών πρωτέρων.

Πρωινό

100γρ βρώμη
βγαλε μπανανα και μελι
1 scoop whey σε νερό
+ καρυδια ή αμυγδαλα μια χουφτα

Δεκατιανο

1 τοστ πολύσπορο με 2 φέτες γαλόπουλα και 1 φέτα τυρί ή (1 τοστ πολύσπορο με 2κουτ.Τοννο)
1μπανάνα

πολυ λιγη πρωτεινη και υδατανθρακας! βγαλε τη μπανανα, μεσα στο τοστ βαλε 8 φετες γαλοπουλας και 2 ασπραδια αυγων, βγαλε και το τυρι!
προσθεσε 1 ξινομηλο

Μεσημεριανό

100γρ βραστή πατάτα
150γρ κρέας ( Σολωμός, κότα, γαλοπούλα )
πρασινάδα με 1 κουταλάκι γλυκου ελαιόλαδο

Πριν την προπόνηση

1 ξινόμηλο + 500ml γαλα με μισο scoop whey

Μετά την προπόνηση

1 scoop whey σε νερό καντο 1.5
βγαλε μελι και μπανανα και βαλε 1 ξινομηλο

Απογευματινό

τόνος σε νερό
πρασινάδα με 1 κουταλάκι γλυκού ελαιόλαδο
100γρ μακαρόνια ολικής

εδω εισαι μετα τη προπονα, θες υδατανθρακα ( φροντισε το γευμα να ειναι εντος 45' μετα το μεταπροπονητικο )

Βραδινό

1 γιαούρτι 2% + χουφτα αμυγδαλα

:thumbup:

Fiesta S 09
12-01-11, 00:20
:thumbup:

Ρε σύ wolve πολύ σωστά τα λες,αλλά δεν ξέρουμε τι είδους διατροφή κάνει μεχρι τωρα.Αν δηλαδή πχ ετρωγε περιπου 2500 θερ. δεν μπορεις ξαφνικά να τον πας στις 3500...Πρεπει να ανεβάζει σταδιακά για να προσαρμόζεται ο οργανισμός...Δεν ξερω αν με πιανεις...:thumbup:

Wolve
12-01-11, 00:46
Αυτο εννοειτε, εδωσα καποιες ποσοτητες που μου φανηκαν οκ για ογκο και μονος του θα τις ανεβαζει σιγα σιγα.
:turtle:

Fiesta S 09
12-01-11, 00:50
Αυτο εννοειτε, εδωσα καποιες ποσοτητες που μου φανηκαν οκ για ογκο και μονος του θα τις ανεβαζει σιγα σιγα.
:turtle:

:thumbup::thumbup::thumbup:

fiesta1420
12-01-11, 10:18
Καλημέρα και στους 2. Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολυ! είστε πολύ κατατοπιστικη!!!:thumbup:
Α... και κάτι ακόμη, Wolve την διατροφή πού έχω την έχω πάρει απο εσένα και της έκανα μια παραλαγή για μένα.

Wolve
12-01-11, 12:33
Καλημέρα και στους 2. Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολυ! είστε πολύ κατατοπιστικη!!!:thumbup:
Α... και κάτι ακόμη, Wolve την διατροφή πού έχω την έχω πάρει απο εσένα και της έκανα μια παραλαγή για μένα.

Την αλλαξες αρκετα, δεν βαζω μελια και μπανανες στη διατροφη μου. Μπορεις να checkareis και το log μου για να δεις το πλανο διατροφης το τωρινο. Μεινε στις διορθωσεις που σε εκανα πιο πανω. ;)

:toast:

fiesta1420
12-01-11, 12:58
Την αλλαξες αρκετα, δεν βαζω μελια και μπανανες στη διατροφη μου. Μπορεις να checkareis και το log μου για να δεις το πλανο διατροφης το τωρινο. Μεινε στις διορθωσεις που σε εκανα πιο πανω. ;)

:toast:

Μάλλον την παρα άλλαξα...:rolf: Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, θα την ακολουθήσω όπως μου έγραψες. Τα μέλια και τις μπανάνες τις έβαλα επειδή η περισσότεροι στο forum την χρησιμοποιούν πολύ. Και πάλι ευχαριστώ.

Wolve
13-01-11, 00:42
Μάλλον την παρα άλλαξα...:rolf: Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, θα την ακολουθήσω όπως μου έγραψες. Τα μέλια και τις μπανάνες τις έβαλα επειδή η περισσότεροι στο forum την χρησιμοποιούν πολύ. Και πάλι ευχαριστώ.

Καλη προοδο. :weights::thumbup::toast:

Fiesta S 09
13-01-11, 01:14
Να είσαι καλά,οτι θες εδώ είμαστε.Οι διορθώσεις που σου έκανε ο wolve είναι πολύ σωστές και με βρίσκουν σύμφωνο.Απλά πρόσεχε να έχουν μια συνοχή τα γευματά σου δηλαδή προσπαθησε να τρώς ανα 3ωρο περίπου.

P.s.Εγώ στο 2ο γεύμα θα πρότινα 6 ασπράδια+1 κρόκο ως πηγή πρωτείνης,ή μια κονσέρβα τονο ή 150 γρ κότα.Είμαι αντίθετος με αυτά τα υποτιθέμενα ζαμπόν γαλοπούλας γιατί έχουν φάει πολύ επεξεργασία και είναι τιγκα στο αλατι.Προτίμησε λοιπον κατι απο τα παραπάνω που είναι μη επεξεργασμένο...

fiesta1420
13-01-11, 16:22
Να είσαι καλά,οτι θες εδώ είμαστε.Οι διορθώσεις που σου έκανε ο wolve είναι πολύ σωστές και με βρίσκουν σύμφωνο.Απλά πρόσεχε να έχουν μια συνοχή τα γευματά σου δηλαδή προσπαθησε να τρώς ανα 3ωρο περίπου.

P.s.Εγώ στο 2ο γεύμα θα πρότινα 6 ασπράδια+1 κρόκο ως πηγή πρωτείνης,ή μια κονσέρβα τονο ή 150 γρ κότα.Είμαι αντίθετος με αυτά τα υποτιθέμενα ζαμπόν γαλοπούλας γιατί έχουν φάει πολύ επεξεργασία και είναι τιγκα στο αλατι.Προτίμησε λοιπον κατι απο τα παραπάνω που είναι μη επεξεργασμένο...

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Συμφωνώ απόλυτα. Ευχαριστώ και τους 2 για την υπομονή σας και τις χρήσιμες συμβουλές.:turtle:

fiesta1420
02-06-11, 21:30
Καλησπέρα παίδες, Επιτέλους έφτιαξα ενα δικό μου πρόγραμμα μετά απο πολύ διάβασμα των πολύτιμων πληροφοριών και συμβοuλών σας στο forum, σχεδών εχω διαβάσει τα πάντα!:shock: Αν και καλοκαίρι τώρα όλοι κάνουν γράμμωση αλλά εγώ ήθελα να συνεχίσω τον όγκο γιατί δεν έχω ακόμη φτάσει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Λοιπόν στο θέμα τώρα, είμαι 24 χρονών κάνω 1 χρόνο γυμναστιριο 1,73 ύψος και 71 κιλα. Στόχος τα 75 κιλα. Σας παραθετω το πρόγραμμα διατροφής μου στο συνημμενο. Το πρόγραμμα βασιζεται στην λογική: 40% πρωτείνη 40% υδατάνθρακα και 20% λιπη. Βέβαια η διατροφη μου πλησιάζει τις ιδανικες τιμες που έχω δώση παραπάνω. Να επισυμάνω οτι η διατροφή δέν έχει μέσα το μεταπροπονιτικο ρόφημα ( όταν έχω προπό βάζω 1,5 scoop whey+2 scoop μαλτ/δεξτρινη και αφαιρώ το 1 scoop whey απο το τελευταίο γεύμα. Θα χαρώ πολύ να ακούσω τις συμβουλές σας.:)

fiesta1420
03-06-11, 18:16
Καμία συμβουλή, κάποιο σχόλιο, κάτι να διωρθώσω κανένας ρε παιδιά....:roll:

Lao
05-06-11, 21:46
Καμία συμβουλή, κάποιο σχόλιο, κάτι να διωρθώσω κανένας ρε παιδιά....:roll:

Αυτή την διατροφή πόσο καιρό την ακολουθείς και τί αποτελέσματα έχεις δει;

fiesta1420
06-06-11, 09:13
Καλημέρα. Καταρχίν ευχαριστώ που μου απάντησες. Εδώ και μισό μήνα την έχω ξεκινήσει και απο τα 69 κιλά που ήμουν τώρα είμαι 71 χωρίς αρκετό λίπος. Γενικά κάνω σε μεγάλη ένταση γυμναστική και δεν πέρνω εύκολα κιλά.

Txc
06-06-11, 09:29
Πολυ μπανανα ρε φιλε, οχι τοσο μπανανα...
Κρατα την μπανανα μια την ημερα μετα την προπονα...
Καρφι για υπερκαλλιοση πας...

fiesta1420
06-06-11, 09:58
TXC μάλλον κοίταξες την πρώτη διατροφή μου αν πας λίγο πιο κάτω του therd θα δείς σε συνημένα την διατροφή όγκου 2 που εκεί δεν έχω μπανάνα. Ευχαριστώ πολύ που με βοηθάτε.

fiesta1420
07-06-11, 21:11
Ευχαριστώ τουλάχιστον τους διαχειριστές που μου έφτιαξαν τα συνημμένα αρχεία καλύτερα γιατί απο γνώμες τίποτα.:cry:

perakis
08-06-11, 00:41
Φιλε μου πιστευω οτι πρεπει να κανεις καποιες αλλαγες στην διατροφη που ποσταρες.
Καταρχην δεν εχεις του υδατανθρακες γυρω απο την προπονηση.
Στο 2ο γευμα που κανεις εχεις 50γρ υδατανθρακα και στο αμεσως επομενο που ειναι το γευμα πριν την προπονηση εχεις 14-17!!!!Τραγικο λαθος.Στο 2ο γευμα ασε τις μπαγκετες στην ακρη παρε καραμολεγκο ολικης για τοστ,γευση και ζωη και κανε το τοστακι με αυτο το φωμι για να παρεις λιγους υδατανθρακες.Στο γευμα πριν την προπονηση και σε αυτο μετα ανεβασε υδατανθρακα ετσι ωστε να συο βγουνε τα macro που θες.
Μετα βλεπω εχεις καθε μερα φετα τυρι.Η φετα εχει φουλ λιπαρα.Η παρε αμα σου αρεσει τοσο και θες φετα οπωςδηποτε τη Light με 12% λιπαρα ή παρε τυρι κιτρινο arla με 5% λιπαρα και κοντα 28γρ πρωτεινη στα 100γρ τυριου...
3ον δεν υπαρχουν φρουτα πουθενα στην διατροφη σου.Το πρωι πχ μπορεις να τρως 1 πρασινο μηλο και να μειωσεις τη βρωμη πχ. Η μπορεις να στιβεις 3 γρειπ φρουτ που εχουν και λιγο ζαχαρη.
Σαλατες παλι δεν εχεις τπτ,μονο ντοματα.Οι φυτικες ινες ειναι απο τα πιο σημαντικα πραγματα στην διατροφη.Μπορεις να βαλεις μαρουλι,μπροκολο,κολοκυθακια νεροβραστα,θρεπτικοτατα + χορταστικα λογω φυτικων ινων + οτι μπορεις να φας απλα οσο ποσοτητα θες.Απλα μην τρως στο γευμα πριν την προπονηση.
4ον στο 2ο γευμα με την προπονηση εχεις 67γρ πρωτεινη απο κρεας.Αντι για 200γρ φαε 120-150 και μαζι 300γρ πατατα.Σε ογκο δεν εισαι ειπαμε?Γιατι δεν εχεις υδατανθρακα?
5ον Ξηροι καρποι δεν τους μετρησες καλα.Καθε ξηρος καρπος ειναι 1γρ εκτος απο καρυδια που πανε 2γρ περιπου.Ανακατεψε καρυδια,αμυγδαλα και φουντουκια και φαε 20γρ.
6ον Δεν εχεις αυγα στην διατροφη σου γενικα.Εχουν τελειο προφιλ αμινοξεων και ειναι απαραιτητα imo.
7ον Βαλε αν σου αρεσει και κοτατζ τυρι στην διατροφη σου εχει 2.2λιπαρα και ειναι πολυ γευστικο κατ εμε.
8ον Αμινοξεα προσωπικα δεν θα επερνα υγρα που μαλλον παιρνεις αλλα τπτ chaind ή xtend σε ΣΚΟΝΗ μεσα στην προπονηση με νερακι.
9ον θα σου προτεινα αν τα μακαρονια ειναι λευκα γιατι βλεπω εχεις συνεχεια να δοκιμασεις και ρυζι καστανο ή μπασματι που ειναι και πιο γευστικο και εχει τα ιδια μακρο σχεδον με το καστανο.Καλυτερη επιλογη.
Ξαναμετρα παλι λιγο ποσοτητες απο κινοα και γιαουρτι,τα μακρο εννοω.
Εμενα πχ το γιαουρτι εχει 6,8γρ πρωτεινη ανα 100γρ προιοντος.Ποιο παιρνεις?
Τελος θα σου προτεινα να τρως 2 φορες την εβδομαδα κι αλλα λιπαρα ψαρια οπως σολωμος και σαρδελα και μην ξεχνας ο τονος δεν επιτρεπεται να καταναλωνουμε πανω απο 2 την εβδομαδα γιατι τα μεγαλα ψαρια εχεις συγκεντρωσεις σε βαρεα μεταλλα και οπως ξερεις λειτουργουνε συσσωρευτικα.
Βεβαια ολα τα παραπανω ειναι γνωμη μου και ειτε παιρνεις κατι και αλλαζεις ειτε οχι.
Επιλογη σου :)

fiesta1420
08-06-11, 08:57
Καλημέρα φίλε perakis. Καταρχίν σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σου είσαι ο μόνος που μου έχει απαντίσει. Τώρα στο θέμα, θα ακολουθίσω αυτά που μου είπες και θα διορθώσω την διατροφή μου όπως μου είπες. Να διευκρηνίσω οτι τα μακαρόνια είναι μαύρα και το γιαουρτάκι είναι αγελαδίτσα 0% θα μου πρώτεινες κάποιο άλλο; Τώρα όσο αφορά το μεταπροπονιτικό ρόφημα δεν το έχω βάλει στη διατροφή μου αυτό το πλάνο είναι όταν δεν έχω προπό (που να το ξέρεις) απλά όταν έχω μετά απο προπό βάζω 1,5 scoop whay + 2 μαλτοδεξτρινη. Αμινοξέα πέρνω σε κάψουλες τις on. Επειδή φτίαχνω και μπάρα από whey θα μπορορούσα να αντικαταστίσω το τόστ που θα έτρωγα με αυτην; Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και τίς συμβουλές σου.

perakis
08-06-11, 14:03
Κοιταξε εγω παιρνω απο ολυμπος το κιλο που βγαζει με 1,5%.Εχει 6γρ πρωτεινης ανα 100 προιοντος και καποιες φορες αν δε βρω, τοταλ 1,5% που εχει 9γρ πρωτεινη ανα 100γρ προιοντος.Το ολυμπος ειναι σαφως ποιοτικοτερο και 1ο στην λιστα της greenpeace σε βαθμολογι ΑΛΛΑ και πιο ακριβο+ οτι ειναι απο ελληνικο γαλα ενω το τοταλ απο εξωτερικο.Επιλογη σου.
Μα στο προγραμμα που εχεις λες πχ την δευτερα 1 σκουπ whey + 1 malto. Την τριτι παλι λες 1 σκουπ whey+2 malto.Αρα τα εχεις στο προγραμμα το μεταπροπονητικο...
Ποσες ωρες μετα το τελευταιο στερεο γευμα σου πας στο γυμναστηριο?Αν πας μετα απο 2,5 ωρες πχ εγω θα σου προτεινα να μην παρεις αμονιξεα πριν ΑΛΛΑ κατα τη διαρκεια της γυμναστικης σε σκονη με νερο και με την προυποθεση οτι κανεις και αεροβια μετα.
Τα αμινοξεα τα παιρνουμε για να μην καταβολιζουμε μυς,να υπαρχει συνεχης ροη αμινοξεων στο αιμα.
Αν εσυ πχ φας 6 γευμα ρυζι και κοτοπουλο πχ και πας γυμναστηριο της 8 και μιση, κανεις οργανα μια ωρα και πας σπιτι και πιεις πρωτεινη της 10 παρα 15 πχ τοτε δε χρειαζεσαι αμονιξεα...Δεν καταβολιζονται ετσι ευκολα οι μυς.Αν κανεις και αεροβια μετα 35 λεπτα πχ μπορεις να παρεις αν θες μεσα στην προπονηση με νερο οπως σου ειπα.
Επισης μπορεις να παιρνεις και μια πολυβιταμινη που να καλυπτει μεχρι το 100% της ημερισιας αναγκης σε βιταμινες και ιχνοστοιχεια το πρωι μαζι με το πρωινο.Οταν κανεις σοβαρη προπονηση και ασκηση ειναι απαραιτητη πιστευω εκτος και αν τρως πολλα φρουτα και λαχανικα και ποικιλια τροφων.Εγω παιρνω 1 πολυβιταμινη ανα μερα το πρωι.
Τελος εξτρα βιταμινη c μπορεις να παρεις στο γευμα πριν ή μετα την προπονηση για να καταπολεμισεις τις ελευθερες ριζες που υπαρχουν στο σωμα σου απο την λειτουργια της αναπνοης κατα της ασκηση,μισο γραμμαριο βιταμινη C ειναι απαραιτητη.Μην ξεχνας οτι ειναι υδατοδιαλυτη και οσο δεν χρειαζομαστε την αποβαλλουμε με τα ουρα.
Με τις μπαρες που λες να κοιταξεις να μην εχεις υδατανθρακα με υψηλο γλυκεμικο δεικτη γιατι εισαι μακρια απο την ωρα προπονησης , να βαλεις πχ βρωμη σαν πηγη υδατανθρακα, και αργης και ελαχιστα σακχαρα. :)

fiesta1420
08-06-11, 15:29
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, θα ακολουθίσω ακριβώς αυτά που μου είπες. Πέρνω πολυβιταμίνη την multi max μια το πρωί. Ευχαριστώ και πάλι!!!