PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφη-Διορθωσεις-Βοηθεια



tasos_varel
14-01-11, 00:26
Γεια σας παιδια ειμαι νεο μελος και σχετικα αρχαριος με την διατροφη..Ξεκινησα το γυμναστηριο πριν 4 χρονια αλλα οχι εντατικα και συνεχεια..Απο διατροφη δεν προσεχα σχεδον ποτε και δεν εκανα οτι χρειαζοταν...Αποφασισα να ασχοληθω τωρα πιο σοβαρα και χρειαζομαι την βοηθεια σας..Διαβασα αρκετα και εβγαλα καποια συμπερασματα..Ειμαι 23 χρονων υψος 1.74 και 77 κιλα...Περιπου 20% λιπος..Εχω αρκετο λιπος στην κοιλια και θελω να το χασω...Παραλληλα ομως θελω και μυικη ενδυναμωση...Τωρα για το καλοκαιρι θα κανω γραμμωση παρραληλα ομως με βαρη για μυικη αναπτυξη...Τωρα τελευταια παω πρωι γυμναστηριο στις 10..
Διατροφη:


1ο Γευμα
δημητριακα με ενα ποτηρι γαλα(σκεφτομαι για βρωμη)
1 κουταλια μελι
25γραμμαρια πρωτεινη

Προπονηση


2ο γευμα
Μια μπανανα
25γραμμαρια πρωτεινη


3ο Γευμα
Κοτοπουλο στηθος η κανενα ψαρι η κρεας απαχο
σπανια ρυζι
λιγο τυρι
σαλατα με μια κουταλια λαδι
1 φετα ψωμι μαυρο


4ο γευμα
τοστ με γαλοπουλα
η κανενα φρουτο μηλο η μπανανα
η γιαουρτακι 2%
25 γραμμαρια πρωτεινη


5ο γευμα
Σαλατα με τονο
η τονο με μια φετα ψωμι μαυρο
η 5 ασπραδια αυγων με 2 κροκους και μια φετα ψωμι

Δεν ξερω αλλα νομιζω η διατροφη μου ειναι φτωχη και σε υδατανθρακες και σε πρωτεινες....Ακουω γνωμες.....Ευχαριστω

tasos_varel
14-01-11, 14:36
Καμια βοηθεια???????

Wolve
14-01-11, 22:47
Γεια σας παιδια ειμαι νεο μελος και σχετικα αρχαριος με την διατροφη..Ξεκινησα το γυμναστηριο πριν 4 χρονια αλλα οχι εντατικα και συνεχεια..Απο διατροφη δεν προσεχα σχεδον ποτε και δεν εκανα οτι χρειαζοταν...Αποφασισα να ασχοληθω τωρα πιο σοβαρα και χρειαζομαι την βοηθεια σας..Διαβασα αρκετα και εβγαλα καποια συμπερασματα..Ειμαι 23 χρονων υψος 1.74 και 77 κιλα...Περιπου 20% λιπος..Εχω αρκετο λιπος στην κοιλια και θελω να το χασω...Παραλληλα ομως θελω και μυικη ενδυναμωση...Τωρα για το καλοκαιρι θα κανω γραμμωση παρραληλα ομως με βαρη για μυικη αναπτυξη...Τωρα τελευταια παω πρωι γυμναστηριο στις 10..
Διατροφη:


1ο Γευμα
δημητριακα με ενα ποτηρι γαλα(σκεφτομαι για βρωμη)
1 κουταλια μελι
25γραμμαρια πρωτεινη

Προπονηση


2ο γευμα
Μια μπανανα
25γραμμαρια πρωτεινη


3ο Γευμα
Κοτοπουλο στηθος η κανενα ψαρι η κρεας απαχο
σπανια ρυζι
λιγο τυρι
σαλατα με μια κουταλια λαδι
1 φετα ψωμι μαυρο


4ο γευμα
τοστ με γαλοπουλα
η κανενα φρουτο μηλο η μπανανα
η γιαουρτακι 2%
25 γραμμαρια πρωτεινη


5ο γευμα
Σαλατα με τονο
η τονο με μια φετα ψωμι μαυρο
η 5 ασπραδια αυγων με 2 κροκους και μια φετα ψωμι

Δεν ξερω αλλα νομιζω η διατροφη μου ειναι φτωχη και σε υδατανθρακες και σε πρωτεινες....Ακουω γνωμες.....Ευχαριστω


Μυικη ενδυναμωση γινεται παραλληλα με την μειωση λιπους, αλλα δεν γινεται να παρεις μυικη μαζα καθ'οτι η διατροφη σου δεν θα εχει τις θερμιδες που πρεπει για κατι τετοιο.

Τωρα... ειμαι σιγουρος οτι δεν εχεις διαβασει τα αρθρα διατροφης που υπαρχουν. Οποτε πριν πουμε οτιδηποτε περετερον πηγαινε και ξεσκονισε οτι υπαρχει. Θα σε βοηθησουν να κατανοησεις πολυ καλυτερα τα πραγματα και να κανεις μια νεα διατροφη σωστα δομημενη! Επειτα διαβασε διαφορες διατροφες που εχουν ποσταρει αλλοι και δες τις διορθωσεις που εχουν γινει απο αλλα μελη. Η διατροφη σου οντως εχει καμια σημαντικα λαθακια και εφ'οσον διαβασεις και παρεις μια ιδεα του τι γινεται, κανε μια αναθεωρηση της και ποσταρε την για να την σχολιασουμε.
:toast:

tasos_varel
16-01-11, 01:36
Mετα απο λιγο ξεσκονισμα βρηκα μια διατροφη που πιστευω οτι ειναι αρκετα καλη για γραμμωση απο ενδιαφερομαι...Ας ξαναπω τις αναλογιες που εχω..1,74 77κιλα και περιπου 20% λιπος


Πρωινό:
70 γραμ βρώμη και ενα ποτηρι γαλα 2%
25 γραμ πρωτείνης ορού γάλακτος


Προπόνηση!!!

Δεύτερο Γεύμα

Μεταπροπονητικό ρόφημα


Τρίτο Γεύμα

Μια βραστή (γλυκο)πατάτα
Πράσινη σαλάτα με μίγμα ελαιόλαδο + λινέλαιο
Βραστό ή ψητό στήθος κοτόπουλο

Τέταρτο γεύμα

Ψητός σολομός η τονος
Σαλάτα αγγούρι
η ροφημα 25 γραμμαρια πρωτεινης

Πέμπτο Γεύμα

Άπαχο φιλέτο μοσχάρι η τονο


Έκτο Γεύμα

5 ασπράδια αυγού και 2 κροκοι
Σαλάτα πρασινη με μια κουταλιά της σούπας μίγμα ελαιόλαδο + λινέλαιο


Η διατροφη αυτη εχει 6 γευματα...Το τελευταιο τι ωρα θα το φαω στις 11?κανει τοσο αργα?Κανω προπονηση και βαρη και αεροβια καθε μερα 30λεπτα γρηγορο τζοκιν και οχι τρεξιμο...Μου ειπαν οτι ετσι καιγεται το λιπος..Ειναι αρκετο?

Wolve
16-01-11, 03:30
Mετα απο λιγο ξεσκονισμα βρηκα μια διατροφη που πιστευω οτι ειναι αρκετα καλη για γραμμωση απο ενδιαφερομαι...Ας ξαναπω τις αναλογιες που εχω..1,74 77κιλα και περιπου 20% λιπος


Πρωινό:
70 γραμ βρώμη και ενα ποτηρι γαλα 2% να ειναι 0%
25 γραμ πρωτείνης ορού γάλακτος
βαλε και μια χουφτα καρυδια


Προπόνηση!!!

Δεύτερο Γεύμα

Μεταπροπονητικό ρόφημα


Τρίτο Γεύμα

Μια βραστή (γλυκο)πατάτα
Πράσινη σαλάτα με μίγμα ελαιόλαδο + λινέλαιο
Βραστό ή ψητό στήθος κοτόπουλο

Τέταρτο γεύμα

Ψητός σολομός η τονος
Σαλάτα αγγούρι
η ροφημα 25 γραμμαρια πρωτεινης
( καλυτερα στερεο αλλα αν ειναι ροφημα, μην παραλειψεις και την σαλατα με 1.κ.γ ελαιολαδο )

Πέμπτο Γεύμα

Άπαχο φιλέτο μοσχάρι η τονο + σαλατα με 1 κ.γ ελαιολαδο


Έκτο Γεύμα

Βγαλε τη σαλατα, βαλε 3-4 ασπραδια ( οχι κροκους εδω ), 1 γιαουρτακι 0% και μια χουφτα καρυδια.

Βαζουμε καρυδια και ελαιολαδο για τα Ω3 και Ω6


Η διατροφη αυτη εχει 6 γευματα...Το τελευταιο τι ωρα θα το φαω στις 11?κανει τοσο αργα?Κανω προπονηση και βαρη και αεροβια καθε μερα 30λεπτα γρηγορο τζοκιν και οχι τρεξιμο...Μου ειπαν οτι ετσι καιγεται το λιπος..Ειναι αρκετο?

Οσο για το τελευταιο, μετα την προπονηση με τα βαρη κανε αεροβιο. Ακου τι γινεται, καθε ανθρωπος καιει λιπος ( αναλογα με ηλικια κτλ ) συμφωνα με καποιους Χ παλμους. Συνηθως τους πιανουμε με το γρηγορο περπατημα, π.χ εγω πρεπει για να εχω 135/λεπτα πρεπει να κανω διαδρομο στο 7.2-7.3. Δες καποιον πινακα με παλμους αναλογα με ηλικιες και την επομενη φορα που θα κανεις διαδρομο, στο 20λεπτο σταματα και μετρα ποσους σφυγμους θα εχεις σε 1 λεπτο, αν πιανεις αυτους που λεει ο πινακας εισαι οκ, αλλιως αυξανεις ή μειωνεις ταχυτητα. Παντως για εμενα ολα καλη δουλεια κανουν, και γρηγορο περπατημα και τρεξιμο, αλλα λιγο καλυτερα το πρωτο ισως. Για γραμμωση τα 30 λεπτα μου ειναι λιγα, θα τα εκανα 40-45 λεπτα.

Οσο για τη διατροφη, με μια προχειρη ματια δειχνει σε γενικες γραμμες οκ, τωρα πρεπει να μετρησεις θερμιδες κτλ και να πεξεις με τις ποσοτητες.
:toast: