PDA

Επιστροφή στο Forum : Τσοπουρίδης Αργύρης



TRIANTAFYLLOU
29-11-08, 23:41
βρήκα και μια φοτο τού αργύρη του τσοπουρίδη αυτού πού έφερε την ναββα στην ελλάδα μου την είχε κάνει αφιέρωση τότε κάναμε μαζί προπόνηση τα καλοκαίρια στην καβαλα.


34488


και μία φοτο απο το 97 στο πανελλήνιο στην θεσσαλονίκη στο βελίδιο συνεδριακό κέντρο ,όπου ήταν και πρόεδρος της Νabba.


34489

TRIANTAFYLLOU
11-02-09, 00:49
βάζω παιδιά και κάποιες φωτο του αργύρη του τσοπουρίδη απο αυτες που βρήκα .η πρώτη είναι μετα το μρ ευρώπη που είχε βγεί 3ος το 86 αν θυμάμε καλά είχε πάρει μέρος τότε και ο τσιλικούδης ο σακης και ο γιωργος γουλτίδης που βγήκε 4ος φανταστικός αγώνας και οργάνωση με διάφορα εφε πρωτοποριακος και για σήμερα.

34294
34289

34291


34293

34292


34290

D.ANTONIADIS
19-06-09, 16:58
σωστα νασερ ο αργύρης είχε φτιάξει και δικά του προιόντα τα ATP τα οποία είναι της εταιρίας μαγκίστερ φούντ γερμανική εταιρία τα οποία τα έπαιρνα απο το 86 μέχρι σήμερα και είχε δώσει παραγγελία στο εργοστάσιο και για κάποια ειδικά προιόντα και για κλασικό αθλητισμό όπως φόρμουλες σε ταμπλέτες για ενέργεια μέσα σε 10 λεπτά για στίβο πολεμικές τέχνες, ποδηλασία ,ποδόσφαιρο , άτομα με ειδικές ανάγκες που ήταν το αντικείμενο εργασίας του στο πανεπιστήμιο φραιμποργκ στην γερμανία που είναι μέχρι σήμερα.

είχε πρωτοποριακές ιδέες αλλά ήταν νωρίς για να εφαρμοστούν στην ελλάδα , πράγμα που του το έλεγα και για πολλούς είχε παρεξηγηθεί αλλά είχε όνειρα και στόχους και απο ότι είχα δεί με τα μάτια μου είχε και τον σεβασμό των ξένων προέδρων και παραγόντων ομοσπονδιών και επίσης πολύ πεισματάρης στούς στόχους του και πόντιος.

EIMOUN TYXEPOS EPAIKSA MAZI TOU TO 1992 STIN IFBB,ARGOTERA TO 1996 ME VOITHISE AFANTASTA KAI OS PROPONITIS,SPONSORAS KAI SIMETIXA STO EUROPEAN CHAMPIONCHIP,LIGI TON KATALAVAN POLLI TON KRITIKARAN VOITHISE AFANTASTA TO ELLINIKO BODYBUILDING EYXOME NA EINAI KALA AYTOS KAI H GYNAKA TOU,KAI PROSOPIKA TON EYXARISTO.

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=3008&d=1245419869

D.ANTONIADIS
19-06-09, 17:30
NATIONALS + GRAN PRIX ATHENS 1992

20113

20118


20117

20116


20115


20114

Polyneikos
17-01-11, 22:54
Συγκέντρωσα καποια ποστς που υπήρχαν για τον Αργυρη Τσοπουρίδη,καποιοι τον πρόλαβαν και ως αθλητη,αλλοι ως προπονητη αλλα εδω θα πρεπει να αναφερουμε και μια αλλη σημαντικη του δραστηριότητα στο ελληνικο bbing,την ίδρυση και εκπροσώπηση της NABBA INTERNATIONAL στην Ελλαδα.
Ως αθλητης είχε αρκετες επιτυχίες και Πανελληνια με την IFBB-ΕΟΣΔ αλλα και στην Ευρωπη πλασαριζόνταν πολυ καλα,εδω θα μας βοηθησει ο Ηλίας να μας αναφερει θεσεις που εχει καταλαβει.
Το 1995 προχωρησε στην ίδρυση της NABBA στην Ελλαδα και εκτοτε διοργανωσε παρα πολλους αγωνες.
θα ακολουθησουν κι αλλες φωτο του Τσοπουριδη,απλα λόγω της πολύπλευρης δρασης του θεωρω ότι πρεπει να υπήρχε ενα ξεχωριστο τοπικ έτσι ωστε οι πιο παλιοι αθλητες-μελη του φόρουμ να μας πουν καποιες πληροφορίες για την αγωνιστικη του δραση-και όχι μονο.:thumbup:

TRIANTAFYLLOU
18-01-11, 02:36
για τον αργύρη βιβλίο μπορείς να γράψεις , έκανε σημαντικά βήματα ανόδου στο ελληνικό ββ ,έκανε σχολές προπονητών και σεμινάρια αν και δεν ήταν αναγνωρισμένο άθλημα , παρ όλα αυτα πολλοί έχουν χαρτί και προπονητικής στο ββ απο τον αργύρη .

δεν ήταν τυχαίο αυτο γιατι ο αργύρης εργαζόταν και εργάζετε ακόμη με το που ξαναγύρισε στην γερμανία στο πανεπιστήμιο του φραιμποργκ , πάνω σε άτομα με ειδικές ανάγκες και τραυματισμούς και μεθόδους αποκατάστασης , εγω που νομίζετε έμαθα κάποια πράγματα και τα εφάρμοσα στον εαυτό μου μετα το ατύχημα , στον αργύρη τα χρωστάω.

επίσης είναι και παρεξηγημένος επειδή πήγε να εφαρμόσει πρωτοποριακές μεθόδους στην ελλάδα που δεν βρήκαν ανταπόκριση και ώς γνωστό καθε τι καινούριο δημιουργεί αντιδράσεις

επίσης άλλοι τον κορόιδευαν ότι δεν ξέρει να μιλάει επειδή είχε γερμανική προφορα στις αρχές λόγω του ότι γεννήθηκε και μεγάλωσε γερμανία , αλλα παρ όλα αυτα ήταν απο τούς καλύτερους εκφωνητες και ξεσήκωνε τον κόσμο σε αγώνες με χιούμορ και ακόμα και αυτη η προφορά του είχε πλάκα , αλλα όταν κάποιος δεν έχει τι να πεί ψάχνει ψίλους στα άχυρα

και ενα απο αυτα που ήθελε ήταν να φύγουν τα διαπλεκόμενα και οι σχέσεις οι περίεγες κριτών με αθλητές και η αλήθεια είναι και εγω τον είχα στην αρχή παρεξηγήσει γιατι είμασταν φίλοι και γυμναζόμουν στο γυμναστήριο του άσχετα αν αυτός έμενε γερμανία , τα καλοκαίρια κάναμε μαζί προπόνηση και στούς αγώνες η σχέση μας ήταν τυπική

το πρόβλημα με τον αργύρη ήταν πως δεν είχε σωστούς ανθρώπους δίπλα του και κάποιοι του έσκαβαν τον λάκο

μέσα στις δραστηριότητές του εκτός του ότι έφερε την εταιρία ΑΤΡ και την ναββα στην ελλάδα , διοργάνωνε σε κάθε μέρος της ελλάδας αγώνες με σκοπό να γίνει γνωστο παντού το ββ και σαν αποτέλεσμα να μπαίνει μέσα απο πολλες διοργανώσεις οικονομικά , αλλα δεν το έβαζε κάτω

ήταν και οι βοήθεια που πρόσφερε σε ολυμπιακά αθλήματα όπως πάλη , ποδηλασία , στίβος , πολεμικές τέχνες (κικ μποξ , ταεκβοντο) με τις γνώσεις του πάνω στην προπονητική και στην διατροφή και συμπληρώματα .

επίσης είχε καταφέρει να κάνει και εβδομαδιαία εκπομπή στην τηλεόραση στο μακεδονία της θεσσαλονίκης με θέμα το ββ και η σπουδαιότητά του στην ποιότητα ζωής και πολλα άλλα

διοργάνωνε επιδείξεις σωματικής διάπλασης , με αποκορύφωμα ο δήμαρχος καβάλας σε μια τοπική γιορτή να αφιερώνει μια μέρα για εκδηλώσεις και επιδείξεις ββ απο αγωνιστικούς και μη αθλητές

επίσης πήγε να κάνει συλλογους και οι αθλητες που θα συμμετέχουν στην ναββα και υπάγονται στούς συλλόγους να έχουν δελτία αθλητή , όπως έγινε στην ιφββ , που βέβαια αυτη αναγνωρίστηκε και πολλες δραστηριότητες άλλες αποδειχτηκαν σωστές και άλλες αργότερα όταν έλαμψε η αλήθεια .

αλλα ώς γνωστόν όταν δεν έχεις στήριξη απο αυτούς που έχεις δίπλα σου και βοηθάς , η καλύτερα όταν δεν ξέρεις ποιούς έχεις δίπλα σου , εκεί την πάτησες και έτσι ξαναέφυγε στην γερμανία και έμεινε η ομοσπονδία στον στράτο τον χατζηδημητριάδη

Polyneikos
20-01-11, 16:45
Πολυτιμες οι πληροφορίες σου Ηλία:thumbup::thumbup:
Συνηθως καποιοι ανθρωποι με κομβικο ρόλο στο άθλημα όπως διοργανωτες,προεδροι κτλ,εχουν πιστους φίλους αλλα και φαντικους εχθρους,λογω συμφεροντων....

Αλλες 2 φωτογραφίες του Τσοπουρίδη





20242


20244

TRIANTAFYLLOU
20-01-11, 17:28
η κάτω φωτο είναι απο το 1988 το πανελλήνιο και δίπλα είναι ο σάκης ο πεφάνης και δεξιά όπως κοιτάμε ο νίκος ο σαμιώτης μια κατηγορία με πάρα πολλες συμμετοχές

αυτός ο αγώνας ήταν επεισοδιακός γιατι ο αργύρης μια μέρα πρίν ήταν στο νοσοκομείο με κάποια αλεργία που τον ταλαιπωρούσε και ήταν ξάπλα με ορό και όσοι το έμαθαν κανείς δεν πίστευε ότι θα κατέβει στούς αγώνες , αλλα αυτο είχε σαν συνέπεια και γω που είμασταν μαζί να μην κάνω φόρτωμα καθόλου και κατέβηκα άδειος στούς αγώνες , είναι οι φωτο που έβαλαν τα παιδια εκεί στις φωτο μου

την ημέρα του αγώνα ο αργύρης είπε στούς γιατρούς να του βγάλουν τον ορό για να πάει να παίξει και αυτοι δεν το επέτρεπαν σε καμία περίπτωση και τελικα λιγες ώρες πρίν βγεί η κατηγορία του αργύρη στην σκηνή έβγαλε μόνος του τον ορό και πήγε να αγωνιστεί πρός έκπληξη όλων γιατρών στο νοσοκομείο και αθλητών που τον είδαν ξαφνικα στούς αγώνες

ήθελα να τονίσω πως ο αργύρης ήταν πολύ σκληρό και αποφασιστικό άτομο και με μεγάλο πείσμα , εγω τον έλεγα πεισματάρη πόντιο .
ειδικα στις προετοιμασίες του επειδη έβαζε κιλα μετα τους αγώνες , έκανε σκληρή δίαιτα να χάσει και οι προπονήσεις του ήταν πολύ σκληρές και με ένταση τα δυνατά του σημεία ήταν τα πόδια και οι κοιλιακοί με το στήθος , γι αυτο και εκεί που έμενε στην γερμανία τον έλεγαν ο έλληνας τομ πλάτς

επίσης να αναφέρω πως είχε προπονητή και φιλο τον χούμπερτ μέτζ , έναν πολύ καλό παγκόσμιο πρωταθλητη γερμανό που συμμετείχε και στο ολύμπια

KATERINI 144
21-01-11, 09:50
μεγαλος ββερ, (χανει λιγο που ειναι φιλος του ηλια αλλα σωματικα δεν μπορουμε να του φαμε το δικαιο. :P )

:clap::clap::clap::clap:

TRIANTAFYLLOU
21-01-11, 18:33
μεγαλος ββερ, (χανει λιγο που ειναι φιλος του ηλια αλλα σωματικα δεν μπορουμε να του φαμε το δικαιο. :P )

:clap::clap::clap::clap:


γι αυτο λένε δείξε μου τον φίλο σου να σου πω ποιός είσαι , σωστός ο φώτης :P:P:P:P:P

Polyneikos
23-01-11, 21:06
Aλλες 2 φωτογραφίες του Τσοπουρίδη :thumbup::thumbup:

20303


20304

TRIANTAFYLLOU
24-01-11, 03:58
πολύ ωραίες φωτο απο το γκραν πρί στη σόφια το 88 , εδω ο τσοπουρίδης είχε χαζέψει τον κόσμο , ενω ο νικολάι τζορτζο απο ρουμανία (αυτός που είναι δίπλα στον αργύρη) ήταν πολύ καλός και άξιζε να πάρει την πρώτη θέση ο αργύρης με την εμπειρία του , τον παρέσυρε στο να παίρνει πόζες που δεν μπορεί να τον χτυπήσει και φαινόταν καλύτερος στον κόσμο και στο τέλος και μετα στην δεξίωση που μας έκαναν αυτός με την γυναίκα του ήρθαν να συγχαρούν τον αργύρη , ήταν φανταστικός αγώνας και την παράσταση είχε κλέψει ο αργύρης με τον ρουμάνο και ο μανώλης τζινίδης με τον ντασκίεβιτς , επίσης πολύ καλός ήταν και ο Σακης ο πεφάνης που φαίνετε στην τελευταία φωτο δεξια :thumbup::thumbup::thumbup:

Muscleboss
31-01-11, 22:01
Σχετικά με το Τσοπουρίδη, πρέπει να πώ οτι εμείς που δεν είμαστε από Βόρεια Ελλάδα, δεν γνωρίζαμε πολλά για την πορεία του σαν αθλητή και την προσφορά του στο άθλημα, και απλά ακούγαμε το όνομά του που και πού, οχι σαν κάτι ιδιαίτερο αλλά σαν διοργανωτή αγώνων.

Όταν ήρθε η ώρα να ξεκινήσουμε το Hall of Fame -Greek Bodybuilding και πρωτοακούστηκε το όνομα του Αργύρη Τσοπουρίδη, προσωπικά είχα πολλές επιφυλάξεις. Τελικά προς μεγάλη μου έκλπηξη, όσους Βορειοελλαδίτες ρωτάγαμε για κορυφαίους αθλητές-προσωπικότητες στο άθλημα, το πρώτο όνομα που ανέφεραν ήταν αυτο του Τσοπουρίδη!

Ελπίζω σε κάποια επιστροφή του στην Ελλάδα να μας δωθεί η ευκαιρία να τον γνωρίσουμε κ από κοντά και να μοιραστεί και τις δικές του εμπειρίες μαζί μας.:bbbiceps:

ΜΒ

TRIANTAFYLLOU
31-01-11, 23:21
Σχετικά με το Τσοπουρίδη, πρέπει να πώ οτι εμείς που δεν είμαστε από Βόρεια Ελλάδα, δεν γνωρίζαμε πολλά για την πορεία του σαν αθλητή και την προσφορά του στο άθλημα, και απλά ακούγαμε το όνομά του που και πού, οχι σαν κάτι ιδιαίτερο αλλά σαν διοργανωτή αγώνων.

Όταν ήρθε η ώρα να ξεκινήσουμε το Hall of Fame -Greek Bodybuilding και πρωτοακούστηκε το όνομα του Αργύρη Τσοπουρίδη, προσωπικά είχα πολλές επιφυλάξεις. Τελικά προς μεγάλη μου έκλπηξη, όσους Βορειοελλαδίτες ρωτάγαμε για κορυφαίους αθλητές-προσωπικότητες στο άθλημα, το πρώτο όνομα που ανέφεραν ήταν αυτο του Τσοπουρίδη!

Ελπίζω σε κάποια επιστροφή του στην Ελλάδα να μας δωθεί η ευκαιρία να τον γνωρίσουμε κ από κοντά και να μοιραστεί και τις δικές του εμπειρίες μαζί μας.:bbbiceps:

ΜΒ

είναι φοβερό παιδί ο ανάργυρος και ταλαιπωρημένος , αλλα σκληρός και πεισματάρης ποντιακό πείσμα του έλεγα ότι έχει , σκεύτομαι μια απο αυτές τις μέρες να πάρω ενα τηλέφωνο στην γερμανία έτσι να δω πως είναι καιρο έχουμε έτσι κι αλλιώς να τα πούμε και τα μοναδικα άτομα που έχει επαφή με ελλάδα είμαι εγω και ο στράτος ο χατζηδημητριάδης ο πρόεδρος της ναββα.

εκείνο που με είχε κάνει εντύπωση όταν είχα πάει στο εξωτερικό για αγώνες και επειδή δεν μπορούσε τότε ο αργύρης να έρθει μαζί είχε έρθει η γυναίκα του η ντόρις , είναι η εκτήμηση που έδειχναν οι ξένοι πρόεδροι αθλητές και παράγοντες στο όνομα του αργύρη , αφού δεν θα ξεχάσω που επειδή ήμουν τότε ο μοναδικός έλληνας αποστολή στην δεξίωση που γινόταν για τους προέδρους και κριτές εγω καθόμουν και τρώγαμε σε ενα τραπέζι μόνοι μας με την γυναίκα του αργύρη , μόλις μας είχαν δεί μας φώναξαν να καθήσουμε στην παρέα τους και αυτο πρός τιμή του αργύρη

εγω το λέω χρωστάω πολλα στον αργύρη γιατι πολλα στοιχεία για το ββ τα έχω πάρει απο αυτόν ,στο δικό του γυμναστήριο γυμναζόμουν , αυτός ήταν ο μόνος που πίστεψε ότι μετα το ατύχημα θα μπορέσω να ξανακατεβώ σε αγώνες , ενω οι πιθανότητες που μου έδιναν οι γιατροί ήταν 1 στις 1000 , αυτός όπως είχα αναφέρει είχε γνώσεις σε άτομα με ειδικές ανάγκες και αυτός ήταν που με παρότρυνε να σταματήσω το αγωνιστικό ββ γιατι μου λέει εσυ μπορείς να προσφέρεις περισσότερα ώς μη αγωνιστικός αλλα σαν παράγοντας στην ομοσπονδία , γιατι σε βλέπω μου λέει τρελαίνεσαι για πιο ψηλά και δεν αξίζει, χαλάρωσε λιάκο μου λεγε χαρακτηρηστικά, όλοι μας πιστέψαμε για μια καλύτερη μέρα στο ββ και προσπαθήσαμε αλλα δυστυχώς , αυτοί που δεν το θέλουν είναι περισσότεροι και μέχρι να καταλάβουμε ποια είναι τα φίδια που έχουμε στον κόρφο μας , θα φάμε την ψυχή μας , γι αυτο και αγανάκτησε και αφού κόντεψε να καταστραφεί , έφυγε πίσω στην γερμανία

TRIANTAFYLLOU
01-02-11, 22:41
παιδια πρίν λίγο είχα τηλεφωνική επικοινωνία με τον ανάργυρο τσοπουρίδη και παρ όλο που ήταν στην δουλειά με τα παιδια με ειδικές ανάγκες μιλήσαμε αρκετή ώρα και τού είπα για το φόρουμ μας .
πρός έκπληξη μου είπε οτι είδε το φόρουμ και έχει διαβάσει αρκετά πράγματα και στέλνει τούς χαιρετισμούς του στην παρέα και τα μέλη τού φόρουμ και στούς πολύ λίγους πραγματικούς φίλους , μετρημένους στα δάχτυλα τού ενός χεριού που έχει στην ελλάδα .
επίσης ευχαριστει και δίνει συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλεια που κάνει το φόρουμ για την προβολή και προώθηση του αθλήματός μας , κάτι που δεν υπήρχε παλιότερα και να συνεχίσουμε αυτή την προσπάθεια
και με την πρώτη ευκαιρία που θα επισκευτεί την ελλάδα θα περάσει απο χρυσούπολη και αρκετά σύντομα , όπου θα έχουμε την ευκαιρία να τα πούμε κι απο κοντά :toast::toast:

Polyneikos
01-02-11, 22:49
Aν και δεν εχω την τυχη να γνωριστούμε από κοντα,τους χαιρετισμους μας στον Αργύρη.Του οφείλουμε πολλα για την προσφορα του στο αθλημα..
Χαρα μας όταν έρθει στην Ελλαδα να μας γραψει ή να μας μεταφερεις εσυ Ηλια και καποιες δικες του δηλωσεις από την γευση που του εχει αφησει η ενασχόληση του με το άθλημα μας.:toast:

TRIANTAFYLLOU
01-02-11, 22:55
Aν και δεν εχω την τυχη να γνωριστούμε από κοντα,τους χαιρετισμους μας στον Αργύρη.Του οφείλουμε πολλα για την προσφορα του στο αθλημα..
Χαρα μας όταν έρθει στην Ελλαδα να μας γραψει ή να μας μεταφερεις εσυ Ηλια και καποιες δικες του δηλωσεις από την γευση που του εχει αφησει η ενασχόληση του με το άθλημα μας.:toast:
να σαι σίγουρος κώστα ήδη σ αυτον τον λίγο χρόνο που μιλήσαμε είπαμε αρκετα .
ο αργύρης πάντα είναι καλοπροαίρετος και αν και πολυάσχολος είμαι σίγουρος οτι μπορεί αργότερα σε ανύποπτο χρόνο να κάνει και ενα χαιρετισμό μέσω του φόρουμ μας , στούς φίλους του αθλήματος :toast::toast:

NASSER
02-02-11, 13:44
Ηλία γνωρίζεις τι αγωνιστική πορεία είχε πριν έρθει για κάποια χρόνια μόνιμα στην Ελλάδα?
Σίγουρα ηταν εμπνευση και δάσκαλος πολλών αθλητών και όχι μόνο στο bodybuilding :clap:

TRIANTAFYLLOU
02-02-11, 17:24
Ηλία γνωρίζεις τι αγωνιστική πορεία είχε πριν έρθει για κάποια χρόνια μόνιμα στην Ελλάδα?
Σίγουρα ηταν εμπνευση και δάσκαλος πολλών αθλητών και όχι μόνο στο bodybuilding :clap:
ο αργύρης επειδή είχε και το γυμναστήριο στην καβάλα όταν ήταν στην γερμανία , κατέβαινε την δεκαετία του 80 σε όλους τούς ελληνικούς αγώνες , είχε κερδίσει μάλιστα το μρ βόρειος ελλάς αρχικα εναν πολύ σπουδαίο αγώνα και μετα κάθε χρόνο σχεδόν κατέβαινε στα πανελλήνια , όπου κέρδιζε πάντα την κατηγορία του , είμασταν τότε στην ιφββ και μετα πηγαιναμε με την ελληνική αποστολή σε διεθνείς και γκράν πρί , όπου ο αργύρης ήταν πάντα φαβορί .

οι φωτο που υπάρχουν πιο πάνω είναι απο τούς αγώνες που εχω αναφέρει το 87-88 και παλιότερες το 83 -85

είχε πολύ καλή αγωνιστική παρουσία και ποζάρισμα και πάντα ξεσήκωνε τον κόσμο στην σκηνή , με αποκορύφωμα το 88 στο γκράν πρί στην σόφια όπου είχε βγεί δεύτερος αλλα είχε κερδίσει το κοινό με την παρουσία του και ήταν σαν να ήταν πρώτος , ο πρώτος ήταν απλα πρώτος για τούς κριτές .

παράλληλα κατέβαινε και σε διεθνείς αγώνες στην γερμανία , με πρωτιές και θέσεις στην τριάδα , επειδη δεν είχε γερμανική υπηκοότητα σαν τον ελευθεριάδη να μπορεί να συμμετέχει στο κανονικό γερμανικό πρωτάθλημα .
παράλληλα στην ελλάδα ασχολήθηκε με πλήθος αθλημάτων εκτός του ββ , με σημαντικές επιτυχίες σε όλα , με τις γνώσεις του είχε βοηθήσει πολλους αθλητες ολυμπιακών αθλημάτων και μη .

εγω όπως έχω πεί τις όποιες γνώσεις μου τις χρωστάω στον αργύρη , που μάλιστα επέμενε στο να μου μεταδώσει προγράμματα και συστήματα αποκατάστασης απο τραυματισμούς και καλύτερης απόδοσης των αθλητών , πράγματα που εφάρμοσα σε μένα μετα το ατύχημα .
αργότερα όταν είχα ομάδες ποδοσφαίρου που χρειαζόταν υποστήριξη , πάντα έπαιρνα τηλέφωνο και συμβουλευόμουν τον αργύρη , γιατι χωρίς γνώσεις και υποστήριξη κανείς δεν μπορεί να λέει ότι τα ξέρει όλα και να παίρνει στον λαιμό του αθλητές .

όσο αναφορά τούς τίτλους με ακριβείς ημερομηνίες όταν μιλήσω με τον ίδιο απο κοντα ή αν μπορεσει να βρεί χρόνο να μου στείλει θα τα ποστάρω ,, για να μην γράψω κάτι λάθος η ξεχάσω κάτι , γιατι αυτα που έχουμε ζήσει μαζί σίγουρα τα θυμάμε και υπάρχει και το σχετικό υλικό

αξίζει να σημειωθεί η μεγαλύτερη επιτυχία που είχε φέρει την ναββα στην ελλάδα το 93 και υπήρξε απο κεί και μετα μια περίοδος που γινόταν πολλοι αγώνες σε κάθε άκρη της ελλάδας

Polyneikos
15-08-11, 19:03
Mερικες φωτογραφίες του Αναργυρου Τσοπουρίδη,από το Πανελληνιο Πρωταθλημα της WABBA,ετος 1985



29866

29865

29867

29868

TRIANTAFYLLOU
14-11-11, 05:26
μιάς και υπάρχει αυτο το τόπικ για τον αργύρη , θα αναφέρω και ενα γεγονός που έμαθα πρόσφατα και πραγματικά αναδεικνύει την αξία του και τις γνώσεις του.
ο Ανάργυρος Τσοπουρίδης έχει βραβευτεί απο την ίδια την γερμανίδα καγκελάριο Αγγελα Μέρκελ , γιατι ξεχώρισε ενα βιβλίο που έχει κάνει για άτομα με ειδικές ανάγκες που πραγματικα κατατάσετε στα πιο σπάνια και εξιδεικευμένα βιβλία του χώρου
περιλαμβάνει αναλυτικα προγράμματα και συνταγες διατροφής και μαγειρικής με φωτο και αναλυτικα με λεπτομέρειες μέχρι και την παρασκευή τους , γιατι όπως είπα απευθύνετε σε άτομα με ειδικές ανάγκες
είναι μια δουλεια χρόνων που δικαιώθηκε ανάμεσα σε γερμανούς που διεκδηκούσαν αυτη την θέση

επίσης να επισημάνω αν και το έχω αναφέρει σε προηγούμενα πόστ , πως ο Αργύρης χρόνια εργαζόταν στο πανεπιστήμιο του φράιμποργκ και σε ενα τμήμα με άτομα με ειδικές ανάγκες , άλλωστε όπως εχω αναφέρει αυτός με τις γνώσεις του με βοήθησε να ξεπεράσω όσο ήταν δυνατόν τον σοβαρό τραυματισμό μου και να μπορώ να αγωνίζομαι ξανά .

επειδή είναι πολύ δύσκολο ενας έλληνας να έχει τέτοια σημαντική θέση , πάντα υπήρχε ο φόβος να χάσει αυτη την δουλεια και είχε ετήσια σύμβαση , όπου λόγω της δουλειάς που έκανε και αυτα που παρείχε , του ανανέωναν την σύμβαση καθε χρόνο , μέχρι που οι κόποι τόσων χρόνων , γιατι έβγαλε ξανα πανεπιστήμιο με πολυ διάβασμα σε μεγάλη ηλικία και πήρε τα απαραίτητα πτυχεία , ώστε να φτάσει στο σημείο να μην μπορούν να αμφισβητήσουν τις ικανότητες και γνώσεις του να είναι κατοχυρωμένος και να φτάσει να είναι υπεύθυνος του τμήματος αυτού .

ευχομαι να επικοινωνήσω μαζί του και να μάθω πληροφορίες γι αυτον τον άνθρωπο που εδωσε και είχε να δώσει και στο ελληνικό ββ :clap::clap::clap::clap:

KATERINI 144
14-11-11, 14:03
μπραβο του, πιστεύω πως δεν ειναι αποτέλεσμα μονο προσπάθειας αυτο αλλα και ικανότητας, δείχνει να ειναι πολυ έξυπνος ανθρωπος ο Τσοπουρίδης.

TRIANTAFYLLOU
14-11-11, 16:25
μπραβο του, πιστεύω πως δεν ειναι αποτέλεσμα μονο προσπάθειας αυτο αλλα και ικανότητας, δείχνει να ειναι πολυ έξυπνος ανθρωπος ο Τσοπουρίδης.

έχεις δίκιο φώτη το πείσμα το ειχε αφού τον έλεγα είσαι ποντιος πεισματάρης , αλλα είχε και το μυαλό και οξυδέρκεια να κάνει όλα αυτα και να κάθετε σε μεγάλη ηλικία ξανα να διαβάζει για να πάρει πτυχεία.
επίσης απ όσο τον θυμάμε όποτε είχε ελεύθερο χρόνο έγραφε άρθρα πάνω σε θέματα διατροφής και προπόνησης και έβγαζε ενα τεύχος περιοδικού και εφημερίδα για ενημέρωση για τα νέα της ομοσπονδίας , των αγώνων και προβολή των αθλητών και έκανε και πολλα σεμινάρια σε όλη την ελλάδα :thumbup::thumbup:

D.ANTONIADIS
14-11-11, 17:44
RESPECT :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

Polyneikos
18-11-11, 18:16
2 ωραίες φωτογραφίες του Αναργυρου Τσοπουρίδη,

Από το γυμναστηριο του οταν το διατηρουσε στην Καβαλα


34485


Αλλη μια,με προσωπικη αφιερωση προς τον φίλο του Σπύρο Μπουρνάζο

34487

Αφιερωμενες στον Ηλία που σίγουρα τους ανασύρουν ωραίες μνήμες :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
18-11-11, 18:30
η δεύτερη φωτο κώστα παίζει η μάλλον σίγουρα την έχω τραβήξει εγω είναι μεσα στο γυμναστήριο στην καβάλα και είχαμε κάνει εκείνη την μερα μια σειρα απο φωτογραφίες και βίντεο απο τα παλια με τις κασέτες με ποζαρίσματα καμια 5-6 αθλητες απο το γυμναστήριο και μετα τραβούσαμε και βίντεο με ασκήσεις .

ο αργύρης είχε τρέλα με αυτα συχνά κάναμε βίντεο εκπαιδευτικού χαρακτήρα με εκτέλεση ασκήσεων , εμείς κάναμε και ο αργύρης εκφωνούσε , με σπαστα ελληνικά βέβαια , αλλα μιλάμε για πολύ όρεξη και διάθεση τα έκανε όλα ο αργύρης , πραγματικα ήξερε να μας εμπνέει και θυμάμε χαρακτηριστικά όταν πήγαινα εγω μια άσκηση , έλεγε ο αργύρης στην καμερα : και τωρα μια άσκηση στήθους εκτελεσμένη απο τον αψηλό του γυμναστηρίου μας τον ηλιάκο και γελούσαμε με τα σπαστα ελληνικά του:thumbup:

η πρώτη είναι τραβηγμένη στο γυμναστήριο στην γερμανία και ίσως να είναι στού φίλου και δασκάλου του χούμπερτ μετζ, πραγματικα με ξυπνάν ωραίες αναμνήσεις και με πάνε την σκέψη μου στην νοοτροπία και ψυχολογία που είχαμε τότε , όμορφα χρόνια πραγματικα :clap::clap::clap:

Polyneikos
14-02-12, 18:16
Mερικες φωτογραφίες του Αναργυρου Τσοπουρίδη από την πρώτη του εμφανιση στην Ελλάδα,το Mr Boρειος Ελλάς 1983,που νικησε την κατηγορία του και τον Γενικο Τίτλο!

40423

40425


40424


40428


Στον Γενικό Τιτλο με τον Μενελαο Μαϊμπούτη

40426

40427

vaggan
15-02-12, 12:33
εξαιρετικος:clap::clap::clap:

Χρήστος Τριανταφύλλου
15-02-12, 17:03
Τετοιες ''ποδαρες'' εκεινη την εποχη ,δεν νομιζω οτι ειχε αλλος Ελληνας.

TRIANTAFYLLOU
15-02-12, 17:18
ο Αργύρης είχε φίλο και προπονητή τον Χούμπερτ Μέτζ και στην Νυρεμβέργη εκεί που ζούσε τον έλεγαν το παρατσούκλι ο πλάτς της Νυρεμβέργης , αργότερα τα είχε μεγαλώσει κι άλλο τα πόδια σε σχέση με το 83-85
τα καλοκαίρια κάναμε μαζί προπόνηση ειδικα ποδιών και τα πόδια πρίν το ατύχημα ήταν το δυνατό μου σημείο ,ήταν μπροστα ο Αργύρης για την εποχή , τραβούσαμε τότε και διάφορα βίντεο προπονήσεων, η εκπαιδευτικά με σωστή εκτέλεση των ασκήσεων και το καλύτερο μας ήταν όταν πηγαίναμε για φαγητό , όλοι οι ταβερνιάρηδες μας αγαπούσαν και μας θέλαν πελάτες τους :P:P:P:P

TRIANTAFYLLOU
13-07-12, 17:23
σήμερα είχα την ευχάριστη έκπληξη να βρεθώ για λίγες ώρες με τον Ανάργυρο Τσοπουρίδη πρίν την αναχώρηση του για γερμανία με την γυναίκα του και τον μόλις 9 μηνών γιό του .

ο αργύρης είναι ακόμη στην θεση που ήταν πάντα που βοηθάει άτομα με ειδικές ανάγκες με την πολύχρονη πείρα του και τις γνώσεις του και επιβεβαιώνει αυτα που πάντα έλεγε ότι το ββ είναι χρήσιμο και βρίσκει εφαρμογή σε πολλες περιπτώσεις ώστε να βελτιώσει την ποιότητα ζωής των ανθρώπων , αυτα άλλωστε στον αργύρη είναι αναγνωρισμένα και μάλιστα και με το βιβλίο που είχε γράψει όπου βραβευτηκε και απο την ίδια την καγκελάριο μερκελ .

άνθρωπος με πολλες γνώσεις αλλα ουσιαστικές και με οράματα , που δεν μπόρεσε να τα πραγματοποιήσει όπως ήθελε στην Ελλάδα γιατι δεν είχε δίπλα του μόνο σωστούς και καθαρούς ανθρώπους αλλα άτομα που το ββ και την ενασχόληση την έβλεπαν καθαρα σαν επάγγελμα και δεν θέλαν να δώσουν αλλα μόνο να πάρουν απο τον χώρο .

μπορεί λόγω των πρωτοποριακών ιδεών να είχε παρεξηγηθεί απο μερικούς αλλα με το πλήρωμα του χρόνου δικαιώθηκε πανηγυρικα .

εμένα προσωπικα με έχει βοηθήσει πολυ γιατι είχε γνώσεις για πολλα αθλήματα με ποιόν τρόπο να βελτιώσουν τις επιδόσεις τους , χωρίς την προσθήκη φαρμάκων
έμαθα πρίν πολλα χρόνια την χρήση κάποιων φυσικών ενέσιμων ουσιών όπως το τζινκο μπιλόμπα , βικο τρατ και τσαινα , για το φοσφομπιόν κάτι σαν το ΑΤΡ στα κύταρα και πολλα άλλα που τότε ήταν άγνωστα

και επίσης μου είπε ότι όταν βρίσκει λίγο χρόνο που είναι πολυ σπάνιο αυτο διαβάζει και το φόρουμ :thumbup:


51242
51243
51244

goldenera
13-07-12, 22:18
Ωραίες φωτογραφίες Ηλία! Καλά ο πιτσιρικάς είναι όλα τα λεφτά και στην τελευταία φωτό σε καρφώνει πολύ άγρια:green:
Τελικά συνεχώς αποδυκνύεται ότι αυτή η χώρα 'τρώει' τα παιδιά της, και ότι όποιος έχει όραμα να κάνει κάτι πρωτοποριακό και ξεχωριστό αντί να βοηθηθεί και να επιβραβευθεί, συναντά άρνηση εμπόδια ακόμα και τρικλοποδιές και ειρωνία. Τουλάχιστον πολλοί από αυτούς γνωρίζουν την αναγνώριση και δικαιώνονται στο εξωτερικό κάνοντας μας έστω και έτσι, περήφανους. Έτσι και ο Κος Τσοπουρίδης:clap:

NASSER
13-07-12, 22:32
Ηλία ευχαριστούμε πολύ για τις φώτο με τον κ. Τσοπουρίδη!!! :clap::clap::clap:
Φυσικά τα θετικά σχόλια γι'αυτον τον άνθρωπο προσωπικά δεν τα έχω ακούσει μόνο από τον Ηλία αλλά και από άλλους που ακολουθούσαν τις τεχνικές που τους είχε μάθει για αγωνιστική προετοιμασία αγώνων, όχι μόνο στο άθλημα του bodybuilding αλλά και σε άλλα που έχουν εξίσου δύσκολες προετοιμασίες.
Μεγάλη μας χαρά να ξέρουμε πως διαβάζει το φόρουμ μας και παρακολουθεί τα δρώμενα στο άθλημα του ββ στην Ελλάδα.

TRIANTAFYLLOU
13-07-12, 22:35
Ωραίες φωτογραφίες Ηλία! Καλά ο πιτσιρικάς είναι όλα τα λεφτά και στην τελευταία φωτό σε καρφώνει πολύ άγρια:green:
Τελικά συνεχώς αποδυκνύεται ότι αυτή η χώρα 'τρώει' τα παιδιά της, και ότι όποιος έχει όραμα να κάνει κάτι πρωτοποριακό και ξεχωριστό αντί να βοηθηθεί και να επιβραβευθεί, συναντά άρνηση εμπόδια ακόμα και τρικλοποδιές και ειρωνία. Τουλάχιστον πολλοί από αυτούς γνωρίζουν την αναγνώριση και δικαιώνονται στο εξωτερικό κάνοντας μας έστω και έτσι, περήφανους. Έτσι και ο Κος Τσοπουρίδης:clap:

εκείνη την φωτο γι αυτο την έβαλα με κοιτούσε συνέχεια το μωρό και ενώ έχω μεγάλη εξοικείωση με τα μωρα , αλλα αυτο ήταν λές και με είχε ξαναδεί όλο παιχνίδια και χαμόγελα με έκανε , είχε και κάποιες πιο χαρακτηριστικές αλλα βγήκαν θολές

έτσι είναι ο τσοπουρίδης εκτός απο γνώσεις είχε και τον τρόπο να σε πορώνει και να σε βάζει στην σκληρή προπόνηση , εγω τον έλεγα ποντιακό πείσμα έχεις αργύρη , αντε εγω γράμωνα εύκολα όλο τον χρόνο γραμωμένος ήμουν, ο αργύρης όμως έκανε μεγάλη προσπάθεια και τότε ήταν που κάναμε τις σκληρές προπονήσεις και σήμερα που μιλούσαμε λέω τωρα τίποτε δεν κάνω ούτε προσέχω με 3 γεύματα την μερα και 2 πολλες φορες και έχω 125 κιλα , έμειναν αυτα και το χρωστάω σε σενα αργύρη που γυμναζόμασταν τότε σαν μουλάρια , μπορεί να μην πέρναμε τρελές μαζες αλλα μας έμεινε το κρέας

και θυμάμε μια φορα μια γερμανίδα που είχε φίλη στην γερμανία ,δεν είχε συνειδητοποιήσει οτι κάνει ο αργύρης προετοιμασία και είχε καλέσει τις φίλες της και εκανε πάρτυ με μεζέδες γλυκα και τα σχετικά και γυρνάει ο αργύρης απο το γυμναστήριο και πάει σπίτι και βλέπει το σκηνικό και τις μυρωδιές απο τα κέικ και τα γλυκά , όλες οι κλόκες μαζεμένες και τα πέταξε όλα απ το παράθυρο και μαζί και το φύλο πορείας της γερμανίδας :P:P

εδω στην ελλάδα αντι να δούμε κάτι καλό απο κάποιον και να το εκτιμήσουμε , πάμε να τον βγάλουμε τα μάτια και αντι να το υιοθετήσουμε η να προσθέσουμε κάτι , εμείς πάμε να τον βγάλουμε τα μάτια , οπότε βλέποντας ότι δεν πάει άλλο ξαναγύρησε στην γερμανία και αν δεν είχε την αξία του που οι γερμανοί την εκτίμησαν δεν θα μπορούσε να ξαναπάει σ αυτη την δουλειά που είχε , δεν τον κάναν χάρη αλλα ήταν καλός και αναντικατάστατος σ αυτο που έκανε :clap:

goldenera
13-07-12, 22:51
Διαβάζοντας με προσοχή όλο το θέμα από την αρχή, ένοιωσα μεγάλο θαυμασμό για τον Κο Τσοπουρίδη. Πόσο σημαντικό είναι να προσφέρεις τις γνώσεις και τις υπηρεσίες σου σε ένα τόσο ευαίσθητο τομέα όσο η αποκατάσταση ατόμων και ειδικά παιδιών με ειδικές ανάγκες! Μου θύμισε τον Chuck Sipes και τα προγράματα που είχε δημιουργήσει για την επανένταξη στην κοινωνία νέων που είχαν διάφορα προβλήματα.
Έτσι είναι Ηλία οι Πόντιοι...αγύριστα κεφάλια (με την καλή έννοια), και προκομένοι και νοικοκυραίοι (να ευλογήσω και εγώ τα γένια μου αφού η μάνα μου είναι Πόντια;))
Πότε επέστρεψε στη Γερμανία Ηλία ο Κος Αργύρης? Και επίσης θυμάσαι λεπτομέρειες από τις προπονήσεις μαζί του? Προσωπικά διαπίστωσα ότι το καλούπι και η διάπλαση του ήταν πολύ υψηλών προδιαγραφών. Ποιά ήταν η προπονητική του φιλοσοφία και τί διατροφή έκανε?

goldenera
13-07-12, 23:02
Εν τω μεταξύ βλέποντας τις φωτό μου θύμησε έντονα και σε διάπλαση αλλά και φυσιογνωμικά (κάτι το μουστάκι κάτι το μακρύ μαλί) ένα ΒΒ από τα 80's τον Jon Aranita παρτενέρ του γνωστού Rory Leidelmeyer;) Ιδέα μου?

51272

TRIANTAFYLLOU
13-07-12, 23:04
αν θυμάμε καλα το 2001 είχε φύγει και είχε χρόνια να κατέβει ,είναι μεγάλη ιστορία βλέπεις λαμόγια του σκάβαν τον λάκο πίσω απο την πλάτη του , αλλα αυτός έφταιγε στο γεγονός ότι απο φιλότιμο έδωσε δικαιώματα σε άτομα που δεν άξιζαν , αλλα πέρασαν αυτα τώρα.

ήταν πολυ πειθαρχημένος στην προπόνηση και διατροφή του αυστηρότατος ,αλλα μεγάλες ποσότητες όπως όλοι μας πολύ φαί , αν δεν περισσέψει δεν φτάνει λέγαμε , αλλα για τότε πολλα πρωτοποριακα πράγματα , εγω ήξερα πράγματα στην διατροφή που στην ελλάδα τα μάθαν μετα απο 10 χρόνια , απλα δεν ήξερα απο φάρμακα , η μάλλον δεν μας ενδιέφεραν , σκευτόμασταν πολύ αγνα , λέγαμε ντροπής πράματα είναι αυτα , δεν μπορούσαμε να εξοικειωθούμε με την ιδέα , ειδικα τα πρώτα χρόνια δεν είχα ακούσει ποτε να μιλήσει για φάρμακα και ας κατεβαινα σε αγώνες ούτε κουβέντα , ενω ήταν επιστήμονας ήξερε τα πάντα .

τα προγράμματα ήταν αυτα που έκανα και γω αφού την δική του φιλοσοφία ακολουθούσαμε , βέβαια αυτος έλεγε λιακο πολλα κάνεις πιο λίγα πρέπει , η σήμερα δεν θα κάνεις προπόνηση πάνε για καφε ξεκουράσου εσυ δουλεύεις σε μηχανουργείο , εγω δεν άκουγα όμως

αυτός μας έμαθε το ζέσταμα τις διατάσεις , μας έλεγε να κρατάτε ζεστούς τους μυς στην προπόνηση , να μην βγάζετε τα ρούχα όλη την ώρα και κρυώνετε σαν τους στριπτιτζήδες , ειδικα στα πόδια είχαμε παράδοση σε σκληρές προπονήσεις , απλα επειδη έλειπε γερμανία όταν έφευγε εγω έκανα τα χαζά μου με τις υπερβολές στην προπόνηση και παραπονιόμουν γιατι δεν μεγάλωναν τα χέρια και όταν είχε έρθει πάλι για καλοκαίρι με λεει θες να πάρουν 2 πόντους ? λέω ναι , ε τότε θα τα κάνεις βδομάδα παρα βδομάδα , εγω πανικός λέω αυτο δεν γίνετε , λεει οι μυς στην ξεκούραση μεγαλώνουν όχι στην προπόνηση και πράγματι τον άκουσα και είδα προκοπή

TRIANTAFYLLOU
13-07-12, 23:06
Εν τω μεταξύ βλέποντας τις φωτό μου θύμησε έντονα και σε διάπλαση αλλά και φυσιογνωμικά (κάτι το μουστάκι κάτι το μακρύ μαλί) ένα ΒΒ από τα 80's τον Jon Aranita παρτενέρ του γνωστού Rory Leidelmeyer;) Ιδέα μου?

51272

εδω που τα λέμε αυτος σ αυτη την φωτο μοιάζει με τον αργύρη και το στύλ της πόζας :thumbup:

goldenera
13-07-12, 23:24
Ωραίες αναμνήσεις Ηλία, θα μπορούσα να διαβάζω με τις ώρες τέτοιες ιστορίες, γεμάτες νοσταλγία, ιδρώτα και αίμα;)

Παπαιωαννου Κωστας
15-07-12, 14:29
σήμερα είχα την ευχάριστη έκπληξη να βρεθώ για λίγες ώρες με τον Ανάργυρο Τσοπουρίδη πρίν την αναχώρηση του για γερμανία με την γυναίκα του και τον μόλις 9 μηνών γιό του .

ο αργύρης είναι ακόμη στην θεση που ήταν πάντα που βοηθάει άτομα με ειδικές ανάγκες με την πολύχρονη πείρα του και τις γνώσεις του και επιβεβαιώνει αυτα που πάντα έλεγε ότι το ββ είναι χρήσιμο και βρίσκει εφαρμογή σε πολλες περιπτώσεις ώστε να βελτιώσει την ποιότητα ζωής των ανθρώπων , αυτα άλλωστε στον αργύρη είναι αναγνωρισμένα και μάλιστα και με το βιβλίο που είχε γράψει όπου βραβευτηκε και απο την ίδια την καγκελάριο μερκελ .

άνθρωπος με πολλες γνώσεις αλλα ουσιαστικές και με οράματα , που δεν μπόρεσε να τα πραγματοποιήσει όπως ήθελε στην Ελλάδα γιατι δεν είχε δίπλα του μόνο σωστούς και καθαρούς ανθρώπους αλλα άτομα που το ββ και την ενασχόληση την έβλεπαν καθαρα σαν επάγγελμα και δεν θέλαν να δώσουν αλλα μόνο να πάρουν απο τον χώρο .

μπορεί λόγω των πρωτοποριακών ιδεών να είχε παρεξηγηθεί απο μερικούς αλλα με το πλήρωμα του χρόνου δικαιώθηκε πανηγυρικα .

εμένα προσωπικα με έχει βοηθήσει πολυ γιατι είχε γνώσεις για πολλα αθλήματα με ποιόν τρόπο να βελτιώσουν τις επιδόσεις τους , χωρίς την προσθήκη φαρμάκων
έμαθα πρίν πολλα χρόνια την χρήση κάποιων φυσικών ενέσιμων ουσιών όπως το τζινκο μπιλόμπα , βικο τρατ και τσαινα , για το φοσφομπιόν κάτι σαν το ΑΤΡ στα κύταρα και πολλα άλλα που τότε ήταν άγνωστα

και επίσης μου είπε ότι όταν βρίσκει λίγο χρόνο που είναι πολυ σπάνιο αυτο διαβάζει και το φόρουμ :thumbup:


51242
51243
51244

Αργυρη χαρηκα που σε ειδα μετα απο τοσα χρονια εστω και απο φωτο. Εμαθα για τις δραστηριοτητες και τα βραβεια σου μπραβο!Ηλια φαινεσαι σε πολυ καλη φορμα αντε και σε αγωνες!!

goldenera
05-09-12, 02:04
Απίστευτες γραμμές!

53000

TRIANTAFYLLOU
19-10-12, 22:06
μόλις μιλούσα με τον Αργύρη στο τηλέφωνο και μαζί με τις ευχές για καλή επιτυχία στον αυριανό αγώνα στην θεσσαλονίκη , στέλνει τα χαιρετίσματα του στο φόρουμ και ενα μεγαλο ρεσπεκτ για την δουλεια που γίνετε σε πολλους τομείς και ειδικα στην ενημέρωση για τα δρώμενα του αθλήματος και εύχετε ενότητα και οι παράγοντες ομοσπονδιών να λειτουργούν για το καλο του αθλήματος και όχι για προσωπικα συμφέροντα μόνο και μικροπρέπειες
μόνο έτσι θα πάει μπροστα το άθλημα και όχι με δολιοφθορές και πισόπλατα μαχαιρώματα .

και εχθρός των κακοπροαίρετων και αυτών που δεν θέλουν το καλό του αθλήματος είναι η σωστη και έγκυρη ενημέρωση και όταν παρουσιάζονται τα πράγματα στην πραγματική τους διάσταση :thumbup:

Polyneikos
29-10-12, 19:40
Μερικες πρωτότυπες φωτογραφίες του Αργυρη Τσοπουρίδη μετά από το Πανευρωπαικο της NABBA στην Γερμανία το 1986 πρέπει να είναι,που είχε λαβει την 3η θεση..


56057


56058



56059

goldenera
29-10-12, 19:55
ΤΡΟΜΕΡΟΣ!!!:clap::clap::clap: Διεθνών, υψηλών προδιαγραφών αθλητής:thumbup:

TRIANTAFYLLOU
29-10-12, 19:57
'εχεις μεγάλο αρχείο κώστα τελικα , αυτες όπως ειπες είναι μετα το πανευρωπαικό του 1986 της NABBA και αυτες τις πρωτείνες πέρναμε τότε εκτός προβίτα και αμινοβίτ που αργότερα ονομάστηκαν ΑΤΡ WORLD FITNES για την ελληνική αγορα

ο Αργύρης πάντα εντυπωσίαζε σε όποιο αγώνα και να κατέβαινε με την εμφάνηση και το σόου που έκανε πάνω στην σκηνή :thumbup:

goldenera
29-10-12, 20:02
Για τί είδους σόου μιλάμε Ηλία?

TRIANTAFYLLOU
29-10-12, 20:42
απλα ποζάριζε δυναμικα όχι καραγκιοζιλίκια αλλα με δυνατή μουσική και χεβι μεταλ και έπερνε πόζες που έκρυβε αδυναμίες και αναδείκνυε τα δυνατά σημεία , 'άλλωστε αυτός είναι και ο σκοπός του ελεύθερου ποζαρίσματος να πουλήσει σωστα το σώμα του ο αθλητής και αν αυτο που κάνει το γουστάρει θα αρέσει και στο κοινό

ενα χαρακτηριστικό παράδειγμα ενω σε ενα γκράν πρί στη σόφια βουλγαρίας ο αργύρης είχε βγεί δεύτερος στην κατηγορία του αλλα κατηγορίες τοτε είχαμε με 40 άτομα , με πρώτο τον ρουμανο νικολάι τζιορτζο , παρ όλα αυτα όταν ποζαρε ο αργύρης ξεσήκωσε τον κόσμο περισσότερο κι απο τον πρώτο και στο τελος του αγώνα και στην δεξίωση που δινόταν μετα για τούς αθλητες ο ρουμάνος και η γυναίκα του πήγαιναν να βγούν φωτο με τον αργύρη και λέγαν εσύ άξιζες για πρώτη θεση , ενω ήταν πολυ καλός ο ρουμάνος αλλα δεν το είχε και μάλιστα ο αργύρης στα κομπάριζον τον παρέσυρε να παίρνει πόζες που δεν πήγαιναν στο ρουμάνο και αυτός χωρίς να πάρει χαμπάρι ακολουθούσε

αλλα πάντα το κλασικό ποζάρισμα χωρίς αυτα που κάνουν σήμερα με τα κουνήματα και τα μαγιό τα κάνουν στρίνκ , αυτα τότε απαγορευόταν και άν έκανε κανείς κανένα τέτοιο έφευγε κατευθείαν απο τον αγώνα

Χρήστος Τριανταφύλλου
29-10-12, 21:53
Ολα του ωραια ,αλλα το σχημα των κοιλιακων του δεν χορταινεις να το βλεπεις!

TRIANTAFYLLOU
01-09-16, 21:18
βάζω και εδω την φωτο στο τόπικ του Αργύρη απο την τελευταια επίσκεψή του στην Ελλάδα
http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=108762&stc=1

TRIANTAFYLLOU
17-06-17, 22:39
όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος βρέθηκε ξανα στην Ελλάδα ο Ανάργυρος Τσοπουρίδης για μερικές μέρες διακοπών και ξεκούραση αλλα και να δεί την μάνα του!
και είχαμε την ευκαιρία να τα πούμε να μάθω νέα του και να κάνουμε και μια μικρή προπόνηση παρέα
Ο Αργύρης παράλληλα με την δουλειά του στο πανεπιστήμιο του Φράιμποργκ , έκανε και ενα μεγάλο πρότζεκτ στην Γερμανία όπου γυρνούσαν σε διάφορες πόλεις με φορτηγα με διάφορο εξοπλισμό γυμναστικής και έκαναν ιβέντ για όλο τον κόσμο να τούς ενθαρύνουν στην γυμναστική και το έκαναν σαν μια μεγάλη γιορτή όπου υπήρχε μεγάλη ανταπόκριση κόσμου
Επίσης ακόμη και απο μία φορα που βρέθηκε στο γυμναστηριο βοήθησε με τις γνώσεις και συμβουλές του έναν αθλούμενο που έχω γυρω στα 65 και πάσχει απο πάρκινσον και έδωσε λύση δείχνοντας έναν τρόπο εκτέλεσης ασκήσεων ειδικά για ανθρώπους που έχουν πάρκινσον και πραγματικά το χάρηκε και έδωσε ελπίδα σ αυτον τον άνθρωπο που το ότι δεν χειροτέρεψε το πρόβλημά του οφείλετε στο γεγονός οτι δεν σταματάει να γυμνάζετε, αλλα σήμερα έδειξε και εναν σωστο τρόπο και λεπτομέρεια ειδικα για την συγκεκρημένη πάθηση

και ποστάρω και μερικές φωτο απο την προπόνηση μας και απο την εκδήλωση στη Γερμανία

116794
116795
116796
116797
116798
116799
116800
116801
116802

Εμένα προσωπικα με έχει βοηθήσει πάρα πολυ με τις γνώσεις του όταν είχα περιπτωσεις αθλητων ολυμπιακών αθλημάτων αλλα και ειδικά σε θέματα τραυματισμών και αποκατάστασης και πάντα διαφήμιζε και διαφημίζει το ββ και τον τρόπο ζώης του συνέχεια και το προωθεί σαν την βάση για όλα τα αθλήματα
Και πάντα λέει ότι δεν ανήκει σε καμία ομοσπονδία αλλα είναι για όλο τον κόσμο και πρέπει να είναι βασικό εφόδιο για υγεία και ποιότητα ζωής

Χρήστος Τριανταφύλλου
18-06-17, 00:53
Να μη σε ματιασω Ηλια πολυ fit σε βλεπω....κ γραμμωμενο;) ,πολυ καλος!
Ο Αργυρης Τσοπουριδης εχει αφησει το στιγμα του σαν μεγαλος αθλητης κ οχι μονο.

TRIANTAFYLLOU
18-06-17, 02:44
Πολλα θα μπορούσε να κάνει ακόμη εδω στην Ελλάδα αλλα δυστυχώς δεν τον σήκωνε το κλίμα , εκεί τουλάχιστον έχει σοβαρή και επικοδομητική θέση και δουλεύει με όρεξη φροντίζοντας άτομα με ειδικές ανάγκες και τελευταία αν θυμάμαι καλά πρίν κανένα χρόνο εχει ασχοληθεί και με ασθενείς με πάρκινσον και τι προπόνηση πρέπει να κάνουν ώστε να βελτιώσουν αλλα και να μην χειροτερέψει η ασθένεια
Εγω μένει να δω στην πράξη πάνω σε κάποιον με την νόσο και να δούμε αποτελέσματα με τις οδηγίες του Αργύρη :thumbup:

Εγω απλα έχω χάσει κιλά Χρήστο 114 κατέβηκα και στοχεύω κάτω απο 110 , αλλα χωρίς διατροφες και τετοια αυτα μόνο στούς αγωνες τα έκανα , απλα δε τρωω πολυ και 2-3 γεύματα τη μερα και ενω πάντα είχα κοιλιακούς και στα 122 τωρα καμία σχέση πιο άνθρωπος νιώθω

Muscleboss
20-06-17, 03:39
Οι παραπάνω φωτογραφίες είναι νομίζω απόδειξη της ωφέλειας που έχει το άθλημά της σωματικής διάπλασης στην υγεία και την εμφάνιση μακροπρόθεσμα. Σε εξαιρετική κατάσταση και οι δύο, έμπνευση για μας τους νεότερους :clap:

D.ANTONIADIS
20-06-17, 14:26
ΗΛΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΑΛΩ ΤΙΜΩΡΙΑ,ΗΡΘΕ Ο ΑΡΓΥΡΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΠΕΣ ΤΙΠΟΤΑ,ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΑΣΚΑΛΟ,ΦΙΛΟ,ΜΕΝΤΟΡΑ,ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΑΡΓΥΡΗ :bowdown:.
ΤΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΧΑΡΕΣ ΟΣΟ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΗΛΙΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ.:toast: :welcome:

TRIANTAFYLLOU
20-06-17, 19:44
Διονύση απέσυρε την κιτρινη κάρτα :P, γιατι ο Αργύρης ήρθε έκτακτα απο μένα με την οικογένεια και απ ότι με είπε με μωρα παιδια δεν ήταν δυνατόν να πάει έστω να δεί ανθρώπους που θα ήθελε και με είπε να δώσω εγω χαιρετίσματα στους παλιόφιλους και μιλάμε και στο τηλέφωνο καμια φορά και τωρα που έχει και φέισμπουκ μαθαίνουμε νέα και απο εκεί
Σημασία έχει πως ακόμα και μια κουβέντα μαζί του για καφε , κάτι έχει να προσφέρει και καταλαβαίνει κάποιος τον τρόπο σκέψης του και την ποιότητά του σαν άνθρωπο και εκτός του οτι έχει 2 παιδιά σκέφτεται να υιοθετήσει 3 παιδια ορφανά και να προσφέρει αυτα που δεν θα είχαν ποτε και θα τα έλειπαν , την οικογενειακή φροντίδα και θαλπωρή :thumbup:

D.ANTONIADIS
21-06-17, 13:57
1992 ΑΘΗΝΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ + GRAND PRIX , ΑΠΟΔΥΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΚΗΝΗ.

116848116849116850116851116852116853116854116855

Muscleboss
21-06-17, 15:12
Ειδικά από τις παραπάνω φωτογραφίες, θα έλεγα ότι ο Τσοπουρίδης είχε γενετικά μεγάλες δυνατότητες καθώς σκελετικά και μυικά το σώμα του μπορούσε να πάρει πολλά κιλά και η συμμετρία του ήταν πολύ καλή. Οι μασητήρες (μυς προσώπου) μου θυμίζουν Tom Platz.

Ωστόσο η άποψή μου είναι ότι στους αγώνες που έκανε απείχε πολύ από το μέγιστο των δυνατοτήτων του.

TRIANTAFYLLOU
21-06-17, 16:44
Δικιο έχεις Πάνο , είχε ενα ωραίο ιδιαίτερο σχήμα και κέρδιζε πολυ ογκωδέστερους αθλητες και μάλιστα σε ορισμένες περιπτωσεις ο νικητής ήθελε να βγεί εκτός αγωνιστικής σκηνης φωτο με τον Αργύρη γιατι ήταν εντυπωσιασμένος απο την εικόνα και αυτό που παρουσίαζε στη σκηνή

Εγω τα είδα και τα έζησα γιατι σχεδόν σε όλους τους αγωνες πηγαίναμε μαζί και τον έβαζα ενα χρώμα δύσκολο και χρονοβόρο στην εφαρμογή του αλλα πάρα πολυ καλό εμφανησιακά

Ο Αργύρης είχε ενα χρόνιο πρόβλημα στούς ώμους που αδικήθηκε και δεν μπόρεσε να δώσει το μέγιστο των δυνατοτήτων του
Και όσοι γνωρίζουν αυτο επηρεάζει γενικότερα το πάνω μέρος του σώματος του , αλλα και πάλι ήταν εντυπωσιακό αυτο που κατάφερε

Επίσης ήξερε πότε πρέπει να σταματήσει , σ αυτο βοήθησε και μένα προσωπικά και τον ευχαριστώ , γιατι μετα το παγκόσμιο του 97 ήμουν αποφασισμένος να μπώ στο παιχνίδι δυνατά και έλεγα του χρόνου για πλάκα θα κερδίσω το παγκόσμιο και εκεί με προσγείωσε λέγοντας δεν χρειάζεται να αποδείξεις τιποτε και αυτο που καταφερες μετα απο τραυματισμό ήταν άθλος και τωρα πρέπει να μείνεις στο χώρο απο άλλη σκοπιά
Η λεβεντιά του σώματος δεν μένει για πάντα και πρέπει να ξέρουμε να συμβιβαζόμαστε και να μην έχουμε κόμπλεξ με την εμφάνηση , αρκεί να κάνουμε το εφικτο και πρέπον , δηλαδη να γυμναζόμαστε και να τρωμε σωστα σαν τροπο ζωής για την υγεία μας
Αλλα μονο η σωματική υγεία δεν αρκεί αλλα και η πνευματική

Στη Γερμανία εκεί στην Νυρεμβέργη θυμάμαι τον έλεγαν ο Πλάτς της Γερμανίας , λόγω των ποδιών του που ήταν μεγάλα και εντυπωσιακά
Και Δάσκαλος και φίλος του ήταν ένας μεγάλος Γερμανός αθλητης που έπαιζε και στο Ολύμπια ο Χούμπερτ Μέτζ

goldenera
29-06-17, 17:38
Τρομερές προδιαγραφές, φοβερό καλούπι, δεν υστερούσε καμία μυική ομάδα.....και όντος Πάνο τα σαγόνια του θυμίζουν Πλάτζ:thumbup:

D.ANTONIADIS
26-08-19, 12:48
129430
ΚΑΒΑΛΑ 24/8/2019 ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΝΤΑΜΩΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΔΑΣΚΑΛΟ, ΜΕΝΤΟΡΑ, ΑΝΤΙΠΑΛΟ, ΦΙΛΟ ΑΡΓΥΡΗ ΤΑ ΕΙΠΑΜΕ ΘΥΜΗΘΗΚΑΜΕ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ Ο ΗΛΙΑΣ ΔΩΣΑΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΚΛΗΡΟΠΥΡΙΝΙΚΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΗΛΙΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ + 5Ο ΦΕΥΓΑ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.
ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΤΙ ΕΔΩΣΕ Ο ΑΡΓΥΡΗΣ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ BODYBUILDING ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΟΘΥΜΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ.
SEE YOU NEXT YEAR MY FRIENDS

TRIANTAFYLLOU
26-08-19, 17:07
Έτσι είναι Διονύση όπως τα λές και το ελάχιστο που θα μπορούσαμε να αναγνωρίσουμε στον Αργύρη και που αποδεικνύεται με στοιχεία , είναι η αναγέννηση της ΝΑΒΒΑ απο το 93 και η καθιέρωση των κατηγοριών φίτνες γυναικών αλλα και ανδρών , τότε που ακόμη μόνο το χαρτκορ ΒΒ επικρατούσε σε άνδρες και γυναίκες
Βγήκαμε αρκετες φωτο περιμένουμε να μας στείλει ο Αργύρης και βάζω μια ακόμη που είναι και τα μωρα έχοντας μάλιστα και συμβολικό χαρακτήρα μιάς και φοράνε φανέλες ΠΑΟΚ - ΓΑΥΡΟΥ αντίστοιχα :P

129432

Polyneikos
16-03-21, 14:43
Ανάργυρος Τσοπουρίδης, με τις γνωστές μπαντάνες!!

134135

Polyneikos
26-08-22, 14:12
Αργύρης Τσοπουρίδης!


139356

139357

139358

139359

139360

139361

139362


Aπό την πρόσφατή του επίσκεψη στην Ελλάδα

139363

139364

Polyneikos
27-02-23, 14:52
Blast from the Past : IFBB - ΕΕΟΣΔ 1ο Πανελλήνιο Πρωταθλημα 1988, Κατηγορία -80

Νικητής ο Αργύρης Τσοπουρίδης, 2ος ο Σαμιώτης Νίκος και 3ος ο Σάκης Πεφάνης!

141407

TRIANTAFYLLOU
28-02-23, 02:12
τα ατου του Αργύρη τα πόδια οι κοιλιακοί αλλα και το χαμόγελο - σκηνική παρουσία , είμασταν μαζί στον αγώνα όπως στούς περισσότερους , εγω στην πιο βαρια κατηγορία και δεν θυμάμαι αν ήταν σ αυτον τον αγώνα που νομίζω πως ήταν , κάτι τον πείραξε που έφαγε στην υδατανθράκωση και είχαμε καταλήξει στο νοσοκομείο και μετα απο μερικές ώρες ενω οι γιατροί δεν επέτρεπαν να φύγει ακόμη , μαζέψαμε τα πράγματα έβγαλε τον ορό και την κάναμε για τους αγώνες και λέει νιώθω καλα Ηλία και πρέπει να αγωνιστώ , όπως και έγινε και είχε κερδίσει κιόλας
θυμάμαι έφτιαχνε και ενα υπέροχο κέικ για υδατανθράκωση , το οποίο το περισσότερο εγω του το έτρωγα , ήμουν πολυ λαίμαργος προαγωνιστικα μετα την διαίτα και ήθελε να με πεί λυγούρη και μπερδευόταν επειδη στην Γερμανία δεν μιλούσε συχνα Ελληνικα και με έλεγε Λυκούργο:P

D.ANTONIADIS
03-03-23, 21:09
:toast:

141421

141422

141423

141424

141425

TRIANTAFYLLOU
05-03-23, 02:13
Ωραίες φωτό Διονύση ! Ωραίες αναμνήσεις ! :thumbup::thumbup:

Polyneikos
05-03-23, 09:29
Και από πίσω στο σπικάζ του αγώνα, ο Βασίλης Σερέτης!

D.ANTONIADIS
05-03-23, 17:40
Έιχα την τύχη, τιμή να διαγωνιστώ μαζί του και 4 χρόννια αργότερα ήταν ο Μέντορας-Δασκάλος- Προπονητής-Σπονσόρας μου, τώρα είναι και φίλος μου.

Έυχομαι ΥΓΕΊΑ ΣΕ ΌΛΟΥΣ ΣΑΣ.
:toast::welcome:

Polyneikos
05-06-23, 20:42
Αργύρης Τσοπουρίδης, ήρθε από την Γερμανία και αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην Ελλάδα στο Mr Βόρειος Ελλάς το 1983 που νικησε την κατηγορία του και τον Γενικο Τίτλο! Είχε στην πλάτη του ήδη 3 συμμετοχές σε Πρωταθλήμα της Βαυρίας, από το 1981.
Η συνέχεια ήταν ανάλογη όπου για μια δεκαετία αγωνίστηκε σε υψηλό επίπεδο και μετέπειτα αφιερώθηκε στην διοργάνωση αγώνων!
Σε αυτή την φωτογραφία , βρίσκεται στην Ακροπολη, έτος 1985!

142195

Oι κυριότερές του συμμετοχές

1981 Διεθνές Πρωτάθλημα Βόρειας Bαυαρίας Juniors 2η θέση
1982 Διεθνές Πρωτάθλημα Βόρειας Bαυαρίας Juniors 1η θέση
1983 Διεθνές Πρωτάθλημα Bαυαρίας 1η θέση
1983 Μr Bόρειος Ελλάς Γενικός Τίτλος
1985 WABBA Mr Ελλάς Χαμηλή Κατηγορία 1η θέση
1986 Nabba Mr Europe Αμβούργο 3η θέση
1987 ΝΑΒΒΑ World Championships 7η θέση
1988 Διεθνές Meeting Γερμανίας 1η θέση
1988 IFBB-ΕΟΣΔ Πανελληνιο Κύπελλο -80 1η θέση
1988 IFBB Grand Prix Βonsist Βουλγαρία -80 2η θέση
1988 IFBB-ΕΟΣΔ Πανελληνιο Πρωταθλημα -80 1η θέση
1992 IFBB-ΕΕΟΣΔ Πανελλήνιο Κύπελλο 1η θέση

TRIANTAFYLLOU
06-06-23, 02:27
Αντικειμενικα ο Αργύρης ήταν ωραία παρουσία και κόσμημα στο Ελληνικο ΒΒ , χαρακτηριστικο δείγμα της παλιάς εποχής και όταν έβγαινε στο lineup αμέσως ξεχώριζε και όπως και ο ίδιος έλεγε έχω αδύνατα σημεία που δεν μπορω να κάνω πολλα πράγματα λόγω τραυματισμών , όπως πχ στούς ώμους και παρόλα αυτα ήξερε πως να στηθεί στην σκηνη να "πουλήσει" σωστα το σώμα του και να κερδίζει καλύτερους μυικα αθλητές

Εχω πολλα χαρακτηριστικα παραδείγματα πχ σε ενα αγώνα με αντίπαλο τον Γιώργο Γουλτίδη που ήταν και η αδυναμία μου σε Πανελλήνιο αλλα και στο Μρ Ευρώπη εκείνης της εποχής αν θυμάμαι ήταν το 86 , με έλεγε χαρακτηριστικα ότι παρέσυρε τους αθλητες να παίρνουν πόζες που αυτόν τον κολάκευαν , (όπως και τον Γουλτίδη) ήταν οι καλύτερες πόζες του και χαρακτηριστικές και αντι οι αθλητες να πάρουν αυτες που κολακεύουν αυτους με την μυικότητα τους , ακολουθούσαν τον Αργύρη γεμάτοι αυτοπεποίθηση και εκεί κατάφερνε ο Αργύρης και κέρδιζε το κοινό και το ξεσήκωνε και έκανε στην ουσία ένα σόου μόνος του σαν γκέστ , οι κριτες πάντα επηρεαζόταν και δεν έφευγε το μάτι τους απο πάνω του

Ενα άλλο χαρακτηριστικο παράδειγμα το 1988 IFBB Grand Prix Βonsist στην Σόφια Βουλγαρία όπου είμασταν μαζί , έπεσε σε εναν Ρουμάνο αντίπαλο φοβερό που όμως ο Ρουμάνος ο Νικολάι φοβήθηκε τον Αργύρη αντι το αντίθετο και στην δεξίωση που δινόταν για τους αθλητες ο Ρουμάνος με την γυναίκα του πήγαιναν να βγούν φωτο με τον Αργύρη σαν να ήταν ο Αργύρης πρώτος , όπως και άλλοι αθλητες και θεατές , γιατι έκανε σόου στην σκηνή ήταν προσεγμένος σε όλα και πάντα το καλύτερο χρώμα (αυτο βέβαια εγω το έβαζα συνέχεια και ηθελε πολύ χρόνο και προσοχή) ο άλλος μυώδης καταγραμωμένος αλλα απο σκηνική παρουσία ξύλα πέτρες, σαν αγγούρι και όλοι τα βλέπαμε και το γουστάραμε

Και όπως ήταν σ αυτην την τελευταία φώτο έτσι βγαίναμε παρέα τα καλοκαίρια στις τότε Ντίσκο και κλάμπ της Καβάλας και ευρύτερης περιοχής μιας και είμαστε Τουριστική περιοχή και γινόταν χαμός τα καλοκαίρια