PDA

Επιστροφή στο Forum : Τραχανοσουπα



Madd_Chadd
19-01-11, 18:48
Υλικα

Μιση κουπα (κουπα 250 γραμμαρια νερο) τραχανα,2 στηθη κοτοπουλο,6 κουπες νερο,1 γεματη κουταλια σουπας φρεσκο βουτυρο,μια κουταλια του γλυκου αλατι και πιπερι οσο θελει ο καθενας,φετες απο μαυρο ψωμι σε κρουτον και τυρι φετα οσο θελετε.Προαιρετικα ενα κρεμμυδι σε φετες για τους μερακληδες.
Τα υλικα ειναι για 2 ατομα.(αλλα ο καθενας κανονιζει το στομαχι του)

Εκτελεση

Βραζουμε το νερο και ριχνουμε αλατι και το κοτοπουλο.Αφου βρασουν σε χαμηλη φωτια (στο ματι της κουζινας στο 2 το βαζω εγω)για μιση ωρα,ριχνουμε το τραχανα το βουτηρο και βραζουμε για 10 λεπτα.(το δοκιμαζουμε ισως θελει λιγο παραπανω)

Πως το σερβιρουμε

Κοβουμε φετες ψωμιου σε κυβους και τις ψηνουμε στο φουρνο να ροδισουν καλα.Βαζουμε το τραχανα στο πιατο πασπαλιζουμε με το πιπερι προσθετουμε λιγη τριμμενη φετα απο πανω και τα κρουτον.Προαιρετικα το κρεμμυδι το τρωμε σκετο.(Η σουπα δεν πρεπει να ειναι αραιη ουτε πηκτη)


Γραφω αυτη τη συνταγη διοτι εχει μεσα το τραχανα που ειναι υδατανθρακας το κοτοπουλο που ειναι το κρεας το οποιο χρειαζομαστε ολοι,το τυρι λογο πρωτεινης και λιπαρων και το μαυρο ψωμι που ειναι επισης υδατανθρακας.Επισης τη γραφω γιατι την εκανε η μανα μου,ειναι πεντανοστιμη και μπορω να τη φαω σε μεγαλη ποσοτητα με αποτελεσμα παραπανω γευματα.

Με την ευγενικη χορηγια της μανας μου που μου φερνει φαγητο και με βοηθαει στο στοχο μου. :weights::thumbup::bbbiceps:

-beba-
19-01-11, 21:10
Πρέπει να είναι πολύ νόστιμη όπως την περιγράφεις..................και εμένα μου αρέσει πολύ ο τραχανάς και τον βάζω και σε ψαρόσουπα..............

KATERINI 144
19-01-11, 22:44
Πρέπει να είναι πολύ νόστιμη όπως την περιγράφεις..................και εμένα μου αρέσει πολύ ο τραχανάς και τον βάζω και σε ψαρόσουπα..............καλα μπεμπα εσενα οποιος σε βάλει στεφάνι θα τρωει με χρυσα κουταλια μιλάμε ε,
ψαρόσουπα με τραχανά, αν βαλεις και λιγο μπρόκολο με τα κοτσάνια μεσα... ολα τα λεφτα :P

-beba-
19-01-11, 23:46
καλα μπεμπα εσενα οποιος σε βάλει στεφάνι θα τρωει με χρυσα κουταλια μιλάμε ε,
ψαρόσουπα με τραχανά, αν βαλεις και λιγο μπρόκολο με τα κοτσάνια μεσα... ολα τα λεφτα :P

Γιατί με κοροιδεύεις? Δοκίμασε να βάλεις στην ψαρόσουπα λίγο τραχανά και τότε τα λέμε. Είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!!!

KATERINI 144
19-01-11, 23:57
Γιατί με κοροιδεύεις? Δοκίμασε να βάλεις στην ψαρόσουπα λίγο τραχανά και τότε τα λέμε. Είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!!!
πάσο :chinese:

Madd_Chadd
20-01-11, 13:04
Ειναι πολυ νοστιμη ελπιζω να τη δοκιμασετε και να σας αρεσει. :turtle:

GyM=life
20-01-11, 13:53
Πρέπει να είναι πολύ νόστιμη όπως την περιγράφεις..................και εμένα μου αρέσει πολύ ο τραχανάς και τον βάζω και σε ψαρόσουπα..............

what o.O?