PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Διατροφή...



Awaken
20-01-11, 00:53
Καλησπέρα... Καλώς σας βρήκα, και έχω με την σειρά μου και εγώ τις εξής απορίες μου για την διατροφή, καθώς κοιτούσα το forum έμαθα αρκετά πράγματα, αλλά δεν μπορούσα να ξέρω ακριβώς, μιας και με έχει πιάσει μια μανία και θέλω να μαθαίνω όσο περισσότερο γίνεται πιο γρήγορα, ώστε να τα κάνω πιο γρήγορα. Υπομονή για τα αποτελέσματα υπάρχουν :)
Στο θέμα μου.
Είμαι 24 χρονών, 1,83 ύψος και ζύγιζα 108 κιλά.
Ξεκίνησα διατροφή όλα καλά όλα όμορφα έχω φτάσει 92 κιλά για την ώρα, οπότε κόβοντας μαζί το τσιγάρο , τώρα ήρθε η ώρα για το γυμναστήριο.
Ο διατροφολόγος μου δεν μου έχει αλλάξει το πρόγραμμα διατροφής μου οπότε ήθελα να ξέρω αν πρέπει να αλλάξω και να έχω και την δική σας γνώμη.

Το πρωίνο είναι πάντα standar : βρώμη//corn flakes φυτικών ινών με γάλα 1,5% λιπαρά.

Δεκατιανό : φρούτο ( εποχιακό )

Μεσημεριανό : 1 μερίδα κοτόπουλο ή σπανακόρυζο, ή οτιδήποτε όσπρια ( φακές, αρακά, φασολάκια ) ψάρι ή ακόμα και μόνο κολοκυθάκια νερόβραστα ή κουνουπίδι ( συνοδεύονται όλα με σαλάτα ή και με μια φέτα ψωμί)

Απογευματινό : φρούτο

Βραδινό : ( βλ. Μεσημεριανό )

Καθημερινά πάω γυμναστήριο , 15 λεπτά ζέσταμα, βάρη χωρισμένα σε 2 ομάδες όσο πιο ήπια μπορώ χωρίς πολλά βάρη ( δικέφαλο-πλάτη , τρικέφαλο-στήθος, πόδια ώμους) και στο τέλος 35 λεπτά αερόβιο.

Κάθε παρατήρηση κάθε αλλαγή οτιδήποτε σχόλιο θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος.

Ευχαριστώ και συγνώμη για την κούραση.

Wolve
20-01-11, 01:06
Καλησπέρα... Καλώς σας βρήκα, και έχω με την σειρά μου και εγώ τις εξής απορίες μου για την διατροφή, καθώς κοιτούσα το forum έμαθα αρκετά πράγματα, αλλά δεν μπορούσα να ξέρω ακριβώς, μιας και με έχει πιάσει μια μανία και θέλω να μαθαίνω όσο περισσότερο γίνεται πιο γρήγορα, ώστε να τα κάνω πιο γρήγορα. Υπομονή για τα αποτελέσματα υπάρχουν :)
Στο θέμα μου.
Είμαι 24 χρονών, 1,83 ύψος και ζύγιζα 108 κιλά.
Ξεκίνησα διατροφή όλα καλά όλα όμορφα έχω φτάσει 92 κιλά για την ώρα, οπότε κόβοντας μαζί το τσιγάρο , τώρα ήρθε η ώρα για το γυμναστήριο.
Ο διατροφολόγος μου δεν μου έχει αλλάξει το πρόγραμμα διατροφής μου οπότε ήθελα να ξέρω αν πρέπει να αλλάξω και να έχω και την δική σας γνώμη.

Το πρωίνο είναι πάντα standar : βρώμη//corn flakes φυτικών ινών με γάλα 1,5% λιπαρά.

Δεκατιανό : φρούτο ( εποχιακό )

Μεσημεριανό : 1 μερίδα κοτόπουλο ή σπανακόρυζο, ή οτιδήποτε όσπρια ( φακές, αρακά, φασολάκια ) ψάρι ή ακόμα και μόνο κολοκυθάκια νερόβραστα ή κουνουπίδι ( συνοδεύονται όλα με σαλάτα ή και με μια φέτα ψωμί)

Απογευματινό : φρούτο

Βραδινό : ( βλ. Μεσημεριανό )

Καθημερινά πάω γυμναστήριο , 15 λεπτά ζέσταμα, βάρη χωρισμένα σε 2 ομάδες όσο πιο ήπια μπορώ χωρίς πολλά βάρη ( δικέφαλο-πλάτη , τρικέφαλο-στήθος, πόδια ώμους) και στο τέλος 35 λεπτά αερόβιο.

Κάθε παρατήρηση κάθε αλλαγή οτιδήποτε σχόλιο θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος.

Ευχαριστώ και συγνώμη για την κούραση.

Ο στοχος σου ειναι καθαρα το χασιμο λιπους ή η μυικη ενδυναμωση παραλληλα? Γιατι πρεπει να ξερεις οτι εαν θελεις αποτελεσματα και στους μυες σου εκτος απο το χασιμο λιπους, θα πρεπει να βαλεις επιπλεον πραγματα στη διατροφη σου ( οι πρωτεινες σου ειναι λιγες για τα κιλα και το υψος σου ).

Awaken
20-01-11, 01:10
Ήθελα ένα ένα τα κομμάτια ώστε να τα κάνω καλύτερα και σωστά. Δεν βιάζομαι στο αποτέλεσμα ( φυσικά όσο γρήγορα τόσο καλύτερα, απλά ως αρχάριος μην την πατήσω. ) και ύστερα για μυείς .
Οπότε επικεντρώνομαι πρώτα στο λίπος ... Ήμουν ζελεδάκι και τώρα έχω γίνει ζημαρούλης της πιτσμπουρι. :Ρ

Οπότε ναι... οπουδήποτε πιστεύεις οτι είναι λάθος ή καμιά συμβουλή ευπρόσδεκτες

Pavlos17
20-01-11, 01:20
η διατροφη παντως για χασιμο λιπους δεν ειναι ασχημη...τωρα αν θες κατι εξειδικευμενο με προπονηση για βαρη,πρεπει να ψαχτεις.ψαξε στο φορουμ ειναι γεματο με θεματα διατροφης,φτιαξε μια δικη σου και υστερα ποσταρε τη για να σου δωσουμε συμβουλες.καλη τυχη

Wolve
20-01-11, 01:31
Καλησπέρα... Καλώς σας βρήκα, και έχω με την σειρά μου και εγώ τις εξής απορίες μου για την διατροφή, καθώς κοιτούσα το forum έμαθα αρκετά πράγματα, αλλά δεν μπορούσα να ξέρω ακριβώς, μιας και με έχει πιάσει μια μανία και θέλω να μαθαίνω όσο περισσότερο γίνεται πιο γρήγορα, ώστε να τα κάνω πιο γρήγορα. Υπομονή για τα αποτελέσματα υπάρχουν :)
Στο θέμα μου.
Είμαι 24 χρονών, 1,83 ύψος και ζύγιζα 108 κιλά.
Ξεκίνησα διατροφή όλα καλά όλα όμορφα έχω φτάσει 92 κιλά για την ώρα, οπότε κόβοντας μαζί το τσιγάρο , τώρα ήρθε η ώρα για το γυμναστήριο.
Ο διατροφολόγος μου δεν μου έχει αλλάξει το πρόγραμμα διατροφής μου οπότε ήθελα να ξέρω αν πρέπει να αλλάξω και να έχω και την δική σας γνώμη.

Το πρωίνο είναι πάντα standar : βρώμη//corn flakes φυτικών ινών με γάλα 1,5% λιπαρά.

Βρωμη με γαλα ( ισα ισα για να τρωγεται ), 1 ολοκληρο αυγο + 2 ασπραδια + μια χουφτα καρυδια


Δεκατιανό : φρούτο ( εποχιακό ) ( Δεν εχεις καθολου πρωτεινη )

Μεσημεριανό : 1 μερίδα κοτόπουλο ή σπανακόρυζο, ή οτιδήποτε όσπρια ( φακές, αρακά, φασολάκια ) ψάρι ή ακόμα και μόνο κολοκυθάκια νερόβραστα ή κουνουπίδι ( συνοδεύονται όλα με σαλάτα ή και με μια φέτα ψωμί) Ποτε δεν τρως σκετο σπανακορυζο ή σκετη σαλατα ή σκέτο κοτοπουλο ή σκετα φασολακια ή σκετο αρακα! Εδω θελουμε : Σαλατα ( υδατανθρακες βραδειας καυσης ) + Κρεας ( πρωτεινες ) + Υδατανθρακες ( Μακαρονια ολικης, καστανο ρυζι, (γλυκο)πατατα κτλ ) ... Μερικα φαγητα εχουν και υδατανθρακα και πρωτεινη μεσα ( π.χ γιγαντες ή φακες ).

Απογευματινό : φρούτο ( βλ. δεκατιανο )

Βραδινό : ( βλ. Μεσημεριανό ) Αυτο το γευμα πρεπει να το βαλεις στο απογευματινο σου. Το βραδυνο θα ειναι 1 γιαουρτι 2% με 1 χουφτα καρυδια!

Καθημερινά πάω γυμναστήριο , 15 λεπτά ζέσταμα, βάρη χωρισμένα σε 2 ομάδες όσο πιο ήπια μπορώ χωρίς πολλά βάρη ( δικέφαλο-πλάτη , τρικέφαλο-στήθος, πόδια ώμους) και στο τέλος 35 λεπτά αερόβιο.

Κάθε παρατήρηση κάθε αλλαγή οτιδήποτε σχόλιο θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος.

Ευχαριστώ και συγνώμη για την κούραση.


Ήθελα ένα ένα τα κομμάτια ώστε να τα κάνω καλύτερα και σωστά. Δεν βιάζομαι στο αποτέλεσμα ( φυσικά όσο γρήγορα τόσο καλύτερα, απλά ως αρχάριος μην την πατήσω. ) και ύστερα για μυείς .
Οπότε επικεντρώνομαι πρώτα στο λίπος ... Ήμουν ζελεδάκι και τώρα έχω γίνει ζημαρούλης της πιτσμπουρι. :Ρ

Οπότε ναι... οπουδήποτε πιστεύεις οτι είναι λάθος ή καμιά συμβουλή ευπρόσδεκτες

Λοιπον... εχουμε δουλιτσα. Ακου τι γινεται. Εφ'οσον εισαι αρχαριος, εχεις ενα θετικο. Οταν δεν εχεις ασχοληθει με βαρη κτλ, το σωμα διψαει για να δυναμωσει και να παρει μυικα κιλα. Ετσι, σε μια υποθερμιδικη διατροφη ή ισοθερμιδικη ( για χασιμο λιπους ) μπορεις να βαλεις και μυικα κιλα, κατι το οποιο δεν ειναι εφικτο αργοτερα απο ενα σημειο και μετα.

Γνωμη μου ειναι να τα συνδιασεις. Δηλαδη... Να εχεις μια διατροφη χαμηλα σε υδατανθρακες, πλουσια σε καλα λιπαρα και μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης. Οι προπονησεις μας θα ειναι δυνατες και εντονες ( αρα καλυτερη δουλεια και περισσοτερο καψιμο λιπους ). Θα επικεντρωθεις σε μηχανηματα κυριως στην αρχη ( εκτος απο καποιες ασκησεις με βαρακια κτλ ) διοτι δεν γνωριζεις ακομα την σωστη τεχνικη για ελευθερες ασκησεις και θελουμε να αποφυγουμε τραυματισμους.

Σου εκανα διορθωσεις επανω στην διατροφη σου, δουλεια σου ειναι να μετρησεις τις ποσοτητες και τις θερμιδες και να βαλεις οσο πρεπει. Βρες τον βασικο μεταβολισμο σου (BMR) και θερμιδες συντηρησης ( Υπαρχουν αθρα και προγραμματα στο forum για αυτο ) και φροντισε οι θερμιδες σου να ειναι λιγο πιο κατω απο αυτες που εχεις ως συντηρηση. Σιγα σιγα θα κατεβαινεις σε θερμιδες.

Η ξεκουραση ειναι βασικος παραγοντας της αναπτυξης, φροντισε να αφηνεις ελευθερες 1-2 μερες μεσα στη βδομαδα. Για εμενα το ιδανικο ειναι 5 ημερες ( π.χ Δευτερα Τριτη Κενο Πεμπτη Παρασκευη Σαβαττο Κενο ). Ενα 10λεπτο ζεσταμα, καλες διατασεις, προπονηση με βαρη και στο τελοσ 40-45' διαδρομο. Μην βιαζεσαι, να ειναι εντονη η προπονηση αλλα παντα σωστη σε εκτελεση!

Επισης, δεν ειπες μεταξυ σε ποιες ωρες ειναι η προπονηση σου. Φροντισε ομως μετα να φας εντος μιας ωρας αφου τελειωσεις. Χρειαζεσαι φαγητο γιατι εχεις εξαντλησει τους μυες και το σωμα σου γενικοτερα. Εδω ( μεταπροπονητικο ) να βαλεις πρωτεινη αλλα και υδατανθρακα, μην φοβασαι, το σωμα σου θα τα καψει στο πιτς φυτιλι !

:turtle:

Wolve
20-01-11, 01:35
η διατροφη παντως για χασιμο λιπους δεν ειναι ασχημη...τωρα αν θες κατι εξειδικευμενο με προπονηση για βαρη,πρεπει να ψαχτεις.ψαξε στο φορουμ ειναι γεματο με θεματα διατροφης,φτιαξε μια δικη σου και υστερα ποσταρε τη για να σου δωσουμε συμβουλες.καλη τυχη

Οντως δεν ειναι ασχημη, με μια αλλαγη στο βραδυνο και το απογευματινο θα ειναι μια χαρα για καθαρα χασιμο λιπους. Απλα για αποτελεσματα και στο γυμναστηριο, θα πρεπει να αλλαξει λιγο για να εχουμε και εκει ενα μεγαλο οφελος.

Awaken
20-01-11, 10:26
Kααααααααααααααλημέρα σας :welcome:
Δηλαδή, για δεκατιανό τι θα συνηστούσατε;
Γυμναστήριο πηγαίνω κατά τις 4.30 με 6.00, οπότε το κολπάκι που μου είπε ο Wolve να έχω το βραδινό στο απογευματινό είναι εφικτό;

GyM=life
20-01-11, 13:36
Καλησπέρα... Καλώς σας βρήκα, και έχω με την σειρά μου και εγώ τις εξής απορίες μου για την διατροφή, καθώς κοιτούσα το forum έμαθα αρκετά πράγματα, αλλά δεν μπορούσα να ξέρω ακριβώς, μιας και με έχει πιάσει μια μανία και θέλω να μαθαίνω όσο περισσότερο γίνεται πιο γρήγορα, ώστε να τα κάνω πιο γρήγορα. Υπομονή για τα αποτελέσματα υπάρχουν :)
Στο θέμα μου.
Είμαι 24 χρονών, 1,83 ύψος και ζύγιζα 108 κιλά.
Ξεκίνησα διατροφή όλα καλά όλα όμορφα έχω φτάσει 92 κιλά για την ώρα, οπότε κόβοντας μαζί το τσιγάρο , τώρα ήρθε η ώρα για το γυμναστήριο.
Ο διατροφολόγος μου δεν μου έχει αλλάξει το πρόγραμμα διατροφής μου οπότε ήθελα να ξέρω αν πρέπει να αλλάξω και να έχω και την δική σας γνώμη.

Το πρωίνο είναι πάντα standar : βρώμη//corn flakes φυτικών ινών με γάλα 1,5% λιπαρά.

Δεκατιανό : φρούτο ( εποχιακό )

Μεσημεριανό : 1 μερίδα κοτόπουλο ή σπανακόρυζο, ή οτιδήποτε όσπρια ( φακές, αρακά, φασολάκια ) ψάρι ή ακόμα και μόνο κολοκυθάκια νερόβραστα ή κουνουπίδι ( συνοδεύονται όλα με σαλάτα ή και με μια φέτα ψωμί)

Απογευματινό : φρούτο

Βραδινό : ( βλ. Μεσημεριανό )

Καθημερινά πάω γυμναστήριο , 15 λεπτά ζέσταμα, βάρη χωρισμένα σε 2 ομάδες όσο πιο ήπια μπορώ χωρίς πολλά βάρη ( δικέφαλο-πλάτη , τρικέφαλο-στήθος, πόδια ώμους) και στο τέλος 35 λεπτά αερόβιο.

Κάθε παρατήρηση κάθε αλλαγή οτιδήποτε σχόλιο θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος.

Ευχαριστώ και συγνώμη για την κούραση.

χαιρεται η αποψη μ ειναι να προσθεσεις περισσοτερα γευματα σπασμενα..το οτι ειναι παραπανω γευματα δν παει να πει οτι θα τρως και περισσοτερο φυσικα....επισης δεκατιανο μπορεις να φας αφοβα ενα ψωμακι ολικης με 2φετες γαλοπουλα η γαλοπουλα και ρυζογκοφρετες...μεσιμεριανο φαε κοτοπουλο στηθος/ψαρι η τονο η φρεσκο οτι θες και 1-2φορες την εβδομαδα μπορεις και μοσχαρισια μπριζολα...επισης βαλε και λιγο ριζακι ασε τα νεροβραστα...,το φρουτο μπορεις να το φας πριν η μετα την προπονηση η και τα 2...πριν την προπονηση φαε ενα μηλο και μετα μια μπανανα η μην φας τπτ...βραδινο θα εβαζα ενα γιαουρτακι ισως 2 τις μερες προπονησης και λιγα αμυγδαλα ισως και cottage το ψωμι βγαλτο στην σαλατα να βαζεις 1κουταλια ελαιολαδο παντα!

Wolve
20-01-11, 16:11
Kααααααααααααααλημέρα σας :welcome:
Δηλαδή, για δεκατιανό τι θα συνηστούσατε;
Γυμναστήριο πηγαίνω κατά τις 4.30 με 6.00, οπότε το κολπάκι που μου είπε ο Wolve να έχω το βραδινό στο απογευματινό είναι εφικτό;

το γιαουρτι εχει πρωτεινη μορφης καζεινης ( βραδειας αποροφησης ) και τρεφει τους μυες κατα την διαρκεια του υπνου, για αυτο το τρωμε πριν κοιμηθουμε μαζι με μια χουφτα καρυδια ( καρυδια > αμυγδαλα > οτιδηποτε αλλο )