PDA

Επιστροφή στο Forum : Stavro's log



Mondschein
26-01-11, 14:58
Καλησπερα!

Ειμαι στην 3η βδομαδα, ουσιαστηκα τωρα ξεκινησα δηλαδη και εχω γενικα μερικες αποριες, αν και θεωρω πως το προγραμμα μου ειναι καλο.


Δευτερα: Διαδρομος - Στηθος - Κοιλιακοι/Ραχιαιοι
Τριτη: Διαδρομος - Πλατη - Κοιλιακοι/Ραχιαιοι
Τεταρτη: Ελλειπτικο - Ποδια - Κοιλιακοι/Ραχιαιοι
Πεμπτη: Διαδρομος - Ωμοι - Κοιλιακοι/Ραχιαιοι
Παρασκευη: Διαδρομος - Δικεφαλοι/Τρικεφαλοι - Κοιλιακοι/Ραχιαιοι

Ο Διαδρομος και το Ελλειπτικο ειναι 15'-30' και οχι πολυ εντονο, θα μπορουσαμε απ οτι μας ειπε προαιρετικα να κανουμε και για 10'-20' χαλαρα και στο τελος. Αλλα τι να σας πω, ειναι το πιο βαρετο κομματι της προπονησης. :P



Ασκησεις:



Στηθος
1. Πιεσεις στηθους μπροστα λαβη 4χ12
2. '' πισω λαβη 4χ12
3. Peck deck 4χ12
4. Ανοιγματα αλτηρες ισιο παγκο 4χ12

Νομιζω πως στο στηθος το προγραμμα ειναι ενταξη, δηλαδη απ οτι μου φαινεται και νιωθω το στηθος γυμναζεται καλα και σε ολη την εκταση. Πρηζεται απο πανω μεχρι ακτω δηλαδη.
Βεβαια για να πω την αληθεια θα ηθελα περισσοτερα ελευθερα βαρη και λιγοτερα μηχανηματα αλλα οκ ειναι και αρχη ακομα... θα υπαρχει λογος που το εβαλε ετσι.


Πλατη
1. Μονοζυγο Μηχανικο 4χ12
2. Ελξεις μπροστα λαβη 4χ12
3. '' πισω λαβη 4χ12
3. Κοπηλατικη τροχαλια 4χ12

Εδω δεν ξερω ποσο καλα γυμναζεται η πλατη. Ειναι πολλες ασκησεις, απλα δεν ξερω αν γυμναζονται ολοι οι μυς (οσοι μπορουν να γυμναστουν δηλαδη με βαρη και μηχανηματα) και σιγουρα δεν νιωθω κανενα πρηξιμο ποτε. Οποτε ισως καποια συμβουλη ή καποια διορθωση ισως να χωρουσε....

Επισης θελω να σημειωσω κατι που μου κανει εντυπωση.
Ειναι λογικο οταν κανω ασκησεις στηθουσ, οι τρικεφαλοι και οι ωμοι να κουραζονται πιο πολυ απο το στηθος?
Ειναι λογικο οταν κανω ασκησεις πλατης, να πρηζεται (λιγο) και το στηθος?
Σιγουρα σε καποια οργανα χρησιμοποιουνται και αλλοι μυς ως δευτερευοντες απλα το βρισκω εντονο. Ο λογος που δεν βαζω παραπανω κιλα στο στηθος ειναι επειδη κουραζονται οι τρικεφαλοι και οι ωμοι και οχι τοσο το στηθος.... Μηπως κανω κατι λαθος?


Ποδια
1. Εκτασεις τετρακεφαλων 4χ12
2. Εκτασεις δικεφαλων 4χ12
3. Απαγωγοι 4χ12
4. Προσαγωοι 4χ12
5. Γαμπες ορθια 4χ12

Νομιζω πως δεν γυμναζω τους γλουτιαιους σωστα?
Αν εβαζα και πρεσα (που μου εκανε εντυπωση οτι δεν ειναι στο προγραμμα) θα ηταν καλα?
Καθισματα σκωτ θα μπορουσα να κανω? :green:


Ωμοι
1. Πιεσεις στο μηχανημα μπροστα οριζοντια λαβη 4χ12
2. '' καθετη λαβη 4χ12
3. Προβολες αλτηρα εναλλαξ 4χ12
4. Κοπηλατικη 4χ12

Και αυτο μου αρεσει αν και οι ωμοι με παθαινουν -_-
Θα προτιμουσα πιο πολλα ελευθερα βαρη παλι βεβαια....


Δικεφαλοι
1. Καμψεις δικεφαλων με αλτηρα 4χ12
2. '' με περιστροφη 4χ12
3. (δεν θυμαμαι το ονομα) Το χερι ειναι χαλαρο και σηκωνεται πλαγια μεχρι το στηθος (90 μοιρες) 4χ12
4. Σφυρια 4χ12
5. Αυτοσυγκεντρωσης 4χ12

Τρικεφαλοι
1. Πιεσεις τρικεφαλων τροχαλια με πιασιμο απο πανω 4χ12
2. '' πιασιμο απο κατω 4χ12
3. (δεν θυμαμαι ονομα) Εναλλαξ τα χερια και γινεται η αντιθετη κινηση με την 3 στους δικεφαλους 4χ12
4. Πιεσεις σε μπαρα σε ισιο παγκο 4χ12 (καλα αυτο με πεθαινει)

Και αυτο που φαινεται πολυ καλο (για εναν αρχιαριο σαν εμενα εστω) απλα δεν μπορεω να καταλαβω σε τι αποσκοπει αυτο το πιασε απο πανω/πιασε απο κατω που εχει στους τρικεφαλους (και στην πλατη).


Κοιλιακοι
1. Ελξεις ποδιων σε ισιο παγκο 4χ20
2. Κοιλιακοι στο μηχανημα 4χ20

Ραχιαιοι
1. Κανονικα τα ποδια 4χ20

Εδω αν καταλαβαινω σωστα, δεν γυμναζω πλαγιους κοιλιακους σωστα?
IMO ειναι πολυ σημαντικη παραληψη.... Θα μπορουσα να βαλω +1 ασκηση σε κοιλιακους (για πλαγιους) και ραχιαιους (για να γυμναζω και γλουτιαιους) ή θα ηταν too much?


Αυταααα (για την ωρα)
καλο μου κουραγιο :P

:turtle::turtle::turtle: