PDA

Επιστροφή στο Forum : Διτροφη Για Τελειους Κοιλιακους!!



Ramsis
26-01-11, 17:35
ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ

Γεύμα 1 (πρωινό)
-30γρ κορν φλέικς ή μούσλι ή κουάκερ με 1 γάλα 0%
- 4 ασπράδια
Γεύμα 2 (σε 2-3 ώρες)
-Σάντουιτς με μπαγκέτα ολικής 20-30 γρ τόνο ή κοτόπουλο
-1 φρούτο (κατά προτίμηση αβοκάντο δύο ώρες μετά)
Γεύμα 3 (4 ώρες πριν την προπόνηση)
-120γρ κοτόπουλο ή ψαρονέφρι ή τόνο ή μοσχάρι ή χοιρινό ή 300γρ ψάρι - 50γρ αγριόρυζο ή ρύζι κάστανο ή μακαρόνια ολικής
-Σαλάτα
Γεύμα 4 (30-60’ πριν την προπόνηση)
1 φρούτο ή 1 ποτήρι χυμό + 1 scoop πρωτεΐνη whey με νερό
Γεύμα 5 (αμέσως μετά την προπόνηση)
-1 scoop πρωτεΐνη whey με νερό
-1 φέτα ψωμί άσπρο με μαρμελάδα
Γεύμα 6 (έως 2 ώρες μετά την προπόνηση)
ιδανική λύση:
- 120 γρ τόνο ή σολομό ή 300γρ ψάρι ή ομελέτα με 6 ασπράδια,1 κρόκο και 30 γρ τυρί με χαμηλά λιπαρά
- 50γρ αγριόρυζο ή ρύζι κάστανο ή μακαρόνια ολικής + σαλάτα επιλογής σας
πολύ καλή λύση:
-120γρ κοτόπουλο ή ψαρονέφρι ή μοσχαρίσια μπριζόλα ή μπιφτέκι ή χοιρινή μπριζόλα ή μπιφτέκι αντί για 120 γρ τόνου
Γεύμα 7 (πριν τον ύπνο)
-2 φέτες ψωμί ολικής με φυστικοβούτυρο ανάλατο ή 3 κουταλιές της σούπας cottage ή 1 scoop πρωτεΐνη καζεΐνη με νερό

ΗΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

Γεύμα 1 (πρωινό)
-30γρ κορν φλέικς ή μούσλι ή κουάκερ με 1 γιαούρτι 2%
-4 ασπράδια
Γεύμα 2 (σε 2-3 ώρες)
Σάντουιτς με μπαγκέτα ολικής + 20-30γρ τόνο ή κοτόπουλο
-1 φρούτο (κατά προτίμηση αβοκάντο) σε 2 ώρες
Γεύμα 3 (μεσημεριανό)
-120γρ κοτόπουλο ή ψαρονέφρι ή τόνο ή μοσχάρι ή χοιρινό ή 250γρ ψάρι
-Σαλάτα
Γεύμα 4 (2 ώρες μετά το μεσημεριανό)
- 1 scoop πρωτεΐνη whey με νερό
Γεύμα 5 (2-3 ώρες μετά το γεύμα4)
-1 γιαούρτι 0%
Γεύμα 6 (βραδινό)
Ιδανική λύση:
- 100 γρ τόνο ή σολομό ή 200 γρ ψάρι ή ομελέτα με 4 ασπράδια,1 κρόκο & 30γρ τυρί με χαμηλά λιπαρά
-Σαλάτα
Πολύ καλή λύση:
-100 γρ κοτόπουλο ή ψαρονέφρι ή μοσχαρίσια μπριζόλα ή μπιφτέκι ή χοιρινή μπριζόλα ή μπιφτέκι αντί για τα -100 γρ τόνου
Γεύμα 7 (πριν τον ύπνο)
-2 φέτες ψωμί ολικής με φυστικοβούτυρο ανάλατο ή 3 κουταλιές της σούπας cottage ή 1 scoop πρωτεΐνη καζεΐνη με νερό

Εκτός από τη διατροφή χρειάζεται να κάνετε:
-Αεροβική άσκηση υψηλής έντασης 4 φορές την εβδομάδα (διάδρομο, ποδήλατο, mountain bike, τρέξιμο κτλ.)
-Ασκήσεις κοιλιακών 2-3 φορές την εβδομάδα. Αφήστε τα ατέλειωτα σετ crunches και κάντε όλα τα είδη ασκήσεων κοιλιακών (ψηλή καρέκλα, reverse crunches, κοιλιακούς στην exercise ball, sit ups, πλάγιους κοιλιακούς κτλ..)…έτσι γυμνάζετε και τις ‘’ξεχασμένες‘’ μυϊκές ίνες, που κρύβουν οι κοιλιακοί και αποκτάτε πιο γρήγορα τέλειους κοιλιακούς.
Εννοείται ότι ξεχνάτε μπύρες, ούζα και συναφείς κακές συνήθειες της παραλίας.

Σε εμενα 4,5 μηνες τωρα δουλεψε αψωγα αν και δεν εκανα ολες τις αεροβικες που ελεγε γιατι βαριομουν!!:P:P:turtle:
Το προγραμμα το προσαρμοζεται αναλογα με το βαρος σας!!
Το εχει γραψει ο Μike Καλλίδης
Διατροφολόγος, ειδικός σε θέματα αθλητικής διατροφής

ΠΗΓΗ:MEN 24.gr

edit:ειναι πρόγραμμα διατροφής ιδανικό για άτομο 80 κιλών που γυμνάζεται 4-5 φορές την εβδομάδα η που θελει να γινει 80 kg π.χ απο τα 87kg (εγω!!:P)
Οποιος ειναι παραπανω η' λιγοτερα κοιλα απλως--> Το προσαρμοζεται αναλογα με το βαρος σας!!
(προς αποφυγή παρεξηγήσεων)

snoop_kas
01-02-11, 22:34
Φιλε μου μπορεις να γραψεις τ ποσοτητες λαδι μπαινουν στα φαγητα και στις σαλατες? ευχαριστω

Marine
01-02-11, 22:54
μουφα διατροφη,εγω που ειμαι 1,97 οχι κοιλιακου αλλα στο νοσοκομειο θα με πανε..:(

Ramsis
02-02-11, 12:22
μουφα διατροφη,εγω που ειμαι 1,97 οχι κοιλιακου αλλα στο νοσοκομειο θα με πανε..:(
Ρε φιλε για αυτο στο λεω στο τελος..."Το προγραμμα το προσαρμοζεται αναλογα με το βαρος σας!!";)

Ramsis
02-02-11, 12:26
Φιλε μου μπορεις να γραψεις τ ποσοτητες λαδι μπαινουν στα φαγητα και στις σαλατες? ευχαριστω
Κοιτα εξαρταται απο την ποσοτητα...π.χ στα αβγα(8 αυγα(2 ολοκληρα και 6 ασπραδια) οταν τα τηγανηζα εβαζα τρεις με τεσσερεις κουταλιες παρθενο ελ.!στην σαλατα αμα ηταν ενα μικρο μπολακι 1,5 κουταλιες.!Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι δεν υπαρχει καποιος μαγικος αριθμος αλλα το προσαρμοζεις αναλογα με τις αναγκες σου!!:toast::thumbup:

naturale
02-02-11, 13:49
που να τα φας αυτα ολοι μερα ρε?

δουλευουμε καιολας...
εγω καταρχας δεν πιναω πλεον οσο παλιοτερα τωρα που παω τζιμ, ασε που θελω να χασο κιλα

πφφφ

Wolve
02-02-11, 23:53
δεν μου αρεσει... με οτι ποσοτητες και αν παιξεις, τα φαγητα και ο τροπος διανομης δεν μ'αρεσουν :unsure:

Titanium
03-02-11, 00:04
Ρε παιδια εμενα δεν μου κολάν με την καμια οι εναλακτικες που δινει...
Πχ στο τελευτεο γεβμα λεει...
2 φέτες ψωμί ολικής με φυστικοβούτυρο ανάλατο ή 3 κουταλιές της σούπας cottage ή 1 scoop πρωτεΐνη καζεΐνη με νερό
Δλδ που κολαει το φυστικοβουτιρο σε ψωμη με την καζεινη και το κοτατζ???Αλλα ντιαλων

Devil
03-02-11, 04:59
ετσι του φυτρωσαν οι κυλιακοι αυτου που το γραψε....?

μεγαλη μουφα...

naturale
03-02-11, 09:22
ετσι του φυτρωσαν οι κυλιακοι αυτου που το γραψε....?

μεγαλη μουφα...

κοιλιακοι ερχονται δυσκολα , φευγουν και ευκολα.

τπτ μια προσεχμενη διατροφη και ειμαστε οκαυ, μην τρελαθουμε καιολας

Wolve
03-02-11, 16:06
Ρε παιδια εμενα δεν μου κολάν με την καμια οι εναλακτικες που δινει...
Πχ στο τελευτεο γεβμα λεει...
2 φέτες ψωμί ολικής με φυστικοβούτυρο ανάλατο ή 3 κουταλιές της σούπας cottage ή 1 scoop πρωτεΐνη καζεΐνη με νερό
Δλδ που κολαει το φυστικοβουτιρο σε ψωμη με την καζεινη και το κοτατζ???Αλλα ντιαλων

και εγω αυτο προσεξα οταν το διαβασα και ηθελα να ριξω μπινελικια



ετσι του φυτρωσαν οι κυλιακοι αυτου που το γραψε....?

μεγαλη μουφα...

τεραστια μουφα... :thumbup:


κοιλιακοι ερχονται δυσκολα , φευγουν και ευκολα.

τπτ μια προσεχμενη διατροφη και ειμαστε οκαυ, μην τρελαθουμε καιολας

οι κοιλιακοι ειναι θεμα διατροφης και μεταβολισμου... αλλος τους κραταει δυσκολα και αλλος ευκολα, αλλα τετοιο προγραμμα δεν θα συνιστουσα...