PDA

Επιστροφή στο Forum : SQUATS AND DEADLIFTS



H3adHunt3R
01-04-06, 15:27
Re guys ksero apo polla periodika oti aytes oi dyo askiseis einai oi kalyteres gia myiki anaptyksi kai einai apo tis askiseis pou ekkrinoun poly ayksitiki ormoni.. genika omos eimai poly mperdemenos gt alloi lene oti einai oi kaliteres askiseis kai prepei na ginontai kai alloi lene oti me tpt dn prepei na ginontai gt einai epikindines kai tha traumatistoume... telika re paidia ti isxiei?? prepi na ginontai aytes oi askiseis?? eimai se apognosi.. tnx
thanos

gorilakos
03-04-06, 10:26
Re guys ksero apo polla periodika oti aytes oi dyo askiseis einai oi kalyteres gia myiki anaptyksi kai einai apo tis askiseis pou ekkrinoun poly ayksitiki ormoni.. genika omos eimai poly mperdemenos gt alloi lene oti einai oi kaliteres askiseis kai prepei na ginontai kai alloi lene oti me tpt dn prepei na ginontai gt einai epikindines kai tha traumatistoume... telika re paidia ti isxiei?? prepi na ginontai aytes oi askiseis?? eimai se apognosi.. tnx
thanos

oi askiseis kai oi dyo einai poli kalles kai apaitoun poli dinami kai texni,prepi omos na prosexeis ontos poli na min traymatisteis.
gnomi mou an eisai arxarios na min tis kaneis akoma,an kaneis kairo gimnastiki tote kane poli kallo zestama kai arxina me poli liga killa kai prospatha na tis kaneis oxi kalla omos teleia.Sto internet mporeis na breis polles plirofories gia tis dyo autes askiseis kai pos prepei na ektelountai sosta oste namin exeis traumatismous.

theodore_tsi
02-06-06, 02:08
na rwtisw k egw kati.....

deadlifts.....pote???sti mera me podia i sti mera me plati????

cano
02-06-06, 03:10
Οι αρσεις θανατου πιανουν ολο το πισω μερος του σωματος και αναλογως πως τις κανεις
πιανουν περισσοτερο τα ποδια η την πλατη(λυγισμενα η τεντωμενα ποδια)
Καλυτερα να πειραματιστεις και να κανεις αυτο που σε βολευει.
Προσοχη στα κιλα(λιγα και καλα) :)

Duke-Nukem
03-06-06, 19:59
Oi arseis thanatou pianoun to kato meros tis platis kai ton mireo dikefalo. kalo zestama kai austiri texniki.enas sovaros traumatismos apo autes tis askiseis borei na se vgalei off gia kairo :-p

theodore_tsi
04-06-06, 03:53
peri prothermansis k texnikis den sizitame....ennoountai!!!

apo kei k pera omws....den mborw na apofasisw ean tha katalixw na tin kanw san askisi platis i podiwn.......

dynami
23-06-06, 21:38
i kaliteri idea tha itan na rotisis kanena personal trainer (an exi) i kanena teras pou kani squats/arsis thanatou sto gimnastirio sou gia sosti texniki, alios diavase oso mporis gia tis askisis, exrx.net exi kales plirofories gia askisis..

ego pistevo oti i arsis thanatou dinoun kalitera apotelesmata otan exis ligismena podia, otan arxinas na ine i tetrakefali sou (ligo pio pano apo) orizontas.. sou xtizi piknous trapezoides pio poli apo opio allo shrug etc..

arsis thanatou kai squats se mathenoun "intensity" (den ksero din elinikia leksi gia afto), meta pou kanis poli skliri proponisi me aftes tis askisis, tha dis pos i ales aples askisis ine poli efkoles, kai tha katalavis giati kanis den kani arsis thanatou/squats :)

Muscleboss
24-06-06, 09:01
Re guys ksero apo polla periodika oti aytes oi dyo askiseis einai oi kalyteres gia myiki anaptyksi kai einai apo tis askiseis pou ekkrinoun poly ayksitiki ormoni.. genika omos eimai poly mperdemenos gt alloi lene oti einai oi kaliteres askiseis kai prepei na ginontai kai alloi lene oti me tpt dn prepei na ginontai gt einai epikindines kai tha traumatistoume... telika re paidia ti isxiei?? prepi na ginontai aytes oi askiseis?? eimai se apognosi.. tnx
thanos

isxyei akfrivos ayto... kan'tes mono an eisai apolyta vevaios oti tis ekteleis sosta... diaforetika einai thema xronou na travmatisteis...

genika apoteloun ti vasi tou old-school bodybuilding, alla pleon me ta nea exeligmena mixanimata proponisis mporeis eykola na vreis alles askiseis na tis antikatasteiseis riskarontas ligotero os katholou.

Muscleboss

theodore_tsi
25-06-06, 02:38
@Muscleboss

me aformi to teleutaio sou post....k mias k apo ti genikoteri parousia sou edw mesa deixneis oti to athlima to katexeis toso thewritika oso kai praktika....

i erwtisi einai:

ESI TIS EXEIS ANTIKATASTISEI :?: :?: :?

Muscleboss
25-06-06, 12:28
@Muscleboss

me aformi to teleutaio sou post....k mias k apo ti genikoteri parousia sou edw mesa deixneis oti to athlima to katexeis toso thewritika oso kai praktika....

i erwtisi einai:

ESI TIS EXEIS ANTIKATASTISEI :?: :?: :?


file theodore_tsi,

ego exo tin atyxia na exo traymatistei sto parelthon kai apo tis dyo aytes askiseis (kai malista epanelimenos) kai exo dei arketous "live" travmatismous .

pleon den ektelo katholou arseis thanatou kathos pisteyo oti mou prosferan osa eixan na mou prosferoun kai den vrisko logo na tis kano pleon.

Sxetika me to squat, gia mena apotelei ti vasikoteri askisi sto bodybuilding.
H monadiki periptosi na to antikatastiso einai to gymanstirio pou gymnazomai na ferei kapoies mixanes pou mimountai tin kinisi tou squat, droun exisou se oles tis moires tou tetrakefalou, kai den epivarinoun tin spodniliki stili. (genika aytes oi miaxnes den vriskontai eykola sta gymnastiria tis elladas logo kostous)
:squat:
Genika na simeioso polloi athlites pleon den kanoun squat san tin vasiki askisi podion...
Mporoume as poume na xekinisoume me 5-6-7 set stin pressa podion kai na pame sto squat meta me ligotera kila. genika an deite kai proponiseis sygxronon olympia apofeygoun na yperfortonoun tin askisi tou skouat.

Mia akomi paratirisi poly simaniki einai oti oso psiloteros eisai toso ligotero apotelesmatiki einai i askisi tou skouat gia sena. ayto exei na kanei me tin mixaniki tis askisis kai exei grafei apanelimenos.

Telos exete ypospin oti squat ektos ton allon einai mia ypouli askisi, mporei na tin ekteleis gia polla xronia xoris provlimata kai 40 na sou vgalei mia oraia diskopatheia i' ponous sta gonata.

geniko symperasma: Squat NAI alla me prosoxi kai xoris ypervoles...gia megala podia, alla kai mesi kai gonata pou tha antexoun mia zoi.

Muscleboss

asmodeus
25-06-06, 22:49
...
Mia akomi paratirisi poly simaniki einai oti oso psiloteros eisai toso ligotero apotelesmatiki einai i askisi tou skouat gia sena. ayto exei na kanei me tin mixaniki tis askisis kai exei grafei apanelimenos.

Telos exete ypospin oti squat ektos ton allon einai mia ypouli askisi, mporei na tin ekteleis gia polla xronia xoris provlimata kai 40 na sou vgalei mia oraia diskopatheia i' ponous sta gonata.
...


An kai den einai o tomeas moy aytos, nomizw oti ayth einai kai mia apo tis askhseis poy oso psiloteros eisai, toso poio pithano einai kai na travmatisteis.
[hr]
To gonato kai o omos den einai toso athroseis oso kokkala pou stekontai konta to ena sto allo logo twn syndesmwn ths athroshs.

Otan to gonato lygizei, oi plagioi syndesmoi pou to kratoyn sth thesh toy xalaronoun. ayto epitrepei sth knhmh (to kokkalo katw apo to gonato) na mporei na kanei mikri eso-strofh. Kati pou den mporei na ginei otan to gonato einai tentomeno (se ayto to shmeio analambanoun meros ths stirikshs toy gonatou oi esw kai eksw moires tou tetrakefalou my). An ayto ginei me baros h an ginei meta apo prosgeiosh apo phdhma tote h pithanotita rikshs twn xiaston syndesmwn kai h pithanotita travmatismoy tvn miniskwn einai megalh. Arshbaristes/bodybuilders kai basketballistes dhladh einai oi kathgories pou to trabmatizoun poio syxna.

Gia na deis ligo thn kinhsh, opws kathese sthn karekla kai diabazeis auto to post shkose to ena sou podi ligo ston aera wste to pelma na mhn akoumpaei sto patwma kai stripse to podi katw apo to gonato pros ta mesa. An dokimaseis na to kaneis auto me tentomeno gonato tha deis oti den ginetai kai oti stribei olo to podi. Ayth h mikri kinhsh an ginei me baros kai me to pelma na akoumpa sto edafos travmatizei to gonato.

An pali exeis proseksei oi podosfairistes exoun poio aneptigmenh thn esw moira tou tetrakefalou logo oti klotsoun thn mpala me to mesa meros tou podiou. Gia prostasia toy gonatou dynamonei poio poly auth h moira(kefalh) ston tetrakefalo.

Oi miniskoi epishs travmatizontai apo entones askhseis (opws kai oi mesospondilioi diskoi) kai apo atsales kinhseis.

Praktiki metafrash: Otan shkonete baroi mhn stribete to swma deksia kai aristera kai prosoxh poy einai to gonato se sxesh me to swma = bale kapoion poy kserei kai den barietai na ekshghsei na sou deiksei pws na thn kaneis kai na foras ta prostateutika ths meshs kai tou gonatou.

dynami
25-06-06, 23:18
Genika na simeioso polloi athlites pleon den kanoun squat san tin vasiki askisi podion...
Mporoume as poume na xekinisoume me 5-6-7 set stin pressa podion kai na pame sto squat meta me ligotera kila. genika an deite kai proponiseis sygxronon olympia apofeygoun na yperfortonoun tin askisi tou skouat.



Pistevo oti o monos logos pou tetoi top athletes den to kanoun san vasiki askisi ine epidi exoun ftasi se simio pou metaxirizoun pio pola kila apo ti to soma tous antexi... tha afina tous arxarious na afelounte ta squats gia polla xronia mexri na ftasoun se simio pou den andexi to soma tous (plati, gonata).afto pou kanoun i top athletes den tha kanoun i kenourgi!!
oso pio ligo kanis teties askisis kai metaxirizese mixanimata, toso pio adinami ginete i plati..

theodore_tsi
26-06-06, 01:17
Muscleboss

με κάλυψες..... :wink:

MyoBomb
12-01-14, 17:26
Καλησπέρα, πριν 1 χρόνο ο γιατρός μου είπε οτι λόγω κήλης στον Ο-5 δίσκο θα πρέπει '' να αποφεύγω'' τις άρσεις θανάτου και το σκουότ.
Επί ένα χρόνο τις αποφεύγω αλλά αισθάνομαι οτι οι προπονήσεις μου είναι ληψές.
Εχω φτιάξει γερούς ραχιαίους και νομίζω οτι θα μπορούσα να ξαναξεκινήσω.

Το θέμα είναι οτι φοβάμαι μη με ξαναπιάσει η μέση μου και θα ήθελα κάποιος έμπειρος απο εδώ η καποιος παθών να μου πει τί κανουμε σε αυτές τις περιπτώσεις?
Υπάρχουν άλλες ασκήσεις αντικατάστασης για το σκουότ και τις άρσεις? Θα ωφελήσει να κάνω αυτές τις ασκήσεις με λίγα κιλά η τσάμπα ο κόπος?

Χριστοφορος123
12-01-14, 17:31
Καμία άσκηση δεν ειναι απαραίτητη.Μπορείς να φτιάξεις μεγάλα πόδια χωρίς σκουώτ, όπως και μεγάλη πλάτη χωρίς deadlifts.Για να σιγουρευτείς αν μπορείς να ξεκινήσει επισκέψου γιατρό μην περιμένεις γνώμες από εδώ γι'αυτό το θέμα καθ΄ςω μπορεί να είναι λανθασμένες.
Η πρέσσα κατα κάποιον τρόπο αντικαθιστά τα σκουώτ.Το να κάνεις ΚΑΙ squat σίγουρα είναι καλύτερο για μέγιστη μυική ανάπτυξη αλλα όχι απαραίτητο.Leg press/leg extension για τετρακέφαλους και είσαι καλυμμένος

totis
12-01-14, 17:41
H γνωμη μου είναι να τις αποφυγεις δεν υπαρχει κανενας λογος να το διακινδινεψεις, με την μεση δεν παιζουμε,ειδικα αφου εχεις τετοιο σημαντικο πρόβλημα με την μεση σου....Όπως σου ειπε και ο φιλος από πανω μπορεις να κανεις πολύ καλη δουλεια και με άλλες ασκησεις και να εχεις εξισου καλα αποτελέσματα.....Eπισης το κακο με την μεση είναι ότι δεν ξεχναει και ότι πρόβλημα σου εχει βγαλει αν δεν προσεξεις μπορει πολύ ευκολα να στο εμφανισει και σε χειροτερο βαθμο......

Mikekan
12-01-14, 18:15
Εγω εχω 3κηλες, ο5, ο6, ι1 και κανω κανονικά και τα δυο. Σου λεω τι κανω εγω, δεν σε συμβουλεύω να κανεις το ίδιο.

totis
12-01-14, 18:33
Εγω εχω 3κηλες, ο5, ο6, ι1 και κανω κανονικά και τα δυο. Σου λεω τι κανω εγω, δεν σε συμβουλεύω να κανεις το ίδιο.

Ελα ρε φιλε αξιος,δειχνει ποσο αγαπας την γυμναστικη,που δεν το βαζεις κατω.....να σε ρωτησω κατι?τις κηλες πως τις δημιούργησες από την βαρη?

Mikekan
12-01-14, 18:45
Κοίτα, κανεις δεν μπορεί να το πει με σιγουριά αυτο. Συνήθως εμφανίζονται αρκετά μετά απο το συμβάν που τις προκάλεσε. Πριν απο 10 χρόνια ειχα ενα σοβαρό ατύχημα με αμάξι ας πούμε, το οποίο μπορεί να έπαιξε ρόλο. Πάντως κατα τη διάρκεια γυμναστικής προεκυψαν.

Ξεκίνησα με παρα πολυ λίγα κιλα και πολλές επαναλήψεις σε αυτές τις ασκήσεις για πολυ πολυ καιρό γιατι φοβόμουν. Όσο πέρναγε ο καιρός και βλέποντας οτι δεν εχω θέμα, ανέβαζα σιγα σιγα. Φυσικά με άριστη τεχνική και πολλή προσοχή. Θεωρώ οτι τα deadlifts ειναι πιο επικίνδυνα, τα squat δεν τα φοβάμαι τοσο. Αυτή τη στιγμή εχω φτάσει στα 80 κιλα squat 5-10 επαναλήψεις και 90 κιλα deadlift. Χαμηλά νούμερα μεν, αρκετά για να αποκομίσεις τα οφέλη της άσκησης δε. Και βλέπουμε...

totis
12-01-14, 19:07
Κοίτα, κανεις δεν μπορεί να το πει με σιγουριά αυτο. Συνήθως εμφανίζονται αρκετά μετά απο το συμβάν που τις προκάλεσε. Πριν απο 10 χρόνια ειχα ενα σοβαρό ατύχημα με αμάξι ας πούμε, το οποίο μπορεί να έπαιξε ρόλο. Πάντως κατα τη διάρκεια γυμναστικής προεκυψαν.

Ξεκίνησα με παρα πολυ λίγα κιλα και πολλές επαναλήψεις σε αυτές τις ασκήσεις για πολυ πολυ καιρό γιατι φοβόμουν. Όσο πέρναγε ο καιρός και βλέποντας οτι δεν εχω θέμα, ανέβαζα σιγα σιγα. Φυσικά με άριστη τεχνική και πολλή προσοχή. Θεωρώ οτι τα deadlifts ειναι πιο επικίνδυνα, τα squat δεν τα φοβάμαι τοσο. Αυτή τη στιγμή εχω φτάσει στα 80 κιλα squat 5-10 επαναλήψεις και 90 κιλα deadlift. Χαμηλά νούμερα μεν, αρκετά για να αποκομίσεις τα οφέλη της άσκησης δε. Και βλέπουμε...

Μχαλη πιστευω ότι το πρόβλημα δημιουργηθηκε από το τρακαρισμα,το λεω αυτό γιατι ειχα και εγω ένα σοβαρο ατύχημα χωρις να χτυπησω καποιο μερος του σωματος μου απλα ητανε από τα πλαγια περασε καποιος με κοκκινο και εφαγα τρελο ταρακουνημα το αμαξι εκανε 3 στροφες και επεσε επανω και σε κολονα και στο τελος κατεληξε μεσα σε ένα μαγαζι.....Δεν φοραγα και ζωνη που συνηθως φοραω,ειχα μολις ξεκινησει από τον προορισμο μου και δεν ειχα προλαβει....Και όπως καταλαβενεις ολη την ενεργια την αποροφησα ολη εγω αφου εβαλα τοση δυναμη για να κρατηθω και από το σφυξιμο που όταν πηγα στο νοσοκομειο τα οuρα μου ητανε κατακοκινα και γεματα αιμα,εκανα εξετασεις δεν ειχα κανενα πρόβλημα και οι γιατροι μου ειπανε ότι οφείλεται από την αντισταση που εβαλα.....και τα λεω όλα αυτά γιατι μετα από ένα μηνα ξεκινησα κανονικα την γυμναστικη μου χωρις να εχω καποιο πρόβλημα και ξαφνικα μου εβγαλε πρόβλημα η μεση μου ένα πρωι αφοριτοι πονοι και δεν μπορουσα με τιποτα να πατησω το δεξι μου ποδι,μιλαμε για τρελο πονο και ξαπλωμένος ποναγα....Τελος παντον το μονο καλο ητανε τελικα ότι δεν επαθα κηλη στην μεση λογο ότι ημουνα πολύ γυμνασμένος καιμε προστατευσαν οι μυς μου,τελικα αυτό οφειλοταν στους ραχιαιους μου οι οποιοι ειχανε παθει θλαση και ητανε αυτοι τελικα που πηραν ολο την πιεση από το τρακαρισμα,αν δεν ειχα γερους ραχιαιους μου ειχε πει ο γιατρος ότι σιγουρα θα ειχα παθει κηλη στην μεση μου.....βεβαια ολο αυτό μου περασε με μια απλη ενεση,αλλα αφηνοντας μου ένα πρόβλημα στο δεξι ποδι,επειδή δεν μπορουσα να πατησω καλα αμεσως με το δεξι ποδι αδυνατησε ο μυς της γαμπας μου σχεδόν ανύπαρκτος,βεβαια με πολύ καλη γυμναστικη καταφερα παλι να τον επαναφερω αλλα στο 60%........Για αυτό παντα λεω ραχιαιοι και κοιλιακοι πολύ συμαντικοι όταν είναι γυμνασμένοι να βοηθάνε και προστατευουν την μεση σε συνδιασμο με δυνατα και γυμνασμένα ποδια που είναι ολη η βαση του σωματος....Ζητω συγνωμη αν εφυγα εκτος θεματος.....

Mikekan
12-01-14, 19:11
Αφού εισαι καλα φίλε μου, να δοξάζεις το Θεό! Το πιστεύω οτι ειναι απο το τρακάρισμα. Εγω παλι έπεσα απο 25 μέτρα γκρεμό, 4-5 γύρους έφερε το αμάξι, φαντάσου τι τράνταγμα και ζόρισμα έφαγε η μέση, άνοιξαν 5 αεροσακοι, η τροχαία δεν πίστευε οτι δεν έπαθε κανεις τιποτα, εγω και οι δυο φίλοι μου. Κοιλιακοι και ραχιαιοι ειναι το βασικό, χωρίς αυτούς δεν πας πουθενά αν εχεις προβλημα στη μέση. Δόξα τω Θεό, 3 χρόνια τώρα δεν εχω τη παραμικρή ενόχληση.

totis
12-01-14, 19:23
Αφού εισαι καλα φίλε μου, να δοξάζεις το Θεό! Το πιστεύω οτι ειναι απο το τρακάρισμα. Εγω παλι έπεσα απο 25 μέτρα γκρεμό, 4-5 γύρους έφερε το αμάξι, φαντάσου τι τράνταγμα και ζόρισμα έφαγε η μέση, άνοιξαν 5 αεροσακοι, η τροχαία δεν πίστευε οτι δεν έπαθε κανεις τιποτα, εγω και οι δυο φίλοι μου. Κοιλιακοι και ραχιαιοι ειναι το βασικό, χωρίς αυτούς δεν πας πουθενά αν εχεις προβλημα στη μέση. Δόξα τω Θεό, 3 χρόνια τώρα δεν εχω τη παραμικρή ενόχληση.

πω ρε φιλε, τυχερος μεσα στην ατυχια σου παντος γιατι ητανε πολύ σοβαρο ατυχημα.....μπραβο μιχαλη συνεχισε ετσι σωστα και δυνατα....Αυτα είναι δυνατα παράδειγματα για το ποσο σημαντικο και για το ποσο μπορει να βοηθησει και να προστατευση η γυμναστικη έναν ανθρωπο.....

Mikekan
12-01-14, 19:23
Νασαι καλα ρε παίχτη! :)

totis
12-01-14, 19:35
Νασαι καλα ρε παίχτη! :)

Kαι εσυ μιχαλη.....

niksamaras
12-01-14, 19:41
Καλησπέρα, πριν 1 χρόνο ο γιατρός μου είπε οτι λόγω κήλης στον Ο-5 δίσκο θα πρέπει '' να αποφεύγω'' τις άρσεις θανάτου και το σκουότ.
Επί ένα χρόνο τις αποφεύγω αλλά αισθάνομαι οτι οι προπονήσεις μου είναι ληψές.
Εχω φτιάξει γερούς ραχιαίους και νομίζω οτι θα μπορούσα να ξαναξεκινήσω.

Το θέμα είναι οτι φοβάμαι μη με ξαναπιάσει η μέση μου και θα ήθελα κάποιος έμπειρος απο εδώ η καποιος παθών να μου πει τί κανουμε σε αυτές τις περιπτώσεις?
Υπάρχουν άλλες ασκήσεις αντικατάστασης για το σκουότ και τις άρσεις? Θα ωφελήσει να κάνω αυτές τις ασκήσεις με λίγα κιλά η τσάμπα ο κόπος?

Με σωστη τεχνικη, και αν εχεις την απαραιτητη κινητικοτητα στα ισχυα, μπορεις να κανεις σκουατ και αρσεις θανατου κανονικοτατα.

MindOverMatter
12-01-14, 20:22
Καλησπέρα, πριν 1 χρόνο ο γιατρός μου είπε οτι λόγω κήλης στον Ο-5 δίσκο θα πρέπει '' να αποφεύγω'' τις άρσεις θανάτου και το σκουότ.
Επί ένα χρόνο τις αποφεύγω αλλά αισθάνομαι οτι οι προπονήσεις μου είναι ληψές.
Εχω φτιάξει γερούς ραχιαίους και νομίζω οτι θα μπορούσα να ξαναξεκινήσω.

Το θέμα είναι οτι φοβάμαι μη με ξαναπιάσει η μέση μου και θα ήθελα κάποιος έμπειρος απο εδώ η καποιος παθών να μου πει τί κανουμε σε αυτές τις περιπτώσεις?
Υπάρχουν άλλες ασκήσεις αντικατάστασης για το σκουότ και τις άρσεις? Θα ωφελήσει να κάνω αυτές τις ασκήσεις με λίγα κιλά η τσάμπα ο κόπος?

Ελλείψει σοβαρών νευρολογικών συμπτωμάτων που χρίζουν χειρουργικής επέμβασης, τα οποία προφανώς εσύ δεν έχεις, ο πόνος στην μέση αντιμετωπίζεται συμπτωματολογικά. Δηλαδή βλέπεις τί προκαλεί πόνο και τί όχι και τα χειρίζεσαι ανάλογα με την περίπτωση. Οι οδηγίες για τον πόνο στη μέση είναι να συνεχίζεις να κινείσαι, να κάνεις ενδυνάμωση και να συνεχίσεις να κάνεις όποιες δραστηριότητες θες (αρκεί οι δραστηριότητες αυτές να μην επιδεινώνουν τα συμπτώματά σου), και παράλληλα να αντιμετωπίσεις τυχόν μυοσκελετικές δυσλειτουργίες (κακή στάση, κακά κινητικά πρότυπα, κτλ). Σε κάθε περίπτωση, για ασθενή με απλή κοίλη μεσοσπονδυλίου, η οδηγία "μην ξανακάνεις ποτέ καθίσματα και άρσεις" είναι αδικαιολόγητη, βάση της ίδιας της ιατρικής βιβλιογραφίας και των κατευθυντήριων γραμμών των διεθνών αθλητικών οργανισμών.

Οι δυο απλές επιλογές είναι είτε να ξεκινήσεις καθίσματα και άρσεις ελαφρά, αυξάνοντας την επιβάρυνση σταδιακά, και δίνοντας έμφαση στην σωστή τεχνική (αν δεν είσαι σίγουρος αν η τεχνική σου είναι σωστή, αυτό είναι άλλο θέμα) και να δεις πώς θα ανταποκριθεί η μέση σου, είτε, αν φοβάσαι λόγω των (λανθασμένων κατ'εμέ) οδηγιών του γιατρού σου, να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από κάποιον αθλητίατρο που έχει καλή επαφή με το θέμα τραυματισμοί και επιστροφή στην αθλητική δράση.

liveris
12-01-14, 20:26
καλυτερα θα ηταν να ειστε πιο προσεχτικοι οταν δινετε συμβουλες για προβληματα στη μεση...

δεν υπαρχουν αναντικαταστατες ασκησεις ,μπορεις να ζησεις ευκολα κ χωρις σκουωτ κ αρσεις σιγα ...

antonispowerlift
12-01-14, 22:43
Ελλείψει σοβαρών νευρολογικών συμπτωμάτων που χρίζουν χειρουργικής επέμβασης, τα οποία προφανώς εσύ δεν έχεις, ο πόνος στην μέση αντιμετωπίζεται συμπτωματολογικά. Δηλαδή βλέπεις τί προκαλεί πόνο και τί όχι και τα χειρίζεσαι ανάλογα με την περίπτωση. Οι οδηγίες για τον πόνο στη μέση είναι να συνεχίζεις να κινείσαι, να κάνεις ενδυνάμωση και να συνεχίσεις να κάνεις όποιες δραστηριότητες θες (αρκεί οι δραστηριότητες αυτές να μην επιδεινώνουν τα συμπτώματά σου), και παράλληλα να αντιμετωπίσεις τυχόν μυοσκελετικές δυσλειτουργίες (κακή στάση, κακά κινητικά πρότυπα, κτλ). Σε κάθε περίπτωση, για ασθενή με απλή κοίλη μεσοσπονδυλίου, η οδηγία "μην ξανακάνεις ποτέ καθίσματα και άρσεις" είναι αδικαιολόγητη, βάση της ίδιας της ιατρικής βιβλιογραφίας και των κατευθυντήριων γραμμών των διεθνών αθλητικών οργανισμών.

Οι δυο απλές επιλογές είναι είτε να ξεκινήσεις καθίσματα και άρσεις ελαφρά, αυξάνοντας την επιβάρυνση σταδιακά, και δίνοντας έμφαση στην σωστή τεχνική (αν δεν είσαι σίγουρος αν η τεχνική σου είναι σωστή, αυτό είναι άλλο θέμα) και να δεις πώς θα ανταποκριθεί η μέση σου, είτε, αν φοβάσαι λόγω των (λανθασμένων κατ'εμέ) οδηγιών του γιατρού σου, να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από κάποιον αθλητίατρο που έχει καλή επαφή με το θέμα τραυματισμοί και επιστροφή στην αθλητική δράση.
συμφωνω απολυτα.μετα απο πολλη υπομονη θα καταφερεις να κανεις αυτες τις ασκησεις.και ξερω ανθρωπους που με κηλες δισκων που μετα απο 1-2 χρονια αποθεραπεια καταφεραν να σηκωσουν πολλα κιλα στα σκουατ και στις αρσεις.επισης πηγαινε σε καποιον αθλητιατρο που να εχει ασχοληθει με τα βαρη διοατι σιγουρα εχει καποιες γνωσεις παραπανω λογω της πειρας εξ ιδιου.καλη τυχη σου ευχομαι

MyoBomb
13-01-14, 01:58
Σας ευχαριστώ πολύ ρε μαγκες!
Η αλήθεια είναι οτι μεχρι τωρα τα εβλεπα όλα μαυρα γιατί και όταν κάνω ώμους έχω πάντα αυτη την ηλίθια φοβία..οτι ξαφνικά θα ξαναγίνει η στραβη.

Τη μέση μου την έπαθα μέσα στο γυμναστηριο...ήμουν τόσο στόκος που έβαζα άπειρα κιλά σε στήθος και ώμους χωρίς να κάνω ποτέ κοιλιακούς και ραχιαίους και σπάνια πόδια.
Μια μέρα εκανα πιέσεις ώμων 70 κιλά καθιστός με μπάρα, η μέση μου έτρεμε μέχρι που έπεσα κάτω.
Ο γυμναστής μου τότε μου χε πει αν έβαζες απο 4 σετάκια ραχιαίους-κοιλιακούς σε κάθε προπονηση μπορεί να μην το πάθαινες και ποτέ αυτό.

Τέλος πάντων....τωρα είμαι καλά δυνάμωσα ραχιαίους ...και αφού δυναμωσω και τα πόδια θα ξεκινησω squot και deadlifts απο την αρχη με σκέτες μπαρες για κανα 2-3 μηνες και βλέπω.

Και πάλι ευχαριστώ και εύχομαι να μη συμβει σε κανέναν τετοιο πράγμα ποτε (κορτιζόνες απ το στόμα και ενα κάρο μ@λακίες)!

morgoth
13-01-14, 14:06
το σωμα σου θα βαλει τα ορια. κακα τα ψεματα.
εχω 2 κηλες χαμηλα οπως οι περισσοτεροι ανθρωποι στο κοσμο (πολλοι εχουν και δεν το γνωριζουν γιατι τα συμπτωματα ειναι ηπια για να το ψαξουν).
κανω πλεον σκουωτ και ντεντλιφτς. το κλειδι ειναι η τεχνικη και η πολυ πολυ αργη προοδος στα κιλα. και βεβαια αυτες οι ασκησεις χτιζουν τη μεση με συνεπεια να προστατευεται η σπονδυλικη στηλη. κανεις μεχρι εκει που σε παιρνει. χωρις υπερβολες.

beefmeup
13-01-14, 14:09
+φωνω.
κ γω εχω προβλημα κ το εχω ξαναγραψει κ σε αλλα παρομοια θεματα ,αλλα καπως ετσι ειναι τα πραγματα..δουλευεις γυρω απο τους τραυματισμους σου κ βλεπεις πως σε παει..καθως επισης κ τα ορια που σε περνει οσον αφορα τα κιλα.

αν τωρα καποιος φοβαται να δοκιμασει, καμια ασκηση δεν "πρεπει" να την κανεις εναλακτικες υπαρχουν.