PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποια πολεμική τέχνη να διαλέξω,σε συνδιασμό με γυμναστική?



Unknown
30-01-11, 15:41
Καλησπέρα απο εμένα.

Είμαι απο την Θεσσαλονίκη μόλις 20 ετών.
Ψάχνομαι , για να κάνω κάποια πολεμική τέχνη.
Έχω δει για :



Tae Kwo Do
UFC

δεν ξερω τι άλλες σχολές παίζουν στην Θεσσαλονίκη....

Σχέση με κάποιο άθλημα δεν έχω πλέον,είμαι 82 κιλά με 1.81 ύψος.Είχα παλιά πρωταθλητισμό κτλ. αλλά διακόπηκαν λόγου υγείας,τώρα εάν πάρω ξανά το ΟΚ απο τους γιατρούς.

Σκέφτομαι να κάνω το εξής.

Να αρχίσω κάποιο γυμναστήριο 2-3 φορές την εβδομάδα,να μαζέψω όγκο,και να κάνω μετά γράμμωση για να φύγουν οτί έχω βάλει απο (μπύρεεεεες!).

και συγχρόνως να κάνω κάποιο άθλημα πολεμικής τέχνης ώστε να εκπληρώσω αυτό που ήθελα απο μικρός.
(Μια μικρή ιστορία έκανα καράτε πολύ μικρός,αλλα με έδιωξαν γιατί δε μπορούσα να ελένξω τα νεύρα μου.)

Οπότε... Εφόσων τα χρόνια περάσαν σκέφτηκα τωρα να δοκιμάσω (οχι οτι τωρα τα κραταω απλα να εκτονωννομαι λιγο παραπανω).

Ανυπομονω για τις συμβουλες σας,και την γνωμη σας.

PMalamas
30-01-11, 15:44
UFC

Unknown
30-01-11, 15:51
UFC σαν απλή έκφραση δεν μου λεει τιποτα.

καποια συμβουλη ?

Καποια αλλη πολεμικη τεχνη ?

Επισης εχω δει και Grav Maga αλλα δεν ξερω εαν εχει η Θεσσαλονικη σχολη .

MichalisPorke
30-01-11, 16:08
UFC σαν απλή έκφραση δεν μου λεει τιποτα.

καποια συμβουλη ?

Καποια αλλη πολεμικη τεχνη ?

Επισης εχω δει και Grav Maga αλλα δεν ξερω εαν εχει η Θεσσαλονικη σχολη .

Tεχνες υπαρχουν πολλες φιλε..
1)Wing Chun μια τεχνη που ειναι απο τις πιο γρηγορες που υπαρχει..Ειναι η τεχνη που ξεκινισε ο bruce lee..Πολυ καλη για κοντινη αποσταση και γενικα για μαχη..Μαθενεις επισης με ξυλα και σπαθια..Το μειωνεκτιμα ειναι οτι δεν εχει πολυ καλο groungfighing αλλα τωρα σε οποια σχολη και να πας θα σου διδαξουν και ground..
2)Νinjutsu αρκετα καλη τεχνη..Εχει και ground αυτη..Μαθενης επισης να πολεμας με σπαθια,μαχαιρια,ξυλα,σχοινια,αλισυδες και με αστερακια των ninjas..

3)Muay Tay,Kick Boxing,Tie boxing..Γνωστες σε ολους τεχνες..Υπαρχουν διαφορες μεταξυ τους αλλα ειναι περιπου οι ιδιες..Πολυ καλες αν θελεις κατι ευκολο και γρηγορο..

4)Αikido πολυ καλη τεχνη αποτι βλεπω αλλα δεν μπορω να γραψω με σιγουρια επειδη δεν εχουν ασχοληθει με αυτη την τεχνη

5)Brazilian Jiu Jitsu πολυ καλο ground fighing αφου αυτο ειναι και το βασικο της τεχνης αυτης..

Grav Maga ειναι η τεχνη που μαθαινουν οι Ισραιλιτικες Δυναμης και βασικα ειναι μια τεχνη επιβιωσης παρα μια πολεμικη τεχνη..Μαθαινεις πως να αφοπλισης καποιον κτλ και γενικα πως να επιβιωσης σε μια δυσκολη κατασταση.

Unknown
30-01-11, 16:32
Μια γενικη και σφαιρική άποψη για το κείμενο που μου έγραψες και ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου .

Φίλος μου κάνει πολύ καιρο UFC ,απο εβδομάδα θα πάω να δω εάν με τραβάει καθόλου η τέχνη αυτή.

Επίσης,να πω οτι με βάση αυτά που μου λες, θέλω κάποια τέχνη η οποία να μάθω να "φτιαχνω εκρηξη" στον ευατο μου οταν χρειαστεί στα σοβαρά και όχι με το παραμικρό (είμαι πάρα πολύ ευέξαπτος!)

Όπως τα βλέπω πάλι και το ξαναλέω πολλές φορές την είπα την λέξη είναι.

UFC
Krav Maga
Ninjutsu - Muay Tay = τα έβαλα μαζί ,παρότι δεν έχουν σχέση,ώς άποψη.

Απλά δεν γνωρίζω καθόλου τι παίζει με την τέχνη στο θέμα, να ξέρω εάν βρεθώ σε μια δύσκολη κατάσταση να αμυνθω να εξουδετερωσω , ( μεχρι να ερθει να τον παραλαβει η αστυνομια ) , να σωσω την ζωη μου,να μαθω να κοντρολαρω τα νευρα μου,και κυριως να αποκτησω καποια αυτοεκτιμηση.
Στο θέμα φόβου (γιατί ξέρω οτι φοβάμαι γενικά)

Αυτός είναι και ο λόγος που το λέώ.

MichalisPorke
30-01-11, 17:20
Μια γενικη και σφαιρική άποψη για το κείμενο που μου έγραψες και ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου .

Φίλος μου κάνει πολύ καιρο UFC ,απο εβδομάδα θα πάω να δω εάν με τραβάει καθόλου η τέχνη αυτή.

Επίσης,να πω οτι με βάση αυτά που μου λες, θέλω κάποια τέχνη η οποία να μάθω να "φτιαχνω εκρηξη" στον ευατο μου οταν χρειαστεί στα σοβαρά και όχι με το παραμικρό (είμαι πάρα πολύ ευέξαπτος!)

Όπως τα βλέπω πάλι και το ξαναλέω πολλές φορές την είπα την λέξη είναι.

UFC
Krav Maga
Ninjutsu - Muay Tay = τα έβαλα μαζί ,παρότι δεν έχουν σχέση,ώς άποψη.

Απλά δεν γνωρίζω καθόλου τι παίζει με την τέχνη στο θέμα, να ξέρω εάν βρεθώ σε μια δύσκολη κατάσταση να αμυνθω να εξουδετερωσω , ( μεχρι να ερθει να τον παραλαβει η αστυνομια ) , να σωσω την ζωη μου,να μαθω να κοντρολαρω τα νευρα μου,και κυριως να αποκτησω καποια αυτοεκτιμηση.
Στο θέμα φόβου (γιατί ξέρω οτι φοβάμαι γενικά)

Αυτός είναι και ο λόγος που το λέώ.


Ναι καταβαινω φιλε τι λες..Εγω παω Wing Chun και ειμαι πολυ ευχαριστιμενος..Πηγαινα και ninjutsu και παλη παλια..Στο wing chun κανεις και meditation δηλαδη κατι οπως το γιονκα..Για την ενεργεια..Και μαθενεις πως να πραξεις την ωρα της μαχης..Δηλαδη να μην αγχωθεις και νατα χασεις και ουτε να σκεφτεις τωρα θα πρεπει να κανω αυτο και αυτο..Να βγουν ολα απο μεσα σου μονα τους αν καταλααινεις τι εννοω..Γενικα το wc ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο..Αν θελεις πηγαινε να δεις πως ειναι..Εχει πολλα πραγματα..

Unknown
30-01-11, 18:41
δηλαδή ανάμεσα σε όλα αυτά εσύ πιστεύεις το Wing Chun είναι κάτι το οποίο σε διδάσκει ?

Επίσης, ένας παλιός στίχος λέει η επίθεση είναι η καλύτερη άμυνα.Για αυτό σκεφτόμουν το αυτοάμυνα αλλά και ΑΜΕΣΗ μάχη !

MichalisPorke
30-01-11, 18:46
δηλαδή ανάμεσα σε όλα αυτά εσύ πιστεύεις το Wing Chun είναι κάτι το οποίο σε διδάσκει ?

Επίσης, ένας παλιός στίχος λέει η επίθεση είναι η καλύτερη άμυνα.Για αυτό σκεφτόμουν το αυτοάμυνα αλλά και ΑΜΕΣΗ μάχη !

Το wing chun ειναι και αμυνα και επιθεση την ιδια ωρα..Δηλαδη αν καποιος σου επιτεθει θα αποκρουσεις και θα επιτεθεις ταυτοχρονα..Επισης δεν υπαρχουν κινησεις που απλα να σπαταλας χρονο..Τα παντα εχουν να κανουν με τον συγχρονισμο και τον χρονο..Εδω ειναι η ιστοσελιδα εκει που πηγαινω...Γραφει καποια πραγματα για το wing chun..Διαβασε τα..http://wingchuncyprus.com/about_frset.html

Wolve
30-01-11, 20:28
Muay Tay και Krav Maga.

Εχει και απο τα δυο σχολες η Θεσσαλονικη. Το γνωριζω επειδη ενας γυμναστης που ειχα ειχε γνωσεις πανω στα αντικειμενα και διδασκε σε σχολη.

Lao
31-01-11, 22:54
Καλησπέρα απο εμένα.

Είμαι απο την Θεσσαλονίκη μόλις 20 ετών.
Ψάχνομαι , για να κάνω κάποια πολεμική τέχνη.
Έχω δει για :



Tae Kwo Do
UFC

δεν ξερω τι άλλες σχολές παίζουν στην Θεσσαλονίκη....

Σχέση με κάποιο άθλημα δεν έχω πλέον,είμαι 82 κιλά με 1.81 ύψος.Είχα παλιά πρωταθλητισμό κτλ. αλλά διακόπηκαν λόγου υγείας,τώρα εάν πάρω ξανά το ΟΚ απο τους γιατρούς.

Σκέφτομαι να κάνω το εξής.

Να αρχίσω κάποιο γυμναστήριο 2-3 φορές την εβδομάδα,να μαζέψω όγκο,και να κάνω μετά γράμμωση για να φύγουν οτί έχω βάλει απο (μπύρεεεεες!).

και συγχρόνως να κάνω κάποιο άθλημα πολεμικής τέχνης ώστε να εκπληρώσω αυτό που ήθελα απο μικρός.
(Μια μικρή ιστορία έκανα καράτε πολύ μικρός,αλλα με έδιωξαν γιατί δε μπορούσα να ελένξω τα νεύρα μου.)

Οπότε... Εφόσων τα χρόνια περάσαν σκέφτηκα τωρα να δοκιμάσω (οχι οτι τωρα τα κραταω απλα να εκτονωννομαι λιγο παραπανω).

Ανυπομονω για τις συμβουλες σας,και την γνωμη σας.


Καλησπέρα.

Καταρχήν, δεν υπάρχει «άθλημα πολεμικής τέχνης». Υπάρχουν τα μαχητικά αθλήματα, υπάρχουν οι πολεμικές τέχνες, υπάρχουν και τα συστήματα αυτοάμυνας.

Τα μαχητικά αθλήματα είναι, όπως λέει και η λέξη, αθλήματα τα οποία αποτελούνται από κανόνες και έχουν συγκεκριμένη φιλοσοφία-κινησιολογία και, προφανώς, περιορισμό στις κινήσεις.

Οι πολεμικές τέχνες από την άλλη, είναι «πακέτα» που περιλαμβάνουν, εκτός του μαχητικού κομματιού, εκγύμναση, φιλοσοφία, διατροφή, εσωτερισμό, ιατρική κτλ και σκοπός τους είναι να γυμνάσουν τον άνθρωπο από όλες τις απόψεις.

Τέλος, τα συστήματα αυτοάμυνας είναι σύνολα τεχνικών για αντιμετώπιση κάποιου περιστατικού στον δρόμο.

Αφού λοιπόν επιλέξεις ποια κατηγορία θέλεις, θα πρέπει να ξέρεις ότι οι σοβαρές σχολές και οι σοβαροί δάσκαλοι και εκπαιδευτές στην Ελλάδα, πραγματικά μετριούνται στα δάχτυλα του ενός, άντε και των δύο χεριών.

exkaliber
01-02-11, 13:29
βγαλε μια αδεια απλοφοριας και εισαι κομπλε

το ufc σα αθλημα,που το ακουσες???

Kotel
04-02-11, 00:38
Καλησπερα σε ολους.
Ειμαι 18 χρονων 1.80κατι και 90 κιλα
Πηγαινα γυμναστηριο για κανα χρονο αλλα φετως λογω πανελληνιων το χω κοψει...Κανω κυριως ασκησεις σπιτι καμψεις μονοζυλο κοιλιακους και βαρη...με αποτελεσμα να χω παρει κιλα αλλα αυτα θα φυγουν απο το καλοκαιρι και μετα..
Οταν ξαναρχισω την γυμναστικη θελω παραληλα να αρχισω και καποια πολεμικη τεχνη..Ειμαι αρκετα γυμνασμενος σε χερια πλατη ομους κτλπα..και γενικα στο πανω μερος του σωματος(πλην κοιλιακων)και λιγοτερο στο κατω..

Σκεφτομουνα καποια πολεμικη τεχνη οχι με λαβες αλλα με χτυπηματα...
Αλλα δεν μπορω να καταληξω πουθενα..
Ολες μ αρεσουνε
Τι θα μου προτεινατε;
Απο ταχυτητα και ευληγισια δεν τα παω και πολυ καλα ειναι η αληθεια
Ευχαριστω προκαταβολικα

beefmeup
04-02-11, 12:28
ριξε μια ματια εδω..

Ποια πολεμική τέχνη να διαλέξω,σε συνδιασμό με γυμναστική? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=12832)

Lao
04-02-11, 13:09
...και εδώ επίσης.

http://forum.bodybuilding.gr/showpost.php?p=318694&postcount=10

friksos
14-03-11, 23:35
αμα ειναι να τα αρχισεις ολα μαζι καλυτερα συνεχιζε να λιωνεις στις μπυρες

eyestral
29-03-11, 17:04
φιλε ξεκινα wing chun ειναι απο τα πιο ολοκληρωμενα συστηματα και τα πιο αρχαια...ακομα και το jeet kune do που εβγαλε ο bruce lee και θεωρειται ο πατερας των mma εχει σαν βαση το wing chun.Ειναι απο τα πιο επιθετικα συστηματα σημαδευεισ σαγονι κλειδωσεις και αμα ξερεις καλο wing chun δεν καταληγεις ποτε στο εδαφος για ground fighting...να θυμασαι για ολα τα κλειδια υπαρχουν και τα αναλογα αντικλειδια....κοιτα και στο youtube αλλα οσον αφορα στο wing chun δεν θα καταλαβεις και πολλα γιατι ολοι κανουν chi sao και lap sao λες και δεν εχει ξυλο εκει...το μοναδικο μειον ειναι οτι πρεπει να κανεις παρα πολλα χρονια και να αφιερωθεις πληρως σε αυτο γιατι εινια ενα συστημα που δεν εχει αρχη μεση και τελος..εγω κανω ενα χρονο και τωρα αρχισα να καταλαβαινω τι παιζει και πηγαινα καθε μερα..επισης στο wing chun αμα δεν μαθεις το Α δεν πας στο Β και απο κει στο Γ κτλ...αν πας κατευθειαν στο Γ δεν θα καταλαβεις τπτ..

eyestral
29-03-11, 17:11
α και αμα ξεκινησεις wing chun μεινε μακρυα απο δασκαλους που εχουν σπουδασει κοντα στον william cheung o τυπος ειναι απατεωνας μεγαλος χχαχαχαχαχαχ ηλιθιοι οι δασκαλοι του ηλιθιοι και οι μαθητες του....βρες δασκαλους στην Ελλαδα που ξερουν απο wong shun leung--->> gary lam που ειναι μαθητης του αντε και leung ting..και εννοειται duncan leung...υπαρχουν και αλλοι

eyestral
29-03-11, 17:12
wing chun

Michaelangelo
01-04-11, 12:19
Καλησπερα σε ολους.
Ειμαι 18 χρονων 1.80κατι και 90 κιλα
Πηγαινα γυμναστηριο για κανα χρονο αλλα φετως λογω πανελληνιων το χω κοψει...Κανω κυριως ασκησεις σπιτι καμψεις μονοζυλο κοιλιακους και βαρη...με αποτελεσμα να χω παρει κιλα αλλα αυτα θα φυγουν απο το καλοκαιρι και μετα..
Οταν ξαναρχισω την γυμναστικη θελω παραληλα να αρχισω και καποια πολεμικη τεχνη..Ειμαι αρκετα γυμνασμενος σε χερια πλατη ομους κτλπα..και γενικα στο πανω μερος του σωματος(πλην κοιλιακων)και λιγοτερο στο κατω..

Σκεφτομουνα καποια πολεμικη τεχνη οχι με λαβες αλλα με χτυπηματα...
Αλλα δεν μπορω να καταληξω πουθενα..
Ολες μ αρεσουνε
Τι θα μου προτεινατε;
Απο ταχυτητα και ευληγισια δεν τα παω και πολυ καλα ειναι η αληθεια
Ευχαριστω προκαταβολικα

box-kickbox-muaythai!

spyros1979
05-04-11, 02:20
box-kickbox-muaythai!

:thumbup::thumbup::thumbup:

aristos79
16-04-11, 16:47
Εγω ξεκηνισα με ΜΜΑ εδω και 1 χρονο και ειμαι ευχαριστημενος.Τα εχει ολα,πανε σε μια σχολη να δεις και αποφασιζεις. Τα αδερφια Αρμαγος τα εχουν ολα,Βοχ,Κικ βοχ και ΜΜΑ.
Αλλα θα υπαρχουν σηγουρα και αλλη.

exkaliber
16-04-11, 17:47
παλη

dreamless
18-04-11, 18:42
kick boxing δαγκωτό!!! :box1:

exkaliber
19-04-11, 22:03
βασικα το θεμα ειναι τι στοχο εχει

αν θελει δυναμη,η παλι ειναι οτι πρεπει

giannis_s
20-04-11, 15:12
α και αμα ξεκινησεις wing chun μεινε μακρυα απο δασκαλους που εχουν σπουδασει κοντα στον william cheung o τυπος ειναι απατεωνας μεγαλος χχαχαχαχαχαχ ηλιθιοι οι δασκαλοι του ηλιθιοι και οι μαθητες του....βρες δασκαλους στην Ελλαδα που ξερουν απο wong shun leung--->> gary lam που ειναι μαθητης του αντε και leung ting..και εννοειται duncan leung...υπαρχουν και αλλοι


..δεν χαλαρώνεις λίγο το ύφος σου και τις δηλώσεις περί απατεώνων και ηλιθίων; δικαίωμά σου να θεωρείς το σύστημά σου ανώτερο και μπορεί όντως να έχει πράγματα να διδάξει/συμπληρώσει...δεν δικαιούσαι όμως να προσβάλεις κανέναν (μεταξύ αυτών και εμένα) από εκεί και πέρα γιατί γίνεται προσωπικό πλέον το θέμα....

MichalisPorke
20-04-11, 18:56
..δεν χαλαρώνεις λίγο το ύφος σου και τις δηλώσεις περί απατεώνων και ηλιθίων; δικαίωμά σου να θεωρείς το σύστημά σου ανώτερο και μπορεί όντως να έχει πράγματα να διδάξει/συμπληρώσει...δεν δικαιούσαι όμως να προσβάλεις κανέναν (μεταξύ αυτών και εμένα) από εκεί και πέρα γιατί γίνεται προσωπικό πλέον το θέμα....

+11...Εσυ ποιος εισαι δηλαδη που θα κρινεις τον william cheung??Ξερεις ποιος ειναι?Η επειδη εσυ υποστηριζεις τον leung ting??Ελεος καποιοι παιδια..

EDIT:giannis_s δεν ειναι σε εσενα που αναφερομαι..

paulakos
20-04-11, 21:53
Tσακ Nορις και ξερω ψωμι....:rifle:

Gaspari
23-04-11, 10:50
Tσακ Nορις και ξερω ψωμι....:rifle:

Αυτές τις πίπες να μην λέγατε με spam reply θα ήσασταν μια χαρά μερικοί..
( Δε μιλάω μόνο για σένα τεράστιε )

paulakos
23-04-11, 16:27
Αυτές τις πίπες να μην λέγατε με spam reply θα ήσασταν μια χαρά μερικοί..
( Δε μιλάω μόνο για σένα τεράστιε )

Ριχνουμε μια πιπα,και οποιος την αρπαξει (γκλου γκλου γκλου).Σημερα εσυ ησουν ο τυχερος;)
Eυχομαι μια μερα να ξεφυγεις απο τα προκατακτικα.

Hollowmask
24-04-11, 14:09
Φιλαρακο, σκεψου οτι οσον αφορα το κομματι που συνδιαζει πολεμικη τεχνη- μαχητικο αθλημα και γυμναστικη- βαρη δεν σε νοιαζει τι θα διαλεξεις. Απο την σιγμη που ασχολεισαι με καποια τεχνη- αθλημα πρεπει να προσαρμοσεις ετσι την γυμναστικη και τα βαρη σου ωστε να σε οφελεισουν σε αυτο που θα κανεις. Δεν μπορεις δηλαδη να κανεις προπονηση για bodybuilding και να περιμενεις οτι θα εχει οφελος στην πολεμικη τεχνη- αθλημα. Οπως ειπαν αρκετοι, σκεψου τι θες (θες κατι για αυτοαμυνα, κατι με χτυπηματα, mma [αυτο που λες UFC]) και απο κει και επειτα με την συμβουλη και του δασκαλου/ εκπαιδευτη σου προσαρμοσε τα βαρη και την γυμναστικη σου σ'αυτο. Κανω 3,5 μηνες kickboxing και ακολουθω αυτο που σου προτεινω, και πιστεψε με, εχω δει τεραστια διαφορα ;)

Marine
24-04-11, 21:18
Ριχνουμε μια πιπα,και οποιος την αρπαξει (γκλου γκλου γκλου).Σημερα εσυ ησουν ο τυχερος;)
Eυχομαι μια μερα να ξεφυγεις απο τα προκατακτικα.

:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

Lao
24-04-11, 23:20
Φιλαρακο, σκεψου οτι οσον αφορα το κομματι που συνδιαζει πολεμικη τεχνη- μαχητικο αθλημα και γυμναστικη- βαρη δεν σε νοιαζει τι θα διαλεξεις. Απο την σιγμη που ασχολεισαι με καποια τεχνη- αθλημα πρεπει να προσαρμοσεις ετσι την γυμναστικη και τα βαρη σου ωστε να σε οφελεισουν σε αυτο που θα κανεις. Δεν μπορεις δηλαδη να κανεις προπονηση για bodybuilding και να περιμενεις οτι θα εχει οφελος στην πολεμικη τεχνη- αθλημα. Οπως ειπαν αρκετοι, σκεψου τι θες (θες κατι για αυτοαμυνα, κατι με χτυπηματα, mma [αυτο που λες UFC]) και απο κει και επειτα με την συμβουλη και του δασκαλου/ εκπαιδευτη σου προσαρμοσε τα βαρη και την γυμναστικη σου σ'αυτο. Κανω 3,5 μηνες kickboxing και ακολουθω αυτο που σου προτεινω, και πιστεψε με, εχω δει τεραστια διαφορα ;)

Προσυπογράφω όσα λες, με την προϋπόθεση ο δάσκαλος/εκπαιδευτής να μην είναι στενόμυαλος. Όπως έχω ξαναπεί, οι δάσκαλοι στην Ελλάδα που γνωρίζουν πραγματικά την ΠΤ ή το ΜΑ που διδάσκουν, είναι πραγματικά λίγοι.

exkaliber
25-04-11, 00:25
η φαση ειναι οτι αυτος που ξεκινησε το θεμα
μπηκε μια μερα μονο,την μερα που το εγραψε


οποτε.......

beefmeup
25-04-11, 18:21
μπορει,αλλα το θεμα δεν το διαβαζει μονο αυτος που το ανοιξε,νομιζω..

Panos543
08-11-11, 10:34
Αν και έχω αργήσει λίγο απλά ήθελα να ανεφέρω πως το UFC που αναφέρει ο Unknown είναι σαν να λέμε στο ποδόσφαιρο το champions league(δηλαδή μια διοργάνωση)το πραγματικό όνομα του αθλήματος είναι Mix Martial Arts η αλλιώς ΜΜΑ .Απλά το αναφέρω για τους μελλοντικούς readers του topic.

jojosmj
10-11-11, 12:31
Προς eysteral .υπαρχουν απατεωνες κ σωστοι σε ολους τους χωρους, το ξεφτηλησες μαθε να εκφραζεσε κ να μην τους περνει ολους η μπαλα.σου εχω κ 3-4 ερωτησεις να δω τι @@@ μαθενεις γτ εχεις πολυ υφακι .απο που καθοριζετε το τυφλο σημειο του αντιπαλου? πως σταματας τις αλυσιδοτες γροθιες κ ποιες ειναι οι βασικες αρχες του συστηματος.
συγνωμη για το off topic συμφωνω με τα οσα ειπε ο lao αλο το μαχητικο αθλημα,αλο η πολεμικη τεχνη κ αλο η αυτο αμυνα πρεπει να τα διαχωρησετε κ να αποφασησετε τι θελετε.

vaggan
10-11-11, 22:18
εγω θα επιμεινω ελληνικα πυγμαχια,ελληνορωμαικη παγκρατιο.κατα την ταπεινη μου αποψη κανενας αθλητης μικτων πολεμικων τεχνων δεν θα μπορουσε να σταθει μπροστα στον μαικ ταισον οταν ηταν στις φορμες του και στο εδαφος να τον πηγαινανε που εγω αμφιβαλλω με δυο γεματες στα πλευρα ενω θα προσπαθουσαν να τον κλειδωσουν θα τους εστελνε για τσαι αφου εκεινα τα γαντακια που φορανε ειναι σχεδον ανυπαρκτα σε σχεση με του πυγμαχου.για εμενα οσο πιο απλο ενα συστημα τοσο πιο αποτελεσματικο κροσε ντιρεκτ απερκατ χαιρετε....βεβαια οτι μαθαινει κανει καλο ειναι:P:clap::clap:

jojosmj
12-11-11, 17:06
vaggan δεν ειναι ετσι οπως τα λες.παγκρατιο ως πολεμικη τεχνη δεν υπαρχει α ειναι παπατζες που το βρηκανε κ το συνεχησανε το παγρατιο ? απο τα αγγεια πηραν την υλη? box ποιο μποξ απο ολα υπαρχουν 9 ειδη μποξ(αγγλικη πυγμαχια με καθετες γροθιες -ειρλανδικη με αναποδη guard=τοξοτης σε ολο τον κοσμο.
επησης δν ειναι ετσι οπως τα λες εγω π.χ κανω wing chun σαφως εχω πολλα περισοτερα πλεονεκτηματα απο αυτον που κανει αθλημα ,χτυπαω ματια,αυτια,γενητικα οργανα,σημεια πιεσης κ γενηκως σημεια τα οποια ειναι μλκ κ δεν μπορεις να τα γυμνασεις κ να τα σκληραγογησεις .
ολα καλα ειναι αναλογα για ποιο λογο τα θες.επησης εχω κανει πολυ sparing(ναι βαζω πυγμαχικα γαντια) με μποξερ καλους οταν βαζω ποδια δεν πλησιαζουν .

vaggan
13-11-11, 12:19
vaggan δεν ειναι ετσι οπως τα λες.παγκρατιο ως πολεμικη τεχνη δεν υπαρχει α ειναι παπατζες που το βρηκανε κ το συνεχησανε το παγρατιο ? απο τα αγγεια πηραν την υλη? box ποιο μποξ απο ολα υπαρχουν 9 ειδη μποξ(αγγλικη πυγμαχια με καθετες γροθιες -ειρλανδικη με αναποδη guard=τοξοτης σε ολο τον κοσμο.
επησης δν ειναι ετσι οπως τα λες εγω π.χ κανω wing chun σαφως εχω πολλα περισοτερα πλεονεκτηματα απο αυτον που κανει αθλημα ,χτυπαω ματια,αυτια,γενητικα οργανα,σημεια πιεσης κ γενηκως σημεια τα οποια ειναι μλκ κ δεν μπορεις να τα γυμνασεις κ να τα σκληραγογησεις .
ολα καλα ειναι αναλογα για ποιο λογο τα θες.επησης εχω κανει πολυ sparing(ναι βαζω πυγμαχικα γαντια) με μποξερ καλους οταν βαζω ποδια δεν πλησιαζουν .το wing chun ειναι το μονο ξενο που εχω μια αλλη σταση λογω μπρους λι που ειναι και ο αγαπημενος μου

exkaliber
13-11-11, 19:17
vaggan δεν ειναι ετσι οπως τα λες.παγκρατιο ως πολεμικη τεχνη δεν υπαρχει α ειναι παπατζες που το βρηκανε κ το συνεχησανε το παγρατιο ?

πας στοιχημα?


http://www.youtube.com/watch?v=MEFfX3vVIE8

vaggan
14-11-11, 10:02
πας στοιχημα?


http://www.youtube.com/watch?v=MEFfX3vVIE8ρε αυτοι οι ελληνες παντου πρωτοι.:bowdown:

vaggan
14-11-11, 10:06
επισης μου αρεσει ο στεφανος μιλτσακακης ειναι αθλητης του πανκρατιου ενας θυριωδης τυπος που τον δερνει συνεχεια ο βαν νταμ στις ταινιες

jojosmj
15-11-11, 20:20
το Pagratio δεν υπαρχει ως πολεμικη τεχνη ,ουτε ειναι τον σπαρτιατων οπως εχουν αναφερει μερικοι ,το παγρατιο ειναι μικτες πολεμικες τεχνικες. ειτε την αθηναικη ειτε την σπαρτιατικοι τις αναφερανε ως παγρατιο=οπως λεμε πολεμικη τεχνη , επησης την εφαρμοζανε οταν βρησκονταν αοπλοι στην μαχη οποτε οτι κ να ειναι αυτο που ονομαζεις εσυ παγκρατιο δν ειναι παγκρατιο ειναι παραλαγη οπως κ το Ninjutsu Οπως κ το muay thai,το taek won do το παραδοσιακο ειχε κονταρη ,το παραδοσιακο μερος τους εχει χαθει-μεταλαχθει η τροποποιηθοι κ εχει μεινει το αθλητικο μερος ,αρα δεν ειναι πλεον πολεμικες τεχνες αλα αθληματα ,αρα εχουν τροποποιηθει κ εχουν αλαξει οι βασικες αρχες κ η νοτροποια .επησης το παγκρατιο ειχε χαθει κ δν υπηρχε καποιος να το συνεχησει. δεν υπαρχει πραγματικη σχολη οτι υπαρχουν ατομα που λενε πως κανουν παγρατιο κανουν παραλαγη του δασκαλου τους κ οχι κατι αρχαιο.οπως κ το muai thai το πραγματικο που βγηκε τοτε δν εχει καμια σχεση με αυτο που βλεπουμε σημερα κ εχουν βγει αλα 7 ειδη thai
επησης γνωρηζω τον ΣΤΕΦΑΝΟ ΜΙΤΣΑΚΑΚΗ . να το αρχικο στυλ του Muay Thai http://www.youtube.com/watch?v=pvuKiQlDNDw
εδω εχω ατομο που αναλυει το πως πολεμαγανε οι αρχαοι αναπαραστασεις κλπ κ εξηγει τις διαφορες μαχητικες τεχνικες http://www.youtube.com/watch?v=JC37ek7xT_w.δν θελω να προσβαλω κανεναν που κανει παγρατιο η Ninjutsu εφοσον σαν καλυπτει κ σας γεμηζει να το συνεχησετε

COBRA_STYLE
15-11-11, 20:33
jojo τι γνωμη εχεις για το Ninjutsu?μιλαω καθαρα για το μαχητικο κομματι,δεν με ενδιαφερει το παραδοσιακο μερος

vaggan
15-11-11, 21:49
το Pagratio δεν υπαρχει ως πολεμικη τεχνη ,ουτε ειναι τον σπαρτιατων οπως εχουν αναφερει μερικοι ,το παγρατιο ειναι μικτες πολεμικες τεχνικες. ειτε την αθηναικη ειτε την σπαρτιατικοι τις αναφερανε ως παγρατιο=οπως λεμε πολεμικη τεχνη , επησης την εφαρμοζανε οταν βρησκονταν αοπλοι στην μαχη οποτε οτι κ να ειναι αυτο που ονομαζεις εσυ παγκρατιο δν ειναι παγκρατιο ειναι παραλαγη οπως κ το Ninjutsu Οπως κ το muay thai,το taek won do το παραδοσιακο ειχε κονταρη ,το παραδοσιακο μερος τους εχει χαθει-μεταλαχθει η τροποποιηθοι κ εχει μεινει το αθλητικο μερος ,αρα δεν ειναι πλεον πολεμικες τεχνες αλα αθληματα ,αρα εχουν τροποποιηθει κ εχουν αλαξει οι βασικες αρχες κ η νοτροποια .επησης το παγκρατιο ειχε χαθει κ δν υπηρχε καποιος να το συνεχησει. δεν υπαρχει πραγματικη σχολη οτι υπαρχουν ατομα που λενε πως κανουν παγρατιο κανουν παραλαγη του δασκαλου τους κ οχι κατι αρχαιο.οπως κ το muai thai το πραγματικο που βγηκε τοτε δν εχει καμια σχεση με αυτο που βλεπουμε σημερα κ εχουν βγει αλα 7 ειδη thai
επησης γνωρηζω τον ΣΤΕΦΑΝΟ ΜΙΤΣΑΚΑΚΗ . να το αρχικο στυλ του Muay Thai http://www.youtube.com/watch?v=pvuKiQlDNDw
εδω εχω ατομο που αναλυει το πως πολεμαγανε οι αρχαοι αναπαραστασεις κλπ κ εξηγει τις διαφορες μαχητικες τεχνικες http://www.youtube.com/watch?v=JC37ek7xT_w.δν θελω να προσβαλω κανεναν που κανει παγρατιο η Ninjutsu εφοσον σαν καλυπτει κ σας γεμηζει να το συνεχησετεκαι τι εχεις να πεις για τον στεφανο οτι ειναι παπατζας??αμφιβαλεις επισης οτι η πυγμαχια ειναι αποτελεσματικη σαν αυτοαμυνα

jojosmj
15-11-11, 23:09
Καταρχην παρεξηγησες τα λεγομενα μου κραζω τους δηθεν δασκαλους που κανουν παγκρατιο κ λενε πως κανουν το πραγματικο παγρατιο του τοτε οπως εχω ακουσει να λενε σε σχολες,αν καποιος πει οτι κανει παραλαγη -τροποποιημενο παγκρατιο δν θα πω πως ειναι κακο αλα με βασηκο παραγοντα να δω ελληνορομαικη μεσα.για τον Στεφανο τι θες να πω? δν εκανε μονο παγκρατιο εκανε Κ vale tudo κ πολλα αλα.εχω ατομο που τον ξερει προσωπικα ειναι φιλοι κ κανανε προπονησεις μαζοι στην αυστραλια.η πυγμαχια ειναι ισως οτι ποιο αποτελεσματικο υπαρχει για μενα αλα δεν ειναι πολεμικη τεχνη ,απο πυγμαχια ξεκηνησα την σεβομαι απιστευτα κ μαρεσει απιστευτα.
εκανα brazilian jiu jitsu ,thai kick boxing λιγο wu shu ,jiu jitsu με κερδησε ολοκληρωτικα το wing chun αν κ αλαξα 3 σχολες γτ δν με καλυπταν οι δασκαλοι στο πως λειτουργουσαν τις σχολες...
αλα μην εχεις κ την εντυπωση πως καποιος μονο το box υπαρχει, http://www.youtube.com/watch?v=IjmBPFPTq-g @@@ grav maga κανει ο τυπας ειναι master του παραδοσιακο jiu jitsu αλα τεσπα...
http://www.youtube.com/watch?v=dKuXOkm09bM
http://www.youtube.com/watch?v=HH4K7hlGm4A o αγαπημενος μου αν κ αλητης ...
δν θελω να σου αλαξω γνωμη η κατι κουβεντα κανουμε...

vaggan
16-11-11, 10:20
Καταρχην παρεξηγησες τα λεγομενα μου κραζω τους δηθεν δασκαλους που κανουν παγκρατιο κ λενε πως κανουν το πραγματικο παγρατιο του τοτε οπως εχω ακουσει να λενε σε σχολες,αν καποιος πει οτι κανει παραλαγη -τροποποιημενο παγκρατιο δν θα πω πως ειναι κακο αλα με βασηκο παραγοντα να δω ελληνορομαικη μεσα.για τον Στεφανο τι θες να πω? δν εκανε μονο παγκρατιο εκανε Κ vale tudo κ πολλα αλα.εχω ατομο που τον ξερει προσωπικα ειναι φιλοι κ κανανε προπονησεις μαζοι στην αυστραλια.η πυγμαχια ειναι ισως οτι ποιο αποτελεσματικο υπαρχει για μενα αλα δεν ειναι πολεμικη τεχνη ,απο πυγμαχια ξεκηνησα την σεβομαι απιστευτα κ μαρεσει απιστευτα.
εκανα brazilian jiu jitsu ,thai kick boxing λιγο wu shu ,jiu jitsu με κερδησε ολοκληρωτικα το wing chun αν κ αλαξα 3 σχολες γτ δν με καλυπταν οι δασκαλοι στο πως λειτουργουσαν τις σχολες...
αλα μην εχεις κ την εντυπωση πως καποιος μονο το box υπαρχει, http://www.youtube.com/watch?v=IjmBPFPTq-g @@@ grav maga κανει ο τυπας ειναι master του παραδοσιακο jiu jitsu αλα τεσπα...
http://www.youtube.com/watch?v=dKuXOkm09bM
http://www.youtube.com/watch?v=HH4K7hlGm4A o αγαπημενος μου αν κ αλητης ...
δν θελω να σου αλαξω γνωμη η κατι κουβεντα κανουμε...ενοειται αλλωστε δεν αποριπτω το wing chun το ανεφερα και σε ποστ πιο πανω:clap:

jojosmj
17-11-11, 01:53
cobra με συγχωρεις για καποιο λογο δεν φανηκε εχθες η ερωτηση που μου κανες κ σου απανταω σημερα.το μαχητικο μερος στο ninjutsu προσωπικα εμενα δεν με καλυπτει καθολου ειναι κακο κ ελειπες αν σε ενδιαφερει αυτο το μερος απευθηνεσε για το tai hen jutsu=αρπαγες-λαβες-σπασηματα κ μαχη στο εδαφος.θα προτεινα να ψαχτεις ειτε με παραδοσιακο jiu jitsu ειτε με aikido .αν αναφερεσε στο μαχητικο μερος με τα σπαθεια-ξυφη κ τα υπολοιπα οπλα δεν υπαρχει κατι παρομοιο ,αν αναφερεσε στο sparing ανυπαρκτο .
μπορω να σας προτεινω καποιες σχολες οποιος ενδιαφερετε παντε σε P.m δν θελω να κανω διαφημηση σε καποια σχολη.

COBRA_STYLE
17-11-11, 13:19
cobra με συγχωρεις για καποιο λογο δεν φανηκε εχθες η ερωτηση που μου κανες κ σου απανταω σημερα.το μαχητικο μερος στο ninjutsu προσωπικα εμενα δεν με καλυπτει καθολου ειναι κακο κ ελειπες αν σε ενδιαφερει αυτο το μερος απευθηνεσε για το tai hen jutsu=αρπαγες-λαβες-σπασηματα κ μαχη στο εδαφος.θα προτεινα να ψαχτεις ειτε με παραδοσιακο jiu jitsu ειτε με aikido .αν αναφερεσε στο μαχητικο μερος με τα σπαθεια-ξυφη κ τα υπολοιπα οπλα δεν υπαρχει κατι παρομοιο ,αν αναφερεσε στο sparing ανυπαρκτο .
μπορω να σας προτεινω καποιες σχολες οποιος ενδιαφερετε παντε σε P.m δν θελω να κανω διαφημηση σε καποια σχολη.

ουσιαστικα αυτα με νοιαζουν περισσοτερο...η μαχη στο εδαφος ποτε δε με ενθουσιασε,οποτε το bjj το αφηνουμε,αρα καταληγουμε στο aikido:green:...αν ξερεις καποια καλη σχολη με "σωστο" δασκαλο ριξε ενα pm αν δε σου κανει κοπο:green::toast:

jojosmj
17-11-11, 17:28
δν αναφερομαι για το brazilian jiu jitsu αλα το παραδοσιακο σου δειχνω κ σε videakia τις διαφορες.
http://www.youtube.com/watch?v=7oqhQYRN4Pg brazilian μαχη στο εδαφος το μεγαλυτερο κοματι του κ τροποποιηση του παραδοσιακο jiu jitsu
http://www.youtube.com/watch?v=rbufYchjFhw παραδοσιακου jiu jitsu (ασε τι λεει για grav maga Κλπ)
http://www.youtube.com/watch?v=39ntb1LABss aikido (το aikido δημιουργηθηκε απο το jiu jitsu κ τροποποιηθηκε -απλοποιηθηκε)
εχεις καταληξει σιγουρα σε aikido ολα αποδοτικα ειναι κ εχουν καλη εκγυμναση απλα στο jiu jitsu εχει καλυτερο sparing ...
πολη κ περιοχη που μενεις να σου βρω της ποιο κοντινες κ καλες σχολες εχω πολλα ατομα που ασχολουντε ειτε απο aikido ειτε jiu jitsu.

bb-fitness
17-11-11, 21:24
jojosmj το aikido και το jiu jitsu προτεινονται για ατομα που εχουν ως στοχο την αυξηση-συντυρηση μυικης μαζας?

jojosmj
18-11-11, 02:56
οποια δηποτε πολεμικη τεχνη κ να κανεις η μαχητικο αθλημα θα χασεις κιλα κ λιγο μυικη μαζα.αν θα αυξησεις η θα χασεις μυικα μαζα εξαρτατε καθαρα απο την διατροφη σου κ την γυμναστικη σου.απο την πειρα που εχω μπορω να σου πως οτι ειναι απειροελαχηστη αυτη που εχουν πολυ μυικη μαζα κ ειναι πολυ καλοι στις πολεμικες τεχνες ,χρειαζεσε εκρηξη,ταχυτητα ,η δυναμη βγαινει απο την ταχητητα κ την εκρηξη ...πες μου τι ψαχνεις κ τι εχεις σκοπο να κανεις να σχηματησω μια εικονα να σου προτεινω κατι...ολα δουλευουν στο καταληλο ατομο κ η ποικιλια πολεμηκων τεχνων κ μαχητηκων αθληματων καλυπτει τα γουστα ολων

bb-fitness
25-11-11, 20:40
οποια δηποτε πολεμικη τεχνη κ να κανεις η μαχητικο αθλημα θα χασεις κιλα κ λιγο μυικη μαζα.αν θα αυξησεις η θα χασεις μυικα μαζα εξαρτατε καθαρα απο την διατροφη σου κ την γυμναστικη σου.απο την πειρα που εχω μπορω να σου πως οτι ειναι απειροελαχηστη αυτη που εχουν πολυ μυικη μαζα κ ειναι πολυ καλοι στις πολεμικες τεχνες ,χρειαζεσε εκρηξη,ταχυτητα ,η δυναμη βγαινει απο την ταχητητα κ την εκρηξη ...πες μου τι ψαχνεις κ τι εχεις σκοπο να κανεις να σχηματησω μια εικονα να σου προτεινω κατι...ολα δουλευουν στο καταληλο ατομο κ η ποικιλια πολεμηκων τεχνων κ μαχητηκων αθληματων καλυπτει τα γουστα ολων

βασικα δεν σκοπευω να ασχοληθω τωρα με καποια πολεμικη τεχνη..αργοτερα ισως.απλα νομιζα οτι λογο του οτι οι ΠΜ που ανεφερα δίνουν περισσοτερο έμφαση στις ανατροπές και στο να χρησιμοποιείς το κέντρο βάρους σου αρα ειναι προτιμοτερες για καποιον που εχει ως σκοπο την ελαχιστη απωλεια μυικης μαζας.

jojosmj
26-11-11, 04:21
σαφως κ βοηθαει η δυναμη αλα κυριω ρολο παιζει η τεχνικη,μπορεις να συνδιασεις τα βαρη κ να κρατησεις τις πολεμικες τεχνες για αεροβιο ...δν ειναι θεμα.
οσοι κανουν πολεμικες τεχνες κανουν τα βαρη ως ενδυναμωση.

Καραφλό Ακτινίδιο
26-11-11, 04:38
Μια γενικη και σφαιρική άποψη για το κείμενο που μου έγραψες και ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου .

Φίλος μου κάνει πολύ καιρο UFC ,απο εβδομάδα θα πάω να δω εάν με τραβάει καθόλου η τέχνη αυτή.

Επίσης,να πω οτι με βάση αυτά που μου λες, θέλω κάποια τέχνη η οποία να μάθω να "φτιαχνω εκρηξη" στον ευατο μου οταν χρειαστεί στα σοβαρά και όχι με το παραμικρό (είμαι πάρα πολύ ευέξαπτος!)

Όπως τα βλέπω πάλι και το ξαναλέω πολλές φορές την είπα την λέξη είναι.

UFC
Krav Maga
Ninjutsu - Muay Tay = τα έβαλα μαζί ,παρότι δεν έχουν σχέση,ώς άποψη.

Απλά δεν γνωρίζω καθόλου τι παίζει με την τέχνη στο θέμα, να ξέρω εάν βρεθώ σε μια δύσκολη κατάσταση να αμυνθω να εξουδετερωσω , ( μεχρι να ερθει να τον παραλαβει η αστυνομια ) , να σωσω την ζωη μου,να μαθω να κοντρολαρω τα νευρα μου,και κυριως να αποκτησω καποια αυτοεκτιμηση.
Στο θέμα φόβου (γιατί ξέρω οτι φοβάμαι γενικά)

Αυτός είναι και ο λόγος που το λέώ.

Ξέρω ότι είναι παλιό το ποστ , αλλά τετοια πράγματα δεν μπορω να βλέπω... Ακου εκεί κανει UFC.. Σαν να είναι κάποιος αθλητης στιβου και επειδη είναι ολυμπιακο αθλημα , να λες "φίλος μου κάνει ολυμπιάδα"

Το UFC είναι promotion του σπορ ΜΜΑ aka Mixed martial arts ,ελληνιστή Μεικτές πολεμικές τέχνες
Αρα δεν υπάρχει άθλημα UFC , Τελος.

Άλλα promotion ειναι το Bellator , Dream , Strikeforce ,BAMMA, TitanFC κτλπ κτλπ

jojosmj
26-11-11, 20:45
Ουτε κ πολεμικη τεχνη ειναι ,αθλημα ειναι το ufc.
το ufc δεν ειναι για το δρομο αν κανεις καποιος ριψει στον αντιπαλο στον δρομο θα χτυπησει κ ο ιδιος που εκετελει την ριψη.

Ηλαπ
26-11-11, 20:56
Ουτε κ πολεμικη τεχνη ειναι ,αθλημα ειναι το ufc.
το ufc δεν ειναι για το δρομο αν κανεις καποιος ριψει στον αντιπαλο στον δρομο θα χτυπησει κ ο ιδιος που εκετελει την ριψη.

Αυτο δεν ειναι και τελιως σιγουρο....

COBRA_STYLE
27-11-11, 01:55
βασικα ουτε αθλημα δεν ειναι το UFC...μαχητικο σπορ ειναι.

Καραφλό Ακτινίδιο
27-11-11, 02:03
To MMA είναι μαχητικό σπορ, το UFC είναι promotion .. το εγραψα αναλυτικά πιο πάνω


Το UFC είναι μια εταιρία που κάνει αγώνες ΜΜΑ , αρα το ΜΜΑ είναι το σπορ..

Καραφλό Ακτινίδιο
27-11-11, 02:18
Ουτε κ πολεμικη τεχνη ειναι ,αθλημα ειναι το ufc.
το ufc δεν ειναι για το δρομο αν κανεις καποιος ριψει στον αντιπαλο στον δρομο θα χτυπησει κ ο ιδιος που εκετελει την ριψη.

Με καθε σεβασμο ψηλε',, @@ μεντολες . Όταν λέμε κάτι να έχουμε και λίγο ιδέα από ότι λέμε


το ΜΜΑ σημαίνει μεικτες πολεμικες τεχνες, άρα είναι ένα μίγμα πολεμικών τεχνων
Ο κάθε αθλητης για να μπορεί να αναπεξέλθει θα πρέπει να γνωρίζει τουλαχιστον μια τέχνη striking (muay tai, kick boxing , Πυγμαχια κτλπ)
και τουλάχιστον μια τέχνη grapling (judo , jiu jitsu , ελληνορωμαικη πάλη κτλπ)

Οι ρίξεις ψηλε δεν είναι όλες suplex που πετας το αντιπαλο και σκας και εσυ με την πλάτη , έχει 100 διαφορετικους τρόπους να ρίξεις κάποιον κάτω ανάλογα με την πολ.τεχνη που ξερεις


Και το ΜΜΑ μην ξεχνας ότι ξεκινάει ορθιο και πολλες φορες ο αγωνας παραμένει εκεί


Εχεις μπερδεψει τα μπουτια σου λιγάκι.

Εγω ας πουμε κάνω ΜΜΑ περίπου 4 χρόνια τώρα. Και για να καταλαβεις λίγο τι σημαίνει ΜΜΑ (και οχι ufc) , έκανα πυγμαχια 3 χρόνια σαν έφηβος μετά στα 22 μου έκανα Brajilian jiu jitsu για 4 χρόνια και μετα συνέχισα με muay tai .. Οταν λέμε ότι κάνω ΜΜΑ σημαίνει πως αυτη την στιγμή κάνω και Muay tai και πυγμαχια και πάλη και BJJ


Να ξερεις πως αλλιως δεν γίνεται , δεν μπορεις να ανταπεξέλθεις στο κλουβι χωρις να προπονησε σε πολλα , για αυτο λεγεται και Mixed Martial Arts

jojosmj
27-11-11, 04:15
το thai κ το box κ το brazilian jiu jitsu που εκανες ειναι για ring δν ειναι για τον δρομο ...μια χαρα ξερω τι λεω.
εγω χτυπαω καροτιδα ,ματια ,αυτια ,μυλιγια ,γενιτικα οργανα ,σπασημο γονατου,αυχενα,θορακα.σημεια που δεν μπορεις να σκληραγογησεις κ να τα γυμνασεις .στον δρομο ειναι θεμα 2-5 sec 2-3 χτυπηματα το πολυ.αν μου λες πως εσυ στον δρομο θα επιλεξεις να κανεις ριψη στον αλον δν ξερεις τι σου γινετε λεω με καθε σεβασμο κ εγω απο την μερια μου....
κ ναι το πως θα πεσετε κατω εξαρτατε απο πολλα απο το πως θα σε πιασει κ ο αλος κιλα αντισταση που θα φερει,
εχω κανει κ εγω πολη μαχη στο εδαφος κ ριψεις ,στον δρομο δν ειναι οπως τα φανταζεστε πολυ απο σας ειναι πολυ διαφορετικα,
αν εχει γωνια αν εχει σιδερα αν εχει σκαλωπατι ,αν εχει πετρες διπλα αν ειναι ασφαλτος κ τι ειναι κατω τεσπα.ψηλε μαλον εχεις μπερδεψει το ring με τον δρομο....κ το μαχητικο αθλημα με την πολεμικη τεχνη...
προς ηλαπ οχι τελειως σιγουρο δν ειναι αλα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα...

procop
27-11-11, 13:30
παιδια αν ενδιαφερετε καποιος να κανει μια μιξη bbj με χτυπηματα,ορθια μαχη και στο εδαφος,εναν εχω να προτεινω που πραγματικα ο τυπος το κανει για το χομπι του,και δειχνει πολλα χωρις να σε εχει με μια τεχνικη το μηνα κτλ κτλ!οποιος ενδιαφερεται του στελνω πμ και παει να δει.Ηταν δυο σχολες στην Αθήνα,ο ένας που θεωρω πιο hardcore κατασταση πηγε θεσαλλονικη(αν πατησετε στο google αθλομαχια-Νικος καπλατζης ,ακομη υπαρχει η διαφημιστικη καρτα του) τον αλλο με πμ

jojosmj
27-11-11, 13:53
ο αλος που αναφερεις ηταν καλλιθεα η ταυρο ?
στον ταυρο υπαρχει μια απο της ποιο hard core σχολες που εχω δει κ εχω παλεψει ποτε,τον τυπο τον ξερουν ολοι.
αν καποιος εχει κανει μια μιξη του παραδοσιακου με το bjj θα ειναι οντως πολυ ενδιαφερον...
στειλε μου σε p.m την σχολη. μου φερνε πολυ συχνα ο δασκαλος μου στην σχολη μαθητες απο αλες σχολες.
ειχα παλεψει με ενα πολυ καλο μαθητη ενος δασκαλου απο τον ταυρο.

Samaritan
04-12-11, 17:01
Θα σου πρότεινα Wing Chun ή Krav Maga, αλλά το θέμα είναι ότι πολύ δύσκολα βρίσκεις σχολές με καλούς προπονητές.
Οπότε σου προτείνω ένα άθλημα με βασικές κινήσεις, γιατί με τόσες κινήσεις που έχουν οι παραπάνω τέχνες, θα μπερδευτείς.
Για αρχή πήγαινε Kick Box ή Box και όταν φτάσεις σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο επέλεξε μία από τις παραπάνω. ;)

jojosmj
04-12-11, 18:44
κ για τις 2 σχολες ξερω πραγματικους γνωστες ειδικα για wing chun με sparing σοβαρο κλπ , samaritian εχεις ασχοληθει με wing chun lvl κ δασκαλο πες μου αν θες.
αν θελετε να προτεινω σχολη σε p.m δεν το γραφω εδω δν θελω να θεωρηθει διαφημηση κλπ
στο grav maga τι σου αρεσε?

Hillirian
23-01-12, 12:23
MMA = mixed martial arts UFC= Ultimate Fighting Campionship πες κανω MMA το ειναι UFCτο ανωτερο πρωταθλημα .. αν θες να μαθεις καθαρα πολεμικη τεχνη και να κανεις πρωταθλητισμο δεν εχει σχεση το γυμναστιριο..αλλα η τεχνικη..θα σου προτεινα πυγμαχια οπου θα ιδρωσεις πολυ + σκινακι+ τρεξιμο και τα μπυροκοιλια εφυγαν ;) ;) :welcome:

Lao
23-01-12, 13:26
MMA = mixed martial arts UFC= Ultimate Fighting Campionship πες κανω MMA το ειναι UFCτο ανωτερο πρωταθλημα .. αν θες να μαθεις καθαρα πολεμικη τεχνη και να κανεις πρωταθλητισμο δεν εχει σχεση το γυμναστιριο..αλλα η τεχνικη..θα σου προτεινα πυγμαχια οπου θα ιδρωσεις πολυ + σκινακι+ τρεξιμο και τα μπυροκοιλια εφυγαν ;) ;) :welcome:

Δεν ξέρω αν κατάλαβα σωστά αυτό που λες, πάντως το box δεν θεωρείται Πολεμική Τέχνη.

Ηλαπ
23-01-12, 16:13
MMA = mixed martial arts UFC= Ultimate Fighting Campionship πες κανω MMA το ειναι UFCτο ανωτερο πρωταθλημα .. αν θες να μαθεις καθαρα πολεμικη τεχνη και να κανεις πρωταθλητισμο δεν εχει σχεση το γυμναστιριο..αλλα η τεχνικη..θα σου προτεινα πυγμαχια οπου θα ιδρωσεις πολυ + σκινακι+ τρεξιμο και τα μπυροκοιλια εφυγαν ;) ;) :welcome:

Οταν κανεις μμα και λες οτι κανεις UFC ειναι σαν να κανεις ποδοσφαιρο και να λες οτι κανεις super league.....

friksos
23-01-12, 20:21
Δεν ξέρω αν κατάλαβα σωστά αυτό που λες, πάντως το box δεν θεωρείται Πολεμική Τέχνη.

H Πυγμαχια ειναι μαχητικο αθλημα και μια ολοκληρωμενη τεχνη.Μαχητικη τεχνη ,1η Αρχαια Ευρωπαικη πολεμικη τεχνη.Ολοκληρωμενες τεχνικες εξουδετερωσης του αντιπαλου με γροθιες,(στη μοντερνα (σπορ)με γαντια ,και στις περισσοτερες πολεμικες τεχνες με χερια γυμνα,ανοιχτες παλαμες η σκληραγωγημενα χερια η και προσθετα (σιδερογροθιες) για αυτοαμυνα.Την συναντας παντου .Οι λιγοστες αλλα καθολου απλες τεχνικες της ειναι ιδανικες για να τις αυτοματοποιησεις ,να ειναι δηλαδη για εσενα φυσικες κινησεις γρηγορα σε αντιθεση με τις πολυσυνθετες κινησεις των αλλαων τεχνων που δεν προκειται να σου βγουν φυσικα με λιγα χρονια μονο προπονησης.Αλλα για να τις τελλειωποιησεις θελεις χρονια,δεν τελλειωνεις ποτε δλδ.Τα βασικα χτυπηματα με τις αμυνες τους χωρις να σπαταλας δυναμη με μεγιστη ταχυτητα μειωμενο ευρος κινησης (στο ματι) και το να βαρας ΧΑΛΑΡΟΣ κλπ κλπ δεν ειναι ευκολο .Το σπαρινγκ ας πουμε!!τι καλυτερο για εκμαθηση?Το να τα κανεις ολα αυτα τρογοντας μπουνιες δεν ειναι απλο.Ναι το κανουν αθλητες αλλα ειναι Τεχνη.Και ολα αυτα μαζι με σακο,στοχους,σκιαμαχια,ασκησεις δυναμης,τρεξιμο κλπ σου δινουν την καλυτερη φυσικη κατασταση πραγμα που ξεχνουν οι περισσοτερες πολεμικες τεχνες.Με σεβασμο παντα.

friksos
23-01-12, 20:53
Δεν ξέρω αν κατάλαβα σωστά αυτό που λες, πάντως το box δεν θεωρείται Πολεμική Τέχνη.

H Πυγμαχια ειναι μαχητικο αθλημα και μια ολοκληρωμενη τεχνη.Μαχητικη τεχνη ,1η Αρχαια Ευρωπαικη πολεμικη τεχνη.Ολοκληρωμενες τεχνικες εξουδετερωσης του αντιπαλου με γροθιες,(στη μοντερνα (σπορ)με γαντια ,και στις περισσοτερες πολεμικες τεχνες με χερια γυμνα,ανοιχτες παλαμες η σκληραγωγημενα χερια η και προσθετα (σιδερογροθιες) για αυτοαμυνα.Την συναντας παντου .Οι λιγοστες αλλα καθολου απλες τεχνικες της ειναι ιδανικες για να τις αυτοματοποιησεις ,να ειναι δηλαδη για εσενα φυσικες κινησεις κ γρηγορα σε αντιθεση με τις πολλες και συνθετες κινησεις των αλλων τεχνων που δεν προκειται να σου βγουν φυσικα με λιγα χρονια μονο προπονησης.Αλλα για να τις τελειοποιησεις θελεις χρονια,δεν τελειωνεις ποτε δλδ.Τα βασικα χτυπηματα με τις αμυνες τους χωρις να σπαταλας δυναμη με μεγιστη ταχυτητα μειωμενο ευρος κινησης (στο ματι) και το να βαρας ΧΑΛΑΡΟΣ κλπ κλπ δεν ειναι ευκολο .Το σπαρινγκ ας πουμε!!τι καλυτερο για εκμαθηση?Το να τα κανεις ολα αυτα τρογοντας μπουνιες δεν ειναι απλο.Ναι το κανουν αθλητες αλλα ειναι Τεχνη.Και ολα αυτα μαζι με σακο,στοχους,σκιαμαχια,ασκησεις δυναμης,τρεξιμο κλπ σου δινουν την καλυτερη φυσικη κατασταση πραγμα που ξεχνανε οι περισσοτερες πολεμικες τεχνες.Με σεβασμο παντα.

jojosmj
23-01-12, 23:04
αν εσενα κ σε αλους κανει το box για αυτοα μυνα εγω παω πασο .
απλα επετρεψε μου να σου πω οτι αν βαρεσεις οπως βαραει ο πυγμαχος καποιον στον δρομο το ποιο πηθανο απο ολα ειναι να χαλασει ο πυγμαχος το χερι του.
εχουμε πει αλο μαχητικο αθλημα αλο πολεμικη τεχνη.
ο πυγμαχος βαραει ολο το σωμα κ ο αλος που κανει πολεμικη τεχνη βαζει τα δακτυλα στα χερια του αλου αντι να τον βαρσει με γροθιες η πολυ απλα κ λυτα ευθη λακτισμα στα γενιτικα .
δν συμφωνω για κανενα μαχητικο αθλημα οτι κανει για αυτο αμυνα αλο το αν μπορεις να βαρεσεις καποιον στον δρομο.

Lao
24-01-12, 02:34
H Πυγμαχια ειναι μαχητικο αθλημα και μια ολοκληρωμενη τεχνη.Μαχητικη τεχνη ,1η Αρχαια Ευρωπαικη πολεμικη τεχνη.Ολοκληρωμενες τεχνικες εξουδετερωσης του αντιπαλου με γροθιες,(στη μοντερνα (σπορ)με γαντια ,και στις περισσοτερες πολεμικες τεχνες με χερια γυμνα,ανοιχτες παλαμες η σκληραγωγημενα χερια η και προσθετα (σιδερογροθιες) για αυτοαμυνα.Την συναντας παντου .Οι λιγοστες αλλα καθολου απλες τεχνικες της ειναι ιδανικες για να τις αυτοματοποιησεις ,να ειναι δηλαδη για εσενα φυσικες κινησεις γρηγορα σε αντιθεση με τις πολυσυνθετες κινησεις των αλλαων τεχνων που δεν προκειται να σου βγουν φυσικα με λιγα χρονια μονο προπονησης.Αλλα για να τις τελλειωποιησεις θελεις χρονια,δεν τελλειωνεις ποτε δλδ.Τα βασικα χτυπηματα με τις αμυνες τους χωρις να σπαταλας δυναμη με μεγιστη ταχυτητα μειωμενο ευρος κινησης (στο ματι) και το να βαρας ΧΑΛΑΡΟΣ κλπ κλπ δεν ειναι ευκολο .Το σπαρινγκ ας πουμε!!τι καλυτερο για εκμαθηση?Το να τα κανεις ολα αυτα τρογοντας μπουνιες δεν ειναι απλο.Ναι το κανουν αθλητες αλλα ειναι Τεχνη.Και ολα αυτα μαζι με σακο,στοχους,σκιαμαχια,ασκησεις δυναμης,τρεξιμο κλπ σου δινουν την καλυτερη φυσικη κατασταση πραγμα που ξεχνουν οι περισσοτερες πολεμικες τεχνες.Με σεβασμο παντα.

Και το ταβερνόξυλο είναι καλό για αυτοάμυνα, το συναντάς παντού, είναι εύκολα εφαρμόσιμο, έχει λίγες τεχνικές, λίγα χτυπήματα κτλ αλλά... Πολεμική Τέχνη δεν είναι.

Είναι θέμα ορολογίας. Υπάρχουν τα Μαχητικά Αθλήματα, υπάρχουν τα Συστήματα Αυτοάμυνας, υπάρχουν και οι Πολεμικές Τέχνες. Αν είναι να τα ρίξουμε όλα σε ένα κουβά, δεν θα βγάλουμε ποτέ άκρη.

friksos
24-01-12, 11:50
Και το ταβερνόξυλο είναι καλό για αυτοάμυνα, το συναντάς παντού, είναι εύκολα εφαρμόσιμο, έχει λίγες τεχνικές, λίγα χτυπήματα κτλ αλλά... Πολεμική Τέχνη δεν είναι.

Είναι θέμα ορολογίας. Υπάρχουν τα Μαχητικά Αθλήματα, υπάρχουν τα Συστήματα Αυτοάμυνας, υπάρχουν και οι Πολεμικές Τέχνες. Αν είναι να τα ρίξουμε όλα σε ένα κουβά, δεν θα βγάλουμε ποτέ άκρη.

Μεσα κι εγω.Παντα κανω τον διαχωρισμο αυτο .αθλημα με γαντια και κανονες ειναι αθλημα.Αλλα ξερεις δεν μπορω να ακουω απο μερικους οτι η πυγμαχια δεν ειναι τεχνη.

friksos
24-01-12, 12:10
αν εσενα κ σε αλους κανει το box για αυτοα μυνα εγω παω πασο .
απλα επετρεψε μου να σου πω οτι αν βαρεσεις οπως βαραει ο πυγμαχος καποιον στον δρομο το ποιο πηθανο απο ολα ειναι να χαλασει ο πυγμαχος το χερι του.
εχουμε πει αλο μαχητικο αθλημα αλο πολεμικη τεχνη.
ο πυγμαχος βαραει ολο το σωμα κ ο αλος που κανει πολεμικη τεχνη βαζει τα δακτυλα στα χερια του αλου αντι να τον βαρσει με γροθιες η πολυ απλα κ λυτα ευθη λακτισμα στα γενιτικα .
δν συμφωνω για κανενα μαχητικο αθλημα οτι κανει για αυτο αμυνα αλο το αν μπορεις να βαρεσεις καποιον στον δρομο.
Αν το κινητρο σου ειναι μονο η αυτοαμυνα ,θα πας οπου διδασκεται αυτοαμυνα...λογικο.Αν παλι ακολουθεις τα "μονοπατια του νιντζα" η ξερω εγω τι αλλο...και σε ικανοποιει παλι ειναι ΕΝΤΑΞΕΙ κι αυτο.Με τον δρομο δεν εχει καμια σχεση παντως.

jojosmj
24-01-12, 12:24
η πυγμαχια σαφως κ εχει απιστευτη τεχνικη κ προτημω να βλεπω αγωνες μυγμαχιας para kick boxing Η Mma παρα λιγους αγωνες που εσω δει μαχες εδαφους κ εχω παθιαστει.
ειχα καταλαβει λαθος γτ μπαινω σε πολλα forums Κ νομηζα οτι ελεγες πως το box ειναι για τον δρομο ,ακυρο το τι ειπα γτ ηταν σε αλο site το post
http://www.youtube.com/watch?v=BKN-3pxIeVU

Lao
24-01-12, 21:51
Μεσα κι εγω.Παντα κανω τον διαχωρισμο αυτο .αθλημα με γαντια και κανονες ειναι αθλημα.Αλλα ξερεις δεν μπορω να ακουω απο μερικους οτι η πυγμαχια δεν ειναι τεχνη.

Η πυγμαχία δεν είναι Πολεμική Τέχνη. Εϊναι Μαχητικό Άθλημα.

Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί θεωρείς ότι η Πυγμαχία είναι Πολεμική Τέχνη. Βασικά, τι είναι για σένα ΠΤ, τι ΜΑ και τί Σύστημα Αυτοάμυνας;

friksos
25-01-12, 12:44
Η πυγμαχία δεν είναι Πολεμική Τέχνη. Εϊναι Μαχητικό Άθλημα.

Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί θεωρείς ότι η Πυγμαχία είναι Πολεμική Τέχνη. Βασικά, τι είναι για σένα ΠΤ, τι ΜΑ και τί Σύστημα Αυτοάμυνας;

Σου λεω πως ΝΑΙ Η ΠΥΓΜΑΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ,μαχητικο.Αλλα δεν μπορω να ακουω απο διαφορους γκουρου οτι δεν ειναι τεχνη.Οτι ειναι ταβερνοξυλο κλπ.

Lao
25-01-12, 14:05
Σου λεω πως ΝΑΙ Η ΠΥΓΜΑΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ,μαχητικο.Αλλα δεν μπορω να ακουω απο διαφορους γκουρου οτι δεν ειναι τεχνη.Οτι ειναι ταβερνοξυλο κλπ.

Από την μία δέχεσαι ότι το box είναι ΑΘΛΗΜΑ (όπως τονίζεις) αλλά από την άλλη δεν δέχεσαι το ότι δεν είναι τέχνη.

Τι είναι τελικά το box για σένα; Άθλημα, τέχνη, χόμπι... τι;

Επειδή την λέξη «ταβερνόξυλο» εγώ την χρησιμοποίησα, έχω την εντύπωση ότι αναφέρεσαι σε εμένα.

Το θέμα όμως είναι ότι εγώ δεν είπα ότι το box είναι ταβερνόξυλο. Χρησιμοποίησα το εν λόγω παράδειγμα, για να σου δείξω πως όσα ανέφερες δεν συνθέτουν μια Πολεμική Τέχνη.

Και εξακολουθώ να σου απευθύνω το ερώτημα, τι είναι Πολεμική Τέχνη για εσένα, τι είναι Μαχητικό Άθλημα, τι είναι Σύστημα Αυτοάμυνας; Εάν θέλεις απαντάς.

NASSER
25-01-12, 16:41
Κάθε πολεμική τέχνη ή άθλημα που είναι μια μορφή αυτό άμυνας έχει διάφορα επίπεδα.
Σαν άθλημα σε κάνει πιο συγκρατημένο και μαχητή στις περιστάσεις της καθημερινότητας.
Σαν χρήση σε βοηθάει να ανεβάσεις την αυτοπεποίθηση σου και να αμύνεσαι σε σωματική επίθεση.
Σαν άθλημα πρωταθλητισμού δεν αρκεί να αμύνεσαι και να γνωρίζεις κινησιολογία, αλλά να προπονείσαι τόσο συστηματικά που να βελτιώνεις την τεχνική σου... χρειάζεται τέχνη!
Στη πυγμαχία που γίνεται χρίση μόνο των χεριών, η τεχνική τελειοποιείται σε σχέση με άλλα αθλήματα που γίνεται χρίση ποδιών και έχουν διαφορετική κινησιολογία. Δηλαδή ο πυγμάχος έχει περισσότερη τέχνη στη χρήση χεριών από έναν kick boxer.
Τελευταία είναι στη μόδα το ΜΜΑ όπου ο κάθε αθλητής εκμεταλλεύεται την τεχνική που έχει μάθει καλύτερα. Εκεί ποτέ μεταξύ αγνώστων αντιπάλων δεν μπορείς να κρίνεις ποιος θα είναι ο νικητής για τον απλούστατο λόγο της διαφορετικής τεχνικής.

SGP
25-01-12, 17:10
παιδια θελω και εγω απο μαρτη να αρχισω καμια πολεμικη τεχνη τι προτεινετε??υποψιν δεν ειμαι πολυ γρηγορος-ευλιγιστος οποτε καρατε κτλπ αποριπτεται!και αν ξερετε καμια σχολη απο κυψελη-αττικη-πατησια??

friksos
25-01-12, 21:15
Από την μία δέχεσαι ότι το box είναι ΑΘΛΗΜΑ (όπως τονίζεις) αλλά από την άλλη δεν δέχεσαι το ότι δεν είναι τέχνη.

Τι είναι τελικά το box για σένα; Άθλημα, τέχνη, χόμπι... τι;

Επειδή την λέξη «ταβερνόξυλο» εγώ την χρησιμοποίησα, έχω την εντύπωση ότι αναφέρεσαι σε εμένα.

Το θέμα όμως είναι ότι εγώ δεν είπα ότι το box είναι ταβερνόξυλο. Χρησιμοποίησα το εν λόγω παράδειγμα, για να σου δείξω πως όσα ανέφερες δεν συνθέτουν μια Πολεμική Τέχνη.

Και εξακολουθώ να σου απευθύνω το ερώτημα, τι είναι Πολεμική Τέχνη για εσένα, τι είναι Μαχητικό Άθλημα, τι είναι Σύστημα Αυτοάμυνας; Εάν θέλεις απαντάς.

Βρε αγορι μου τι να σου πω?Αφου σου λεω πως ειναι αθλημα ειναι και τεχνη τι δεν σου κολλαει?. Θελει τεχνικη θελει φισικη κατασταση ,πειθαρχια κλπ θελει τεχνη ,ειναι τεχνη και μεσα σε ολα γιατι οχι μπορεις να αμυνθεις και εξω απο το ρινγκ.Χωρις αυτο να σημαινει πως ειναι στην κατηγορια των "συστηματων αυτοαμυνας" η οτι ειναι "πολεμικο"

Lao
25-01-12, 23:12
Βρε αγορι μου τι να σου πω?Αφου σου λεω πως ειναι αθλημα ειναι και τεχνη τι δεν σου κολλαει?. Θελει τεχνικη θελει φισικη κατασταση ,πειθαρχια κλπ θελει τεχνη ,ειναι τεχνη και μεσα σε ολα γιατι οχι μπορεις να αμυνθεις και εξω απο το ρινγκ.Χωρις αυτο να σημαινει πως ειναι στην κατηγορια των "συστηματων αυτοαμυνας" η οτι ειναι "πολεμικο"

Listen, friksos...

Είπες ότι δεν δέχεσαι «διάφοροι γκουρού να λένε ότι το box δεν είναι τέχνη» και μιας και λογικά εννοείς εμένα (θα έλεγα μάλιστα με ειρωνικό στυλ), μου δημιουργείς μια υποχρέωση να σου απαντάω.

Το να βαφτίζουμε ως «τέχνη» οτιδήποτε θέλει φυσική κατάσταση, τεχνική, πειθαρχεία και δίνει την δυνατότητα σε κάποιον να αμυνθεί και στον δρόμο, είναι άτοπο.

Οι Πολεμικές Τέχνες είναι κάτι συγκεκριμένο: τα συστήματα που ανήκουν σε αυτή την κατηγορία, έχουν μια συγκεκριμένη κινησιολογία που μαθαίνει ο μαθητής, κατά την διάρκεια της μάχης δεν υπάρχουν κανόνες, έχουν θεωρία, έχουν φιλοσοφία, έχουν συγκεκριμένες αρχές διατροφής και υγιεινής, έχουν ενεργειακές ασκήσεις, αναπνοές κτλ κτλ κτλ κτλ.

Όπως ακριβώς είναι άτοπο να λέμε ότι το Kung Fu, το Karate, το Aikido, το Ninjutsu, το παραδοσιακό Jiu Jitsu, το παραδοσιακό Tae Kwon Do και, γενικώς, οτιδήποτε δεν έχει αγωνιστικό χαρακτήρα είναι «αθλήματα», είναι το ίδιο άτοπο να λέμε ότι το box είναι «τέχνη».

Αντιλαμβάνομαι τι προσπαθείς να πεις όταν λες ότι «το box είναι και τέχνη». Και όσο και αν σου φαίνεται παράξενο, συμφωνώ μαζί σου με το σκεπτικό πως οτιδήποτε αγαπάει κανείς και δίνει την ψυχή του σε αυτό, μπορεί να το κάνει «τέχνη».

Ωστόσο, επειδή πολύς κόσμος τα βαφτίζει όλα «πολεμικές τέχνες», σπεύδω να ξεκαθαρίσω οροσμένα πράγματα, από την σκοπιά ενός ανθρώπου που ασχολείται ΠΟΛΛΑ χρόνια με το αντικείμενο, ώστε να μην υπάρχουν παρανοήσεις.

COBRA_STYLE
25-01-12, 23:15
Lao,αυτα που ξερεις-μαθαινεις στο Kung-Fu μπορεις να τα βγαλεις στο δρομο?ή τα εχεις βγαλει ποτε?

Lao
25-01-12, 23:20
Lao,αυτα που ξερεις-μαθαινεις στο Kung-Fu μπορεις να τα βγαλεις στο δρομο?ή τα εχεις βγαλει ποτε?

Ναι και στα δύο που ρωτάς.

Και ειλικρινά μιλώντας, δεν θέλω να ξαναβρεθώ ποτέ σε αυτή την θέση.

Hillirian
09-02-12, 18:05
Οταν κανεις μμα και λες οτι κανεις UFC ειναι σαν να κανεις ποδοσφαιρο και να λες οτι κανεις super league.... ωραιος:thumbup:
Σχολες για κυψελη υπαρχει μια στην φοκιονος του δημητριου οπου δεν διδασκε ο ιδιος αλλα 2 πολυ καλη δασκλοι,στην σχολη εχει kick box και grambling, mma;)

Michaelangelo
10-02-12, 13:02
Lao,αυτα που ξερεις-μαθαινεις στο Kung-Fu μπορεις να τα βγαλεις στο δρομο?ή τα εχεις βγαλει ποτε?

Νομίζω για να το κάνει αυτό πρέπει να είναι πολλά χρονια. Δεν πας σήμερα και αύριο τα μαθαίνεις. Από όσο ξέρω είναι πολύ δύσκολη τέχνη το kung-fu και θέλει τριπλάσιο χρόνο από ότι άλλες πολεμικές τέχνες.
Λαό ποσο καιρό ασχολείσαι?


Για το παλικάρι που λέει ότι το thai και το box είναι μονο για ring και όχι μονο για δρόμο, εγώ να του πω ότι στο δρόμο, αντίθετα με το ring, είναι θανατηφόρα!


παιδια θελω και εγω απο μαρτη να αρχισω καμια πολεμικη τεχνη τι προτεινετε??υποψιν δεν ειμαι πολυ γρηγορος-ευλιγιστος οποτε καρατε κτλπ αποριπτεται!και αν ξερετε καμια σχολη απο κυψελη-αττικη-πατησια??

Γρηγοράδα και ευλυγισία θα έρθει μέσα από την άσκηση. θα σου πρότεινα 1on με διαφορα box (ΜΑ άθλημα να μη μας κράξουν), δεύτερη επιλογή Μuay-Thai, ΑΝ βρείς καλο εκπαιδευτεί! (Diamond σχολες και τέτοια είναι μούφα ξεχνα τα).

Lao
10-02-12, 13:06
Νομίζω για να το κάνει αυτό πρέπει να είναι πολλά χρονια. Δεν πας σήμερα και αύριο τα μαθαίνεις. Από όσο ξέρω είναι πολύ δύσκολη τέχνη το kung-fu και θέλει τριπλάσιο χρόνο από ότι άλλες πολεμικές τέχνες.
Λαό ποσο καιρό ασχολείσαι?


Αν θυμάμαι καλά, 15 χρόνια... Συνεχόμενα, non-stop. ;)

Michaelangelo
10-02-12, 13:08
Αν θυμάμαι καλά, 15 χρόνια... Συνεχόμενα, non-stop. ;)

Παραδοσιακό φαντάζομαι, έτσι? (Όχι Wing-Tsu p.x. εννοώ)

Ποσο καιρό παίρνει κατά μέσο ορο, να μπορείς να βγάλεις έξω αυτά που έχεις μάθει?

Lao
10-02-12, 13:21
Παραδοσιακό φαντάζομαι, έτσι? (Όχι Wing-Tsu p.x. εννοώ)

Ποσο καιρό παίρνει κατά μέσο ορο, να μπορείς να βγάλεις έξω αυτά που έχεις μάθει?

Κάνω ένα σύστημα KF που έχει τις ρίζες του στο Θιβέτ. Δεν είναι γνωστό, και χαίρομαι ιδιαίτερα γι'αυτό.

Όσον αφορά το 2ο σκέλος του ερωτήματός σου, έχει να κάνει καθαρά με τον ασκούμενο. Από μια μέρα που λέει ο λόγος, έως και ποτέ. Δεν μπορώ να σου δώσω μια σαφή απάντηση σε αυτό.

Στατιστικά πάντως, για να πει κανείς ότι κατέχει καλά ένα σύστημα KF το οποίο, το τονίζω, να είναι όπως πρέπει να είναι και με Δάσκαλο με «Δ», θέλει πολλά χρόνια. Και όταν λέμε «να το κατέχει», εννοούμε να έχει αντιληφθεί την ουσία του, να είναι ένα με αυτό και να μπορεί να το εφαρμόζει κάθε μέρα, όλη μέρα.

Michaelangelo
11-02-12, 04:05
Κάνω ένα σύστημα KF που έχει τις ρίζες του στο Θιβέτ. Δεν είναι γνωστό, και χαίρομαι ιδιαίτερα γι'αυτό.

Όσον αφορά το 2ο σκέλος του ερωτήματός σου, έχει να κάνει καθαρά με τον ασκούμενο. Από μια μέρα που λέει ο λόγος, έως και ποτέ. Δεν μπορώ να σου δώσω μια σαφή απάντηση σε αυτό.

Στατιστικά πάντως, για να πει κανείς ότι κατέχει καλά ένα σύστημα KF το οποίο, το τονίζω, να είναι όπως πρέπει να είναι και με Δάσκαλο με «Δ», θέλει πολλά χρόνια. Και όταν λέμε «να το κατέχει», εννοούμε να έχει αντιληφθεί την ουσία του, να είναι ένα με αυτό και να μπορεί να το εφαρμόζει κάθε μέρα, όλη μέρα.

Ναι, σε όλα εξαρτάται ο ασκούμενος, εσύ όσο καιρό βλέπεις, πόσο καιρό βλέπεις να χρειάζεται ο μέσος αθλητής; Μια υποκειμενική γνώμη στο περίπου μωρέ!

Lao
11-02-12, 15:30
Ναι, σε όλα εξαρτάται ο ασκούμενος, εσύ όσο καιρό βλέπεις, πόσο καιρό βλέπεις να χρειάζεται ο μέσος αθλητής; Μια υποκειμενική γνώμη στο περίπου μωρέ!

Καταρχήν, μια λεπτομέρεια μικρή μεν, σημαντική δε: δεν υπάρχει «αθλητής» στις ΠΤ, αλλά «ασκούμενος», «μαθητής», «πολεμικοτεχνίτης», «μαχητής» κ.ο.κ. Το λέω αυτό, γιατί πρέπει να γίνει απόλυτα κατανοητό πως οι Πολεμικές Τέχνες δεν είναι αθλητισμός. Ούτε «ευγενής άμιλλα» υπάρχει, ούτε «πρωταθλητισμός», ούτε κάποιο σύστημα «αξιολόγησης», «ρεκόρ» κτλ.

Just for the record, για να μην μπλεκόμαστε, γιατί στην Δύση υπάρχει μεγάλο μπλέξιμο με τα θέματα αυτά και ο κόσμος βαφτίζει «Πολεμικές Τέχνες» τα πάντα, από τα ολυμπιακά αθλήματα μέχρι τα συστήματα αυτοάμυνας και από το box μέχρι το... Tae Bo που το συναντάμε στα γυμναστήρια.

Τώρα, για αυτό που ρωτάς, μιας και έχω χρόνο θα δώσω μια αναλυτική απάντηση όχι μόνο σε εσένα αλλά και σε κάθε άλλον που τον απασχολεί κάτι τέτοιο, γιατί η απορία σου είναι πολύ κοινή. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Ένας σοβαρός ασκούμενος στις ΠΤ, κατά μια έννοια ασκείται στο 100 για να μπορέσει να βγάλει το 10.

Τι εννοώ;

Εννοώ το ότι μια αληθινή μάχη στον αληθινό κόσμο, κρατάει δευτερόλεπτα. Θα δεχτείς μια επίθεση, θα βγάλεις ένα μπλοκ, θα κάνεις μια αντεπίθεση, θα πετύχει-δεν θα πετύχει. Σε κάθε περίπτωση, μέσα σε 1-2 δευτερόλεπτα ή θα έχεις επιβιώσει ή θα την έχεις φάει. ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ. ΔΡΑΣ ΕΝΣΤΙΚΤΩΔΩΣ.

Με άλλα λόγια, μαθαίνεις 100.000 κινήσεις ώστε την κρίσιμη στιγμή να βγάλεις ΕΝΣΤΙΚΤΩΔΩΣ 2-3, αλλά με τέτοιο τρόπο που να μην μπορεί ο άλλος να αμυνθεί.

Η εκπαίδευση λοιπόν, έχει ως στόχο αυτό ακριβώς: να μπορέσεις μέσα σε πολύ σύντομο χρόνο, με συνθήκες που δεν ελέγχεις, με αντίπαλο που δεν ξέρεις τι και ποιος είναι και σε χώρο που μπορεί να είναι γεμάτος εμπόδια, να είναι ανώμαλος, να έχει οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς, να τα βγάλεις πέρα.

Δεν υπάρχουν κανόνες: άνετα χτυπάς γεννητικά, σπάς αγκώνες και γόνατα, πλευρά, βαράς παρεγκεφαλίδες, βγάζεις μάτια, χτυπάς ζυγωματικά, ρίχνεις τον άλλον κάτω με τέτοιο τρόπο ώστε να σπάσει κάτι και, ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ, κάνεις οτιδήποτε χρειαστεί για να τεθεί ο άλλος εκτός μάχης και να σώσεις την ζωή σου.

Πολύ προχωρημένοι μαθητές, είναι σε θέση ακόμα και να αφαιρέσουν ζωές.

Ένας φίλος είπε πριν ότι όσο πιο πολλά ξέρεις και μπορείς να κάνεις, τόσο λιγότερο μπλέκεις σε καυγάδες και αποφεύγεις να προκαλέσεις τους άλλους, όπως ο διάολος το λιβάνι θα πρόσθετα εγώ. Συμφωνώ απόλυτα, το έχω αναφέρει ξανά και εγώ, και έτσι ακριβώς είναι.

Επειδή ζω στην Αθήνα και επειδή αρκετοί είναι βλάκες και προκαλούν με την στάση τους, την ομιλία τους ακόμα και το βλέμμα τους, άπειρες φορές έχω δεχτεί προσβολές, έχω προκληθεί και παρόλαυτά δεν αντιδρώ. Και επειδή στο 90% της ενασχόλησής μου εκπαιδεύω άλλους, όποτε διαπιστώνω ότι έχω απέναντί μου κάποιον που «παραψάχνεται» με τέτοια θέματα, με τον τρόπο μου ή του αλλάζω μυαλά ή τον κάνω να σταματήσει να ασχολείται. Όπως σωστά λέει ο Δάσκαλός μου, «δεν δίνεις ένα οπλοπολυβόλο σε ένα παιδί» και ο νοών νοείτο.

Επειδή όμως ίσως να φαίνομαι γραφικός και υπερβολικός, η απάντηση που σου δίνω είναι η εξής: ένας που ασχολείται ΣΟΒΑΡΑ, μετά από 1-2 χρόνια μπορεί να είναι σε θέση ΕΝΣΤΙΚΤΩΔΩΣ να βγάλει πράγματα εάν το χρειαστεί. Και πάλι όμως, το βασικό είναι την κρίσιμη στιγμή να μην τα χάσει, να μην φοβηθεί, ο νους του να είναι κενός και διαυγής. Σε διαφορετική περίπτωση, και master με 500 νταν να είναι, ΘΑ ΤΙΣ ΦΑΕΙ.

Κλείνοντας, το τελευταίο που θέλω να πω, και ίσως να στεναχωρήσω κάποιους, είναι να απομυθοποιήσουμε λίγο τα ΜΜΑ. Όσο «σκληρός», «θεαματικός», «αμφίροππος» κτλ μπορεί να είναι ένας αγώνας ΜΜΑ, δεν παύει να είναι αγώνας, μέσα σε συγκεκριμένο χώρο, σε συγκεκριμένο χρόνο, με συγκεκριμένο αντίπαλο, και με γάντια. Όποιος γνωρίζει, ξέρει ότι ειδικά τα γάντια, είναι πολύ περιοριστικά. Σε κάθε περίπτωση, είναι πολύ διαφορετικό το να συμμετέχεις σε έναν αγώνα και πολύ διαφορετικό το να υπερασπίζεσαι την ζωή και την ακεραιότητά σου.;)

jojosmj
12-02-12, 05:37
συμφωνω κ ειδικα στο οσα περισσοτερα ξερεις τοσο λιγοτερο μπλεκεις + για το mma

Michaelangelo
16-02-12, 05:16
Lao, τα περισσότερα που έγραψες τα γνωρίζουμε. Επίσης ένας ασκούμενος, όταν αθλείται σε μια άσκηση λέγεται και αθλητής (δεν μπορεί να μου λες ότι σας βάζει για τρέξιμο και δεν αθλείσαι). Τώρα εσύ το πας με βαθιά το πράγμα και εκεί κανονικά έχει debate. Δύο λέξεις, μια κοινή έννοια. Αυτό που ρώτησα και έβγαλες όλη την φιλοσοφία των ΠΤ, το απάντησες σε μια παράγραφο! :P

Πάντως τα 2 χρόνια που μου λες... όσο σοβαρά και να είσαι σε μια τόσο δύσκολη τέχνη μου φαίνεται κάπως!

friksos
16-02-12, 11:18
Αυτο δεν το εχω καταλαβει.Το να μαθαινεις δλδ 20 πραγματα για να μπορει να σου βγει το ενα.Κατα τη γνωμη καλυτερα να μαθεις 2-3 πραγματα και να τα εξασκεις συνεχεια κ συνεχεια κ συνεχεια ....

jojosmj
18-02-12, 14:50
εχωντας κανει αρκετες πολεμικες box συνδιασμος χτηπηματων ,πολυ μεση 100% χερια 10 χτυπηματα ,πολυ αποδοτικο αλα στον δρομο π.χ δεν μπορεις ,
αν χτυπησεις καποιον με την γροθια σου,μπορει ακομα κ να σπασεις το χερι σου-καρπο η να κανεις ζημια στα μετακαρπια σου.
εγω π.χ οσες φορες ειχα τσακωθει στον δρομο οταν εμαθα 1-2 πραγματα, γτ παλεοτερα νομιζα πως ηξερα ,τωρα εχω καταλαβει πως ακομα δν ξερω τπτ απλα ειμαι σε εναν δρομο εκμαθησης κ φιλοσοφια -τροπο ζωης.
βαραω με την παλαμη ορολογια wing chun fat sao το οποιο ειναι μαλακο κ δν τραυματιζετε ,στον δρομο στα ματια του αλου φενετε για χαστουκι κ οχι χτυπημα.
ο λογος που λες φιλε μου μαθενεις 1.000 κινησεις π.χ απο ουδετερη σταση ,απο παραλληλη σταση απο διασταυρωτη σταση για να εχεις γκαμα κινησεων αλιως παλευεις τον ψιλο αλιως τον κοντο αλιως τον δυνατο .κανεις 1.000 κινησεις κ οχι 100 γτ ο καθε αντιπαλος ειναι διαφορετικος κ απροβλεπτος.
εχωντας διαβασει ολα τα Post του lao ενα εχω να πω respect για τις αποψεις σου κ την ιδεολογια σου το kung fu σου πρεπει να ειναι πολυ δυνατο.

friksos
18-02-12, 19:13
Ναι βρε συ...εχω φαει κι εχω ριξει μπουνιτσες ξερω.Η αληθεια ειναι δεν μπορεις να βαζεις δυναμη με γυμνο χερι αλλα πιο πολυ ταχυτητα .Με ανοιχτες παλαμες το κροσε πρεπει να ειναι καλυτερα αλλα δεν καθομαι να το εξασκησω.Σιγουρα δεν ειναι ενα συστημα για τον δρομο.Ειναι ενα αθλημα που μεσα σε ολα τα καλα του μπορει να σου φανει χρησιμο κι εξω οκ.

Lao
20-02-12, 02:40
εχωντας διαβασει ολα τα Post του lao ενα εχω να πω respect για τις αποψεις σου κ την ιδεολογια σου το kung fu σου πρεπει να ειναι πολυ δυνατο.

:toast::toast::toast:

Kazmaier
20-02-12, 02:57
φιλε λαο ,να ρωτησω και εγω με την σειρα μου μιας και το κατεχεις το θεμα,θελω να ασχοληθω με καποια πολεμικη τεχννη(αθλημα ,μαχητικο σπορ whatever is the title) παραλληλα με το γυμναστηριο,απλα θελω να αφιερωνω μονο 2 προπονησεις την βδομαδα,και ο σκοπος μου ειναι η αυτοαμυνα και φυσικα και σαν μια μορφη αεροβιας,δεν με ενδιαφερει να μαθω ανατολιτικες φιλοσοφιες κλπ κλπ ουτε μακροπροθεσμα να κατεβω σε ερασιτεχνικους αγωνες ουτε τπτ,καθαρα και μονο για την σπανια περιπτωση που θα μου τυχει κατι στον δρομο(δεν μου χει τυχει και αμφιβαλλω αν θα μου τυχει ποτε)αλλα εχω και περιεργεια να ασχοληθω και με κατι τετοιο περα απο βαρη.Μετα απο ολα αυτα λοιπον ειχα καταληξει στο αρκετα διαδεδομενο πλεον krav maga,αλλα επειδη εχω ενα φιλαρακι που ασχοληται κανα 2 χρονια η μοναδικη μου ενσταση ειναι οτι προκυπτουν τραυματισμοι,και δεν ειναι μονο οι μελανιες ,δλδ νταξει να παμε να μαθουμε αυτοαμυνα να φαμε και μερικες,αλλα το να βγαινω καθε τοσο εκτος γυμναστηριου για καμια βδομαδα μπορει και 2 λογω τραυματισμων απο αυτο ,ειναι κατι που δεν θελω με τπτ.Ισως ειμαι υπερβολικος βεβαια,αλλα εσυ τι προτεινεις? να δοκιμασω krav maga gia ena diasthma και αποφασιζω μετα?να δοκιμασω κατι αλλο?το kick boxing αν και το καλοβλεπω το ξανασκεφτομαι γιατι αυτα τα χτυπηματα στο κεφαλι οτι και να λενε θαρρω πως ολο και καποιο κουσουρι θα αφηνουν long term :green:

Lao
20-02-12, 03:09
φιλε λαο ,να ρωτησω και εγω με την σειρα μου μιας και το κατεχεις το θεμα,θελω να ασχοληθω με καποια πολεμικη τεχννη(αθλημα ,μαχητικο σπορ whatever is the title) παραλληλα με το γυμναστηριο,απλα θελω να αφιερωνω μονο 2 προπονησεις την βδομαδα,και ο σκοπος μου ειναι η αυτοαμυνα και φυσικα και σαν μια μορφη αεροβιας,δεν με ενδιαφερει να μαθω ανατολιτικες φιλοσοφιες κλπ κλπ ουτε μακροπροθεσμα να κατεβω σε ερασιτεχνικους αγωνες ουτε τπτ,καθαρα και μονο για την σπανια περιπτωση που θα μου τυχει κατι στον δρομο(δεν μου χει τυχει και αμφιβαλλω αν θα μου τυχει ποτε)αλλα εχω και περιεργεια να ασχοληθω και με κατι τετοιο περα απο βαρη.Μετα απο ολα αυτα λοιπον ειχα καταληξει στο αρκετα διαδεδομενο πλεον krav maga,αλλα επειδη εχω ενα φιλαρακι που ασχοληται κανα 2 χρονια η μοναδικη μου ενσταση ειναι οτι προκυπτουν τραυματισμοι,και δεν ειναι μονο οι μελανιες ,δλδ νταξει να παμε να μαθουμε αυτοαμυνα να φαμε και μερικες,αλλα το να βγαινω καθε τοσο εκτος γυμναστηριου για καμια βδομαδα μπορει και 2 λογω τραυματισμων απο αυτο ,ειναι κατι που δεν θελω με τπτ.Ισως ειμαι υπερβολικος βεβαια,αλλα εσυ τι προτεινεις? να δοκιμασω krav maga gia ena diasthma και αποφασιζω μετα?να δοκιμασω κατι αλλο?το kick boxing αν και το καλοβλεπω το ξανασκεφτομαι γιατι αυτα τα χτυπηματα στο κεφαλι οτι και να λενε θαρρω πως ολο και καποιο κουσουρι θα αφηνουν long term :green:

Όταν λες ότι θέλεις να μάθεις αυτοάμυνα, τι εννοείς;

Kazmaier
20-02-12, 04:27
Όταν λες ότι θέλεις να μάθεις αυτοάμυνα, τι εννοείς;

ε οτι λεει η λεξη,πως θα αμυνθω σε περιπτωση που δεν υπαρχει τροπος αποφυγης του καυγα,αυτα πανω κατω που εξηγουσες και εσυ πιο πριν ,πως θα βγαλεις off ton αλλο οταν θα απειληται η σωματικη σου ακεραιοτητα κλπ

Lao
21-02-12, 03:52
ε οτι λεει η λεξη,πως θα αμυνθω σε περιπτωση που δεν υπαρχει τροπος αποφυγης του καυγα,αυτα πανω κατω που εξηγουσες και εσυ πιο πριν ,πως θα βγαλεις off ton αλλο οταν θα απειληται η σωματικη σου ακεραιοτητα κλπ

Αυτά που έλεγα πιο πριν, δεν είναι και πολύ πιθανόν να συμβούν με 2 προπονήσεις την βδομάδα.

Αν θέλεις σοβαρό αποτέλεσμα από τις ΠΤ, χρειάζεται αφοσίωση και πολύπλευρη εξάσκηση. Και φυσικά, δουλειά με το μυαλό και την ψυχολογία σου.

Στα λέω αυτά για να΄χεις έναν μπούσουλα στο μυαλό σου και να μην μπορεί κανείς να σε εκμεταλλευτεί, γιατί πολλοί τάζουν διάφορα ώστε να πουλάνε πιο εύκολα και καλύτερα.

Εγώ θα λεγα να ξεκινήσεις με Τάε Κβο Ντο να δεις πως θα σε πάει, να αποκτήσεις μια επαφή, και μετά βλέπεις. Πάντως μην έχεις στο μυαλό σου ότι θα μάθεις αυτοάμυνα έτσι.

vaggan
21-02-12, 09:34
ε οτι λεει η λεξη,πως θα αμυνθω σε περιπτωση που δεν υπαρχει τροπος αποφυγης του καυγα,αυτα πανω κατω που εξηγουσες και εσυ πιο πριν ,πως θα βγαλεις off ton αλλο οταν θα απειληται η σωματικη σου ακεραιοτητα κλπποσο χρονων εισαι και τι σωματικη διαπλαση εχεις αν επιτρεπεται?

Kazmaier
21-02-12, 21:16
ποσο χρονων εισαι και τι σωματικη διαπλαση εχεις αν επιτρεπεται?

21μισο ,κιλα μεταξυ 86-90 με μελλοντικη ταση σταθεροποιησησ στα 88 στεγνα,3μισι χρονια βαρη

vaggan
21-02-12, 21:45
συμφωνα με αυτα που ζητας στο 98 ποστ αυτου του τοπικ πυγμαχια για εμενα.μπορει να κανει ολα αυτα που ζητας χωρις να σε μπλεξει με φιλοσοφιες.και περιπλοκες ορολογιες κροσε ντιρεκτ απερκατ χαιρεται!!!

jojosmj
22-02-12, 14:23
εγω παλι θα πω οποιος θελει να ασχοληθει με πολεμικες τεχνες να ξεχωρησει πρωτα ποιες ειναι οι πολεμικες τεχνες,ποιες οι αυτοαμυνες κ ποιοα τα μαχητικα αθληματα.
να δει τι του αρεσει κ τι τον καλυπτει.
ετσι κ ερθει π.χ να κανει σε μενα boxer γροθιες στον δρομο φιλε vaggan θα του σπασω με εσωπλαγιο το γονατο (Κ δν υπερβαλω)
επειδη ποτε δν ξερεις τι κ ποιος ειναι ο αλος καλυτερα να μην τσακονωμαστε στον δρομο.
κ εφοσον επιλεγουμε να κανουμε κατι για μενα καλυτερα μια αποδοτικη πολεμικη τεχνη.
το box δν ειναι για τον δρομο (κ δν καταλαβαινω γτ επημενεις ,ειναι ΚΕΝΟ-ΑΔΕΙΟ το box ) αλο το αν μπορεις να ριξεις σε καποιον ασχετο 10 μπουνιες κ αλο αν πεσεις σε καποιον σχετικο κ μενεις ολος ακαλυπτος απο την μεση κ κατω για λακτησματα κ σπασημο γονατου.
jiu jitsu
aikido
hap kido (Μιξη aikido Με taek won do )
wing chun
kung fu(θελει ψαξιμο)
karate (exei 100 eidh το Wado Ryu ειναι αποδοτικο)
Muay Thai Chaiya (κ οχι το boran η το αγωνιστικο)
grav maga (αυτο αμυνα ειναι κ οχι πολεμικη τεχνη)
αυτα απο μενα

Kazmaier
22-02-12, 16:58
εγω παλι θα πω οποιος θελει να ασχοληθει με πολεμικες τεχνες να ξεχωρησει πρωτα ποιες ειναι οι πολεμικες τεχνες,ποιες οι αυτοαμυνες κ ποιοα τα μαχητικα αθληματα.
να δει τι του αρεσει κ τι τον καλυπτει.
ετσι κ ερθει π.χ να κανει σε μενα boxer γροθιες στον δρομο φιλε vaggan θα του σπασω με εσωπλαγιο το γονατο (Κ δν υπερβαλω)
επειδη ποτε δν ξερεις τι κ ποιος ειναι ο αλος καλυτερα να μην τσακονωμαστε στον δρομο.
κ εφοσον επιλεγουμε να κανουμε κατι για μενα καλυτερα μια αποδοτικη πολεμικη τεχνη.
το box δν ειναι για τον δρομο (κ δν καταλαβαινω γτ επημενεις ,ειναι ΚΕΝΟ-ΑΔΕΙΟ το box ) αλο το αν μπορεις να ριξεις σε καποιον ασχετο 10 μπουνιες κ αλο αν πεσεις σε καποιον σχετικο κ μενεις ολος ακαλυπτος απο την μεση κ κατω για λακτησματα κ σπασημο γονατου.
jiu jitsu
aikido
hap kido (Μιξη aikido Με taek won do )
wing chun
kung fu(θελει ψαξιμο)
karate (exei 100 eidh το Wado Ryu ειναι αποδοτικο)
Muay Thai Chaiya (κ οχι το boran η το αγωνιστικο)
grav maga (αυτο αμυνα ειναι κ οχι πολεμικη τεχνη)
αυτα απο μενα

γτ τετοια μανια με το γονατο ρε μαγκα? στο σπασανε και σου μεινε φοβια? δεν ξερω αλλα αυτα που λες να πεσεις σε σχετικο κλπ κλπ μου ακουγονται λιγο επιστημονικη φαντασια,απο την εμπειρια μου το μεγαλυτερο μερος των καυγαδων αποφευγεται,και επισης οσους εχω γνωρισει που πραγματικα ξερουν τι τους γινεται απο πολεμικες τεχνες πχ κατι παιδια πρωταθλητες στο σοτογκαν ,ηταν απο τους πιο υσηχους ανθρωπους που ειχα γνωρισει και τους πιο μετρημενους και για να τους εφτανες αυτους να σε χτυπησουν επρεπε να τους σκοτωσεις την μανα,για τετοια ιδιοσυγκρασια μιλαμε,ολοι οι αλλοι ειναι τσαμπα μαγκες και δεν αξιζουν ουτε φτυσιμο ,απλα στριβεις και φευγεις,
τελος για εμενα δεν ειναι η αυτοαμυνα ο κυριος λογος που θελω να αρχισω κατι τετοιο,το παλικαρι που κανει krav maga εχει βελτιωσει απο εκει πολυ την αντοχη του και την ευλιγισια του και σε συνδυασμο με τα βαρη θαρρω πως γινεσαι ακομα πιο ολοκληρομενος ετσι και παραλληλα μαθαινεις και 5 πραματα just in case something bad happens,

vaggan
22-02-12, 19:40
εγω παλι θα πω οποιος θελει να ασχοληθει με πολεμικες τεχνες να ξεχωρησει πρωτα ποιες ειναι οι πολεμικες τεχνες,ποιες οι αυτοαμυνες κ ποιοα τα μαχητικα αθληματα.
να δει τι του αρεσει κ τι τον καλυπτει.
ετσι κ ερθει π.χ να κανει σε μενα boxer γροθιες στον δρομο φιλε vaggan θα του σπασω με εσωπλαγιο το γονατο (Κ δν υπερβαλω)
επειδη ποτε δν ξερεις τι κ ποιος ειναι ο αλος καλυτερα να μην τσακονωμαστε στον δρομο.
κ εφοσον επιλεγουμε να κανουμε κατι για μενα καλυτερα μια αποδοτικη πολεμικη τεχνη.
το box δν ειναι για τον δρομο (κ δν καταλαβαινω γτ επημενεις ,ειναι ΚΕΝΟ-ΑΔΕΙΟ το box ) αλο το αν μπορεις να ριξεις σε καποιον ασχετο 10 μπουνιες κ αλο αν πεσεις σε καποιον σχετικο κ μενεις ολος ακαλυπτος απο την μεση κ κατω για λακτησματα κ σπασημο γονατου.
jiu jitsu
aikido
hap kido (Μιξη aikido Με taek won do )
wing chun
kung fu(θελει ψαξιμο)
karate (exei 100 eidh το Wado Ryu ειναι αποδοτικο)
Muay Thai Chaiya (κ οχι το boran η το αγωνιστικο)
grav maga (αυτο αμυνα ειναι κ οχι πολεμικη τεχνη)
αυτα απο μεναξανα διαβασε το 98 ποστ προσεκτικα στο τι ζηταει το παιδι ολα τα αλλα που λες ακυρα αλλα γνωμη σου:welcome:

Kazmaier
22-02-12, 22:28
vaggan,εσυ κανεις πυγμαχια?

Lao
23-02-12, 01:09
φιλε λαο ,να ρωτησω και εγω με την σειρα μου μιας και το κατεχεις το θεμα,θελω να ασχοληθω με καποια πολεμικη τεχννη(αθλημα ,μαχητικο σπορ whatever is the title) παραλληλα με το γυμναστηριο,απλα θελω να αφιερωνω μονο 2 προπονησεις την βδομαδα,και ο σκοπος μου ειναι η αυτοαμυνα και φυσικα και σαν μια μορφη αεροβιας,δεν με ενδιαφερει να μαθω ανατολιτικες φιλοσοφιες κλπ κλπ ουτε μακροπροθεσμα να κατεβω σε ερασιτεχνικους αγωνες ουτε τπτ,καθαρα και μονο για την σπανια περιπτωση που θα μου τυχει κατι στον δρομο(δεν μου χει τυχει και αμφιβαλλω αν θα μου τυχει ποτε)αλλα εχω και περιεργεια να ασχοληθω και με κατι τετοιο περα απο βαρη.Μετα απο ολα αυτα λοιπον ειχα καταληξει στο αρκετα διαδεδομενο πλεον krav maga,αλλα επειδη εχω ενα φιλαρακι που ασχοληται κανα 2 χρονια η μοναδικη μου ενσταση ειναι οτι προκυπτουν τραυματισμοι,και δεν ειναι μονο οι μελανιες ,δλδ νταξει να παμε να μαθουμε αυτοαμυνα να φαμε και μερικες,αλλα το να βγαινω καθε τοσο εκτος γυμναστηριου για καμια βδομαδα μπορει και 2 λογω τραυματισμων απο αυτο ,ειναι κατι που δεν θελω με τπτ.Ισως ειμαι υπερβολικος βεβαια,αλλα εσυ τι προτεινεις? να δοκιμασω krav maga gia ena diasthma και αποφασιζω μετα?να δοκιμασω κατι αλλο?το kick boxing αν και το καλοβλεπω το ξανασκεφτομαι γιατι αυτα τα χτυπηματα στο κεφαλι οτι και να λενε θαρρω πως ολο και καποιο κουσουρι θα αφηνουν long term :green:



τελος για εμενα δεν ειναι η αυτοαμυνα ο κυριος λογος που θελω να αρχισω κατι τετοιο,το παλικαρι που κανει krav maga εχει βελτιωσει απο εκει πολυ την αντοχη του και την ευλιγισια του και σε συνδυασμο με τα βαρη θαρρω πως γινεσαι ακομα πιο ολοκληρομενος ετσι και παραλληλα μαθαινεις και 5 πραματα just in case something bad happens,

Εμένα πάντως με έχεις μπερδέψει.

Τελικά τι ακριβώς θέλεις; Γιατί οι μέχρι στιγμής απαντήσεις μου προς εσένα, ήταν με το σκεπτικό ότι σε ενδιαφέρει πολύ η αυτοάμυνα, μεταξύ όλων των άλλων.

Και BTW το Krav Maga είναι καθαρά σύστημα αυτοάμυνας και δεν έχει καμία σχέση με Πολεμικές Τέχνες.

exkaliber
23-02-12, 01:20
τα βαρη βοηθουν καποιον στην πολεμικη τεχνη,οποια κι αν ειναι αυτη
οι π.τ. βοηθουν καποιον στα βαρη??
ή πιο σωστα,τον βοηθουν σημαντικα περισσοτερο απο οτι το τρεξιμο(αεροβικη)??

Kazmaier
23-02-12, 03:43
Εμένα πάντως με έχεις μπερδέψει.

Τελικά τι ακριβώς θέλεις; Γιατί οι μέχρι στιγμής απαντήσεις μου προς εσένα, ήταν με το σκεπτικό ότι σε ενδιαφέρει πολύ η αυτοάμυνα, μεταξύ όλων των άλλων.

Και BTW το Krav Maga είναι καθαρά σύστημα αυτοάμυνας και δεν έχει καμία σχέση με Πολεμικές Τέχνες.
ολα με ενδιαφερουν εξισου ,ισως δεν το διατυπωσα σωστα,και η αυτοαμυνα με ενδιαφερει και τα υπολοιπα που ανεφερα,για το krav maga που λες,και επειδη δεν ειναι πολεμικη τεχνη τι σημασια εχει? στις εννοιες θα κολλησουμε?εχει αυτοαμυνα? εχει ,βελτιωνει την φυσικη κατασταση γενικα ?την βελτιωνει,αρα με καλυπτει,κατι αντιστοιχο εχεις να προτεινεις?δεν ζηταω κατι περιπλοκο νομιζω

friksos
23-02-12, 12:25
τα βαρη βοηθουν καποιον στην πολεμικη τεχνη,οποια κι αν ειναι αυτη
οι π.τ. βοηθουν καποιον στα βαρη??
ή πιο σωστα,τον βοηθουν σημαντικα περισσοτερο απο οτι το τρεξιμο(αεροβικη)??

Η θα κανεις βαρη συμπληρωματικα με τη τεχνη η θα κανεις βαρη και "αεροβιο" .Για αεροβιο παντως καλυτερα τρεξιμο γιατι με την προπονηση στο μαχητικο αθλημα μαλλον θα σε κουρασει πολυ.(Για πυγμαχια κλπ ολα αυτα ε!)

exkaliber
24-02-12, 01:42
αναρωτιεμαι αν κερδιζεις σε δυναμη?!?!?!?!

με Grapling ας πουμε

Lao
24-02-12, 02:57
ολα με ενδιαφερουν εξισου ,ισως δεν το διατυπωσα σωστα,και η αυτοαμυνα με ενδιαφερει και τα υπολοιπα που ανεφερα,για το krav maga που λες,και επειδη δεν ειναι πολεμικη τεχνη τι σημασια εχει? στις εννοιες θα κολλησουμε?εχει αυτοαμυνα? εχει ,βελτιωνει την φυσικη κατασταση γενικα ?την βελτιωνει,αρα με καλυπτει,κατι αντιστοιχο εχεις να προτεινεις?δεν ζηταω κατι περιπλοκο νομιζω

Αν έχω να προτείνω κάτι αντίστοιχο του Krav Maga; Όχι.

Από την στιγμή που σε καλύπτει, then go for it.

Ηλαπ
24-02-12, 16:03
αναρωτιεμαι αν κερδιζεις σε δυναμη?!?!?!?!

με Grapling ας πουμε

Και βεβαια κερδιζεις!!Απο την στιγμη που "κουραζεις¨τους μυς σου θα κερδισεις!!!Το θεμα ειναι κατα ποσο ειναι αποτελεσματικο ολο αυτο γιατι θα κερδισεις αλλα οχι τοσο πλ οσο με βαρη (νμζ) εκτος αμα πεζεις με "βαρια" κορμια και τα δινεις ολα τοτε πιστευω οτι μπορεις να κοντραρεις και τα βαρη!!!(μεχρι ενα βαθμο βεβαια)

magavaTOUT
29-02-12, 04:48
Για να μην ανοιξω καινουργιο thread, ειπα να γραψω εδω. Ενδιαφερομαι να ξεκινησω tae kwon do, και θα θελα να ρωτησω μερικα πραγματακια. Για να ασχοληθω "σοβαρα" και να μην περναω απλα τον χρονο μου, δηλαδη να μαθω καποια πραγματα, ποσες προπονησεις πρεπει να κανω την εβδομαδα? Eπισης κανω βαρη 5-6 φορες την εβδομαδα. Τα προγραμματα bb που κανω μπορουν να δεσουν με την ΠΤ ή παραπαει? Τελος, πανω κατω τι τιμες παιζουν στις σχολες? Εκανα οταν ημουν γυρω στα 10 και ειχα μιση κοκκινη ζωνη αλλα δεν θυμαμαι σχεδον τιποτα πλεον.

exkaliber
29-02-12, 12:37
^
δες εδω
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1667-%CE%9B%CE%AF%CE%B3%CE%B1-%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-Taekwon-Do

και να θυμασαι : λιγα λογια για το ταε κβο ντο :P:P


γνωμη μου ειναι οτι ειναι για κοριτσια βεβαια,αλλα ποιος με :banana: και μενα,αφου σου αρεσει πανε

magavaTOUT
29-02-12, 18:17
Δεν απαντανε πουθενα σε αυτα που ρωταω :P

skourias
01-03-12, 17:03
Προσωπική (πάντα) αποψη.

Αν κάποιος κάνει bb και θέλει να ασχοληθεί με Π.Τ.
αυτή θα πρέπει να λειτουργεί σαν αποθεραπεία.

Πιο απλά, με ένα παράδειγμα:
Δεν γίνεται να λιώνει στα βάρη την Δευτέρα και την Τρίτη να κάνει προπόνησει judo ή bjj.

Θα πρέπει να λειτουργεί η προνηση (μάθημα) σε άλλη βάση.
Να του "ελευθερώνει" το σώμα και το πνεύμα.

Ολα αυτά σε ερασιτεχνικό επίπεδο...

Οσο για το ποιο είναι το πιο αποτελεσματικο στυλ για αυτοάμυνα...
Το sprint...

Lao
02-03-12, 03:03
Οσο για το ποιο είναι το πιο αποτελεσματικο στυλ για αυτοάμυνα...
Το sprint...

Και αν δεν μπορείς να φύγεις ή ο άλλος είναι καλύτερος σπρίντερ;

skourias
02-03-12, 11:33
Και αν δεν μπορείς να φύγεις ή ο άλλος είναι καλύτερος σπρίντερ;

Τότε τα σενάρια είναι 2:
1)Βγάζουμε από την τσέπη μας το κουκλάκι voodoo και το καρφιτσώνουμε στο γόνατο...
ή
2)Σηκώνουμε το t-shirt μας και του δείχνουμε τους κοιλιακους μας ελπίζοντας ότι ο άλλος κατά βάθος είναι gay και θα μας γουστάρει!

Πάντα λόγω κατασκευής αλλα και ιδιοσυγκρασίας ήμουν υπερ των τεχνων ή αθλημάτων επαφής (πάλη, bjj, judo κτλ)
Παρόλα αυτά ξέρω ότι δεν ειναι ότι καλύτερο για αυτοάμυνα.
Πιστεύω ότι κάποιο σύστημα, όπως το krav maga, είναι ότι πιο αποδοτικό από την άποψη ότι δεν χρειάζετε να έχεις φτάσει σε ένα επίπεδο ώστε να το κάνεις να λειτουργήσει...;)

exkaliber
03-03-12, 03:12
Οσο για το ποιο είναι το πιο αποτελεσματικο στυλ για αυτοάμυνα...
Το sprint...


μη μασας..ολα τα σαγονια ιδια ειναι

skourias
03-03-12, 14:02
Oλα?

41430

goudou
04-04-12, 21:06
καλησπερα και απο εμενα,
νεος στο φορουμ λογω του θεματος που με ενδιαφερει και θελω γνωμες.
λοιπον ειμαι 32χρ ,178 υψος και 75 κιλα...
κανω βαρη οχι σε επαγγελματικη φαση ουτε σε γυμναστηριο...
σπιτι 4 φορες την εβδομαδα με ασκησεις βασικες,
σκουωτ,αρσεις θανατου,πιεσεις κτλ κτλ..ολα με μπαρα για ολα τα μερη του σωματος και με κιλα πολυ ικανοποιητικα..
θελω λοιπον να ασχοληθω με καποια πολ.τεχνη ή μαχ.αθλημα ..
αυτο που θελω να καταφερω ειναι να μπορω σε καποια περιπτωση να υπερασπιστω τον εαυτο μου ειτε αμυνομενος ειτε να
(χτυπα ξυλο) χτυπησω τον αλλον..
δεν ειμαι τυπος που νευριαζει (σκαω γαιδαρο και δεν θεωρω τη σωματικη ακεραιοτητα λιγοτερο σοβαρη απο σχεδον οτιδηποτε αλλο)απλα μια και απεκτησα κορη νιωθω οτι πρεπει να ασχοληθω με κατι ωστε να νιωθω πρωτα απο ολα οτι μπορω να ανταπεξελθω (να μη τα χασω πχ και να μπορεσω και να την προστετευσω καποια στιγμη...

παρεπιπτωντος εκτος απο τα βαρη (αν μπορουμε να τα πουμε ετσι) τρεχω και 3 φορες την εβδομαδα γυρω στα 7-8 χλμ και κανω και ποδηλατο...
οποιος μπορει να μου προτεινει κατι καλοδεχουμενο.
οπως και καμια σχολη που να μαθω κατι στα σοβαρα προς νοτια προαστεια..
σας ευχαριστω.

s0k0s
04-04-12, 21:15
Η πυγμαχια ξεκινησε απο το δρομο οπου συνεχιζεται στο δρομο.
Προσωπικα θα σου προτεινα ή πυγμαχια ή κικ, εκτος αμα θες πολεμικη τεχνη τοτε wing chun. (προτιμω κικ οπου περιεχει κ πολυ καλη αεροβια, μαθε ενα πραμα καλα κ αγαπησε το)

TRIANTAFYLLOU
04-04-12, 22:14
η καλύτερη πολεμική τέχνη είναι αυτη που αρέσει σε κάποιον , όλες μπορούν να συνδιαστούν με τα βάρη είτε σε επίπεδο σωματοδόμησης είτε σε επίπεδο επιδόσεων στην πολεμική τέχνη .
εφόσον τα βάρη βοηθάν σε όλα τα αθλήματα στην αύξηση δύναμης και επιδόσεων , πχ στο ταε κβοντο τα βάρη είναι βασικά για την δύναμη ταχύτητα , όπως και στο κίκ μπόξ , στο γουιν τσουν δεν χρειάζετε μυική δύναμη είναι καθαρα πολεμική τέχνη βασιζόμενη στην εκμετάλευση της δύναμης του αντιπάλου , είναι καθαρα πολεμική τέχνη που απευθύνετε σε γυναίκες αλλα και σε άντρες , απλα ανέφερα για γυναίκες επειδη δεν έχουν την φυσική δύναμη που έχει ένας άντρας
και σ αυτη λοιπόν την πολεμική τέχνη μπορεί άνετα να συνδιάσει κάποιος πρόγραμμα με βάρη , όπως και σε όλες
το θέμα είναι τι ζητάει κάποιος και όλα μετα γίνονται , θέλει να αυξήσει τις επιδόσεις του στα βάρη? θέλει να ασχολείτε με την πολεμική τέχνη που τού αρέσει και παράλληλα να κάνει και βάρη ? τον ενδιαφέρει μόνο η σωματική διάπλαση και την πολεμική τέχνη που του αρέσει θέλει να την κάνει σαν μια μορφή αερόβιας ? όπως πχ το κίκ μπόξ?

όλα γίνονται και τροποποιούνται και προσαρμόζονται στούς στόχους που έχει ο καθένας και πού θέλει να δώσει προτεραιότητα

Kazmaier
05-04-12, 16:06
η καλύτερη πολεμική τέχνη είναι αυτη που αρέσει σε κάποιον , όλες μπορούν να συνδιαστούν με τα βάρη είτε σε επίπεδο σωματοδόμησης είτε σε επίπεδο επιδόσεων στην πολεμική τέχνη .
εφόσον τα βάρη βοηθάν σε όλα τα αθλήματα στην αύξηση δύναμης και επιδόσεων , πχ στο ταε κβοντο τα βάρη είναι βασικά για την δύναμη ταχύτητα , όπως και στο κίκ μπόξ , στο γουιν τσουν δεν χρειάζετε μυική δύναμη είναι καθαρα πολεμική τέχνη βασιζόμενη στην εκμετάλευση της δύναμης του αντιπάλου , είναι καθαρα πολεμική τέχνη που απευθύνετε σε γυναίκες αλλα και σε άντρες , απλα ανέφερα για γυναίκες επειδη δεν έχουν την φυσική δύναμη που έχει ένας άντρας
και σ αυτη λοιπόν την πολεμική τέχνη μπορεί άνετα να συνδιάσει κάποιος πρόγραμμα με βάρη , όπως και σε όλες
το θέμα είναι τι ζητάει κάποιος και όλα μετα γίνονται , θέλει να αυξήσει τις επιδόσεις του στα βάρη? θέλει να ασχολείτε με την πολεμική τέχνη που τού αρέσει και παράλληλα να κάνει και βάρη ? τον ενδιαφέρει μόνο η σωματική διάπλαση και την πολεμική τέχνη που του αρέσει θέλει να την κάνει σαν μια μορφή αερόβιας ? όπως πχ το κίκ μπόξ?

όλα γίνονται και τροποποιούνται και προσαρμόζονται στούς στόχους που έχει ο καθένας και πού θέλει να δώσει προτεραιότητα

ηλια δεν ειπες ομως την φραση κλειδι που εχω και καιρο να την δω,τι να σου κανουν οι πολεμικες τεχνες αμα εισαι πιο μαλακος και απο τα συκα :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
05-04-12, 17:56
ηλια δεν ειπες ομως την φραση κλειδι που εχω και καιρο να την δω,τι να σου κανουν οι πολεμικες τεχνες αμα εισαι πιο μαλακος και απο τα συκα :thumbup:

σίγουρα η σωματική υποδομή σε συνδιασμό με πολεμική τέχνη έχει άλλη υπόσταση , αλλα υπάρχει και το γουιν τσούν που σαν πολεμική τέχνη δεν χρειάζετε σωματικά προσόντα , αλλα πάντα όταν ό άλλος έχει σωματικά προσόντα είναι έξτρα μπόνους και αποφεύγει περιπέτειες
απλα εδω μιλάμε για περιπτώσεις ότι μόνο που χρησιμοποιούν την πολεμική τέχνη σαν επιβίωση και αυτοάμυνα , αλλα σαν μια μορφή άσκησης που τούς αρέσει

kafros gate 7
25-07-12, 17:28
γεια σας παιδια! σκεφτομαι απο τη νεα χρονια να ξεκινησω παραλληλα με το γυμναστηριο και μποξ.
στοχος μου ειναι να κανω μποξ γιατι θελω να ξερω να κανω 2 καλα χτυπηματα αλλα περισσοτερο γιατι απο
κολλητο μου που παει εδω και χρονια ξερω οτι εχει πολυ αεροβια και θελω το χειμωνα που μπαινω
στον ογκο να παρω οσο το δυνατον λιγοτερο λιπος!

οσες φορες εχω πει φετος θα κανω μαζι με το γυμναστηριο και αεροβια κανω 1,2 το πολυ 3 εβδομαδες και μετα
το παραταω το αεροβιο!οση κ@@λα εχω για να κανω γυμνστικη με βαρη αλλο τοσο βαριεμαι την αεροβια!
ετσι ειπα μηπως και αν ξεκινησω μποξ αυξησω τον ογκο μου οσο το δυνατον πιο ποιοτικα γινεται.χωρις πολυ λιπος
αλλα να εχω και μια στοιχειωδη αντοχη που δεν εχω τωρα.

αυτο που σκεφτομαι ειναι να κανω 3 φορες την εβδομαδα προπονηση powerlifting οπως κανω και τωρα και 2
φορες μποξ.βασικα σκεφτομουνα 4 φορες βαρη και 2 μποξ αλλα επειδη δεν μπορω να γυμναζομαι 6 φορες την
εβδομαδα καποια μερα θα πρεπει να κανω διπλη προπονηση και δεν ξερω αν ειναι too much!

να τονισω οτι το μποξ θα το κανω καθαρα για ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΜΕ ΒΑΡΗ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟΣ ΜΟΥ
ΣΤΟΧΟΣ!απο την αλλη ομως εχω διαβασει και οτι αν κανεις παραλληλα με τα βαρη καποια πολεμικη τεχνη δεν παιρνεις ογκο ή
δεν αποκτας δυναμη και τετοια. πιστευεται οτι αυτα εχουν βαση?ακομα πως πιστευετε οτι ειναι καλυτερο να τα συνδυασω και τα
2 μαζι? ειναι καλα 3 και 2 μερες?