PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβουλές σωστής διατροφής!



crs13
30-01-11, 20:11
Είμαι ο Χρήστος και είμαι νέο μέλος στο forum,
θα ήθελα την άποψη σας σχετικά με θέματα διατροφής. Είμαι 27χρονών με ύψος 1.78 και 72 κιλά(κανονικός σωματότυπος). Πήγαινα γυμναστήριο για 4χρόνια, μετά σταμάτησα για περίπου 2χρόνια και τα τελευταία 2χρόνια έχω ξεκινήσει πάλι. Έχω δει κάποια βελτίωση στο σώμα μου, αφού τα 2χρόνια που είχα διακόψει το γυμνστήριο είχα χαλαρώσει αρκετα(χωρίς βέβαια να πάρω κιλά).. τους τελευταίους 2μήνες έχω αλλάξει γυμναστήριο στο οποίο με την βοήθεια του γυμναστή έχω σκληρύνει την προπόνηση μου ανεβάζοντας κιλά και προχωράω αρκετά καλά.
Προπονούμαι 4φορές την εβδομάδα (3με βάρη και 1αερόβια)..
Όπως σας είπα και παραπάνω ο σωματότυπος μου είναι κανονικός και λίγο προς το αδύνατο, ενώ στόχος μου δεν είναι να τουμπανιάσω αλλά να πάρω περίπου 3 κιλά μυικού όγκου, γιαυτό και θα ήθελα από σας την άποψη σας για την διατροφή μου την οποία έχω ξεκινήσει εδώ και δύο εβδομάδες.

-πρωινό: 400ml γάλα 2% με 80γρ. βρώμης 1κουταλιά μέλι και whey protein
-δεκατιανό: 1τοστ με τυρί(χαμηλών λιπαρών) και γαλοπούλα+μπανάνα+χυμό
-μεσημεριανό: 1καλή μερίδα που περιέχει πρωτείνη(συνήθως κοτόπουλο 150γρ)+υδατάνθρακα(ρύζι,μακαρόνια κτλ.)
-ενδιάμεσο(30' πριν την προπόνηση): φρούτο ή χυμό+15 αμύγδαλα ωμά
-προπόνηση(συνήθως τελειώνω 10.30μ.μ.)
-μεταπροπονητικό: 1μπανάνα και μετά από 10' whey αραιωμένη με νερό
-βραδυνό(1ώρα μετά το μεταπροπονητικό, 11.30μ.μ.): σαλάτα με, τόνο ή 2αυγά ολόκληρα ή 225γρ. τυρί cottage
-10 αμύγδαλα πριν τον ύπνο
-ύπνος (1π.μ.)

Θέλω να μου πείτε την άποψη σας, να μου προτείνετε εναλλακτικές τροφές που μπορώ να καταναλώνω.
Επίσης λόγω της δουλειάς μου συνήθως προπονούμαι αργά και τελειώνω το γυμναστήριο γύρω στις 10.30μ.μ. και στις 1κοιμάμαι, οπότε είναι κάπως περιορισμένος ο χρόνος για τα μεταπροπονητικά γεύματα και θα ήθελα να μου προτείνετε ποιές ώρες να τα καταναλώνω!

Creative
30-01-11, 21:45
Η άποψη μου είναι ότι η διατροφή σου είναι αρκετά καλή, αν θες εναλλακτικές λύσεις μπορείς να δεις από τις διατροφές που έχουν ανεβάσει διάφορα μέλη του φόρουμ.

crs13
31-01-11, 02:13
Η άποψη μου είναι ότι η διατροφή σου είναι αρκετά καλή, αν θες εναλλακτικές λύσεις μπορείς να δεις από τις διατροφές που έχουν ανεβάσει διάφορα μέλη του φόρουμ.

Όσο για το βραδυνό μήπως το διάστημα, που το καταναλώνω μέχρι να κοιμηθώ είναι πολύ μικρό(1,5 ώρες)?

Wolve
31-01-11, 08:48
Όσο για το βραδυνό μήπως το διάστημα, που το καταναλώνω μέχρι να κοιμηθώ είναι πολύ μικρό(1,5 ώρες)?

οχι, μην το φοβασαι δεν εχεις προβλημα... παντως στο βραδυνο παντα να ξερεις οτι ειναι καλυτερο να βαζεις πρωτεινη σε μορφη καζεινης ( cottage,γιαουρτι,τυρι,γαλα ) για βραδεια αποροφηση απο τον οργανισμο, ετσι ωστε οι μυες σου να τρεφονται κατα τη διαρκεια του βραδιου :toast:

crs13
31-01-11, 18:02
οχι, μην το φοβασαι δεν εχεις προβλημα... παντως στο βραδυνο παντα να ξερεις οτι ειναι καλυτερο να βαζεις πρωτεινη σε μορφη καζεινης ( cottage,γιαουρτι,τυρι,γαλα ) για βραδεια αποροφηση απο τον οργανισμο, ετσι ωστε οι μυες σου να τρεφονται κατα τη διαρκεια του βραδιου :toast:

Πολύ σημαντική η συμβουλή σου για την καζείνη φίλε ευχαριστώ!!

iroNMike1995
31-01-11, 19:53
Χαχα ειναι η μονη διατροφη που ολα μου αρεσουν σε γευση (γενικα εμαι περιεργος) και ειναι πολυ καλη συνεχισε ετσι και θα δεις αποτελεσματα :)

crs13
31-01-11, 21:10
Χαχα ειναι η μονη διατροφη που ολα μου αρεσουν σε γευση (γενικα εμαι περιεργος) και ειναι πολυ καλη συνεχισε ετσι και θα δεις αποτελεσματα :)

Η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά ασχολούμαι τόσο πολύ με την διατροφή μου και πιστέυω πως αν πρόσεχα την διατροφή όλο αυτόν τον καιρό που γυμναζόμουν τώρα θα είχα δει πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

crs13
03-02-11, 20:24
Και κάτι ακόμα, επειδή θέλω να διακόψω για λίγο καιρό το συμπλήρωμα πρωτείνης που παίρνω, με τι θα μπορούσα να το αντικαταστήσω..???
Να σας πω ότι τώρα την λαμβάνω το πρωί και μετά την προπόνηση.

eri_87
03-02-11, 21:29
Και κάτι ακόμα, επειδή θέλω να διακόψω για λίγο καιρό το συμπλήρωμα πρωτείνης που παίρνω, με τι θα μπορούσα να το αντικαταστήσω..???
Να σας πω ότι τώρα την λαμβάνω το πρωί και μετά την προπόνηση.

Για το πρωινό μπορείς να βάλεις οτιδήποτε πρωτεϊνούχο (γάλα, αυγά, γαλοπούλα, γιαούρτι, κοτατζ, κανονικό φαί κτλ) και για μεταπροπονητικό δες εδώ http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=12587 ;)

crs13
03-02-11, 21:53
Για το πρωινό μπορείς να βάλεις οτιδήποτε πρωτεϊνούχο (γάλα, αυγά, γαλοπούλα, γιαούρτι, κοτατζ, κανονικό φαί κτλ) και για μεταπροπονητικό δες εδώ http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=12587 ;)

Διάβασα το link που μου έδωσες αλλά και σε αυτό όπως και στα περισσότερα όλοι προτείνουν whey γιατί αποροφάται γρήγορα. Μία εναλλακτική είναι τα ασπράδια αυγού. Κάποια άλλη πρωτεινούχως τροφή για μεταπροπονητικό γεύμα?

eri_87
04-02-11, 17:31
Διάβασα το link που μου έδωσες αλλά και σε αυτό όπως και στα περισσότερα όλοι προτείνουν whey γιατί αποροφάται γρήγορα. Μία εναλλακτική είναι τα ασπράδια αυγού. Κάποια άλλη πρωτεινούχως τροφή για μεταπροπονητικό γεύμα?

Εαν δε διαλέξεις τα ασπράδια, μετά καλύτερα να φας ένα κανονικό πρωτεϊνούχο γεύμα, δηλ. φαγητό όπως κοτόπουλο, ψάρι, κρέας με πατάτες (καλύτερα) ή ρύζι!

Wolve
05-02-11, 15:02
Εαν δε διαλέξεις τα ασπράδια, μετά καλύτερα να φας ένα κανονικό πρωτεϊνούχο γεύμα, δηλ. φαγητό όπως κοτόπουλο, ψάρι, κρέας με πατάτες (καλύτερα) ή ρύζι!

+1 :thumbup:

crs13
05-02-11, 17:47
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!
Επίσης έχω διαβάσει μέσα στο φόρουμ ότι πολλοί χρησιμοποιούν τις ρυζογκοφρέτες ως πηγή υδατανθράκων.. έχω ψάξει σε s.market αλλά δεν έχω βρει, μπορεί κάποιος να ποστάρει που τις βρίσκουμε και αν είναι δυνατόν καμιά φωτογραφία?

eri_87
05-02-11, 19:33
Σε μεγάλα σ.μάρκετ σίγουρα έχει. Ψάξε ή στα σημεία με βιολογικά προϊόντα ή στα δημητριακά ή στις φρυγανιές κοντά. Χρησιμοποιείται ως πηγή υδατανθράκων αλλά μην αρχίσεις να τις τρως κ όλη μέρα... Υπάρχουν καλύτερες επιλογές.
Φωτο βρήκα της fytro αλλά νομίζω στο βασιλόπουλο έχει κ κάτι άλλες καλύτερες, λένε organic κ είναι βιολογικές.

crs13
05-02-11, 20:03
Σε μεγάλα σ.μάρκετ σίγουρα έχει. Ψάξε ή στα σημεία με βιολογικά προϊόντα ή στα δημητριακά ή στις φρυγανιές κοντά. Χρησιμοποιείται ως πηγή υδατανθράκων αλλά μην αρχίσεις να τις τρως κ όλη μέρα... Υπάρχουν καλύτερες επιλογές.
Φωτο βρήκα της fytro αλλά νομίζω στο βασιλόπουλο έχει κ κάτι άλλες καλύτερες, λένε organic κ είναι βιολογικές.

Σευχαριστώ, θα ψάξω όλα τa SM..e,κάπου θα βρω!!!
Εννοείται ότι δεν θα τις τρώω όλη μέρα, κάποιες μέρες μετά από την προπόνηση σκέφτομαι να τις τρώω και μετά πρωτείνη!

crs13
10-03-11, 01:51
Καλησπέρα.. Επανέρχομαι στο θέμα της διατροφής μου!
Έχω προσθέσει στην διατροφή μου και 40γρ. ταχίνι με μέλι, το οποίο και καταναλώνω το απόγευμα 2ώρες περίπου πριν την προπόνηση.
Πιστεύετε ότι είναι καλή πηγή υδατανθράκων και λιπαρών?

NASSER
10-03-11, 10:39
Καλησπέρα.. Επανέρχομαι στο θέμα της διατροφής μου!
Έχω προσθέσει στην διατροφή μου και 40γρ. ταχίνι με μέλι, το οποίο και καταναλώνω το απόγευμα 2ώρες περίπου πριν την προπόνηση.
Πιστεύετε ότι είναι καλή πηγή υδατανθράκων και λιπαρών?

Καλή ειναι. ΘΑ ταίριαζε να το έχεις στο πρωινό σου σε περιπτωση που νιωθεις οτι σου καθεται βαρύ...

jackieboy
10-03-11, 11:54
Και γω ακολουθω πανω κατω την ιδια διατροφη με τη διαφορα οτι για βραδυνο τρωω περισσοτερο. (Κοτοπουλο ή μπιφτεκι ή ψαρι ή τονο με ρυζι κλπ). Ειναι σωστο? Μετα απο ποση ωρα αφου φαω ενδεικνυται να πεφτω για υπνο?
τελειωνω προπονηση κατα τις 9.30 και βραδυνο τρωω μια ωρα κ κατι μετα το μεταπροπονητικο. Να προσπαθησω να μειωσω τον υδαναθρακα στο ελαχιστο ή τελειως? Πινω και ενα ποτηρι γαλα αμεσως πριν πεσω...

NASSER
10-03-11, 12:02
Και γω ακολουθω πανω κατω την ιδια διατροφη με τη διαφορα οτι για βραδυνο τρωω περισσοτερο. (Κοτοπουλο ή μπιφτεκι ή ψαρι ή τονο με ρυζι κλπ). Ειναι σωστο? Μετα απο ποση ωρα αφου φαω ενδεικνυται να πεφτω για υπνο?
τελειωνω προπονηση κατα τις 9.30 και βραδυνο τρωω μια ωρα κ κατι μετα το μεταπροπονητικο. Να προσπαθησω να μειωσω τον υδαναθρακα στο ελαχιστο ή τελειως? Πινω και ενα ποτηρι γαλα αμεσως πριν πεσω...

Τελευταιο γευμα να ειναι μια ωρα πριν τον υπνο. Μεταπροπονητικά σωστο ειναι να φας καλή ποσότητα πρωτεινης οπως και κάνεις. ;)

crs13
10-03-11, 17:53
Καλή ειναι. ΘΑ ταίριαζε να το έχεις στο πρωινό σου σε περιπτωση που νιωθεις οτι σου καθεται βαρύ...

Δεν μου κάθεται βαρύ το απόγευμα, αλλά είχα κάποιους ενδοιασμούς για το πόσο καλή πηγή υδατανθράκων είναι, γιατί είδα ότι περιέχει 38γρ. λιπαρά στα 100γρ. προιόντος και αγχώθηκα λιγάκι!