PDA

Επιστροφή στο Forum : Σοκολατόπιτα



eri_87
04-02-11, 17:57
Παιδιά μη βαρέσετε, ξέρω ότι είναι ΒΒ forum εδώ κι όχι γλυκές αλχημείες αλλά... ήταν επιθυμία του Titanium η συνταγή....:green:

Η συνταγή είναι διπλή, γιατί έχω πάρει τη συνταγή για ραβανί και με κάτι αλλαγές έγινε σοκολατόπιτα... Άρα γράφω τη συνταγή για ΡΑΒΑΝΙ και στο τέλος την παραλλαγή για να βγει σοκολατόπιτα (σιροπιασμένη φυσικά!)

Υλικά:
1 κούπα βούτυρο (250γρ) σε θερμοκρασία δωματίου
1 κούπα ζάχαρη
5αυγά
1+1/2 κούπα φαρίνα
1+1/2 κούπα σιμιγδάλι ψιλό
1+1/2 κούπα γάλα
1-2βανίλιες

Για το σιρόπι:
3 κούπες ζάχαρη
2 κούπες νερό

Οδηγίες:
Χτυπάμε το βούτυρο με τη ζάχαρη να αφρατέψουν και προσθέτουμε ταυγά.
Χτυπάμε λίγο ακόμα και προσθέτουμε το γάλα εναλλάξ με το αλεύρι-σιμιγδάλι.
Θέλουμε έναν χυλό σαν κεικ, αρκετά αφράτο, να "στέκεται" (δηλ όχι πολύ αραιό).
Ψήνουμε σε βουτυρωμένο κ αλευρωμένο ταψί στους 180 για περίπου 45λεπτά, να πάρει χρώμα.
Όταν το βγάλουμε κόβουμε σε κομμάτια και σιροπιάζουμε. Ή το γλυκό θα είναι κρύο και το σιρόπι σχεδόν καυτό ή το αντίθετο.
Ετοιμάζουμε το σιρόπι βράζοντας το νερό με τη ζάχαρη για 3-4λεπτά.

ΣΟΚΟΛΑΤΕΝΙΑ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ:
Προσθέτουμε στη ζύμη 2-3 κουταλιές κακάο και 100γρ κουβερτούρα.
Προσθέτουμε στο σιρόπι 1-2κουταλιές κακάο κατά το βρασμό.

Για το γλάσο σοκολάτας:
1/2 κούπα κρέμα γάλακτος (ή γάλα ελαφρά λιγότερο)
125γρ κουβερτούρα

Κόβουμε την κουβερτούρα κομματάκια ή την τρίβουμε και ζεσταίνουμε τη κρέμα γάλακτος σε ένα μπρίκι. Όταν ζεσταθεί αρκετά ρίχνουμε τη σοκολάτα κ ανακατεύουμε μέχρι να λιώσει ομοιόμορφα κ να ομογενοποιηθεί. Περιχύνουμε το γλυκό αφού έχει σιροπιαστεί κ κρυώσει αρκετά.

*Στη φώτο έχω βάλει διπλή δόση γλάσο και τρέεεεεχει γιατί είναι ζεστό! Ποιός περιμένει να κρυώσει.....:P

beefmeup
04-02-11, 17:58
σωπα καλε,ψυχη δεν εχουμε κ μεις???:green:
:thumbup:

naturale
04-02-11, 18:34
Παιδιά μη βαρέσετε, ξέρω ότι είναι ΒΒ forum εδώ κι όχι γλυκές αλχημείες αλλά... ήταν επιθυμία του Titanium η συνταγή....:green:

Η συνταγή είναι διπλή, γιατί έχω πάρει τη συνταγή για ραβανί και με κάτι αλλαγές έγινε σοκολατόπιτα... Άρα γράφω τη συνταγή για ΡΑΒΑΝΙ και στο τέλος την παραλλαγή για να βγει σοκολατόπιτα (σιροπιασμένη φυσικά!)

Υλικά:
1 κούπα βούτυρο (250γρ) σε θερμοκρασία δωματίου
1 κούπα ζάχαρη
5αυγά
1+1/2 κούπα φαρίνα
1+1/2 κούπα σιμιγδάλι ψιλό
1+1/2 κούπα γάλα
1-2βανίλιες

Για το σιρόπι:
3 κούπες ζάχαρη
2 κούπες νερό

Οδηγίες:
Χτυπάμε το βούτυρο με τη ζάχαρη να αφρατέψουν και προσθέτουμε ταυγά.
Χτυπάμε λίγο ακόμα και προσθέτουμε το γάλα εναλλάξ με το αλεύρι-σιμιγδάλι.
Θέλουμε έναν χυλό σαν κεικ, αρκετά αφράτο, να "στέκεται" (δηλ όχι πολύ αραιό).
Ψήνουμε σε βουτυρωμένο κ αλευρωμένο ταψί στους 180 για περίπου 45λεπτά, να πάρει χρώμα.
Όταν το βγάλουμε κόβουμε σε κομμάτια και σιροπιάζουμε. Ή το γλυκό θα είναι κρύο και το σιρόπι σχεδόν καυτό ή το αντίθετο.
Ετοιμάζουμε το σιρόπι βράζοντας το νερό με τη ζάχαρη για 3-4λεπτά.

ΣΟΚΟΛΑΤΕΝΙΑ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ:
Προσθέτουμε στη ζύμη 2-3 κουταλιές κακάο και 100γρ κουβερτούρα.
Προσθέτουμε στο σιρόπι 1-2κουταλιές κακάο κατά το βρασμό.

Για το γλάσο σοκολάτας:
1/2 κούπα κρέμα γάλακτος (ή γάλα ελαφρά λιγότερο)
125γρ κουβερτούρα

Κόβουμε την κουβερτούρα κομματάκια ή την τρίβουμε και ζεσταίνουμε τη κρέμα γάλακτος σε ένα μπρίκι. Όταν ζεσταθεί αρκετά ρίχνουμε τη σοκολάτα κ ανακατεύουμε μέχρι να λιώσει ομοιόμορφα κ να ομογενοποιηθεί. Περιχύνουμε το γλυκό αφού έχει σιροπιαστεί κ κρυώσει αρκετά.

*Στη φώτο έχω βάλει διπλή δόση γλάσο και τρέεεεεχει γιατί είναι ζεστό! Ποιός περιμένει να κρυώσει.....:P

εισαι καλλιθεα? εαν ναι και εγω.

χαχαχααχααα

θα σε παρω για σΕΦ μου....

eri_87
04-02-11, 18:49
σωπα καλε,ψυχη δεν εχουμε κ μεις???:green:
:thumbup:
:):):)

εισαι καλλιθεα? εαν ναι και εγω.

χαχαχααχααα

θα σε παρω για σΕΦ μου....

:rolf: Thanks!
Καλλιθέα μεγάλωσα, εκεί είναι οι δικοί μου, αλλά εγώ μένω πλέον Άρτα!

Titanium
04-02-11, 19:49
:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:Θενκ γιουυυυυυ:green:

marvin
04-02-11, 23:15
eri μου εσυ βαλθηκες να με στειλεις στην Κινα να κανω παρεα με τους κινεζους Σαββατοκυριακο;).Μολις εδειξα στην οικογενεια τη φωτο και ομοφωνα ψηφισαν σοκολατοπιτα αυριο!!!!!!!!

Δεν το κανω για εμενα.......για την οικογενεια το κανω!!!!:P:P

eri_87
04-02-11, 23:18
eri μου εσυ βαλθηκες να με στειλεις στην Κινα να κανω παρεα με τους κινεζους Σαββατοκυριακο;).Μολις εδειξα στην οικογενεια τη φωτο και ομοφωνα ψηφισαν σοκολατοπιτα αυριο!!!!!!!!

Δεν το κανω για εμενα.......για την οικογενεια το κανω!!!!:P:P

:rolf::rolf::rolf:
:inandout:

marvin
04-02-11, 23:54
:rolf::rolf::rolf:
:inandout:

Εγω αντεγραψα τα υλικα ...το κριμα στο λαιμο σου...(Θα πω της Ναντιας πως με παρεσυρες στο βουρκο της αμαρτιας!!:)

Stella
05-02-11, 00:05
eri μου εσυ βαλθηκες να με στειλεις στην Κινα να κανω παρεα με τους κινεζους Σαββατοκυριακο;).Μολις εδειξα στην οικογενεια τη φωτο και ομοφωνα ψηφισαν σοκολατοπιτα αυριο!!!!!!!!

Δεν το κανω για εμενα.......για την οικογενεια το κανω!!!!:P:P

Αχ!ψυχοπονιάρα εσύ!:P

Krokodeilakias
05-02-11, 18:31
Ωχ Παναγιά μου έχει βάλει και συνημέννο thumbnail, τι τραβάω μεσημεριάτικο.........:green::turtle::P

θα το δοκιμάσω πάντως να το φτιάξω, δεν μου ξεφεύγει.....:thumbup::green:

eri_87
05-02-11, 19:17
Εγω αντεγραψα τα υλικα ...το κριμα στο λαιμο σου...(Θα πω της Ναντιας πως με παρεσυρες στο βουρκο της αμαρτιας!!:)
Ωχ ωχ!!! Εγώ θα την πληρώσω δηλ;;; :green: :dooreek:

Αχ!ψυχοπονιάρα εσύ!:P
:rolf:
Κορίτσια λίγο υπομονή! Μια φάση είναι κ θα περάσει... Θα κοιτάμε μαζί τις φωτο μετά γιατί ούτε εγώ θα τα τρώω! :toast: Οπότε δε θα κολάζω κ τους υπόλοιπους...:chinese:


Ωχ Παναγιά μου έχει βάλει και συνημέννο thumbnail, τι τραβάω μεσημεριάτικο.........:green::turtle::P

θα το δοκιμάσω πάντως να το φτιάξω, δεν μου ξεφεύγει.....:thumbup::green:
Ε τί... χωρίς φωτο δε λέει! :P

marvin
05-02-11, 19:24
:weights: πηρα τα υλικα!!!!!:weights: Αραγε ποση ωρα θα πρεπει να τρεξω μετα;;;:weights::weights:

eri_87
05-02-11, 19:36
:weights: πηρα τα υλικα!!!!!:weights: Αραγε ποση ωρα θα πρεπει να τρεξω μετα;;;:weights::weights:

Αχ... αυτό εξαρτάται από τις μπουκιές που θα φας! :P Εγώ όταν το κάνω ας πούμε, τρώω 2-3κομμάτια σίγουρα, οπότε κ να τρέχω όλη μέρα δε σώζομαι!!!!
:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

marvin
05-02-11, 19:38
Αχ... αυτό εξαρτάται από τις μπουκιές που θα φας! :P Εγώ όταν το κάνω ας πούμε, τρώω 2-3κομμάτια σίγουρα, οπότε κ να τρέχω όλη μέρα δε σώζομαι!!!!
:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

:weights::weights::weights::weights:

vAnY
05-02-11, 19:59
:shock: μιαμμμμ !! τελεια φαινεται!!! thank you Εri !
και για απο πανω προτεινω σαν ιδεα αντι σοκολατα κουβερτουρα να λιωνει, να ζεστανετε Nutella και να τη περιχυσετε..... :P:P:P:turtle:

sTeLaKoS
05-02-11, 20:04
:weights: πηρα τα υλικα!!!!!:weights: Αραγε ποση ωρα θα πρεπει να τρεξω μετα;;;:weights::weights:

Υπολόγισε και κάτι καρύδια. Νομιζω πως με ένα 3ωράκι είμαστε κομπλέ :green:

argy23
14-02-13, 12:39
Παιδιά μη βαρέσετε, ξέρω ότι είναι ΒΒ forum εδώ κι όχι γλυκές αλχημείες αλλά... ήταν επιθυμία του Titanium η συνταγή....:green:

Η συνταγή είναι διπλή, γιατί έχω πάρει τη συνταγή για ραβανί και με κάτι αλλαγές έγινε σοκολατόπιτα... Άρα γράφω τη συνταγή για ΡΑΒΑΝΙ και στο τέλος την παραλλαγή για να βγει σοκολατόπιτα (σιροπιασμένη φυσικά!)

Υλικά:
1 κούπα βούτυρο (250γρ) σε θερμοκρασία δωματίου
1 κούπα ζάχαρη
5αυγά
1+1/2 κούπα φαρίνα
1+1/2 κούπα σιμιγδάλι ψιλό
1+1/2 κούπα γάλα
1-2βανίλιες

Για το σιρόπι:
3 κούπες ζάχαρη
2 κούπες νερό

Οδηγίες:
Χτυπάμε το βούτυρο με τη ζάχαρη να αφρατέψουν και προσθέτουμε ταυγά.
Χτυπάμε λίγο ακόμα και προσθέτουμε το γάλα εναλλάξ με το αλεύρι-σιμιγδάλι.
Θέλουμε έναν χυλό σαν κεικ, αρκετά αφράτο, να "στέκεται" (δηλ όχι πολύ αραιό).
Ψήνουμε σε βουτυρωμένο κ αλευρωμένο ταψί στους 180 για περίπου 45λεπτά, να πάρει χρώμα.
Όταν το βγάλουμε κόβουμε σε κομμάτια και σιροπιάζουμε. Ή το γλυκό θα είναι κρύο και το σιρόπι σχεδόν καυτό ή το αντίθετο.
Ετοιμάζουμε το σιρόπι βράζοντας το νερό με τη ζάχαρη για 3-4λεπτά.

ΣΟΚΟΛΑΤΕΝΙΑ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ:
Προσθέτουμε στη ζύμη 2-3 κουταλιές κακάο και 100γρ κουβερτούρα.
Προσθέτουμε στο σιρόπι 1-2κουταλιές κακάο κατά το βρασμό.

Για το γλάσο σοκολάτας:
1/2 κούπα κρέμα γάλακτος (ή γάλα ελαφρά λιγότερο)
125γρ κουβερτούρα

Κόβουμε την κουβερτούρα κομματάκια ή την τρίβουμε και ζεσταίνουμε τη κρέμα γάλακτος σε ένα μπρίκι. Όταν ζεσταθεί αρκετά ρίχνουμε τη σοκολάτα κ ανακατεύουμε μέχρι να λιώσει ομοιόμορφα κ να ομογενοποιηθεί. Περιχύνουμε το γλυκό αφού έχει σιροπιαστεί κ κρυώσει αρκετά.

*Στη φώτο έχω βάλει διπλή δόση γλάσο και τρέεεεεχει γιατί είναι ζεστό! Ποιός περιμένει να κρυώσει.....:P

na rwtisw an valw aleuri gia oles tis xriseis peirazei????

*** Γραφε με ελληνικους χαρακτηρες,ειναι κανονας του φορουμ.Mods Team ***

tolis93
14-02-13, 13:08
ελα ρ κ εφτιαξα χθες μια πιο λαιτ εκδοχη για ολο το σπιτι με αλευρι ολικης βουτηρο με μειωμενα λιπαρα φρουκτωζες κ ετσι κ μερεντα δικια μ.ειχε δν ειχε βγηκε αρκετες θερμιδες κ παλι

Nastya
14-02-13, 16:08
την εχω φτιαξει και εγω αυτη, ολα τα λεφτα ειναι

manos24
14-02-13, 17:13
πω πωω όλα τα λεφτά είναι μου και εγώ θα δοκιμάσω:P