PDA

Επιστροφή στο Forum : διατροφη



χαρης
01-09-10, 15:27
ΠΡΩΙ:-μουσλιγεια σας και πάλι. αρχές Ιουνίου άρχισα να προσέχω την διατροφή μ(λόγο του ΤΕΙ που ήμουν σχεδόν όλη μέρα το χειμώνα) αυτή ει ναι η κατά την ταπεινή μ γνώμη η υποτυπώδης διατροφή που ακολουθώ
σ μια κούπα του τσαγιού και γάλα ελαφρύ 2% μια κούπα
- 4 ασπράδια
ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ(μετά από 2-3 ώρες):80 gr τόνο με ένα φρούτο εποχής
ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΌ:100 gr τόνο η κοτόπουλο η σολομό η μοσχαρίσιο κιμά άπαχο η γαλοπούλα με μαύρο ρύζι 80 γρ και μια καλή σε μέγεθος σαλάτα με λαχανικά
ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΩΡΕΣ: ένα γιαούρτι 0%(μετά αερόβια για 45min,και ένα τέταρτο ΑΣ ΠΟΥΜΕ μερικά souper set κοιλιακούς-κάμψεις)
ΌΤΑΝ ΤΕΛΙΟΝΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 30 ΩΡΑ:μια σαλάτα με πολλά λαχανικά στον ατμό και κοτόπουλο 100 γρ
πριν τον ύπνο: ένα φρούτο
αυτά . δεν θέλω να τρώω ψωμί γιατί δεν μ αρέσει καθόλου και παλιότερα που έτρωγα και πάλι προσεχα δεν έχανα καθόλου λίπος ειδικά από την μέση αλλά τώρα π δεν τρώω ψωμί έχω χάσει αρκετό λιιποσ από τν μέση τυχαίο?δεν ξέρω! και παλιότερα γυμναστήριο 2 ΩΡΕΣ 4-5 φορές την βδομάδα. αυτά για αρχή σάς ευχαριστώ

giannis64
01-09-10, 15:37
ΠΡΩΙ:-μουσλιγεια σας και πάλι. αρχές Ιουνίου άρχισα να προσέχω την διατροφή μ(λόγο του ΤΕΙ που ήμουν σχεδόν όλη μέρα το χειμώνα) αυτή ει ναι η κατά την ταπεινή μ γνώμη η υποτυπώδης διατροφή που ακολουθώ
σ μια κούπα του τσαγιού και γάλα ελαφρύ 2% μια κούπα
- 4 ασπράδια

αυτο :thumbup: θελει μεταφραση!!

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ(μετά από 2-3 ώρες):80 gr τόνο με ένα φρούτο εποχής

πως μπορεις να το συνδιασεις αυτο???
ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΌ:100 gr τόνο η κοτόπουλο η σολομό η μοσχαρίσιο κιμά άπαχο η γαλοπούλα με μαύρο ρύζι 80 γρ και μια καλή σε μέγεθος σαλάτα με λαχανικά

καλη επιλογη!

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΩΡΕΣ: ένα γιαούρτι 0%(μετά αερόβια για 45min,και ένα τέταρτο ΑΣ ΠΟΥΜΕ μερικά souper set κοιλιακούς-κάμψεις)
ΌΤΑΝ ΤΕΛΙΟΝΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 30 ΩΡΑ:μια σαλάτα με πολλά λαχανικά στον ατμό και κοτόπουλο 100 γρ

πριν τον ύπνο: ένα φρούτο

κακη επιλογη!!

αυτά . δεν θέλω να τρώω ψωμί γιατί δεν μ αρέσει καθόλου και παλιότερα που έτρωγα και πάλι προσεχα δεν έχανα καθόλου λίπος ειδικά από την μέση αλλά τώρα π δεν τρώω ψωμί έχω χάσει αρκετό λιιποσ από τν μέση τυχαίο?δεν ξέρω! και παλιότερα γυμναστήριο 2 ΩΡΕΣ 4-5 φορές την βδομάδα. αυτά για αρχή σάς ευχαριστώ

καλα θα ειναι να διαβασεις λιγο τα αρθρα περι διατροφης!!
θα δεις και μονος σου οτι θα αλλαξεις πολλα πραγματα!!

manosvdm
01-09-10, 15:47
καλα θα ειναι να διαβασεις λιγο τα αρθρα περι διατροφης!!
θα δεις και μονος σου οτι θα αλλαξεις πολλα πραγματα!!

εχεις τσακωθει με τα λιπαρα;:green::green::green:

χαρης
01-09-10, 15:53
το πρωί τρώω μουσλισ 100 γραμμάρια και γαλατακι μια κούπα του τσαγιού ελαφρύ και 4 ασπράδια αυγού ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ τρώω σκέτο τόνο με ένα φρούτο δεν έχω πρόβλημά να τα συνδυάζω (έκτος αν δεν πρέπει) και ήθελα να ρωτήσω τι δεν πρέπει η σαλάτα η το φρούτο? πάντως μετά το φαΐ όταν κάνω αερόβια το βράδυ πεινάω και κάνω ένα τεράστιο λάθος και το ξέρω σηκώνομαι όταν κοιμαμε και τρώω ψωμί γιατί πεινάω. πες μου τι να τρώω που να χορταίνω ώστε να μην ξυπνάω το βράδυ και γενικότερα τι αλλαγές να κάνω ώστε να είμαι πιο ολοκληρωμένος. σημειωτέον με το που τελειώσει η εξεταστική ξεκινάω γυμναστήριο και το θέλω πραγματικά πολύ ευχάριστο προκαταβολικά!!:turtle:

giannis64
01-09-10, 16:01
εχεις τσακωθει με τα λιπαρα;:green::green::green:

οχι καθολου!! ισα ισα!! γιατι???:green:

χαρης
01-09-10, 17:50
γιαννη 64 μπορείς να μ προτείνεις η εσύ η κάποιος άλλος κάτι καλύτερο ΑΠΟ αυτό πού κάνω η να βελτιώσεις το ήδη υπάρχον ευχαριστώ και έχω διαβάσει αρκετά πράγματά περί διατροφής και κατάλαβα ότι χοντρικά αν μειώσω τους υδατάνθρακες(όχι να τους κόψω τελείως)και αυξήσω την ποιοτική πρωτεΐνη μειώνοντάς παραληλα και τα μονοακορεστα(παραληλα με γυμναστική πάντα) θα 'γραμμωσω πιο εύκολα' θα ήθελα την γνώμη ολλον σας γιατί είστε χρονιά στο χώρο με τεράστια εμπειρία ευχαριστω

giannis64
01-09-10, 17:57
αυτο πρεπει να το κανεις εσυ μονος σου για να καταλαβεις τι κανεις, πως το κανεις, και γιατι το κανεις!
τα μονοακορεστα ειναι καλα λιπαρα, αυτα που πρεπει να ναμβανουμε. ειναι αυτα που υπαρχουν στο ελαιολαδο, ξηρους καρπους κλπ.

τα κορεσμενα και τρανς λιπαρα να αποφευγεις!

χαρης
01-09-10, 18:13
έχεις δίκιο!! κάτι τελευταίο τι μπορώ να κάνω για να μετριάσω την βραδινή πίνα?

Devil Randime
01-09-10, 18:18
Φαε κατι με αρκετες φυτικές ίνες.
Εγω προσωπικα και μια μπανανα να φαω το βραδυ μου φευγει η πείνα για καποια ώρα...

giannis64
01-09-10, 18:22
έχεις δίκιο!! κάτι τελευταίο τι μπορώ να κάνω για να μετριάσω την βραδινή πίνα?

ενας καλως τροπος ειναι.....
εχεις ετοιμο απο νωρις ενα σεικερ με πρωτεινη και 3-4 αυγα βρασμενα. χτυπατα (φατα) και πεσαι για υπνο ξανα!!!;)

Devil Randime
01-09-10, 18:27
χτυπατα (φατα)

Χαχαχα!!! Εισαι κορυφη Γιάννη που κανεις και explain!!! :toast: ;)

daro801
01-09-10, 23:27
το βράδυ φάε ενα γιαουρτακι με λιγα λιπαρα και 30 γρ ξηρους καρπούς!!!!!!

χαρης
02-09-10, 01:29
σας ευχαριστώ πολύ όλους!

kwctac
07-09-10, 13:54
φιλε μου γιατι φρουτο το βραδυ??καλυτερα cottage cheese!!dirollo προτεινω 2,2% λιπαρα^^
κ φαε κ 30 γρ ξηρους καρπους
επισης ελαιολαδο μαγκα μου ειν απαρραιτητο!!

χαρης
05-02-11, 02:19
καλησπέρα ψάχνω για μια ισορροπημένη διατροφή για γράμμωση πήρα ένα δείγμα ΑΠΟ το φορυμ και την μετέτρεψα όπως νόμιζα εγώ καλύτερα δείτε και πείτε μ τα λαθοι μου

5 ασπραδια αυγων
1 ολοκλυρο
50γρ βρωμης
150 ml γαλα 2%
1 κουταλάκι μέλι
πινω και πρασινο τσαι το πρωι ενα φακελακι


2 γευμα 10¨00

τοστ ολικης με με γαλοπουλα και 1 φετας τυρι

3 γευμα 2'00

120γρ κοτα στηθος η μπριζολα μοσχαρισια
100γρ ρυζι

(πριν προπο)

1 μηλο+1μπανανα


προπονηση βαροι


4γευμα 17'00 (μεταπροπονητικο)

5 ασπραδια αυγων
1 ολοκλυρο
50 γρ βρωμης
2 κουταλακια μελι
150 ml γαλα

5 γευμα 9 21'00

130γρ φιλετο χιρινο η μοσχαρισια μπριζολα
με πρασινη σαλατα

γευμα 6 (και πριν τον υπνο)

100γρ cottage η γιαουρτη με λιγα λιπαρ
15 αμύγδαλα

η διατροφή ήταν κάπως έτσι δεν έκανα και τρομερές αλαγες είμαι 174cm 86 κιλα και στόχος μου είναι να χάσω λίπος και να κερδίσω όσο μάζα γίνετε δείτε το δείγμα πως ήταν και πείτε μ ..α και πείτε μ αν χρειαζετε μεσα στη διατροφή συμπλήρωμα πρωτεΐνης

5 ασπραδια αυγων
1 ολοκλυρο
50γρ βρωμης
300γρ γαλα
2 κουταλακια μελι
2 κουταλακια φυστικοβουτηρο
πινω και πρασινο τσαι το πρωι ενα φακελακι


2 γευμα 10¨00

τοστ ολικης με με γαλοπουλα και 2 φετες τυρι

3 γευμα 2'00

170γρ κοτα στηθος η μπριζολα μοσχαρισια
100γρ ρυζι

(πριν προπο)

1 μηλο+1μπανανα


προπονηση βαροι


4γευμα 17'00 (μεταπροπονητικο)

5 ασπραδια αυγων
1 ολοκλυρο
50 γρ βρωμης
2 κουταλακια μελι
300 γρ γαλα

5 γευμα 9 21'00

130γρ φιλετο χιρινο η μοσχαρισια μπριζολα
με πρασινη σαλατα

γευμα 6 (και πριν τον υπνο)

100γρ cottage η γιαουρτη με λιγα λιπαρα
και ενα ποτηρι γαλα

είναι σημαντικό γιατί από δεύτερα ξεκινάω γυμναστήριο και θα ήθελα ένα πλάνο διατροφής με το οποίο δεν θα πεινάω και θα κάνει και δουλειά μαζί με το gym

χαρης
05-02-11, 22:10
σας παρακαλω απαντιστε μου θεωρω πολυτιμη την γνωση σασ και σημαντικη την γνωμη σας ειναι σωστο να ξεκινησω ετσι\?

giannis64
05-02-11, 22:19
καλησπέρα ψάχνω για μια ισορροπημένη διατροφή για γράμμωση πήρα ένα δείγμα ΑΠΟ το φορυμ και την μετέτρεψα όπως νόμιζα εγώ καλύτερα δείτε και πείτε μ τα λαθοι μου

η διατροφή ήταν κάπως έτσι δεν έκανα και τρομερές αλαγες είμαι 174cm 86 κιλα και στόχος μου είναι να χάσω λίπος και να κερδίσω όσο μάζα γίνετε δείτε το δείγμα πως ήταν και πείτε μ ..α και πείτε μ αν χρειαζετε μεσα στη διατροφή συμπλήρωμα πρωτεΐνης

5 ασπραδια αυγων
1 ολοκλυρο
50γρ βρωμης
300γρ γαλα
2 κουταλακια μελι
2 κουταλακια φυστικοβουτηρο
πινω και πρασινο τσαι το πρωι ενα φακελακι


2 γευμα 10¨00

τοστ ολικης με με γαλοπουλα και 2 φετες τυρι

3 γευμα 2'00

170γρ κοτα στηθος η μπριζολα μοσχαρισια
100γρ ρυζι
βαλε σαλατα


(πριν προπο)

1 μηλο+1μπανανα
ενα απο τα 2.


προπονηση βαροι


4γευμα 17'00 (μεταπροπονητικο)

5 ασπραδια αυγων
1 ολοκλυρο
50 γρ βρωμης
2 κουταλακια μελι
300 γρ γαλα
βγαλε την βρωμη το γαλα και το μελι και βαλε ρυζι

5 γευμα 9 21'00

130γρ φιλετο χιρινο η μοσχαρισια μπριζολα
με πρασινη σαλατα

γευμα 6 (και πριν τον υπνο)

100γρ cottage η γιαουρτη με λιγα λιπαρα
και ενα ποτηρι γαλα

είναι σημαντικό γιατί από δεύτερα ξεκινάω γυμναστήριο και θα ήθελα ένα πλάνο διατροφής με το οποίο δεν θα πεινάω και θα κάνει και δουλειά μαζί με το gym


ειναι πολυ σημαντικο να ξερεις σε ποσες θερμιδες παιζεις και να ανεβωκατεβενεις αναλογα.

Wolve
05-02-11, 22:19
καλησπέρα ψάχνω για μια ισορροπημένη διατροφή για γράμμωση πήρα ένα δείγμα ΑΠΟ το φορυμ και την μετέτρεψα όπως νόμιζα εγώ καλύτερα δείτε και πείτε μ τα λαθοι μου

5 ασπραδια αυγων
1 ολοκλυρο
50γρ βρωμης
150 ml γαλα 2%
1 κουταλάκι μέλι
πινω και πρασινο τσαι το πρωι ενα φακελακι


ασε το μελι και βαλε περισσοτερη βρωμη και λιγα καρυδια


2 γευμα 10¨00

τοστ ολικης με με γαλοπουλα και 1 φετας τυρι

3 γευμα 2'00

120γρ κοτα στηθος η μπριζολα μοσχαρισια
100γρ ρυζι
+ σαλατα με ελαιολαδο

(πριν προπο)

1 μηλο+1μπανανα βαλε ενα γιαουρτι και βγαλε το ενα φρουτο


προπονηση βαροι


4γευμα 17'00 (μεταπροπονητικο)

5 ασπραδια αυγων
1 ολοκλυρο
50 γρ βρωμης
2 κουταλακια μελι
150 ml γαλα

βγαλε το 1 κουταλακι μελι, βαλε περισσοτερη βρωμη, βαλε ενα φρουτο, βαλε 6-7 ασπραδια αυγων και βγαλε τον κροκο

5 γευμα 9 21'00

130γρ φιλετο χιρινο η μοσχαρισια μπριζολα
με πρασινη σαλατα + ελαιολαδο

γευμα 6 (και πριν τον υπνο)

100γρ cottage η γιαουρτη με λιγα λιπαρ
15 αμύγδαλα βαλε καρυδια αντι για αμυγδαλα


είναι σημαντικό γιατί από δεύτερα ξεκινάω γυμναστήριο και θα ήθελα ένα πλάνο διατροφής με το οποίο δεν θα πεινάω και θα κάνει και δουλειά μαζί με το gym


Δεν μας εδωσες τα στατιστικα σου και αυτο μας δυσκολευει αλλα η διατροφη σου θα ειναι καπως ετσι. Σου εκανα τις διορθωσεις, εσυ βαλε ποσοτητες.


Edit: Εγραφα οταν εγραψε ο Γιαννης, δωσε βαση και σε αυτο που σου ειπε.

χαρης
06-02-11, 00:54
είμαι 174 83 κιλά χωρίς περιτο λίπος πολύ(δεν φαίνονται κοιλιακοί ) έχω να γυμναστώ περίπου 2 χρόνια αλλά πήγαινα πολύ συστηματικά 5-6 φορές την βδομάδα και ειμαι και 22 χρονών με ενδιαφέρει ένα όσο το δυνατών γραμμομενο σώμα μέχρι το καλοκαίρι και μετά θα συνεχίσω