PDA

Επιστροφή στο Forum : Λήψη πρωτεΐνης χωρίς άσκηση



gk
07-02-11, 02:46
Θα ηθελα μια συζητηση σχετικα με την ληψη συμπληρωματος Πρωτεϊνης απο καποιον που δεν γυμναζεται, αλλα απλα και μονο για να κανει αυτο που λεει το προιον.

Δηλαδη να συμπληρωσει την διατροφη του μεσα στη μερα επειδη δεν μπορει να εχει μια ισοροπημενη και πληρη διατροφη ή ακομα πιο πιθανο να αντικαταστησει καποιο γευμα σε ωρες που δεν εχει τη δυνατοτητα ληψης ενος (κανονικου) γευματος.



- Θα βοηθουσε ενα συμπληρωμα Πρωτεΐνης σε μια τετοια περιπτωση?



- Και αν ναι, τι συμπληρωμα Πρωτεΐνης θα προτεινατε?
Μια Πρωτεΐνη "όγκου" (ως πιο πληρη και σε υδατανθρακα) ή μια Whey?



:info:

Mitsen
07-02-11, 02:59
Όταν ακολουθείς ένα πρόγραμμα γυμναστικής με βάρη οι ανάγκες πρωτεΐνης από τον οργανισμό αυξάνονται.

Σε αυτό το σημείο για να ικανοποιήσουμε την ανάγκη πρωτεΐνης τόσο σε χρονική απορρόφηση όσο σε ποσοτικά xrjshmopoumai τα συμπληρώματα σε μια σωστή διατροφή.

Όταν δεν γυμνάζεσαι αυτές οι ανάγκες δεν είναι υψηλές και μπορούννα να καλυφθούν άνετα από το faghto.

Αν τώρα η ερώτηση είναι αν και που θα μπορούσαμε να χρησιμοποήσουμε συπλήρωμα πρωτεΐνης θα επέλεγα στο πρωινό μια whey για γρηγορη απορρόφηση η μια κασείνη για το βραδυ. Πράγματα που καλύπτονται απόλυτα από τη διατροφή.
Τα συμπληρώματα έρχονται και συμπληρώνουν τα κενά σε μια διατροφή σε καμια περίπτωση δεν αντικαθιστούν γεύματα

gk
07-02-11, 03:00
Θα κανω την αρχη ρωτωντας λιγο πιο συγκεκριμενα σχετικα με το θεμα, παιρνωντας καποιες αποριες απο την προσωπικη μου καθημερινοτητα.

Εγω αυτον τον καιρο δεν γυμναζομαι. Κανω που και που με κανεναν αλτηρα ωμους ή τρικεφαλα, κανω και λιγο μονοζυγο οποτε μου'ρθει, απλα για να μην με πιανει η απολυτη βαρεμαρα και αρχιζω τα τσιγαρα και τους καφεδες..
Ειμαι ενας μεσος ανθρωπος με κανονικο/λεπτο σωματοτυπο, χωρις αυξημενες διατροφικες απαιτησεις απο ασκηση αλλα απο κουραση & ταλαιπωρια της δουλειας μου και του "τρεξιματος".

Εγω λοιπον, οπως και πολλοι αλλοι, το πρωι που θα ξυπνησω 6-7 ηωρα για τη δουλεια
1) δεν προλαβαινω ουτε γαλα να ζεστανω για να φαω δημητριακα ή βρωμη.. :thumbdown:
2) δεν μπορω ουτε καφε να πιω καλα-καλα μολις ξυπνησω.. ποσο μαλλον να κατεβασω ολοκληρο πρωινο!! :puke:
3) οτιδηποτε αλλο που να μην μου επιτρεπει να παρω πρωινο..

Σε μια τετοια περιπτωση, μπορει καποιος να χρησιμοποιησει (με προσοχη) ενα συμπληρωμα Πρωτεΐνης Whey για να λαβει καποια διατροφικα στοιχεια μολις ξυπνησει που ειναι και χρησιμα εκεινη την ωρα, οπως η πρωτεΐνη?

Μια μικρη/κανονικη δοση Πρωτεϊνης θα ηταν
καλό, ανούσιο, ή επιβλαβή για τον οργανισμο?



edit: Φιλε Mitsen με προλαβες. Οπως φαινεται και απο την ερωτηση μου σε αυτο το ποστ, ηθελα να ρωτησω αν μπορει να χρησιμοποιηθει μια Whey το πρωι μολις ξυπνησω.. συνηθως δεν εχω χρονο για πρωινο, αλλα και να εχω χρονο δεν μπορω με τιποτα να φαω.. μονο να πιω ειτε αυτο ειναι καφες ειτε ροφημα πρωτεΐνης.

Lao
07-02-11, 03:02
gk, τι ύψος έχεις και πόσα κιλά είσαι;

gk
07-02-11, 03:17
Υψος 1,88 και γυρω στα 76κιλα.
Αλλα τα κιλα "παιζουν" και κυριως χανω κανενα αρκετα ευκολα αν κανω πως δεν προσεχω με το φαι.

Συν οτι δεν τρωω το πρωι λογω δουλειας ή σχολης, γι'αυτο και ανοιξα το θεμα αυτο με την ερωτηση για την πρωινη ληψη λιγης whey, γιατι γνωριζω οτι ειναι το σημαντικοτερο γευμα για να εχεις ενεργεια και ορεξη στην πορεια της ημερας.
Και θελω τις γνωμες σας γιατι με ενδιαφερει και σκεφτομουν μηπως κανω κατι τετοιο, οπότε ειπα να το ψαξω.

Mitsen
07-02-11, 03:49
αν κατάλαβα καλά θες να αντικαταστήσεις κάποια γεύματα απλά πίνοντας πρωτεΐνη σε ρόφημα?

gk
07-02-11, 04:24
Μονο για το πρωι με ενδιαφερει που δεν μπορω να φαω τιποτα εκεινη την ωρα που εχω ξυπνησει.

Devil
07-02-11, 07:15
αν ειναι για το πρωινο δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα....

βασικα σε οποιο γευμα και να ειναι δεν υπαρχει προβλημα...

απλα μην περιμενεις αποτελεσματα χωρις προπονηση και διατροφη.... ;)

Lao
07-02-11, 14:15
Υψος 1,88 και γυρω στα 76κιλα.
Αλλα τα κιλα "παιζουν" και κυριως χανω κανενα αρκετα ευκολα αν κανω πως δεν προσεχω με το φαι.

Συν οτι δεν τρωω το πρωι λογω δουλειας ή σχολης, γι'αυτο και ανοιξα το θεμα αυτο με την ερωτηση για την πρωινη ληψη λιγης whey, γιατι γνωριζω οτι ειναι το σημαντικοτερο γευμα για να εχεις ενεργεια και ορεξη στην πορεια της ημερας.
Και θελω τις γνωμες σας γιατι με ενδιαφερει και σκεφτομουν μηπως κανω κατι τετοιο, οπότε ειπα να το ψαξω.

Ο γενικός (τονίζω το «γενικός») κανόνας, λέει ότι κάθε άνθρωπος πρέπει να παίρνει περίπου 0,8 - 1 γραμμάριο πρωτεϊνης ανά κιλό σωματικού βάρους για να συντηρήσει την τρέχουσα κατάστασή του, ανεξαρτήτως του αν γυμνάζεται ή όχι.

Έτσι, εσύ θέλεις περίπου 70-80 γραμμάρια την ημέρα. Εάν μπορείς να τα καλύπτεις με το φαγητό, δεν χρειάζεται να πάρεις συμπλήρωμα.

Off the record, το πρωί δεν μπορείς ούτε καν να πιεις ένα ποτήρι γάλα;

Mitsen
07-02-11, 18:37
Ο γενικός (τονίζω το «γενικός») κανόνας, λέει ότι κάθε άνθρωπος πρέπει να παίρνει περίπου 0,8 - 1 γραμμάριο πρωτεϊνης ανά κιλό σωματικού βάρους για να συντηρήσει την τρέχουσα κατάστασή του, ανεξαρτήτως του αν γυμνάζεται ή όχι.

Έτσι, εσύ θέλεις περίπου 70-80 γραμμάρια την ημέρα. Εάν μπορείς να τα καλύπτεις με το φαγητό, δεν χρειάζεται να πάρεις συμπλήρωμα.

Off the record, το πρωί δεν μπορείς ούτε καν να πιεις ένα ποτήρι γάλα;

0,8 gr ανα άπαχο κιλό καθημερινά σε μη ασκούμενους. Σε ασκούμενους οι ανάγκες είναι ποιο αυξημένες

eri_87
07-02-11, 18:44
Ο γενικός (τονίζω το «γενικός») κανόνας, λέει ότι κάθε άνθρωπος πρέπει να παίρνει περίπου 0,8 - 1 γραμμάριο πρωτεϊνης ανά κιλό σωματικού βάρους για να συντηρήσει την τρέχουσα κατάστασή του, ανεξαρτήτως του αν γυμνάζεται ή όχι.

Έτσι, εσύ θέλεις περίπου 70-80 γραμμάρια την ημέρα. Εάν μπορείς να τα καλύπτεις με το φαγητό, δεν χρειάζεται να πάρεις συμπλήρωμα.

Off the record, το πρωί δεν μπορείς ούτε καν να πιεις ένα ποτήρι γάλα;
:thumbup::thumbup::thumbup:

0,8 gr ανα άπαχο κιλό καθημερινά σε μη ασκούμενους. Σε ασκούμενους οι ανάγκες είναι ποιο αυξημένες
Αλλά μάλλον δεν ασκείται ο φίλος μας...

Μάλλον περιττό το βρίσκω να πάρεις συμπλήρωμα πρωτεΐνης! Πιες ένα χυμό, ένα γάλα, φαε λίγα δημητριακά ή κάτι τελοσπάντων κ τελείωσε το θέμα! Πολλοί δεν έχουν συνηθίσει να τρώνε πρωινό, αλλά δεν είναι δύσκολο να συνηθίσεις! Απλά ξύπνα 10λεπτά νωρίτερα κ έτοιμος!
:)

TheWorst
07-02-11, 18:54
Εγω ψηφισα "ναι"

Pavlos17
07-02-11, 18:57
οχι

ginus
07-02-11, 19:03
περιττο....εννοειται οχι επιβλαβες...

TheWorst
07-02-11, 21:10
1 φορα την ημερα?

jannous44
07-02-11, 21:40
κοιτα εχω διαβασει οτι η ληψει πρωτεινης σαν συμπληρωματα περνετε και απο χορτοφαγους που κυριος αποφευγουν να τρωνε κρεας και ετσι δεν περνουν την απετουμενη πρωτεινη. τωρα το ποσο θα σε βοηθησει δεν ξερω. ειναι σας γευμα κρεατος. μπορεις να την παιρνεις...

TheWorst
07-02-11, 21:43
Νταξει βεβαια οι χορτοφαγοι σιγουρα θελουν συμπληρωμα εφοσον γυμναζονται δλδ (κυριως)

chris corfu
07-02-11, 21:47
δε βλεπω καμια αναγκη για χρηση πρωτεινης χωρις γυμναστικη. Οσο για το πρωινο απ την στιγμη που θα προλαβεις να βαλεις και να χτυπισεις μια πρωτεινη εχεις το χρονο για να πιεις ενα ποτηρι γαλα και να φας η να παρεις στο χερι μια μπανανα/δυο κριτσινια η οτιδηποτε αλλο θες.(μπορεις αν θες να ετοιμασεις τοστακι απο το βραδυ κ να το αφησεις στο ψυγειο, ετσι με αυτο και το γαλα θα εχεις ενα καλο πρωινο) Υπαρχουν ατομα που γυμναζονται σκληρα και καταφερνουν να καλυπτονται χωρις καν συμπηρωμα πρωτεινης, ποσο μαλλον πιο ευκολο ειναι για καποιον που δεν γυμναζεται. Επομενως θεωρω το να παρει κανεις πρωτεινη χωρις γυμναστικη κατι χειροτερο απο χρηματα για πεταμα. Ελπιζω να βοηθησα. :)

Pavlos17
07-02-11, 22:31
δε βλεπω καμια αναγκη για χρηση πρωτεινης χωρις γυμναστικη. Οσο για το πρωινο απ την στιγμη που θα προλαβεις να βαλεις και να χτυπισεις μια πρωτεινη εχεις το χρονο για να πιεις ενα ποτηρι γαλα και να φας η να παρεις στο χερι μια μπανανα/δυο κριτσινια η οτιδηποτε αλλο θες.(μπορεις αν θες να ετοιμασεις τοστακι απο το βραδυ κ να το αφησεις στο ψυγειο, ετσι με αυτο και το γαλα θα εχεις ενα καλο πρωινο) Υπαρχουν ατομα που γυμναζονται σκληρα και καταφερνουν να καλυπτονται χωρις καν συμπηρωμα πρωτεινης, ποσο μαλλον πιο ευκολο ειναι για καποιον που δεν γυμναζεται. Επομενως θεωρω το να παρει κανεις πρωτεινη χωρις γυμναστικη κατι χειροτερο απο χρηματα για πεταμα. Ελπιζω να βοηθησα. :)

+1

tasos2
07-02-11, 23:18
Θα ηθελα μια συζητηση σχετικα με την ληψη συμπληρωματος Πρωτεϊνης απο καποιον που δεν γυμναζεται, αλλα απλα και μονο για να κανει αυτο που λεει το προιον.

Δηλαδη να συμπληρωσει την διατροφη του μεσα στη μερα επειδη δεν μπορει να εχει μια ισοροπημενη και πληρη διατροφη ή ακομα πιο πιθανο να αντικαταστησει καποιο γευμα σε ωρες που δεν εχει τη δυνατοτητα ληψης ενος (κανονικου) γευματος.



- Θα βοηθουσε ενα συμπληρωμα Πρωτεΐνης σε μια τετοια περιπτωση?



- Και αν ναι, τι συμπληρωμα Πρωτεΐνης θα προτεινατε?
Μια Πρωτεΐνη "όγκου" (ως πιο πληρη και σε υδατανθρακα) ή μια Whey?



:info:

Μην παρεις πρωτεινη ογκου! Τον υδατανθρακα τον βρισκεις ευκολα σε πολλες και φτηνες τροφες που δε θελουν καν μαγειρεμα. Μπορεις να παρεις ας πουμε μπισκοτα χωρις ζαχαρη(πχ cream crackers).
Επιπλεον ο υδατανθρακας της πρωτεινης ογκου εχει πολυ υψηλο γλυκαιμικο δεικτη και δε θα σε κραταει για πολλη ωρα. Θα σου ανεβαζει απλα πολυ αποτομα την ινσουλινη για λιγο ενθαρρυνοντας την αποθηκευση λιπους

Titanium
07-02-11, 23:24
Τζάμπα λευτα πιστεύω θα είναι...Ενοητε πως δεν προκιτε να πάθεις κατι.....

exkaliber
08-02-11, 00:01
απλα για να μην με πιανει η απολυτη βαρεμαρα και αρχιζω τα τσιγαρα και τους καφεδες..


γιατι,τι το κακο εχουν?

gk
08-02-11, 00:02
ουόου! παιδια καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον σας! :clap:
Δεν ξερω σε ποιον να πρωτοαπαντησω τωρα!
Γνωριζω οτι τα συμπληρωματα ειναι κυριως για πιο μεγαλες αναγκες του οργανισμου, αλλα θα σας εξηγησω πιο κατω.


Καταρχην εγραψα και στα πρωτα ενα-δυο ποστ οτι δεν γυμναζομαι εδω και αρκετο καιρο. Εχω κατι αλτηρες σπιτι και παιζω μονο που και που. Για το μελλον, βλεπουμε.

Λοιπον, σε καποιους που μου ειπαν για γρηγορο γευματακι το πρωι κλπ, δεν ειναι θεμα χρονου. Γενικα δεν μπορω να κατεβασω στερεα τροφη για καποια ωρα αφοτου ξυπνησω. Ουτε ανακατευομαι ουτε παθαινω κατι, απλα δεν.......
Ισως καμια μπανανα στην καλυτερη αλλα και παλι μια-δυο φορες την εβδομαδα αμα μουρθει να την φαω.
Θα πρεπει να ξυπνησω με την ησυχια μου για να εχω ορεξη για φαι. Δεν μπορω μεσα στην τσιτα ξημερωματα, ουτε θα με σωσει αν ξυπνησω ενα τεταρτο νωριτερα.

Χυμο ή καφε μπορω να πιω ανετα και γενικα αυτα πινω φευγωντας για τη δουλεια με προτιμηση στον καφε. Το γαλα ομως ΔΕΝ μπορω να το πιω ειδικα πρωι πρωι με αδειο στομαχι, γιατι εχω προβλημα με την λακτοζη.... (επειδη εδω θα μου πειτε για την πρωτεινη, θα εψαχνα για καποια απο αυτες που ειχα δοκιμασει η καποια αλλη που να μην με ενοχλουσε)

Τελος, δεν σκεφτομαι να παρω καποιο συμπληρωμα πρωτεινης με την ιδεα οτι θα μου δωσει μυς ή κατι τετοια που ακουω απο μερικους.. ουτε καν πιστευω πως θα θα μου ανεβασει κιλα..
Θελω απλα να με βοηθαει να κρατιεμαι στα κιλα μου, χωρις να ζοριμαι τοσο με το φαι που ειναι συνεχεια σε ακαταστατες ωρες συν την κουραση και να χανω καθε τοσο απο κανα κιλο για πλακα. :(

Και ειπα να ρωτησω γιατι το εχω στο μυαλο μου σαν την πιο βολικη λυση για ενα μικρο πρωινο γευμα μολις ξυπνησω που θα ειναι και σε ροφημα οποτε θα το παιρνω ευκολα και ευχαρηστα.


Ομως απ'οτι βλεπω πιστευετε σαν πλειοψηφια οτι δεν θα βοηθησει σε κατι.
Παντως "κακο" στον οργανισμο, μαλλον δεν θα κανει απ'οτι καταλαβα, σωστα? Χωρις να σημαινει οτι θα παρω αν μου πειτε "σωστα". :unsure:

gk
08-02-11, 00:05
απλα για να μην με πιανει η απολυτη βαρεμαρα και αρχιζω τα τσιγαρα και τους καφεδες..

γιατι,τι το κακο εχουν?

χαχα.. τιποτα μωρε.. απλα μυριζει το σπιτι με τα τσιγαρα και φωναζει η μανα μου οταν το καταλαβαινει.. :spank:

TheWorst
08-02-11, 00:08
γιατι,τι το κακο εχουν?

Τι κακο εχουν τα τσιγαρα και οι καφεδες,λεει.

Oh god,give me strenght!

Lao
08-02-11, 16:59
Ο γενικός (τονίζω το «γενικός») κανόνας, λέει ότι κάθε άνθρωπος πρέπει να παίρνει περίπου 0,8 - 1 γραμμάριο πρωτεϊνης ανά κιλό σωματικού βάρους για να συντηρήσει την τρέχουσα κατάστασή του, ανεξαρτήτως του αν γυμνάζεται ή όχι.

Έτσι, εσύ θέλεις περίπου 70-80 γραμμάρια την ημέρα. Εάν μπορείς να τα καλύπτεις με το φαγητό, δεν χρειάζεται να πάρεις συμπλήρωμα.

Off the record, το πρωί δεν μπορείς ούτε καν να πιεις ένα ποτήρι γάλα;


0,8 gr ανα άπαχο κιλό καθημερινά σε μη ασκούμενους. Σε ασκούμενους οι ανάγκες είναι ποιο αυξημένες

:toast:

Pavlos17
08-02-11, 20:24
στην αρχη φιλε ουτε γω μπορουσα να φαω τιποτα...μετα ομως μολις καταλαβα οτι το πρωινο ειναι το πιο σημαντικο γευμα,δοκιμασα να φαω κορν φλεικς παρολο που μου ερχονταν εμετος...ε την 2η 3η φορα συνηθισα...θεμα συνηθειας ειναι...ξυπνα μια μερα και πες θα φαω και τελειωσε

chris corfu
09-02-11, 01:05
ουόου! παιδια καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον σας! :clap:
Δεν ξερω σε ποιον να πρωτοαπαντησω τωρα!
Γνωριζω οτι τα συμπληρωματα ειναι κυριως για πιο μεγαλες αναγκες του οργανισμου, αλλα θα σας εξηγησω πιο κατω.


Καταρχην εγραψα και στα πρωτα ενα-δυο ποστ οτι δεν γυμναζομαι εδω και αρκετο καιρο. Εχω κατι αλτηρες σπιτι και παιζω μονο που και που. Για το μελλον, βλεπουμε.

Λοιπον, σε καποιους που μου ειπαν για γρηγορο γευματακι το πρωι κλπ, δεν ειναι θεμα χρονου. Γενικα δεν μπορω να κατεβασω στερεα τροφη για καποια ωρα αφοτου ξυπνησω. Ουτε ανακατευομαι ουτε παθαινω κατι, απλα δεν.......
Ισως καμια μπανανα στην καλυτερη αλλα και παλι μια-δυο φορες την εβδομαδα αμα μουρθει να την φαω.
Θα πρεπει να ξυπνησω με την ησυχια μου για να εχω ορεξη για φαι. Δεν μπορω μεσα στην τσιτα ξημερωματα, ουτε θα με σωσει αν ξυπνησω ενα τεταρτο νωριτερα.

Χυμο ή καφε μπορω να πιω ανετα και γενικα αυτα πινω φευγωντας για τη δουλεια με προτιμηση στον καφε. Το γαλα ομως ΔΕΝ μπορω να το πιω ειδικα πρωι πρωι με αδειο στομαχι, γιατι εχω προβλημα με την λακτοζη.... (επειδη εδω θα μου πειτε για την πρωτεινη, θα εψαχνα για καποια απο αυτες που ειχα δοκιμασει η καποια αλλη που να μην με ενοχλουσε)

Τελος, δεν σκεφτομαι να παρω καποιο συμπληρωμα πρωτεινης με την ιδεα οτι θα μου δωσει μυς ή κατι τετοια που ακουω απο μερικους.. ουτε καν πιστευω πως θα θα μου ανεβασει κιλα..
Θελω απλα να με βοηθαει να κρατιεμαι στα κιλα μου, χωρις να ζοριμαι τοσο με το φαι που ειναι συνεχεια σε ακαταστατες ωρες συν την κουραση και να χανω καθε τοσο απο κανα κιλο για πλακα. :(

Και ειπα να ρωτησω γιατι το εχω στο μυαλο μου σαν την πιο βολικη λυση για ενα μικρο πρωινο γευμα μολις ξυπνησω που θα ειναι και σε ροφημα οποτε θα το παιρνω ευκολα και ευχαρηστα.


Ομως απ'οτι βλεπω πιστευετε σαν πλειοψηφια οτι δεν θα βοηθησει σε κατι.
Παντως "κακο" στον οργανισμο, μαλλον δεν θα κανει απ'οτι καταλαβα, σωστα? Χωρις να σημαινει οτι θα παρω αν μου πειτε "σωστα". :unsure:

πρωτον προσπαθησε να φας κατι και θα μπορεσεις, ολα ειναι μια συνηθεια. Και δευτερον και γαλα μπορεις να πιεις, υπαρχει φρεσκο γαλα για αυτους που εχουν δυσανεκτεια στη λακτοζη. Υπαρχει κανονικα σε σουπερ μαρκετ. Τσεκαρε το και θα εισαι μια χαρα. ;)

gk
11-02-11, 11:58
Καλημερα ρε παιδια και με συγχωρειτε για την απουσια μου, αλλα ειχε ενα προβλημα εδω στην περιοχη η forthnet και για μερικες μερες δε λειτουργουσε τιποτα.


Στο θεμα μας τωρα, δεν μπορω να φαω ρε'σεις το πρωι.. Παυλο, νταξει τρωω κανα μπισκοτο ή καμια ζαμποτυροπιτα αλλα που και που, οχι σε καθημερινη βαση. Αν ηταν θα ειχα συνηθισει. Και κυριως βιαζομαι οταν ξυπναω οποτε δεν εχω την ηρεμια να φτιαξω οτι θελω.

Σημερα ας πουμε, που ξυπνησα πριν κανα μισαωρο και δεν ενιωθα καποια πιεση χρονου, εφτιαξα ηδη και εφαγα γαλα με βρωμη και κορν φλεηξ και εφαγα.... αρχοντας! :thumbup: χαχα
Αλλα γαλα κατσικισιο. Μου φαινεται πολυ καλυτερο απο τα αλλα.

Chris corfu, οσο για μερικα με 70% λιγοτερη λακτοζη και κατι τετοια που λενε, εγω δεν το πολυπιστευω ρε φιλε γιατι δεν εχω καταλαβει κ καμια σημαντικη διαφορα. Τουλαχιστον απο μια εταιρεια που εχω δοκιμασει μια-δυο φορες.

Και απο whey ακομα, μια δυο ειναι αυτες που δεν με ενοχλουσαν γενικα στο στομαχι και ημουν κομπλε.. (λιγες εχω παρει βεβαια)


Για να μην σας ζαλιζω αλλο κιολας,
γενικα με την ολη τροφη που τρωω μεχρι να κοιμηθω το βραδυ, πρεπει να συμπληρωνω (τις περισσοτερες ημερες) την απαιτουμενη πρωτεΐνη. Σιγουρα οχι παντα. Αλλα δεν ξερω γενικα για θερμιδες κλπ που μπορει να χρειαζονται πως υπολογιζονται και τι πρεπει η οχι.

Παντως δεν κανω διατροφη, απλα εχω λιγο το νου μου να μην κανω πολυ λαθος πραγματα γιατι ναι μεν θελω να παχυνω με φαι μπολικο κλπ αλλα οχι και να κανω καμια κοιλια..! Και οτι τρωω, το τρωω απο μεσημερι μεχρι αργα το βραδυ ρε'σεις.... γι'αυτο το λογο σκεφτηκα να βαλω το πρωι, μονο τις ημερες που δουλευω, μια δοση πρωτεΐνη.

Socratis100
04-03-11, 18:17
Δηλαδη εγω που κανω διατροφη και παιρνω και τις μερες που παω gym συμπληρωμα [οπως τις μερες των προπονησεων]κανω βλακεια?Ειναι επιβλαβες?Παιδι απο εδω μεσα μου ειπε οτι πρεπει να τρωω και τις μερες που δεν κανω προπονηση αρκετη προτεινηΕπισης θα μπορουσε να μου πει καποιος αν ειμαι πχ 70 κιλα ποσα γραμμαρια προτεινης θελω τις μερες που δεν κανω προπονα?Οταν κανω θελω 120-125 γραμμαρια,οταν δεν κανω,ποσα?

giannis64
04-03-11, 18:31
και τις μερες που δεν πας προπονηση τρως κανονηκα. απλα δεν εχεις το μεταπροπονητικο ροφημα.

XristosZaf
10-03-11, 03:16
εγω θα σου πρώτηνα μια 100% (whey ή οπια διποτε αλλη απλα 100%)

exkaliber
13-03-11, 14:29
εγω παντως την κυριακη(που ειναι και η μοναδικη μου off day) πινω πρωτεινη και με το πρωινο και το απογευμα
κανω λαθος?:geek:

gk
13-03-11, 15:28
χαχα

Παιδια ευχαριστω γενικα για την συζητηση κ τις γνωμες σας, ειμαι συνεχεια εδω κ παρακολουθω κανονικα το θεμα κ διαβαζω τα ποστ σας.. Μ'αρεσει γενικα η συζητηση.. ;)

gk
14-05-11, 10:44
Επειδη το αφησα λιγο λογω καποιων αλλων προτεραιοτητων, το ψιλοέψαχνα παραλληλα, και επειδη ή σημερα ή την δευτερα θα αγορασω ενα κουτακι, σκεφτομαι το εξης..

Μηπως θα ηταν προτιμοτερη μια πρωτεΐνη Concetrate ή 3πηγων , για μεγαλυτερη διαρκεια απορροφησης & "τροφης" (να το πω απλα) στο σωμα? Δεν ξερω αν καταλαβαινετε το σκεπτικο μου.

Συγνωμη αν σας ζαλιζω βρε παιδια..! :green: :(



EDIT: τον τελευταιο καιρο εχω αρχισει να κανω κανα πους-απς λιγο μονοζυγο και απασχολουμαι και με μια στραβομπαρα που εχω παρει για τρικεφαλα-δικεφαλα και ωμους.. Δεν κανω κατι ιδιαιτερο ή τοσο συστηματικο, αναλογα με τις ορεξεις και τον ελευθερο χρονο, αλλα κανω τουλαχιστον δυο φορες την εβδομαδα και φυσικα κανω κανονικα σετακια/επαναληψεις.

lila_1
14-05-11, 11:24
Μηπως θα ηταν προτιμοτερη μια πρωτεΐνη concetrate ή τριων πηγων για μεγαλυτερη διαρκεια απορροφησης & "τροφης" (να το πω απλα) στο σωμα?
Δεν ξερω αν καταλαβαινετε το σκεπτικο μου..



Ναι, πάρε πολλών πηγών

TToni Shark
14-05-11, 11:27
:thumbup::thumbup::thumbup:

Αλλά μάλλον δεν ασκείται ο φίλος μας...

Μάλλον περιττό το βρίσκω να πάρεις συμπλήρωμα πρωτεΐνης! Πιες ένα χυμό, ένα γάλα, φαε λίγα δημητριακά ή κάτι τελοσπάντων κ τελείωσε το θέμα! Πολλοί δεν έχουν συνηθίσει να τρώνε πρωινό, αλλά δεν είναι δύσκολο να συνηθίσεις! Απλά ξύπνα 10λεπτά νωρίτερα κ έτοιμος!
:)

+1000 συμφωνώ απόλυτα:thumbup:

sadistic
14-05-11, 11:45
φιλαρακι και γω καποτε εναν καφε επινα με το ζορι.τωρα πλεον κατεβαζω τον αχλεουρα[ποιοτικα παντα]και καφε πινω μονο εναν το μεσημερι[γαλλικο].την πρωτεινη δεν την χρειαζεσε γιατι απλα δεν εχεις μεγαλες απαιτησεις απο πρωτεινες.τις παιρνεις ανετα απο το φαγητο.μην χαλας τα λεφτακια σου,δωστα σε ποιοτικο φαι, μιας και βγαινουν δυσκολα πλεον.;)

giannis64
14-05-11, 22:55
κα εδω θα βγω και παλι λιγο αντιθετα. απο οικονομικης αποψης ειναι πιο συμφερον να παρεις ενα συμπληρωμα πολλων πηγων για να παρεις καπου στα 150γρ πρωτεινης την μερα, παρα να αγορασεις τροφες για να καλυψεις αυτα τα γραμμαρια. ασχετα αν οι τροφες ειναι <ποιοτηκα καλυτερες>.

gk
22-05-11, 13:02
Σωστο και αυτο που λες Γιαννη.. χαχα

Πηρα τελικα πριν μερικες μερες την Myofusion, ως λιγο πιο αργης απορροφησης για μεγαλυτερη διαρκεια "τροφοδοσιας" του οργανισμου.. αν μπορω να το θεσω ετσι.. :-)

DrNio
22-05-11, 14:44
Επειδή ακούω πολύ για το πόσο οικονομική είναι η πρωτεινη σε σχέση με το ποιοτικό φαγητό,μπορεί κάποιος να γράψει ένα γενικό εύρος τιμών και ποσότητας?Μόνο γραμμάρια της συσκευασίας και περίπου την τιμή,χωρίς μάρκες.

Π.χ. Μια συσκευασία του κιλού κοστίζει από 10-30 ευρώ,ένα τέτοιο γενικό παράδειγμα.
( Διάβασα τους κανόνες του forum και δεν είδα να απαγορεύεται κάτι τέτοιο )

terataki
22-05-11, 14:52
Επειδή ακούω πολύ για το πόσο οικονομική είναι η πρωτεινη σε σχέση με το ποιοτικό φαγητό,μπορεί κάποιος να γράψει ένα γενικό εύρος τιμών και ποσότητας?Μόνο γραμμάρια της συσκευασίας και περίπου την τιμή,χωρίς μάρκες.

Π.χ. Μια συσκευασία του κιλού κοστίζει από 10-30 ευρώ,ένα τέτοιο γενικό παράδειγμα.
( Διάβασα τους κανόνες του forum και δεν είδα να απαγορεύεται κάτι τέτοιο )

καλυτερα να παρεις 20 κιλα κρεας και αν δωσεις 50 ευρω,παρα να παρεις 2 κιλα πρωτεινη και αν δωσεις 50

DrNio
22-05-11, 15:18
Δηλαδή,2 κιλά πρωτεινης,κοστίζει κάπου στο 50ευρω?

Το οτι είναι καλύτερο,είναι προσωπική άποψη με την οποία είμαι και εγώ σύμφωνος.

Αντωνης
22-05-11, 15:23
καλυτερα να παρεις 20 κιλα κρεας και αν δωσεις 50 ευρω,παρα να παρεις 2 κιλα πρωτεινη και αν δωσεις 50

Ουτε για πλακα δεν παιρνεις 20 κιλα κρεας με 50 ευρω.Εκτος και αν ειναι κρεας mad cow....

DrNio
22-05-11, 15:31
Ουτε για πλακα δεν παιρνεις 20 κιλα κρεας με 50 ευρω.Εκτος και αν ειναι κρεας mad cow....

Χαχα.Εντάξει,στον χασάπη όλοι πηγαίνουμε και μπορούμε να υπολογίσουμε πιο εύκολα το κόστος.Το ερώτημα μου ήταν πάνω στο κόστος της πρωτεινης,μιας και δεν πηγαίνουμε όλοι σε τέτοια καταστήματα.

giannis64
22-05-11, 21:48
λοιπον εχουμε και λεμε...

MyoFusion 56 ευρω = 63 δοσεις απο 25γρ πρωτεινης, = 1575γρ πρωτεινης.

απο μοσχαρισια μπριζολα για 1500 γρ πρωτεινης ειναι 5 κιλα περιπου. (καθαρο κρεας) αρα σε μπριζολα πανω απο 5 κιλα.
5 κιλα χ 10 ευρω το κιλο = 50 ευρω. τωρα βαζουμε και ρευμα + κοπος + διαφορα αλλα μυρωδικα..
ποσο θα μας βγει?:turtle:

αντε τωρα να υπολογισουμε και την Whey Shake (Syntrax) ??? μεγαλη διαφορα:green:

sofos
22-05-11, 21:48
λοιπον εχουμε και λεμε...

MyoFusion 56 ευρω = 63 δοσεις απο 25γρ πρωτεινης, = 1575γρ πρωτεινης.

απο μοσχαρισια μπριζολα για 1500 γρ πρωτεινης ειναι 5 κιλα περιπου. (καθαρο κρεας) αρα σε μπριζολα πανω απο 5 κιλα.
5 κιλα χ 10 ευρω το κιλο = 50 ευρω. τωρα βαζουμε και ρευμα + κοπος + διαφορα αλλα μυρωδικα..
ποσο θα μας βγει?:turtle:

αντε τωρα να υπολογισουμε και την Whey Shake (Syntrax) ??? μεγαλη διαφορα:green:

εγω την βρησκω με 45 την μυο απο Ελλαδισταν κιολας :green::P

giannis64
22-05-11, 21:52
εεε και εγω τι φταιω??:unsure:

sofos
22-05-11, 21:54
εεε και εγω τι φταιω??:unsure:

εε το λεω γιατι πεφτει ακομα πιο πολυ η τιμη στις πραξεις χεχε

jannous44
22-05-11, 21:55
εγω την βρησκω με 45 την μυο απο Ελλαδισταν κιολας :green::P

εδω την syntrax την βρηκα στο ελλαδισταν με 30 γιουρα. τσαμπα πραμα μας δουλευεις:P

giannis64
22-05-11, 21:56
οκ παιδες. μην αρχησουμε να αναφερουμε τιμες τωρα..

απλα ενα μικρο παραδειγμα εβαλα..;)

jannous44
22-05-11, 22:02
οκ παιδες. μην αρχησουμε να αναφερουμε τιμες τωρα..

απλα ενα μικρο παραδειγμα εβαλα..;)

ναι οκ. παντως εγω καπια στιγμη ειχα υπολογισει. το ποσο κοστιζει ενα γευμα σε πρωτεινη αν φας κρεας η συμπληρωμα. με το συμπληρωμα η μια μεριδα 40γ(30-35γ πρωτ) βγαινει απο 0.45Ε μεχρι 1,2Ε αναλογος με τον ποσο την παιρνεις. πες μου που θα πας και παρεις σε αυτο το ευρο τιμων μια μεριδα κρεας. (οτιδηποτε κρεας) :P

gk
22-05-11, 22:31
Χαχαχα, ωραια συζητηση και ωραια/σωστα παραδειγματα Γιαννη και jannous! :lol:
Και συμφωνω κ εγω απολυτα απο οικονομικης πλευρας, το εχω σκεφτει κ εγω.
(ποσο μαλλον και με τις ακομα καλυτερες τιμες που λενε τα παιδια, αλλα η συνηθης τιμη της Myoofusion τουλαχιστον, ειναι αυτη που λεει ο Γιαννης, ναι.)

Βεβαια περα απο το οικονομικο οφελος, τιθεται και το θεμα ποιοτητας,
που σαφως (ή εστω προφανως) το "αγνο φαι" μιας προσεγμενης διατροφης (οσο αγνο ειναι και αυτο οσο περνανε οι καιροι) θελω να πιστευω οτι ειναι αναμφισβητητα προτιμοτερο απο οποιοδηποτε συμπληρωμα πρωτεΐνης.. Φανταζομαι θα συμφωνειτε με αυτο, ε? :unsure: :)

giannis64
22-05-11, 22:43
Βεβαια περα απο το οικονομικο οφελος, τιθεται και το θεμα ποιοτητας,
που σαφως (ή εστω προφανως) το "αγνο φαι" μιας προσεγμενης διατροφης (οσο αγνο ειναι και αυτο οσο περνανε οι καιροι) θελω να πιστευω οτι ειναι αναμφισβητητα προτιμοτερο απο οποιοδηποτε συμπληρωμα πρωτεΐνης.. Φανταζομαι θα συμφωνειτε με αυτο, ε? :unsure: :)

:thumbup:

jannous44
22-05-11, 22:45
Χαχαχα, ωραια συζητηση και ωραια/σωστα παραδειγματα Γιαννη και jannous! :lol:
Και συμφωνω κ εγω απολυτα απο οικονομικης πλευρας, το εχω σκεφτει κ εγω.
(ποσο μαλλον και με τις ακομα καλυτερες τιμες που λενε τα παιδια, αλλα η συνηθης τιμη της Myoofusion τουλαχιστον, ειναι αυτη που λεει ο Γιαννης, ναι.)

Βεβαια περα απο το οικονομικο οφελος, τιθεται και το θεμα ποιοτητας,
που σαφως (ή εστω προφανως) το "αγνο φαι" μιας προσεγμενης διατροφης (οσο αγνο ειναι και αυτο οσο περνανε οι καιροι) θελω να πιστευω οτι ειναι αναμφισβητητα προτιμοτερο απο οποιοδηποτε συμπληρωμα πρωτεΐνης.. Φανταζομαι θα συμφωνειτε με αυτο, ε? :unsure: :)

ψαρι και παλι ψαρι. φτηνο και εισαι κομπλε. καπου το ειχα ξαναγραψει. πανε carefour 5,5-6ευρο το κιλο. και σε καποιες μερες το βαζουν και 3,5Ε(πχ. Μεγαλο Σαββατο, ελπιζω να τις ξανα εχουν τοσο καποια στιγμη κ θα παρω ολο το καικι). τι αλλο θες. :thumbup:

oldhiphop
22-05-11, 23:10
εδω την syntrax την βρηκα στο ελλαδισταν με 30 γιουρα. τσαμπα πραμα μας δουλευεις:P

απο που ρε τρελε?

TToni Shark
23-05-11, 08:35
ψαρι και παλι ψαρι. φτηνο και εισαι κομπλε. καπου το ειχα ξαναγραψει. πανε carefour 5,5-6ευρο το κιλο. και σε καποιες μερες το βαζουν και 3,5Ε(πχ. Μεγαλο Σαββατο, ελπιζω να τις ξανα εχουν τοσο καποια στιγμη κ να θα ολο το καικι). τι αλλο θες. :thumbup:

Σαν το ψάρι δεν έχει:thumbup:.Πέρκα για πάντα:bowdown:(δυστυχώς ακριβή):(

beefmeup
08-07-12, 01:07
bump.

Επιπτωση στο σωματικο βαρος απο αυξημενη ληψη πρωτεινης. (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?19767-%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%80%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%B1%CF%85%CE%BE%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B7-%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%B7-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%82.)

s0fia
07-12-13, 02:20
Απο γυμναστικη πια κανω 20 λεπτα το πρωι με το που ξυπνησω...sqaut, plank, push ups και αλλα τετοια...να βαζω μισο σκουπ πρωτεινης στο πρωινο μου γιαουρτακι παιδια?

RAMBO
07-12-13, 02:37
Γιατι οχι;)

s0fia
07-12-13, 10:34
Γιατι οχι;)

Σ ευχαριστωωωωωωωωω :):):):):):)

TRIANTAFYLLOU
10-12-13, 22:09
η πρωτείνη είναι ενα συστατικό που χρειάζετε το σώμα σε καθημερινή βάση και το λαμβάνουμε απο την τροφή
απο κεί και πέρα η απαιτήσεις σε πρωτείνη εξαρτώνται απο την δραστηριότητα του καθένα , αν γυμνάζετε έχει αυξημένη απαίτηση , αν κάνει βαρεια χειρωνακτική δουλειά πάλι χρειάζετε , οπότε αν αυτες οι ανάγκες δεν καλύπτονται που είναι πιθανό να μην καλύπτονται απο το φαγητό , τότε μπορεί να γίνει χρήση συμπληρώματος που πάλι προσαρμόζετε ανάλογα αν είναι άντρας η γυναίκα , γιατι η γυναίκα , έχει λιγότερους μυς και λιγότερες απαιτήσεις σε πρωτείνη , ανάλογα με το βάρος και την δραστηριότητα και πάντα συνυπολογίζετε και η λήψη απο την τροφή

ούτε παθαίνουμε υπερπρωτείνοση όπως πχ με κάποιες βιταμίνες που λέμε υπερβιταμίνωση , απλα η υπερβολική δόση ζορίζει νεφρα συκώτι και γενικα επιβαρύνει τον οργανισμό στην αφομοίωσή της , αλλα μιλάμε για υπερδοσολογίες όχι για νορμάλ καταστάσεις

cuntface
11-12-13, 20:16
η πρωτείνη είναι ενα συστατικό που χρειάζετε το σώμα σε καθημερινή βάση και το λαμβάνουμε απο την τροφή
απο κεί και πέρα η απαιτήσεις σε πρωτείνη εξαρτώνται απο την δραστηριότητα του καθένα , αν γυμνάζετε έχει αυξημένη απαίτηση , αν κάνει βαρεια χειρωνακτική δουλειά πάλι χρειάζετε , οπότε αν αυτες οι ανάγκες δεν καλύπτονται που είναι πιθανό να μην καλύπτονται απο το φαγητό , τότε μπορεί να γίνει χρήση συμπληρώματος που πάλι προσαρμόζετε ανάλογα αν είναι άντρας η γυναίκα , γιατι η γυναίκα , έχει λιγότερους μυς και λιγότερες απαιτήσεις σε πρωτείνη , ανάλογα με το βάρος και την δραστηριότητα και πάντα συνυπολογίζετε και η λήψη απο την τροφή

ούτε παθαίνουμε υπερπρωτείνοση όπως πχ με κάποιες βιταμίνες που λέμε υπερβιταμίνωση , απλα η υπερβολική δόση ζορίζει νεφρα συκώτι και γενικα επιβαρύνει τον οργανισμό στην αφομοίωσή της , αλλα μιλάμε για υπερδοσολογίες όχι για νορμάλ καταστάσεις

οταν λες υπερδοσολογιεσ ενα ατομο 81 κιλλα 1.80 υψος ποσο πρωτεινη πρεπει να παρει για να ωστε να θεωρηθη υπερκαταναλωση

Ανδρεας
11-12-13, 22:30
(σε περιπτωση που γυμναζεσαι)
λογικα 3χ του σωματικου σου βαρους ++
δλδ 250 γρ πρωτεινης ειναι παρα πολλα για το ατομο 80 κιλων

καποιος που δεν γυμναζεται 60γρ πρωτεινης χρειαζεται

TRIANTAFYLLOU
12-12-13, 01:19
οταν λες υπερδοσολογιεσ ενα ατομο 81 κιλλα 1.80 υψος ποσο πρωτεινη πρεπει να παρει για να ωστε να θεωρηθη υπερκαταναλωση

ακριβώς όπως είπε και πιο πάνω έχει να κάνει με το αν γυμνάζετε η όχι ένας που γυμνάζετε με βάρη 2 γραμμάρια ανα κιλο σωματικού βάρους είναι καλα αν πάρει μέχρι 3 δεν θεωρείτε υπερδοσολογία αλλα απο κεί και πάνω ναι

δηλαδη έχει να κάνει και με τους μυς που έχει με την ένταση που γυμνάζετε , αν δηλαδη είναι αρχάριος η προχωρημένος , οπότε να έχουμε στο μυαλό μας ότι για τροφή μιλάμε και για πρωτείνη δεν μιλάμε για αντιβίωση και θα πρέπει να πάρει ακριβως την δοσολογία

επίσης παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες ένας μπορει να τρώει παραπάνω πρωτείνη αλλα να τρώει λαχανικά φούλ φρούτα και γενικα αντιοξειδωτικά και άλλος να μην τρωει απο αυτα , οπότε αυτός που δεν τρώει έχει περισσότερες πιθανότητες να έχει παρενέργειες απο υπερκατανάλωση πρωτείνης

ενα άλλο που παίζει ρόλο είναι και οι ομάδες αίματος όπου κάποιοι μπορουν να τρώνε πολυ πρωτείνη χωρίς πρόβλημα
το θεμα είναι για κάποιον που γυμνάζετε τα 2 γραμμάρια είναι καλα