PDA

Επιστροφή στο Forum : Προιοντα απο Αμερικη



Mountain
19-11-07, 11:11
Καλησπερα σε ολους.
Μπιανω στο φορουμ και διαβαζω κατα καιρους αρθρα σας αλλα ο λογος που γραφω σημερα ειναι γιατι μπηκα στη διαδικασια να παραγγειλω πραγματα απο το site Bodybuilng.com
να πληρωσω σχεδον 70$ εξοδα μεταφορας και πριν απο 1 ωρα με πηρανε τηλεφωνο απο μια εταιρια courier να μου πουνε την διαδικασια που χρεαιζεται για να ερθουνε τα πραγματα σπιτι μου.

1)Αλλα 30Ε για να παρω το τιμολογιο απο αυτους.
2)Το τιμολογιο και φυλλαδιο των πραγματων αγκαλια και με ραντεβου στον Ε.Ο.Φ. για να εγκριθουνε τα πραγματα μου.
3)Ολα αυτα και την εντολη του Ε.Ο.Φ στο τελωνειο και εκει δεν γνωριζω τι ακομα θα πληρωσω.

Για να γνωριζετε ο Ε.Ο.Φ επιτρεπει την εισαγωγη απο Αμερικη μονο 3 τεμαχιων.
Βεβαια πηρα τηλεφωνο και κλαφτηκα σε αυτους επειδη δεν γνωριζα τον νομο γιατι εχω δωσει ηδη μια περιουσια και μου ειπανε οτι θα το ρυθμισουνε για τελευταια φορα.

Εστειλα mail στο bodybuilng.com και μονο τη μανα δεν τους εβρισα!

Απλα τα γραφω ολα αυτα εδω για να γνωριζετε οσοι θελετε να ακολουθησε την διαδικασια και για να μου πει καποιος αν εχει αναλογη εμπειρια.

Σας ευχαριστω.

billys15
19-11-07, 16:26
Προσωπικα δεν εχω αναλογη εμπειρια,αλλα εχουν αλλοι πολλοι.Επρεπε πρωτα να ψαξεις και να δεις αν ερχονται κανονικα τα πραγματα σπιτι σου και μετα να παραγγειλεις.Η γνωμη μου ειναι τωρα να πληρωσεις ο,τι σου ζητησουν γιατι αλλιως θα πανε τσαμπα αυτα που εχεις ηδη δωσει,τουλαχιστον θα δωσεις αλλα 20-30-50 (δεν ξερω ποσα) και θα εχεις τα πραγματα.Αλλη φορα ομως ξεχνα το site που αναφερεις (το οποιο παρεμπιπτοντως το βλεπω να μετονομαζεται σε "*******" γιατι δεν επιτρεπεται να αναφερεις αλλα site)

anastasisk
19-11-07, 18:25
Γεια σου Mountain.Για αρχη θα προτεινα να αναφερεις μερικα πραγματα για εσενα στην ενοτητα Νεα Μελη για να γνωριστουμε καλυτερα.
Τωρα,στο θεμα που αναφερεις να πω οτι συμφωνω σε οσα σου ειπε ο Βilly,ξεχνα την Αμερικη
γιατι σου ερχονται μια η αλλη.Θα πληρωσεις δηλαδη τα ιδια περιπου με το να τα αγοραζες απο εδω.Αν ψαξεις το φορουμ θα βρεις σιγουρα απο που και πως μπορεις να αγορασεις τα φθηνοτερα συμπληρωματα.Και εγω απο δω εμαθα,αλλιως ακομα θα εδινα μια περιουσια.

Leuf
03-08-09, 02:10
Παιδια πολυ με βοηθησε αυτο το τοπικ..Ημουν ετοιμος να παραγγειλω απο το ιδιο ssite που ανεφερε ο φιλος στην αρχη!!!κανενα σιτε απο ευρωπη δεν γνωριζει καποιος???

Polyneikos
03-08-09, 09:54
Φιλε μας Leuf καλως ήρθες κατ΄αρχην..Επειδη βλέπω ότι ξεθαψες καποια παλαια τόπικς ,τότε ίσως οι κανόνες του φόρουμ διαφεραν,απλα θελω να σε ενημερωσω ότι επίσημα στο φόρουμ αναφερονται μόνο τα καταστηματα που είναι χορηγοί,καταστηματα εξωτερικου με παραγγελίες και τρόποι παραγγελίας δεν επιτρέπονται ανοικτα στο φόρουμ,αν θελει καποιο μελος εφόσον το διαβασει μπορεί να σε ενημερωσει με προσωπικο μηνυμα.
Αυτο ισχύει και για άλλο ένα ποστ που εκανες σε άλλο τόπικ.
Πέρνα αν θες να συστηθεις στα νεα μελη.:welcome:

flowin_through
06-08-09, 01:28
Απο Αμερικη ολες οι παραγγελιες κρατουνται στο τελωνειο ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ και θελουν εγκριση απο ΕΟΦ. O EOΦ δινει την εγκριση μεχρι και για 4 τεμαχια με την προϋποθεση οτι αυτα δεν περιεχουν απαγορευμενες ουσιες φυσικα (κατι που εσεις μπορει να ξερετε, μπορει ομως πολλες φορες να μην ξερετε). Καθε παραγγελια απο Αμερικη ΠΡΕΠΕΙ να ειναι μεσω ταχυδρομιου (USPS ΕΛΤΑ της Αμερικης, επιλογη Airmail ) και να μην ειναι και πολυ βαρυ και ογκωδες και κινησει υποψιες ψαξιματος. Αυτο σημαινει οτι δεν παιρνουμε πρωτεΐνες απο Αμερικη, μονο μικρα μπουκαλακια. Αντε μεχρι 20lb το πολυ. Τα πραγματα τωρα τελευταια εχουν γινει πολυ πιο αυστηρα. Μαλλον οι ντοπιοι επιχιρηματιες του χωρου εβαλαν το χερακι τους. Οι παραγγελιες απο Αμερικη ειναι πολυ φτηνοτερες ακομα και με τα υψηλοτερα μεταφορικα τους. Εχουν ακομα και μισες τιμες αποτι στην Αγγλια και κατα συνεπεια το 1/4 των ελληνικων.

narta
08-08-09, 12:51
Μαλλον οι ντοπιοι επιχιρηματιες του χωρου εβαλαν το χερακι τους.

Απο την στιγμη που υπάρχει η Ευρώπη παλι τα <λογοκρισια> μου θα πάρουν. Αν δεν σταματήσουν να βάζουν premium 40% στα προιόντα που εισαγουν και οσο οι διαδυτιακές αγορες γινονται πιο γνωστες θα συνεχίσουν να λιγοστευουν τα εσοδα τους.

flowin_through
08-08-09, 13:14
Μα δε γινεται να εχει 5lb πρωτεΐνη 90 ευρω. Μα 90 ευρω???? Με 55 ευρω παιρνω 5κιλη απεξω. Ελεος. Καλα ναι απο Ευρωπη δε μπορουν να κανουν τιποτα. Ειναι σαν ενχωριες παραγγελιες. Αλλιως τι ενωμενες Ευρωπες μας τσαμπουνανε? Καλα ετσι κιαλλιως ενωση του κεφαλαιου ειναι...

primordial
27-08-09, 18:11
Καλησπέρα σε όλους.

Απ'ότι είδα, έχει περάσει πολύς καιρός από την ημέρα που δημιουργήθηκε το συγκεκριμένο topic. Στην εξέλιξή του έιδα ότι και μετά από δύο χρόνια δεν έχει αλλάξει τίποτα.

Στο παρελθόν είχα παραγγείλει από ένα site-store του εξωτερικού μία ON πρωτεϊνούλα και κάτι λιποδιαλύτες. Στο υποκατάστημα των ταχυμεταφορών έφτασε μετά από 1μιση μήνα. Μεσολάβησαν όλα αυτά που περιγράψατε με τελωνεία κτλ κτλ κτλ.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί υπάρχει τόση μεγάλη απόκκλιση των τιμών των προϊόντων που χρησιμοποιούμε??? Μία πρωτεΐνη να καταλήγω να την αγοράζω σε διπλάσια -πολές φορές - τιμή από Ελλάδα???? Να μην μπορώ να παραγγείλω από εξωτερικό γιατί δεν ξέρω στην τελική εάν θα παραλάβω ποτέ τα πράγματα που έχω παραγγείλει???

Ζητώ συγνώμη για την φλυαρία μου, αλλά έχω μπεί σε διαδικασία να φτιάξω το χειμερινό μου stack (για το οποίο θα χρειαστώ και κάποια βοήθεια, όπότε θα σας ενοχλήσω πολύ σύντομα), και έχω φρικάρει με την διαφορά των τιμών που βλέπω.

Φιλικά πάντα....:toast::toast:

flowin_through
27-08-09, 18:42
H Ελλαδα δεν εχει παραγωγη (πρωτεϊνων) και στις εισαγωγες μπαινουν φοροι,δασμοι και μεταφορικα και επι πλεον οι Ελληνες εμποροι εκμεταλλεύονται την αγνοια ή τη δυσκολια των περισσοτερων να παρουν απεξω. Λογικο ειναι.
Επισης, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΜΕ ΤΑΧΥΜΕΤΑΦΟΡΕΣ γιατι κολλανε στο τελωνειο αλλα ΜΕ AIRMAIL δηλ. ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΟ. Ετσι θα τα παραλαβεις τα πραγματα σου. Απο Αγγλια κανουν συνηθως 4-5 μερες και απο ΗΠΑ 15 μερες (ΣΥΝΗΘΩΣ).

primordial
27-08-09, 19:02
Επισης, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΜΕ ΤΑΧΥΜΕΤΑΦΟΡΕΣ γιατι κολλανε στο τελωνειο αλλα ΜΕ AIRMAIL δηλ. ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΟ. Ετσι θα τα παραλαβεις τα πραγματα σου. Απο Αγγλια κανουν συνηθως 4-5 μερες και απο ΗΠΑ 15 μερες (ΣΥΝΗΘΩΣ).

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφόρηση... δεν είχα καμμία γνώση πάνω στο κομμάτι...!!!

p.s.
Ζητώ συγνώμη για το off topic

manos_
27-08-09, 21:17
Καλησπέρα σε όλους.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί υπάρχει τόση μεγάλη απόκκλιση των τιμών των προϊόντων που χρησιμοποιούμε??? Μία πρωτεΐνη να καταλήγω να την αγοράζω σε διπλάσια -πολές φορές - τιμή από Ελλάδα????


Κατι ερωτησεις που κανεις και εσυ....Γιατι στην ελλαδα η λεξη συνειδηση εχει καταργηθει.

flowin_through
28-08-09, 01:01
Η συνειδηση παγκοσμιως - και η Ελλαδα δεν αποτελει εξαιρεση- ειναι το κερδος.
Απλως εξω εχουν αλλα περιθωρια. Στην Ελλαδα πρεπει να βγαλουν κατι επιπλεον πανω σ`αυτο που εβγαλαν ηδη αυτοι που τα παρηγαγαν και αυτοι που τα πουλησαν απτο εξωτερικο. Δεν προκειται ν`αλλαξει οσο δεν αλλαζει το εκμεταλλευτικο συστημα που εχουμε