PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή όγκου του Gustavo Badell!



Gasturb
20-11-07, 04:28
Aπο το επίσημο site του

http://i149.photobucket.com/albums/s55/gasturb/fft5.jpg

Έχουμε λοιπόν..

Πρωινό
12 ασπράδια αυγών
3 ολόκληρα αυγά
50 - 75 γρ υδατάνθρακες από βρώμη
Πολυβιταμίνη

Δεκατιανό
Στήθος κοτόπουλο, μπρόκολο

ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

Μεταπροπονητικό
Μεσαίο ή μεγάλο μεγέθους πατάτα (100 - 150 γρ υδατάνθρακες)
Στήθος κοτόπουλου
Μπρόκολο

Απογευματινό
Κοτόπουλο
Σπανάκι

Δείπνο
Μπριζόλα
Κολοκυθάκι

Μετά τον δείπνο
Κοτόπουλο
Σπανάκι

Οποιος θέλεις να δει ολόκληρο το άρθρο

http://i149.photobucket.com/albums/s55/gasturb/fft1.jpg

http://i149.photobucket.com/albums/s55/gasturb/fft2.jpg

http://i149.photobucket.com/albums/s55/gasturb/fft3.jpg

http://i149.photobucket.com/albums/s55/gasturb/fft4.jpg

Gt

Duke-Nukem
20-11-07, 11:28
Μεταπροπονητικό
Μεσαίο ή μεγάλο μεγέθους πατάτα (100 - 150 γρ υδατάνθρακες)
Στήθος κοτόπουλου
Μπρόκολο

Δηλαδή με το που αφήσει τα κιλά πλακώνεται στα κοτόπουλα; Δεν μας τα λέει καλά ο Mr Badell! :geek: Προσωπικά δεν πολύ ακολουθώ το πλάνο διατροφής αθλητών που αναγράφονται σε περιοδικά καθώς τις περισσότερες φορές είναι υπερφορτωμένα ή μη ακριβή..

Muscleboss
20-11-07, 13:16
Μαζί σου... παρόλα αυτά μπορεί να πάρουμε αρκετές ιδέες από τα προγράμματα που δημοσιεύονται και να τις εφαρμόσουμε στη διατροφή μας.

Όσο για τα 12 κιλά που έβαλε ο Gustavo σε ένα χρόνο... πέρα από το πολύ κρέας προφανώς "εφταιγαν" και άλλα πράγματα.... :wink:

ΜΒ

KATERINI 144
20-11-07, 13:17
+1,
αυτό που προσέχω εγώ σε όλα τα προγράμματα διατροφής τον προ, είναι το μπρόκολο, ο βασιλιάς τον λαχανικών, κάπου διάβασα πως έχει και αντικαταβοληκες ιδιότητες.

Duke-Nukem
20-11-07, 13:19
το μπρόκολο είναι must στην διατροφή !

Muscleboss
20-11-07, 13:28
+ είναι το καλύτερο φυσικό αντι-οιστογονικό. περιέχει την ουσία DIM (Diindolyl Methane) που βοηθάει πολύ στο ορμονολογικό προφίλ των αθλητών bodybuilding.

(αυτό είναι μυστικό, μή το πείτε... :shifty: )

ΜΒ

Duke-Nukem
20-11-07, 13:32
+ ότι αποτελεί το "βαρύ πυροβολικό" :2guns: των λαχανικών στη μάχη κατά του καρκίνου και των λοιπών νοσημάτων φθοράς.

Gasturb
20-11-07, 16:49
Aκόμη δεν τον έβαλα μου το floodαρατα :^^: hehe καλά κάνατε

Να πω κ εγώ την αποψή μου. Οι διατροφές που δίνουν οι pro στα περιοδικά σίγουρα δεν τις λαμβάνω κ εγώ εξ ολοκλήρου υπόψην αλλά προσέχω σε γενικές γράμμες το πλάνο τους κ ίσως κάποιες λεπτομέρειες που τυχόν με βοηθήσουν να βελτιώσω κ την δική μου όπως για παράδεγμα εδώ με τον badell το τι λαχανικά τρώει πχ σπανάκι κτλ. Αναφορικά με το μεταπροπονητικό κοτόπουλο που λες duke δεν συμφωνώ ότι αυτό μπορεί να μην το κάνει γιατί ξέρω γνωστό μας σε πκαλό επίπεδο αθλητή που το ακολουθεί δλδ κοτόπουλο με ρύζι ή πατάτα μεταπροπονητικά οπότε δεν πιστύεω ότι λέει κάτι παρόλογο, τώρα σωστό λάθος ας το κρίνουν αυτοί. Btw το μεταπροπονητικό μου παραμένει πάντα ώς έχει 8)

Εν κατακλείδι ας μην παίρνουμε 'τοις μετρητοίς' τα πάντα αλλά περιληπτικά για τυχόν καμμία καινούργια ιδέα που ίσως δούμε και την ενσωματόσουνε κ στην δική μας διατροφή.

Όσο για το μπρόκολο ναι σε ότι είπαμε απο τότε που το είχα διαβάσει - αν κ δεν μου αρέσει κ πολύ - 1 φορά την εβδομάδα τρώω. Ίσως πρέπει να το ανεβάσω..

Gt

anastasisk
20-11-07, 19:17
Εν κατακλείδι ας μην παίρνουμε 'τοις μετρητοίς' τα πάντα αλλά περιληπτικά για τυχόν καμμία καινούργια ιδέα που ίσως δούμε και την ενσωματόσουνε κ στην δική μας διατροφή.

Όσο για το μπρόκολο ναι σε ότι είπαμε απο τότε που το είχα διαβάσει - αν κ δεν μου αρέσει κ πολύ - 1 φορά την εβδομάδα τρώω. Ίσως πρέπει να το ανεβάσω..

Gt

+1

Kαμια συμβουλη για να μπορεσουμε να φαμε το μπροκολλο.....μια φορα το ειχα φαει με σαλτσα κρεμας γαλακτος και μανιταρια.... :geek:

Gasturb
20-11-07, 19:20
Μόνο βράσιμο (κ όχι για πολύ ώρα) στην κατσαρόλα κ τίποτα άλλο!!

Gt

Duke-Nukem
20-11-07, 19:28
+λίγο αλάτι !

Gasturb
20-11-07, 19:36
επειδη όλες οι τροφές περιέχουν αλάτι το αποφεύγω να προσθέτω και άλλο παντού κυρίως όμως στα λαχανικά, κάπου είχα διαβάσει ότι επηρρεάζει τις βιταμίνες (not sure θα το ξανακοιτάξω)

Gt

billys15
20-11-07, 20:21
Πρεπει να αρχισω να τρωω κι εγω μπροκολο,παρ'ολο που δεν μ'αρεσει η γευση.

Ρε συ anastasisk μπροκολο με κρεμα γαλακτος και μανιταρια??? :food: :green: :green:

anastasisk
20-11-07, 20:57
Η αληθεια ειναι οτι εχω κανει και χειροτερα..... :food: ..... :toast:

KATERINI 144
20-11-07, 21:19
ναι δε θέλει πολύ βράσιμο 10 λεπτά το πολύ, και για να παραμείνει πράσινο και ωραιο το χρωμα του και να μη μαυρίσει όταν το βαλετε στο ψυγείο, μολις το βγάλετε από την κατσαρόλα μετα το βρασιμο κατευθειαν κάτω απο κρύο νερό,
λίγο αλάτι και λίγο λεμόνι επιβάλετε, αλλιώς δεν θα σας ενθουσιάσει η γεύση του, πάντως εγώ το τρώω αρκετά συχνά και είναι ωραίο, αρκεί να μην είναι σκέτο όπως είπα πριν. :rocking:

Antonio
20-11-07, 21:43
μπρόκολο με λεμόνι και λάδι είναι delicious και φούλ αντιοξειδωτικό!!

Όσο για την διατροφη το κρίνω αρκετά καλό. Όσο για τα σχόλια του μεταπροπονητικού από το comeback και μετά δεν παίρνω καθόλου συμπληρώματα παρα μόνο μια πολυβιταμίνη επομένως ακολουθώ κάτι παρόμοιο σαν μεταπροπονητικό. Το σεηκ του κουίκι με whey+dextroze είναι καλό αλλά πιστέυω όχι μονόδρομος.

Gasturb
20-11-07, 21:45
Το σεηκ του κουίκι με whey+dextroze είναι καλό αλλά πιστέυω όχι μονόδρομος.
+1 Πέστα να τα ακουει ο duke να μαθαίνει :^^:

Σχετικά με το λεμόνι 100% ναι κάνει κ καλό αφού βοηθάει έστω κ λίγο στην αφομοίωση, κ για το αλάτι δεν θέλει κόπο αλλά λίγη υπομονή να το συνηθίσεται χωρίς.

Gt

KATERINI 144
20-11-07, 21:51
μπρόκολο με λεμόνι και λάδι είναι delicious και φούλ αντιοξειδωτικό!!

Όσο για την διατροφη το κρίνω αρκετά καλό. Όσο για τα σχόλια του μεταπροπονητικού από το comeback και μετά δεν παίρνω καθόλου συμπληρώματα παρα μόνο μια πολυβιταμίνη επομένως ακολουθώ κάτι παρόμοιο σαν μεταπροπονητικό. Το σεηκ του κουίκι με whey+dextroze είναι καλό αλλά πιστέυω όχι μονόδρομος.

επ, σωστά Antonio, ξέχασα το λαδάκι. :awesome:

Στράτο σωστά, αλλά λίγο αλάτι αν δεν είσαι στο τέλος τις γράμμωσεις δεν πειράζει, και αυτό χρήσιμο είναι.

Gasturb
20-11-07, 22:14
Στράτο σωστά, αλλά λίγο αλάτι αν δεν είσαι στο τέλος τις γράμμωσεις δεν πειράζει, και αυτό χρήσιμο είναι.

Ομολογώ ότι έχω κόψει ζάχαρη κ αλάτι κατά πολύ πέραν του μεταπροπονητικού κ μετα την αερόβια λόγω ηλεκτρολυτών που χάνουμε. Τώρα με το μπρόκολο δεν ξέρω αλλα η γεύση του ειναι λίγο περίεργη κ δεν την πολυκαταλαβαίνω οπότε δεν μου λείπει το αλάτι όπως πχ μου λείπει στο βραστό ρύζι. Οπότε δοκιμάστε το χωρίς αλάτι αν κατεβαίνει συνεχίστε το έτσι :army1:

Anastasisk broccoli ala creme έτρωγες? :geek:

Gt

ioannis1
20-11-07, 22:20
εχω να βαλω αλατι εξτρα στο φαγητο απο το 2000.ολες οι εξετασεις αιματος δειχνουν φυσιολογικο νατριο :welcome:

pikolo
20-11-07, 23:19
μα καλα τρωγεται το κοτοπουλο χωρις λιγο αλατι?

Gasturb
21-11-07, 00:09
Tα παντα τρώγοντε xωρίς αλάτι, απλά μια (κακή) συνήθεια είναι μόνο για την γεύση κ τίποτα άλλο.

Gt

ioannis1
21-11-07, 00:15
βαλε λεμονι και ριγανη και θα δεις. :food:

pikolo
21-11-07, 05:49
οκ κοβουμε και το αλατι πλεον!

Gasturb
21-11-07, 06:11
Tο λες με μια αποφασιστικότα αλλα κ έναν αναστεναγμό ρεσυ πικολο άστα να πάνε! :lol:

Ετσι όμως θα πας μπροστά! keep walking :thumbup:

Gt

Muscleboss
21-11-07, 13:24
Νάτριο είναι απαραίτητο τόσο στην περίοδο όγκου αλλά και στη γράμμωση, καθώς είναι απαραίτητο για μια σειρά οργανικών διαδικασιών.

Δεν είμαι υπερ του να μη χρησιμοποιούμε καθόλου το αλάτι. Μεγάλες ποσότητες νατρίου χάνονται κατά την προπόνηση και με τον ιδρώτα οι οποίες μπορεί να έχουν άσχημη επίπτωση στην ισοροπία των ηλεκτρολυτών.

Τουλάχιστον στο μεταπροπονητικό ρόφημα πρέπει να περιέχεται ποσότητα νατρίου, αυτό έχει πιστοποιηθεί με πολλές έρευνες. Προσωπικά κάνω/συστήνω λογική χρήση αλατιού στην περίοδο αύξησης βάρους και μειωμένη/μηδενική χρήση την περίοδο δίετας λόγω ότι τα περισσότερα φαγητά/ψάρια περιέχουν ικανοποιητικές ποσότητες νατρίου.

:bbbiceps:

ΜΒ

Muscleboss
21-11-07, 13:38
Και να σχολιάσω και κάτι άλλο.

Σχετικά με την έλλειψη μεταπροπονητικού ροφήματος, αν η διατροφή είχε δημοσιευτεί σε άλλο περιοδικό (βλ. Musclemag) σας πληροφορώ ότι όχι απλά θα υπήρχε, αλλά θα ήταν και υπερβολική... το συγκεριμένο περιοδικό δε φημίζεται για τις διαφημίσεις συμπληρωμάτων και αν προσέξετε στη διατροφή του gustavo δεν γίνεται σημαντική αναφορά σε συμπληρώματα. :wink:

Για όποιον δε γνωρίζει, ο gustavo έσκασε υπό το βλέμμα του Milos sarcev...

ΜΒ

KATERINI 144
21-11-07, 13:38
εχω να βαλω αλατι εξτρα στο φαγητο απο το 2000.ολες οι εξετασεις αιματος δειχνουν φυσιολογικο νατριο :welcome:
αρχηγέ εσύ είσαι άλλη περίπτωση, εδώ μιλάμε για νορμάλ καταστάσεις, όχι για σούπερμαν :bodybuilder2:

συμφωνώ με MB :rocking:

Sourlas
21-11-07, 14:15
Προσωπικά δεν πολυπιστεύω τις διαιτες που παρουσιαζουν τα περιοδικα για τους προ,για τον λόγο ότι είναι επαγγελματίες και δύσκολα θα αποκάλυπταν τα μυστικά τους ολα.Οχι όμως ότι απέχουν απο την πραγματικότητα πολύ, γιατί έτσι κ αλλιώς καθαρά τρώνε.


Όσο για το μπρόκολο με λάδι και πολυ πολυ λεμόνι είναι το αγαπημένο μου πολύ πριν μάθω τις ιδιότητές του.Δοκιμάστε το έτσι.

ketou21
07-08-11, 13:41
μα καλα τρωγεται το κοτοπουλο χωρις λιγο αλατι?

ligo ketchup apo panw i bbq sauce ki eisai ok ;)

steg
07-08-11, 17:10
Ξεθάφτηκε ένα θέμα 4ετίας αλλά άξιζε γιατί υπήρχαν πολύ ενδιαφέροντα πράγματα στη συνέντευξη του γουσταύου. Τα χάιλάιτς:

* Κόβει μαχαίρι τα ροφήματα πρωτεϊνης στη γράμμωση γιατί τον φουσκώνουν και γιατί "they have chemicals and other things"... Χμ...:unsure:
* Υδατάνθρακα παίρνει μόνο το πρωί από κουάκερ και μετά την προπόνηση από μία μεγάλη πατάτα.

kostas11
07-08-11, 18:04
πιστευτε οτι ειναι αληθινη αυτη η διατροφη ? :green:

steg
08-08-11, 10:36
Μπορεί να λείπουν τα ντεπονάκια (που έτσι κι αλλιώς δεν πιάνονται ως διατροφή) αλλά στα βασικά σημεία της γιατί να μην είναι αληθινή;

Txc
08-08-11, 18:33
Για μενα κανεις δεν ειναι φυσικος απο αθλητες τετοιου επιππεδου, δειτε μυικη μαζα που εχει ο τυπος και ολα αυτα απο μπροκολο και κοτοπουλακι βαλε και καμια 15ετια bb? Δεν νομιζω...