PDA

Επιστροφή στο Forum : Καποια βασικα πραγματα για τους νεους!



billys15
20-11-07, 18:48
Λοιπον,αν και δεν εχω μεγαλη εμπειρια στον τομεα του bodybuilding,θελοντας να βοηθησω τυχον καινουργια μελη που θελουν να μαθουν και ειναι "μπερδεμενα",μεχρι τωρα αυτα που εχω καταλαβει ειναι τα εξης:

1) Δεν υπαρχει σωστο ή λαθος προγραμμα.Ο,τι προγραμμα και να κανεις θα σε πιασει,εφοσον η διατροφη σου ειναι καλη.Αν π.χ. τωρα κανεις 3χ10 στις πιεσεις παγκου και το κανεις για,ας πουμε,5-6 μηνες,αν το αλλαξεις σε 2χ5-7 θα σε πιασει και θα δωσει αυτο το περαιτερω "κλικ" για αναπτυξη.Σημαινει οτι το "2χ5-7" ειναι ο μαγικος αριθμος σετ-επαναληψεων?? Εννοειται πως οχι.Ακομα κι αν κανεις για 3-4 βδομαδες 20-18-16-14 επαναληψεις αντιστοιχα,κι αυτο θα εχει το θετικο του στην μυικη αναπτυξη.Σημασια εχει η αλλαγη.Οποτε ολα τα προγραμματα δουλευουν,αλλα και ολα δεν δουλευουν,αναλογως τη διατροφη,που...

2) ...κι η διατροφη θα πρεπει να εχει καποιες βασικες αρχες.Δηλαδη να εχει τουλαχιστον 1χ σωματικο βαρος πρωτεϊνη,300-500 γρ. υδατανθρακες (αναλογα το βαρος σας) και καπου στο 1/2χσ.β. λιπος.Εαν δεν τρωτε καλα,τοτε οσες ωρες και να περασετε στο γυμναστηριο δεν θα εχετε τα αποτελεσματα που ζητατε.

3) Δεν υπαρχει η "τελεια" ωρα που πρεπει να περνατε στο γυμναστηριο.Απο πρακτικη εμπειρια--που ειναι αυτη που μετραει πιο πολυ για μενα τουλαχιστον--βλεπουμε το εξης:οι παλιοι καθονταν 1.5-2 ωρες στο γυμναστηριο,αλλα ειχαν χτισει ωραιο σωμα.Βλεπουμε απο την αλλη τους συγχρονους αθλουμενους που καθονται 45-60 λεπτα,αλλα και παλι εχουν καλα αποτελεσματα.

4) Δεν υπαρχουν μαγικα συμπληρωματα.Εαν υπηρχαν,τοτε ολοι θα τα παιρναμε και θα ειχαμε τουμπανιασει ως δια μαγειας.Και κατι συμπληρωματα τυπου muscletech που λεει οτι με τα προϊοντα τους βαζεις 19,23977 kg μεσα σε 8 μερες κλπ,αυτα ειναι σκετη απατη,ολα ψεματα.

5) Δεν μπορειτε να γραμμωσετε χωρις να εχετε κατι να δειξετε.Αν δεν βαλετε μυες πανω σας,τοτε τι να την κανετε την γραμμωση? Τσαμπα καιρος,χρονος,χρημα,κουραση κλπ... Οποτε,εκτος κι αν ειστε 30% λιπος και πανω,ξεχαστε τη γραμμωση για αρχη.

6) Μην ειστε ανυπομονοι,τα αποτελεσματα ερχονται σιγα σιγα και δεν πρεπει να πτωειστε αν βλεπετε οτι σε δυο μηνες δεν κανετε το σωμα που θελετε,το λεω γιατι υπαρχουν πολλοι που νομιζουν πως το σωμα γινεται κατευθειαν μεσα σε μικρο χρονικο διαστημα,αλλα αυτο ειναι λαθος.

7) Μην κανετε ολο τα ιδια κιλα,επαναληψεις ή τις ιδιες τεχνικες στο γυμναστηριο.Αν θελετε να εχετε προοδο τοτε αυξηστε την ενταση καποιες φορες,ανεβαστε κιλα οσο πιο συχνα μπορειτε-σε καθε προπονηση αν ειναι δυνατον-αρκει ομως να κρατατε καλη τεχνικη ή καντε περισσοτερες επαναληψεις με τα ιδια κιλα και μην εχετε καποιον στανταρ αριθμο,π.χ. 8.Βλεπετε οτι βγαζετε αυτες τις 8 ευκολα? Ωραια,τοτε καντε 9-10 ή βαλτε 2.5-5kg παραπανω και καντε 6 ή 3-4 αντιστοιχα,δεν πειραζει.Θυμηθειτε,αν θελετε να σας προσφερει το 100% το γυμναστηριο,τοτε να του προσφερετε κι εσεις το 100%.

8 ) Αν σας πει καποιος "ρε συ μην κανεις βαρη,θα σφιξει το λιπος,θα γινει μυς και μετα δεν θα φευγει" να ξερετε οτι αυτος δεν εχει ιδεα απο bodybuilding και οτι αυτο που λεει απλα δεν ειναι δυνατον να συμβει.

9) Αν ακουσετε το πετυχημενο "αν δεν παρεις πρωτεϊνες και κρεατινες δεν θα εχεις αποτελεσμα" πειτε τους αυτο που λεω στο 4 και οτι δεν ξερουν τιποτα.

10) Τα αναβολικα στεροειδη δεν ειναι μαγικα χαπια ή ενεσεις.Μην νομιζετε οτι κανετε την ενεση π.χ. σημερα και αυριο με το που ξυπνησετε θα εχετε γινει τουμπανα σαν αυτους που βλεπετε στους αγωνες.

11) Τα αναβολικα στεροειδη δεν ειναι η μονη λυση στο bodybuilding.Δηλαδη για να βαλετε μυικη μαζα ή να καψετε λιπος δεν χρειαζεται ντε και καλα να παρετε αναβολικα,οπως ελεγε μια γυμναστρια που μολις ειχε τελειωσει τη σχολη σε ενα ελληνικο forum,και ακομα θυμαμαι ακριβως τα λογια της:"για να φουσκωσεις θα πρεπει να κανεις χρηση φαρμακων,αλλιως δεν υπαρχει τροπος,μετα ομως για να γραμμωσεις ε τοτε θα μπορεις και με φυσικους τροπους".Ειχα παθει πλακα......:banghead: :banghead:

12) Μην ακουτε τον καθε ανιδεο που σας λεει "μην κανεις σκουωτ και αρσεις θανατου γιατι θα παθεις μεγαλη ζημια!".Οταν εκτελεις τις 2 αυτες ασκησεις με σωστη τεχνικη τοτε εισαι 100% ΟΚ.Αρχιστε με σκετη μπαρα στην αρχη μεχρι να τις μαθετε και μετα σιγα σιγα ανεβαστε κιλα.

13) Μην αγχωνεστε για το ποια whey ή κρεατινη mono θα παρετε,σε γενικες γραμμες ολες ειναι το ιδιο,απλως βρειτε την πιο φθηνη και παρτε την :wink:

14) Να θυμαστε το εξης: ο,τι "συμπληρωμα" ειναι ακυνδινο δεν σου αλλαζει το σωμα ριζικα... Αποφασιστε και παρτε τις δικες σας αποφασεις.

15) Αν θελετε να αρχισετε σοβαρο bodybuilding και βρισκεστε στην εφηβια ή και σε πιο μικρη ηλικια καντε το και μην φοβαστε για το οτι "θα μεινετε κοντοι".Αν εκτελειτε σωστα τις ασκησεις δεν εχετε τιποτα να φοβηθειτε,ισα ισα υπαρχει περιπτωση να βαλετε ποντους λογω των ορμονων που εμπλεκονται στο "παιχνιδι",και εννοω τις φυσικες ορμονες που εκκρινει το σωμα μας κατα την ασκηση.

16) Δεν υπαρχει τροπος να χασετε λιπος μονο απο ενα μερος του σωματος (τουλαχιστον αξιολογο ποσο λιπους).Αν θελετε να αδυνατισετε πρεπει να κανετε αεροβικη,βαρη και σωστη διατροφη και να χασετε λιπος απο ολο το σωμα.

17) Δεν ισχυει το "ε,ενταξει μωρε κανει βαρη τωρα αλλα θα τον δω οταν θα κρεμασει στα 50 του".

18 ) Επισης δεν ισχυει το "8-10 επαναληψεις για ογκο και 15 για γραμμωση".Αυτα τα δυο επηρεαζονται κυριως απο την διατροφη.

19) Αν δεν νιωθετε αυτο το "καψιμο" μην φοβαστε,δεν σημαινει οτι δεν αναπτυσεστε.

20) Χρειαζεται εμφαση και η αρνητικη κινηση,2" ειναι καλα,αλλα μπορει να φτασει μεχρι 9-10",οπου δεν κανουμε καθολου την θετικη κινηση,μονο αρνητικες.

Αυτα για τωρα,στο μελλον θα προστεθουν και παραπανω πραγματα.

gpol
20-11-07, 19:32
Για το λιπος, γιατι τοσο χαμηλα? Θα ελεγα καποιος να εχει τουλαχιστον ισο με 15% των ημερησιων θερμιδων απο λιπος

RUHL
20-11-07, 19:39
Απετω απο τον συγραφεα να πει ποσο χρονων ειναι(νεο:green: )http://imageshack.gr/files/n565ydyu98i9ovvm7s49.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=n565ydyu98i9ovvm7s49.gif)

Καλα τα λεει ο billys μαγικα χαπια δεν υπαρχουν μονο μαγικες ενεσεις :green: α και για τους νεους που αρχιζουν το σπορ πρεπει να βαζουν πολυ μακρινους στοχους γιατι περνει πολυ καιρο να φτιαξεις οτιδηποτε μηνες εως και πολλα χρονια

Βασικα εγω τους σχετικα καινουριους οχι στο φορουμ στο χωρο του ΒΒ θα τους εβαζα να τα διαβασουν αυτα με το ζορυ να πεταγονται σαν τα readme :P γιατι υπαρχουν πολοι μυθοι και ολοι λενε πολλα αλλα πιος εχει δικιο τελικα? 8)
Αντε billy γεμισετο :awesome:

billys15
20-11-07, 20:10
gpol γι'αυτο λεω καπου στο 1/2,γιατι π.χ. σε μενα βγαινει καπου στα 60 και κατι γρ. περιπου,οποτε χονδρικα το ανεφερα.

Ruhl καλα που το ειπες αυτο για τα αποτελεσματα,ηθελα να το βαλω απο πριν αλλα το ξεχασα :banghead:..........ΟΚ γραφτηκε :thumbsup:

KATERINI 144
20-11-07, 21:38
έτσι μπιλι, μπράβο, αυτό καλύτερα να μπει πρώτο πρώτο στο φορουμ για να μην έχουμε και εδώ στο μέλλον ερωτήσεις του τύπου

""τη πρωτεΐνη να πάρω παιδιά?? ποια μου προτείνετε?? υπόψιν δε θέλω να φουσκώσω και πολύ ""

:bbbiceps:

:green: :green:

gpol
20-11-07, 21:43
:clapping: billy

billys15
21-11-07, 09:14
Να'στε καλα παιδια :awesome:

billys15
09-12-07, 22:14
Guys update το αρχικο post.Ριχτε καμια αλλη ιδεα γιατι εχω ξεμεινει. :)

Steve KinG STyLe
20-09-08, 12:17
Μπραβο ρε Μπιλαρα!!!! :awesome:

TRIANTAFYLLOU
20-09-08, 18:21
:clap: :clap: billy

SOLID
20-09-08, 19:15
Σωστος!!!!!!!!(ο νεος) :P :P :P
Πολυ καλο μπραβο Βιλλ!!!!!!!!!!!

SOLID
20-09-08, 19:23
Να προσθεσω και εγω το κατιτις μου.Σταδιακα ερχεται η αναπτυξη θα ανεβαζετε κιλα αναλογα με το ποσο ευκολα βγαζετε τις επαναληψεις οταν δειτε οτι οι 8 πχ βγαινουν ευκολα τοτε ειναι η ωρα να αυξηθουν κιλα!!!Και μην απογοητευεστε αν ο φιλος σας που γραφτηκατε και αρχισατε μαζι κανει περισσοτερα κιλα,μιλαμε για σωματοδομη οχι για αρση βαρων μπορει να κλεβει στην ασκηση σε τετοιο σημειο που να μην εχει μυικα οφελη και ισα ισα να κινδυνευει με τραυματισμο,ενα μικροτερο βαρος εως και αρκετα μικροτερο ακομα μπορει να κανει την ιδια δουλεια με ενα μεγαλυτερο βαρος αν χρησιμοποιηθει ΣΩΣΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

billys15
21-09-08, 17:23
Thanks!

Πολυ σωστος ο solid! :thumbup:

kounelos
29-10-08, 17:18
:clapping: :clapping: σωστος

billys15
18-12-08, 23:03
Λοιπον,μπορει να αργησα να το γραψω,αλλα ΟΚ.Ευτυχως που το καταλαβα νωρις :)

20) Εμεις οι αρχαριοι,αντε ας μην πω πρεπει,ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να κανουμε πρωτα προγραμμα δυναμης και μετα προγραμμα υπερτροφιας.Γιατι αυτο? Επειδη π.χ. με 50-60-70 κιλα σκουωτ ή παγκο,δεν προκειται να βαλουμε σοβαρο κρεας πανω μας.Θα γραψω στο περιπου ποσα πιστευω οτι πρεπει να φτασουμε minimum πριν κανουμε προγραμμα για μαζα.

Σκουωτ--->110-120
Αρσεις--->120
Κωπηλατικη--->90-100
Παγκος--->100
Πιεσεις ωμων--->70-80 (εγω προτιμω τις οπισθολαιμιες γιατι τα νουμερα ανεβαινουν πιο γρηγορα :lol: )

Αυτα ειναι η προσωπικη μου εκτιμηση.Εννοειται ειναι και με βαση το βαρος.Π.χ. καποιος που ειναι 60 κιλα δεν φτανει και τοσο ευκολα τα 120 σκουωτ ας πουμε,οποτε παιζει το νουμερο.Αλλα και παλι αυτο ειναι σχετικο...

napstor
18-12-08, 23:22
πολυ σωστος ο bill :clapping:

slaine
19-12-08, 00:03
Λοιπον,μπορει να αργησα να το γραψω,αλλα ΟΚ.Ευτυχως που το καταλαβα νωρις :)

20) Εμεις οι αρχαριοι,αντε ας μην πω πρεπει,ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να κανουμε πρωτα προγραμμα δυναμης και μετα προγραμμα υπερτροφιας.Γιατι αυτο? Επειδη π.χ. με 50-60-70 κιλα σκουωτ ή παγκο,δεν προκειται να βαλουμε σοβαρο κρεας πανω μας.Θα γραψω στο περιπου ποσα πιστευω οτι πρεπει να φτασουμε minimum πριν κανουμε προγραμμα για μαζα.

Σκουωτ--->110-120
Αρσεις--->120
Κωπηλατικη--->90-100
Παγκος--->100
Πιεσεις ωμων--->70-80 (εγω προτιμω τις οπισθολαιμιες γιατι τα νουμερα ανεβαινουν πιο γρηγορα :lol: )

Αυτα ειναι η προσωπικη μου εκτιμηση.Εννοειται ειναι και με βαση το βαρος.Π.χ. καποιος που ειναι 60 κιλα δεν φτανει και τοσο ευκολα τα 120 σκουωτ ας πουμε,οποτε παιζει το νουμερο.Αλλα και παλι αυτο ειναι σχετικο...

καταλαβαίνω τη λογική σου και συμφωνώ από τη μία αλλά απο την άλλη κάποιος που είναι στην αρχή αν κάνει πρόγραμμα δύναμης έχει αυξημένες πιθανότητες να τραυματιστεί νομίζω.

RUHL
19-12-08, 00:22
εγω για καποιο λογο βασηλακη στην ηλικια σου χωρις προγραμμα προπονησης δυναμης και πολλα περι προπονησης με weider προπονηση 16-20 σετακια εφτασα αυτα τα νουμερα που γραφεις και τα ξεπερασα μπορω να πω αχαχχααχ μερικα χααχ

καταραμενε :green:


καλα σλαινε αυτα δεν ειναι για αρχαριους ενοειτε να εχουν καποια προυπηρεσια και τα λεει και καπως περιεργα αυτος ειναι καποιοι μηνες τον χρονο αφου εχεις φτασεις καπου οχι ολο τον χρονο αρσηβαρηστες δεν ειμαστε

billys15
19-12-08, 00:33
Εμ Alex δεν φταιω εγω αν ειστε λιγοι οι χαρισματικοι :lol:

Nick νταξει δεν λεω με το που πιασει μπαρα καποιος ρε συ να κανει τριπλες ή τεσσαρες ουτε να παει κατευθειαν για κοπωση.Ας κανει 3-4 βδομαδες προσαρμογη με πολλες επαναληψεις για να "ζεσταθει" το νευρικο συστημα και οι τενοντες,και απο κει και περα ας ανεβαινει.Δεν διαφωνω σε αυτο που λες,αλλα το να μην ανεβαζει καποιος κιλα εχοντας σαν δικιολογια το "φοβαμαι επειδη ειμαι νεος και δεν θελω να τραυματιστω",οπως ξερεις κι εσυ πολυ καλα,εχει οδηγησει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ στην διακοπη του γυμναστηριου,πολυ απλα επειδη δεν βλεπουν καποιο αποτελεσμα.Οποτε κινουμαστε εξυπνα :)

TRIANTAFYLLOU
19-12-08, 01:05
μπράβο ρε βασιλάκη πολύ σωστά τα λές και έχω να πώ πώς ότι κάνεις αν το κάνεις σωστά είτε δύναμη η αντοχή δεν τραυματίζεσε , αλλά το σωστά είναι σχετικό να είναι απο άτομο που να γνωρίζει το είδος προπόνησης εκτός μερικές περιπτώσεις όπως σε επίπεδο πρωταθλητισμού , εκεί θέλει ακόμη μεγαλύτερη πειθαρχία σε θέματα πρόληψης δηλαδή καλή προθέρμανση αποθεραπεία γιατί στον πρωταθλητισμό δουλεύουμε οριακά .

και η προπόνηση πρέπει να είναι ανάλογη και με την ηλικία του αθλητή δεν μιλάω μόνο για ββ δηλαδή στην εφηβεία δημιουργεί μια καλή υποδομή και στην ολοκλήρωση της ανάπτυξης ανεβάζει στο μάξιμουμ.

και για μια ακόμη φορά θα πώ για την ηλικία σου μ αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσε :thumbsup:

BRaWNy
19-12-08, 10:36
καταλαβαίνω τη λογική σου και συμφωνώ από τη μία αλλά απο την άλλη κάποιος που είναι στην αρχή αν κάνει πρόγραμμα δύναμης έχει αυξημένες πιθανότητες να τραυματιστεί νομίζω.Εγω θα έλεγα ότι οι τραυματισμοί είναι θέμα κακής χρήσης της προπόνησης, ειτε απο άποψη τεχνικής είτε απο άποψη εγωισμού κλπ, τα οποία μπορει να είναι και αλληλένδετα, αλλά και απο άλλους παράγοντες όπως κακή χρήση προθέρμανσης ή έλλειψη αυτής κ.α.
Όσο για την προπόνηση δύναμης, να συμπληρώσω ότι εγω πιστευω ότι αυτη θα βοηθήσει και ότι ειναι ο βασικός παράγοντας, στο να μειωθούν οι πιθανότητες τραυματισμών, ειδικότερα στο μέλλον.
Καλό είναι να μην λείπει ποτέ η προπόνηση δύναμης, και εννοώ να υπάρχει υπο ολες τις μορφές της και να εναλλάσονται, δηλαδή, δύναμη μπορει να έρθει και μεσα απο την προπόνηση υπερτροφίας, όπως και υπερτροφία μπορει να έρει μέσα απο την προπόνηση δύναμης.
Αν το καλοσκεφτούμε, η αυξηση των κιλών στην προπόνηση δεν έρχεται επειδή υπήρξε υπερτροφία στους μυες, αλλά διότι μεσα απο την προπόνηση για αυτήν αυξηθηκε και η δύναμη.
Επίσης πιστεύω, ότι ξεκινώντας κάποιος καθαρά με προπόνηση υπερτροφίας (και ίσως πιό συγκεκριμένα, με προπόνηση προχωρημένων) και πηγαίνοντας απλά through the motions, χωρις να θέλει να βελτιωσει την δύναμή του (δηλαδή αυτη να βελτιωνεται στο ελάχιστο), αλλά και χωρις την χρησιμοποίηση βασικών πολυαρθρικών ασκήσεων, και χωρις να θέλει να βελτιώσει την τεχνική του και συνεπώς και την βελτιστοποίηση των λειτουργιών του μυικού συστήματος (αλλά και οργανισμού), καθως και στασης (συνεργασία οστων-μυων αν μπορουμε να το πούμε και έτσι), δυνάμωμα οστών (μεσα απο την βαριά προπόνηση), αξιοποίηση των αλυσίδων μυών, που παίζουν ρόλο στο να αποδίδουν τα μέγιστα άλλοι μυες και ομάδες, ή και όλοι οι μυες και το σωμα, και συνεπώς καλύτερη μάθηση και έκφραση απόδοσης των motor units κλπ, ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ τις πιθανότητες τραυματισμών και στο παρόν και στο μέλλον.
Αυτό που βλέπω στα γυμναστήρια, του να βάζουν τους αρχάριους να ξεκινούν με ασκήσεις σε μηχανήματα ή και ασκήσεις που για να αποδόσουν/λειτουρήσουν, χρειάζεται κάποιο backround στην δύναμη, νευρομυική συναρμογή κλπ αλλά και προπόνηση, και να τους αποτρέπουν κιόλας να χρησιμοποιούν ασκήσεις που είναι το Α και το Ω για όλους τους στόχους, με την δικαιολογία ότι είναι επικίνδυνες κλπ, δεν μου αρέεσει καθόλου και το βρίσκω εντελώς λάθος και "επικίνδυνο".
Αυτα είναι απλά άποψή μου.

"Ένας πατέρας αγοράζει ποδήλατο στον μικρό του γιό, για να μαθει να το οδηγεί και συνεπώς να το χρησιμοποιεί για όλους τους λόγους που προορίζεται.
Ο γιος πριν καλά καλά το "ανεβεί", προσπαθεί να το οδηγήσει "χωρις χέρια" που λέμε, και αυξάνεται η πιθανότητα στο να καταλήξει και "χωρις δόντια" εαν πέσει και υπάρξει ατύχημα.
Κι αν γίνει αυτό ή φανει ότι πάει να γίνει, υπάρχουν και περιπτώσεις που κάθεται και λέει (ειτε αυτός ειτε ο πατερας του), "μάλλον το ποδήλατο δεν είναι για μας, δεν πάμε σε μηχανάκι".
Απλά ένα παραδειγμα με σκοπό την κατανόηση των παραπάνω που είπα, αν και μπορουν να υπάρξουν και στην πραγματικότητα τέτοιες περιπτώσεις.

Ωραία η ιδέα για τέτοιο τόπικ, κι αν υπάρχει συμμετοχή και συμβολή απο όλους για περισσότερα, με τον καιρό θα γίνεται όλο και καλύτερο.

Doctorg
19-12-08, 11:46
Ωραίο το άρθρο σου Billy :clap:

billys15
19-12-08, 15:59
Να 'σαι καλα Ηλια.Αυτο που αναφερεις οτι βοηθαει στην σωστοτερη αναπτυξη,το λεω σε αυτους που μου λενε "τα βαρη κοντενουν" κλπ,και με κοιτανε σαν εξωγηινο.

George αλλα και napstor,thanks για τα καλα λογια :)

slaine
19-12-08, 16:22
Σίγουρα αν γίνει σωστά η προπόνηση δύναμης (και γενικά τα πάντα) δε δημιουργούνται προβλήματα αλλά ξέρετε ότι ακόμα και οι πιο έμπειροι ββερς (επαγγελματίες ή μη) κάνουν λάθη και τραυματίζονται....

BRaWNy
19-12-08, 20:35
Σίγουρα αν γίνει σωστά η προπόνηση δύναμης (και γενικά τα πάντα) δε δημιουργούνται προβλήματα αλλά ξέρετε ότι ακόμα και οι πιο έμπειροι ββερς (επαγγελματίες ή μη) κάνουν λάθη και τραυματίζονται....Οι περισσότεροι απο αυτούς διότι δεν ξεκίνησαν σωστά και με την σωστή νοοτροπία, αλλά και γιατι πιθανότατα ακόμη την διατηρούν και μετέπειτα.
Μιλάμε για τραυματισμούς απο τις κακες χρησεις κλπ που ανέφερα και παραπάνω και λάθος εκτιμήσεις, και όχι για κακές στιγμές.

Όσο για τα λάθη, είναι σχετικό.
Λάθη μπορουν να γίνουν και με τις σωστές επιλογές, λάθη μπορουν να γίνουν και με προπόνηση δύναμης, λάθη μπορουν να γίνουν και με προπόνηση καθαρά για υπερτροφία κλπ κλπ

Eimai_fetes
09-04-09, 19:30
Αν κ το τελευταιο ποστ γραφτηκε πριν 5 μηνες, εγω εχω να πω οτι οσα μου μαθατε εδω μεσα, ολα αυτα αναγραφονται κ στο ποστ....
Οταν ξεκινησα πριν 9 μηνες την σωστη διατροφη-προπονηση δεν ηξερα τιποτα... Στο γυμναστηριο μου ειπε ενα παλικαρι...μπες στο bodybuilding.gr κ θα μαθεις πολλα....

Οντως ενταχθηκα στην παρεα αυτη κ εμαθα ΟΤΙ (λιγα-αλλα σωστα) ξερω μεχρι τωρα. Κ ξερετε σε ποσους εχω πει να γραφτουν εδω μεσα για να μαθουν ;;;
(Θελω 4+ χερια για να τους μετρησω) ....

Παλι καλα που υπαρχετε εσεις, κ ανοιγετε κ τα ματια στα νεα παιδια, γιατι εκτος
του οτι ακουγα μαλακιες για χρονια (περι γυμναστηριου, πρωτεινη, κρεατινης κτλ) τελικα ολα αυτα ειναι απλα μυθοι....

Κ οντως, αν κανεις σωστα τα οσα αναγραφει το παλικαρι στο 1ο ποστ, μπορει κ μεσα σε λιγους μηνες να δεις διαφορα στο σωμα σου...

Geo84
06-05-09, 12:51
ή καντε περισσοτερες επαναληψεις με τα ιδια κιλα και μην εχετε καποιον στανταρ αριθμο,π.χ. 8.Βλεπετε οτι βγαζετε αυτες τις 8 ευκολα? Ωραια,τοτε καντε 9-10

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες billy :thumbup:

Μόνο σε αυτό θα διαφωνήσω...όταν έχετε κυρίως οι αρχάριοι 4 ασκήσεις μιας μυικής ομάδας κάντε ακριβώς όσα σετ και επαναλήψεις γράφει το προγραμμα σας...μπορεί να νομίζετε ότι μπορείτε παραπάνω αλλά μπορεί και να χάσετε ενέργεια για τα επόμενα σετ-ασκήσεις μυικής ομάδας και να μη βγούνε όπως το πρόγραμμα...(αν θέλετε μπορείτε να αυξήσετε επαναλήψεις στο τελευταίο σετ)...κάντε το όπως το λέει το προγραμμα και στο τέλος της προπόνησης αν βγει όλη ευκολα βάλτε 2-3 επαναλήψεις ή κιλά παραπάνω για την επόμενη φορά που θα κάνετε την ίδια μυική ομάδα...

υ.γ. αν κάποιος σας πει ότι παίρνοντας πρωτείνη θα βγάλετε τρίχες στα ούλα μη το πιστέψετε...το έχω ακοπύσει ΚΑΙ αυτό... :doh:

mantus3
07-05-09, 00:21
εδω εγω καθησα κ διαβασα 2 φορες το ιδιο ποστ κ μετα καταλαβα οτι ειναι ιδιο.. τι να λεμε τωρα... εγω που δεν εχω στα ουλα αλλα εχω στην πλατη λετε να ειναι απο την κρεατινη?

Geo84
07-05-09, 11:14
:rolf::rolf::rolf::rolf:

Μια φορά πάτησα καταχώρηση δε ξέρω τι έπαιξε...κάποιος mod να σβήσει το ένα...

willy
24-05-09, 13:36
Billy το άρθρο σου με κάλυψε αρκετά κενά μπορώ να πώ (απορίες).
Ευχαριστώ! :bowdown::thumbup:

billys15
24-05-09, 14:33
Να 'σαι καλα ;)

destroyerody94
24-05-09, 16:15
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες billy :thumbup:

Μόνο σε αυτό θα διαφωνήσω...όταν έχετε κυρίως οι αρχάριοι 4 ασκήσεις μιας μυικής ομάδας κάντε ακριβώς όσα σετ και επαναλήψεις γράφει το προγραμμα σας...μπορεί να νομίζετε ότι μπορείτε παραπάνω αλλά μπορεί και να χάσετε ενέργεια για τα επόμενα σετ-ασκήσεις μυικής ομάδας και να μη βγούνε όπως το πρόγραμμα...(αν θέλετε μπορείτε να αυξήσετε επαναλήψεις στο τελευταίο σετ)...κάντε το όπως το λέει το προγραμμα και στο τέλος της προπόνησης αν βγει όλη ευκολα βάλτε 2-3 επαναλήψεις ή κιλά παραπάνω για την επόμενη φορά που θα κάνετε την ίδια μυική ομάδα...

υ.γ. αν κάποιος σας πει ότι παίρνοντας πρωτείνη θα βγάλετε τρίχες στα ούλα μη το πιστέψετε...το έχω ακοπύσει ΚΑΙ αυτό... :doh:

αυτο δεν το επιασα........κακο ειναι να χασει ενεργεια; ουσιαστικα για αυτο παει στο γυμναστηριο.....k αυτο μερος της προπονησης ειναι και μαλιστα το σημαντικοτατο νομιζω......:)

billys15
24-05-09, 23:10
Ο Geo εννοει οτι δεν χρειαζεται και ισως δεν πρεπει να πηγαινουμε μεχρι κοπωση οταν εχουμε πολλα σετ,γιατι ετσι δεν θα αποδωσουμε στα αλλα,θα χασουμε και ωρα που δεν πρεπει.

iliaspap88
24-05-09, 23:22
καλησπερα παιδια...!!! διαβασα το ποστ κ μπερδευτικα... ειχα διαβασει σ΄ένα αρθρο για το προγραμμα προπονησης κ ελεγε απο 6-12 επαναληψεις... κ εδω μας λεει ο φιλος... ο,τι βγει κ οσο παει... χωρις να θελω να το παιξω εξυπνος λ εντελως φιλικα... δηλαδη να μπαινω στο γυμναστηριο να παιζω π.χ. στηθος... ο,τι ασκηση να'ναι κ ο,τι επαναληψεις βγουν ή εχω ορεξη κ τετοια...??? κ απλα βαση της διατροφης να ειμαι σε φαση ογκου ή γραμμωσης???

mantus3
25-05-09, 00:37
καλησπερα παιδια...!!! διαβασα το ποστ κ μπερδευτικα... ειχα διαβασει σ΄ένα αρθρο για το προγραμμα προπονησης κ ελεγε απο 6-12 επαναληψεις... κ εδω μας λεει ο φιλος... ο,τι βγει κ οσο παει... χωρις να θελω να το παιξω εξυπνος λ εντελως φιλικα... δηλαδη να μπαινω στο γυμναστηριο να παιζω π.χ. στηθος... ο,τι ασκηση να'ναι κ ο,τι επαναληψεις βγουν ή εχω ορεξη κ τετοια...??? κ απλα βαση της διατροφης να ειμαι σε φαση ογκου ή γραμμωσης???

αυτο που θα προτινα εγω ετσι οπως το θετεις το θεμα, θα ηταν απλα να παιξεις 6-12 για καποιο διαστιμα μεχρι να αρχησεις να ακους το σωμα σου κ να εχεις την δυνατοτητα να κανεις ενα δικο σου πλανο προπονισης....

billys15
25-05-09, 00:38
Με το "οσο παει" δεν εννοω να παιρνεις αλτηρες και αντε κανουμε επαναληψεις,οχι.Εννοω να μην κολλαμε σε επαναληψεις του στυλ "8αρια,12αρια,15αρια",σαν να μην υπαρχουν κι οι αλλες οι επαναληψεις και σαν να αναγνωριζει ο μυς οτι μονο με τα συγκεκριμενα αναπτυσσεται.Αυτο θελω να πω,αν δεις οτι με ενα βαρος που την προηγουμενη προπονηση εκανες 3 επαναληψεις,μπες με αυτο και κανε μεχρι να καταλαβεις οτι σε επιασε,ειτε πας μεχρι απολυτη κοπωση ειτε οχι.

iliaspap88
25-05-09, 00:43
πολυ καλο ποστ παντως γιατι ειναι πολυ ενημερωμενο το φορουν αλλα καμια φορα ψαχνεις για να μαθεις πραγματα... κ ειναι τα περισσοτερα σκορπια μεσα σε συζητησεις ασχετες με τον τιτλο του ποστ... ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω...!!!:clap::clap:

destroyerody94
25-05-09, 12:09
Ο Geo εννοει οτι δεν χρειαζεται και ισως δεν πρεπει να πηγαινουμε μεχρι κοπωση οταν εχουμε πολλα σετ,γιατι ετσι δεν θα αποδωσουμε στα αλλα,θα χασουμε και ωρα που δεν πρεπει.

ε3ακολου8ω να μη συμφωνω γιατι αν ειναι να πηγαινεις και να κανεις πολλα ανουσια σχεδον σετ και 2-3 μεχρι κοπωση καλυτερα να κανεις 1 παραπανω μεχρι κοπωση και κανενα χωρις(εκτος απο το ζεσταμα εννοειται)....τι να πω μου φαινεται τσαμπα χρονος........
:toast:

Nikol18
16-06-10, 23:20
Λοιπόν είμαι καινούριος και η ερώτηση μου μπορεί να φανεί κάπως χαζή...Ήθελα να πω πως κάνω πάγκο 20 κιλά 10 επαναλήψεις 3 σετ...Για να ανεβάσω όγκο πρέπει να βάλω πιο πολλά κιλά και να κάνω λιγότερες επαναλήψεις ή ... ?

GEORGEXX1
16-06-10, 23:27
Λοιπόν είμαι καινούριος και η ερώτηση μου μπορεί να φανεί κάπως χαζή...Ήθελα να πω πως κάνω πάγκο 20 κιλά 10 επαναλήψεις 3 σετ...Για να ανεβάσω όγκο πρέπει να βάλω πιο πολλά κιλά και να κάνω λιγότερες επαναλήψεις ή ... ?

ακριβως ετσι,τοσα κιλα ωστε οι δυο τελευταιες επαναληψεις να βγαινουν με το ζορι

Nikol18
16-06-10, 23:33
40 κιλά βαζω,έκανα λαθος...!αν θελω να κατεβω επαναληψεις αλλα να βαλω πιο πολλα κιλα θα με βοηθησει?

GEORGEXX1
16-06-10, 23:38
αυτο λεμε, σε καθε σετ ανεβαζεις κιλα κατεβαζεις επαναληψεις

Mitsen
17-06-10, 01:32
Από ότι έχω μάθει διαβάζοντας (και διορθώστε μα άμα είμαι λάθος) τα σωστά κιλά πρέπει να είναι τόσα ώστε η 10-12τι επανάληψη να βγαίνει με πολύ δυσκολία στις μεγάλες μυϊκές ομάδες και αντίστοιχα η 6-9ti στις μικρές.
Τώρα τα κιλά παίζουν με το τη διατροφή ακολουθούμε.

Σωστά?:unsure:

Pain
17-06-10, 11:21
Από ότι έχω μάθει διαβάζοντας (και διορθώστε μα άμα είμαι λάθος) τα σωστά κιλά πρέπει να είναι τόσα ώστε η 10-12τι επανάληψη να βγαίνει με πολύ δυσκολία στις μεγάλες μυϊκές ομάδες και αντίστοιχα η 6-9ti στις μικρές.
Τώρα τα κιλά παίζουν με το τη διατροφή ακολουθούμε.

Σωστά?:unsure:

ναι, αν εισαι σε ογκο πρεπει να βγανουν με το ζορι

Mitsen
17-06-10, 15:08
ναι, αν εισαι σε ογκο πρεπει να βγανουν με το ζορι

και στην γράμμωση νάμαι πάλι δεν θα πρέπει να βγαίνουν με δυσκολία?
Απλά θα πέσω σε κιλά! οι επαναλήψεις το ίδιο δεν θα μείνουν?:unsure:

GEORGEXX1
17-06-10, 15:19
και στην γράμμωση νάμαι πάλι δεν θα πρέπει να βγαίνουν με δυσκολία? ναι

Απλά θα πέσω σε κιλά! οι επαναλήψεις το ίδιο δεν θα μείνουν?:unsure:
ναι, και αν μπορεις να κανεις και 2-5 επαναλυψεις παραπανω καλο ειναι