PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή. Δώστε τα φώτα σας plz



petamen0s
12-02-11, 14:39
Μετά από 6 μήνες γυμναστήριο και αφού έχω στρώσει αρκετά τη διατροφή το τελευταίο μήνα είπα να κάνω και ένα πρόγραμμα διατροφής για να γίνει λίγο καλύτερη δουλειά.
Είμαι 1.85 92kg κάπου στο 18% λίπος με είχε βγάλει ένα μηχάνημα που έχουμε στο γυμναστήριο (αν και παίζει να είναι μουφα και να μην είναι σωστό το ποσοστό.) Το καλοκαίρι ήμουν 105+ kg οπότε τώρα είμαι πολύ καλύτερα σε σχέση με πριν.
Στόχος: Να κάνω μια διατροφή κοντά στις 2500 θερμίδες λίγο κάτω από τις θερμίδες συντήρησης γιατί ούτε καθαρή γράμμωση αξίζει να κάνω ( τι να γραμμώσω;) αλλά ούτε και όγκο θέλω γιατί δεν χρειάζομαι άλλο λίπος. Ανάλογα τα αποτελέσματα μετά από 3-4 βδομάδες θα ανεβάσω ή θα κατεβάσω λίγο τις θερμίδες.
Η διατροφή θα είναι με 4 κανονικά γεύματα και 1 μεταπροπονητικό. Το πρόβλημα είναι ότι επειδή το πρωί είμαι στη σχολή έχω βγάλει το δεκατιανό και έχω κάνει ένα ψιλο περίεργο μεσημεριανό.

Πρωινό :
2 φρούτα
Πιτάκη βρώμης
4 ασπράδια, 1 ολόκληρο αυγό
100gr βρώμης
20gr σταφίδες
Λίγη κανέλα

Μεσημεριανό:
Βρώμη με 500ml γάλα και ½ scoop whey.

Μεταπροπονητικό :
1 scoop whey σε νερό και 1κσ μέλι.

Βραδινό:
120gr Κοτόπουλο/χοιρινό/τόνο (ανάλογα πάνε και τα gr) με πατάτες και ρύζι

Πριν τον ύπνο:
500gr γιαούρτη 2% 10 αμύγδαλα.

Σε κάποια δεν έχω βάλει ακριβής ποσότητες γιατί θέλω να μου πείτε πρώτα πως σας φαίνεται και θα το φτιάξω.
Πιστεύω ότι μ αυτή τη διατροφή ο οργανισμός θα δω έχω τα αποτελέσματα που θέλω. Να πέσει το ποσοστό λίπους δλδ.
Από προπόνηση θα κάνω : 4 φορές τη βδομάδα βάρη και 3-4 αερόβιο (μερικές φορές μετά την προπόνηση)
Για πείτε άμα βλέπετε κάποιο σημαντικό λάθος να διορθώσω . Να ξέρω άμα είναι να το εφαρμόσω σιγά σιγά.
Επίσης επειδή το μεσημεριανό έχει αρκετή ώρα διαφορά με την προπόνηση καλά είναι να τρώω κάνα φρούτο καμιά ώρα πριν; Τπτ άλλο εκτός από φρούτο; Τπτ πχ που να μπορείς να αγοράσεις από περίπτερο;
Λογικά μια μέρα δεν θα κάνω ούτε αερόβιο ούτε βάρη οπότε θα βγάζω το μεταπροπονητικό και θα μειώνω λίγο τον υδατάνθρακα μεσα στη μέρα. Ίσως κάνω 1 το scoop το μεσημέρι.
Δεν βιάζομαι να χάσω λίπος πλέον αφού ακόμα και τώρα είμαι ευχαριστημένος με τα αποτελέσματα που είχα. Αυτό που θέλω είναι να το κάνω με όσο λιγότερα λάθη γίνεται (και όπως όλοι φαντάζομαι έκανα πολλά στην αρχή) και να ξέρω ότι κάνω σωστή δουλειά.
Edit:Το σαββατοκύριακο λογικά το μεσημεριανό θα γίνεται λίγο ποιο ανθρώπινο στα πρότυπα του βραδινού.

Ramrod
12-02-11, 17:52
Πόσες ώρες κοιμάσαι?

Το πρωϊνό με το μεσημεριανό πόση απόσταση έχουν?
Το μεσημεριανό σου δε μου αρέσει. Βρώμη, γάλα και whey? Καλύτερα βάλε άπαχο κρέας και σύνθετο υδατάνθρακα...

Λίγα μου φαίνονται πάντως...

petamen0s
12-02-11, 18:08
7-8 ώρες κοιμάμαι. Το μεσημεριανό είναι έτσι επειδή δεν βρίσκομαι σπίτι και να μην κουβαλάω τάπερ πετάω αυτά μέσα σ ένα shaker και είμαι έτοιμος. Για λόγους ευκολίας είναι έτσι. Όπως έγραψα τα σαββατοκύριακα θα είναι κανονικό γεύμα σαν το βραδινό δλδ. Το πρωινό έχει κανα 5ωρο διαφορά με το μεσημεριανό. Οι θερμίδες πάνω κάτω βγαίνουν όπως τα υπολόγισα.( με θερμιδομετριτή) Το μόνο που σκέφτομαι ότι μπορώ να αλλάξω εύκολα είναι στο μεσημεριανό να μειωθεί το γάλα και να γίνει δεκατιανό και να τρώω τπτ σε στυλ τοστ-sandwich με μαύρη μπαγκέτα και γαλοπούλα και να πίνω το υπόλοιπο γάλα για μεσημεριανό.