PDA

Επιστροφή στο Forum : 17 ετων...Γραμμωση??



arxangelos
12-02-11, 23:58
Καλησπερα σε ολους...Λεγομαι Γιαννης...Περσι τετοιο καιρο ημουν 108 κιλα σημερα ειμαι 77 εχοντας κουραστει υπερβολικα πολυ...Ειμαι 17 υψος 1.83 και 77 κιλα. Εχω τα εξης ερωτηματα: μπορω να αποκτησω 6pack χωρις να παρω πρωτεινες whey ktl...(δεν με αφηνει η μανα μου γιατι ειναι γιατρος και μου λεει διαφορα) επισης υπαρχουν στα φαρμακεια τιποτα σε χαπια (πχ.λεκιθινη) που να βοηθουν στην γραμμωση. Γυμναστιρο παω: Δευτερα.Τεταρτη.Πεμπτη.Παρασκευη.Σαββατο 1ωρα και 10 λεπτα. Η διατροφη μου αποτελειτε απο 5 γευματα. Πρωινο 30 γρμ. δημιτριακα ολικης αλεσης με ενα ποτηρι γαλα, δεκατιανο ενα.κουλουρι, μεσημεριανο πχ. 1 τσιπουρα με μια φετα ψωμι ολικης και σαλατα, απογευμα μετα το γυμναστιριο 1 ποτηρι γαλα 2.5% λιπαρα και μια μπανανα, βραδινο (γυρο στις 9 το βραδυ) ενα γιαουρτι με γαλοπουλα και μια φετα ψωμι ολικης...Πως τα βλεπετε τα πραματα???

Pavlos17
13-02-11, 09:33
Καλησπερα σε ολους...Λεγομαι Γιαννης...Περσι τετοιο καιρο ημουν 108 κιλα σημερα ειμαι 77 εχοντας κουραστει υπερβολικα πολυ...Ειμαι 17 υψος 1.83 και 77 κιλα. Εχω τα εξης ερωτηματα: μπορω να αποκτησω 6pack χωρις να παρω πρωτεινες whey ktl...(δεν με αφηνει η μανα μου γιατι ειναι γιατρος και μου λεει διαφορα) επισης υπαρχουν στα φαρμακεια τιποτα σε χαπια (πχ.λεκιθινη) που να βοηθουν στην γραμμωση. Γυμναστιρο παω: Δευτερα.Τεταρτη.Πεμπτη.Παρασκευη.Σαββατο 1ωρα και 10 λεπτα. Η διατροφη μου αποτελειτε απο 5 γευματα. Πρωινο 30 γρμ. δημιτριακα ολικης αλεσης με ενα ποτηρι γαλα, δεκατιανο ενα.κουλουρι, μεσημεριανο πχ. 1 τσιπουρα με μια φετα ψωμι ολικης και σαλατα, απογευμα μετα το γυμναστιριο 1 ποτηρι γαλα 2.5% λιπαρα και μια μπανανα, βραδινο (γυρο στις 9 το βραδυ) ενα γιαουρτι με γαλοπουλα και μια φετα ψωμι ολικης...Πως τα βλεπετε τα πραματα???

η διατροφη σου ειναι ελιπης,καλυτερα να περασεις απο την ''διατροφη'' να παρεις μια ιδεα,για να γραμμωσεις προυποθετει να χεις μυς,και ναι γινεται χωρις συμπληρωματα.

arxangelos
13-02-11, 09:48
Δηλαδη πρεπει να βαλω καποια κιλα ωστε να αποκτησω ογκο και μετα να κανω αεροβικη ωστε να φιγει το λιπος?

GEORGEXX1
13-02-11, 12:37
Η απολοια αυτων τον κιλων που εχασες πρεπει να σε κανει να νιωθεις περηφανος για τον εαυτοσου αποδεικνιωντας την θεληση που εχεις.

Η μητερα σου εχει δικιο που σου απογορευει τα συμπληρωματα,αλα μονο στο θεμα ηλικιασ και οχι οτι ειναι απογορευτηκα ωσ προς την καταναλωση τους (με τον σωστο τροπο φυσικα).

Η προπονηση σου σαν χρονος θεωρο οτι ειναι μεγαλη για αρχη (ΑΛΑ ΠΕΡΙ ΩΡΕΞΕΩΣ)

Η διατροφη σου πρεπει να βγει με βαση την δραστηριοτητα σου καθημερινα, και οχι οτι κατσει αρκει να ειναι υγειινο.

Και τελος λογω ηλικιασ μην σου γινει μεγαλο βασανο η προπονηση-διατροφη γιατι θα κουραστεις νωρις.

καλη επυτιχια στους στοχουσ σου.

arxangelos
13-02-11, 13:34
Δεν ειναι αρχη...1,5 χρονο παω γυμναστηριο απλα δεν εκανα πολλα κιλα. Απλα βλεπω διατροφες που εχουν 10 αυγα την μερα και αλλα διαφορα. Αυτα λογο του οτι δεν ζω μονος (σαν γιατρος η μανα μ νομίζει οτι τα ξερει ολα) δεν μπορω να τα φαω...

GEORGEXX1
13-02-11, 13:44
να σου πω,ο 1,5 χρονος ναι ειναι ενα καλο διαστημα για να πεις οτι εμαθες πραγματα.
Αν καταλαβει η μητερα σου οτι το θες πραγματικα και ο σκοποσ σου ειναι η σοβαρη προπονηση,τοτε εισαι τυχερος γιατι θα εχεις εναν συμαχο που θα σε καθοδηγει σωστα.

Wolve
13-02-11, 16:25
Θα συμφωνησω με τα παιδια, δεν χρειαζονται 10 αυγα... κανε κατι τετοιο:


αυγο+βρωμη+γαλα+καρυδια

σαντουιτσακι με κοτοπουλο-γαλοπουλα τυρι και μαρουλι

κοτοπουλο + μακαρονια/ρυζι/πατατα

προπονηση --> βλεπε μεταπροπονητικη διατροφη

μετα απο καμια ωρα παλι το ιδιο με το 3ο

βραδυ 1-2 γιαουρτια με καρυδια



δεν ειναι δυσκολο ;) κανε συμμαχο τη μαμα σου και δες λιγο τα αρθρα διατροφης για να παρεις μια καλυτερη ιδεα :toast:

arxangelos
13-02-11, 17:10
να ρωτησω κατι ακομη...υπαρχει πρωτεινη που να ειναι σε μορφη χαπιου κ οχι σκονης? ή να εχει μικρη σε μεγεθος η συσκευασια

Wolve
13-02-11, 17:45
να ρωτησω κατι ακομη...υπαρχει πρωτεινη που να ειναι σε μορφη χαπιου κ οχι σκονης? ή να εχει μικρη σε μεγεθος η συσκευασια

απ'οτι ξερω οχι, σε χαπι δεν υπηρχε περιπτωση να χωρανε 25-30γρ πρωτεινης, θα ηταν χαπι super man

arxangelos
13-02-11, 18:20
Ωραια, ευχαριστω πολυ. Οταν θα βρω λιγο χρονο θα ανεβασω και φωτογραφιες να δειτε πριν και μετα και προοδο... Εχω βεβαια και ενα κομπλεξ με τα κιλα μου ακομη, αν και ολοι μου λενε οτι δεν χρειαζεται να χασω αλλο εγω ηθελα να παω 70, μετα τα τοσα κιλα που εχασα ομως ο μεταβολισμος εχει επιβραδυνθει και οσο διετα κ να κανω η ζυγαρια κολλαει στα 75...

arxangelos
13-02-11, 22:37
http://i56.tinypic.com/qx9gts.jpg

εδω ειμαι...αριστερα 98 κιλα(μαιος) δεξια 76(ιανουαριος)

arxangelos
15-02-11, 22:55
ρε παιδια δυο μέρες τωρα που τρωω κανονικα πηρα 2 κιλα τι γινετε? τρωω γυρο στις 2700 θερμιδες κ απο 77 κιλα πηγα 79.5...

Για να παρεις 1 κιλο υποτιθετε οτι πρεπει να φας 7500 θερμιδες παραπανω

Michaelangelo
16-02-11, 10:40
ρε παιδια δυο μέρες τωρα που τρωω κανονικα πηρα 2 κιλα τι γινετε? τρωω γυρο στις 2700 θερμιδες κ απο 77 κιλα πηγα 79.5...

Για να παρεις 1 κιλο υποτιθετε οτι πρεπει να φας 7500 θερμιδες παραπανω

Όταν έχεις κόψει κατά πολύ τις θερμίδες, πρέπει να αρχίσεις σιγά σιγά να επιστρέφεις στις... παλιές! 7700 8ερμήδες θες ανά κιλό αλλα αυτά είναι ''γενικές'' θεωρίες.

vodakias
23-02-11, 16:04
Καλησπερα σε ολους...Λεγομαι Γιαννης...Περσι τετοιο καιρο ημουν 108 κιλα σημερα ειμαι 77 εχοντας κουραστει υπερβολικα πολυ...Ειμαι 17 υψος 1.83 και 77 κιλα. Εχω τα εξης ερωτηματα: μπορω να αποκτησω 6pack χωρις να παρω πρωτεινες whey ktl...(δεν με αφηνει η μανα μου γιατι ειναι γιατρος και μου λεει διαφορα) επισης υπαρχουν στα φαρμακεια τιποτα σε χαπια (πχ.λεκιθινη) που να βοηθουν στην γραμμωση. Γυμναστιρο παω: Δευτερα.Τεταρτη.Πεμπτη.Παρασκευη.Σαββατο 1ωρα και 10 λεπτα. Η διατροφη μου αποτελειτε απο 5 γευματα. Πρωινο 30 γρμ. δημιτριακα ολικης αλεσης με ενα ποτηρι γαλα, δεκατιανο ενα.κουλουρι, μεσημεριανο πχ. 1 τσιπουρα με μια φετα ψωμι ολικης και σαλατα, απογευμα μετα το γυμναστιριο 1 ποτηρι γαλα 2.5% λιπαρα και μια μπανανα, βραδινο (γυρο στις 9 το βραδυ) ενα γιαουρτι με γαλοπουλα και μια φετα ψωμι ολικης...Πως τα βλεπετε τα πραματα??? hthela na sou pw giannh oti palia kai gw ekana mia sterhtikh diaita san kai sena me apotelesma na asw25 kila omws dden htan kila lupous htan kil lupou kai muikhs mazas........kai otan arhsa na trww kanwnika evala polla kila...kalutera na kaneis mia periodo ogou taftoronia na trws kanwnikh posothta faghtou kai kardioageiakh proponhsh afto kanw twra kai exw dei apotelesmata

***γραφουμε με ελληνικους χαρακτηρες.MODS TEAM***

Apostolis123
27-02-11, 00:13
Τι ειναι η καρδιοαγγειακη προπονηση?

steg
27-02-11, 14:01
Εχω βεβαια και ενα κομπλεξ με τα κιλα μου ακομη, αν και ολοι μου λενε οτι δεν χρειαζεται να χασω αλλο εγω ηθελα να παω 70

Αν πας 70, θα γίνεις σαν τον άγιο Μάρκο τον ασκητή μεγάλη η χάρη του:22776

γιατί από μάζες δεν βλέπω να υπάρχει τίποτα το ιδιαίτερο. Σίγουρα δεν θέλεις να γίνεις έτσι, γι' αυτό ξεκίνα να τρως μπόλικο ποιοτικό φαγητό και να πιέζεις κάποια σοβαρά κιλά στο τζυμ 3-4 φορές τη βδομάδα. Αλλιώς, να σου βρούμε μία σκήτη στο Αγιο Ορος...

arxangelos
02-03-11, 09:44
Λοιπον...μετα απο αυτα που ακουσα αρχισα την μασα!
Πρωινο(7.30):
1/2 λιτρο γαλα
50 γραμμαρια δημητριακα και
κανανα φρουτο
Δεκατιανο(στο σχολειο,10):
Τυροπιτα ή κουλουρι ή τοστ(γαλοπουλα κασσερι)
Μεσημερι(1.30-2):
Κρεας ή κοτοπουλο ή ψαρι με λιγο ρυζι ή πατατες
2 κομματια τυρι φετα
Μετα την προπονηση(5.30)
1/2 λιτρο γαλα
ενα μηλο
2 φετες κασσερι 16% λιπαρα
Βραδυ(9-10):
4φετες κασσερι με 2 φετες ψωμι ολικης και κανενα φρουτο
ή
1/2 λιτρο γαλα με 2 μηλα
ή
Τονο με σαλατα και 2 ντακους και σαλατα
ή(1-2 φορες τον μηνα)
Πιτα αλλαδωτη, σουτζουκακια ή γυρος χωρις πατατες

arxangelos
29-03-11, 11:51
Λοιπον επανερχομαι...το χω ριξει στο φα'ι' κ μαλλον τρωω πολυ γτ πριστικα λιγο...Χθες πχ εφαγα:
Πρωι και δεκατιανο: 1 τοστ,500 ml γαλα και μια κουπα δημιτριακα, 5 μπισκοτα με γεμιση και 2 κομματακια σοκολατα
Μεσημερι: 2 κουπες κρυθαρακι με 2 κομματια κρεας και 100 γραμ φετα και λιγι σοκολατα
Απογευμα: 2 μηλα και 500 ml γαλα
Βραδυ: 2 φετες ψωμι ολικης με κασσερι και 1 ποτηρι γαλα

Pavlos17
29-03-11, 13:01
Λοιπον επανερχομαι...το χω ριξει στο φα'ι' κ μαλλον τρωω πολυ γτ πριστικα λιγο...Χθες πχ εφαγα:
Πρωι και δεκατιανο: 1 τοστ,500 ml γαλα και μια κουπα δημιτριακα, 5 μπισκοτα με γεμιση και 2 κομματακια σοκολατα
Μεσημερι: 2 κουπες κρυθαρακι με 2 κομματια κρεας και 100 γραμ φετα και λιγι σοκολατα
Απογευμα: 2 μηλα και 500 ml γαλα
Βραδυ: 2 φετες ψωμι ολικης με κασσερι και 1 ποτηρι γαλα

σορρυ κιολας,αλλα αυτη δεν ειναι διατροφη γραμμωσης :turtle:

Giannistzn
29-03-11, 14:57
Με τη σοκολατα πιστευω οτι μονο λιπος θα καταφερεις να βαλεις. Εκτος εαν τρως ελαχιστη πριν την προπονηση για ενεργεια (αν και απ'οτι διαβαζω ουτε αυτο συνισταται).

Εαν θες να κανεις γραμμωση τα γλυκα πρεπει να εκλειψουν απο την διατροφη σου (νομιζω)

arxangelos
30-03-11, 15:06
Πηρα whey μπας κ δω διαφορα.... πηρα την SYNTHA 6 (με γευση βανιλια...)

arxangelos
02-04-11, 16:18
Αφου διαβασα και κατανοησα αρκετα ερχομαι δυναμικα ετοιμος για να παρω μπολικους μυες!!! Πηρα μια syntha 6 και αρχισα εντατικο χτυπημα στο gym γιατι ειδα οτι σε λιγο θα εφτανα στην ανωρεξια αφου απο τα 112 επεσα στα 72 και ηθελα να χασω και αλλα...Τωρα ειμαι 77-78 κιλα, υψος 1.82 και λιπος γυρο στο 13%.

Πρωινο(7.00)
500ml γαλα και 60γρ βρωμη και λιγα αμυγδαλα
Δεκατιανο(9.30)
Τοστ με γαλοπουλα και φυστικο βουτηρο
Μεσημερι(2.00)π.χ
1 στηθος κοτοπουλο με 3-4 πατατες βραστες
Πριν την προπονα(3.30)
1 σκουπ syntha
Προπονα(4.20-5.40)
Μεταπροπ(5.40)
1 σκουπ syntha και μπανανα και λιγα αμυγδαλα
Βραδυ(9.00)
1 τονο με σαλατα και 1 γιαουρτι

Μια φορα την εβδομαδα ή θα κανω cheat meal ή θα φαω ΓΙΓΆΝΤΙΟ μεσημεριανο...
Μετα θα παρω λογικα την Myo της gaspari...

Kaloutsikos
02-04-11, 16:53
Ρε συ αδερφέ τα μάτια μας βγήκαν, την άλλη φόρα γράψτω λίγο καλύτερα! :)




Πρωινο(7.00)
500ml γαλα και 60γρ βρωμη και λιγα αμυγδαλα Εδώ θα μπορούσες να βάλεις και κανένα βραστό αυγουλάκι!


Δεκατιανο(9.30)
Τοστ με γαλοπουλα και φυστικο βουτηρο

Εγώ στις 12:00 θα έβαζα ακόμα ένα γεύμα γιατί αλλιώς είναι πολλές οι ώρες που το στομάχι είναι άδειο!

Μεσημερι(2.00)π.χ
1 στηθος κοτοπουλο με 3-4 πατατες βραστες +σαλάτα με ελαιόλαδο,

Πριν την προπονα(3.30)
1 σκουπ syntha Αυτό θα το έβγαζα γιατί είναι πολύ κοντά στο μεσημεριανό σου!

Προπονα(4.20-5.40)

Μεταπροπ(5.40)
1 σκουπ syntha και μπανανα και λιγα αμυγδαλα Τα αμύγδαλα θα τα έβγαζα, δεν τα βρίσκω σκόπιμα!

Βραδυ(9.00)
1 τονο με σαλατα και 1 γιαουρτι Και εδώ το γιαούρτι θα το έβαζα πρίν κοιμηθώ.

Μια φορα την εβδομαδα ή θα κανω cheat meal ή θα φαω ΓΙΓΆΝΤΙΟ μεσημεριανο...
Μετα θα παρω λογικα την Myo της gaspari...

arxangelos
03-04-11, 08:06
Ζυγιστικα πριν 2 μερες( την Παρασκευη) και ειμουν 77,5 κιλα και σημερα το πρωι ειμουν 78,3... Γινετε να παιρνω κιλα τοσο ευκολα??

marvin
03-04-11, 09:40
Κιλα δεν νομιζω αλλα να''κρατας'' νερα σιγουρα!!!!!

arxangelos
01-03-12, 11:26
Επειδή δε θέλω να χαθώ σε όρους γραμμωση-όγκος κ επειδή πιστεύω ότι ως 18 χρονών ειμαι παιδί ακόμη με αποτέλεσμα ο οργανισμός μου να δουλεύει εξαιρετικά(ορμόνες τα πάντα ειναι στο φουλ.) δεν έχω λόγο να πάρω συμπληρωματα διατροφής. ***Αν κ έχω πάρει βέβαια διάφορες πρωτεΐνες(syntha 6, gold whey, myo fusion) κ νιτρικο το χω μετανιώσει***

Πριν ένα χρόνο έχασα 40 κιλά πάνω κάτω κ πιστεύω ακόμη ο μεταβολισμός μου δεν έχει επανέλθει πλήρως(επίσης το δέρμα μου ειναι λίγο χαλαρό ακόμη)

Τώρα ειμαι 1.86 ύψος 87 κιλά, προσπαθώ πλέον να βάλω μια ρεγουλα στην διατροφή μου κ μαζί με γυμναστικουλα να αρχίσω να στρωνω το σώμα μου. Η διατροφή μου αποτελείται από τα εξής(πάνω κάτω,);

* Πρωινό(7.00)
Γάλα 0% 1-2 ποτήρια
Δημητριακά 30-40 γρμ ή δύο φέτες μαύρο ψωμί με κασέρι κ γαλοπούλα ( μπορεί κ μαργαρινη ή philadelphia) + 1 πορτοκάλι ή μήλο + σταφίδες κ αψητα αμύγδαλα
*Δεκατιανο(10.30)
1-2 κουλούρια στο σχολείο + μια μπανάνα κ σταφίδες
ΠΡΟΠΌΝΗΣΗ στις 1.00-> 2.10
* Μεσημεριανό(2.30)
ότι έχει η μαμά(όχι τρέλα λιπαρά κ ψωμιά )
πχ χθες έφαγα μια τσίπουρα με σαλάτα κ μια φέτα μαύρο ψωμί.
* Απόγευμα(5.00)
Ποπ κορν με δική μου μηχανή χωρίς λάδια κ κάνα φρούτο
*Βράδυ(8.00-9.00)
ομελέτα(1 ολόκληρο αυγό 3 ασπράδια)+ 1 φέτα ψωμί + ένα κομμάτι φέτα
ή
σαλάτα με τόνο κ μια φέτα ψωμί
+ 1 πορτοκάλι

οποία συμβουλή καλοδεχούμενη :-D

billy89
01-03-12, 13:08
Όσο και αν δε θέλεις να μπλέξεις, πρέπει να αποφασίσεις τι θέλεις (όγκο-γράμμωση) γιατί αυτό καθορίζει σε μεγάλο βαθμό τις ποσότητες καθώς και την αναλογία μικροθρεπτικών συστατικών (πρωτείνη-υδ/κας-λίπος). Αυτό αν θέλεις να ασχοληθείς με το bodybuilding. Αν θέλεις να κάνεις απλά γυμναστική, με μια πρόχειρη ματιά τη βλέπω αρκετά καλή τη διατροφή σου. Έχεις όμως παντελή έλλειψη πρωτείνης σε δεκατιανό και απογευματινό οπότε πρέπει να συμπληρώσεις. Επίσης:

-Εγώ προσωπικά δε θα έτρωγα ποπ κορν σε διαφορετική βάση αν και αφου τα φτιάχνεις μόνος σου δε θα έχουν φαντάζομαι αλάτι.
-18 χρονών δεν είναι άσχημη ηλικία για τα βασικά συμπληρώματα.

arxangelos
01-03-12, 13:20
Βασικά δεν ξέρω τι να κάνω...δεν έχω αρκετή μυϊκή μάζα πιστεύω απλά δεν θέλω να ανέβω άλλο σε κιλά γιατί μετά ξεφεύγω, η μέση μου ειναι 87-89 εκατοστά οπότε πιστεύω ότι το λίπος μου ειναι μεταξύ 14-17% .

εδώ έχω κάποιες φωτογραφίες μου

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16202-%CE%A4%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B1-%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%86%CF%84%CF%89%CF%87%CE%B5%CE%B9%CE%B1...1%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%82/page2