PDA

Επιστροφή στο Forum : Κρεπες με φυστικοβουτυρο



κουλης
13-02-11, 22:56
(special συνταγη για τον φιλο Ramrod που την ζητησε)

Συστατικά για την ζυμη

* 2 αβγά
* 1 φλ. γάλα
* 1/2 κ.γ. αλάτι
* 1 φλ. αλεύρι ολικης
* 2 κ.σ. ελαιολαδο

Οδηγίες

1. Χτυπάμε καλά τα αβγά, προσθέτουμε το γάλα, το αλάτι, το αλεύρι και το ελαιολαδο. Σκεπάζουμε και αφήνουμε για 30 λεπτά.
2. Σε αντικολλητικό τηγάνι βάζουμε μια μικρή ποσότητα της ζύμης (ίσα να καλύπτει το τηγάνι), και μόλις ψηθεί από κάτω, τη γυρίζουμε.
3. Αφήνουμε για λίγο και από την άλλη και τη βγάζουμε από το τηγάνι.

Συστατικά για το φυστικοβουτηρο

* 1 φλυτζ. καβουρδισμένα αράπικα φιστίκια
* 2 κουτ. σ. λάδι
* 1 πρέζα αλάτι


Οδηγίες

1. Χτυπαμε στο μιξερ τα καβουρδισμένα φιστίκια με το λαδι και το αλατι μέχρι να γίνουν σαν νουτελα στην υφη
2. Βαλτε το λιγο στο ψυγειο να δεσει το μιγκα και ετοιμο :toast:



Συμβουλη:1) ( μολις ψησετε τις κρεπες και απλωσετε πανω το φβ μπορειτε να τριψετε μερικα καρυδια απο πανω για πιο τραγανη απολαυση)
2) (αντι για πινατσ μπορειτε να βαλετε οτι αλλο ξηρο καρπο σας αρεσει, οπως αμυγδαλα,καρυδια,κασιους κτλπ)

Pavlos17
13-02-11, 22:59
ιδια συνταγη εχουμε για τις κρεπες,εγω την κανω με 1 αυγο,δοκιμασε και με 1 ;)

κουλης
13-02-11, 23:01
ιδια συνταγη εχουμε για τις κρεπες,εγω την κανω με 1 αυγο,δοκιμασε και με 1 ;)

παιζει με ενα να γινει καλητερη πολλα που το λες....τα αβγα ολοκληρα δν τα βαζεις?

Pavlos17
13-02-11, 23:02
παιζει με ενα να γινει καλητερη πολλα που το λες....τα αβγα ολοκληρα δν τα βαζεις?

ναι 1 ολοκληρο

eri_87
13-02-11, 23:34
ΤΟ φυστικοβούτυρο δε μαρέσει, αλλά για κρέπες τρελαίνομαι!!!!!!!!!!!!!!! Γιαυτό έχω δοκιμάσει πολλές παραλλαγές ζύμης. Για γλυκιά κρέπα λοιπόν, εγώ βάζω:

1ποτήρι αλεύρι (ολικής)
1,5 ποτήρι γάλα (0%)
1αυγό
1βανίλια
ελάχιστο αλάτι
1-2κουταλάκια ζάχαρη (υποκατάστατο ή καθόλου)
1κουταλιά ποτό μεταξά
1κουταλάκι ελαιόλαδο (δεν έχει διαφορά χωρίς αυτό)

Γίνεται λίγο πιο αραιό το μίγμα επειδή έχει μισό ποτήρι γάλα παραπάνω κι έτσι απλώνεται πιο εύκολα στο τηγάνι.

*για αλμυρή ζύμη παραλείπουμε τη βανίλια,το ποτό κ βάζουμε ελάχιστη ζάχαρη κ 1/2 κουταλάκι αλάτι.

Ορίστε κ μια φωτο από την τελευταία μου κρεπο-κρεπάλη! :P Είναι με μερέντα, μπανάνα κ μπισκότο! :turtle:

κουλης
13-02-11, 23:38
μια κρεπα ειναι η εχει πολλες στρωσεις?

eri_87
13-02-11, 23:39
Σωστή απορία... Είναι 1 που έχω απλώσει τα υλικά κ από πάνω άλλη μία κ μετά δίπλωμα.....

Ramrod
13-02-11, 23:58
Ωραίος ρε φιλαράκι! THX!

:toast:

marvin
14-02-11, 00:38
ΤΟ φυστικοβούτυρο δε μαρέσει, αλλά για κρέπες τρελαίνομαι!!!!!!!!!!!!!!! Γιαυτό έχω δοκιμάσει πολλές παραλλαγές ζύμης. Για γλυκιά κρέπα λοιπόν, εγώ βάζω:

1ποτήρι αλεύρι (ολικής)
1,5 ποτήρι γάλα (0%)
1αυγό
1βανίλια
ελάχιστο αλάτι
1-2κουταλάκια ζάχαρη (υποκατάστατο ή καθόλου)
1κουταλιά ποτό μεταξά
1κουταλάκι ελαιόλαδο (δεν έχει διαφορά χωρίς αυτό)

Γίνεται λίγο πιο αραιό το μίγμα επειδή έχει μισό ποτήρι γάλα παραπάνω κι έτσι απλώνεται πιο εύκολα στο τηγάνι.

*για αλμυρή ζύμη παραλείπουμε τη βανίλια,το ποτό κ βάζουμε ελάχιστη ζάχαρη κ 1/2 κουταλάκι αλάτι.

Ορίστε κ μια φωτο από την τελευταία μου κρεπο-κρεπάλη! :P Είναι με μερέντα, μπανάνα κ μπισκότο! :turtle:

Ερι μηπως εχεις σε κοτοπουλο...;;;;;;;:turtle::turtle::turtle:
Μην το πιστεψεις.....ριχνω σταχτη στα ματια..!!!!!:P

eri_87
14-02-11, 19:36
Ερι μηπως εχεις σε κοτοπουλο...;;;;;;;:turtle::turtle::turtle:
Μην το πιστεψεις.....ριχνω σταχτη στα ματια..!!!!!:P

:rolf::rolf::rolf::rolf:
Αν σου πω ότι σκέφτηκα τί θα πεις ανεβάζοντας τη φωτο θα το πιστέψεις;;;; :green: (ήταν φώτο που είχε ξεμείνει από μέρες...)
Αμα βλέπεις τέτοια συνταγή κ το όνομά μου... Μη μπαίνεις να διαβάσεις! χιχιχι....

Με κοτόπουλο που λες, γίνεται πολύ ωραία! Βάζεις κοτατζ κ μαδημένο κοτοπουλάκι, ντομάτα, πιπεριά και είσαι τζετ! Έχει κ πρωτείνη η κρέπα --> γάλα κ αυγό! χιχιχι! :turtle: