PDA

Επιστροφή στο Forum : ..:: Αρχάριος - πρωτεΐνη & αμινοξέα - βοήθεια σας παρακαλώ !!! ::..



R3N
14-02-11, 20:50
Καλησπέρα παιδιά,

Είχα ανοίξει ενα θέμα στο "Συμπληρώματα" και μου είπαν τα παιδιά είναι καλύτερα να γράψω εδώ τη διατροφή μου κλπ...

Πρωί:
06:30 Τσάι ή Γάλα ή δημητριακά weetabix
***07:00 Ψωμί με βούτυρο και μέλι ή μαρμελάδα
***09:00 Σαντουιτς με τόνο (rio mare σε νερό)
11:00 Μπισκότα ή σοκολάτα χαμηλή σε λιπαρά

Μεσημέρι:
12:00 Ψωμί με βούτυρο και μέλι ή μαρμελάδα

Απόγευμα:
*** 13:00 Το μεγάλο γεύμα της μέρας (κοτόπουλο ή μακαρόνια ή γεμιστά ή σουτζουκάκια ή κεφτεδάκια ή κλπ...)
*** 16:00 Σάντουιτς
Βράδυ:
19:00 Κοτόπουλο με ρύζι ή πατάτες τηγανητές ή πουρέ ή...
*** 21:00 Γάλα με δημητριακά και μέλι
*** 22:00 ...


*** Άρχισα λοιπών να παίρνω:
1) DYMATIZE - MEGA GAINER VANILLA (2-2μιση scoup το πρωί στις 7:00-9:00, 13:00-16:00, 21:00-22:00)
2) AMINO 5600 (παίρνω 2-3 χαπάκια 20-30 λεπτά πριν φάω)

Έχω αγοράσει και την PRO NUTRITION - Pro Mass 20 Banana

Τί λέτε;
Να προσθέσω κάτι, να αφαιρέσω, να αλλάξω μάρκες, τί;
Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε αν γίνεται ακριβώς τί να κάνω και τί πρέπει να παίρνω...

Ο στόχος μου είναι να βάλω λίγο όγκο και να έχω μια γράμμωση για το καλοκαίρι...
Θα ήθελα λοιπών να μου πείτε τη γνώμη σας και να μου δώσετε τη βοήθειά σας για το πως μπορώ να πετύχω τον στόχο μου.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

adamz
15-02-11, 01:21
καλησπερα και καλωσηρθες!
αν και εγω αρχάριος φίλε μπορώ να σου πω μερικα πραγματακια που τα εμαθα στο φορουμ ( :D)

καταρχην πες μας τι ωρες κανεις την προπονηση σου.

μετα εχεις αρκετη ζάχαρη αποτι βλεπω και η ζαχαρη αποθηκευεται ως λιπος . εσυ χρειαζεσε καθαρα μυικα κιλα αφου θες ογκο και οσο το δυνατον λιγοτερα λιπαρα επισης αποφυγε τα τηγανιτα π.χ πατατες καντες στον ατμο ειναι εξισου νοστημες.

σημαζεψε λιγο τα γευματα σου δηλαδη βλεπω εχεις 9, καντα 6-7 αμα μπορεις π.χ στο πρωινο σου φαε μαζι τα δημητριακα με το ψωμι και το μελι και μετα απο 3 ωρες φαε το σαντουιτς με τον τονο.

βγαλε το γευμα που εχεις στις 11.00 και το σαντουιτς που εχεις στις 16.00..
προσθεσε φρουτα στο πρωινο σου και στο απογευματινο σου. η σε καποιες μικρο λιγουρες μεσα στην μερα.(οχι να φας ενα σωρο φρουτα :P 2-3 την μερα ειναι καλα πιστευω)
και σαλατες στα 2 κυρια γευματα σου.

το βραδυ θα ηταν καλυτερα να αντικαταστησεις το γαλα με τα δημητριακα με ενα γιαουρτακι 2% η cottage και λιγα αμυγδαλα η καρυδια!

αυτα απο τις λιγες γνωσεις μου πιστευω θα σε βοηθησουν πολυ περισσοτερο και τα αλλα παιδια και σχετικα με τα συμπληρωματα σου! καλη αρχη !

R3N
15-02-11, 14:51
Ευχαριστώ adamz!

Θα ήθελα σας παρακαλώ αν γίνεται να μου πείτε τη γνώμη σας σχετικά με τις μάρκες που παίρνω...
Αν χρειάζεται δλδ να αλλάξω μάρκες ή να αλλάξω κάτι ή να προσθέσω...

Για τη διατροφή προσπαθώ κάθε μέρα να τη βελτιώσω...

Γυμνάζομαι γύρω στις 9-11 το πρωί και γύρω στις 2-5 το απόγευμα - μισή ώρα το πρωί συνήθως και 1-2 το απόγευμα αλλά οχι καθημερινά.

odycsd
17-02-11, 00:56
Καλησπέρα παιδιά,

Πρωί:
06:30 Τσάι ή Γάλα ή δημητριακά weetabix
***07:00 Ψωμί με βούτυρο και μέλι ή μαρμελάδα
Βγαλε το Ψωμί με βούτυρο και μέλι ή μαρμελάδα και τα δημητρια weetabix (θα εχουν ζαχαρη να φανταστω.) Στην θεση τους βαλε βρωμη (quaker) ~50 γραμ μαζι με γαλα
***09:00 Σαντουιτς με τόνο (rio mare σε νερό)
Ελπιζω το σαντουιτς να ειναι με μαυρο ψωμι ...
11:00 Μπισκότα ή σοκολάτα χαμηλή σε λιπαρά
Αυτα ξεχνα τα ... Αμα θες τοσο πολυ να φας σοκολατα παρε μπαρες πρωτεινης αν και εχουν και αυτες λιπαρα αρκετα μονο σε περιοδους ογκου προτεινονται. Αλλιως πρεπει να βαλεις ενα γευμα που να περιεχει πρωτεινη και υδαταθρακες, οχι μονο υδατανθρακες
Μεσημέρι:
12:00 Ψωμί με βούτυρο και μέλι ή μαρμελάδα
και αυτο βγαλτο δεν χρειαζετε

Απόγευμα:
*** 13:00 Το μεγάλο γεύμα της μέρας (κοτόπουλο ή μακαρόνια ή γεμιστά ή σουτζουκάκια ή κεφτεδάκια ή κλπ...)
τα "ή" ειναι λαθος. Πρεπει να φας και πρωτεινη και υδατανθρακα. Πηγες πρωτειων = κοτοπουλο, μοσχαρι, ψαρι, και υδατανθρακες = μαυρα μακαρονια, μαυρο ρυζι, βραστη πατατα. Τηγανιτα (κεφτεδακια?) δεν επιτρεπονται! Καλο ειναι να βαλεις και σαλατα με πρασινα λαχανικα + λιγο ελαιολαδο Διαβασε τα αρθα του φορουμ οπως ειπα.
*** 16:00 Σάντουιτς
αμα σου αρεσει το σαντουις τοσο φαε αλλιως μπορει να κανεις ενα γευμα οπως το μεσημερι. Αμα κανεις αυτη την ωρα προπονηση με βαρη δνε χρειαζεται να το φας καν, απλα παιρνεις την πρωτεινη μετα.
Βράδυ:
19:00 Κοτόπουλο με ρύζι ή πατάτες τηγανητές ή πουρέ ή...
οτι εγραψα για το μεσημερι ισχυει και εδω..
*** 21:00 Γάλα με δημητριακά και μέλι
*** 22:00 ...
Μην τρως δημητριακα το βραδυ. Φαε γιαουρτια 1% αλλιως τυρι cottage.



Η διατροφη ειναι αρκετα λαθος για διατροφη bb. Θα σου πω μερικα πραγματα που πρεπει να διορθωσεις. Θα σε συμβουλευα να διαβασεις τα αρθρα στο site ωστε να μπορεσεις να φτιαξεις μια σωστη διατροφη.

Τα αμινος αρκει να τα παιρνεις 30-40 λεπτα πριν την προπονηση.
Επισης δεν γινετε να παιρνεις το weight gainer 3 φορες την μερα. Θα το παιρνεις μονο αμεσως μετα την προπονηση με βαρη. Αμα θες να πινεις 3 φορες την μερα οπως γραφεις πρεπει να παρεις μια σκετη whey και οχι weight gainer. Το weight gainer εχει παρα πολλους υδατανθρακες παρτο μονο μετα τα βαρη, ανεβαζεις συνεχως την ινσουλινη σου χωρις λογο ..